Partijraad K.V.P. tegen aantasting van pen sioenen door ouderdomsverzekering Toon Rammelt, de ijverige en veelzijdige programmaleider MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 P.b.o.-ministerie noodzakelijk De Partijraad van de Katholieke Volkspartij was Zaterdag te Utrecht bijeen in een bijzondere vergadering onder voorzitterschap van mr. H. W. van Doorn. Deze constateerde in zijn openingswoord dat er een weldadige belangstelling voor politieke vraag stukken blijkt te bestaan. Tevens stelde hij vast, dat aan de discussie over het ontwerp-werkprogram de jongeren in de partij een belangrijk aandeel hebben gehad. Dit achtte hij een goed teken. In de vergadering kwain aan de orde de behandeling van het ontwerp- werkprogram voor 1956. Op voorstel van de voorzitter werd besloten om streeks 100 van de 150 ingediende amendementen te delegeren aan een commissie, bestaande uit een verte genwoordiger uit elk der kringen en enige leden van het partijbestuur en wijze is ook gevolgd bij de vaststel ling van het progrmma voor 1952. De amendementen, welke gedelegeerd werden, betreffen voornamelijk die, welqe volgens het prae-advies kun nen worden overgenomen, of zodanig die minder gewichtig leken te zijn. De bespreking der amendementen werd daarna begonnen. Bij de amendementen waren er welke betrekking hebben op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Naar aanleiding daarvan betoogde prof. mr. C. Romme, voorzitter van de Katholieke Tweede-Kamerfractie, dat de P.B.O.-gedachte vordert dat er een ministerie van P.B.O. komt. By het regeringsbeleid moet er rekening mee worden gehouden, dat aan de gedachte der P.B.O. recht dient te worden gedaan. Het is een zonder linge zaak, dat de kwestie der loon vorming in handen is van het minis terie van sociale zaken, zonder dat minstens op gelijk niveau een minis terie van P.B.O. daarbij betrokken wordt. Bij het ministerie van sociale zaken beziet men deze zaak niet uit een oogpunt van P.B.O., maar van de staatsgedachte uit. Hetzelfde is het geval met het kar telwezen. Het grote bezwaar is nu, dat men vanuit de staat zelf zich veel te weinig rekenschap geeft van de vraag, hoe de zaak moet worden over geschakeld naarhet bedrijfsleven zelf. Daarvoor is een ministerie van P.B.O. nodig. De heer Rormme is van oordeel, dat men de gedachte van te grote staats invloed te lijf moet. Naar aanleiding van opmerkingen van mevr. mr. Su- torius zegt hij, dat, als men van sti muleren wil spreken, dan aller eerst de staat moet worden gestimu leerd, cam de zaak aan het bedrijfs leven over te dragen. Een vraag van mevr. Sutorius, of de KVP bereid zou zijn een depar tement op te geven ten behoeve van een departement van P.B.O., achtte spreker thans niet terzake te zijn. Middelen ter bevordering van woningbouw Bij de verdere behandeling van amendementen der kringen op het ontwerp-werkprogram 1956 van de Katholieke Volkspartij tijdens de Za terdag te Utrecht gehouden partij raadsvergadering gaf de kring Utrecht als zijn mening te kennen, dat sterk het verlangen leeft tot een in het werkprogram meer concreet aange ven van de middelen, waarmede men de woningbouw wil bevorderen. In zijn prae-advies wees het Par tijbestuur erop, dat deze concretise- ringg-e vonden zal moeten worden in het rapport van de commissie wo ningbouw, waarop het werkprogram 1 niet kan vooruitlopen. De kringraad sloot zich bij deze opvatting aan. Ten aanzien van een 'der doelstel- j lingen van het werkprogram met be trekking tot de Atlantische gemeen schapsgedachte, luidende „reële uit breiding van de samenwerking in het Noord-Atlantisch gebied tot op 'het economie, het culturele en het poli tieke vlak" had de jongerenkring Den Haag voorgesteld daarbij ook te betrekken het sociale vlak. Het par tijbestuur meende, dat met deze aan vulling te ver zou worden gegrenen, een mening, welke de partijraad bleek te delen. Onderneming en deelgenoten Het ontwerp-program spreekt zich c.a. uit voor stelselmatige bevorde ring van de verhoging der producti viteit en van het delen door alle on- dernemingsgenoten in het bereikte grotere resultaat. Het wil daartoe o.m. vermijden van elk verdergaand over heidsingrijpen in de prijzen dan voor de strijd tegen prijs verstarring en ongerechtvaardigde prysstyging nood zakelijk is, en steeds tijdig voorover leg met het georganiseerde bedrijfs leven. Een amendement wilde dit middel laten vervallen en ervoor in de plaats stellen: bevordering prijsbe leid waar mogelijk het gevoerde loon- beleid verantwoord prijsbeleid mogelyk door overleg binnen het kader van de P.B.O. dit met het oog op de behartiging van de bijzon dere belangen van de consument. Het partijbestuur merkte hiertegen op, dat de P.B.O. nog niet ver ge noeg is gevorderd om het prijsbeleid binnen het kader der P.B.O. te kun nen beperken en het ontried aan vaarding van het amendement. Na enige gedachtewisseling echter werd besloten dit amendement nader te doen bespreken in de commissie, welke reeds andere amendementen gedelegeerd kreeg. Met betrekking tot de pachtprij zen luidde een der punten van het ontwerp-werkprogram: „beheersing van de pachtprijzen met inachtneming van de redelijke aanspraken van de grondeigenaar". Het partijbestuur nam een amendement van de kring 'Den Haag over om hier te lezen, „streving naar een zodanig prijspeil, dat tot gelding kunnen komen de redelijke belangen, zowel van de pachter als van de grondeigenaar". De partijraad ging hiermede ac- coord. Geen aantasting pensioenen In de paragraaf sociale verzekering komt in het ontwei^ een punt voor inzake de definitieve ouderdoms verzekering. Naar aanleiding van een amendement van de kring Amster dam stelde het partijbestuur een an dere redactie voor, welke door de partijraad werd aanvaard. Dit punt komt nu te luiden: „de finitieve ouderdojnsverzekering voor loontrekkenden en zelfstandigen, met premiebetaling en zonder aftrek van eigen inkomsten, alsmede met bepa ling der uitkering naar de kosten van levensonderhoud in de beste dingsperiode. Geen aantasting vay bestaande pensioenuitkering en van aanspraken op grond van reeds ver richte arbeid". In de paragraaf „Wederopbouw en Volkshuisvesting' 'werd een nieuw punt door het partijbestuur voorge steld en wel met betrekking tot het huurprobleem. Het huurprobleem wil men volgender wijs oplossen: voor de woningen van voor 5 Mei 1945 huur prijzen die naar de mate van kwali teit en woongerlef in redelijke ver houding staan tot de geldende huren van de na-oorlogse woningen. Met handhaving van deze redelijke ver houding geleidelijk verdere op trekking van het huurpeil, voor wat betreft de nieuwbouw, tot aan de kostprijsburen. Binding van de stij ging der huurprijzen voor de wonin gen van voor 5 Mei 1945 allereerst aan nauwkeurige nakoming door de verhuurders van de thans op hen rustende verplichtingen, zoals deze bij de totstandkoming van de huur verhoging van September 1955 zijn omschreven. Vervolgens, naar gelang van verdere stijging, binding 'hier van aan wat door de verhuurders met betrekking tot de instandhouding, verbetering en modernisering der daarvoor in aanmerking komende woningen verder is of wordt gedaan. Hierby regeling van een behoorlijke rechtsgang. Bij huurverhoging com penserende maatregelen voor al dege nen, voor wie dit rederlijkerv/ijze mogelijk en voor een passend bestaan nodig is. De partijraad ging met deze aanvulling accoord. De verkeersonveiligheid Bij de paragraaf „verkeer en water staat" is ook de verkeersonveiligheid ter sprake gekomen. Het ontwerp- program houdt o.a. in: bevordering van de verkeersveiligheid door toe zicht, propaganda en onderwijs. Op voorstel van de kring Utrecht zal dat worden „verplicht onderwijs" en op voorstel van de kring Dordrecht zal tevens worden opgenomen bevorde ringen door wetgeving. De heer mr. dr. Den Heuvel merkte o.a. op, dat de leden der Katholieke Tweede Kamerfractie zich er over hebben verwonderd, dat in de memo rie van toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat niet is ge sproken over de ontstellende ver keersonveiligheid. Zij denken aan de mogelijkheid van intensivering van het verkeersonderwijs op scholen. Wellicht zal wederinroeping van maximumsnelheid moeten worden overwogen. Hij verklaarde, dat de activiteit van de fractie op dit punt zeker niet te wensen overlaat. Het punt verkeersonderwijs zal in de fractie ernstig worden besproken. Bij die paragraaf „volksgezondheid" kwam ter sprake 'het feit, dat een ziekenfonds zich is aan bezighouden met de fabricage en distributie van brillen. Er waren op dit punt enige amen dementen ingediend en prof. Romme zeidie, dat het niet onverstandig is tijdig een waarschuwende vinger op te steken. Het partijbestuur verenigde zich met 'een amendement van de jongerenkring Den Haag, waarin men voorstelt zo nodig te ijveren voor een verbod voor ziekenfondsen om anders dan in zeer bijzondere gevallen te tre den op het terrein van het particulier bedrijf. Een aantal amendementen had de progra/mcommissie aanleiding gege ven aan de paragraaf „onderwijs, kunsten en wetenschappen" een an dere redactie te geven. Volgens deze nieuwe redactie zal o.a. worden ge streefd naar grotere differentiatie van het aantal opleidingen, zowel bij het algemeen vormend als bij het be roepsonderwijs, waarbij onder meer wordt gedacht aan de vijfjarige, al gemene middelbare school. Pater Stokman belichtte nog de betekenis van een zodanige school, die vijfjarig zal moeten zijn ter onderscheiding van de ulo. Op voorstel van de kring Dordrecht zal mede worden gestreefd naar afschaffing van de bereidwillig heidsverklaring door de gemeentebe sturen bij het stichten van lagere technische scholen. De jongerenorganisatie in de KVP had o.a. gevraagd op te nemen: op grond van morele en financiële over weging zodanige wettelijke regeling van een sporttotalisator, dat onder in schakeling van de landelijke sportor ganisaties een goede controle verze kerd is en de baten ten goede komen aan activiteiten, liggend op het ter rein van de jeugdvorming. Deze wens zal nader worden be zien in de commissie aan welke ter nadere overweging verscheidene amendementen zijn gedelegeerd. In zyn slot- en dankwoord heeft de voorzitter, mr. Van Doorn nog aan herinnerd, dat een samenvatting van het werkprogram t.z.t. in de vorm van een verkiezingsminifest zal ver schijnen. Krin<* l eiden in de g cuachten wisseling Uit het hiervoor geplaatste verslag over de beraadslagingen van de bij zondere Partijraadsvergadering blijkt dat het verkiezingsprogram voor 1956 van de Kath. Volkspartij na een geanimeerde vergadering zonder veel afwijkingen is tot stand gekomen. Nu en dan hebben de instructieve stemmen van voorzitter Van Doorn en van de fractieleider prof. Romme geklonken; anderzijds heeft mr J. W. van de Poel de afwezigheid wegens ziekte van secretaris dr Albering zo veel mogelijk vergoed. Enkele flitsen van de voornaamste besprekingen zijn in het Zaterdagavondprogram ma van de K.R.O. verspreid; rest ons te herinneren aan de daadwerkelijke deelneming van de afgevaardigden van de Kring Leiden aan de discus sies by verschillende program-onder delen. Men had een suggestie gedaan ten aanzien van de openbare voorzienin gen ook voor niet-rendabele gebie den, waarbij werd gedacht aan de aansluitingen op de openbare nuts bedrijven tegen redelijke aanlegkos- ten en tarieven. Het partijbestuur was in zoverre tegemoet getreden, door de aanvankelijke tekst te voor zien van de omschrijving: met bijbe horende voorzieningen ook in niet rendabele gebieden. Alvorens terzake van de Zieken fondsen een beslising was genomen, had Leiden er op aangedrongen, dat de fondsen zich zullen beperken tot hun eigenlijke taak van bemiddelaar tussen verzekerde en medewerker. Men bedoelde daardoor aan te ge ven, dat deZiekenfondsen geen nor maal zelfstandige bedrijven en kli nieken aan hun fonds verbinden en niet treden in de normaal zelfstan dig vervulde medewerkersfunctie. Bij dit programpunt had mr de Vree- ze enkele belangrijke suggesties ge daan, met het advies, deze aangele genheid goed te bekyken. Twee suggesties van Leiden met betrekking tot de onderwijs-para- graaf hebben het partijbestuur aan leiding gegeven aan art. 54 een nieu we redactie te geven, waardoor be paalde suggesties van Leiden en an dere kringen konden worden opge nomen. Ook in gevallen, waar geen voor stellen van de Kring Leiden waren gedaan, is door afgevaardigden aan de gedaohtenwis9eling deelgenomen, zo bijvoorbeeld bij de paragraaf osrer het sparen. De heer De Kousemaeker kon het eens zijn met de opvatting van de programma-commissie, doch meende een bepaalde redactiewijzi ging te moeten voorstellen. Zo ging het ook bij de behandeling van enige andere der 145 amendementen. Onder de leuze „voor christendom, vrijheid en welvaart" is het nieuwe program in de late namiddag van Zaterdag goedgekeurd. Het partijbe stuur gaat zich nu opmaken voor de gewone Partijraadsvergadering op 17 December. Daarna volgt de viering van het tienjarig bestaan van de K. V.P. op 14 Januari 1956; bij die ge legenheid zal een plechtige zitting worden gehouden; ook zal een ge denkboek worden uitgegeven. Mensen van de K.R.O. In 1933 schreef een jongeman, student in de Franse letteren aan de Amsterdamse Universiteit, een hoorspel voor de kinderen. Dat spel heette „De Vliegvarobiel" en het werd gespeeld voor de K.R.O.-microfoon in het kinderuurtje, dat toen nog onder leiding stond van Mevr. Sophie Nuwen- huisv. d. Rijst. Diezelfde jongeman, na 22 jaar gerijpt tot een voorbeeldig vader van een even voorbeeldig groot gezin, is thans een van de kopstukken van de K.R.O. Hij bekleedt namelijk de functie van programmaleider en is derhalve grotendeels verantwoordelijk voor dat wat de K.R.O. het luis terend publiek biedt. Een ongemakkelijke en vaak ondankbare taak, omdat dit publiek gedachtig het oude spreekwoord: zoveel hoofden, zoveel zinnen niet licht is tevreden te stellen. Maar Toon Rammelt want hij is de oud-student en radio-debutant van 1933 kwijt zich voortreffelijk van die taak. Niet dat hij geen critiek ontmoet. Verre van dat. Hij staat bloot aan dezelfde gemotiveerde en ongemotiveerde aanvallen, die nu een maal worden ondernomen op elk gebied. Maar zij die enigszins zijn ingewijd in radio-zaken weten hoeveel waardering men koestert voor het werk van deze programmaleider, wiens artistiek inzicht, goede smaak en intelligentie even groot zijn als zijn bescheidenheid en onkreukbaarheid. Vreemd gedrag van bliksemflitsen Naar Reuter uit Hannover (Nieuw Hampshire) meldt, zouden een Aus tralische en een Engelse geleerde het bewijs hebben geleverd voor de theo rie, dat bliksemflitsen radiogolven opwekken,- die zich, min of meer als de korte radio-golven, over enorme afstanden voortplanten. Zy hebben daartoe luisterposten opgericht op Wellington in Nieuw-Zeeland en op een van de eilanden der Aleoeten in Alaska. Een Engelsman, dr. L. R. O. Storey, heeft voor het eerst de theorie ge lanceerd, dat bliksemflitsen in staat zijn radiogolven op te wekken, waar van de frequentie in het hoorbare gebied ligt. Die golven zouden de richting van het magneetveld der aarde volgen. Om de juistheid van deze theorie te onderzoeken, zijn ge lijktijdig registraties op een band verricht, eveneens op Wellington en op Alaska en wel op plaatsen, die op dezelfde aardmagnetische lengte en breedte liggen. Het geluid, dat zij hebben waargenomen doet denken aan dat van de zeegolven, die op een langzaam hellend strand breken. RECHTZAKEN HET BLEEF TWEE MAANDEN, Het Haags Gerechtshof bevestigde overeenkomstig het advies van de procureur-generaal het vonnis, waar bij een 33-jarig bankwerker uit Lei den was veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. Verdachte had bij N.V. Mulders fabriek van rollend materiaal te Boskoop, waar hij werk te, diefstal van schroeven gepleegd. Hij was reeds vaker veroordeeld. NEEM LIEVER WORST. Een 41-jarige slager-worstmaker uit Sassenheimzag zes weken gevange nisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en ont zegging van de rijbevoegdheid voor anderhalf jaar, door het Haags Ge rechtshof bevestigd. In de Steenstraat te Leiden had verdachte een bestel auto bestuurd terwijl hij onder drank invloed verkeerde. NA 22 JAREN. De 22 jaren, die zijn verlopen sinds het schrijven van dat eerste hoorspel letje voor de kinderen, hebben Toon Rammelt veel geleerd. Hij is in die jaren meegegroeid met de radio en het radiobedrijf, dat voor hem geen geheimen meer heeft. Hij is de man met ervaring geworden, de man, die met kennis van zaken kan oordelen en beslissen. Maar als men Toon Rammelt prijst als een knap en verstandig program maleider, dan geloven wij dat men niet alleen moet letten op die 22-ja- rige radio-ervaring. Wij zijn er na melijk van overtuigd dat het juiste inzicht een vrucht is van Toon Ram- melts vaderschap. Want zonder de luisteraars als onmondige kinderen te beschouwen, beseft hij toch klaar en duidelijk, dat hot samenstellen van programma's tegelijk een stuk opvoeding is. Strenge critici eisen trouwens onafgebroken, dat de ra dio-omroepen het publiek opvoeden. Maar de verstandige vader van het grote gezin met de opgroeiende kin deren weet precies wat die opvoe ding van hem vraagt, en dat geeft hem een voorsprong. Hij zal zijn oud ste kinderen naar het gymnasium sturen, hij zal ze inzicht geven in moeilijke problemen en ze wijzen op de schoonheid, die verborgen ligt in zoveel uitingen van kunst, maar daar bij zal hij ook nooit vergeten dat het dolle spel voor de kleineren en het koekje voor de allerkleinsten min stens even belangrijk zijn, nademaal een wezenlyk verschil in behoeften bestaat als gevolg van leeftijd en ontwikkeling van geest. De vader, die inziet dat hij het kind, dat om een koekje huilt, niet tevreden kan stel len met een schoon gedicht van Ver- laine, maar die eveymin de groteren, die een drang naar kennis demon streren, zal afschepen met een koek je, zo'n vader leert ook in andere za ken het juiste midden te houden. En wanneer hij begrijpt dat de kwaliteit van de koek in overeenstemming moet zijn met de kwaliteit van Ver laines gedichten, zal hij ook in an dere zaken voortreffelijk kunnen sla gen. Toon Rammelt is zo'n begrij pende vader en daardoor is hij onge twijfeld de verstandige programma leider geworden, die zoveel waarde ring vindt voor zijn arbeid. De gehele mens. De functie van programmaleider eist de gehele mens, om niet te zeg gen twee gehele mensen, 't Zou zijn nut kunnen hebben, wanneer zij, die een programmaleider benijden om zijn vooraanstaande positie, om zijn interessante werkkring en om zijn invloed en macht in programmaza ken, eens een werkdag van de heer Rammelt zouden kunnen meemaken. Gewend zijnde aan vaste uren voor 't beginnën en 't beëindigen van de dagtaak, alsmede aan een rustige koffiepauze, zouden zy waarschijnlijk met schrik en afkeer constateren, dat voor 'n programmaleider die vaste uren nauwelyks in theorie maar ze ker niet in de praktijk bestaan. Dat het werk vaak doorgaat als voor an deren de bij wetten en verordeningen gegarandeerde rust is aangebroken. Dat het werk veelal onmogelijk wordt gemaakt door onverwachte bezoekers en daarmee gepaard gaande confe renties of door plotseling opduikende moeilijkheden, die niet kunnen wor den opgelost zonder de interventie of de beslissing van de programma leider. Dat een vrije avond in de hui selijke kring, zo de arbeid die al zou toelaten, alleen maar tot de fel be geerde geneugten behoort, maar door de voortdurende telefonische inter, mezzi practisch onmogelijk wordt ge maakt. Want 't is opmerkelijk hoe veel mensen des avonds en op Zon en feestdagen tot de conclusie komen dat dit toch wel het meest geschikte uur moet zijn om even de program maleider te bellen en rustig te pra ten. Toon Rammelt aanvaardt al deze dingen met een gelaten schouderop halen en met de overtuiging dat het nu eenmaal niet anders kan. Maar misschien maakt een en ander toch wel zijn verzuchting begrijpelijk, dat „creatief werk eigenlijk veel pretti ger is en veel meer voldoening geeft". Past. Perquin zag er wat in. Het eerste contact van Toon Ram melt met de radio ontstond, zoals reeds gezegd, in 1933 door het hoor spel. Het bleef niet bij dit ene spel letje voor de jeugd. Er volgden er eind 1945 de K.R.O. het voorbeeld van Nederland had gevolgd en ook weer herrezen was, toen vond Toon Rammelt de plaats, die hij nu reeds tien jaar inneemt en waarop hij on getwijfeld thuis hoort. De gewone man. Wij zeiden dat Toon Rammelt het betreurt dat zijn functie hem te wei nig tijd laat voor creatief werk. Dat betekent echter nog niet dat er de laatste jaren niets van zijn hand is verschenen. Ondanks dit gebrek aan tijd schreef hij tal van hoorspelen, die tot de meest succesvolle van het repertoire hoorden. Wij herinneren slechts aan „Maria Goretti", „De ge schiedenis van Stille Nacht", „Vero nica", „Van een os en een ezeltje", geïnspireerd op het drieluik van Hu- go van der Goes, „Lof van de Pol der" en tal van bewerkingen en ver talingen. En als er voor iets tyd ge maakt moet worden dan is het voor de Gewone man, die op elke K.R.O.- dag er het zijne van zegt. Want de teksten voor deze actuele uitzending worden sinds jaar en dag door Toon Rammelt geschreven. Dat betekent dus dat de bijna fanatiek beluisterde woorden, door Wam Heskes voor de microfoon gesproken, de vrijmoedige uitingen van Toon Rammelt zijg. Al meer dan vijf jaar schrijft hij zyn „gewone mannetje" en hij doet dat nog altijd met veel plezier dank zij „Gewone Man"-duo. Links: Toon Rammelt, rechts: Wam Heskes. meer. En ze werden aanleiding voor pastoor Perquin om de jongeman, die zoveel feeling had voor het radio werk, aan zijn omroep te binden. Voor Toon Rammelt was de beslissing moeilijk, omdat hij zich een andere toekomst had gedroomd, maar ten slotte bood ook de jonge radio aan trekkelijke mogelijkheden, en zo schaarde Toon Rammelt zich dan in 1935 bij de nog kleine groep van vaste K.R.O.-medewerkers. Hy begon als lid van de redactie van de Ka tholieke Radiogids, tekende platen en vignetten, schreef stukjes, schil derde reclamedoeken voor propagan- aa-doeleinden en schiep daartussen door nog boeiende hoorspelen voor oud en jong. In die jaren was Toon Rammelt wat hij zelf noemt „meisje voor alles". Maar welke K.R.O.-me- dewerker was dat in die prille be gintijd niet? Men denke maar eens aan de Nieuwjaarsrevue, die Toon Rammelt samen met Paul de Waart in die dagen schreef en waarin, bij de uitvoering voor de microfoon, niet alleen de beide samenstellers mee speelden, maar ook de omroepers Alex van Wayenburg en Leon Povel. het kantoorpersoneel en de typisten, die 20 jaar geleden „de vaste kern" vormden. Nieuwe mogelijkheden. In 1937 werd Toon Rammelt hoofd van de hoorspelafdeling, nadat zijn eerste grote spel „De Bruiloft van Joost van den Vondel" met veel suc ces was uitgevoerd. Hij vond hier een nieuwe taak, die tal van mogelijkhe den bood. Hij begon met de opbouw van 'n goed hoorspelrepertoire en werkte aan plannen, die het luister spel op hoger niveau zouden plaat sen. Maar de oorlog kwam en maak te een abrupt einde aan al die mooie plannen. Toon Rammelt verliet, niet zonder strubbelingen, het onvrye ra diobedrijf en zocht zijn heil by te- kenstift en penseel. In de meest let terlijke zin van bet woord tekende hij ,voor zijn broodje", hoewel ook heel wat schilderijtjes met bruine bonen en aardappelen zullen zijn betaald. Na de oorlog keerde Toon Ramryeli. in de radiowereld terug als regisseur bij Herrijzend Nederland. Maar toen Wam Heskes, die van „De Gewone Man" een figuur heeft gemaakt, die tot 'n begrip is geworden en met wie het een genoegen is samen te wer ken. KROniek En dan is er nog iets waarvoor de programmaleider regelmatig tijd moet maken. Dat is voor de meest gelezen rubriek van de Kath. Radiogids. Wie de nieuwe Gids ontvangt pleegt meestal onmiddellijk naar de pagina van KROniek-schrijver te speuren, wiens pittige en luimige stukjes al- tyd de belangstelling van de lezers hebben. Welnu, die stuk;es vloeien uit de vaardige pen van Toon Ram melt. Zodat men nu ook weet wie voor de Abbé in Frankrijk een auto bij elkaar schreef en wie bezig is oastcor Westerkamp op Ambon een kerk te bezorgen. Maar zijn eerste en voornaamste taak blijft de programme leiding. De verantwoordelijkheid voor het pro gramma hoewel uiteindelijk lig gend bij de Voorzitter prof. Kers berust in het dagelijks leven bij Toon Rammelt. En dat hij niet als dictator regeert blijkt wel uit de wekelijkse programmaraad, de vergadering van de hoofden der afdelingen. En aan gezien men niet gewend is een blad voor de mond te nemen zijn deze bij eenkomsten zeer nuttig. Voor elke drie maanden wordt tijdig een sche ma opgemaakt, dat diepgaand wordt besproken, zoals ook de geopperde nieuwe ideeën van alle kanten wor den bekeken en bekritiseerd voor zij kans hebben werkelykheid te worden. Men ziet dus dat er bij onze Katho lieke Omroep een democratische geest heerst en dat er volop rekening wordt gehouden met de meningen en de ervaringen van hen, die door hun dagelijkse arbeid tot oorde'en be voegd zijn. Maar dat uit de veelheid van ideeën en meningen een pro gramma ontstaat, dat evenwichtig is en de luisteraars kan boeien, dat is toch op de eerste plaats te danken aan Toon Rammc'i. de bescheiden, ijverige en veelz:jdige r ~r°mraa- leider, die zoveel en zo goed werk doet voor de K.R.O. J. V.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11