Verkeersdeskundigen reageren gunstig op snelheidsbeperking bromfietsen Uitslaande brand in Apeldoorn maakte 6 gezinnen dakloos A an handel, industrie en middenstand Nederlandsche Handel-Maatschappij, IV. Zee dreigde het licht van vuurtoren op Texel herhaaldelijk te doven DE STENEN SPREKEN Jixy&axaag ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Zoals reeds medegedeeld heeft minister Algera gisteren, toen hij de der tiende wegverkeersdag van de KNAC in het Kurhaus te Scheveningen opende, meegedeeld dat wordt overwogen de snelheid van bromfietsen te beperken tot veertig kilometer per uur, zoals dat in Frankrijk en Duits land reeds het geval is. De minister zei bij het bedrijfsleven de bereidheid te hebben geconsta teerd om eigener beweging in productie en import van bromfietsen reke ning te houden met de snelheidsbeperking. Aansluitende hierop wordt ten departemente thans bestudeerd in hoeverre op afdoende wijze door over heidsvoorschriften aan dit streven steun kan worden gegeven. Onveilig De onveiligheid van het verkeer, aldius minister Algera, geeft nog steeds reden-tot grote zorg. Van 1953 af tot 1955 nam het autoverkeer in Nederland met ongeveer 30 toe. Het moet voor iedereen duidelijk zijn, dat het niet mogelijk is ons wegen net in gelijke mate te verbeteren en uit te breiden, aldus de minister. De minister wees er op, dat de Rijkswaterstaat doet wat mogelijk is om het rijkswegennet aan de behoefte van het verkeer aan te passen. De voorzitter van de KN1AC, j'hr. rar. J. Th. M. Saniits van Oynen, zei het toe te juichen, indien men zou kunnen komen tot een \rr ij willige snelheidsbeperking van 40 km per uur voor bromfietsen. De KNAC is vandaag begonnen met een actie .kruispunt-remmen". Hiermee wil zij de weggebruikers bijbrengen dat het noodzakelijk is op de kruispunten zo te rijden, dat zo nodig direct kan worden gestopt. De KNAC heeft ter ondersteuning van haar actie een suggestieve af fiche laten ontwerpen: een rode spat op het punt waar twee witte banen elkaar kruisen en drie kruisjes in één van de door deze witte banen be grensde driehoek. Voorts de woor den: „Kruispunt" en „remmen". Ook geluid? De mededeling van minister Algera dat de bromfiets binnen afzienbare tijd wellicht gebonden zal zijn aan een maximum snelheid van 40 kilo meter per uur heeft in verkeerskrin- gen grote voldoening gewekt. De heer A. G. M. Boost, directeur WET OP STICHTINGEN AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag met 55 tegen 12 stemmen het voorstel van de minister van Justitie, mr. Donker, aangenomen, waardoor de positie van de stichtingen wette lijk geregeld wordt. Tegen waren de liberalen, de communisten, en van elk van de christelijke partijen één afge vaardigde: mr. Van Rijckevorsel (Ka tholieke Volkspartij), de heer Van der Zaal (Anti-Revolutionair) en dr. Schmal (Christelijk-Historisch). De stichtingen worden aan enkele voorwaarden gebonden, bijvoorbeeld, dat zij de winst slechts voor een ideëel doel mogen gebruiken. De heer Van den Heuvel (KVP) j- ,r.„_+Q, heeft xn tien jaar de acht ton, die diende een voorstel in cm deze eis lei lafpn vallpn maar hii krep® slechts verwezenlijking van het be- laten vallen, maar nu Kreeg slecms i dehuls n0(Jig zyni byeengebracht. De parochie van Christus Koning wegenverkeer van de ANWB sprak van een radicale maatregel, die vol doende kan worden geacht. Belangrijk is, dat bij het vaststel zijn we er nog lang niet. De ANWB blijft geporteerd voor een verplicht theoretisch verkeersexamen voor alle bromfietsers. De mens, of hij nu bromfietser, voetganger, automobilist of op andere wijze weggebruiker is, moet leren „verkeersmens" te zijn, die het ver keer doorlopend grondig analyseert. Een theoretisch examen voor brom fietsers zou reeds voor een half mil- Iioen verkeersdeelnemers een begin van verkeersopvoeding kunnen bete kenen. Verzwaring zelfs van het rijexamen len van de keuringnormen nu ook voor de automobilist heeft geen zin. meer aandacht kan worden besteed J zo zeide de heer Westerlaken, indien aan de geluidshinder. niet de „verkeersopvoeding" met Maar daarmee, aldus de heer Boost, vrucht gevolgd wordt. Spel en realiteit Ikige strijd tegen het vuur gestreden. De bovenverdieping van het perceel, waarin de brand ontstond, brandde .O». -.v. geheel uit De bovenverdiepingen gisteravond in de Rossinilaan no. 12 van de percelen Rossinilaan 10 en 14 te Apeldoorn uitbrak, zijn zes gezin- j kregen evenenes ernstige schade, ter- nen dakloos geworden. De brand be- j wijl de drie beneden verdiepingen gon in de bovenverdieping van een zwaar te lijden hadden door water- duplexwoning, welke wordt bewoond schade. door de weduwe Jansen en haar twee Juist op het moment dat de brand kinderen, die toevallig niet thuis wa- uitbrak, begon een demonstratie van ren. Het vuur werd ontdekt door de de B.B., die werd bijgewoond door onderburen, de familie Van Huffelen, die een knetterend geluid boven hun hoofden vernamen. Toen men op onderzoek uitging, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Terwijl buurtbewoners hielpen, het huisraad van de fam. Van Huffe len in veiligheid te brengen, sloeg het vuur via de zolder over naar de be lendende percelen, Rossinilaan no. 10 en 14. Spel en werkelijkheid De brandweer heeft enige uren lang met tien stralen een hardnek zijn partijgenoten, enkele anti-revo lutionairen en liberalen, de commu nisten en de staatkundig-gerefor meerden mee. De regering won met 34 tegen 31 stemmen. GEEN RIJKSSUBSIDIE VOOR SCHOOLMELK. De regering is niet bereid voorzie ningen te treffen, welke beogen door subsidie uit 's rijks kas de school- melkverstrekking te stimuleren. Dit heeft minister J. G. Suurhof ge antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. R. E. LipsOdinot (CPN). Uit het Landbouwegaliastie- fonds is een eenmalig subsidie ver leend, om acute moeilijkheden bij de financiering der schoolmelkverstrek- iking, welke ten gevolge van de ver hoging van de melkprijs ontstonden, gedurende het lopende schooljaar tot 1 Juli op te vangen. WACHTMEESTER UIT VTNKEVEEN TEKENT HOGER BEROEP AAN De 37-jarige wachtmeester der rijks politie, P. H. die gistermorgen door de Utrechtse rechtbank tot een ge vangenisstraf van een maand is ver- oordiaeld, heeft inmiddels hoger be roep aangetekend. H., die veroordeeld werd wegens het toebrengen van een slag met een gummiknuppel op het hoofd van de 22-jarige K. van der Vliet te Vinke- veen waaraan deze later overleed, zal later voor het gerechtshof te Am sterdam terecht staan. talrijke autoriteiten. De laatsten be gaven zidh met bekwame spoed van het spel naar de werkelijkheid. Tilburgse gemeenteraad demonstreerde Aan het slot van de gisteravond ge houden vergadering van de Tilburgse gemeenteraad zijn twee door de heer Baggerman (PvdA) ingediende vra gen behandeld, betrekking hebbend op het officieel bezoek van Hare Ko ninklijke Hoogheid prinses Irene op 26 dezer. Ten eerste werd gevraagd waarom de raadsleden niet geïnviteerd waren en ten tweede bleek de keuze der leeftijdgenoten van Hare Koninklijke Hoogheid ook tot ontstemming te hebben geleid. De discussies spitsten zidh na het, volgens de raadsleden onbevredigende antwoord van de burgemeester dermate toe, dat ze op een zeer klein aantal na ostentatief de zaal verlieten, toen de voorzitter in tweede instantie antwoordde. De burgemeester was van mening geweest, omdat er zo veel uitnodi gingen te verzenden waren, dat er fideel de maqüette overgedragen van m™te meer overbleef om de het findshi.k dat dnnr de arehitee. «eheJe raad, 'e inviteren. Dit laatste werd vooral door de heer Vriens fel bestreden. Wat betreft het gesprek, dat Til burgse leeftijdgenoten met prinses Irene hebben mogen voeren,bleek bij een aantal de mening te bestaan dat bij de organisatie daarvan te veel de voorkeur was gegeven aan leerlingen van het middelbaar onderwijs. Katholiek Amsterdam loste belofte in Parochiekerk van Christus Koning wordt gebouwd Katholiek Amsterdam heeft inder tijd de belofte gedaan, dat wanneer de benodigde gelden daarvoor zou den binnenkomen, een aan Christus Koning toegewijde parochiekerk in de hoofdstad zou worden gebouwd. Gistermiddag is in het dekenaat of- het Godshuis, dat door de architec ten ir. H. J. van Balen en K. P. Tho- lens gebouwd zal worden in de Wa tergraafsmeer. Katholiek Amsterdam is in 1950 opgericht en heeft thans ruim 7100 zielen. ACHTSTE PAROCHIE IN HELMOND. Mgr. W. Mutsaerts heeft met in gang van 1 November 1955 een nieu we parochie opgericht in Helmond. Deze achttste parochie is genaamd „Onze Lieve Vrouw, Lelie onder de Doornen" en omvat de wijk „Binde- ren" van de St. Leonardus-paroehie te Helmond. Tot eerste pastoor is be noemd kapelaan J. Schellekens van de St. Leonardus-paroehie te Hel mond. NIEUWE NIJMEEGSTE PAROCHIE IN VOORBEREIDING. Mgr. W. Mutsaerts heeft pater Wiro van den Dungen A.A., oud-Provin ciaal van de paters Assumptionisten, opgedragen de stichting van een nieuwe parochie aan de Molenweg te Nijmegen onder de parochie Neer bosch voor te bereiden. INCIDENT IN BERGENS GEMEENTERAAD Ook in de gisteravond gehouden raadsvergadering van de gemeente Bergen is het tot enkele incidenten gekomen vijf van de dertien raads leden verlieten onder protest tegen de leiding de vergaderzaal. Dit was naar aanleiding van de ingekomen brief van het tramcomité, waarin was aan geboden ali3noig plannen voor een tramverbinding uit te werken. Twee mannen in liftkoker gestort Goed afgelopen Gisteren waren twee liftmonteurs, de 54-jarige S. uit Huizen en de 24- jarige P. uit Den Haag aan het werk in een liftkoker van een bouwwerk aan de Ulenpasstraat in Den Haag, In deze liftkoker had men steiger- werk aangebracht waarop de mon teurs zich bevonden. Op een gegeven ogenblik zakten zij door het steigerwerk heen en smak ten zeven meter omlaag. S. liep een gekneusde arm en enkel, benevens enkele schaafwonden op. P. kreeg al leen schaafwonden. De G.G.D. ver voerde de mannen naar een zieken huis, waar S. ter obseravtie is ge bleven. P. kon na behandeling huis waarts gaan. Op de bodem van de liftkoker bevond zich een metselaar, die zich, even voor de monteurs vie len, had verwijderd. BABY VERDRONKEN. Het ruim \y2-jarig zoontje van de familie V. uit Nijmegen, dat by zijn grootouders in Amersfoort logeerde, is terwijl het alleen in de tuin speel de, in 'n vijver gevallen en verdron ken. PANDA-STRIP VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER „Dat kan nog net!" mompelt Joris Goedbloed. „Deze ouderwetse auto's hebben toch maar een slakkengang!" Maar de slakkengang blijkt mee te vallen. Joris ontkomt op het nip pertje, doch de automobilist, die zich zijnentwille zelf in de bloeme tjes zet, schreeuwt hem woedend na: „Sufferd! Heb je nooit gehoord, dat je een ander alleen mag inhalen en voorbijrijden, als daarvoor genoeg ruimte is, ook als er tegenliggers na deren?" verlenen wij credieten op nader overeen te komen voorwaarden. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door de AGENTSCHAP LEIDEN. Kort Rapenburg 1-3, Telefoon 32147 en 32148 ALLE BANK-, EFFECTEN- EN ASSURANTIEZAKEN HoofdkantoorAmsterdam Meer dan 130 kantoren in binnen- en buitenland EBzacacwa MEER REALITEIT BU BB- OEFENINGEN. Zeer vele leden van de Tweede Ka mer dringen er in het voorlopig ver slag op de begroting van Binnenland se Zaken by minister Beel op aan, dat de Bescherming Bevolking zal beginnen met oefeningen, waarbij verondersteld wordt, dat er aanval len met atoombommen en waterstof bommen zijn uitgevoerd. Ondanks alles is men er klaarblij kelijk nog niet voldoende in geslaagd het Nederlandse volk te overtuigen van de nooodzaak, om zich voor de BB-taak in te zetten. De Kamerleden vragen, of de oefeningen in groot ver band wel voldoende tot het volk spre ken. „De realiteit moet bij dergelijke oefeningen voorop staan. Men kan er niet mee volstaan, brandspuiten water in de Maas bij Rotterdam te laten spuiten", aldus de Kamerleden. R.K. VORMINGSSCHOOL VOOR DE DETAILHANDEL TE MAASTRICHT De Kamer van Koophandel te Maastricht meende aanvankelijk haar medewerking aan de plannen tot oprichting van een R.K. vormings- school voor de detailhandel in Maas tricht te moeten onthouden, omdat zij daar van een uitholling van de bestaande handelsdagschool, het St. Servaascollege, vreesde, De regering eist echter, zoals de voorzitter der Kamer van Koophandel ir. L. Lhöest mededeelde voor de erkenning van de nieuwe vormingsschool adhaesie van de Kamer van Koophandel. Bij een nader onderzoek is komen vast te staan dat het St. Servaascollege geen nadeel verwacht van het nieuwe instituut, dat zich ten doel stelt een speciale opleiding voor jongelui voor een zekere onafhankelijke taak in het middenstandsleven. TENTOONSTELLING. VAN NERTSEN. Van 3 tot en met 6 November zal in de Haarlemse vleeshal onder auspiciën van de afdeling Noord- en Zuid-Holland van de „Nederandse „Eierland blijft" Zoals bekend bestaan bij het Rijk plannen op het eiland Texel een nieu we vuurtoren te bouwen. Ook de plaats waar dit baken op het land voor de zeevarenden moet komen is al vastgesteld, namelijk vlak bij de boerderij „De Krim" in de z.g. Witte Hoek. Volgens de mening van sommige Texelaars is de situatie van de oude nog in functie zijnde vuurtoren „Eierland" nog van dien aard, dat hij voorlopig zonder gevaar zijn taak kan vervullen. In de tientallen jaren ge durende welke de bewoners van het eiland de plaats van' de toren ten op zichte van de zee hebben kunnen ob serveren, is deze meer dan eens cri- tiek geweest. Oude ingezetenen van de Cocksdorp verhalen dat toen de vuurtoren werd gebouwd, de zee wel een half uur lopen van de toren af lag. Dertig jaar later waren duinen en strand echter zodanig afgenomen, dat zelfs het duin, waarop de toren is gebouwd, begon af te brokkelen. Deze lijn is nu nog duidelijker te zien. 20 Minuten lopen. Later is dat strand door natuurlijke GEVAARLIJKE BOCHT IN v. d. VALK BOUWMANLAAN TE WOERDEN. In de Van der Valk Boumanlaan te Woerden, onderdeel van de verbin ding tussen Woerden en de rijksweg Den Haag—Utrecht, bevindt zich een scherpe bocht, welke over het alge meen door de weggebruikers met te grote snelheid wordt „genomen". Daar uit deze verrassende situatie gemakkelijk ongevallen kunnen voortvloeien, heeft de A.N.W.B. de Provinciale .Waterstaat verzocht een waarschuwingsbord gevaarlijke bocht te plaatsen. Tevens heeft de Bond voorgesteld afstandsbakens te plaat- z#uia-noiiana vaxi uc „nojciauuoc Vereniging voor het fokken van zil-1 sen voor de onmiddellijk achter de vervossen en andere pelsdieren" een bocht gelegen spoorwegovergang, op- expositie van nertsdiertjes worden dat het verkeer rekening kan houden gehouden. Deze tentoonstelling is de met de eventueel gesloten overweg- eerste in zijn soort in Nederland. bomen. invloeden weer veel breder geworden, zo breed zelfs, dat ten tijde van de strading van het schip „Valburg", dat met een lading marmer voor het Vre despaleis onderweg was, men van de vuurtoren af 20 minuten moest lopen om bij het schip te komen. Oip het ogenblik beginnen zich ach ter de vuurtoren weer grote zand banken te vormen, die bij eb boven water komen. Het strand is weer hoger geworden en de stroom is zich aan het verleggen in de riching hoek Vliehorst. Idien dit aanhoudt is het grootste gevaar voor de toren voor bij, aldus waarnemers op het eiland. Volgens dezen kunnen uiteraard storvloeden en verstuivingen in de toekomst de nodige onverhoopte schade aan strand en duin aanrich ten, maar verstuivingen kunst matig worden bedwongen, zo menen zy. Speculaas om mee te nemen Toen prinses Irene bij haar bezoek aan Tilburg na een zang- hulde door de jeugd een grote doos bonbons in ontvangst had genomen, maakte zich plotseling uit de rijen een bijzonder klein meisje los, dat zich behendig tus sen de lijfwacht van kolbakken en bullebassen doorwrong en recht op het voertuig aansteven de waarin de prinses reeds had plaats genomen. Voordat de marecbaussee's en autoriteiten de kans hadden ge had om deze inbreuk op het pro tocol in de kiem te smoren, was het meisje al bij de wagen en legde een klein pakje in de auto neer. „Speculaas om mee te ne men", zei ze met neergeslagen ogen. En de prinses voegde na een kort bedankje de versnape ringen bij haar snoepvoorraad voor onderweg. De Hofjes behoren wel tot de af deling moeilijke problemen. De doorsnee burger heeft er immers zo weinig contact mee. Maar zwer vend door de Sleutelstad vonden wij een poortje, dat géén toegang tot een hofje gaf, maar dat een ver binding bleek met een steeg, die parallel met onze straat van uit gang liep. Het is een steeg zonder naam. Daarom kunnen wij nu ook niet vragen: hoe heet deze straat. Op onze vraag: de foto stelt voor, moet u antwdfc>rden, tussen welke twee Leidse straten in het hartje van de stad deze poort een verbinding is. Misschien kunnen wij u speur ders-instinct wat aanwakkeren door te wijzen op de betonmolen, die aan de achterkant van het steeg je te zien is. Waar wordt In het stadscentrum door gemeentewer ken een werk uitgevoerd, waarbij beton wordt gebruikt? Heeft n eenmaal op deze vraag een antwoord gevonden dan bent u niet ver meer van de oplossing. De vorige week Het brandweerprobleem heeft on ze trouwe puzzelaars veel hoofd brekens gekost. Velen waren van mening, dat het drama'tje zich had afgespeeld in de Sophlastraat; an deren noemden de Willemstraat, en ook kregen wij inzendingen, die de Hansenstraat en de Julianastraat vermelden. Het was niet goed. We geloven, dat de „Stenen-sprekcn"-mcdewer- kers het zich dit maal te moeilijk hebben gemaakt. Zij hadden naar een grotere uitvalsweg in Noord moeten zoeken en waren uiteinde lijk terechtgekomen bij de Haar lemmerweg, waar op 12 Februari van dit jaar een schoorsteenbrandje werd ontdekt en door de brandweer bestreden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijt onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot. Op zoek naar nieuws zijn wij ach ter de rode wagens aangegaan en toen bleek, dat onze reis practisch tevergeefs was geweest hebben we toch het foto'tje. dat meteen als een huldebetoon aan de wakkere Leidse brandweer bedoeld Is, gemaakt. Er waren twee goede oplossers, na loting werd de waardebon toege wezen aan de heer P. A. Rijsbergen, Pasteurstraat 28a, Lelden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12