S)e QMócQouïafit Zwaard van weer boven Damocles hangt Faure's hoofd De geest van Genève wordt geconcretiseerd Britse minister van financiën neemt harde maatregelen Strijd tegen inflatie Het programma van vandaag Om een oase Houdt Moskou uitverkoop DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13637 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De geestverschijning te Genève Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f WO BAROMETER OP STORM Eigenlijk is het onbegrij- LIJK, dat er in Frankrijk nog politici gevonden worden, die de post van iminister-president ambiëren. Het leven van een Franse premier is toch één doorlopende vechtpartij met het parlement. Nauwelijks heeft tpjv. Faure de Marokkaanse en Algerijnse woestijnwind over zich heen laten gaan of hij krijgt alweer van een andere kant de wind van voren. Uitgerekend op de voor-avond van de uiterst belangrijke conferentie van Genève is er een parlementaire storm ontketend tegen de regering 0 naar aanleiding van een voorstel om vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. De rege ring zit n.l. aan de ene kant met een steeds toenemend aantal proble men te houden, welke zij maar niet onder de knie kan krijgen, omdat zij niet rekenen kan op een betrouwbare meerderheid; terwijl aan de andere kant mannen als Mendès-France en de Gaulle haar zwakte verwijten. In Marokko kan niemand meer uit de situatie wijs worden, de machtige t h t komende jaar er één van He 1 zijn historische beslissingen in tot nu toe aio een steunpilaar van fle i Franse regenngspolitiek gold, blijkt Marokko en dat daarvoor een rege opeens weer een vriend te zijn ge worden van de vroegere sultan, die hij een paar jaar geleden hielp weg jagen. Hij wil de ex-sultan (Ben Joes- sef, niet te verwarren met Ben Arafa, die nu in Casablanca zit) weer op de troon hebben, ofschoon Faure nog pas plechtig verklaard heeft, dat Ben Joessef nooit zal terugkeren. In Algerije is het duidelijk, dat de Fransen er meer troepen zullen moeten hebben, willen zij er de toe stand in de hand houden; maar de Fransen soldaten willen niet naar Afrika gestuurd word en bovendien: oorlog is duiur. De volksstemming in het Saarge- bied is voor de Farnsen een lelijke ontnuchtering enz. Faure ziet wel in, dat er eens spij kers met koppen moeten worden ge slagen, maar dat betekent, dat er on populaire maatregelen genomen moe ten worden, hetgeen onmogelijk is, als de regering niet weet, waar zij een meerderheid vandaan moet ha len. Vandaar die poging om door ver vroegde verkiezingen eens schoon scip te maken en het volk een uit- schip te laten doen. Maar dat zint de partijen niet en nog minder de zittende afgevaardig den: Het is h.i. helemaal niet nodig, dat er op stel en sprong een nieuw parlement komt; alles is de schuld van de regering, wier beleid een jam merlijk schouwspel vertoont van zwakheid, aarzeling en tegenstrijdige 'beslissingen. Vooral de socialisten toornen tegen Faure; zij hébben een motie van wantrouwen ingediend, welke morgen in stemming komt. De regering heeft daartegenover de kwestie van vertrouwen gesteld, hetgeen zeggen wil, dat het kalbinet SccialislEn Msn iretie van v.antrciv.En ir. Faure stelde daarop de vertrouwenskwestie De Franse premier Edgar Faure werd Woensdagavond door de Nationale Vergadering koel ontvangen na een rede, waarin hij de regering verdedigde tegen de critiek van een aantal sprekers, die in de vroege namiddag het woord hadden gevoerd en de regering van onbekwaamheid en zwakheid hadden beschuldigd. Faure zei, dat de financiële toestand goed genoeg is om aan te nemen dat, zelfs als er meer geld moet worden besteed aan het herstel van de orde in Noord-Afrika, zulks kan worden gedaan zonder nieuwe belastingen en dat het terugtrekken van troepen uit Indo-China voldoende zal zijn voor de in Noord-Afrika nodige versterkingen. der verschillende fracties korte toe spraken hebben gehouden, waarin zij him stem toelichten. De vergade ring begint om tien uur 's ochtends. In de socialistische motie wordt gezegd, dat de vergadering betreurt, dat de „regering de huidige moeilijk heden niet aan kan, de vrede in Noord-Afrika niet kan herstellen en HISTORISCHE BESLISSINGEN. Faure verdedigde zijn voorkeur voor verkiezingen in December in plaats van in Mei of in Juni door te ringsperiode nodig is, die niet door verkiezingen behoeft te worden on derbroken.. De socialisten dienden een motie van wantrouwen in en de vergade ring gaf met 289 tegen 286 stemmen voorrang aan de motie. Premier Faure stelde daarop de vertrouwenskwestie. t)e vertroumensstemming zal Vrij dag plaats vinden, nadat de leiders Hij wordt weg-belast Sir Bernard Docker, een van de rijkste mannen van Engeland, heeft gedreigd al zijn bezittingen te verko pen en op zijn jacht te gaan wonen als in Engeland de belastingen nog hoger zullen worden. Sir Docker, hoofd van een indus trieel rijk met een waarde van ƒ600 millioen, heeft bij voorbaat al zijn reactie gegeven in een interview met de Daily Mail. „Ik ben de huidige belastingheffing meer dan beu", zei Docker. „De fis cus laat niets na om mijn bestaan „weg" te belasten. Als ik de heren niet bewegen kan hun verstand te ge bruiken, verdwijn ik. Dan ga ik En geland verlaten en op mijn jacht „Shemara" wonen". zal aftreden als de socialistische motie wordt aangenomen. De barometer staat in de Franse Natoinale Vergadering weer eens op storm. Koningin op bezoek bij zieke Arubanen de sociale rechtvaardigheid niet wil verzekeren." Politieke deskundigen verklaren, dat de regering slechts een geringe kans heeft aan het bewind te blij ven. Zelfs indien zij Vrijdag wint, 2al zij waarschijnlijk vallen, wanneer een paar dagen later het voorstel voor vervroegde verkiezingen wordt be handeld, aldus deze deskundigen. Autobotsing in België Op de weg tussen Antwerpen en Brasschaat is een Nederlandse auto in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. De vrachtauto was vermoedelijk niet verlicht. In de auto zaten de di recteur van Smits Aannemings- en Handelsbedrijf te Neerbosch en nog drie heren. Een hunner, de heer V' Slinkert is overleden. De heer E. W Smit werd ernstig gewond, de beide andere inzittenden licht De Britse minister van financiën, Butler, heeft gisternamiddag in het Engelse Lagerhuis financiële nood maatregelen aangekondigd, welke be ogen minder uitgaven door de bevol king en vergroting van het winstver mogen voor het gehele land. Butler kondigde aan, dat de rege ring voornemens is zo spoedig mo gelijk over te gaan tot afschaffing van de subsidies op woningbouw, waar van de kosten thans worden geraamd op 75,1 millioen pond sterling. Daar naast kondigde minister Butler ver hoging aan van de omzetbelasting op de goederen, die als weeldeartikelen worden beschouwd, alsmede verho ging van de winstbelasting, verhoging van bepaalde tarieven van de poste rijen, verhoging van de kosten voor nieuwe telefoonaansluitingen, stren ger toezicht op de verstrekking van regeringsleningen aan gemeentebe sturen, beperking van de uitgaven van de gas- en electriciteitsbedrijven van de staat en uitstel van openbare bouwwerken. De afschaffing van de woningbouw - subsidies betekent, dat de huren van de woningen, die door gemeenten worden gebouwd, zullen moeten stij gen. Minister Butler diende zijn tussen tijdse begrotingsvoorstellen, die be ogen door beperking van de investe ringen en van de consumptieve be stedingen de inflatie tegen te gaan, in een geprikkeld Lagerhuis met een ongeduldige oppositie in. Zijn toe spraak werd herhaaldelijk onderbro ken door de kreet „treed af" en door andere afkeurende uitroepen. De mi nister zette uiteen, dat deze herfstbe- groting noodzakelijk is geworden door de te grote bestedingen van het Engelse volk, die tengevolge hebben, dat er teveel worden uitgegeven aan de invoer van grondstoffen .en dat er te weinig voor de uitvoer overblijft. In het Lagerhuis was de oppositie dermate vertoornd over de regerings voorstellen, dat zij onmiddellijk een stemming eiste, die echter door de re gering met 314 tegen 227 stemmen werd gewonnen. Omstreeks het middaguur hier in Nederland, toen in De West de nieu we dag aan de horizon verscheen, was de vacantie, die het Koninklijk Paar op het charmante St. Maarten genoten heeft, ten einde en stapten de koninklijke reizigers in een vlieg- boot, die na ruim 2 u. vliegen op het Surinaamse vliegveld Zanderij land de, waar het tweede gedeelte van het bezoek aan de West een aanvang nam. Per auto zal het Koninklijk Paar naar het kleine havenplaatsje Dom burg rijden, waar het Surinaamse schip „Willem van der Zaan" gereed zal liggen om hen over water naar Paramaribo te brengen. Hier zal de koninklijke standaard verkondigen, dat deze stad de volgende dagen tot residentie verheven is en na de ont vangst zal de avond gevuld worden met een receptie, die zeer groots van opzet is. Egypte en Saoedi-Arabië doen samen Egypte en Saoedi-Arabië zijn over eengekomen een tweezijdig militair verdrag te sluiten, dat voorziet in de vorming van een gemeenschappelijk opperbevel voor de legers van beide landen en de instelling van een op perste raad in vredes- en oorlogstijd. Het verdrag behelst verder bepalin gen gelijk aan die van het militair pact dat Egypte dezer dagen met Sy rië is aangegaan. Generaal-majoor E. L. M. Burns, hoofd van de bestandscommissie der Ver. Naties in Palestina, heeft ver klaard dat het er niet naar uit ziet dat het Heilige Land spoedig in een oorlog verwikkeld zal geraken. De onder controle van Engeland De heren gearriveerd De ministers van buitenlandse za ken van de „Grote Vier" die in de ko mende weken in Genève zullen moe ten trachten de „geest van Genève" op concrete politieke problemen tus- sen Oost en West toe te passen, zijn j staande troepen van de sultan van, Woensdagmiddag in de conferentie- j Muscat en de sjeik van Abu Dhabi, j arriveerd. Moiotof was de eer- de Arabische heersers van staten aan die op hct vlieeveld Coinlrin de Perzische Golf, die verdragen heb-neerstreeki Hij verliet het vliegtuiir. ben met Engeland, hebben Woensdag met brede limIach lijn laat de omstreden Burainu-oase, waaropk rt het ^d,guur een war. Saoedi-Arabie aanspraak maakt, be- najaarszon over de stad scheen. zet. Dit heeft sir nAthony Eden, de Britse premier in het Lagerhuis ver klaard. Eden deelde het Lagerhius mede, dat het besluit om de oase te bezet ten genomen was wegens het misluk ken van de onlangs gevoerde arbitra ge-onderhandelingen in Genève over de status van de oase. De grens tussen Saoedi-Arabië en de onafhankelijke sjeikdommen aan de Perzische Golf is in de moderne tijd nooit vastgesteld geweest. Het is reeds generaties lang een omstreden kwestie. Saoedi-Arabië maakt aan spraak op het gehele gebied, dat acht dorpen omvat, terwijl de sultan van Muscat en Oman en de sjeik van Abu Dhabi elk de helft ervan opeisen., d situatfe. De westerse minis- Groot-Brittanmeisbij de kwestie be-; er n yan dat trokken door zijn verdragen met de stapp|n op de weg naar een veilig- sultan en de sjeik. ^eidspact met de Oostelijke landen In 1952 werd het geschil acuut, kunnen worden ondernomen, Toen Foster Dulles en MacMillan aan kwamen was de avond reeds aan het vallen en hen sloeg een koude wind tegen. De Fransman Pinay kwam la ter in de avond per trein. Reeds de eerste uitingen der mi nisters na hun aankomst herinnerden de wachtende journalisten aan de moeilijkheden, die de conferentie zal hebben te overwinnen, nu zij de in Juli geschapen geest in klinkende po litieke munt zullen moeten omzetten. Twee kwesties treden daarbij op de voorgrond, n.L de veiligheid van Europa en de Duitse eenheid. Dulles noemde de Duitse eenheid het eerst, maar Molotof legde de nadruk op de Europese veiligheid. Dat is typerend H.M. de Koningin heeft bij haar bezoek aan Oranjestad op Aruba een bezoek gebracht aan het San Pedro-hospitaal, waar zij op deze foto een kijkje neemt bij de bedlegerige patiënten. doordat een functionaris van Saoedi- Arabië, vergezeld van veertig gewa pende mannen, de oase van Buraimi bezette. Na maanden van incidenten en beschuldigingen over en weer werkten Groot-Brittannië en Saoedi- Arabië een overeenkomst uit, die leidde tot de (mislukte) arbitrage in Genève enige maanden geleden. In diplomatieke kringen in Londen verklaarde men Woensdag met na druk, dat sir Anthony Eden de Britse houding nu duidelijk heeft gemaakt met de verklaring, dat de militaire bezetting van de oase de enige manier was om de Britse verplichtingen ten aanzien van de bondgenoten na te komen en dat hij hoopte, dat Saoedi- Arabië het besluit zou aanvaarden. Dat doet Saoedi-Arabië evenwel niet; het heeft Woensdagavond op' het hoofdkwartier van de V.N. te New York een verklaring uitgegeven', waarin wordt geprotesteerd tegen de „gewapende agressie van de Britse regering jegens de Saoedi-Arabische Buraimi-oase". neer niet tegelijk de Duitse eenheid naderbij gebracht zal worden. De Westelijke voorstellen beogen de Rus sen, en tegelijk de Polen en Tsjecho- slowaken, een veiligheidspact tegen over Duitsland aan te bieden, wan neer zij met een vrije hereniging van dat land accoord gaan. De kansen dat dit zal gebeuren worden in conferen tiekringen in Genève evenwel zo goed als uitgesloten geacht. Behalve deze vraagstukken zullen de ministers ook de ontwapening en de bevordering van contacten tussen Oost en West moeten aansnijden. Aangenomen wordt evenwel, dat zij inzake de ontwapening niet veel meer zullen doen, dan een nieuwe sti mulans geven aan het werk van de ontwapeningscommissie der Verenig de Naties. Kansen op overeenkomsten biedt evenwel het laatste agenda punt, doch het geldt hier uitwisselin gen van culturele en economische aard, die een minder verstrekkende betekenis hebben. Waarnemers in Genève achten het waarschijnlijk, dat ook de kwesties van het Nabije-Costen de ministers zullen bezig houden. De minister van buitenlandse zaken van Israël, Sjaret, volgt de ministers op de voet. Hij wil in Genève trachten alle vier de mi nisters te winnen voor een oplossing, die de vrees van zijn land voor Oos telijke wapenleveranties aan Egypte zou kunnen verminderen. Naar te Washington vernomen wordt zal Egypte voor 80 millioen dollar wapens van het communisti sche blok ontvangen. De prijzen zijn ongeveer één tiende of één vijfde van de Westerse prijzen. Volgens de inlichtingen van de di plomaten, die dit meegedeeld hebben, heeft Egypte gecontracteerd voor 200 Russische MIG-straaljagers, 100 Rus sische tanks, zes onderzeeërs en een aanzienlijk aantal kanonnen. De dumpingprijzen, waarvoor de communisten zullen leveren zijn zon der precedent. Z-ij zijn lager dan die, welke communistisch China voor soortgelijke leveringen betaald heeft. De eerste lading communistische wapens ingevolge het met Tsjecho slo wakije gesloten contract is reeds uit de Russische haven Odessa in Caïro aangekomen. Naar verluidt vragen de communis ten sledhts 50.000 dolar voor elke MIG-straaljager en voor een onder zeeboot betalen de Egyptenaren slechts 1.5 milloen dollar. Egypte behoeft bovendien slechts een klein gedeelte in contanten te betalen, voor de rest mag Egyptische katoen en rijst geleverd worden. Men neemt aan, dat dez.e dumping prijzen ingegeven zijn door het vaste voornemen van Rusland militair en economisch in het Midden-Oosten te penetreren en tegelijkertijd ouder wets oorlogsmaterieel van de hand te doen, aldus Ass. Press. PAKKETTEN VOOR NED. NIEUW-GUINEA. Met ingang van 1 November 1955 wordt het maximumgewicht voor zee postpakketten, bestemd voor Ned. Nieuw-Guinea, verhoogd tot 10 kg. W anordelijkheden in Marrakesj Senegalese troepen hebben gisteren geschoten op de Marrakesj voor te rugkeer van ex-sultan Ben Joessef be togende Marokkanen. Gemeld wordt, dat vier personen werden gedood en acht gewond. De Marokkanen waren samenge stroomd om El Glawi, pasja van Mar rakesj, te verwelkomen, die uit Rabat te Marrakesj was teruggekeerd. Volgens ooggetuigen begonnen wanordelijkheden, toen de politie, die poogde een bepaald gedeelte van de opdringende menigte te verspreiden, hierbij een tweetal betogers ver wondde. Een driehonderdtal betogers trok ken toen naar het Franse hoofdkwar tier ter plaatse ,om tegen het gebruik van geweld door de politie te pro testeren. Nabij het hoofdkwartier kwamen zij in botsing met de Sene galese troepen, die hierbij het vuur openden. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Vannacht plaat selijk lichte en hier en daar mo gelijk zware nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 28 Oct. zon op 7.28, onder 17.23 u.; maan op 15.46, onder 3.54 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer m.t.g. geheel bew. 4 c. onbewolkt 4 half bew. 9 zwaar bew. 13 zwaar bew. 16 geheel bew. 9 mist 14 onbewolkt 16 nevel 16 onbewolkt 20 nevel 14 mist 14 licht bew. 17 geheel bew. 12 regen 13 half bew. 15 nevel 13 nevel 14 onbewolkt 19 onbewolkt 19 licht bew. 20 Korreltje Hij weet het meest, die weet dat hü weinig weet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1