Het Oranje-elftal nam revanche op Noorwegen met een glansloze 3-0 overwinning in Amsterdam Peuterig spel van de Nederlandse ploeg zonder uitblinkers van enige betekenis Technisch knap spel der Noren schoot tekort in productiviteit MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 DE LEIBSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Op 'n zomerse dag in November 1956 heeft het Oranje-elftal in het Olym pisch Stadion te Amsterdam met 3O revanche genomen op Noorwegen voor de in September 1953 te Oslo geleden 4O nederlaag, maar deze over winning heeft een bittere bijsmaak, want zij werd behaald in een wedstrijd, welke van begin tot einde vrijwel zonder enige glans verliep. Vraagt men het ons eerlijk, dan menen we te mogen zeggen, dat het gelijke spel op 16 October te Rotterdam tegen de Belgen behaald, ongetwijfeld bij velen meer voldoening zal hebben gegeven. Toen was er sprake van strijd, van inspanning bij de spelers om het beste te geven van wat verwacht mag worden, maar nu was daarvan maar héél. weinig te bespeuren. Maar desondanks een 30 overwinning, ja, omdat de Noren zo weinig productief speelden en ondanks vrij knap technisch spel in het veld tenslotte tegen de overmacht van Nederlandse aanvallen enkele malen moesten bezwijken. weinig effect sorteerden en in ieder geval zo weinig mooi spel te zien ga ven. De Noorse verdediging had er inderdaad oog in. Zij doorzag het aan- valssysteem der Oranje-voorhoede volkomen. En het was vooral de ge routineerde spil Svenssen, die onze voorhoede en speciaal Appel in de gaten had en in bedwang hield. Voor al in het kopwerk was Svenssen en tevens de backs Falck en Bakker onze voorhoede de baas. Appel kreeg dit maal lang nie't zoveel kans om door te sjouwen als tegen België, want Svenssen week als het ware niet van zijn zijde. Maar ook van Nederlandse zijde werd hem die gelegenheid niet gegeven, want beide 'binnenspelers, de in de wedstrijd tegen België sterk te genvallende I)e Bruyckere,, maar ook de nieuw gekozen linksbinnen, de FSV-er Brusselaars, toonden zich zeer actief en waren steeds in de voorhoe de te vinden. Van de vleugelspelers viel Carlier ons beslist tegen. Vooral voor de rust liet hij weinig briljants zien, al kwam dan uit een van zijn passes een uitstekende voorzet van Brusselers, waaruit Bos se laar kon doelpunten. De jeugdige Rotterdam mer speelde overigens in deze wed strijd een merkwaardige rol. Na de rust kreeg hij maar heel weinig te doen op zijn vleugel, maar ook voor de rust miste men zijn magnifieke voorzetten na uitstekend individueel werk, zoals hij de wedstrijd tegen Bel gië 'had laten zien. Dat hij deson danks in deze wedstrijd volwaardig meetelde, bewijzen de twee doelpun ten, welke hij voor Oranje scoorde, dooh deze kwamen geenszins van de vleugel. Het was een gevolg van het actief optreden en tijdig naar binnen lopen van Bosselaar waarmee hij tenminste zijn herverkiezing geheel rechtvaardigde. Intussen heeft het gehele Neder landse elftal het niet bijster moeilijk gehad in deze wedstijd. De uitslag is daar om dit te 'bewijzen en de oorzaak daarvan lag voornamelijk aan het spelsysteem. In het veld lieten de gas ten veelal technisch heel aardig werk zien, vooral hun kopwerk viel te lo ven. Maar terwijl zij bij het ingrijpen in het spel der Oranjespelers meer malen verrassend werk leverden, ble ken zij toch onmachtig zelf tot ste vige aanvallen over te gaan. Mis schien daaraan is het ook te danken, dat onze verdediging op een goede wedstrijd kan terugzien. De Munck heeft niet veel moeilijk werk te doen gehad. Als hij niet een aantal terug gespeelde ballen te verwerken had gekregen, had hij er wel een stoel bij kunnen nemen. Van der Hart met naast zich Wiersma en Kuys waren in goede vorm en zij hadden betrek kelijk maar weinig moeite met het vrij nuchtere aanvalsspel der Noorse voorhoede. Hoe het evenwel ook zij, de inter nationale roem der Noren, die in to taal reeds 148 tezamen in het Noorse elftal uitkwamen, tegen de Oranje- ploeg gezamenlijks slechts 50 maal, heeft moeten voelen, dat het Neder lands spelpeil toch wel dermate is Toen we op de terugreis van Am sterdam naar het station te Haarlem dames in de trein kregen, die er zich over verbaasden, dat de trein zo vol was en zij als antwoord hierop ver namen, dat er in Amsterdam een wedstrijd van het Oranje-elftal teg'en Noorwegen was gespeeld, reageerde een der dames hierop met te zeggen: „dan hebben de Nederlanders zeker weer verloren", hetgeen natuurlijk tot gevolg had de mededeling, dat een 30 overwinning was behaald". De dames begrepen er niets van, want prompt kwam daarop de vraag: „Van waar dan deze begrafenisstemming in de trein?" Ziet, dat tekent deze hele wedstrijd. Hoe dat mogelijk was? Of het v/eer het inderdaad warme weer voor deze najaarsdag zo sterk zijn invloed op de spelers deed gelden (voor de Noren was de overgang ech ter nog groter), weten we niet, maar van alle goede voornemens, die de spelers toch ongetwijfeld meedroe gen, was in het veld maar bitter wei nig te zien. Er was geen enthousias me, er was niet dat fijne, geraffineer de spel, waarop de toeschouwers thans meer dan ooit gehoopt hadden, er was geen spanning, het was zelfs saai gedurende het eerste half uur van de wedstrijd, waarin maar heel weinig interessants geschiedde en zelfs toen na de rust de stand maar 20 bleef in het voordeel van Oranje, hoopten we echt en velen onge twijfeld met ons dat de Noren erin zouden slagen een tegenpunt te ma ken, waardoor er wat meer geestdrift onder de Nederlandse spelers, wat meer actie en meer spanning zou zijn gekomen. Maar dat tegenpunt bleef uit en toen kans na kans door Oranje werd gemist om de score te verhogen, toen de ene aanval na de andere in eindeloos gepeuter en geknoei voor het Noorse doel tenslotte door de ver dediging met afdoende ingrijpen werd beëindigd, hoorde men vanaf de tri bune zelfs een geroep om „Abe Abe"! Na de mededeling van het TC-lid Pellikaan vóór de aanvang van de wedstrijd, dat de spelers zich in voor treffelijke condutie bevonden, deed het wel merkwaardig aan te con stateren, dat een deel van de ploeg in de ban gesloten leek van loom heid, onzekerheid en nervositeit. De eenvoudigste ballén werden vaak ge mist, het plaatsen mislukte telkens opnieuw en als men een vergelijking trok met de strijd tegen de Belgen, was men geneigd te zeggen, dat de combinaties soms ontaarddden in een dilettantistisch gedoe. Uitstekende Noorde verdediging Er moet natuurlijk een oorzaak aan te geven zijn voor het ondanks de drie doelpunten toch lauwe spel der Ne derlandse spelers en als het misschien niet het lauwe weer is geweest, dat zijn stempel op deze wedstrijd drukte, dan heeft toch zeker de Noorse ver dediging er v/el de hand in gehad, dat de aanvallen van Oranje ditmaal zo Deze foto van het eerste Nederlandse doelpunt in de wedstrijd Nederland Noorwegen, toont hoe de inleiding was tot de 30 zege, welke het Oran je-team zou behalen. V.l.n.r.: op de foto; Bram Appel, Bedelaar, de ma ker van het doelpunt, de Noorse linksback Edgar Falck, de verslagen doelman Hansen, voor hem (30) Brus selers en verder de Noorse rechts back Bakker. vooruitgegaan, d'at men niet zonder meer op een zege over Oranje behoeft te denken. En tenslotte: ondanks het matige spel van onze Oranjeploeg, zouden we haar als geheel toch gaarne nog een kans geven om zich ook te dezen opzichte te revancheren. Hoe de Noren speelden Van het Noorse elftal toonden op deze dag slechts enkele spelers htm klasse. Op de eerste plaats de gerou tineerde aanvoeder-stopper Svenssen, die het onze scherpschutter Appel zo lastig maakte ,dat deze hoe langer hoe meer van grote afstand ging pro beren, wat hem in de 37ste minuut van de tweede helft dan ook schit terend gelukte. Na Svenssen moet l.-achter Falck, van huis uit eveneens stapper, worden genoemd. Deze „Vikinger' 'slaagde er aanmerkelijk 'beter in, de jeugdige Bosselaar aan banden te leggen dan Van Brandt destijds, maar hij trof de Rotterdammer niet in zulk een blakende vorm als zijn Belgische col lega. Doelman Hansen heeft, door enkele schitterende reddingen, het Nederlands eltfal een grotere over winning onthouden*. En d'at is mis schien wel gezond voor onze ploeg. Rechtsbinnen Kotte, op wie de No ren hun hoop goeddeels hadden geves tigd, gaf wel degelijk blijk van voet baltalent, maar hij was te veel een „pingelaar" en bleef daardoor en door zijn gemis aan een flink schot, zon der productie. De snelle buitenspelers Kure en Knudsen hebben het grote Nederlandse legioen verscheidene malen verontrust. Linsbuiten Kure nog het meest. Maar ook zij misten de kwaliteiten om een eenmaal op gezette attaque met succes af te wer ken. Dezelfde tekortkomingen toonde die zwoegende imidvoor Hennum, maar hij had, als amateur, ook de doorgewinterde semi-proef Van der Hart tegenover zich, die een „klasse" beter genoemd kon word'en. Tussen de amateurploeg van Noorwegen en het semi-proefelftal van Nederland bedroeg het kwaliteitsverschil echter beslist geen „klasse", al was de Ne derlandse zege verdiend'. De stand. Door deze 30 overwinning heeft het Ned. elftal twee punten van de achterstand op Noorwegen wegge werkt. Het resultaat is nu: Noorwegen 8 3 3 2 9 2016 Nederland 8 2 3 3 7 16—20 Meningen van anderen De coach vam het Westduitse elftal, Sepp Herberger, heeft de wedstrijd NederlandNoorwegen bijgewoond in die eerste plaats om het spel van de Noren in ogenschouw te nemen, want op 16 November a.s. speelt Westduitsland tegen de Noren. Na afloop hadden wij een ogen blik gelegenheid om hem naar zijn menig te vragen. De Noren zijn voor Herberger een vraagteken. „Ik heb de hele wedstrijd zitten zoeken naar een oplossing voor het matte spel van de Noorse voorhoede. Kwalitatief was het spel behoorlijk, maar er ont brak de felheid om doelpunten te kunnen maken! Op de vraag wat Heiberger van de komende ontmoe ting van zijn ploeg tegen de Noren denkt was het antwoord: ,Daar is niets van te zeggen. Het is en blijft tenslotte voetbal". Voordat Herberger in een gereed staande auto stapte om zijn trein te halen, zei hij nog geïmponeerd te zijn door het spel en de stevigheid van de Nederlandse achterhoede. De wedstrijd over het geheel vond hij nogal teleurstellend. Heerste in het Nederlandse kamp een opgewonden stemming door de zege, in de Noorse kleedkamer was de stemming minder goed. De Oos tenrijkste trainer van de Noren, Wil lie Hahn, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de Noorse voorhoede niet de kracht had gevonden om door te stoten. „Telkens weer kwamen wij een onderdeel van een seconde te laat". Over de Nederlanders zei Hahn, die als oud-speler van Admi- ra geboren en getogen is met het korte Oostenrijkse spel: „Het Neder lands elftal is op de goede weg, maar met dit voetbal kan men niet iedere wedstrijd winnen. Het lengtespel van de Nederlanders moet nog meer af gewisseld worden met korte passes". Overigens was Hahn van mening, dat de Nederlanders een gelukkige overwinning hebben behaald. De voorzitter van de Nederlandse technische commissie, de heer G. Kruyver, is tevreden over het eind resultaat, maar niet over het spel. Hij wijt het minder goede spel van de Nederlanders aan de spelwijze van de Noren, waaraan de inspiratie ont brak. Tevreden is de heer Kruyver, omdat „wij in de laatste wedstrijd tegen de Noren in Oslo de minderen waren en nu toch duidelijk de meer deren". Ook de voorzitter van de keuze- commissie, de heer H. Hoolboom, noemt dit een winstpunt. „Positief is de duidelijke 30 overwinning. Maar daarnaast hebben wij 'ook de nega- t w Met üaeede daeCpuat aan Siotaelaat I" JE*V- i&öwR7 -ifr In Hongaarse voetbalkringen houdt men zich bezig met een geval van omkoperij tijdens de wedstrijd tus sen Czecled en Goedoelos, beide clubs uit de tweede divisie. De president van de eerstgenoemde vereniging, die in degradatiegevaar verkeert, zou aan vijf spelers van Goedoelos bedra gen in geld hebben doen overhandi gen opdat zij de kansen van hun club in deze partij niet serieus zou den verdedigen. Jozef Utasi, voorzitter van de club Czecled is voor het leven geschorst van het lidmaatschap van alle Hon gaarse sportverenigingen of - organi saties. De Hongaarse voetbalbond heeft hem schuldig bevonden aan omkoping van vijf spelers van de club Goedoelos Hij heeft hun en kele weken geleden geld gegeven om zijn club, die onderaan stond, te laten winnen, hetgeen inderdaad gebeurde. De uitslag was 9—2. De wedstrijd is thans ongeldig verklaard en Czecled werd voor de competitie geschorst tot 31 Januari 1956. De omgekochte spe lers zullen tot 2 Juli van het volgend jaar nief mogen voetballen. tieve punten gezien". Keuzecommissielid Henk Feljikaan, vond het maar een matige wedstrijd, gezien de conditie, waarin de Neder landers verkeerden. De spelers. „Hoe voel je je na de twee doel punten?" vroegen wij rechtsbuiten Bosselaar. Het antwoord was kort maar krachtig: „Ik ben gewoon nog Tinusmaar zelfs met die twee doelpunten is ook Bosselaar niet te vreden: „Het ging niet zo prettig als tegen België". Linksbuiten Carlier was niet te vreden over zijn spel (vele anderen trouwens ook niet). „Tegen Schalk» ging het veel beter omdat de (Duit sers ook beter voetbal speelden," Linksbinnen Brusseler was ook al niet tevreden over zichzelf. „Ik had meer willen doen, zoals bijvoorbeeld die voorzet, waaruit Bosselaar het tweede doelpunt scoorde". Het tevreden woord kwam van spil Cor van der Hart. „Ik ben tevre den over de achterhoede. Wij heb ben de nul op het bord gehouden en dat betekent een- gewonnen wed strijd". Wel had naar zijn mening het Nederlandse spel over het geheel beter kunnen zijn. Middenvoor Appel, vindt, dat het Nederlandse elftal langzaam vooruit gaat. „De Noren zijn mij erg tegen gevallen". Over zich zelf zei Appel: „Ik heb er hard voor gewerkt". (Dat bevestigde de Noorse stopper- spil Svenssen. ,JDie Appel is gevaar lijk en speelt hard, zoals over het algemeen de aanvalsleiders in West- Europa. Maar ik had van hem meer techniek verwacht". De Belgische scheidsrechter Ver- sijp tenslotte zei het niet moeilijk te hebben gehad. „Het was een faire wedstrijd, die verdiend door Neder land is gewonnen. De Noren speelden bij vlagen goed voetbal, maar de meeste bewondering heb ik voor het doortastende spel van die Nederlan ders. Ook hij uitte lof voor de Ne derlandse achterhoede met van der Hart aan het hoofd. DE ZATERDAGMIDDAG. COMPETITIE VAN DE KNVB. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Zaterdagcompetitie van de KNVB luiden: District West II 3e klasse A: NSW TSB 62, DotoExcelsior Pernis 0—3, RWHSSS 2—4, Rijnsb. Boys Ter Leede 32. 4e klas A: Sportlust '46—VWS 1—1, OrnasExcelsior M 10, Duinoord SVOW 25, Koudekerk'Die Haghe 4—3, Katwijk—PPSC 2—2, HTSV— Leiden '42. 4e klas B: Lisser BoysBodegra ven 0—3, Sunlight—SV '35 2—4, Jo- dan BoysSpirit 40, Zwart Wit '28 RAS 23, NoordwijkSemper Al- tius 21. VAN VOREN Deze foto, gemaakt met Telelens, geeft een beeld van het ontstaan van het tweede doelpunt V.l.n.r.: de No ren Legernes, Hernaes en Falck (3), Bosselaar (7), de maker van het doelpunt, voor hem Appel, achter Ap pel links Brusselers en rechts de Noor Bakker. Verder Svenssen en de ge slagen doelman Hansen. i De stand in de 3e klasse A is nu: Excelsior P. 9 7 1 1 15 28—14 Quick Boys 8 6 0 2 12 22t- 9 SSS 9 5 0 4 10 30—22 NSW 9 4 2 3 10 30—22 DOTO 9 5 0 4 10 15—15 Ter Leede 9 4 1 4 9 21—22 CSVD 9 4 0 5 8 19—25 TSB m 2 3 3 7 16—23 RWH 9 3 1 5 7 26—26 j HBSS 8 2 1 5 5 13—18 Rijnsb. Boys 9 1 1 7 3 15—28 VAN ACHTEREN Deze foto, gemaakt achter het Noor se doel, laat zien hoe het Tweede 'Ne derlandse doelpunt werd gemaakt. V.l.n.r.: Bosselaar, de maken van het doelpunt, de Noor Hernaes, de ver slagen Noorse doelman Hansen en de spil Svenssen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7