Overladen middagprogram werd besloten met een kunstzinnige avond in „Thalia" Tijdens indrukwekkende Statenzitting werd „drie-eenheid" van het Koninkrijk bevestigd Meer vacantie niet vóór volgend jaar Met bosnegersleutel opende Koningin de Jaarbeurs Caleche reed leeg door Paramaribo De zon wordt op vernuftige wijze geweerd Negen van tien mannen zijn voor snelheidsstop in bebouwde kom Begrijpelijke verdeling van ja- en neen- knikkers ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 ,£en uitdaq.itiq, u-an Heden en to-ekom.il" l"\AT HET OPENEN VAN EEN TENTOONSTELLING op Suriname geheel andere mogelijkheden biedt, dan het lintje-doorknippen in Nederland, ontdekte de koningin gistermorgen toen zij omstreeks tien uur tezamen met prins Bernhard bij de jaarbeurs van Paramaribo arriveerde en daar de toegang versperd vond door een origineel bosnegerspoortje, dat zij niet anders kon passeren dan door met een bosnegerssleutel het bijzondere slot te openen. Daarmede ontsloot de koningin niet alleen voor zich zelf de poort der jaarbeurs, maar tevens voor alle Surinamers en als eerste van een lange rij bezoekers overschreed zij de drempel en bezichtigde de 76 stands, die over een oppervlakte van 6000 vierkante meter zijn opgesteld. De rondgang mondde uit in de restauratie, waar onder het genot van koele dranken, bekeken werd voor welke doeleinden de Surinaamse vrouw in de naaste toekomst een aanslag zal gaan plegen op de beurs van haar echtgenoot. als gelijkwaardige rijkspartner Suri name met Nederlandse steun op alle gebied zich tot een hernieuwde bloei zal kunnen ontwikkelen. Zeer erkentelijk betoonde dr. Van Ommeren zich over de veelvuldige steun, die de jonge Surinaamse staat vanuit het moederland ontvangt en ontvangen heeft en de voorzitter ein digde met de wens „Ondanks de uiterlijke verschillen tussen de drie rijksdelen, zij het streven niet slechts op de naleving van de letter van het statuut gericht, maar ook op de geest daarvan. Moge de Allerhogste Zijn zegen geven aan het werken en stre ven van de drie landen van het ko ninkrijk, onder de langduirge en voorspoedige regering van Uwe Ma jesteit". STILLE HULDE Aan dit bezoek was alweer een uit gebreid ochtendprogram voorafge gaan. Toen om kwart over acht plaat selijke tijd Nederlandse tijd onge veer half één de zon het histo rische gouvernementshuis, welks bouw verscholen gaat in de nevelen van het begin der 18e eeuw, in haar eerste warme stralen koesterde, wist de crème calèche dwars door dui zenden geestdriftige Surinamers heen de grote poort van het huis te berei ken, waar de brede oprijlaan naar de ingang voert, die reeds voor de ko ninklijke gasten geopend was. De calèche reed echter ledig even later weer weg, want de koningin had de wens te kennen gegeven om in ge zelschap van haar gevolg zich te voet naar het nationale monument te be geven, dat opgericht is na de 2de wereldoorlog als nagedachtenis aan de Surinamers, die in de 2de wereldoor log, in Korea en waar ook ter wereld hun leven voor de vrijheid geofferd hebben. Terwijl de militaire kapel zacht het Surinaamse volkslied speelde, legden de kon. reizigers een grote krans van inheemse bloemen aan de voet van het monument, waarna zij enkele ogenblikken in stilte hulde brachten aan de gevallenen. KLEURRIJKE EENHEID. Een rondrit door de stad, die ruim ,een half uur duurde, gaf alle inwo ners van Paramaribo ruimschoots de gelegenheid hun vorstin en prins har telijke hulde te brengen en deze kans heext men niet voorbij laten gaan. Alle straten, waarlangs de tocht voerde straten, die herinne ringen aan het 'hart van Holland wak ker roepen, als Joden'oreestr. Steen bakkerijstraat en Waterkant ston den aan beide zijden volgepakt met mensen van zeven verschillende ras sen, die tezamen de kleurrijke een heid van Suriname vormen. En een vriendelijk groetend ko ningspaar smeedde een nieuwe band, die de oude, traditionele ver ving, een band van persoonlijke aan hankelijkheid tussen vorstin en volke ren, die in vrijheid haar als gezags- draagster van hun rijk erkennen. Tekenend voor deze nieuw—gegroei de toestand was ook de zitting van de Statenvergaderinge die de konin gin en de prins aan het slot van de rijtoer meemaakten. DICHTER BIJ NEDERLAND. In het voor de tropen zo onwennige zwart waren ruim 30'0 mensen uit alle delen van het maatschappelijke le ven in de vergaderzaal bijeengeko men, waar de voorzitter van de Sta ten, dr. H. L. van Ommeren, de ko ningin toesprak. Dr. Van Ommeren verklaarde, dat het nieuwe Statuut Suriname dichter GROOTSE MOGELIJKHEDEN. Zoals in de andere delen van De West, wees de koningin in haar ant- woord-toespraak ook Suriname op de grote mogelijkheden, die een jonge staat heeft. Vooral Suriname, dat een mengvat is van zeven verschillende rassen, achtte de koningin bij uitstek geschikt om een grootse toekomst op te bouwen. „Een zo grote verscheidenheid van een maatschappij", zo zeide de konin gin, „kan niet anders dan, ondanks aanvankelijke moeilijkheden, op den duur een unieke kracht betekenen, die, zoals ik het zie God U ge schonken heeft, Die met vele namen wordt genoemd, en Die over allen gelijkwaardig waakt". Juist in de samengang van de Su rinaamse volkeren zag de koningin een waarborg tegen onderdrukking van bepaalde groepen, omdat het we zen van iedere mens een drang naar vrijheid inhoudt. .Belangrijk en zwaar van verant woordelijkheid", zo eindigde de ko ningin, „is de uitdaging, die heden en toekomst U doen. Ik vertrouw, dat Suriname die zal aanvaarden, want het ontplooien van zelfstandigheid door uw land komt voort uit de mon digheid van die zich voor zichzelf verantwoord weet, als één onder de velen." Nadat een langdurig applaus de woorden van de vorstin onderstreept had, verlieten de koningin.— die ge kleed was in een robe van gris-perle- matelassie gewerkt in gekruiste ve- lants met een grote stola van hetzelf de materiaal, gecompleteerd met een cloche, gegarneerd met oranje para dijsvogelflanken en de prins 't Sta- tengebouw. Het ochtendprogramma was ten einde. HETBIERWAS (ALWEF R BEST Koningin bezocht katholieke leproserie Het middagprogramma voor de ko ningin en de prins was gisteren een weinig, traditioneel en verliep voor ieder afzonderlijk. De prins begaf zich allereerst naar de fabriek, waar men het Parbo-bier gaat brouwen, een dochter-onderne ming van de Amstelbrouwerij, die door de prins met het overhalen van een handle in werking werd gesteld. Deze brouwerij, die voorlopig nog al leen voor binnenlands gebruik werkt, zal rond de jaarwisseling een produc tie hebben van ly miliioen liter per jaar, een getal, dat opgevoerd kan worden tot 4 miliioen. Zij is een ty pisch voorbeeld van de opkomst der Surinaamse industrie en wanneer zij eenmaal op volle toeren brouwt, zal er gedeelte van de productie voor de export bestemd worden. Nadat de prins vervolgens een olie pit-pellerij bezocht had, waar de olie pit van de Surinaamse oerwouden ge schikt wordt gemaakt voor verwer king in Nederland, besloot hij zijn middagprogramma met een bezoek aan de golfclub aan 't pad van Wain- ca, waar hij een golf demonstratie bij woonde en later met de spelers van bij Nederland had gebracht, omdat een koele dronk genoot. MODERNE INSTUIF. De koningin had tegen die tijd ook haar middagprogramma afgewerkt, dat begon met het bezoek aan een Evangelisch jeugdcentrum. Dit jeugd centrum, dat ongeveer anderhalf jaar geleden in gebruik genomen werd, kan men vergelijken met de Neder landse „instuif"; het heeft ten doel de ongeorganiseerde jeugd op te vangen en biedt deze ontspanning in de ruim ste zin van het woord, variërende van grote sportvelden tot filmzaal en stu dievertrekken. Lang kon haar bezoek echter niet duren, want 20 minuten later te kwart voor vijf werd zij in het T.B.C.. paviljoen van Paramaribo verwacht, waar 52 patiënten verpleegd worden. Het aantal T.B.C.-patiënten in Surina me is beduidend lager dan in Neder land, maar dit pas opgerichte en van de meest mpderne hulpmiddelen voorziene sanatorium kan toch niet alle lijders opnemen, waardoor nog een gedeelte in de barakken van het stadsziekenhuis verpleegd worden. Na een bezoek aan enkele weeshui zen, arriveerde de koningin in een inrichting, die wij in Nederland niet Op de tweede internationale tentoonstelling van uitvindingen welke vandaag in Amsterdam is geopend in de Apollohal, zal onder vele noviteiten ook het hierbij afgebeelde zonnescherm te vinden zijn, vervaardigd door een Haagse firma. Het scherm bestaat uit twee delen, die waaiervormig tegen elkaar aan kunnen klappen en het voordeel ervan is, dat ook een enkele helft kan worden uitgeklapt, terwijl de andere opgevouwen blijft. Het doek is in kleine banen verdeeld en kan dus gemakkelijk worden hersteld. Doordat het scherm uit twee helften bestaat kan het ook zeer gemakkelijk worden opgeborgen. (meer) kennen, doch die kenmerkend is voor de tropen. MINDER MELAATSHEID. De „St. Gerardus Majella-stichting" heeft zich ten doel gesteld met alle middelen, waarover men maar kan beschikken, de strijd aan' te binden te gen de melaatsheid, een ziekte, die in de tropen nog vrij veelvuldig voor komt, hoewel de laatste tientallen ja ren door goede behandeling en nieu we medicijnen het aantal lijders, dat als genezen naar huis kan worden ge zonden, aanzienlijk toegenomen is. Bij de ingang van deze leproserie was o.m. de apostolisch vicaris van Suriname, mgr. St. Kuypers CSSR om de vorstin te verwelkomen. Het bezoek aan deze inrichting duurde ongeveer een uur en de koningin luis terde vol belangstelling naar de dok toren, die zich met de behandeling van de ziekte belast hebben. MUZEN-PARADE. Omstreeks half zeven ontmoetten koningin en prins elkaar weer in het gouverneurshuis, waar een korte rust genoten werd. Te kwart voor acht verschenen de vorstelijke bezoekers echter weer in „Thalia", het culturele centrum van Paramaribo, dat zijn naam ontleent aan een toneelgezelschap, dat reeds in 1838 ontspanning aan de stad bracht. Het programma was opgebouwd uit ballet les petits riens van Mo- Mgr. Alfrink zegende centrum A.B.T.B. in Het nieuwe bestuurscentrum van de aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond te Arnhem is Donder dag ingezegend door de apostolisch administrator mgr. dr. B. J. Alfrink, nadat in de St. Eusebius-kerk een plechtige H. Mis was opgedragen door de bonds-adviseur, pastoor Th. G. A. Hendriksen. De officiële opening van het nieuwe bestuurscentrum geschiedde 's mid dags door mgr. dr. B. J. Alfrink tij dens een samenkomst in de con certzaal van Musis Sacrum. In zijn rede merkte mgr. dr. Al frink op, dat het vanzelf spreekt, dat een boerenorganisatie er op uit zal zijn vakbekwame boeren te vormen. Deze zuiver technische vorming kan echter tenslotte ook geschieden door een organisatie zonder Rooms-Katho- lieke grondslag. Maar de taak, zei hij, van een Rooms-Katholieke boerenor ganisatie is te zorgen dat de tech nisch volmaakte boer ook een zo goed mogelijk Rooms-Katholieke mens is. De boer moet een Rooms-Katholieke visie hebben op zijn eigen leven en op de sfeer en de levensnormen van zijn gezin, maar ook op zijn bedrijf, op zijn houding tegenover zijn per soneel en zelfs zijn houding tegen over zijn vee. Daarom moet de Rooms-Katholieke Boerenorganisatie steeds meer door drongen raken van de geest van de Katholieke Actie, aldus mgr. d.r. Alfrink. Landgoed „Sorghvliet" aangekocht Gistermiddag heeft de Tweede"Ka mer gestepid over het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1955 van het departement van financiën De wijziging is nodig geworden door de aankoop van een gedeelte van het landgoed „Sorgvliet" te 's-Gravenha- ge. Het wetsontwerp is aangenomen met 56 tegen 11 stemmen. De tegen stemmers waren leden van de K.V.P. Auto tegen tram Utrechtse commissaris van de Koningin ontsnapte gevaar De commissaris der koningin in Utrecht, mr, C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, is gister middag aan een groot gevaar ont snapt. De auto, waarin hij gezeten was, botste om even voor drie uur op de hoek van de Jonker Frans straat en de Admiraal de Ruyterweg te Rotterdam tegen een tramwagen van lijn 10. Bij de botsing, die won der boven wonder goed afliep, werd de auto aan de linkerzijde dermate beschadigd, dat hij per takelwagen moest worden weggesleept. Noch de inzittenden van de auto, noch bestuurder of passagiers van de tram liepen enig letsel op. Het tramver keer ondervond tien minuten ver traging. Gratificaties: 1 Maart 1956 Naar Trouw verneemt kan een de zer dagen een mededeling van het college van rijksbemiddelaars ver wacht worden, waarin bekend ge maakt wordt dat de verruiming van het aantal vacantiedagen, waartoe de regering de mogelijkheid geopend heeft, voor het eerst kan worden toegepast in het vacantieseizoen van 1956. Indien in een bedrijfstak besloten wordt gebruik te maken van de mo gelijkheid een gratificatie uit te ke ren zal dit niet voor 1 Maart 1956 mogen geschieden. Het college heeft dit besluit genomen in overleg met de Stichting van de Arbeid. Verwacht mag worden dat het col lege een soepele houding zal aanne men ten aanzien van tussentijdse wij zigingen van bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten, die ten doel hebben de uitbreiding van de vacan- tierechten tijdig voor het vacantie seizoen van 1956 in de CA.O. op te nemen. Een strikte hantering van de voor waarde dat de verruiming van de se cundaire arbeidsvoorwaarden slechts bij het afsluiten van een nieuwe CA.O. en niet bij tussentijdse wijzi ging van een nog lopende C.A.O. tot stand gebracht kan worden, zou in de praktijk te grote moeilijkheden geven. Voor de uitbreiding van het aantal vacantiedagen zou het betekenen dat zart o.l.v. Titia van Teeseling Su rinaamse liederen, gezongen door een mannenkoor; enkele delen uit „Green Pastures" en enkele films. Vooral de scènes uit „Green Pastu res", die na de opvoeringen door Fred Thomas een grote vermaardheid in Paramaribo hebben gekregen, maakten veel indruk op de koningin en het gehele programma oogstte, ook van de zijde van het zeer talrijke pu bliek, buitengewoon veel succes. Een groots vuurwerk vormde het slot van deze specifiek Surinaamse avond, die aantoont, dat ook op dit gebied Suriname een zeer gunstige ontwikkelling laat zien. Het was ver over elven voordat de auto's voorreden, die koningin en prins naar hun tijdelijke residentie zonden terugbrengen en de nieuwe dag was reeds aangebroken, toen de laatste lichten in het gouverneurshuis gedoofd werden. De enqueteurs van het Nederlads instituut voor de publieke opinie heb ben vorige maand bij een steekproef aan mannen uit alle rangen en stan den in heel Nederland gevraagd: „Zoudt u ervoor of ertegen zijn dat er een maximum snelheid voor het verkeer werd ingevoerd in de be bouwde kom van dorpen en steden?" 88 Procent was voor invoering van maximum snelheid; 9 pet. er tegen, terwijl 3 pet. geen mening had hier over. Onder de automobilisten zijn de meeste tegenstanders, namelijk 2 op de 10, onder de fietsers en voetgan gers de minste. De argumenten die men opgeeft voor het invoeren van een maximum snelheid zijn vooral: er gebeuren te veel ongelukken: 27 pet. en de veilig heid wordt groter: 24 pet. Verder vindt men dat er te hard gereden wordt: 17 pet. en dat maxi mum snelheid vooral de veiligheid voor kinderen en ouden van dagen groter zal maken: 17 pet. Alle soor ten weggebruikers denken er wat dit betreft eender overof men nu per auto, fiets of te voet op straat is. Zelfkennis. Het meest voorkomende argument bij de tegenstanders is, dat de web gebruiker zelf voldoende verant woordelijkheidsgevoel moet hebben en met verstand behoort te rijden. Speciaal de automobilisten vinden, dat men zich toch niet aan de maxi mum snelheid zal houden en dat in voering ervan dus weinig uit zal ma ken. De meeste mensen nemen op meer dan één manier aan het verkeer deel; men kart bijvoorbeeld wel eens fiet sen en wel eens autorijden. Van de ondervraagde mannen zegt 80 pet. dat zij op de fiets aan het ver keer deelnemen; per auto of vracht wagen 23 pet; met bromfietsen 19 pet., paard en wagen 9 pet, motor fiets 7 pet, bakfiets 3 pet, scooter 1 pet. Als voetganger neemt 82 pet. deel. werknemers wier C.A.O. tijdig af loopt het volgend jaar van deze uit breiding zouden kunnen profiteren, terwijl anderen wier arbeidsvoor waarden in een later aflopende C.A.O. geregeld zijn, hierop langer zouden moeten wachten. Er zal van het beleid van het col lege van rijksbemiddelaars veel ge vergd worden om hierin de juiste weg te bewandelen, temeer daar het college ook met de overige voorwaar de, waaraan de regering de uitbrei ding van secundaire arbeidsvoor waarden verbonden heeft, rekening moet houden. Nog onopgelost is de kwestie van de vacantieregeling in het grafisch bedrijf, waar men reeds tot overeen stemming gekomen was over een uit breiding van de vacantierechten voor 1955. Deze overeenstemming kreeg echter niet de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars. Naar wy vernemen is deze kwestie gisteren besproken in een vergadering van het college met vertegenwoordigers uit de grafische bedrijfstak. OPVOLGER GENERAAL HASSELMAN. Met ingang van 1 November a.s. is de generaal-majoor G. J. Ie Fèvre de Montigny benoemd tot eerste sous chef van de Generale Staf. Algemeen wordt aangenomen dat generaal-ma joor Le Fèvre de Montigny de opvol ger zal worden van de tegenwoordige chef van de generale staf, luitenant- generaal B. R. P. F. Hasselman, die in het komende voorjaar 40 dienstjaren zal hebben. Naar wij vernemen zal generaal Hasselman zijn functie van chef van de generale staf echter niet voor '57 neerleggen. Record-uitvoer in September Gunstige balans Volgens de door het C.B.S. samen gestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Septem ber 1061 miliioen (v. m. 93 mil iioen), terwijl voor een waarde van 1000 miliioen (v. m. 810 miliioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 94. Augustus gaf reeds aanzienlijk gunstige cijfers voor onze buiten landse handel ts zien dan Juli waar door het dekkingspercentage steeg van 72 in Juli tot 87 in Augustus. De buitenlandse handel bereikte in September met een omzet van ruim 2 milliard gulden een omvang, welke tot dusverre in één maand nog niet is voorgekomen. Het dekkingspercen tage verbeterde ten opzichte van de vorige maand met 7 punten, doordat de uitvoer met 65 miliioen meer is toegenomen dan de invoer. Ook ten opzichte van September 1954 valt een opmerkelijke verbete ring van het dekkingspercentage, n.l. met 13 punten waar te nemen. Het invoersaldo vermeerderde in September 1955 met 61 miliioen en bedraagt sedert het begin van het jaar 1.538 miliioen (JanuariSep tember 1954 1216miliioen). MIJilSTERIëLE JEUGDRAAD INGESTELD. De ministerraad heeft onlangs be sloten uit zijn midden een „raad voor aangelegenheden inzake de jeugdsa men te stellen. Deze zal bestaan uit de minister-president en de ministers van Justitie, Onderwijs, Financiën, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Maatschappelijk Werk. De verschil lende staatssecretarissen zullen tot de vergaderingen van de raad toegang hebben, wanneer hun minister dit wenst. Onder bepaalde omstandighe den zullen ook ambtenaren de bij eenkomsten gedeeltelijk kunnen bij wonen. Mr. O. Josephus Jitta is tot secre taris van de Raad benoemd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5