S)e CoidóeSotiAcmt Ruslands plan voor een oplossing van Duits probleem Westen voelt er niets voor Ben Goerion klaagt Rusland aan Directeur: C. M. v. HAMERSVELEt Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 47ste JAARGANG No makers krakers BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 PUZZEL het herfstweekeinde van de Humanistische Jongerenge- meenschap is het onderwerp huma nisme en politieke keuze besproken. Het was geen nieuws, dat een van de inleiders, de heer W. Mensink, secretaris van de P. v. d. A., de con fessionele partijen voor de humanist onaanvaardbaar verklaarde. Dat is voor iedereen, die op de hoogte is van het humanisme, zo klaar als de dag. Zo duister als de nacht is echter de gevolgtrekking van de tweede in leider, dr. E. Nordlohne, lid van het hoofdbestuur van het Humanistisch .Verbond en vice-voorzitter van de Jongeren V.V.D. Deze spreker noemde het centrale punt van „ons humanisme" de eer bied voor de mens. Als het alleen daarom ging, konden de humanisten even goed christenen worden, want er is geen levensbeschouwing, welke het mens-zijn zó hoog verheft boven al het op aarde geschapene en de eerbied van het mens-zijn zó aan prijst als juist het christendom. Tot zo-ver gaan wij dus hand-in- hand met de inleider. De duisternis overvalt ons pas als hij de vraag beantwoordt van de politieke keuze. Volgens het verslag in de Nieuwe Rott. Crt. zeide dr. Nordlohhe: „Nu ik het communisme on aanvaardbaar heb genoemd, blij ven slechts P. v. d. A. en V.VD. over. (Volgens haar programma is de A.R.P. in principe ook wel aanvaardbaar ook zij kent de eerbied voor de mens maar zijn C.H.U. en K.V.P. dat niet)." Hier staan we voor een puzzel, welke we niet vermogen op te lossen. De anti-revolutionnairen zullen ver moedelijk ook niet begrijpen, waar om him partij en nadrukkelijk hun partij! voor ae humanisten principieel aanvaardbaar is en de an dere christelijke partijen niet. De drie aanvaardbare partijen zijn dit, omdat zij „de eerbied voor de mens" kennen. Zou dr. Nordlohne werkelijk aan zijn jeugdig gehoor hebben willen suggereren, dat de katholieke en Christel ij k-historische partijen géén eerbied voor de mens kennen? Wij hebben „verstand en potlood gescherpt" maar deze puzzel kun nen we niet oplossen. Zij is ons al te grillig. HET LOZE VISSERTJE |*^E BEHANDELING van de grote wereldproblemen te Genève la ten de buitenlandse ministers der Grote Vier blijkbaar nog wel enige tijd om zich met andere problemen bezig te houden. Pinay vloog Dins dag naar Parijs om even gauw de Marokkaanse kwestie te regelen; Dul les vloog nog een eindje verder om met Franco het een en ander nader te bedisselen. En tussen de bedrij ven door breken Dulles en MacMil- lan zich het hoofd over de dreigende situatie in het Midden-Oosten. Dat Midden-Oosten bestaat uit 0 een verzameling van staten en staatjes, die op zichzelf niet zo veel in de melk hebben te brokken, maar die een gevaar kunnen opleve ren als een zekere grote mogendheid zich voor hen gaat interesseren en hen bijv. vol stopt met wapenen. Onder leiding van Nasser zet o.a. Egypte tegenwoordig een hoge borst op en wil zich, door het Westen tegen het Oosten uit te spelen, een machtiger positie verwerven dan het krachtens zijn prestaties toekomt, j Men weet, dat Cairo zich wapens heeft laten leveren door Tsjecho- Slowaijke (hetgeen practisch het zelfde is als: door Rusland, ofschoon Molotof zegt, dat het niets te maken heeft met wat Tsjecho-Slowakije1 doet) en daardoor heeft het de ver sterking van de Russische invloed aanvaard. Het directe gevolg van deze wapenleveranties was vanzelf sprekend dat Israël op z'n achterste benen ging staan en dat de Israëli sche premier Sjaret spoorslags naar Parijs en Genève vertrok om bij de Westelijke Drie z'n beklag te doen. Hij wilde onmiddellijk wapens, want anders vreesde hij een verscherping van de toch al precaire toestand aan de grenzen van Israël. Amerika en Engeland weten daar niet goed raad rnee; aan de ene kant voelen zij de prik van de wapenleveranties van achter het IJzeren Gordijn, maar aan de andere kant vrezen zij, dat een zwaardere bewapening van Israël de zaak van de vrede daar in het Midden-Oosten niet bepaald ten goe de zal komen. De kleine Arabische landen in de buurt eisen ook al wa penleveranties en men kan aan de een bezwaarlijk weigeren, wat men de ander toestaat. Daar staat echter tegenover, dat Rusland bereid is om zoveel wapens te leveren als men maar vraagt. Daarom proberen Amerika en En geland Molotof te bewegen om geen wapens meer te leveren, wat Molo tof de opmerking ontlokt: „Die lan den moeten zelf weten, waar zij hun Poging tot erkenning van Oostduitse regering Na nieuwe drang van de Westelijke ministers heeft Molotof gisteren zijn voorstellen voor een oplossing van het Duitse vraagstuk gepresenteerd. Zij culmineerden, zoals te voorzien was, in een plan om de beide helften van Duitsland nader tot elkaar te brengen door middel van de vorming van een raad voor geheel Duitsland. Zij sluiten aan bij soortgelijke voor stellen, die de Russen aan het einde van de Berlijnse conferentie in 1954 hebben gedaan. Zij bieden geen enkele concrete voorziening voor vrije verkiezingen in heel Duitsland die door het Westen worden verlangd. De Westelijke ministers hebben dan ook geen twijfel laten bestaan aan het feit, dat zij het plan onaanvaardbaar achten. GEEN VRIJE VERKIEZINGEN. De Britse minister MacMillan ka rakteriseerde het plan als „een dict- taat, dat zijn gelijke niet heeft". Pinay constateerde, dat de Sowjet-Unie er alleen maar in geïnteresseerd is, de Duitsers een „dictaat van een min derheid" op te dringen. Hoezeer de Duitsers dit dictaat waarderen is vol gens hem gebleken uit het feit, dat sedert 1P.45 drie millioen hunner uit de Sowjet-zöne zijn gevlucht. Minister Dulles zeide deze gang van zaken in het bijzonder te betreu ren, aangezien de nieuwe Russische voorstellen inzake de Europese vei ligheid volgens hem in een aantal punten „aanzienlijke overeenkomst" met de Westelijke voorstellen tonen. „Op het stuk van de veiligheid heb ben wij een zekere mate van parallel- lopende gedachten bereikt", zo meen de de Amerikaanse minister. Alle drie de Westelijke woordvoerders hebben er evenwel op gewezen, dat deze toenadering geen practische be tekenis kan hebben, zolang de Rus sen weigeren een hereniging van Duitsland onder vrije condities toe te laten. De indruk, dat dit niiet bet ge val is, heeft zich in Genève versterkt, nu de Russische plannen eindelijk op tafel liggen. In brede lijnen willen deze een samenwerking tussen beide Frankrijk wil ze niet en bloc opnemen Frankrijk is gekant fyïgen gezamen lijke toetreding van achttien commu nistische en niet-communistische lan den tot de Verenigde Naties, aldus heeft 'n Franse woordvoerder Woens dag te Genève verklaard. Een Britse woorvoerder zeide Dins dag dat Groot-Brittanië niet tegen dit voorstel is. Het voorstel, dat is in gediend door Canada, is in overeen stemming met een desbetreffende eis van de Sowjet-Unie. De Franse woordvoerder zeide te Genève, dat Frankrijk niet voor toe treding van de landen is, die hetzelfde beleid zouden voeren als de landen die voor de opneming van de Alge rijnse kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering hebben ge stemd. De achttien voorgestelde nieuwe le den zijn: Japan, Spanje, Bulgarije, Hongarije, Albanië, Roemenië, Rui- ten-Mongolie Finland, Ierland, Ita lië Oostenrijk, Portugal, Jordanië, Li- bye, Nepal, Cambodja, Laos en Cey lon. Duitse republieken tot stand bren gen, door middel van de vorming van een raad voor heel Duitsland en van gemengde commissies uit Oost en West. De raad zou slechts raadge vende bevoegdheden kunnen krijgen en de leden moeten trachten overeen stemming te bereiken over alle za ken die de verdediging van Duits land en zijn deelname aan internatio nale veiligheidspacten aangaan. De raad zou voorts eensgezindheid moe ten bereiken over de voorwaarden voor een Duitse eenheid. Deze voorstellen zijn in flagrante tegenstrijdigheid met het Westelijke standpunt aangezien zij de Oost-Duit se republiek als een gelijkwaardige partner willen zien erkend, zonder het communistische systeem in dit deel van het land aan te tasten. TROEPEN TERUG TREKKEN. In de loop van de discussies stelde Molotof voor, om als eerste stap tot een toenadering der beide helften van Duitsland binnen drie maanden de buitenlandse troepen uit het gehele land terug te trekken. Slechts enkele goed gecontroleerde contingenten zouden, naar Molotof voorstelde, in Duitsland mogen blijven. Voor de rest zouden de buitenlandse troepen „bin nen hun eigen grenzen" moeten wor den teruggetrokken. Bovendien zou dan een accoord over de bewape- ningsgrenzen der beide delen van Duitsland moeten worden gesloten. De discussies over de Europese vei ligheid en over Duitsland worden vandaag voortgezet. Tot dusver heb ben de ministers nog geen besloten zittingen aangekondigd, hetgeen in conferentiekringen als een aandui ding wordt gezien dat zij nog geen mogelijkheden in zicht hebben om tot een compromis te komen. De Russische voorstellen, zo oor deelt men in de corridors, betekenen nog een verdere teruggang sedert het standpunt dat de Russen op de Berlijnse conferentie innamen. Toen brachten zijn tenminste nog plannen ter tafel, die verkiezingen insloten. Daarentegen wordt thans de nadruk gelegd op de wens om de sociale ver houdingen, die dn het communisti sche deel van Duitsland bestaan, te handhaven. HET PROGRAMMA VAN VANDAAG KONINKLIJK BEZOEK AAN SURINAME Rond het Nederlands middaguur ongeveer half zeven plaatselijke tijd in Suriname, zal de „Willem van der Zaan" vandaag vanuit zee het Westelijk deel van Suriname, het Nickerie-district bereiken. Bij de mon ding zullen verscheidene districtauto riteiten aan boord komen, die het koninklijk paar op het laatste gedeelte van de zeereis zullen vergezellen. Het eerste bezoek geldt het plaatsje Wage- ningen, waar op een sleepboot via de kanalen enkele modelboerderijen bezocht zullen worden; het volgende programmapunt spelt zich af in Para dise, van waaruit een autorit door de diverse polders gemaakt zal worden. Een receptie in Nickerie sluit het koninklijke bezoek aan West Suri name af en om 7 uur 's avonds (plaatselijke tijd) begeeft het ko ninklijk paar zich weer aan' boord van de „Willem van der Zaan", die 5)e vaaitnannen dei froónegeió Gegioetten hun aaiótin Op haar tocht door het binnenland van Suriname be zocht H.M. Koningin Juliana o.m. het dorp Kabel, waar enige bosneger-kapiteins, in hun merkwaardige kledij, met ambtsketens en staf, hun opwachting maakten. Deze foto geeft een beeld van dit vorstelijk gebeuren. Vrede geen zelfmoord De nieuwe premier van Israël Ben Goerion heeft er gisteren Rusland rechtstreeks van beschuldigd, de stoot te hebben gegeven tot de Tsjechisch- Egyptische wapentransactie. Hij ver klaarde in het parlement, dat het doel van Israël „weliswaar vrede was, maar geen zelfmoord". Ben Goerion voegde hieraan toe: „Israël is bereid tot een duurzame vredesovereenkomst en tot politieke, economische en culturele samenwer king op lange termijn tussen Israël en zijn naburen". Als de andere partij daartoe niet bereid is, aldus de Israëlische pre- wapens willen kopen". Voor Rusland is het een veel te prettig spelletje om te vissen in het troebele water van het Midden-Oosten. Want al zijn die Arabische staten economisch en mi litair maar zwakke staten, zij zijn toch niet onbelangrijk. In de bodem wordt veel petroleum gevonden en zij lenen zich uitstekend tot het vesti gen van militaire bases. Beide voor delen zijn momenteel in handen van Engeland en Amerika en daarom is het zo'n leuk spelletje voor Rusland om die volken tegen elkaar uit te spelen, zo gevaarlijke wapens in han den te geven en ze zó onbetrouwbaar te maken, dat»beide genoemde voor delen voor Engeland en Amerika verloren gaan. En dan maar plannen op tafel gooien om de spanning in de wereld te verminderen! mier, zouden wij ook instemmen met een beperkte oplossing, die voorziet in de verzekering van de volledige tenuitvoerlegging van de wapenstil standsovereenkomsten, de wederzijd se vermijding van alle incidenten en daden van vijandelijkheid, boycot en blokkade, het in acht nemen van de vrijheid op zee en elke aanvullende overeenkomst, die voor beide par tijen aanvaardbaar is. De regering van Egypte en de andere Arabische landen hebben nu de kans de wereld te tonen wat zij werkelijk willen: Oorlog of vrede. „Om fair te blijven tegenover de regering in Praag, zeide Ben Goerion, wens ik te haren gunste te zeggen, dat zij handelde zoals zij deed niet alleen volgens haar eigen wil, maar op initiatief en krachtens de beslis sing van de Sovjet-Unie. Ik moet be kennen, dat ik niet weet hoe deze daad in overeenstemming te brengen met de vredesproclamaties, die door het Sovjetblok gedaan worden en met hetgeen de geest van Genève ge noemd wordt". Tsjechoslowakije is niet het enige land, dat wapens levert aan de Ara bische landen, daar er een wedloop is tussen verscheidene mogendheden wie het eerst de vriendschap van de dictators en de agrassors in het Mid den-Oosten zal winnen.Engeland, dat een driemogendhedenverklaring ondertekend heeft om het machts evenwicht tussen Israël en de Ara bische landen te bewaren teneinde een bewapeningswedloop te voorko men, heeft wapens verkocht aan Egypte, die het weigerde te verkopen aan Israël. En zelfs Amerikd heeft wapens aan Irak verkocht. Een land, dat zo verl ERNSTIG GRENSINCIDENT gegaan is te weigeren een wapenstil standsovereenkomst met ons te te- In het gebied van El Aoedja aan de kenen. Het volk van Israël in het grens tusscn Isarci en Eeypte hebben land van Israël zal niet aLs vee naar ivioi. de slachtbank gevoerd worden. Elke fel,e Slechten p aals gehad. Vier- aanval op de vrede van Israël is een aanval op de vrede in het Midden- Oosten'' Paus sprak tot NAVO- vertegenwoordigers „In een zo verdeelde wereld is het helaas nog noodzakelijk, dat de sa menwerking tussen de volkeren al lereerst tot uitdrukking komt op het vlak van de militaire defensie, maar wij zijn er van overtuigd, dat dit geenszins hun ernstig verlangen tem pert om de vrede te handhaven", al dus heeft Z.H. de Paus in een korte toespraak tot een groep officieren van het „Navo-college" verklaard. De groep maakt een studiereis door de aangesloten landen. „Het zal u niet ontgaan, aldus zei de Paus ver der, hoeveel andere aspecten, behal ve dat van de uitrusting en organsa- tie van de gewapende macht, het pro bleem van de verdediging omvat. Het wordt met name bepaald door de al gemene toestand van een land, zijn sociale en politieke ideaal, zijn ge hechtheid aan een wijze van denken en leven, die menswaardig is en in overeenstemming met de eisen van de menselijke natuur, door zijn ver langen om zich ernstig bezig te hou den met het voortdurend verhogen van het economische en culturele peil, in één woord: door zijn innerlijke honderd man Israëlische troepen heb ben, gesteund door pantserwagens, een aanval gedaan op een Egyptische militaire post te Sabha. Hierbij ver loren 50 Egyptenaren het leven, ter wijl 69 krijgsgevangenen werden ge maakt. Regenkans neemt toe Geleidelijk begint de invloed van Oceaandepressies op het weer in West-Europa toe te nemen. Een storing, die gisterochtend ten Zuidwesten van Ierland lag, heeft vanmorgen de wateren tussen IJsland en Schotland bereikt en vult nu snel op. Het begeleidende koufront bracht in Engeland en West-Frankrijk regen. Het kon Donderdagmorgen zijn voort gang in Oostelijke richting echter niet voortzetten, doordat in het zeegebied tussen de Azoren en Spanje een actie ve storing was aangekomen. Het kou front van deze nieuwe storing zal Vrijdag West-Europa binnendringen, voorafgegaan door aanwakkerende Zuidelijke winden en regen. Het blijft zacht, maar de regenkans neemt toe. kracht, zijn wil om te leven, niet al leen op zichzelf in het hoogmoedige bewustzijn van eigen macht, maar in dienst van de internationale gemeen schap en een geest van echte samen werking". hij gedurende de nacht naar Goronie zal brengen, de zeeplaats aan de Noordkust, van waaruit morgen een bezoek aan Midden-Suriname ge bracht zal worden. In 1956 0,2 verhoging van ziekenfondspremie? In verband met verwachte stijgin gen van kosten in 1956, heeft de zie kenfondsraad aan de minister voor gesteld de premie te verhogen met 0.2 tot 4.2 hetgeen neerkomt op een premieverhoging voor de werkgevers van 0.1 en voor de werknemers van 0.1 De verhogingen van kosten zouden anders, zo meent de ziekenfondsraad, 't Vereveningsfonds, waarin de over schotten van de verplichte verzeke ringen worden gestort, totaal uitput ten. De minister zal het advies van de ziekenfondsraad voorleggen aan de Soc. Economische Raad en na het ad vies van dit orgaan een beslissing Troonraad dient ontslag in De leden van de kort geleden be noemde Marokkaanse troonraad heb ben bij de uit ballingschap in Frank rijk aangekomen ex-sultan Ben Joes- sef hun ontslag ingediend. Ben Joes- sef heeft het verzoek in overweging genomen. De vier leden van de troonraad hebben gisteren een bezoek aan Ben Joessef gebracht. Na het onderhoud werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat de leden van de troonraad van oordeel zijn, dat zij hun missie tot een goed einde heb ben gebracht. Vanmiddag worden zij opnieuw door Ben Joessef ontvangen. Si Allai El Fassi, leider van de Ma rokkaanse nationalistische Istiqlal- partij, heeft verklaard, dat, na een herstel van Ben Joessef op de Marok kaanse troon, de bevolking zich door haar vreugde niet moet laten aflei den van de „komende strijd". Hij zei dat er nog een lange weg moet wor den afgelegd voordat de nationale onafhankelijkheid tot stand is ge bracht. HOE wordt Het weer? (Geldig van Donderdagavond I tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. MEER WIND. Veel bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijde lijk harde wind tussen Zuidoost en Zuidwest .Vrij zacht weer. 4 Nov. zon op 7.40, onder 17.10 u.; maan op 20.59, onder 12.28. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 4 C. STOCKHOLM mist —3 ABERDEEN zwaar bew. 9 DUBLIN zwaar bew. 9 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM geheel bew. 3 BRUSSEL zwaar bew. 6 PARIJS zwaar bew. 6 NICE zwaar bew. 11 BERLIJN zwaar bew. 0 FRANKFORT nevel 1 MüNCHEN mist —2 ZüRICH mist 1 GENèVE mist 5 WENEN nevel 5 ROME nevel 11 Korreltje U hebt meer aan een gegronde be risping dan een ongegronde lof.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1