BEN JOESSEF ERKEND ALS SULTAN VAN MAROKKO I BEN JOESSEF Zaterdag accoord met Franse regering Israël waarschuwt Egypte en Jordanië Dulles op bezoek bij maarschalk Tito Familie Ford wil zeggenschap delen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No. 13645 IS ER WEER Directeur: C. M. v. HAMERSVEJLD, Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT Wc Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 R-lUle fuddt aan koap.aaaïdij, en aiM.eA.ij GENERAAL BOYER DE LATOUR TREEDT AF De Franse regering heeft Zaterdag de terugkeer van de in 1953 verbannen sultan Sidi Mohammed Ben Joessef op de Marokkaanse troon goedgekeurd. De rode vlag met sterren van het Sjerifiaanse rijk (de vlag van Marokko) is gehesen op het pavilion Henry Quatre te Saint Germain-en-Laye waar Ben Joessef verblijf houdt. Volgens het oorspronkelijke zelfbestuursplan voor Marokko, dat in Augustus door Franse en Marokkaanse leiders te Aix-les-Bains werd opge steld, zou Ben Joessef wel van zijn verbanningsoord op Madagascar naar Frankrijk worden overgebracht, maar niet als sultan naar Marokko terug keren. HOE DE PLANNEN VERANDERDEN. De plannen veranderden echter door de plotselinge ommezwiv van de machtige pasja van Marrakesj, El Glawi, die zich veertien dagen gele den voor terugkeer van Ben Joessef uitsprak, hoewel hij tevoren diens heftigste bestrijder was geweest. -Een week daarna trad sultan Mpelai Ben Arafa af en wees hij Ben Joessef als zijn opvolger aan. Ben Joessef en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, heb ben na een korte conferentie gezegd, dat zij het er over eens zijn gewor den, dat Marokko zal worden ge maakt tot „een democratische staat, met een constitutionele monarchie". De nieuwe regering en Frankrijk zullen volgens de sultan onderhande lingen voeren „bestemd om van Ma rokko een onafhankelijke staat te ma ken, verbonden met Frankrijk door blijvende banden met een onderlinge samenhang, die op vrijzinnige wijze is omschreven en aanvaard". De sultan zal 16 November naar Marokko terugkeren, aldus is Zon-1 Paus doet beroep op wereldleiders Tijdens een audiëntie, die de H. Vader Zondagmiddag in Vaticaan stad verleende aan duizenden leden van het bijna drie eeuwen oude corps grenadiers van Sardinië, heeft hij in bewogen bewoordingen een vernieuwde oproep tot vrede aan de wereld gericht. Hij bezwoer de regeringen der vol keren alles in het werk te stellen om nieuw bloedvergieten, nieuwe rouw, nieuw nodeloos leed te vermijden. De toestand der wereld, aldus de H. Vader, is inderdaad soms zo zwart als de nacht. Van de andere kant weet echter ook iedereen met hoe- ""veel overtuiging en vertrouwen wij telkens weer herhalen, dat nog niets verloren is wanneer de mensen van goede wil maar opstaan om zich aan een te sluiten en moedig en eensge zind handelen. Nimmer laten wij voorts na, aldus de H. Vader, uiting te geven aan onze hoop, dat mis schien eerder dan wij verwachten de zon weer zal doorbreken in de glorie van een nieuwe christelijke lente. dag vernomen na een onderhoud, waarbij hij de leden van de Marok kaanse troonraad in hun functie be vestigde tot zijn aankomst in zijn land. De sultan gaf Zondagavond een of ficieel diner voor Franse gasten, on der wie generaal Georges Catroux, die hem op Madagascar als speciale afgezant van de Franse regering be zocht en zijn goedkeuring voor het hervormingsplan voor Marokko ver kreeg. Zowel Pinay als Ben Joessef spraken na afloop van hun onderhoud van een „historische dag". De man die verloor. Minister Pinay heeft tot verslagge vers gezegd dat het kabinet de ont slagaanvrage van de Franse resident- generaal in Marokko, generaal Boyer de Latour, heeft behandeld. De minis ters hebben nog niet over de keuze van een opvolger gesproken. Ngar Ass. Press te Parijs verneemt, zal generaal Boyer de Latour du Mou lin worden vervangen door Léon Mar chal, thans secretaris-generaal van de Raad van Europa te Straatsburg. Mar. chal heeft reeds lang aan de kant van ex-sultan Mohammed Bén Joessef ge. staan. Amerika overweegt wapenleverantie Israël heeft Zondagavond zowel Egypte als Jordanië gewaarschuwd voor mogelijke tegenacties, die het gevolg zouden zijn van activiteiten van guerillabenden. In twee verklaringen van een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken wordt gesproken over incidenten van Zater- Bin Xuyen uitgeschakeld De Zuid-Vietnamese regeringstroe pen schijnen de strijdkrachten van de opstandige Binh Xuyen-secte nu vrij wel geheel te hebben uitgeschakeld, Zondag hielden zij in Saigon een overwinningsparade, waarin vracht auto's vol op de Binh Xuyen verover de wapens waarover bloemen wa ren gestrooid meereden. Men meent, dat de vogelvrij ver klaarde bevelhebber der Binh Xuyen- troepen thans nog slechts over een paar honderd volgelingen beschikt. Hij heeft zich hiermede in een gehei me schuilplaats teruggetrokken. Het verslaan van de Binh Xuyen heeft het gezag van president Ngo Diruh Diem zeer versterkt. In militaire kringen te Saigon verwacht men, dat hij thans spoedig een offensief op grote schaal zal gelasten tegen de nog in het veld staande strijdkrachten van de eveneens opstandige Hoa Hoa- secte (Boedhisten). Deze bevinden zich in het door waterwegen door sneden, Zuid-West-Vietnam. Zij staan onder bevel van generaal Ba Cut. dagavond, waarbij guerilla's betrok ken waren. De waarschuwing aan Egypte was in krachtige termen gesteld, die aan Jordanië was gematigder. Het hoofd van de waarnemers v de Verenigde Naties in Palestina, ge neraal Burns, heeft Zaterdag te Lon den, vóór zijn vertrek naar Jeruzalem, verklaard niet te geloven, dat de hui dige spanning rondom Israël onmid dellij k tot een volslagen oorlog zal leiden. De mogelijkheid bestaat ech ter wel, zo zeide hij. Een deel van de moeilijkheden ir het gebied van El Aoedja schreef ge neraal Burns toe aan het feit, dat de Westelijke grens, die de oude Pa lestijns-Egyptische grens volgt, niet zichtbaar is aangegeven. Toch wapens uit de V.S.? Van gezaghebbende zijde is Zondag te Washington vernomen, dat de Verenigde Staten bereid zijn Israëls verzoek voor het leveren van verde digingswapenen, gedaan i.v.rn. de Tsjechoslowaakse wapenleveringen aan Egypte te overwegen. Gedacht wordt aan het zenden van luchtdoel artillerie, anti-tankgeschut en andere, uitsluitend voor verdediging bestem de, wapens. Tevens zal de gehele Amerikaanse politiek op korte en lange termijn in het Midden-Oosten opnieuw in stu die worden genomen. Op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken groeit de ongerustheid over het streven der Sow jet-Unie, om haar in vloed in het Midden-Oosten uit te breiden, en het gevaar voor de we reldvrede, dat de botsingen aan de Israëlisch-Egyptische grens opleveren. Op deze foto ziet men H.M. Koningin Elizabeth van Engeland in gezelschap van de heer John Boyd Carpenter, de Engelse minister van transport en burgerluchtvaart, bij een gedeelte van het monument, dat de koningin op de Tower Hill in de buur van de Londense Tower, onthulde ter nagedach tenis van de 24.000 Engelsen van de koopvaardijvloot en de vissersvloot, die in de tweede wereldoorlog het leven verloren en die men nimmer ter aarde kon bestellen, omdat zij nooit meer gevonden zijn. Het nieuwe ge denkteken heeft de vorm van een verzonken tuin en is een uitbreiding van het monument, dat op deze plaats in 1928 werd onthuld. Bemiddeling in Midden-Oosten De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, en president Tito van Joegoslavië hebben Zondag zeven uur met elkaar geconfereerd, eerst op het eiland Brioni, later op het kleinere eiland Venga. Nieuwe aandelen Zondag zijn plannen bekendge maakt voor de eerste openbare uit- Rij, de. lauxietmijnen aan Albina een p-iaatje met indianen In het inlandse dorp Albina aan de Marowijne-rivier had H.M. Koningin Juliana op een van haar tochten door Suriname, een hartelijk onderhoud met de groep Indianen, welke hier zijn opwachting kwam maken. Deze foto geeft een beeld van deze ongedwongen ont moeting. Het was in Albina, dat H.M. een bauxietmijn bezichtigde. gifte van aandelen in de Ford Motor Company, nu de familie Ford beslo ten heeft de zeggenschap over de ge heel particuliere onderneming met outsiders te willen delen. Het introductieplan is opgesteld door de Ford-Stichting, welke het merendeel van de aandelen van de 52-jarige onderneming bezit. De aandelen zullen begin volgend jaar worden aangeboden. Na een herkapitalisatie zullen er 53.461.470 aandelen ontstaan, waar van 14.065.143 met een waarde van één stem elk en 39.396.293 zonder stemrecht. Het publiek zal op 6.952.293 van de nieuwe aandelen met stemrecht kun nen inschrijven. De koers van uitgifte is nog niet bekend. De familie van wijlen Henry Ford heeft besloten de exclusieve rechten van leiding van de maatschappij op te geven, waaraan Ford tot zijn dood in 1947 hardnekkig heeft vastgehou den. Zij zal 60% van haar stemrech ten overdragen op- de nieuwe gewone aandelen, die worden uitgegeven in plaats van de bestaande aandelen klasse A en klasse B. Met 40% van de stemhebbende aan delen zal de familie Ford de controle over de onderneming nog steeds be houden. Van de nu uitstaande 3.322.395 niet- stem hebbende aandelen „A", bezit de Ford Stichting er 3.089.908. De stichting is de grootste philantropische trust ter wereld, met activa van bijna 500 millioen dollar. De familie Ford bezit alle 172.645 stemhebbende aandelen. De Ford Motor Company is in 1903 opgericht met 28.000, bijeengebracht door twaalf aandeelhouders. Ford kocht de laatste van hen uit in 1919. Hij spendeerde in totaal 415.000.000 om het gehele aandelenkapitaal in bezit te krijgen. Op een persconferentie deelde mi nister Dulles, gezeten naast Tito, mee, de zij gesproken hebben over de vol ken van de staten van Oost-Europa. Zij waren het er over eens, dat het belang van onafhankelijkheid voor deze staten erkend moet worden. Deze woorden maken duidelijk, dat Tito's standpunt ten opzichte van de Oosteuropese volken niet veranderd is door het bezoek dat de Russische leiders in Mei aan Belgrado gebracht hebben. Zij waren het er over eens, „dat het Duitse vraagstuk geleidelijk, stap voor stap moet worden opgelost". De beide staatslieden bespraken de slechter wordende toestand in het Midden-Oosten met „speciale aan dacht voor het feit, dat president Tito een bezoek zal brengen aan de Egyp tische premier kolonel Nasser, en wel in December". Uit goed ingelicht bron wordt ver nomen dat Dulles Tito heeft verzocht, zijn invloed aan te wenden voor het behoud van de vrede. T-ito was van plan geweest zijn bezoek aan Egypte uit te stellen. Blijkbaar heeft Dulles hem er toe overgehaald, het spoedig te laten doorgaan. De Balkan-alliantie tussen Joego slavië, Griekenland en Turkije is eveneens bestudeerd. Stationair weerbeeld De depressie op de Oceaan, die al enige dagen in West-Europa zacht najaarsweer brengt, veranderde wei nig van plaats. Wel nam de lucht druk in de kern, die zich iets naar het Zuiden verplaatste, geleidelijk toe. Aan de Oostflank van de depres sie liepen enkele buienstoringen over de Britse eilanden en over de Noord zee naar het Noorden. Eén van deze storingen veroor zaakte in de nacht van Zondag op Maandag in Den Helder een on weersbui, waarbij 14 mm regen werd afgetapt. Een krachtig hogedrukge- biëd, dat Zaterdag boven Noord- Scandinavië ontstaan is, trok naar centraal Rusland en brengt daar een vorstperiode. In ons land stroomde warme en vochtige lucht binnen. Tijdens opklaringen ontstond hierin mist. De temperaturen waren Zon dag ver boven normaal. Op het vliegveld Beek werd zelfs een maximumtemperatuur van 20 4 graden gemeten. Er komt weinig verandering in het weerbeeld. Wel komen de temperaturen op een iets lager niveau en bestaat er kans op enkele verspreide bui. DE WEG TERUG Hedenmorgen tien voor zeven Ne derlandse tijd is de „Jan van Rie- Beek" met en boord de koningin en de prins, In Frans West-Afrika, op het vliegveld Yoff van Dakar, ge land. Na een pauze van enkele uren startte het vliegtuig we.derom te half tien en vanavond half vijf wordt het koninklijk paar op het vliegveld Por- tela de Sacaven van Lissabon ver wacht. Hier zullen de koningin en de .prins de gast zijn van de Portugese regering, die hedenavond in het Aju- da-paleis te Lissabon een diner zal aanbieden. De nacht brengt het koninklijk paar door te Sitra, een plaats ongeveer 30 kilometer van Lissabon. Morgenochtend tien uur vertrekt de „Jan van Riebeek'' uit Lissabon en morgenmidag half drie wordt het ko ninklijk paar op Schiphol verwacht. Op het vliegveld zullen vele auto riteiten aanwezig zijn, onder wie de .bijna voltallige ministerraad. Tevens zullen de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke op Schiphol zijn om hun ouders te begroeten. Nadat de koninklijke reizigers af scheid zullen hebben genomen van de vliegtuigbemanning, die hen naar en van De West hebben gevclogen, zal de koningin voor radio, film en tele visie een kort woord tot het Neder landse volk richten. Ongeveer een uur na aankomst .zullen de auto's voorrijden en zal het koninklijk gezin naar Soestdijk vertrekken. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem •heeft benoemd tot: Rector van het O.L. Vrouw Gast huis te Amsterdam, J. C. A. Huibers, die con-rector was aldaar. Tot rector van de Voorzienigheid te Scheveningen A. N. Duinisveld, die /kapelaan was te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus). Tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina), B. J. M. van Balgooy; tot kapelaan te Oegstgeest P. A. M. Hoogenbosch; tot kapelaan te Wate ringen A. Buis, die kapelaan was te Langeraar. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid en iets minder zacht. 8 Nov. zon op 7.48. onder 17.03 u.; maan op 0.56, onder 14.21. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw —1C. STOCKHOLM zwaar bew. OSLO geheel bew. KOPENHAGEN motregen ABERDEEN mist DUBLIN regen LONDEN zwaar bew. AMSTERDAM onbewolkt BRUSSEL onbewolkt PARIJS onbewolkt BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE nevel NICE licht bew. BERLIJN motregen FRANKFORT mist MUNCHEN mist ZURICH mist GENèVE motregen LOCARNO mist WENEN nevel INNSBRUCK licht bew. ROME nevel Korreltje De beste manier om nieuwe moei lijkheden te krijgen, is nieuwe me thoden van de hand wijzen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1