*]en taaie wedstrijd zonder enig enthousiasme gespeeld Twee fraaie doelpunten van Bos- selaar en een „loeier" van Appel Andere cijfers over Nederland-Hoorwegen Daverende 8-1 nederlaag van Bondselfal tegen Rotterdam Een eervolle nederlaag van de Nederlandse jeugd te Norwich MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Aanvoeder Schaap had de toss ge wonnen en koos het noordelijke doel het eerst te verdedigen en zo stelden de beide elftallen zich na het door de Harmonie van Ver kade plechtig gespeelde volksliederen onder lei ding van de Belgische scheidsrech ter Versyp op. Hermum bracht voor Noorwegen de bal aan het rollen en het begin kenmerkte zich vooral door veel middenveldspel en veel outbal- len aan de kant van de Marathontri bune. Een schot ging over het Oran- jedoel, keeper Hansen kreeg een aohterbal en Appel loste een voorzet in het zijnet. In de 8e minuut kreeg Noorwegen de eerste corner tegen zich, doch na enig heen en weer ge- trap kopte de Bruyckere de bal voor doel langs. Een gevaarlijk moment ontstond voor het Noorse doel toen linksback Falcke een ver naar voor geschoten bal terugkopte voor de voeten van Brusselers, maar keeper Hansen bezwoer het gevaar. Aan de andere kant redde van der Hart dOor bij een Noorse aanval resoluut de de bal weg te trappen. Weer moest de keeper handelend optreden toen zo wel Appel als Brusseler hem op de huid zaten, maar hij was beide Oran- j espeiers te vlug af. Door een fout van Kuiys kreeg Oranje de eerste cor ner tegen zich. Bij een tweede oorner tegen Noor wegen redde Hansen door uitstekend ingrijpen. Hierna volgde een fikse Nederlandse aanval, maar Falck, die de bal naar Hansen wilde terugkop pen deed het leer hoog over het doel corner gaan. Hosselaar geeft Oranje de leiding (10). Toen er zo ongeveer een half uur gespeeld was zonder dat men van spelers enig enthousiasme gezien of van het publiek aanmoedigingen in dlie geest gehooid had, werden de aanvallen van Oranje toch 'n tikje gevaarlijker. Er volgde toen een aar dige Nederlandse aanval met een uit stekende voorzet van Carlier. Appel sprong tegelijk met Hansen naar de voor doel komende bal en door Ap- Sel enigszins gehinderd, greep de 'oor mis, zodat de bal voor de voe ten van de toegesnelde rechtsbuiten Hosselaar kwam, die geen fout maak te en Oranje de leiding gal (10). Dat is de Noren blijkbaar te kras en fanatiek slaan zij even terug. Schaap redt bij een vrije trap, Wiers- ma redt op zijn beurt en de Munckj grijpt eens resoluut in en Oranje' komt weer in de aanval, maar dej toeschouwers blijven verstoken van dat onverwacht gevaarlijke open! spel. Het moet vrijwel alles maarj binnendoor, hetgeen kort spel ver-| oorzaakt, dat zich oplost in al-maar-1 door gepeuternet zolang tot de Noorse verdediging er een einde aan maakt door resoluut in te grijpen, j hoedespel van Oranje bleef toch op dezelfde leest geschoeid als voor de rust. Appel wilde het daarom weer eens op zijn ouderwetse manier pro beren en na 5 minuten loste hij weer een van die kanjers, die hem tegen België twee doelpunten opleverden, maar keeper Hansen liet zich hier door allerminst intimideren. Met een vervaarlijke sprong in de linkerbe nedenhoek maakte hij zich van de bal meester, hetgeen hem een ap plausje van de tribune veroorzaakte. Dadelijk daarop weer zo'n schot van Appel, nu aan de andere kant van het doel, doch het leer ging toen aan de buitenkant van de doelpaal. Weer moet de Noorse keeper optreden bij een gevaarlijke voorzet van Carlier, maar ook dit gaat hem goed af. De zelfde speler forceert dan een cor ner op het Noorse doel, waaruit De Bruyckere tenslotte in handen van keeper Hansen schiet. Na ruim 10 minuten missen Appel en Carlier een kans om de score te verhogen, toen een voorzet van de rechtervleugel kwam. Appel raakte de bal maar half, waarna deze naar Carlier doorliep, maar ook de links buiten raakte het leer verkeerd en het vloog naast het doel. Bij een goed' schot van linksbuiten Kure werkte De Munck corner en hierna volgde weer een Oranje-aanval na goed doorzetten van Brusselers, maar zijn omhaal is niet zuiver gericht en De Bruyckere schiet over doel. Het geknoei in de Nederlandse aanval nam hand over hand toe en het heeft slechts tot gevolg, dat de Oranje-middenlinie en zelfs rechts back Wiersma in het doelgebied van de Noren doordringen, maar ook dit heeft geen resultaat. En toen de ge heel opgedrongen Schaap Appel een niet te missen kans gaf door onbe rispelijk voor te zetten, miste de Fortuna-man ook hier hopeloos, het geen voor iemand op de tribune zelfs aanleiding was om „Abe, Abe" te roepen Appel wordt weer stormram. Dat was toch ook Appel zelfs te bar. Hij drong steeds fanatieker is de Noorse defensie, maar vond in Svennssen, de man van Sandefjord', die reeds zijn 58ste wedstrijd in het Noorse elftal speelde, zijn mannetje. Deze liep hem zelfs eenmaal tegen de grond op de rand van het straf schopgebied. Bosselaar nam de vrije trap, doch de bal ging via het muur tje corner. Het einde naderde met rasse schre den, maar de gasten bleken onmach tig ook maar een tegenpuntje te ma ken. Ongeveer tien minuten voor het einde kreeg Appel het weer op zijn heupen en vanaf 25 meter loste hij weer zo'n gevaarlijke schuiver uit een goed door Carlier aangegeven bal en voor de derde maal was kee per Hansen geslagen (30). Toen scheidsrechter Versijp ten slotte het eindsignaal gaf, beant woordde het publiek de groet van het elftal met een zwak applaus. Veel geestdrift kon, gezien het ver toonde spel, ook nauwelijks wordlen verwacht. Scheidsrechter Versijp verdiende echter wel een applausje, want hij leidde de wedstrijd op be kwame wijze zonder het spel ook maar enigszins op te houden. Tweede doelpunt van Bosselaar. Dan plots zit de Oranje-voorhoede weer gevaarlijk voor 't doel der gas ten. Carlier had een goede pass ge geven naar de naar voren opgedron gen Brusselers en deze zette hoog voor het doel dier gasten, maar de bal ging over Appel heen en de kans zou verloren zijn gegaan, indien weer niet de Feyenoorder Bosselaar was toegesneld van de zijlijn om het leer op te vangen. Slechts opspringend kon hij het leer, dat een meter bo ven de grond zweefde bereiken, maar met beide benen van de grond gaf hij de bal een prachtige trap in de goede richting en keeper Hansen was voor die tweede maal kansloos gesla gen (2—0). Slechts een minuut voor rust kreeg De Munck eigenlijk het eerste goe-, de schot te verwerken, van de voet van linksbinnen Kristiansen, maar de Fortuna-man deed het prima en onveranderd kwam vervolgens de rust DE TWEEDE*HELFT. Millioenen radioluisteraars, hon^ derdduizenden televisiekijkers en ten slotte 65.000 gelukkige bezitters van een kaartje zijn op de een of andere manier betrokken geweest bij de voetbalwedstrijd NederlandNoor wegen. Het is natuurlijk ondoenlijk om een schatting te maken van al hetgeen door al die millioenen deze Zondag middag is genuttigd. Maar van de laatste 65.000, die zich in de stadion- kuip bevonden, is dat met vrij grote nauwkeurigheid wel te zeggen. Om te beginnen heeft het legioen voor en tijdens de wedstrijd zo on geveer 50.000 kopjes koffie gedron gen. Daarbij werden genuttigd: 25.000 repen chocolade, 9.000 koeken, 1000 broodjes en 11.000 zakjes pinda's. Ook de hartigheid werd niet ver smaad, gezien de verkochte 500 bal len gehakt, 1600 stukken warme worst (aan elkaar gelegd een „stuk je" worst van 240 meter) en 1800 kop pen soep. Dat wekte weer de dorst op: 6000 flesjes bier, 4500 flesjes li monade en bijna 7500 glaasjes met geestrijk vocht verdwenen door de kelen. Door de snoepers werd ten slotte 2000 pakjes kauwgummi en een kleine 10.000 rollen drups verwerkt. Dit alles werd door ongeveer 250 verkopers aan de man gebracht. Om die 65.000 toeschouwers snel de plaat sen te laten innemen waren boven dien 325 controleurs in actie. Het verkeer. In overleg met de politie heeft de directie het stadion ditmaal een half uur eerder dan anders, dus om half een, geopend en dit is volgens de po litie van gunstige invloed geweest op de verkeersstroom naar het strijd perk. Vele bezoekers hebben uit vo rige gelegenheden blijkbaar leergeld getrokken en zijn vroeger dan anders op pad gegaan. Zo kon het gebeuren, dat de verkeerspolitie reeds een kwartier voor het begin van de wed strijd kon spreken van „practisch al les is binnen". Dat betrof dan de be zoekers, die zich met ruim 9.000 auto's, tientallen particuliere auto bussen en duizenden fietsen naar het stadion hadden begeven. Zeker 20.000 toeschouwers hadden gebruik ge maakt van de mogelijkheid om met 66 tramstellen en 39 autobussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf naar het Stadionplein te gaan. De grootste kluif voor de meer dan 200 ingeschakelde politiemannen kwam natuurlek na afloop van de wedstrijd, toen iedereen tegelijk weg wilde. In dikke rijen stonden de men sen op de af en aan rijdende trams en autobussen te wachten, maar nu gaf een deel er blijkbaar de voorkeur aan maar te voet te gaan, want het zelfde aantal trams en autobussen vervoerde nu 15.000 passagiers. De politie had het niet gemakkelijk want al had de afdeling publieke werken van de gemeente de laatste weken en vooral dagen nogzo hard gewerkt aan de veranderingen van het Stadionplein, aan de oostkant was de Jasonstraat gestremd voor het verkeer en dat scheelde wel wat bij de afvoer. De politie was echter niet ontevreden, toen drie kwartier na afloop van de wedstrijd het verkeer op weg was naar huis en haardste den. Ongelukken. Met een zo enorme verkeerspiek zou het een wonder zijn geweest als er geen ongelukken waren gebeurd. Die waren er ook wel, maar alle zonder ernstige persoonlijke gevolgen. In de file op de Haagseweg nabij Sloten moest plotseling een auto stoppen. Twee er achter schoven te gen elkaar en een vierde trachtte het obstakel te vermijden door sterk naar rechts uit te wijken. Hierbij sloeg deze wagen over de kop en bleef zo liggen. Op de Churchilllaan en het Corne lls Troostplein deden zich ook aan rijdingen tussen auto's voor, waarbij alleen materiële schade te noteren viel. Verwondingen deden zich' alleen voor bij twee trampassagiers, die op het volgepropte achterbalcon van een tramstel van lijn 16 sicnden. De tram stond stil aan een halte en werd ge ramd door een ander trarastel van lijn 16, waarvan de remmen door overbelasting van de wagen niet werkten. Twee personen liepen hier bij zeer lichte verwondingen op. Het tramverkeer tijdens de afvoer van de mensenmassa had een kwartier vertraging. Matuwitijfa antO%ad een „iaeiei" aan CLppet niet van de 70 doen 't reeds 7 van de 10 shagrollers vragen Mascotte-vloei bij hun shag. 'n Voorbeeld om na te volgen I Zij weten wat hun shag toekomt: het 3 x betere Mascotte-vloei. Zij weten wat hun zelf toekomt: lekkerder sigaretten. Dus met Mascotte gerold. Doe als zij: vraag óók om Mascotte als U vloei kooptI plakt beter brandt beter! DE BRUYCKERE GEBLESSEERD. Hinkend kwam rechtsbuiten De Bruyckere Zondagavond het Ameri can hotel te Amsterdam binnen, waar het galadiner na de wedstrijd gehouden werd. Een onderzoek door de arts van het Nederlandse elftal, de heer W. H. E. Posthuma, wees uit, dat De Bruyckere aan een der enkels een lichte kneuzing heeft opgelopen. De blessure lis echter niet van ern stige aard en zal binnen een week ge nezen zijn. SUPPORTERS VAN NAPELS WISTEN HET BETER. Na afloop van de Italiaanse eerste divisie-wedstrijd NapelsBologna, welke in een gelijk spel: 33 was geëindigd, hebben zich wilde tonelen afgespeeld. Supporters van Napels renden woedend het veld op met de bedoeling de scheidsrechter af te drogen. De gemoederen waren zo verhit, dat men „dood de scheids rechter" schreeuwde. Onder bescher ming van de politie moest de recht spreker naar de kleedkamer worden gebracht- Doch voordat deze maat regel werd getroffen, had hij een harde stomp in het gezicht geïncas seerd. Er werd gevochten, zodat de politie gedwongen werd van gummi stokken gebruik te maken. Het re sultaat van alle herrie was, dat acht „voetballiefhebbers" ernstig werden gewond en een aantal lichte verwon dingen had opgelopen. Enkele minuten voor het einde stonden de spelers van Napels met 3l voor. De tegenstanders slaagden er echter in de partijen op gelijke voet te brengen. De supporters van Napels waren de mening toegedaan, dat de arbiter juist in deze laatste minuten de ontmoeting partijdig had geleid. IJSHOCKEY HIJC WON INTERN. TOURNOOI Tijdens het ijshockeytournooi dat in La Chaux de Fonds wordt gehouden ver sloeg het Nederlandse ijshockeyteam HIJC de Italiaanse ploeg Milano nter 53. De tussenstanden waren 12 21 20. De Haagse ploeg zegevierde giste ren over La Chaux de Fonds, die wed strijd tegen Bad Toelz op de eerste dag van het tournooi won met 93, met 95 (5—1, 1—2, 3—2). Om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker „Volgens Bartjens moet het tien nul worden", werd er op de Sparta- tribune gezegd, toen het Rotterdams elftal in de traditionele wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheids beker tegen het Bondselftal bij de rust met 50 voor stond. Het werd 81. De Rotterdamse voorhoede, met de Feijenoorders Schouten en Mou- lijn en de Spartaan van Ede als uit blinkers, lieten het bij acht treffers, die toch al ondubbelzinnig genoeg de superioriteit van de Maasstedelingen tot uitdrukking brachten. Het enige tegendoelpunt maakte de ADO'er Rijnvis, een verdiende beloning voor bet onversaagd en onvermoeibaar zwoegen van de kleine Haagse links buiten. Zo mocht Rien Terlouw, aanvoer der van de Rotterdamse ploeg, dus wederom de fraaie beker in ont vangst nemen van Rotterdam's bur gemeester, mr. G. E. van Walsum. Breed lachend drukte de oud-inter nationaal de trophee tegen zijn witte badjas, een kledingstuk, dat na af loop nu eenmaal hoort bij de Onaf hankelijkheidsbeker. Rien had dan wel geen persoonlijk aandeel in de acht doelpunten, maar hij was toch wel sterk mede verantwoordelijk ge weest voor de geringe tegenscore. Op zijn ouderwetse manier was hij weer eens de wel wat brute, maar .toch ook wijze beheerder van het middenveld geweest; en een onwan kelbare steunpilaar van de defensie, waarin de ijverig zwoegende WV'er Koopal en diens medevoorwaartsen keer op keer vast liepen. Het bondsteam was feitelijk geen partij voor de homogene Rotterdamse ploeg, die in alle onderdelen van het spel ver boven dé tegenpartij uit stak. Vooral de verdediging van het Bondselftal was zwak. In de voor hoede was aanvankelijk Voges van Enschede de beste. Hij moest zich in de tweede helft echter laten ver vangen door Snoeks van Stormvo gels, doordat hij kort voor de rust bij een botsing vermoedelijk en lich te hersenschudding opliep. In de tweede helft was het voor al Rijnvis, die zich oildanks.de grote achterstand inspande om de eer van zijn ploge. te redden. Ook middenvoor Koopal had er voortdurend zijn best voor gedaan, maar hij miste de fan tasie en de stootkracht om het duel met de doorgewinterde Terlouw in zijn voordeel te beslissen. Voor het overige werd het Bonds elftal door de elkaar opvolgende te genslagen snel ontmoedigd. Goed ge richte passes waren bijzonder schaars. Een speler van naam als de oud-in ternationaal Dillen viel slechts op door het missen van een strafschop. De Rotterdammers maakten er ten slotte een spelletje van kat en muis Deze foto geeft een beeld van het derde Nederlandse doelpunt, gemaakt door Bram Appel met een schot van grote afstand. V.l.n.r.: doelman Han sen, Carlier (11), de Noor Legernes, de Noorse spil Svenssen (5), Brusse lers (juichend) en de rechtsback van Noorwegen, Bakker. Appel, de maker van het doelpunt is op de foto niet zichtbaar. van, hetgeen bij de ongeveer 10.000 toeschouwers soms tot een niet gering lachspcces leidde. „Roffel" van doelpunten. Rotterdam drong vrijwel onmiddel lijk op naar het doelgebied van de Groninger Roffel en op de rechter vleugel kwam van Ede, in samenwer king met W. van der Gijp of Schou ten, herhaaldelijk langs linksback Steegh van VW. De Bondsverdedi- ging werd ineen gedrukt en kon de dekking niet handhaven. In de zesde minuut profiteerde rechtsbuiten van Ede van één seconde bewegingsvrij heid door met de linkervoet een ver rassend klimmend schot te lossen, dat zelfs voor de lange armen van Rof fel onbereikbaar was (10). Het zou nog bijna twintig minuten duren, eer de veldmeerderheid van de Rotter dammers opnieuw in een doelpunt werd uitgedrukt. Maar toen kwamen er in korte tijd ook vier achter el kaar. Het werd een salvo van scho ten eneen „roffel" van goals, niet minder dan drie van Schouten en een van middenvoor Köneman, bescheiden schutter, maar uitstekend spelverdeler. Een combinatie met Moulijn sloot Schouten in de 25ste minuut af door Roffel beheerst te omspelen (20). Iets dergelijks deed hij in de 28ste minuut nog eens en dn de veertigste minuut won hij wederom een duel van de GVAV-doelman, die door zijn lengte nu eenmaal niet snel naar de grond komt. Door de „hattrick" van Schouten was het 40 en twee min. later maakte Köneman er, in samen werking met Moulijn, 50 van. weer na een voor doelman Roffel misleidende manoeuvre. Na de rust was de scoringsdrift van de Rotterdammers een beetje be koeld. Zij konden zich gemakkelijk tal van aardigheidjes" permitte ren, en toch nog in de 27ste minuut de score opdrijven door Van Ede, die een voorzet van W. van der Gijp be nutte (60). Kort daarna miste Dillen voor het Bondselftal een strafschop, die scheidsrechter Horn toekende omdat rechtsachter Visser zijn tegentander Koopal ongeoorloofd afhield. De uit stekende Sparta-doelman Van Dijk 'had niet de minste moeite met het futloze schot van het PSV-kanon, Na dat van Ede in de 35ste minuut even eens zijn derde doelpunt had laten noteren en de jeugd achter de doe len al „tien, tien",.... begon te roe- .pen, bezorgde Rijnvis in de 40ste mi nuut met een krachtig zestienmeter- schot het Bondselftal een tegenpunt. Twee minuten voor het einde maakt Van der Gijp, met steun van Moulijn, er 8-1 van. 1 Op de Zaterdag gehouden verga dering van de spelregel- en protest commissie van de K.N.V.B. is het pro test van Fortuna betreffende de wed strijd LimburgiaFortuna (het be kende strafschopgeval) toegewezen. Daardoor werd de uitslag 0—0. Het protest van DOS tegen het tweede doelpunt van Fortuna in de ontmoe ting FortunaDOS is afgewezen. De uitslag blijft dus 22. Fortuna staat door deze beslissing op de eerste plaats van de ranglijst van de hoofd klasse A. LEIDSE VOETBALBOND. ADSPIR ANTEN Warmuda aSJC b 1-^4; Meer burg aSJZ b afgelast; Teylingen b —SJC c 2—2; VVSB bSJC b 1—0; SJC d<WSB d 8—0. JUNIOREN Meerburg a—DOSR a afgelast; SJZ b'Meerburg b 12; Warmunda b— SJC c 2—1. Engelse ploeg won door technisch beter spel De jeugdvoetbalwedstrijd tussen Engeland en Nederland, welke te Norwich os gehouden, is in een 31 overwinning voor Engeland ge,- eindigd. Ondanks deze nederlaag heeft het Nederlands jeugdelftal, spelers van 16 en 17 jaar, een uitstekende indruk achtergelaten bij de 10.000 bezoe kers, die de ontmoeting volgden. De Nederlandse jongens, technisch de minderen van hun tegenstanders, legden een strijdvaardigheid aan de dag, die boven alle lof verheven was en waardoor de strijd lange tijd spannend is gebleven. Favoriet van het Engelse publiek was de zestien jarige Gerrit Braam van DWS, die om zijn goede balcontrole en lichaamsbeheersing de „kleine Stan ley Matthews" werd genoemd. Voor treffelijk spel lieten ook keeper Gij zel van Maurits, linksback Dingena van MVV en linkshalf Burgerhof van BW zien. De goede beurt, welke dit Nederlandse jeugdteam op het veld van Norwich City heeft gemaakt, zal ongetwijfeld een stimulans zijn, tot het organiseren van meer derge lijke ontmoetingen. De Engelse jongens, die revanche namen voor de verleden jaar in Arn hem geleden 32 nederlaag, ver dienden de overwining volkomen. Zij speelden beter en constructiever voetbal en ook hun teamverband was hechter. Nederland begon goed en in de tiende minuut werd een van de af gemeten passes van Braam door Buis fraai benut (01). Maar Engeland kwam sterk terug en slaagde erin, een veldmeerderheid te veroveren. Middenvoor Peacock zorgde in de 26e minuut voor de gelijkmaker (11). Onze jongens hadden pech, toen zij een minuut voor rust door een ver- dedigingsfout van midhalf De Haas (die in eigen doel schoot) een ach terstand opliepen (21). In de spannende tweede helft ont nam de Engelse rechtsbinnen Melia de Nederlandse jongens alle hoop op een gelijk spel, toen hij tien minuten voor het einde de bal met een boogje over de uitlopende doelman Gijzel heen in 't net liet verdwijnen (3*1).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8