Dictatuur van staal werd verwisseld voor de oerkrachten van de primitieve natuur STAVEN OP STAP Winkeliers mogen geen goedkope sigaretten - van - formaat verkopen 1 VORSTEN WERDEN AVONTURIERS] GEEN PROTOCOL IN DE KERK TWEEDE BLAD - PAGTNA 4 machtig zwijgen tegen de opdringe righeid van de mens. De Surinamerivier, die hier soms vrij breed is, geeft ruimte aan en kele eilandjes, maar ook deze zijn geheel verlaten en stemmen in met het vernietigende zwijgen van het woud. Ruim drie kwartier duurde deze tocht door het verstilde woud en deze tijd had het vorstenpaar tevens in een geheel andere wereld gebracht; de bewoners van Koffiekamp zijn ge kerstend, zij dragen Europese kle ding, zingen psalmen en houden plechtige toespraken. De koningin kreeg o.m. een prach tig model van een bosnegerhuisje aangeboden en sprak met enkele bosnegers, die een paar woordjes Ne derlands en Engels kenden. De uren van de dag snelden ech ter voort en men moest op de minu ten gaan letten om niet in het oer woud door de nacht verrast te wor den. VAARWEL AVONTUUR! Bij Koffiekamp eindigde feitelijk het grote avontuur, want met de toe spraken, deed ook de techniek weer zijn intrede. De corjaal werd van een buitenboordmotor voorzien en in snel tempo bereikten de koningin en de prins Brokopondo, waar de eerste spaden in de grond gezet zijn om een grote stuwdam te bouwen; de konin gin en de prins bezichtigden deze werkzaamheden en bereikten kort hierna het plaatsje Berg en Dal, waar de bewoners de vorstelijke rei zigers een waarlijk vorstelijke ont vangst bereid hadden. Maar de tropenavond zond reeds zijn snel-groter-worden de schaduw over de Surinamerivier en de ko ninklijke gasten waren vermoeid van het grote avontuur, dat zij beleefd hadden. Met een zekere opluchting be groetten zij dan ook de stoomboot, DE TOCHT NAAR die te Paranan op hen wachtte en terwijl zij in de salon van de boot liet diner gebruikten, voeren zij de inmiddels geheel duister geworden Surinamerivier af naar Paramaribo, waar zij aankwamen, teen het kalen derblaadje van Zaterdag reeds afge scheurd was. SiwamuewnetCingen utetden itt fiolCe&eatttA'ammen'^Q^n^l^ tllSSGIl ksrk^cinC ^rS 811 g-etiot&e&id, teiwijl wouden zwijgend piatedteeiden de dominee preekte voor de vuist weg ,E AFGELOPEN ZATERDAG is voor het koninklijk paar een avontuur H.M. de Koningin tijdens haar toe- geworden, zoals wij, nuchtere Nederlanders, ze alleen in boeken bij de haard plegen mee te maken. Vanaf tien voor acht, toen in Zanderij de auto verlaten werd, tot 12 uur later, toen de avond het oerwoud al weer tot een donkere dreiging had gemaakt, hebben de koningin en de prins geleefd in een wereld, waar alle gemakken van de „beschaafde" wereld vrijwel onbekend zijn en waar de natuurmens nog in het volle besef van de kracht van zijn handen de natuur tot bondgenoot heeft gemaakt. De tocht voerde langs ravijnen en dwars door oerwouden, via kolkende stroomversnellingen en dorpjes, die door één grote familie bewoond wor den; het was een terug-naar-de-natuur, zoals men dit nog maar op weinig plaatsen van onze gemechaniseerde wereld kan beleven. Lan-g kon het bezoek echter niet duren, want de dag neigde al naar het middaguur en het avontuur was nog pas begonnen. Bewust van hun verantwoording, maakten de roeiers van de corjalen zich gereed en om kwart over elf stapte de koningin zij het een wei nig onzeker in het wonderlijke vaartuigje, dat sterke herinneringen wakker roep aan het transport, dat de Batavieren rond het begin onzer jaartelling pleegden te gebruiken. De dag was voor het koninklijk paar vroeg begonnen; om 7 uur was men ai reisvaardig en per auto werd de afstand naar Zanderij afgelegd, waar de grote weg even buiten het plaatsje ophoudt en waar de voor ons Europeanen zo wonderlijke draisine- lijn begint. Als een wit lint slingert zich het enkele lijntje dwars door het oer woud en onwillekeurig krijgt men de indruk, dat het niet door mensen handen aangelegd is, maar dat twee ijzeren staven op avontuur zijn uit gegaan en steeds verder zijn afge dwaald, totdat zij de weg naar huis niet meer konden terugvinden. De rails liggen niet ver genoeg van elkaar om er een spoorwagon op te laten lopen en trouwens ook de on dergrond is daar niet op berekend; de niet-gemotoriseerde lorries rate len hier af en aan en voor hen is geen dubbelspoor nodig, want als een tegenligger in zicht komt, wordt een van de lorries met behulp van alle passagiers van de rails afgetild om de ander gelegenheid te geven te passe ren. Voor ons, Europeanen, lijkt dit een erg primitieve wijze van vervoer, maar voor de Surinamers, die er mee om weten te gaan, is de draisine uitermate practisch en hij weet er wonderlijke snelheden mee te berei ken. HET OERWOUD IN! Een dergelijke speciaal voor het koninklijk bezoek, comfortabel ge maakte lorrie werd het vervoer voor de koningin en de prins, toen zij omstreeks 8 uur Zanderij verlie ten en bijna drie uren lang hebben zij kunnen genieten van een tocht, die vooral 15 kilometer vóór Kabel het eindoel van de reis buiten gewoon aantrekkelijk werd, omdat toen de grens van het oerwoud be reikt werd en de lorrie als het ware doordrong in een „terra incognita". Rond half twaalf arriveerden de koninklijke reizigers in Kabel, nadat zij een kort oponthoud hadden gehad op het punt, waar de lorrie-lijn de Saramacco-rivier raakt en afbuigt naar Kabel. Op dit punt bevindt zich de nederzetting Kwakoegrond, die ongeveer 60 inwoners telt en hier voelden de koningin en de prins be hoefte om even een klein wandelin getje te maken, tot zeer grote vreug de van de bezetting, die op een der gelijk buitenkansje niet gerekend had. EEN ANGSTIG BEGIN. In Kabel waren alle bosnegers op de plaats van aankomst aanwezig en uitbundig was hun enthousiasme toen de koninklijke lorrie in zicht kwam. De koningin werd aan verscheide ne autoriteiten voorgesteld, die in hun fel gekleurde kleding een zeer bont gezelschap vormden en bezocht vervolgens het zendelingenhospitaal, dat als voorpost in het oerwoud voor de tientallen dorpjes en nederzet- tinkjes, die zich rond Kabel bevin den, een onschatbare zegen betekent. spraak in de plechtige bijzondere zitting van de staten van Suriname. Wanneer de Batavieren echter even bedreven zijn geweest met hun boom stammen als de Surinamers met hun corjalen, dan hebben zij voor de vei ligheid van de N. S. niet onderge daan, want na een kwartiertje van onzekerheid, was de koningin al ge heel vertrouwd geraakt met het bij zondere vervoer en bekeek zij vol komen op haar gemak de overstel pende schoonheid, die zich aan weers zijden van de Surinamerivier voor haar ogen ontrolde. Toch is het corjaal-varen niet als een onschuldig pleziertochtje te be schouwen, want de Surinamerivier is minder rustig dan de Rijn en tal loos zijn do stroomversnellingen, ge lijkend op kleine watervallen, die in haar bedding een plaats gevonden hebben. Niet bijzonder opwekkend is het dan, als men vol angst en beven het donderend geraas van het water hoort en de kust langs zich voorbij ziet schieten in steeds sneller vaart, dat men dan plotseling als een baken in zee een corjaal-boeg uit het wit schuimende water omhoog ziet ste ken, als bewijs, dat een vroegere corjaalvaarder minder fortuinlijk is geweest. PRINS BLEEF ZITTEN. Nu was de stand van het water het avontuur van de koninklijke reizigers gunstig en slechts op een punt waar de val van het water zeer aan zienlijk was vond de koningin het raadzamer voor haar gemoedsrust om op de wal langs deze stroomversnel ling heen te lopen. De prins wilde hier echter niets van weten en hij bleef dan ook in de corjaal achter, die even later als het ware de diepte ingezogen werd door de kracht van het water. De vaardige roeiers hadden I alle kracht nodig om het vaartuigje in veilige baan te houden, maar on der aan de stroomversnelling wachtte de koningin een onbeschadigd gezel schap, dat met haar de reis weer voortzette. HELLO BIGGIE MISSIE! De eerste pleisterplaats werd Kad- joe, een groot bosnegerdorp, dat op valt door zijn zindelijkheid; de be woners zwemmen er dagelijks en houden hun huisjes schoon op een wijze, die aan Nederland doet den ken. Het bezoek van „biggie missie" was een belevenis van de eerste rang in het dorp. Reeds van verre konden de konin gin en prins de opwindende muziek j PARAMARIBO NAM Z'N KANS WAAR Gistermorgen om negen uur, nadat ningin en de prins goed gedaan heb- een verkwikkende slaap het grote ben en zeer opgeruimd bereikten zij avontuur van Zaterdag tot een mooie onwerkelijkheid had gemaakt, maak ten de koningin en de prins wel op heel bijzondere wijze kennis met het hart van Suriname. Als hier in Nederland een domi nee de koningin en de prins tussen zjjn gehoor weet, zal hij hoogstwaar schijnlijk van. te .voren een knap ge fielde preek schrijven en deze net zolang repeteren, tot hij zonder de minste aarzeling van de ene regel naar de andere kan komen. De predikant van de Evangelische na afloop het gouverneurshuis, waar enkele uren rust genoten werden. UITGESTELDE HULDE. Paramaribo heeft het feitelijk met lede ogen aangezien, dat de koningin en de prins zo kort na hun aankomst weer vertrokken om een bezoek te brengen aan het oerwoud, voordat zij voldoende gelegenheid hadden ge had om hun landsvrouwe een hulde te bereiden. Daarom hadden de Param ariboërs de gelegenheid van gisteren met bei- Broedergemeente in de grote Stads-1 ^e. lianc*';n. aangegrepen, want kerk te Paramaribo had hier echter I vorstelijke gasten^in een geheel andere mening over; als bosneger is hij gewend om voor de vuist weg te spreken en zijn gehoor te boeien en te onderwijzen met de inspiratie van het ogenblik. De aanwezigheid van de koninklij ke bezoekers was voor hem kenne lijk geen aanleiding geweest om van deze beproefde methode af te wij ken en ook gistermorgen rolt"en de volzinnen, die op het moment zelf in zijn geest geboren werden, van de kansel. Dominee R. M. Schmidt zei, dat de christengemeenten, de protestante en de katholieke, eensgezind moeten zijn in de beleving van het christendom en besprak dit onderwerp met zeer grote welsprekendheid, in het minst horen, die vanuit het dorp klonk en niet zenuwachtig over zijn koninklijk toen zij eenmaal aan wal gestapt wa- auditorium. ren, bleek, dat niet alleen de muziek opgewonden was. Tientallen bosnegers met hun da mes gaven op hartstochtelijke wijze te kennen, dat hun hart overliep van vreugde en de dans, die dit tot uit drukking bracht, zou de meest ver woede jazz-aanbidder in verrukking hebben gebrachtof misschien ook Ook op andere wijze vierde de ge meente haar gewone Zondagsdienst; er waren geen aparte zetels aange bracht voor de koninklijke kerkgan gers, zij namen gewoon tussen de mensen plaats en toen zij binnen kwamen verhief de gemeente zich niet van hun plaats. Dit menselijke contact moet de ko- De eerste groet van Suriname aan het Koninklijk Paar de avond weer afscheid van hun stad zouden nemen om in verschillende richtingen hun land te doorkruisen. Rond half vijf hadden zich dan ook vele honderden Paramariboërs op het Gouverneursplein verzameld en toen de grote arcadedeuren opengingen, waarna de koningin en de prins ver schenen, ging er een ovationeel ge juich op. Gedurende anderhalf uur hebben de vorstin en de prins geboeid geke ken naar de eindeloze fantasie, waar mede de verschillende volksgroepen van Paramaribo hun aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje demon streerden. In een niet aflatende stroom van dansen, muziek en zang kwamen de groepen achter elkaar in het brand punt van de belangstelling en hun kleurrijke dracht, gevoegd bij hun typerende muziek maakte het geheel tot een Oosters sprookje, dat in de West geboren werd- Onder de vele geschenken bevond zich ook een bruidsmuts, zoals de Kotta-Bruiden deze plegen te dragen en toen de koningin deze muts op zette, werd het enthousiasme sterker dan het politiecordon, dat voor af zetting van het plein zorgde. De poli tiemannen gingen, na een uiterste po ging, voorzichtig opzij en een jube lende menigte nam bezit van het Gouverneursplein tot vlak voor het gouverneurspaleis. Deze anderhalf uur betekenen voor Paramaribo voorlopig weer het einde van de feestvreugde, want enkele uren, nadat de balkondeuren zich weer achter de koningin en de prins gesloten hadden, begaf de koningin zich aan boord van het motorschip „Prospector", dat haar gedurende de nachtelijke uren over de Cotticari- vier naar Moengo zal brengen, waar zij hedenmiddag (Nederlandse tijd) verwacht wordt. De prins vertrok omstreeks die tijd ook uit Paramaribo, maar zijn pro gramma voor de komende dagen is minder officieel. Met een klein gezel schap begaf hij zich naar het Mata- pica-gebied, waar hij aan een jacht partij zal deelnemen. Rond negen uur waren beide ko ninklijke reizigers op weg en was Paramaribo weer voor enkele dagen residentie af, al wappert de konink lijke standaard nog steeds boven het gouverneursgebouw ten teken, dat het afscheid slechts enkele dagen geldt. Minister is vergramd: Fabrikanten-druk Op de Nederlandse sigaretten- markt is enige tijd geleden een siga ret verschenen van lang formaat, die voor ƒ0.75 per pakje een dubbeltje goedkoper kost, dan andere „lange sigaretten". Het kartel van tabaksfabrikanten in Nederland besloot winkeliers het advies te geven deze goedkope siga ret niet in hun winkels op te ne men daar zij meenden, dat een lange sigaret ƒ0.85 en niet ƒ0.75 behoorde te kosten. Wanneer de nieuwe siga ret opgang zou maken, zouden de an dere merken of ernstige schade on dervinden of eveneens een dubbeltje moeten zakken. Het ministerie van Economische Za ken heeft zich met deze gang van za ken niet kunnen verenigen. Zij heeft de sigarettenfabrikanten voor de keus gesteld óf het advies aan de winkeliers in te trekken, óf een of ficiële publicatie te riskeren, dat het ministerie het advies ten zeerste be treurt. Naast de fabrikanten, die door deze goedkope sigaret hun eigen merken bedreigd zien, maakt ook de winke lier zich ongerust over de gang van zaken; hij leeft bij de gratie van de De aankomst van het Koninklnk Paar op het vliegveld Zanderij in Suriname, waar een groep Indianen ter begroe ting aanwezig waren. fabrikant, die eijn prijzen en zijn winstmarge bepaalt. Wanneer de duur dere sigaretten goedkoper zouden worden, zou dit zo vreest hij ten koste van zijn winst gaan. De fabrikanten hebben inmiddels de ministeriële verklaring naast zich neergelegd en wachten de gevol gen af. Autorijdster-ifi-spe verwondt drie personen Drie mensen zijn gewond toen Za terdagmiddag een 50-jarige Bussum- se automobiliste met haar a-to tegen een winkelpui reed in het centrum van Bussum. De dame, die binnenkort haar rij- vaardigheidsexamen moest doen, raakte uit de bocht, toen zij van de havenstraat de Brinklaan insloeg. Haar zoon, die wel een rijbewijs be zit en met haar meereed, probeerde de situatie nog te redden, maar bij een poging op het rempedaal te druk ken kwam zijn voet op het gaspedaal met het gevolg, dat de wagen de stoep opschoot. Twee meisjes uit Bus sum, resp. 17 en 18 jaar, konden na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Het derde slachtoffer, een 33-jarige inwoner van Naarden, moest mèt een shock en verwondingen o.a. aan de lies, in een ziekenhuis worden opgenomen. Vijf fietsen, die voor de winkel stonden, en de étalageruit van die winkel werden vernield. De auto had weinig schade. MAANDAG 31 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT niet, want de dans van de negers was een uiting van natüürlijke gratie! I Het werd half drie, voordat de ko ningin en de prins afscheid konden nemen van dit dorp, bewoond door zo spontane mensen; hier hebben zij j wellicht de meest pure hartelijkheid j van hun gehele reis ontvangen, want j de bosnegers hebben geen verstand van een protocol, maar ze waren ge- I woon uit de grond van hun hart blij, i omdat de moeder van hun volk van uit een ver land gekomen was om te kijken, hoe zij het maakten. ZWIJGEND PROTEST. Toen de koninklijke reizigers, zichtbaar ontroerd door dit enthou siasme weer in de corjaal stapten, begon een tocht, die weer geheel af week van hun reis via de stroomver snellingen. Van Kadjoe tot Koffiekamp en verder tot Brokopondo slingert de Surinamerivier zich door een oer woud, dat in een roman beslist de naam van „Vallei des doods" zou krij gen. Het rustig kabbelende water vormt het enige geluid, dat men hoort en het ondoordringbare woud protesteert als het ware met een

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10