Vorstin, terug naar het vaderland, bleet achter in de harten van vele duizenden Vaarwel Paramaribo - Vaarwel Suriname - Vaarwel West Getergde stationschef neemt Showbootprogram in de boot Bosnegers schoten niet Nini op MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 O IIO IIO IIO IIO IIO IIO IICD IIO IIO IIO IIO IIO IIO IIO II CD IICD MONO'O IIO IIO II CD IIO IIO IIO II JEaatóte daad man» het Achenhen aan ta&t&aat M/mfraol aan eendiacht en iotóaetfrondenheid 5 lOIIOII Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil O II Oil OIIO lie II Oil Oil 01 Een ontelbare menigte had zich gistermiddag rond drie uur op het vlieg veld Zanderij verzameld en de stemming zou men enigszins gedrukt hebben kunnen noemen. Wel klonk er een oorverdovend gejuich, toen de koninklijke auto vanuit Paramaribo in zicht kwam, maar de sfeer straalde een zekere weemoed uit, men voelde, dat er afscheid genomen werd en dat dit afscheid voor "Vrij lange tijd zou zijn. De Surinamers hebben tien dagen hun vorstin in hun midden gehad en deze tien dagen zijn voor hen tot een feest geworden, een feest, dat een nieuwe band gesmeed heeft van verbondenheid met het moederland, waar mede zij als gelijkwaardige partner een jaar geleden een nieuw verbond hebben aangegaan. Deze eendracht was ook tot uiting gekomen tijdens de laatste officiële daad die koningin Juliana gistermorgen in Paramaribo gesteld heeft. Ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte onthulde zij het monument, dat Nederland uit dank voor alle bijstand van de afgelopen jaren aan Suriname heeft aangeboden. Het beeld op zich is al een symboliek, een ontroerende getuigenis van eendracht en lotsverbondenheid. Drie kleine meisjes, een Creoolse, een Nederlandse en een Hindoestaanse, staan met de armen om eikaars schou ders en rond hen zijn de kopjes aangebracht van een Indonesisch, een Indiaans en een Bosneger meisje. ONVOORBEREID. Voor deze gelegenheid had de ko ningin geen redevoering voorbereid, maar zij sprak enkele spontane woor den, die uit het hart welden. De vorstin zeide, dat de hulp, die Neder land van Suriname in de afgelopen moeilijke jaren mocht ontvangen, 'n band gesmeed had, die versterkt en bevestigd was door de ontroerende blijken van hartelijkheid, welke zij en de prins tijdens hun reis door de West hadden ondervonden. De nieuwe juridische band, die gescha pen is, is bevestigd door een ster kere band, de band der liefde, die in het monument tot uiting wordt ge bracht. „Moge dit teken van dank baarheid van Nederland zo ein digde de koningin tot in lengte van dagen in Uw midden blijven als een symbool van een diepgevoelde band. Aan deze plechtigheid was een kerkbezoek aan de oudste "kerk van Paramaribo, de kerk der Evangelisch Lutherse gemeente aan de Steen bakkerijstraat, die in 1747 gebouwd werd, voorafgegaan en nadat de heer Ferrier als minister-president van Suriname de spontane woorden van de koningin beantwoord had, ver trokken koningin en prins voor de laatste maal naar het gouverneurs- huis, waar de laatste voorbereidselen tot het vertrek genomen werden. PIONIERZIN. Het programma van Zaterdag had het koninklijk paar naar Lelydorp gebracht, waar het gedurende enkele uren proef boerderij en had bezocht Ook in dit plan komt de pionierzin van Suriname sterk tot uitdrukking. Men houdt rekening met de moge lijkheid, dat in de toekomst ook de minder-vruchtbare grond van Suri name productief gemaakt zal moeten worden en daarom experimenteert men nu reeds met deze minder- vruchtbare gebieden. Overal worden de gewassen gekweekt, die de hoog ste productiecijfers voor een bepaald gebied kunnen opleveren en daarom is een tocht door het Lelyplan een bonte afwisseling van cultures. 18.000 KINDERSTEMMEN. In de middaguren brachten ruim 18.000 kinderen de koninklijke gas ten een grootse zanghulde, die door zijn omvang ongetwijfeld alle voor gaande zangdemonstraties met leng ten geslagen heeft. De Zaterdagavond bracht tijdens een galadiner het officiële einde van de grote reis en 15 uren later steeg de „Jan van Riebeek" van het vlieg veld Zanderij op, nagewuifd door tienduizenden mensen; de vrouw, die als een moeder het symbolisch contactpunt vormt voor de samen- gang van drie totaal afwijkende lan den, liet het tropische Suriname ach ter om voort te leven in de harten van duizenden, die door haar komst de band met het moederland wellicht voor het eerst volkomen bewust zijn geworden. „NOU IS DE BOOT AN' De televisie reikt naar de hemel Huisvredebreuk door Karei Prior? Doordat de chef van het station Hilversum aangifte heeft gedaan de politie, wordt een onderzoek inge steld naar het „onrechtmatig hijsen van de Vara-vlag" op het Hilversum- se raadhuis en op het stationsge bouw. Daarbij zou namelijk huisvre debreuk zijn gepleegd. In het showboot-programma, dat Zaterdagavond uitgezonden en Za terdagmiddag opgenomen was, kwam het spel „laat je niet in de boot ne men" voor, waarbij twee middelbare scholieren uit Amsterdam, die zich in het publiek in de zaal bevonden, opdracht kregen de Vara-vlag te plaatsen op het raadhuis en het sta- OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII 0 'IIOIIOItOIIOIIOItOIIOIIOMOIIOIIOIIOMOIIOIIOIIOMC Nini Boesman, de bekende Nederlandse ballonvaardster, hield Vrijdag boven Paramaribo een demonstratie ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan de West. De ballon dreef zachtjes op de wind mee en langs de Suriname- rivier bereikt Nini Boesman een verlaten plantage, die aan het bos gebied grensde. Zij koos deze als landingsterrein uit en Det de ballon langzaam dalen. De verbaasde bevolking, die een monstrüeus- grote ballon omlaag zag komen, vond het maar een gevaarlijke ver toning en rende in paniek de kampong binnen om hulp te halen; de allerdarppersten, die tot het laatste gebleven waren, volgden als hazewinden hun minder-moedige dorpsgenoten, toen zij vanuit de lucht plotseling een stem hoorden roepen: „Horatee" (grijp de landingskabel). Dit kon alleen maar een uitstapje van boze geesten zijn en deze melding werd dan ook in de kampong gemaakt, waar alle weer baren onmiddellijk te wapen liepen en met grote krommessen of pijl en boog naar het bedreigde punt renden. Met veel kunst poogde Nini ondertussen in haar eentje een einde aan haar vliegwerk te maken, maar terwijl ze daar mee bezig was, kwam luid-gillend het bewapende kampongleger aangesneld. De bogen werden al gespannen en allen wachtten op het sein van de aanvoerder; Nini Boesmans leven hing aan een zijden draadje. Toen verstarden de blikken van de aanvoerder; langzaam liet hij zijn boog ontspannen en een weinig verbaasd verwijderden zijn ge volg ook de pijlen uit hun bogen. Nini belandde veilig weer in Paramaribo en de aanvoerder ver telde naderhand aan zijn volgelingen: „Ik zag dat er een vrouw in de ballon zat en daarom heb ik niet geschoten". Zaterdagvoormiddag is in een dreef op 200 meter van de Turnhoutse Baan te Oostmalle aangetroffen het lijk van een manspersoon. Het 'bleek het lijk te zijn van Jac. v. d. Velden uit Eindhoven, die door wurging om het leven is gebracht. Volgens het eerste onderzoek van de Rijkswacht is het niet uitgesloten, tfat de man op een andere plaats is gedood en dat het lijk daarna is ver voerd naar de dreef, waar het werd gevonden. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Kruising voorrangs- weg met een weg welke geen voorrang Koningin bij inwijding Hindoestaanse tempel te Meerzorg Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. Koningin Ju liana aan de plaats Meerzorg in Suriname, werd hier een nieuwe tempel van de Hindoestani van de Arya Samaj ingewijd. Zoals deze foto laat zien, werd H.M. bij deze plechtige gelegenheid een bloemenkrans omgehangen. tion. Zij kregen een plattegrond van de gebouwen en de nodige aanwijzi- gingen mee. Beiden slaagden in hun opdracht. Alarmklok. Hans van Dijk uit Amsterdam toog naar het raadhuis, wist daar binnen te dringen omdat de werksters er nog bezig waren en vond de deur naar de toren, die hij opklom. Toen hij be zig was de vlag te hijsen, sloeg juist de klok, waarvan hij denkende dat het een alarminstallatie was zo schrok, dat hij op zij sprong. Daar bij raakte hij een draad, hetgeen ten gevolge had, dat de klok bleef door slaan. De scholier slaagde er daarna in, de vlag uit te hangen en te ver dwijnen. Later is de vlag door ge- meenitepërsoneel gestreken. Het hazenpad. De andere Amsterdamse scholier, Bert Hazenkamp ,kwam met een per ronkaartje op het stationsemplace ment en drong het kantoor van de chef binnen, toen deze even afwezig was. Uit een bureaulade pakte hij twee sleutels, waarmede hij zich toe gang naar boven en op het dak wist te verschaffen. Daar plantte hij on der veel bekijks de vlag. De drukte ontging de stationchef niet. De scho lier gaf de sleutels snel aan een spoorwegbeambte en nam de vlucht. De chef alarmeerde de politie en liet die vlag strijken. De recherche is thans doende de zaak te onderzoeken. Daarbij is onder andere dé samensteller van het show boot gehoord, die de uitvinder van 't spel is en dius <1 opdracht gaf, daarbij prijzen uitlovende. In hoeverre dit „uitlokking" is, zal de justitie moe ten uitmaken, alsmede of de scholie ren huisvredebreuk hebben gepleegd Geldkistje verdwenen Avonturiers gepakt De politie van Goes heeft een 21- jarige jongen uit Breda aangehouden, die in gezelschap was van een 18-ja rig meisje uit het woonwagenkamp te Dordrecht. Deze jongelieden had den enige dagen geleden gelogeerd in een logement te Goes en op 27 October waren zij plotseling verdwe nen. De volgende dag kwam de lo gementhoudster tot de ontdekking, dat een geldkistje met een inhoud van 800 was verdwenen. Bij het onderzoek der politie is gebleken, dat de jongen in Bergen op Zoom een auto had gekocht om daarmede met het meisje te gaan toeren. In het woonwagenkamp te Putte werden zij aangehouden en de jongen vertoeft thans in het huis van bewaring te Middelburg. Hij bleek een pupil van een inrichting te Avereest te zijn, waar hij niet van verlof was terug gekeerd. Het meisje is naar Dor drecht teruggebracht; van het geld was geen cent meer over. De jonge lieden hebben het grotendeels in België opgemaakt. Wandelende dames door motor aangereden Twee doden Op de Provinciale weg te Giet hoorn-noord zijn gisteravond om acht uur twee personen bij een aanrijding om het leven gekomen. Een 46-jarige mevrouw, die met haar schoonzuster uit Amsterdam liep te wandelen, werd door een haar achterop komen de motorrijder aangereden en op slag gedood. De motorrijder, een 19-jarige jongeman uit Steenwijkerwold werd bij de aanrijding van de motor ge slingerd. Ook hij werd onmiddellijk gedood. De dame uit Amsterdam kreeg geen letsel. VERONGELUKTE HUZAAR BEGRAVEN Onder grote belangstelling is Zater dagmorgen in Maastricht de dpi. hu zaar P. J. G. Bastiaens van het 43ste eskadron zware tanks, die Woensdag morgen op de Oirschotse hei tijdens een oefening verongelukte, toen zijn tank terecht kwam in een kuil, met militaire eer begraven. De uitvaartdienst werd opgedragen in de kerk van de H. Don Bosco door aalmoezenier res.-majoor J. M. Ver weerden van het 43ste reg. infanterie. De absoute werd verricht door mgr. H. Paulissen, oud-missie-bisschop van Kumasi. Tot slot van de plechtigheid klonk het Wilhelmus. Dit is de nieuwe, ruim dertig meter hoge, toren van de Nederlandse Televisie Stichting te Bussum, waarin eind deze week de apparatuur uit de T.V.-toren van de studio „Irene" te Bussum zal zijn geïnstalleerd. De nieuwe toren, opgetrokken uit meer dan 7 km stalen pijp, is enige meters hoger dan de oude en biedt daardoor diverse voordelen bij het overbrengen van de beelden van de studio naar de zender te Lopik, welke, zoals bekend, de uitzendingen als het ware versterkt relaieert. In de nieuwe toren staan ook twee ontvangers, waarop Lopik een apart beeld naar Bussum kan zen den. De regisseur, die vroeger telefonisch moest horen hoe de uitzending was, kan dit nu zelf constateren aan zijn ontvangst uit Lopik. Katholiek Nederland herdenkt Gelijk telkenjare, zal katholiek Ne derland ook in deze Novembermaand weer zijn gevallenen gedenken. De doden uit de Meidagen van 1940 en allen militair of burger die door oorlogshandelingen of in kam pen het leven lieten. Allen die vielen tijdens de politonele acties in Indië, de gesneuvelden in Korea en hen, die in vredestijd bij het vervullen van hun militaire plicht, het offer van hun leven brachten. Op Zaterdag 19 November aanstaan de zal in de garnizoenskerk H. Domi- nicus te Nijmegen om 10 uur een •plechtige H. Mis van Requiem wor den gecelebreerd door Aalmoezenier J. B. van Croonenburg. Tot deelname ■aan deze H. Requiemmis nodigt Ka tholiek Thuisfront de naaste familie- deden der gevallenen uit. Aan hen, die niet te Nijmegen aanwezig kun nen zijn en aan alle anderen, die zich dn dit H. Misoffer willen verenigen verzoekt Katholiek Thuisfront daar aan deel te nemen middels de recht streekse K.R.O.-uitzending of door 'bijwoning van het H. Misoffer in eigen parochiekerk. Aan alle Zeer- eerwaarde Heren Pastoors zal door Katholiek Thuisfront in dit tiende (jaar na' onze bevrijding worden ver zocht, op deze 10e November even eens een H. Mis ter zelfder intentie in eigen parochiekerk op te dragen, opdat op deze wijze, als nooit tevo ren, van één katholiek-nationaal ge denken sprake kan zijn. Onverbeterlijke rovers Een ernstig gewond. Twee jongemannen van 23 en 24 jaar zijn dezer dagen uit een opvoe dingsgesticht te Vledder gevlucht. Na een beroving in Groningen en een ongeluk met een gestolen bromfiets is de vlucht geëindigd in een arresta tie, zo heeft de Groninger politie meegedeeld. De twee mannen waren na de ont snapping naar Groningen gegaan waar een van hen woonde. Zij slaag den er in van iemand wat geld los te krijgen en gingen hiermee aan de zwier. In een bar ontmoetten zij een man, die enigszins onder invloed was, beroofden hem van zijn porte- monmaie met een paar honderd gul dien en maakten zich meester van zijn nieuwe bromfiets. Zij besloten toen naar Amsterdam te gaan, maar bij Zuidhorn reden ze met de brom fiets tegen een boom, waarbij de 24- jarige vrij ernstig werd gewond. De gewonde ging op zoek naar een dok ter, kwam bij de rijkspolitie terecht en werd naar het academisch zieken huis gebracht. Het vermoeden van de rijkspolitie dat zij te doen had met een van de daders van de beroving, bleek juist te zijn. Een van hen had de gestolen portemonnaie nog op zak. 'Hij is echter ernstig gewond en kon nog niet worden gehoord. De andere jongeman heeft zijn weg naar Amsterdam vervolgd, is aldaar ge arresteerd en naar Groningen over gebracht. De beide jongelui zullen ter beschikking van de justitie wor den gebracht. Weduwen van militairen Pensioen- aanspraken verruimd Weduwen van militairen, wier man nen zijn overleden aan een doodsoor zaak, die geen verband hield met de militaire dienst en die voor een-derde niet in staat zijn in eigen levenson derhoud te voorzien, kunnen mits hun huwelijk niet was gesloten na. het ontslag uit de militaire dienst aan het ministerie van Oorlog of Ma rine een weduwen- en wezenpen sioen aanvragen. Dit pensioen werkt terug tot 1 Januari 1964. Deze mededeling deed de heer D. van den Heuvel, hoofdbestuurslid van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers, Zaterdag tijdens de 7e Contactdag van de afde ling Overijsel van de BNMO, die in ■Hengelo werd gehouden. Voorts zei de heer Van den Heuvel, dat de pen sioengrondslagen voor alle militaire oorlogsslachtoffers, alsmede dat van slachtoffers van het verzet en de koopvaardij in oorlogstijd zijn ver hoogd van 1.590 tot 2590 gulden per ■jaar. Pogingen zullen worden aange wend om de grondslagen voor de mi litairen van hogere rang verhoogd te •krijgen. do*klüke a*rdping Na doorgereden Zondagmorgen om vier uur is te Deventer gearresteerd de 31-jarige G. uit Oldenzaal, die Zaterdagavond om kwart voor elf op de weg En schedeHengelo de 29-jarige brom fietser H. W. van der Veen heeft aangereden. Deze is aan zijn verwon dingen bezweken. G. is doorgereden en heeft zijn auto in Oldenzaal gestald, waarna hij met een motor is verder gereden. Hij werd in Deventer evenwel achter haald. De gearresteerde is ongesloten in het politiebureau Enschede en zal voor de officier van justitie worden geleid. gewonen bij aanrijding Jongetje stak weg over Zondagavond is nabij Musselka- naal een aanrijding voorgekomen waarbij drie personen ernstig wer den verwond. De ongehuwde 24-jarige landbou wer S. uit Musselkanaai zou zijn ge huwde zuster uit Veendam per mo tor naar de bushalte brengen. Het 5-jarige zoontje van de arbeider E. uit Musselkanaai stak vlak voor de motor de weg over en werd gegre pen. Hierdoor kwamen zowel de mo torrijder als de duo-passagiere te vallen; zij bleven bloedend liggen. Een arts constateerde, dat S. een schedelbasisfractuur had opgelopen. Hij werd per ambulance naar het ~dia- conessenhuis te Emmen vervoerd. De dame kreeg een hersenschudding en werd naar haar woning overgebracht. Het kind liep eveneens ernstige ver wondingen op. De verkeerspolitie heeft de zaak in en k. ?k.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12