In enkele uren schreef koninklijk paar op Flamingo eiland bladzijde historie ASPRO voor U, moeder beschermt Uw gezin Verloor Gerben Sonderman $pcrti!emonstratie op Aruba vormde slot van de meest vermoeiende dag Statie in strandhotel het bewustzijn? La LoIIo onderbrak „Trapezewerk" voor afdaling naar Amsterdam ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 DE LEIDSE C TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder zo veel van die dagelijks voorkomende aandoeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomen de griep of koorts, hoofdpijn of keel pijn vlug twee 'ASPRO' tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwe nen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd 'ASPRO' in huis heeft. BONAIRE OP ZIJN BEST Gisteravond omstreeks acht uur is de burgemeester van Diernen, de heer H. Dallinga, in de Vondelstraat te Amsterdam, toen hij zijn auto had ;erlaten om een vergaderin te-bezoe ken, onwel geworden en even daarna overleden. Het stoffelijk overschot 's overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis. De heer Dallinga was op 1 Mei 1947 Defile op Curasao. Een groots defile tot burgemeester van Diemen be trok in Willemstad aan het koninklijK noomid; hij was 58 jaar oud. paar voorbij: hier zien we de leden -■ - van de Chinese kolonie op Curagao, die een wilde, kleurrijke drakendans ten beste gaven. Voordien was 'hij burgemeester van Medan en vele jaren gemeentesecre taris van Cheritoon in het toenmaligs Nederlands>ch Oost Indië. BONAIRE, HET EILAND, dat koningin Juliana en prins Bernhard gister morgen bezocht hebben, kampt met zeer speciale moeilijkheden, want niet alleen moeten de 5000 inwoners in hoofdzaak van flamingo's leven, die touristen naar dit schone doch volkomen onvruchtbare, olieloze eiland moeten trekken, doch tevens doet men er in hevige mate aan politiek, welke laatste moeilijkheden met zich meebracht omtrent het aanbieden van het geschenk aan de koninklijke bezoekers. Ieder land en iedere stad pleegt doorgaans een achtenswaardig man te bezitten, die voor dergelijke gelegenheden een jacquet aantrekt en de be volking vertegenwoordigt, maar op Bonaire is iedere achtenswaardige man met een politiek kleurtje getint, zodat hij alleen maar achtenswaardig is voor zijn politieke vrienden. De moeilijkheden scheen eerst opgelost te zullen worden door een wees meisje met de aanbieding te belasten, daar dit verondersteld kon worden los van de politiek te staan, maar op het laatste moment schijnen de Bonairiaanse politici een groots gebaar gemaakt te hebben en werd de eer gegund aan de oudste gedeputeerde van het eiland, mevrouw Hellmund, die tijdens een ontvangst van de bevolking te Kralendijk met warrpe woor den van hulde en verknochtheid aan Oranje het geschenk van de bevolking overhandigde. is, benevens een groot gedeelte van de bevolking waren verzameld om de koninklijke bezoekers te ontvangen. Zwempartij in de zee Aan dit moment was al een druk bezet, maar aantrekkelijk programma voorafgegaan. Tien voor half tien gis termorgen was het vliegtuig met koningin Juliana, prins Bernhard, gouveneur Struycken en het gevolg van het Curagaose vliegveld opgeste gen, waar een zeer talrijke menigte de hoge bezoekers uitgeleide had ge daan en ruim een half uur later landde het vliegtuig op Flamingo haven van Bonaire, waar alle autori teiten, die het Flamingo-eiland rijk „Niet minder dan Curasao!" RICHTING RLNCON Na het gebruikelijke ontvangst- ceremonieel arriveerden de vorstelijke reizigers na 20 minuten in Kralen- dijk, waar op het woonhuis van de gezaghebber, de heer De Haseth, de koninklijke standaard omhoog ging, ten teken, dat het huis voor enkele uren een residentiele functie gekre gen had. Onder leiding van de frater-direc- Toneelsterren brengen toneelavond in Den Haag Oranjestad, de hoofdstad van Aru ba, had zich met ruim duizend vlag gen en 13.000 lampjes in feestelijke tooi gestoken en deze overdaad was er mede op gericht, dat de koninklij- j ke bezoekers niet de indruk zouden krijgen, dat de ontvangst op Aruba minder groots zou zijn, dan die te Curasao. Wat dat betreft kan Aruba gerust zijn, want de koninklijke ogen peilen dwars door versieringen heen naar de geestdrift der versierders endeze was op Aruba overweldigend! Hoewel de koningin en de prins vrij vermoeid waren van het drukke programma op Bonaire, was daarvan erg weinig te merken, toen zij van het vliegveld de korte rit maakten naar Oranjestad en zelfs al is de vermoeid heid'zwaar geweest, dan is deze ver licht door de grote geestdrift, die de bewoners van Aruba, in dichte drom men langs de wegen opgesteld, aan den dag legden. SPORTIEF SLOT. Omstreeks kwart over vijf arriveer de men in Oranjestad en in 't strand- J hotel, dat als verblijfplaats voor de ■vorstelijke 'bezoekers is ingericht, werd een korte rust gehouden, die waarlijk geen overbodige luxe ge noemd kon worden. Lang duurde deze echter niet, want nog voor het diner, dat om half acht gehouden werd, ontving de ko ningin nog de gedeputeerden van het eiland. Het „klein-diner" droeg een infor meel karakter en vormde een geschik te inleiding tot de gezellige sport avond, die enkele uren later in het stadion van Oranjestad gehouden werd. Alle takken van sport, die op het eiland beoefend worden, waren op het -groene tapijt vertegenwoordigd en onder de tonen van de marinierska- ■pel nam de tot nu toe drukste dag van het bezoek aan de West onge merkt afscheid van Aruba; tegen elf Toestel kwam niet uit de vrille Na het ongeluk, waarvan de beken de Nederlandse vlieger luitenant-ko lonel Gerben Sonderman het slacht offer is geworden, vraagt men zich af, wat wel de reden van dit ongeluk kon zijn. Tot nu toe heeft het onder zoek van de wrakstukken nog geen enkele opheldering gebracht, hetgeen ook niet te verwonderen is, daar het toestel ontploft is en in brand gevlo gen, zodra het de grond raakte'. Volgens waarnemers bevond Son derman zich op 2500 meter hoogte, toen hij aan de manoeuvre begon, welke zo noodlottig is afgelopen. Het was zijn bedoeling geweest om met de vrille de eigenschappen van het toe stel aan te tonen. Joseph H. Baylis, een der directeu ren van Fairchild, verklaarde, dat zij, die de demonstratie bijwoonden, "er •geen idee van hadden, waarom het toestel niet uit de vrille kwam. Het vliegtuig was uitgerust met een schietstoel en volgens Baylis moet lo gischerwijs worden aangenomen, dat Sonderman er gebruik van zou heb- uur waren de lichten van het strand hotel gedoofd en ging Aruba in de slaap nieuwe krachten zoeken voor de twee volgende dagen van het ko ninklijk bezoek. ben gemaakt, toen hij het toestel niet meer in zijn macht had. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, of de schietstoel gefaald heeft, of dat Son derman niet in staat was er gebruik van te maken. Sommigen denken aan de mogelijk heid, dat Sonderman bij het snelle ronddraaien het bewustzijn heeft ver loren of dat hij een hartaanval heeft gehad, waardoor hij niet in staat was ora de schietstoel te bedienen. Een lijkschouwing zou opheldering kunnen verschaffen, maar hiertoe is nog geen bevel gegeven. Sonderman werd deerlijk verminkt en daarom is het de vraag, of een lijk schouwing wel tot een definitieve conclusie omtrent de oorzaak kaai lei den. Stoffelijk overschot naar Nederland. Twee andere Nederlanderse piloten, die Sonderman op zijn missie verge zelden, zijn met de directie van Fair child begonnen voorbereidingen te treffen voor het transport van het stoffelijk overschot naar Nederland. Het wachten is op orders van de Fok kerfabriek in Amsterdam. Kol. H. A. J. Oostindien, lucht- vaartattaché aan de Nederlandse am bassade te Washington, heeft contact «gezocht met het Amerikaanse depar tement van Defensie omtrent de mo gelijkheid om het stoffelijk overschot met een Amerikaans toestel naar Ne derland te vervoeren. Hedenavond zal in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première worden gegeven van een toneelavond, waarin drie eenacters zullen worden opgevoerd, die zullen worden gespeeld door de Haagse Comedie. Op de foto Kathenka v. d. Werff, Paul Steenbergen en Myra Ward (op balcon) tijdens een harlekinade door T. Rattigan. teur hadden zich in de tuin van de tijdelijke residentie de 1.200 school kinderen opgesteld, die de heildronk van de gezaghebber omlijstten met een zanghulde. Bonaire is niet erg groot; de lengte van het eiland is ongeveer 35 km. en de breedte varieert van 5 tot 10 km. en na de ontvangst in Kralendijk werd per auto deze gehele afstand doorkruist met als eerste einddoel Rincon, dat een verzamelplaats van de gehele bevolking van het Noor delijk eilanddeel was geworden. Een buitengewoon geestdriftige hul diging vormde hier het voorspel van een landelijk programmapunt, want omstreeks twaalf uur vertrok het ge zelschap naar de enige plaats op Bo naire, waar bronnen en welige plan tengroei is, Fontein; hier werd een picnic gehouden, die een zeer ge moedelijk karakter droeg en die be sloten werd met een zwempartij in zee, waaraan opk koningin Juliana deelnam. Lang kon deze pastorale echter niet duren, want om half drie moest men weer in Kralendijk zijn, waar een officiële ontvangst op het programma stond en drie kwartier later ver hief het koninklijk vliegtuig zich weer van het Flamingo-vliegveld, na dat in Kralendijk een versgeplante Oranjeboom, geplant door de koningin zelf, als tastbare herinnering aan het koninklijk bezoek achterbleef. In. dit korte tijdsbestek had de koningin ook nog 'n bliksembezoek] e afgelegd aan het hospitaal en tehuis van ouden van dagen, en de bevol king van Bonaire bleef achter met het grote probleem, hoe de vorstelijke bezoekers in zo korte tijd, zoveel hadden kunnen doen. Gedrang om mooiste vrouw ter wereld Gina Lollobrigida, „La LoIIo" zoals de wereldpers haar zo graag noemt, „de mooiste vrouw ter wereld" in de Italiaanse film „La donna piu bella del mondo", die thans in roulatie komt, is gistermiddag op Schiphol aangekomen en zette meteen op onze luchthaven menig hart in vuur en viam. Omstuwd en achtervolgd door tien tallen journalisten en persfotografen (vooral fotografen) baande ze zich met haar echtgenoot, de Italiaanse dr. Milko Skofic, een weg over het plat form en wandelde door d'e wachtka mer naar de gereedstaande auto. In tussen beantwoordde ze links en rechts vragen van weetgierige venslaggge- vers, onder wie diverse bevoorrechte Italiaanse journalisten, die zij in haar moedertaal te woord kon staan. Luchtziekte ster Gina was gekleed in een licht mantelpakje, waaroverheen ze een gestreepte lichte bontjas droeg. Ze zag er vermoeid uit en haalde nog op de trap van het vliegtuig staande, diverse malen diep adem, zodat men veronderstelde dat zij knap luohtziek was geweest. Later vertelde ze, dat ze gisteren tot diep in de nacht in Parijs gewerkt had aan de film „Trapeze", die daar gemaakt wordt. Dat was er ook de reden van, dat Gina des oöhtens verstek liet gaan. Een menigte verslaggevers, fotogra fen en cameralieden stonden reeds om 10 uur op Schiphol te wachten, maar al wie uit het toestel van Parijs stopte, geen Gina. Er kwam een tele gram. Gina voelde zich niet goed en zou het volgende toestel nemen. Dit gebeurde en een uur later weerstond z>e in het Amstel hotei te Amsterdam een spervuur van vragen en blitz-lampen, trouw bijgestaan door haar echtgenoot. Ditmaal was ze gekleed in een licht zijden awond- iapen met daarover een zwarte jas van dun bont, die ze huiverend over haar schouders dichttrok. Op de foto de filmster temidden van de belangstelling van pers en bewonderaars. Warme ovatie Gisteravond woonde zij in het Tuschinsky theater de wereld-gala- prenrère van haar nieuwste film „da mooiate vrouw ter wereld" bij. De enthousiaste zaal bracht haar na afloop van de voorstelling een ovatie, toen zij in een witte zijden avond japon gekleed, op het toneel ver scheen. Zij werd daar toegesproken, eerst in haar eigen taal, vervolgens in het Engels, door twee eerste jaaTS studen ten van de Amsterdamse universi teit. Voor deze première, die door vele vooraanstaande figuren werd bijge woond, was een comité van aanbeve ling gevormd, waarin o.a. zitting had den genomen de ambassadeur van Italië markies Giorgio Benzoni, mi nister J. G. Suurhof, dr. M. J. Prin sen, commissaris der koningin in Noordholland en andere hoogwaar digheidsbekleders. De opbrengst van deze galapre mière komt geheel ten goede aan de stichting „actie voor het asthmatisehe kind".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7