Enkele flitsen uit 't vooronderzoek van de begroting 19,56 van Lisse Fietspad-borden aan Randweg RECHTZAKEN Renteloos voorschot voor beschutte werkplaats de Parkeervraagstuk bij Vierkant en de druk-bezochte Keukenhof VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 LETOS^ DERDE BLAD PAGINA 1 Binnen het kader van enkele artikelen is het uiteraard niet mogelijk een volledig beeld te geven van de bespreking der vele onderwerpen, zoals deze is vastgelegd in het verslag van het vooronderzoek der Lissese begroting en het antwoord van B. en W. Op ieder hoofdstuk kan niet diep worden ingegaan, maar toch willen wij trachten zo weinig mogelijk onderwerpen te verwaarlozen. Dit is alleen mogelijk door een aantal flitsen te geven uit het lijvige document, dat deze week verscheen. Hieronder volgen een aantal van deze snapshots, die broederlijk bijeengebracht zijn oiider één kop. Punt één is dan uiteraard de financiële toestand van de gemeente, die waar is dat wel? niet zo erg rooskleurig is ten gevolge van de minder prettige toestand, die samenhangt met de afwezigheid van een definitieve regeling inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemèenten. Zolang deze definitieve regeling niet getroffen is, ligt de hele financiële verhou ding nog in een noodverband. Intergemeentelijke samenwerking De begroting van Lisse sluit met een tekort van 150.000,welk te kort nog uit de reserves van vorige jaren gedekt kan worden, maar dat toch 50.000,hoger is dan het ge raamde tekort voor 1955. B. en W. wijzen er op, dat in de huidige situatie alleen en verhoging van de rijksbijdrage het redmiddel is. Blijkens mededelingen van de minis ter zal dat redmiddel voor de jaren 1956 en 1957 slechts in uitaonderlijke gevallen toepassing vinden en gezien de uitkomsten van vorige dienstja ren is B. en W. wel duidelijk ge- anaakt, dat deze uitzonderlijke om standigheden dn Lisse nog niet aan wezig worden geacht. De enige hoop is, dat de definitieve regeling in 1957 tot stand zal komen Uitbreidingsplan. B. en W. delen mede, dat juist de laatste maand goede vorderingen zijn gemaakt met het uitbreidingsplan. De gehele materie zoals de verhouding van het oude tot het nieuw gepojec- teerde winkelcentrum en de daarbij •betrokken belangen, de soort win kels, garagebedrijven e.d. zal in genoegzame mate ter sprake kunnen komen tijdens de openbare behande ling wan het plan, waaraan bovendien een openbare ter visie ligging voor belanghebbenden zal voorafgaan. B. en W. hopen tezelfdertijd de rap porten van het ETI en het LEI in bespreking te kunnen brengen, omdat deze rapporten belangrijke gegevens zullen bevatten omtrent de op lange re termijn te verwachten sociaal-eco nomische ontwikkeling. Verkeersvraagstuk. Enkele leden vroegen om doortas tende maatregelen in verband met het toenemend verkeer op de Hereweg, waardoor reeds van een overbelas ting kan worden gesproken. Ook op de Randweg neemt het ver keer toe en er wordt daar zeer veel geparkeerd op de fietspaden. Op deze en andere vragen antwoor den B. en W., dat het in het voorne men ligt zogenaamde fietspadiborden aan de Randweg te plaatsen. Vooraf zullen echter de kuilen in de fiets paden gedicht worden. Zodra de om standigheden dat veroorloven zal worden overgegaan tot sloping van ter is doodgelopen, omdat van de an dere zijde rtooit méér iéts werd ver- noihen. Op zijn voorstellen tot samen werking is tot op heden niet gerea geerd. Gasfabriek. Enkele leden vroegen of het juist is, dat het ibestek voor de te verhou wen gasfabriek dermate slecht en on volledig was, dat tengevolge daar van de animo van de aannemers om ar> te schrijven zeer gering was. Deze leden vernamen bij geruchte, dat een geheel nieuw gebouw naar schatting slechts 10.000 meer zou kosten dan de verbouwing. GE8TOLEN PALÏNGFUIK. Honderd gulden boete opgelegd. „Het is in hoge mate ergerlijk dat deze zoon van een rijke boer, die der tig koeien melkt, zich vergrijpt aan een fuik en viswater van beroepsvis sers, die toch heus geen dikke boter ham hebben", aldus de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter in de zaak tegen een 19-jarige vee houder uit Bodegraven. Deze moest terecht staan omdat hij op 18 Mei 1955 een aalfuik zou hebbën wegge nomen en ermee had gevist, alles ten nadele van een beroepsvisser. De vis ser en zijn Vader hadden de volgen de dag gemerkt, dat een aantal van hun fuiken was gelicht en vervolgens met stenen verzwaard weer onder water waren gelegd. Eén fuik was echter weg. De verdachte beweerde desge vraagd dat hij de fuik van zijn inmid dels geëmigreerde broer had gekre gen. Die zou hem hebben gevonden. Dat was een jaar geleden. De officier van Justitie achtte het ëéh minderwaardige streek, maar hij wilde rekening houden met verd. jeugd en blanco strafregister. Hij eiste ƒ100 boete of 50 dagen. Con form de eis werd verd. veroordeeld. Verd. deed direct afstand van zijn Een boete van 40 of 20 dagen eiste de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter tegen een baggerman uit Woubrugge. Hem was tenlaste ge legd, dat hij op 7 Juni j.l. bagger had ontvreemd ten nadele van de Coöp. veiling „Eendracht maakt macht" te Roeiofarendsveen. Nadat hij nog was gewaarschuwd was hij er met een vaartuig heen gegaan en had op het Brasemermeer op 15 Juni '55 weer gebaggerd. Vroeger had verd. 'h ver gunning voor baggeren, maar deze dat er secretarie in ieder geval steeds een volledig systeem aanwe zig is. Verder vroeg de heer Bergman zich af of dergelijke aanschaffingen niet eerder gerealiseerd konden wor den, zodat een en ander op de be groting zou worden geplaatst. Men zal hiei' rekening mee houden. Ten slotte werd het aangenomen. De Werkplaats. Voor de tweede maal kwam aan de orde de aanvraag om renteloos voor schot ten behoeve van de stichting „De Werkplaats". De heer Wesseling had een en ander nog eons bekeken en was van mening, dat een exploi tatierekening voor de auto van 3220 par jaar wel zeer optimistisch was opgezet. Spr. wil z'n stem er wel aan geven, maar dan hoofdzakelijk omdat had hij toen niet meer, omdat hu die door deze wagen enige personen niet betalen kon. De officier van Ju stitie vermeldde, dat de bagger van de veiling was, die daar als reserve was gestort. Verd. had de bagger naar in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld. De heer Bakker kon ook thans z'n stem niet aan het voorstel geven. De- werk. Ik ben er niet sterk genoeg voor en denk er hard over om er mee op te houden", zei hij. Het vonnis van de politierechter luidde: 25 boete of 10 dagen. Gemeenteraad Sassenheim Op de Herenweg neemt het verkeer nog steeds toe en lange slierten auto's trekken vaak door de op som mige plaatsen zeer smalle dorpskom. Een deskundige onder de leden noemde het ibestek uitstékend en schatte de meerkosten van nieuw bouw op minstens 30.000,—. B. en W. deelden die merhng en we ten de gering belangrstellmg van de aannemers aan de mindere aantrek kelijkheid van (het werk, het extra risico eri de spanning op de bouw markt. Volksgezondheid. Naar aanleiding van vragen om trent de volksgezondheid bleek, dat 't scboolmelkverbruik na een aanvanke lijke liohte teruggang weer het peil heeft bereikt van voor de melkprijs verhoging. Nog voor de winterperio de zal een propaganda-actie voor schoolmelk worden ingezet. Vele leden verklaarden zibh af te vragen, of de functie van gemeente arts nog wel noodzakelijk is. In ieder geval wensten zij Op te merken, dat zij geen verplichte artserikeuze voor armlastigen ingevoerd willen zien, daar zij principieel vrije artsen-keuze noodzakelijk vinden. Bij het vooronderzoek van de begro ting van Lisse döor secties uit de raad is uiteraard ook het investe ringsprogramma ter sprake geko men. Het feit, dat er voor 1956 niet minder dan drie nieuwe gymnastiek lokalen op het programma staan, deed de vraag rijzen, of de bouw van deze lokalen niet beter over enige jaren zou kunnen worden gespreid. B. én W. "wijzen er in hun antwoord op, dat een investeringsprogramma meer gezien moét worden als een streef- dan als een concreet werk plan. Jaarlijks wordt het nader on der de loupe genomen en door di verse overwegingen worden bepaalde objecten vaak verder naar de toe komst verschoven dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De bouw van de gymnastieklokalen is echter zeer drin gend en hier 'geldt hoe vlugger, hoe beter. Ten aanzien van de verlichting van de Hereweg merken B. en W. op, dat deze een zaak van de rijkswaterstaat is. Ten laste van de rijksbegroting voor 1956 zijn de nodige gelden aan gevraagd, om dit werk te kunnen uit voeren. B. en W. Vleien zich met de hoop, dat de Verbetering van de ver lichting inderdaad in het komende jaar een feit zal wörden. Parkeerruimte. Critische geluiden hebben enkele raadsleden laten horen over de plan- pen ten aanzien van de parkeer ruimte. Zij vonden het niet juist, dat plan. De aanleg van het parkeerter rein bij de Grachtwag is aanvankelijk in verband gebracht met de verbre ding van de Kapelstraat, zodat de planning voor 1960 geschiedde. In dien in toenemende mate overlast van parkerende auto's in de omge ving van het Vierkant zal worden ondervonden, moet ook naar de me ning van B. en W. op een vroeger tijdstip in de behoefte aan parkeer ruimte worden voorzien. Ten aanzien van de aanleg en ex ploitatie van parkeerterreinen voor de Keukenhof heeft het coÜege nog geen definitieve plannen. Het staat evenwel vast, dat de oplq$sjng van het Keukenhof-verkeersprobleem zeer urgent is, ook wat de paykeermoge- lijkheden betreft. Aan aanleg van een of meer goede parkeerterreinen zal niet te ontkomen zijn. B. en W. staan echter op het standpunt, dat deze par keerterreinen self-supporting dienen te zijn. het pand Kanaalstraat 146. De knip- j het parkeerterrein bij de Grachtweg, perlichtinstallatie zal dan, ook bij toe nemend verkeer, een voldoende waar schuwing geven voor het gevaarlijke 'kruispunt KanaalstraatRandweg, dat bovendien wordt aangegeven door gevaar-aanduidende borden en weg- ibeschildering. Samenwerking. Zowel door de raadsleden als döor B. en W. wordt nogmaals gepleit voor intergemeentelijke samenwer king. Chauvinisme kan het streek- belang in de weg staan. Het is vaak van weinig belang, waar een fabriek gebouwd wordt als de fabriek maar in de streek komt en de werkgelegen heid vergroot. B. en W. zijn van mening, dat met dit pleidooi van de zijde der raad een Open deur wordt ingetrapt Het collége streeft naar een dergelijke samenwerking. De voorzitter nam daartoe het ini tiatief dat in eerste instantie niet zonder succes is gebleven maar la nabij het Vierkant, eerst in 1960 ge pland is. Zij drongen er op aan ddft. werk eerder uit te voeren. Een ander lid noemde het investe ringsprogramma een slag in de lucht. Hij deelde mede in elk geval ernstig bezwaar te hebben tegen aanleg en exploitatie van een parkeerterrein door de gemeente, waarvoor niet min der dan 150.000,— is uitgetrokken. Een dergelijke aanleg kan veel beter aan het particulier initiatief worden overgelaten. Ook een bedrag van 10.000 voor een muziektent vond dit lid abnormaal. Andere leden vónden het bedrag van ƒ150.000,— Vrij hoog en dron gen aan op een verschuiving naar een later jaar. Urgente kwestie. In bun antwoord zeggen B. en W., dat het parkéerprotaleem een dringend karakter begint te krijgên. De oplos sing er van moet echter wórden ge* zien in het kader van 't uitbreidings- Stankverspreiding. Tenslotte is er door enkele leden op aangedrongen de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie te vervroe gen of voorlopige voorzieningen te treffen ter bestrijding van de stank verspreiding. B. en W. antwoorden, dat zij juist gunstiger berichten hebben ontvan gen over de voorlopige installatie. Zij zijn echter ook de menitig toege daan, dat de definitieve zuiverings installatie er zo spoedig mogelijk moet komen. De kosten zijn echter zeer hoog. Pas als de pjaats van deze installatie dn het uitbreidingsplan be kend is, zal men deze kwestie nader onder ogen kunnen zien. B.B. weer actief. De afd. Lisse va nde B.B. gaat, nu de seizoendruk- te achter de rug is, ook weer aap de slag. Alle leden hebben een circu laire ontvangen over de voorgeno men activiteiten voor deze winter. Alle ploegen blijken nog niet com pleet te zijn. Zo kunnen er bij de op ruim- en reddingsdienst nog enige vdijwilligers geplaatst worden. Men kan zich hiervoor opgeven bij mr Bartels, op het gemeentehuis (afd. bevokldng). Leiden die neg geen dienstkleding hebben ontvangen, kunnen deze op 25 October 's avonds afhalen in de Oud-Hollandse zaal van ,,De Witte Zwaan". De 'eerste contactavond zal worden gehouden op 11 November a.s. in „De Taverne". Géboren: Paul us Theodorus z. V. J. C. van Dijk en M. W. Philippo, Klazina d. van J. Reijerkerk en J, A. De gemeenteraad van Sassenheim kwam gisterenavond wederom in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren v. Breda, Duyndam en Heemskerk. Allereerst kwam aan de orde een aanvrage om subsidie van het col lege van het H. Kruis. Aan die college ontvangen de leerlingen gymnasiaal onderwijs met de mogelijkheid een opleiding voor staatsexamen A te krfjgen. Deze aanvrage werd goedge keurd. Per leerling zal 100 worden gevoteerd. Uit onze gemeente is één leerling in opleiding. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1954 werd ter goed keuring aan de Raad voorgelegd. Om een sluitende begroting te krijgen zou een subsidie nodig zijn geWeest van ƒ75.720.44 tegenover ƒ61.020.62 in 1953 en ƒ57.151.37 in 1952. De stijging is een gevolg van de verhoging der uitkeringsnormen en de toename van het aantal behoeftigen. Bij wijze van voorschot werd een subsidie verstrekt van ƒ77.934. De rekening sluit der halve met een batig saldo van 2.213.56. Dit komt weer terug in de gemeentekas. Politieverordening. Aan de ofde kwamen eeh tweetal wijzigingen in de politieverordening, Een tweetal instanties hadden er bij het college de aandacht op gevestigd, dat het aanbeveling zou verdienen een vergunning tot het plaatsen van een benzinepomp te weigeren op an dere gronden dan die vermeld in de Hinderwet. Men denkt o.a. aan we ring van pompen bij café's e.d. in ver. band met het alcoholgebruik, het te gengaan Van aantasting van land- schaps- en stedenschoon, alsmede de belangen van automobielbedrijven. Aan de politieverordening wordt nu een artikel toegevoegd houdende dat men zonder vergunning van B. en W. geen pompen mag plaatsen op of aan de wegen. Een tweede wijziging was het slui tingsuur der café's. Behalve Woens dags en Zaterdags moesten deze in richtingen om elf uur gesloten zijn. Het Bruine Paard had een doorlopen de uitzondering, tot 12 uur. Het gevolg was legio aanvragen om ontheffing voor bepaalde dagen. Dit is nu ver anderd. Men kan nu iedere dag tot 12 uur 's nachts in een café terecht. Wel zal er zeer streng op worden toegezien, dat men hier de hand aan zal houden. Vervolgens kwam de wijziging in het „Verplaatsingskostenbesluit" aan de orde. Tot nu toe was de regeling dèt gehuwde ambtenaren die elders woonachtig zijn, tweemaal per maand een dag verlof toegekend kregen on der vergoeding van de reiskosten. Dit is nu veranderd in dier voege dat dit het Westland verkocht. „Het is zwaan 8™™ die dermate invalide rijn dat ze gehaald moeten worden, moet men dan maar huiswerk geven. De heer Verschoor kon na lang beraad z'n stem geven. Economisch bedien mag men het niet doen, doch sociale overwegingen geven de door slag. Spr. wilde over deze grote post heenstappen onder uitdrukkelijk voorbehoud dat de werkplaats zeer zuinig zou worden beheerd. Hierop deelde de voorzitter mede, dat ook de werkplaats onder controle staat van het verificatiebureau der Ned. Ge meenten en de heren van dit bureau zijn niet gemakkelijk. De heer Kortekaas was van mening, dat het economisch gezien boter was deze mensen aan het werk te houden. Ondersteuning krijgen ze toch, of het nu van het Rijk komt of van het Arm bestuur, doch nu werken ze er voor. In dit opzicht moet men dan ook een royaal standpunt innemen cn de werkplaats zo goed "mogelijk inrich ten. Tenslotte nam de raad het voorstel van B. en W. aan met de aantekening dat de heer Bakker tegen was. is uitgebreid tot eenmaal per week, met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1955. De heer Bergman kon zich in principe met deze wijziging verenigen doch vroeg zich af waal-om dit nu met terugwerkende kracht moest ingaan. Waarom niet per 1 October. De voorzitter deelde mede, dat het hier een brief van de minister betrof van October 1954, doch niet eerder in de Raad was gebracht. Bo vendien is er een geval waarbij deze uitbreiding is toegezegd aan een amb. tenaar, gezien de brief van de minis, ter. Uiteindelijk Werd het goedge keurd. De vaststelling van het nieuwe ambtenarenreglement werd zonder enige discussie goedgekeurd. Dit re glement zal 23 October in werking treden en dan zal het oude reglement daterende uit 1931 komen te verval len. De voorzitter noemde het een groot stuk werk en zwaaide lof toe aan hen die het tot stand hebben ge bracht. Mechanisatie. Zoals reeds eerder werd medege deeld wil men overgaan tot mecha nisatie van de bevolkingsboekhou ding. Dit is zeer belangrijk in ver band met verkiezingen, bevolkings doorlichting enz., kortom werkzaam heden Waarbij zeer veel moet Worden overgewerkt. Men kon door mechani satie de benodigde gegevens in een zeer korte tijd verkrijgen; 'n machi ne heeft men niet nodig. Bewerking van de kaarten wordt bij een pons- kaartendienst gedahn. Het geheel gaat dus alleen om de aanschaf van de be nodigde ponskaarten. Dit beloopt een bedrag van 1400. Per jaar zal dit systeem pl.m. 50 meer bedragen dan dat men met het oude systeem blijft werken. De heer Beye juicht deze verande ring toe. De heer Bergman had bezwaren dat de kaarten steeds werden ver- Bestemming perceel grond. Omtrent de bestemming van een perceel grond aan de Charbonlaan werd nog enige discussie gevoerd. De heer v. d. Nouland vroeg zich af of het stuk hiet te groot was. Hij zou liever zien, dat het voorste gedeelte speelterrein voor de jeugd werd, zoals was voorgesteld en liet achterste ge deelte verhuurd werd aan volkstuin ders. Ook zou er een goede afraste ring moeten komen bij de sloten. De heer v. d. Geest stelde voor de graszoden te verkopen en zand te storten. Dit is in ieder geval beter dan de huidige toestand. Ook vroeg spr. zich af of het wel aanbeveling verdient, dit stuk open te stel len, vooral met het oog op de rijpere jeugd. Het college zal deze sugges ties óverWegeh. Het gaat er echter om dat dit perceel niet meer verhuurd wordt. Daar kon de raad zich mede verenigen. Een xweetal schuurtjes aan de Hor tuslaan zullen aan daarvoor in aan merking komende personen worden verhuurd, echter kan de gemeente de huur per week opzeggen indien een andere bestemming voor deze schuur tjes aanwezig is. Het perceel Hoofdstraat 23 zal door de gemeente worden verhuurd. Een gedeelte vande Zuilhofstraat zal om niet worden aanvaard van de heer A. Kuyper onder voorwaarde dat laatst genoemde onitlast wordt van het on derhoud der straat. Een compta'biliteitsbesluit bracht Voerd. De voorzitter kon mededelen het eind der vergadering. Het woedende water wierp huis op spoorlijn Cardol. Johannes Corelis z. van G. Segers en G. Griffioen. Ondertrouwd: J. H. Nieboer en G. Th. Luijten. G. A. Weijers en E. Lui ten. G. J. Heemskerk en C. M. Rands- dorp. Gehuwd: C. W. J. Kortekaas en A. A. van der Lans. Overleden. Jacoba Johanna Verste- ge, wed. van P. A. Uljee, oud 79 j. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: broche, donkerblauwe overjas, doublé halskettinkje, zijden damesshawl, zwart gebreid mutsje, bril, rode kinderwant, ballpoint, rode autostep met gele spatborden. Aankomen lopen: jong, z>w. poesje. Verloren: diverse handschoenen en wanten, bril met ibruin montuur, hou ten kruiwagen, damespolshorloge (Sinta), grijs plastic hoofddoekje, róde regenjas met ceintuur, huissleu tel, duozit van bromfiets, blauwe damesschoen (pump), bruine kinder schoen. Vermist: grijsblauw poesje. DE KWAKEL KDO. Zondag speelt het le elf tal van KDO op eigen terrein tegen SVVO, aanvang 2.30 uur (men wordt in witte sdhirt uit te komen). De re- serven gaan op bezoek bij SDZ 3, aan vang 2.15 uur. Vertrek per auto om 1 uur vanaf Leenders. Het 2e junio- reneliftal speelt uit tegen A'bkewalda, anavang 2 uur, vertrek per auto om 1 uur vanaf Leenders. Toen het opstandige water van de NorwaIk-rivier in Connecticut de stad Norwalk bereikte en daar duchtig huis hield, Werd dit huls o m. opgetild en door het ziedende water midden op een spoorlijn achtergelaten. De rivier trad bulten haar oevers tijdens de rampzalige overstromingen, welke het Noord-Oosten van de Verenigde Staten hebben geteisterd, ilui Hen dak loos maakten, en in zeven staten voor in totaal een half Billiocn schade aarichttem

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5