SANDRA r Begrip van werkgevers voor de jongste fiscale maatregelen van de regering Nederland heeft in het buitenland liever 10 vogels dan I in de maag Is proces van Berkelse moordzaak nog niet tot een einde gekomen? Dief van zeiljacht in Schiedam stond voor de rechter EN HAAR TUINMAN VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COIJIMMT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In kringen van het verbond van Nederlandse werkgevers heeft men uit den aard der zaak met veel be langstelling kennis genomen van de fiscale maatregelen, welke de rege ring op 20 October heeft getroffen. Het spreekt van zelf, dat men nog geen gelegenheid heeft gehad om zich een definitief oordeel hierover te vor men. Als voorlopige mening werd ons desgevraagd medegedeeld, dat men voor de getroffen maatregelen in het kader van de huidige conjuncturele situatie begrip heeft. Men bedenkt hierbij, dat het in hoofdzaak gaat om een stap terug op een weg van fis cale faciliteiten, welke zijn oorsprong vond in een tijd van een dreigende vermindering der werkgelegenheid. Deze maatregelen treffen inzonder. heid de bestedingen van het bedrijfs leven. De conjunctuur wordt evenwel ook door andere bestedingen beïn vloed. In dit verband zijn de con sumptieve bestedingen van veel be lang. Mede in het licht van de thans getroffen maatregelen is het daarom van betekenis, dat men met name ook op het gebied van de loonvorming in ons land de gewenste matiging blijft betrachten. Waakzaamheid geboden. Ook in de sector van de overheids investeringen is de grootste waak zaamheid geboden. In deze sector dient een overeenkomstig beleid te worden gevoerd. Aetherklanken ZATERDAG Televisieprogramma's. KiRO: 20.15 Act., wereldvisie en weeroverzkht. Plm. 20.4/0 Telemi- miek. 21.0022.30 Cabaret. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Graan. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gra/m. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Musette orkest en solist. 12.25 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amius. omrz. 13.40 Graan. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Graan. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 16.40 Orkestcon- cert. 1-6.00 De schoonheid van het Gregoriaan. 16.30 Voor de jeug<L 17.00 Gra/m. 17.30 Rep. Koninklijk be zoek aan de Nederlandse Antillen. 17.40 Gram. 18.00 Lichte muz. 1816 Journalistiek weeroverz. 18.25 Graan. 18.30 Pari. overzicht. 18.40 Instr. Oc tet. 19.00 Nieuws. 10.10 Gram. 20.00 Lichtbaken", caus. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. pro gramma. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avondgebed en li turg. kalender.. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor die vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muz. caus. 14.50 Dansmuz. 16.25 Brabants programma. 15.50 Kamerorkest en so list. 16.35 Rep. 16.50 Gram. 17.15 Weekjourn. 17.45 Hammondorgel spel. 18.00 Nieuws en commentaar. 118.20 Dansmuz. 18.45 Regeringsuit zending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRÖ: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Israël als land van de Bijbel", caus 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var. programma. 22.00 Soc. commen taar. 22.30 Kon. bezoek aan de Nederl. Antillen. 22.40 „Bannen zonder klop pen", hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram. Voorts dienen eventuele hogere in komsten uit hoofde van de getroffen fiscale maatregelen niet tot additio nele overheidsbestedingen aanleiding te geven. Er is, gezien de conjuncturele si tuatie, thans alle aanleiding om van de overheid te verwachten, dat zij haar uitgaven niet dan in de uiterste noodzaak uitbreidt, de uit de begro ting voor 1956 blijkende uitbreiding van de personeelsbezetting van de overheid baart het bedrijfsleven in dit verband zorg, aldus kringen van het verbond van Nederlandse werkgevers. Prinses Irene zal monument onthullen Precies op de plaats, waar bijna elf jaar geleden 27 October 1944 de koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene" strijdend voor de vrij heid en komende uit de richting Hil- varenibeek eerste voet op Tilburgse bodem zette, zal op 27 October 's mid dags om 3 uur door Prinses Irene een monument worden onthuld. Dit monument, voorstellend een soldaat met het vaandel van de bri gade, werd vervaardigd door de beeldhouwer, E. Baron Speyart van Woerden te Arnhem en is een ge schenk van de koninklijke vereniging „Ons Leger" aan het Tilburgse ge meentebestuur. Verandering op til De directeur-generaal van de land bouw Ir. A. W. van der Plassche zal Donderdagochtend 5 Nov. de jaar lijkse tentoonstelling openen van pluimvee, pelsdieren, bedrijfspluim- vee, handel en industrie, die door Or- nithophilia tot en met 5 November in de Bernhardhal in Utrecht wordt ge houden. In de 150 bij 100 meter grote hal is een aanzienlijke plaats ingeruimd voor de afdeling bedrijfspluimvee, industrie en handel. Het gehele mid denvak van de enorme hal is gereser veerd voor de bedrijfstomen en het slachtpluimvee. De bedrijfspluimveehouderij is een belangrijke bedrijfstak. In 1954 werd hierin een totale uitvoerwaarde van 375 millioen gulden bereikt. Dit is 13,5 procent van de totale uitvoer in de agrarische sector en van de veehou derijproducten zelfs 22,5 procent. Receptenboekjes in voorbe reiding. Tot eind September was de uitvoer van eieren reeds honderdmillioen stuks meer in vergelijking met vorig jaar (toen er ruim twee milliard werden uitgevoerd) en de export van geslacht pluimvee vierduizend ton meer. Ook ln het binnenland is er een toenemend verbruik van producten van de pluimveehouderij. Van de nationale productie van eieren wordt 39 procent in het bin nenland verbruikt, van gevogelte slechts 2'2 procent. Propaganda tot opvoering van de DE VAC ANTIERECHTEN VAN DE GRAFICI In de grafische bedrijven heerst Onder de werknemers toenemende ontstemming over het lange uitblij ven van de goedkeuring van de uit breiding der vacantierechten door het College van Rijksbemiddelaars. In de loop van dit jaar werd hier over tussen werkgevers en werkne mers overeenstemming bereikt. De regering nam vorige maand'ook een beslissing in gunstige zin. Men be grijpt daarom niet, waarom het Col- leeg van Rijksbemiddelaars zolang draalt met de goedkeuring van wat overeengekomen is. Blijkens een mededeling van het „Grafisch Orgaan", het blad van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond, hebben de drie grafische werknemers organisaties in deze gang van zaken aanleiding gevonden gezamenlijk een telegram aan het College van Rijks bemiddelaars te zenden, waarin zij op de nodige spoed aandringen en uiting geven aan het vertrouwen, dat de uitbreiding der vacantierechten nog in 1955 kan worden gerealiseerd. HERTENGRAF IN DEN HAAG Twee rechercheurs begaven zich gisteren naar het plantsoen in Den Haag, waar zij het graf van een hert ontdekten. Aileen de snuit van het beest stak boven de grond/ Het graf werd geopend en tot ieders verbazing kwam een geprepareerd hert voor de dag. Naar de herkomst wordt thans een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat het opgezette beest al 14 dagen de speelbal is geweest van de jeugd in de tak van Poortvlietstraat en om geving. binnenlandse consumptie van slacht- gevogelte zal gevoerd worden. Op het eerste punt staat de verspreiding van 200.000 receptenboekjes voor wild en gevogelte op het programma. De in 1954 begonnen propaganda voor het binnenlandse eierenverbruik, dat in 1953 circa 136 per hoofd der bevolking was, heeft geleid tot een stijging in 1955 van 40 procent. NIEUWE BISDOMMEN EN DE BOEREN-ORGANISATIE. Op de 8 November in Arnhem te houden vergadering van de kring Gelderland van de A.B.T.B. komt, zij het zijdelings, de kwestie van de situatie, geschapen door de instelling van twee nieuwe bisdommen en de consequenties daarvan voor de R.K. Boerenbonden ter sprake. De alge meen voorzitter van de A.B.T.B. treedt af als lid van het hoofdbe stuur. Deze, de heer A. T. Hettinga uit Cornjum woont in het nieuwe bisdom Groningen; verwacht mag dus worden dat hij, na totstandko ming van de nieuwe bisdommen, niet langer voorzitter van de Aartsdioce sane Boeren- en Tuindersbond kan blijven. Het is nu aan de kring Gel derland van de A.B.T.B. of men de heer Hettinga desondanks opnieuw in het hoofdbestuur zal kiezen. Geen bijzonderheden over ambtenarensalarissen Minister Beel kan de Kamer over de gang van zaken in het georgani seerd overleg over de ambtenarefi- bezoldiging geen bijzonderheden me dedelen. Dit zou, aldus de minister strijdig zijn met de geheimhouding die in dit overleg wederzijds betracht wordt. In hoofdzaak ging het verschil over de voorstellen van de centrales van overheidspersoneel, die naar het oor deel van de regering verder gingen dan toelaatbaar was binnen haar loon- en salarispolitiek. De regering heeft, zij het aarzelend ingestemd met de aandrang in de Tweede Kamer uitgeoefend tot het instellen van een commissie van loon- deskundigen voor de vergelijking van de overheidsbezoldiging met de lonen in het particulier bedrijfsleven. TRAGEDIE IN FRANKRIJK VERONGELUKTE AUTO REED TEGEN E00M TE PLETTER Het ernstige auto-ongeluk, waarvan de heer en mevrouw M. Bloksnaa uit Amsterdam, gisteren in Zuid-Frank rijk het slachtoffer zijn geworden, is gebeurd op het kruispunt van de route Nationale 86, ongeveer 1 kilo meter van Castillon-du-Gard. Deze plaats ligt op 4 kilometer af stand van Remoulins. Volgens aanvul lende bijzonderheden, die het onder zoek heeft opgeleverd, is de auto van de heer en mevrouw Bloksma, na te zijn uitgeweken naar links, tegen een steen aan de kant van de weg gesto ten. Daarna is de auto tegen een pla taan te pletter gereden. De geneeskundige dienst van Nimes heeft de slachtoffers medische hulp verleend. De heer Bloksma heeft een schedelbasisfractuur opgelopen. In zijn toestand is nog geen verbetering ge komen en veroorzaakt grote ongerust heid. BERLIOZ REQUIEM VOOR KARDINAAL DE JONG. Op 1 November a.s. zal het Rooms Katholiek Hoofdstadkoor dirigent Theo van der Bijl in het Concert gebouw te Amsterdam een uitvoering geven van het requiem van Hector Berlioz. De partituur van dit werk zal dan na een lange tijd van verge telheid weer opengeslagen liggen op een Amsterdamse dirigentenlessenaar. In Leiden werd het werk, zoals be kend, enkele jaren geleden uitge voerd. De uitvoering op 1 Nov. zal het karakter dragen van een Kardinaal de Jong-herdenking. Soldaat deserteerde uit angst Na zes jaar pas voor de rechter Zes jaar lang is een 27-jarige dienstplichtige soldaat uit Amster dam ondergedoken geweest. Hij was in Februari 1949 niet van inschepings verlof teruggekeerd, omdat hij ang stig was geworden door de berichten van gesneuvelden in Indonesië. Hij besloot niet meer aan boord te gaan en eerst zes jaar later werd hij gegrepen. De auditeur militair schijnt bij een vorig vonnis van de krijgsraad- tegen de soldaat niet tevreden geweest te zijn. De militair werd toen wegens desertie tot zes maanden veroordeeld, maar thans werd hij door mr. J. Zaaier in hoger beroep anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De raadsvrouwe vroeg voor ver dachte bevestiging van 'het vonnis van die krijgsraad. GEVANGENISSTRAF WEGENS MAJESTEITSCHENNIS. De hoofdredacteur van de Nieuws brief J. F. is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf onvoorwaardelijk wegens opzettelijke belediging van de Koningin in een artikel in zijn blad van 25 September 1954. De eis tegen hem luidde 500 gulden boete en vier maan _n voorwaardelijk. Dr. van Staay uit Raad en Staten Dr. mr. J. A. M. van Staaij heeft om persoonlijke redenen bedankt voor het lidmaatschap van de Haagse gemeenteraad en de Zuid-Hollandse Provinciale Staten. In beide colleges vertegenwoordigde hij de K.V.P. Bij de verkiezingen in de gemeen teraad voor de bezetting van een wet houderszetel werd de heer Van Staay tegen zijn zin in gekozen. En kele dagen later verklaarde hij der halve de benoeming niet te kunnen aanvaarden. KATHOLIKE VOLKSPARTIJ BESTAAT TIEN JAAR. Op 22 December a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat in de laatste partijraadsvergadering van de R.K. Staatspartij besloten werd tot de op richting van de Katholieke Volkspar tij. De K.V.P. zal haar oprichting herdenken op Zaterdag 14 Januari 1956 in een plechtige vergadering, na afloop waarvan het bestuur der par tij zal recipiëren. De vergadering wordt te Utrecht gehouden. Ter ge legenheid van dit tienjarig bestaan zal een gedenkboek worden uitge geven. THIJMGENOOTSCHAP: ,HET WONDER EN DE GENEES KUNST." Het bestuur van de geneeskundige afdeling van het Thijmgenootschap (Vereniging tot het bevorderen van de Beoefening der Wetenschap on der de Katholieken in Nederland) belegt op Zondag 23 October 's mid dags om 2 uur in het nieuwe prae- klinische instituut van de Katholie ke Universiteit, Kapittelweg 40, een vergadering over het onderwerp: „Het wonder en de geneeskunst". In dit verband spreken mgr prof. H. J. H. M. Fortman (Rijsenburg) over het theologische aspect en prof. dr E. A. D. E. Carp (Leiden) over het psycho logische aspect waarna een gedach- tenwisseling volgt. Leden van an dere afdelingen van het Thijmge nootschap alsmede belangstellenden 1 kunnen de vergadering bijwonen. Revisie-verzoek? Nederlands meest opzienbarende rechtzaak in de laatste halve eeuw het proces tegen de Berkelse arts, die beschuldigd van moord op zijn vrouw tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld schijnt nog niet tot een einde gekomen te zijn. De verdediger van de veroordeelde arts, mr. Huygens uit Den Haag, is druk bezig met een verzoek om re visie van het proces en onderhoudt daartoe zowel contact met binnen- en buitenlandse deskundigen, als met de arts zelf, die hij enige tijd geleden in de Leeuwarder gevangenis bezocht. Daarnaast zal ook waarschijnlijk van justitionele zijde nog aandacht aan deze zaak besteed worden in ver band met de „briefjes-affaire", die nog niet geheel afgehandeld is. Zoals men zidh zal herinneren, werden tijdens de eerste behande ling van de moordzaak voor de recht bank briefjes gevonden, die van de vermoorde vrouw afkomstig zouden zijn, en waarin zij haar voornemen om zelfmoord te plegen, kenbaar maakte. Toendertijd zijn mr. Huygens en een •broer van verdachte in arrest geno men, onder verdenking de briefjes geschreven te hebben. Hoewel de aanklacht tegen de ad- i vocaat naderhand ingetrokken is, I wordt het niet onmogelijk geacht, dat j deze kwestie'nog eens aanleiding zal worden tot een nieuw proces. Koejemans geen lid meer van C.P.N. Oud-hoofdredacteur van „De Waar heid", de heer A. J. Koejemans, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Communistische Partij in Neder land. Sinds enige tijd werd dit ontslag al verwacht. Het partijblad van de CPN heeft gisteravond melding ge maakt van een brief, waarin de heer Koejemans, deze beslissing kenbaar maakte. Eerder al heeft de ex-hoofdredac teur geweigerd contact op te nemen met net partij-secretariaat, over een lezing onder de titel: „Heeft de com munistische partij in ons land nog toekomst?", die hij gisteravond voor Amsterdamse studenten zou houden. De heer Koejemans bekend uit de illegaliteit is sinds de bevrij ding tot Januari 1948 hoofdredacteur van „De Waarheid" geweest. Hij werd door het partij-bestuur als hoofdredacteur ontslagen, omdat men zijn leiding van het blad niet bevre digend vond. De heer Koejemans bleek echter medewerker aan „De Waarheid" en lid van de partij. Nu is echter het laatste contact verbroken. DOOR 74 FAMILIELEDEN VERWELKOMD. Vier en zeventig familieleden evenveel als zijn aantal levensjaren zongen gisteren de heer Harry Horsten een speciaal voor de gelegen heid vervaardigd welkomstlied toe, toen deze Haarlemse carosseriebou- wer in Fremantle (Australië) arri veerde voor een bezoek van zes maanden aan Australië.' De heer Horsten wordt vergezeld door mevrouw J. van Zilt, een van zijn dochters, haar echtgenoot en vijf kinderen. Het aantal familiebetrek kingen van Horsten, dat zich thans in West-Australië heeft gevestigd, is daarmee tot 81 gestegen. GESMOKKELDE SIGARETTEN. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Economische Politie rechter een niet verschenen matroos uit Leiden tot 25 boete of 10 dagen met verbeurtverklaring van 160 siga retten. De verdachte had deze siga retten het land binnengesmokkeld. BRIEVENBESTELLER HIELD POSTSTUKKEN ACHTER. De rechtbank te Rotterdam heeft de 23-jarige brievenbesteller van de P.T.T., T. J. A. H. uit Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. De man heeft in de periode van December 1954 tot Mei 1955 brieven, briefkaar ten, drukwerken, een postwissel en pakketjes, die hij moest bezorgen, achtergehouden. De eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek. Weer verpleegster aangevallen Wederom is ons een geval van po ging tot aanranding ter ore gekomen, meldt „Trouw". Ditmaal betrof het een verpleegster uit het ziekenhuis „Samle" te Ermelo. Zij keerde des avonds naar de ouderlijke woning te Putten terug en werd plotseling op de Harderwijkerstraat te Putten door een man vastgegrepen en naar de kant van de weg getrokken. De verpleegster zag echter kans zich los te rukker» en te vluchten. Onmiddellijk hebben de ouders van het meisje de politie gewaarschuwd. Nog de zelfde avond heeft de rijks politie een man aangehouden als ver dachte in deze zaak. Hij was onder invloed van sterke drank toen hij de overval pleegde. De man heeft be kend. Hij wilde slechts tot Hoek van Holland varen In een kort wit broekje met sport jasje, op sokken in gymschoenen en met een kort geknipt baardje, ver scheen gistermiddag voor de recht bank te Rotterdam de 27-jarige Duit ser, die in de nacht van 9 op 10 Augustus j.l. uit de jachthaven van Schiedam het zeiljacht „Aldebaran" wegnam en daarmee ging varen op de Nieuwe Waterweg in de richting van de Noordzee. Behalve diefstal van het jacht, al thans levensmiddelen daaruit, was diefstal van een blauw luchtbed, een stormfok en blikken levensmiddelen uit het jacht „Esperia" te Wilïems- dorp, op 6 Augustus, ten laste gelegd. De diefstal van het blauwe lucht bed ontkende de Duitser. En het jacht „Aldebaran", zei hij terug te hebben willen brengen in de haven van Hoek van Holland. Tot zover had hij er mee willen varen en daar van daan had hij met zijn kano, waarmee hij ook gekomen was, verder willen gaan. De politie echter, die na ont dekking van de diefstal met zoek lichten de waterweg afzocht, had hem met het jacht gezien tussen het midden en de Zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg. Hij was al voorbij de haven van Hoek van Hol land en bleef in de richting van de Noordzee varen. Verdachte zei daarop, dat hij dron ken was geweest, daardoor kon hij de haven niet zo gauw vinden. Vol gens de politie zou de Duitser bij zijn arrestatie niet onder invloed zijn geweest. De officier van justitie, mr. J. C. Louet Feisser, zei, gezien de ervarin gen in het vooronderzoek, niet veel waarde te hechten aan de verklarin gen van verdachte. Het heeft een hele tijd gekost, zei hij, voordat men er achter was met wie men te doen had. Op alle mogelijke manieren heeft hij getracht zijn afkomst te verdoezelen. Zelfs het bestaan van zijn ouders heeft hij ontkend. Met behulp van de Duitse politie heeft men na kunnen gaan wie hij was. In Duitsland bleek hij ook al eens veroordeeld te zijn. De eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek. Onder meer oip grond van jeugd- omstandigheden van verdachte vroeg de verdediger clementie. Uitspraak over 14 dagen. door JEAN CAREW 22) „Je zegt, dat Adele Carstairs er persoonlijk belang in stelt waar ik ergens uithang? Ik zal haar opbellen voor ik weer wegga". „Je gaat wéér weg, baas?" „Wel Whitey, kijk nu niet alsof je je laatste vriend hebt verloren. Ik zal van tijd tot tijd weer opduiken. He geloof, dat de buitenlucht mij goed doet en ik wens mijn kuur niet kort te maken". „Je enkel schijnt weer in orde te zijn, baas. Moet ik wat voor je in pakken?" „Nee". Whitey beschouwde het goedkope costuum van Perry en zuchtte; Perry had een deel van zijn eerste „salaris" besteed voor een aanvulling van de kampeerkleding, welke hij op het landgoed der Winslows droeg. Whitey wist niet wat zijn meester uitvoerde, 'maar hij voelde instinctief, dat het niet goed zou aflopen. Wat een idee om in dergelijke kleren rond te lo pen! Whitey's kieskeurige ziel hui verde. Wel, ongetwijfeld had de baas er zijn redenen voor. Whitey was niet iemand, die zich erg druk maakte om de persoonlijke aangelegenheden van een ander. Hij zelf kende die waarde van zich alleen maar met zichzelf te bemoeien maar al te goed. Die gebeurtenissen in het verleden van Whitey bijvoorbeeld, zij waren strikt zijn eigen zaken. Hij zou het helemaal niet aardig hebben gevon den als mr. Perry die inderdaad iets over het halssnoer wist wat dieper in zijn geschiedenis, welke beter kon worden vergeten, was door gedrongen. Whitey voelde helemaal geen ver langen er achter te komen wat Perry uitvoerde in de tijd dat hij zo lang weg was. Hij had veeleer een na tuurlijke zorg zijn meester te bescher men tegen de gevolgen van wat Whitey beschouwde als de onbe-1 kwaamheid van zijn weldoener. Voor hij naar de provincie terug ging belde Perry Adèle Garstairs op; hij hoorde van haar moeder, dat zij naar èen cocktailparty was en na lang wachten kreeg hij haar aan de telefoon. „Perry!", gilde Adèle, toen zij zijn stem hoorde. „Wat heb je mij toch een angst bezorgd! Waar ben je al deze jaren geweest? Het schijnen jaren, lieve jongen. Hoe gaat het met je enkel? Kom en neem me mee. waarom niet? Ik ben klaar om te vertrekken". „Ik zou het graag doen, Adèle, maar ikik heb een zakencon- ferentie. Ik zal er uren aan vastzit ten". „Maar je gaat vanavond toch dan sen bij de Fosters?" „Ik vrees van niet. Als deze con ferentie geëindigd is moet ik naar Washington vliegen en. „Washington?" Adèle giechelde. „Zeker een afspraakje met een van die zuidelijke schoonheden?" Hy nam de gelegenheid waar om het gesprek vlug te beëindigen. „Je moet me verontschuldigen. De mensen wachten op mijn stem. Ik je nog wel eens". Adèle kletste nog door toen hij de hoorn met een zucht ophing en zich weer naar zijn post begaf. Later moest hij Whitey een stenograaf laten ha len en de rest van de namiddag be steedde hy aan het dicteren van ant woorden- op zakenbrieven, welke aandacht verdienden. Middernacht was reeds gepasseerd toen Perry het Winslow-landgoed langs een achterwege bereikte. Ge durende de treinreis had hij het ge voel gehad of hij werkelijk thuis kwam en met blijde verwachting verbeidde hij het ogenblik, waarop hij zijn kamers boven de garage weer zou zien. Zij hadden iets gezelligs over zich, dat z'n deskundig ingerichte woning te New York volkomen miste. Hij zag, dat de auto in de garage op zijn plaats stond. Dan ging hij naar boven en zag, dat het briefje, dat hij tegen de deur had bevestigd, verdwenen was en niet zonder ple zier beschouwde hij de op de over loop verspreidde overblijfselen. Hij vroeg zich af of Sandra het verma kelijk had gevonden of dat zij, zoals de kleine stukjes schenen aan te dui den, geërgerd was. Waarschijnlijk het laatste. Hij zuchtte en nadat hij zijn zit kamer was binnengegaan liet hij voorzichtig de gordijnen neer; dan telde hij zeven honderd en vijftig dol lar neer en deed ze in een enveloppe. Toen hij in New York was had hij een chèque geïnd; hij glimlachte ter wijl hij de enveloppe opnam, bij de gedachte dat zulk een klein bedrag voor een man als Bob Winslow het verschil kan betekenen tussen ellende en tevredenheid. Alvorens de kamer te verlaten ver wisselde hij zijn schoenen voor pan toffels en nadat hij het licht had uit gedaan ging hij naar beneden. Het was mistig buiten. Dit kwam hem goed gelegen. Als het een heldere, maanlichte nacht was dan zou zijn onderneming uiterst gevaarlijk zijn geweest, besefte Perry. Het was alsof de maan op het landgoed der Wins lows helderder scheen dan waar ook ter wereld en hij verlangde er geens zins naar in zijn onderhavig avon tuur op heterdaad betrapt te worden. Zijn moeilijkheden met het gras veld en de struiken hadden één goed resultaat gehad, bedacht Perry, ter wijl hij zich over het gazon naar de ramen van de bibliotheek begaf. Hij was thans goed op de hoogte met de gehele ligging, wat hem nu goed te pas kwam en hij bereikte de open slaande vensters met een minimum aan gerucht, terwijl hij door hagen en struiken kroop. Perry nam de beitel, welke hij uit de garage had gekaapt, stevig vast en beproefde het venster, waar zoals hij wist de sluiting zwak van was. Sandra had er al eens over gespro ken, dat er iemand moest komen om het te repareren. De sluiting was wer kelijk gemakkelijk te forceren, het was zo zacht als pastei. De kast met de verzameling was gesloten, maar Perry wist waar Bob Winslow een sleutel bewaarde. Hij had, als hij bij het geopende venster aan het werk was, Winslow dikwijls achter een schilderij in een kleine nis in de lambrizering zien reiken. Perry vond de sleutel, stak hem in het slot en terwijl hij het licht van zijn zak lantaarn op de schappen liet vallen, stak hij zijn hand uit. Hij had er nog niet over gedacht welke hanger hij zou nemen, daar hij de beslissing hierover aan de ingeving van het ogenblik had overgelaten. Nu greep hij een breed, ovaal voorwerp, het licht zette de diamanten in volle gloed. Hij had niet veel verstand van kunst, overwoog hij, maar hij wist waar men in het algemeen op gesteld was en dat waren diamanten. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8