DUINSTREEK AVONDRUST Dank zij reserves wordt de straatbelasting gehalveerd MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Molotof in Moskou In Moskou zijn de feestelijkheden begonnen ter herdenking van de com munistische revolutie van 1917. In het Bolsjoi-theater heeft Kaganowitsj, eerste plaatsvervangend minister-pre sident, een rede gehouden waarin hij zei: „Redelijke kringen in de Wester se landen hebben ingezien, dat een politiek op basis van kracht een fiasco is geworden. Het beste, wat de kapi talistische landen kunnen doen is vrienschappelijke onderhandelingen aanknopen met de Sovjet-Unie". Volgens Kaganowisj is het com munisme „geen export-artikel maar een Sovjet-Russische nationaal ver schijnsel bij uitstek". Rusland staat, volgens hem, op de tweede plaats on middellijk achter de Verenigde Staten in productiecapaciteit. „Door juiste toepassing van het communisme zul len wij Lenins opdracht vervullen en de Verenigde Staten overvleugelen", aldus Kaganowisj. Minister van bui tenlandse zaken, Molotof, die uit Ge- nève was overgekomen, zat naast Ka ganowitsj, toen deze zijn rede hield. Uitgewezen infiltranten mochten niet terug Aan 23 Molukkers, die door de Ne derlandse autoriteiten uit Nederlands Nieuw-Guinea waren uitgewezen en op het KPM-schip Baud naar Indo nesië waren vervoerd, is eind October in Makassar, zowel als in Ambon ont scheping geweigerd. Zij moesten aan boord van het schip blijven tot nadere orders uit Djakarta waren ontvangen. Het persbureau PIA vernam Zaterdag in Djakarta, dat die orders intussen zijn afgeko men en dat de betrokken Molukkers in Makassar zijn ontscheept. Het betrof een aantal Indonesiërs, dat betrokken is geweest bij de infil traties op het eiland Gag bij Fakfak in 1952 en 1953. Zij hebben inmiddels de him in verband hiermee opgeleg de gevangenisstraffen uitgezeten en zijn daarna volgens de internationale gebruiken uitgewezen naar hun land van herkomst. Si Thami El Glawi, de pasja van Marrakesj, is Maandag aan boord van het passagiersschip „Djenne" uit Ca sablanca te Marseille aangekomen. Hij is naar Frankrijk gekomen voor be sprekingen met zijn voormalige te genstander sultan Ben Joessef. OLIEBRAND OP SICILIë In de buitenwijken van Ragusa, een stad op Sicilië van 50.000- inwoners, is een oliebron tot ontbrading ge komen, welke, dezer dagen door een Amerikaanse maatschappij was aan geboord. Waarschijnlijk zal uit de V.S. een deskundige moeten komen om de ge weldige vuurzee, die nabestaande tanks met dieselolie bedreigt, met behulp van dynamiet te doven. Men probeert intussen de olie uit de be dreigde tanks af te voeren. No. 508. Horizontaal: 1. boom, 5. vragend voornaamwoord, 6. lichaams- deel, 8. muzieknoot, 9. metaal, 11. voegwoord, 13. munt in Siam, 15. aanwijzend voornaamwoord, 16. ri vier in O. Azië, 17. hoogste punt, 19. plaats in Over. onder de Gem. Grams- bergen, 21. meisjesnaam, 22. Zwit sers kanton, 24. voorvoegsel, 25. voor zetsel, 27. rivier in Rusland, 29. plaats in Frankrijk bekend om Napoleon III. Verticaal: 1. munt in China, 2. on- bep. voornaamwoord, 3. zoon van Ja cob, 4. bijwoord, 5. kleur, 7. maand v. h. jaar, 8. eiland tussen Sicilië en Tunis, 10. elpenbeen, 12- telwoord, 14. ijskegel, 15. spoedig, 18. voor voegsel, 20 knopje op een priktol, 22. lidwoord (Fr.), 23. meisjesnaam, 26. boom, 28. voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing 507. Horizontaal: 1. harp, 3. kort, 5. eel, 7. Etten, 9. dis, 11. stoet, 13. esp, 15. sen, 16. speld, 18. sta, 20. naast, 22. Ina, 23. stad, 24. maar. Verticaal: 1. hand, 2. pet, 3. klets, 4. tent, 6. ets, 7. Essen, 8. noest, 10. iep, 12. ent, 14. plaid, 16. soms, 17. Dan, 19- ader, 21. Sam. IEMAND had twee zoons. Hij ging naar de eerste en sprak: Mijn zoon, ga vandaag in mijn wijn gaard werken. Deze antwoordde: Ik ga, vader; maat hij ging niet. Hij kwam hij de ander, en zei het zelfde. Deze antwoordde: Ik wil niet. Maar later kwam hij tot in keer en ging. Wie van de twee heeft de wil van zijn vader vol bracht? Ze zeiden: de laatste. Je zus sprak tot hen: Voorwaar, Ik zeg u: de tollenaars en zondaars zullen eerder in het rijk Gods bin nengaan dan gij. HAARLEMMERMEER Geboren: Petrus, z'n van F. vari de Velde en A. M. Lyke; Johanna, dr van P. de Vries en J. Swaan; Trijntje, dr van J. Leenheer en A. C. Mole naar; Bertha Maria, dr van J. N. van Hal en G. C. J. M. Blom; Petrus, zn van W. Stolwijk en A. M. van Heese; Sietske, dr van J. C. van Stam en J. Brander; Johannes Theodorus Ma ria, zr» van T. P. van der Zwaan en W. M. Smit; Trijntje, dr van T. Mie- dema en G. de Boer; Wilhelmina Ma ria, dr van G. van Hulzen en J. Dorp; Nicolina Wilhelmina, dr W. de Koning en C. M. van den Haak; Jacobus, zn van H. de Koter en J. H. M. Moerman; Arie, zn van J. van Tol en M. Hol; Teunds Wouter, zn van W. van Dijk en H. Biesheuvel; Evert, zn van J. C. Verboom en A. A. Groene- veld; Klazina Jankje, dr van A. Norg en T. Snippe. Ondertrouwd: P. C. de Rooij 24 j. en A. M. Smit 22 j.; J. van Harten 25 j. en C. Geluk 25 j.; J. J. Seijse- ner 25 j. en J. G. M. van der Lans 25 j.; J. Hogeveen 21 j. en J. Boom- houwer 21 j.; P. J. A. Hol 45 j. en G. J. A. van Mil 37 j. Getrouwd: Th. G. de Kuiper en A. M. Th. Konst* A. Vogelaar en G. van der Luit; H. Kulk en H. H. Bouwman; B. van Leeuwen en C. de Haan; J. Clement en W. van Os. Overleden: K. Luik 76 j., echtge noot van T. Keessen; A. Wink 57 j., echtgenote van C. Immink. LEIDSCHENDAM VEILING PASSEERT DE 5 MILLIOEN. Toen de tuinder P. de Koning uit Nootdorp zijn producten op de vei ling aan de man had gebracht, kwam de directeur van de veiling, de heer L. C. de Koning, naar voren om me- deling te doen, dat met deze verkoop de omzet van de veiling dit jaar de ƒ5 millioen juist gepasseerd was. Het bestuur bood de heer De Ko ning en ook aan de koper, de heer H. de Haan uit Rijnsburg, een kistje si garen aan. Met dit omzetcijfer heeft de veiling een hoogte bereikt als nooit te voren. Zilveren jubileum. Op Vrijdag 11 dezer zal de heer J. W. Heegman, wonende Tedingerstraat 5, de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de meubelfabriek C. van Belle en Zn. te den Haag. De Palesteijnruiters. Met trom petgeschal werd de bijeenkomst van de Palesteijnruiters geopend, waarna de voorzitter, de heer J. Odink, een opgewekt openingswoord sprak. Een bijzonder woord van welkom ging uit naar de voorzitter van de lande lijke ruitervereniging voor Zuid-Hol. landNoord-Brabant. Een huldigend woord werd vervolgens gericht tot mej. Van der Stoel en de heren J. Rijnsveen, G. van Stralen, A. Doe- man en J. Veltwisch voor hun goede diensten toen de vereniging in moei lijke omstandigheden verkeerde. Ook bracht spr. hulde aan de propagan disten, die er voor gezorgd hebben, dat het ledental nog gestadig toe neemt. Na verdienstelijke zang van enkele leden en voortreffelijke declamatie door de heer D. v. d. Linden trad de toneelvereniging „Leidseweg Noord" uit Voorschoten op met de opvoering van het kluchtige spel „Hyena's van de grens'". Het gastgezelschap mocht hiervoor een herhaald applaus in ont vangst nemen. Geboren: Cornelis A. J., z. v. J. L. Olsthoorn en B. W. P. van Veen; Theodora J. C., d. v. A. P. J. Hijdra en C. M. E. van Bohemen. Ondertrouwd: J. Tetteroo te Voor burg en Adriana P. de Jonge; Jan van der Woude te Den Haag en Cor nelia Harnsen. Getrouwd: Johannes Hag en Cor nelia A. Luk; Karei G. Sindorn te Den Haag en Elisabeth Smit; Jaco bus J. van Lier en Maria L. van Ros- sum. KATWIJK Geboren: Wilhelmina L., d. v. J. van Duyvenbode en W. L. Berkheij; Ohristiaan M., z. v. W. Bakker en L. Bruins; Arianna, d. v. A. J. K. de Jong en A. Hart; Wessel, z. v. E. Wit- teveen en H. Ouwehand; Petronella, d. v. J. Ros en A. van Duyn; Willy, d v. W. van der Plas en W. van der Plas; Aaltke, d. v. C. van Beelen en A. Hoek; Abraham M., z. v. K. M. Vos en B. de Wit. Ondertrouwd: J. Mos en C. J. de Vreugd; D. Schonenberg en M. van d'er Plas; F. E. Banda en D. Hoek. Getrouwd: J. den Holder en A. C. Piers; D. Guyt en A. de Jong; J. Ouwehand en J. van Duyvenvoorde; P. Barnhoorn en J. van der Plas; KI. van Duyn en W. J. Boekee; J. C. Mos en J. Plas. Overleden: C. M. E. van W'ijk, 70 jr.; A. Vooys, 82 jr.; N. van Kuilen burg, 83 jr.; P. C. van der Linden, echtgen. van: J. Charin, 68 jr.; F. Q. Fortanier, 70 jaar. N00RDWIJK „Steeds Sneller". Kampioenstand van het Vliegseizoen 1955 van de oude duiven. Vitesse: 1. C. v. d. Berg; 2. J. v. d. Wiel; 3. M. v. d. Wiel; 4. J. v. d. Niet; 5. Gebr. Barnhoorn; 6. Gebr. Passchier; 7. J. Rakhorst; 8. E. Smit; 9. J. Marijt; 10. Duindam/Haze- noot. Middenfond: 1. C. v .d. Berg; 2. E. Smit; 3. M. v .d. Wiel; 4. J. v. d. Wiel; 5. J. v. d. Niet; 6. Gebr. Pas schier; 7. J. Rakhorst; 8. J. Plug; 9. Smit/Hoek; 10. W. Hoek. Fond: 1. M. v. d. Wiel; 2. J. Rakhorst; 3. Gebr. Passchier; 4. C. v. d. Berg; 5. J. v. d. Wiel; 6. Smit/IIoek; 7. Hoek/De Vries; 8. J. v .d. Niet; 9. L. Steen voor- voorden; 10. J. Plug. Totaalstand: 1. C. v. d. Berg; 2. M. v .d. Wiel; 3. Gebr. Passchier; 4. J. v. d. Niet; 5. J. Rak horst; 6. J. v. Smit/Hoek; schier Zn. d. Wiel; 7. E. Smit; 8. J. Plug; 10. J. Pas- SASSENHEIM Uitvoering Herwonnen Levens kracht. De afdeling Sassenheim van Herwonnen Levenskracht had gis teravond een liefdadigheidsuitvoe ring georganiseerd in het KSA-ge- bouw. De heer J. Schrama, oud-voor zitter van H. L., heette de aanwezigen welkom en sprak nog een propagan distisch woord voor deze vereniging. Hij riep alle aanwezigen op het doel van H. L. te steunen. Hierna was het woord aan de toneelvereniging St. Pancratius, die het dramatische to neelspel „Werp geen steen" v. Maar ten van Vugt opvoerde. Het werd vlot gespeeld. Zoals gezegd was het nogal dramatisch. De spanning was in de zaal voelbaar. Het was wel een ingewikkeld stuk, waarbij men steeds goed moest opletten, wilde men alles goed begrijpen. Het is de geschiedenis van een on echt kind, dat door het verleden achtervolgd wordt en zelfs ten on rechte in de gevangenis belandt. Het einde brengt gelukkig alles weer in orde. Vroege aanrijding. Doordat een automobilist hedenmorgen om 7 uur de borden voor de omleidingsweg de Parklaan te laat za<g, moest hij op de Hoofdstraat keren. Een mo torrijder uit richting Lisse reed hier door tegen de auto aan en kwam te vallen. Dr. Kwint, die juist aan kwam, verleende eerste hulp. De auto was over een been van de motorrijder gereden, doch het been was slechts licht gewond. Wel had de berijder een pols gebroken. De politie maakte pro ces-verbaal op. Geboren: Sara, dr van W. P. Kruik en T. van der Meij; Laurentius An- tonius, zn van A. P. C. Rotteveel en J. C. Romijn; Yvonne Maria Johannes Simon, dr van J. P. van Steijn en M. C. J. Ritzen; Hendrika Cornelia Ma ria, ds van G. Hooymans en G. M. Mooijekind. Ondertrouwd: D. Limburg 28 j. te Ede en G. M. van Teijlingen 22 j.; W. Th. Rotteveel 27 j. en G. Brizee 26 j. te 's-Gravenhage; B. Douma 32 j. te Oegstgeest en Th. M. Ammerlaan. ST0MPWIJK K.A.J. OPGERICHT. In het Stompwijkse verenigingsle ven ontbrak nog steeds een K.A.J. Door de toenemende werkzaamheden van de K.A.B. werd dit gemis steeds erger gevoeld en bestond de moge lijkheid, dat er geschikte krachten zouden ontbreken om in de toekomst de functies in het K.A.B.-bestuur over te nemen. Ook de P.B.O. vraagt arbeiders die iets weten en in staat zijn hun taak in de onderneming te vervullen. Met groot enthousiasme is dit probleem door de „voorlopige drie" aangepakt. Ruim 80 uitnodi gingen werden tot de jongeren ge richt. Jan van Vliet opende met ge bed en stelde direct het probleem Wat gaan we doen"? Wij gaan bou wen, zo sprak; Jan Disseldorp, die het doel van de bijeenkomst nader be lichtte. Er moet iets nieuws komen en ons voorbereiden op de toekomst. De heer v. Tartwijk, plaatselijk voorzitter van de fabrieksarbeiders- bond te Zoetermeer belichtte het probleem van de „Katholieke jeugd in een onderneming". Kapelaan Velthuijzen benadrukte het feit dat wij allen afhankelijk zijn van de arbeid van andteren. Allen hebben we dus te maken met proble men die verband houden met de ar beid. Het ligt in de bedoeling Vrijdags om de 14 dagen bijeen te komen in café Geijlswij k en daar eerst een half uurtje te praten over allerlei onderwerpen en dan de resterende tijd te benutten met kaarten en bil jarten. Leiders werden aangezocht om de kaart en biljartcompetitie te leiden. Elke jonge arbeider is welkom. De contributie zal zeer gering zijn, zodat geld geen beletsel behoeft te zijn om elke jonge arbeider te doen beseffen dat organisatie een plicht is. De rondvraag leverde niets op .of schoon er nog genoeg vragen zijn voor een jonge arbeider. Een volgen de keer zal dit wel anders zijn. VALKENBURG Geboren: Hugienie Anneke d. v. D. de Vries en A. Klok. Luberta Jo hanna Bardina d. van D-J. van den Berg en J. Russcheniberg. Overleden: D. Th. Ohallik 34 j. e. v. E. M. Foster. VOORHOUT Forumavond van de KAB In café de Bonte Koe te Voorhout had de K.A.B. een Forumavond be legd, waarvoor enorme belangstel ling was. De grote zaal was dan ook tot in de uiterste hoeken bezet, toen voorzitter v. d. Lans de bijeenkomst opende met een welkom tot het Fo rum. Het is een experiment, aldus de voorzitter, en gezien de grote op komst, neem ik aan dat het Uw aller instemming heeft. Hierna stelt hij de leden van het forum aan de vergadering voor. Dit zijn: Pater Alfred de leider van het Crede Pugno werk en de heren: C. J. v. d. Ploeg, Kamerlid en voorzitter van St. Deus Dedit, F. G. v. d. Gun, lid van het Verbondsbestuur, P. G. Tel van de L.T.B., L. C. Fober, ver tegenwoordiger van de K.A.J. en A, v. d. Veldt van het hoofdbestuur der K.A.B. Hierna droeg de voorzitter de lei ding over aan de heer v. d. Veldt, die vroeg de vragen kort en zakelijk te stellen zonder enige franje. Door de heer A. de Groot werd de vraag gesteld „Hoe ziet het Forum de K.A.B.? Gescheiden van de poli tiek? En waarom?" De heer v. d. Ploeg verwees naar het Bisschoppe lijk Mandement waarin de verhou ding tussen sociale en politieke orga nisaties wordt toegelicht. Weliswaar moeten wij als K.A.B. ons niet direct met politiek bemoeien, maar wij kun nen ons er toch wel op instellen. De heer v. d. Gun vulde dit nog aan door de mededeling, dat het echter wel tot onze vormende taak behoort. Van daar dat wij ons ook niet afzijdig van de politiek moeten houden. Hoe komt het, dat in de Bollen streek zo weinig woningen gebouwd worden voor de landarbeiders en wel voor de industrie? Deze vraag werd gesteld door de voorzitter van Deus Dedit, de heer L. v. d. Lans. Het was de heer v. d. Gun die hierop antwoordde. Deze was niet verrast over deze vraag. Hij zette uiteen, dat er een algemeen Bouwplan is met normen voor ver deling. Er is echter ook een indus trieel bouwplan. Dit ressorteert on der het Min. v. economische zaken. Het is zo. dat de belangrijkheid van bollenteelt en industrie nog niet op een lijn zijn gesteld. Daarom is het raadzaam om bij G. S. te pleiten voor gelijkstelling van bollenteelt en in dustrie. De heer Jac. Kortekaas was het er mede eens, dat wij in een tijd van welvaart leven. Maar waar blijft onze welvaart als de huishuur steeds maar verhoogd wordt en men over gaat tot het betalen van kinderbij slag vanaf het 8de kind? Zeer uitvoerig ging de heer y. d. Gun hierop in. Uitbetaling kinderbijslag v^naf derde kind is nog maar een suggestie van minister Suurhof neergelegd in een memorie van toelichting op be groting 1956 inzake kinderbijslag voor het gehele Nederlandse Volk. Voor loontrekkenden blijft echter de bestaande toestand voorlopig gehand haafd. Over een kinderbijslag voor het gehele Ned. Volk is de K.A.B. niet enthousiast. Wat betreft de huis huur is het inderdaad zo dat hier nog een ongezonde toestand bestaat. Ongezond is dat de regering op iedere woning nog een toeslag moet geven. Het moet zo worden, dat de lonen dermate worden dat de beno digde huur kan betaald worden. Na de volgende verkiezing zullen deze kwesties wederom bij de regering aanhangig worden gemaakt. Bij de S.E.R. zijn deze punten .reeds inge diend. Tijdens de pauze zorgde de cultu rele afd. der K.A.B. de gemengde mondharmonicacliib „Met muziek door het Leven" voor een aangena me verpozing. Na de pauze kwamen nog verschillende vragen ter sprake o.a. het jongerenprobleem, de zaak Anneke Beekman e.d. ER KOMT TOCH EEN KAB-RAAM. In de verleden week gehouden le denvergadering der KA.B. werd een bestuursvoorstel om 100,beschik baar te stellen voor een K.A.B.-raam in het nieuwe gemeentehuis met één stem meerderheid verworpen. Dit was voor de vele voorstanders een reden zich nader te beraden. Het resultaat is dat St. Deus Dedit, Bouw vakafdeling St. Jozef, K.A.B.O. en de metaalbewerkersbond St. Eloy, bene vens de K.A.V. en een K.A.B.-wel doener besloten hebben een nieuw raam voor het gemeentehuis te schenken. BEGROTING WASSENAAR De gemeentebegroting voor 1956, die B. en W. Woensdagavond aan de gemeenteraad zullen aanbieden, kon sluitend gemaakt worden door een bedrag van ƒ265.000,— te onttrekken aan de saldireserve. Deze reserve is de laatste jaren, dank zij allerlei mee vallers, zo gegroeid, dat B. en W. binnenkort met een voorstel zullen komen, om de straatbelasting te bren gen van 5% op 2>/s% van de belast bare opbrengst. Het college meent, dat juist deze belasting voor verlaging in aanmerking komt, omdat de straat belasting in 1946 werd ingevoerd om de begroting sluitend te krijgen. Deze straatbelasting is er in belangrijke mate oorzaak van geweest, dat de rve die aan het eind van het jaar ongeveer 11/4 millioen gulden zal bedragen gevormd kon worden. Het halveren van de straatbelas ting betekent een vermindering van inkomsten voor de gemeente van on geveer 60.000, In hun toelichting op de begroting wijzen B. en W. erop, dat in de af gelopen jaren meevallers de finan ciële positie van de gemeente achteraf steeds gunstig hebben beinvloed. Aan deze extra-inkomsten zal nu een einde komen en de financiële basis, waarop de gewone dienst der begroting kan steunen dat is de saldi-reserve laat zich nu vrij scherp aftekenen, Zulks kan niet gezegd worden van de tekorten, die op de begrotingen van volgende jaren zullen ontstaan en waarvoor dus weer een beroep op de reserves zal moeten worden gedaan. Dank zij de reserve verkeert de gemeente in de gelukkige omstandig heid, dat zij tot dusverre nog geen beroep heeft hoeven doen op een z.g. subjectieve verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds, aldus B. cn W. OEGSTGEEST Nieuwe kapelaan benoemd. Ka pelaan B. J. M. van Balgooy gaat Oegstgeest verlaten in verband met zijn benoeming te Den Haag .aan de parochie van de H. Liduina (Schenk- kade). Tot zijn opvolger is benoemd kapelaan G. A. M. Hoogenbosch uit Wateringen. Kapelaan Hoogenbosch is geboren in 1920 en priester gewijd in 19Ö0. Sinds 1052 was hij kapelaan te Wateringen aan de parochie van de H. Joannes de Doper. „Geloofsbeleving in de moderne tijd". Twee Franciscaner paters zullen op vijf achtereenvolgende Woensdagen te beginnen a.s. Woens dag, de problemen rond het boven genoemde onderwerp behandelen in twee-preekstoelgesprekken. De bij eenkomsten beginnen om 8 uur. Geboren: Paulus Johannes Frederik, zn van J. N. A. M. van Gils en J. Overbeek; Gerardus, zn van C. Th. van der Horst en G. van der Meij; Fredericus Augustinus Maria, zn van F. E. P. M. Schlatmann en M. M. Möller; Roeliffina Hendrika, dr van H. Lubbe en R. Goddijn. Ondertrouwd: F. J. M. van Ogtrop 27 j. en G. G. Ooms 26 j., Leiden; J. A. van Leeuwen 27 j., Noordwij k en C. A. M. van Brecht 22 j.; R. Ch. Ledeboer 30 j., Zeist en E. van Leij- den 23 j.; J. Zijlstra 29 j. en N. S. E. van der Meij 24 j., Leiden; D. A. Stravers 43 j. en F. van der Liden 33 j., Lisse. Getrouwd: N. J. van der Meer en W. Brussee; W. Vletter en J. Tette- laar. Overleden: A. M. van Rijn geb. Meijer 80 j.; M. Monteba 67 j.; P. H. de Vet geb. Vet, 75 j.; E. de Leen geb. Verwaijen 65 j.; Ch. H. Pleysier geb. Kroesen 86 j. ZOETERMEER L.T.J.-bijeenkomstOp de laatste bijeenkomst van de L.T.J. heeft de aalmoezenier, kap. J. Hamers een in leiding gehouden over de problemen van het jonge leven. Spreker onder scheidde drie grote fasen. Allereerst een fase van geestelijke rust, die on geveer loopt tot het einde van de leer. plichtige leeftijd; vervolgens de fase die ongeveer gaat tot de volwassen heid, doch dikwijls blijft bestaan tot het huwelijk en een slotfase, waarin meestentijds rust heerst, doch ook de onrust van tijd tot tijd de kop op steekt. De tweede fase, die van de onrust, waarin het lichaam tot volwassenheid groeit, de geest meer rijpt en men voor levensproblemen geplaatst wordt is een moeilijke tijd, die dikwijls be slissend is voor het verdere leven. Het is ook in deze periode, dat de meeste jongelui hun intrede doen in het maatschappelijke leven. In deze gees telijke groeiperiode, die de puberteit genoemd wordt, is het evenwicht dik wijls zoek, men vervalt in uitersten of leeft in grote graad van onverschil ligheid. Het is ook in deze tijd, dat de indolentie soms ontaardt in gods dienstloosheid, zelfs anti-gods dienstigheid. In deze tijd van groei en onrust ko men jongelui dikwijls als werkkrach ten op fabrieken en kantoren. Dit kan, vooral door het verkeerde over wicht van bepaalde volwassenen, fu neste gevolgen hebben. Voor jon gens en meisjes, die direct na de leer plicht aan de arbeid gaan, is dit in geestelijk en godsdienstig opzicht zeer gevaarlijk. Er zijn ouders, die alleen maar toezien, dat er voldoende ver diend wordt, maar niet de minste notie hebben, van wat er zich op fa brieken en werkplaatsen soms af speelt. Verhoging van de leerplichtige leeftijd is veelal bedoeld om de jeugd, in deze tijd van lichamelijke en g telijke onrust te beschermen tegen zielsgevaren. Op deze inleiding volgde een aan gename en langdurige discussie. Medegedeeld werd, dat Zaterdag 12 November a.s. te 8 uur in het paro chiehuis een balavond gegeven wordt voor de L.T.J.-ers, familieleden en donateurs. Op 17 November zal de heer J. v. Vliet een lezing houden over het weer en alles wat daarmede verband houdt. K.A.B. begint winterprogram. Gisteren heeft de K.A.B. haar winter- programma ingezet met een plechtige H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur, kap. J. Hamers. Na de H. Mis verenigden vele leden zich aan het gemeenschappelijk ontbijt, dat ge houden werd in „De Jonge Prins". Voor dit ontbijt was het bestuur van de K.A.V. uitgenodigd. De voorzitter, de heer G. v. Leeuwen, uitte zijn te vredenheid over de grote deelname aan deze bezinningsdag, de eerste die in Zoetermeer gehouden is. Deze grootse opening van het winterpro gram wettigt het vermoeden, dat ook de gewone werkvergaderingen, waar in de problemen van de KA.B. aan de orde gesteld zullen worden, even eens grote belangstelling zullen trek ken. Het is, aldus spreker, niet vol doende alleen maar lid te zijn van een zo machtige organisatie. Men moet ook bewust medewerken om de K.A.B. te doen uitgroeien tot een or ganisatie, die inhoud heeft, en zich bewust is een katholieke organisatie te zijn. De geestelijk adviseur, kapelaan J. Hamers, sprak er zijn voldoening over uit, dat zovelen de H. Mis, die tot in tentie van de levende leden en hun gezinnen was opgedragen, hadden be zocht. Medegedeeld werd, dat het be stuur van Herwonnen Levenskracht het plan heeft opgevat een excursie te organiseren naar het sanatorium Berg en Bos te Bilthoven, waarvoor men zich nu reeds kan opgeven. Geboren. Leonard us H. J. Waaijer zoon. Ondertrouwd: G. W. Bloemers 27 j. en A. J. van Driel 27 j.; A. J. Smits 27 j. en G. H. P. v. d. Brink 26 j. Getrouwd: A. J. van Eijk 28 j. en M. A. M. de Heer 25 j. Overleden: M. A. Vermeulen 42 j. v Gas 1 cent duurder. Vergeleken met de begroting voor 1955 geeft de nieuwe begroting zowel wat inkomsten als wat uitgaven be treft een stijging te zien. De inkom- zijn ongeveer 439.000,hoger, de uitgaven 474.000,hoger. De bedrijven zullen in 1956 naar schatting in totaal 7.000,minder winst opleveren dan in 1955. Voor het gasbedrijf wordt een winst ge raamd van 43.000,dat is ƒ5000. lager dan voor 1055. Bij de opzet van de begroting is rekening gehouden met een tariefsverhoging van 1 cent per kubieke meter, ter dekking van de kosten van de nieuwe bolgashou- der. De bedrijfswinst van het water bedrijf zal ƒ3000.— bedragen, dat is 10.000.minder dan in het thans lopende jaar. Daartegenover staat, dat het electriciteitslpedrijf een winst zal maken van 56.000,dat is 8000. meer dan het jaar 1955. Het bedrag der vaste schulden van de gemeente zal op 1 Januari a.s. vermoedelijk ƒ9.591.132,50 bedragen, dat is ƒ1,6 millioen meer dan een jaar geleden. Het totaalbedrag der investeringen is in de loop van 1055 met bijna 3'/ó millioen gulden gestegen tot 17 x/2 millioen gulden. IR. J. A. VAN DER LAAN ARCHITECT VAN NIEUWE ST. JOSEPHKERK Het kerkbestuur van de St. Jo- sephkerk heeft van het bisdom Haar lem machtiging verkregen om aan architect ir. J. A. van der Laan te Leiden opdracht te geven tot het ma ken van een situatieschets voor de bouw van een nieuwe parochiekerk. Als deze situatieschets gereed is, zal het kerkbestuur weer contact opne men met het bisdom om de eventuele verdere stappen te bespreken. R.K. SOCIAAL-CHARITATIEF CENTRUM OPGERICHT. Op instigatie van de bisschop van Haarlem is kort geleden in Wassenaar een interparochieel sociaal-charitatief centrum opgericht, dat tot doel heeft een permanente samenwerking tot stand te brengen tussen de ir» Wasse naar bestaande charitatieve vereni gingen, een deskundiger aanpak van de maatschappelijke zorg, het.geven van advies en voorlichting in onder- wijsaangelegenheden en het bevorde ren van een grotere naastenliefde. In het algemeen bestuur van de stichting zijn alle tien de plaatselijke charita- ve verenigingen vertegenwoordigd, terwijl uit vertegenwoordigers van de drie parochies een uitvoerend comité is gevormd, dat als volgt is samen gesteld: voorzitter de heer J. Drie beek, vice-voorzitter mevrouw G. W. Borgemeester-Scott, secretaris de heer J. W. A. M. Eysenck, van Hee- ckerenstraat 4, 2e secretaris mevrouw M. Jansen-Noordman en penning meester mr. F. A. Sandkuyl. Pastoor J. P. Buys werd benoemd tot bisschoppelijk gecommitteerde. Het bestuur is er intussen in geslaagd, een gediplomeerd sociaal werkster aan te trekken, die op 15 Februari 1856 haar werk zal aanvangen. Omdat de stichting pas nadat zij een jaar gewerkt heeft voor over heidssubsidie in aanmerking zal ko men, moest een werkkapitaal worden gevormd. Het bestuur is daarin reeds deels geslaagd. Voor het nog ontbre kende bedrag zal in de loop van deze maand in de drie parochiekerken een collecte worden gehouden. Fancy-fair St. Lidwina-Naaiclub. Zaterdag en Zondag heeft de St. Lidwina-naaiclub van de R.K. Vrou wenbeweging weer de jaarlijkse fan cy-fair en tentoonstelling gehouden. Na een openingswoordje door de geestelijk adviseur, kapelaan Smit, knipte mevrouw J. Baronesse van Wijmbergen-Michiels van Kessenich het lint door, dat de toegang tot de beide zalen van het verenigingsge bouw afsloot. Dit jaarlijkse hoogtepunt in het be staan van de naaiclub heeft een twee ledig doel: in de eerste plaats aan be langstellenden laten zien, wat in het afgelopen jaar gepresteerd is en ten tweede: het geld verdienen, dat no dig is, om het werk weer een jaar te kunnen voorzetten. In de naaiclub verrichten een aan tal dames belangeloos en practisch werk van naastenliefde; de gemaakte kleding en andere nuttige zaken wor den ieder jaar, na de tentoonstelling, geschonken aan gezinnen, die daar voor het meest in aanmerking ko men. In de foyer van het verenigings. gebouw was de enorme oogst van een jaar hard werken op lange tafels uit gestald. In de grote zaal werd intus sen op allerlei manieren het geld ver diend, dat nodig is om weer nieuwe stoffen en andere materialen te ko pen. Er waren tal van aardige attrac ties, zowel voor jong en oud en onge twijfeld zal deze fancy-fair weer aan het doel hebben beantwoord. Winkels tot 10 uur 's avond geo pend. De Wassenaarse Midaen- stands Centrale heeft een verzoek in gediend, om in verband met het a.s. St. Nicolaasfeest en het Kerstfeest toestemming tj verlenen tot het 's avonds langer openhouden van de winkels. B. en W. stellen de raad voor aan het verzoek te voldoen en te bepalen dat in de periode van 26 November tot en met 3 December en van 17 tot en met 23 December de winkels geopend mogen blijven tot 10 uur 's avonds.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2