fat S LWKLGAT &ymtLW Na feestelijke binnenkomst werd Koningin nationaal geschenk van Curagao aangeboden Omgeving Oriënteringsavond voor aanstaande emigranten in de Don Boscoschool Koninklijke standaard maakte tot residentie paleis Moge onze saamhorigheid aan diepte winnen tot heil van het Koninkrijk Lezing in het Leids Museum van Oudheden WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 l/t v A C* (b ARME MAN. De dienstdoende verkeersagent bij de Gijselaarsbank kan bij slecht weer nimmer onze medelijdende blik ont gaan. Wat moet dat worden als straks de winter aan deze knoppenbewerker zijn grimmig gelaat toont? Wij hebben hier al eens met men sen, die iets in Leiden te vertellen hebben over gesproken, maar de Wel stand-commissie schijnt tegen het plaatsen van een huisje op deze plaats bezwaar te maken. We kunnen daar inkomen, omdat deze bank als versierend ornament op dit kruispunt betekenis heeft, maar kan de welstand van de agent, die hier dag in dag uit staat te ver kleumen, óók geen duit in het zakje van deze commissie doen? Het be hoeft niet veel meer dan een glazen afdakje te zijn en in het voorjaar, als de Gijzelaarsbank ook functioneel weer betekenis krijgt, zou het huisje zolang op de rommelzolder van ge meentewerken opgeslagen kunnen worden. Br zijn wèl plannen om achter de knoppenkast een verwarmende voet plaat aan te brengen. Officieel heeft men zich dus het lot van deze man al aangetrokken. Het gaat nu alleen nog maar om dat „kleine beetje méér".. Geen herhaling. Van een andere maatregel zijn wij in ieder geval zeker. De kast aan de Gijzelaarsbank zal met een slot wor den afgesloten. De politie wenst géén herhaling van het nachtelijk spel van Leidse studenten met de stoplichten. Het sein staat rood voor deze heren, al zijn zij geen groen meer. Afscheid J. Bult van belastingen. Met ingang van 1 November a.s. gaat de heer J. Bult de dienst der invoerrechten en accijnzen te Leiden met pensioen verlaten. In 1919 werd hij te Leiden geplaatst in de rang van commies 2e klasse, na het door lopen van verschillende rangen kreeg hij in 1928 de functie van plaatsver vangend chef van dienst. In 1951 werd hij bevorderd tot hoofdassistent. In zijn langjarige Leidse loopbaan heeft de heer Bult de industriële ont wikkeling van Leiden van nabij mee gemaakt en tot ontplooiing zien komen Uit het bedrijfsleven hebben velen dankbaar gebruik gemaakt van zijn kennis van de ingewikkelde fiscale wetgeving en nimmer werd in dit op zicht vergeefs een beroep op zijn be reidwilligheid gedaan. Dat ook de regering zijn verdien sten erkend heeft moge blijken uit het feit, dat de heer Bult dit jaar door H.M. de Koningin werd begiftigd met de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Maandag 31 October a.s. zal offi cieel afscheid van de heer Bult geno men worden. Van 17.00 tot 18.00 uur kan men in het gebouw van de In spectie der inv. acc. aan de Lange- brug 20 te Leiden van de heer Bult afscheid nemen. Nederlands-Arabische kring. Dezer dagen is een Nederlands-Ara bische Kring opgericht. Vice-voorzit- ter is prof. dr. G. W. J. Drewes uit Leiden, en prof dr. P. A, H. Boer uit Leiden wordt genoemd als een van de commissarissen. Jeugdboeken. Van 24 tot 29 October wordt in de Boerhaave-zalen te Leiden een ten toonstelling van jeugdboeken gehou den. Zij is geooend: Maandag en Vrij dag van 14.30—17.30 en 19.00—21.00 uur. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 14.3017.30 uur, SPIEKER. PSYCHOLOGISCH INSTITUUT AAN HERENGRACHT. De panden 32 en 34 aan de Heren gracht te Leiden, thans in gebruik als kantoor van Smit Röntgenappara- tenfabriek, zullen te zijner tijd wor- en ingericht als psychologisch insti- tuut van de Leidse universiteit. Het Rijk heeft dezer dagen deze panden doen aankopen. Het psychologisch instituut, dat thans in het huis aan het Rapenburg 32 en in twee gebouwen aan de Eer ste Binnenvestgracht gevestigd is, heeft ernstig met ruimtegebrek te j t kampen. Het gebouw Raoenburg 32 VCr^adcrdeil ill LcidCfl zal metterüd in gebruik genomen j worden als deel van de juridische fa- Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrijf 10.95 R.K. Kleuter'eidsters „Emigreren is vooruitzien" Twee bekende figuren uit de wereld der R.K. emigratie-voorlichting, die zojuist van een reis naar twee ver schillende emigratie-gebieden terug gekeerd zijn, rector Vester en de heer Bosman, hebben gisteravond in de aula van de Don Boscoschool een oriënteringsavond verzorgd, waarvoor een goede belangstelling bestond. Beiden hielden een lezing, waarna er voor de aanwezigen gelegenheid be stond tot het stellen van vragen. Goodwill in de vreemde. De heer Bosman begon zijn rede met de diverse soorten van emigratie te noemen. De oude betekenis van het woord is verwant met de grote naam, die Nederland zich door de arbeid van de eerste emigranten ver worven heeft. De nieuwe betekenis van het woord hangt samen met de voorspoed, die de emigrant in het nieuwe land voor de toekomst van hem en zijn familie hoopt te vinden. Jammer is, dat vooral de laatste tijd de emigratie in sommige kringen vol komen foutief beoordeeld wordt. Ge wezen wordt op de hoogconjunctuur, die wij thans beleven en op het ge- culteit, die in het Gravensteen onder dak heeft gevonden. DIJBEEN GEBROKEN TIJDENS OEFENINGEN Om vier uur gistermiddag struikelde een 17-jarige leerling van de Chris telijke HBS aan de Kagerstraat te Leiden tijdens gymnastiek-oefenin- gen, in het sportlokaal. Hij brak het linker rdijtoeen. De ontvangst te Willemstad gistermorgen I OODZWAAR DRUKTE GISTERMORGEN de tropische hitte op Willem- stad, toen de statige stoet, waarvan de crème calèche het middelpunt vormde, zich in beweging zette om de vorstelijke bezoekers naar het hart van de eerste stad van Curagao te voeren. De Curagaoers zijn veel gewend, maar de hitte van gistermorgen was zelfs voor hen niet alledaags en de wijze, waarop het koningspaar verwel komt werd, was daardoor een doorslaand bewijs, hoezeer de inwoners van Willemstad de komst van de koningin en de prins op prijs stelden. De binnentocht van het Koninklijk Paar in Willemstad is gistermorgen een historische gebeurtenis geworden voor het enthousiaste Curagao, dat de eerste schroom voor de hoge bezoekers al vrij spoedig overwonnen had en met een voor deze streken zeldzame geestdrift de kleurrijke stoet bejubelde, die via de berg Altena, het Julianaplein, de Ruyterkade en de Handelskade naar het Gouverneursplein reed, waar aan de poort van 't sta tige gouverneurspaleis mevr. Struycken de Koninklijke gasten opwachtte. Tijdens het verblijf op Curagao zal mevrouw Struycken de gastvrouwe zijn van het Koninklijk Paar en het paleis is tot residentie verheven, het geen duidelijk zichtbaar werd door de koninklijke standaard, die onmid dellijk aan de toren verscheen, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard de oprijlaan betraden. Even werden de vorsten hier aan het oog van de grote menigte onttrok ken, maar dit duurde slechts kort, want vrij spoedig werden zij weer zicht baar in de tuin van het paleis, die hoog boven de fortmuur is gelegen. Na het eerste officiële welkom, kreeg ook in Willemstad de „hope des vaderlands" de voorrang en honderden toekomstige burgertjes en bur geresjes van Willemstad brachten het Koninklijk Paar een zanghulde, waarvan de liederen veelal speciaal voor deze bijzondere gelegenheid ge componeerd waren door de heer R. Boskaljon, die met zijn dirigeerstokje deze massale zang leidde. heeft zij bepaald, dat dit bedrag aan gewend zou worden voor het stichten van jeugdhuizen, waaraan Curagao een zeer groot gebrek heeft. De bijzondere groei der bevolking, de slechte woontoestanden en de so ciale omstandigheden van vele bevol kingsgroepen op Curagao helbben in do laatste tientallen jaren een jeugd criminaliteit voortgebracht, die slechts voldoende bestreden kan 4 JEUGDHUIZEN. Dit vormde het slot van dit opwin dende ochtendprogramma; de Konin- kin en de Prins trokken zich met hun gastheer en mevrouw Struycken te rug in het paleis, waar zij enkele ge nodigden ontvingen, enkele verver singen gebruikten en later in de mor gen het Curagaose bestuurscollege aan zich lieten voorstellen Op het grote Gouverneursplein bleef echter, ook toen de paleistuinen verlaten waren, de feestelijke stem ming hangen. Langzaam verspreidde zich de me nigte, maar tientallen bleven te vergeefs nog geruime tijd wach ten om nog een glimp van de konink lijke bezoekers op te vangen. DRIE DAGEN FEEST. Willemstad, dat als eerste stad van de Ned. Antillen een regerend vorstin binnen haar veste mocht ontvangen, was zich deze gebeurtenis ten volle bewust en een sfeer van feest bleef •in de stad merkbaar, want slechts het eerste deel van het orozram was af gewerkt en de wetenschap, dat het festijn drie dagen zal duren, beteken de voor Willemstad voldoende om niet direct tot het leven van alledag terug te keren. Inmiddels was in het paleis een de putatie uit de ourgery gearriveerd, worden, wanneer men de jeugd van de straat kan halen en hen onder kan •brengen in tehuizen, waar zij vin den, wat zij vaak in de gezinnen te vergeefs zoeken. De bijeengebrachte som is voldoen de voor 3 tot 4 jeugdhuizen. Nadat de koningin het geschenk aanvaard had deelde zij officieel de bestemming daarvan mede, terwijl zij de hoop uitsprak, dat dit nationale •geschenk een duidelijke bijdrage zal blijken te zijn voor de verdere ont wikkeling van Curagao. 4 r1- ironin^m een nationaal ge szï.enlc aanbood, bestaande uit 62 1 Antilliaanse guldens 124.000,Ned. waarde, die door gpeot. en klein op Curagao bijeenge bracht zyn. De bestemming van dit bedrag was reeds bekend, want toen d koningin enige tijd geleden hoorde, dat men haar een nationaal geschenk wilde aanbieden bij haar komst op Curagao, Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Quirinus Maria, zn van Q. P- Koster en J. B. Boero; Franciscus Johannes, zn van J. F. Bosman en J. Aartsen; Janna Jaco- ba, dr van J. Remmerzwaal en L. P. Haasnoot; Hendrika dr van H. Kie- mel en E. Richel; Cornelia Maria Jo hanna dr van W. de Graaf en C. de Pree; Jasper Gerrit zn van J. v. Delft en J. Zwitser; An toon Herman Ma ria, zn van H. M. J. Timmerman en H. M. v. Haasteren; Petrus Johan nes zn van P. J. Galjaard en J. de Groot. Ondertrouwd: J. T. Vlasveld en W. Zandvliet; M. Bol en J. J..N. Bo- termans; C. A. v. Es en M. C. Lens; L. Groenendijk en C. v. Vreeswijk; J. Groenenberg en C. J. Teljeur; A. L. v. d. Heijden en K. Efdé; P. G. Gramsbergen en H. A. F. Dekker; A. van den Burg en M. Eradus; W. F. Nachtegeller en G. M. v. Stal; A. v. d. Bie en D. Kiel; A. Eriks en M. Zonneveld; J. Boot en W. J. ter Laak J. J. Gressie en C. v. Duijvenbode; G. A. T. Hoekstra en A. M. Rozeck. Overleden: J. Parmentier man 70 j.; L. Louters, vrouw 81 j.; W. J. M. Zwetsloot zn 9 mnd. OIIOIIOHO110110110110110110110110110110110110IIOII Koninklijke proclamatie Bij haar aankomst in Willemstad heeft Hare Majesteit Koningin Juliana een proclamatie uitgegeven, die de volgende inhoud had: ingezetenen van de Nederlandse Antillen. Het verheugt mijn echtgenoot en mij zeer, heden in de hoofdstad van de Nederlandse Antillen voet aan wal te zetten en een tiental dagen in uw midden te verkeren. Sinds wij, onderscheidenlijk in 1942 en 1944 uw land voor de eerste maal bezochten, hebben zich in de wereld vele veranderingen ten goede voltrokken. De vrede is mogen terugkeren en alierwege is het herstel ingetreden van de vele en ernstige verwoestingen, die de oorlog met zich bracht. Binnen het koninkrijk heeft de verhouding tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname een grondige wijziging onder gaan. In de gezamenlijk vrijwillig aanvaarde nieuwe rechtsorde werd het grondbeginsel van de zelfstandige behartiging der eigen belangen der landen verankerd. Daarnaast werd als evenwichtig grondbeginsel erkend: De gezamenlijke verbondenheid tot verzor ging der gemeenschappelijke belangen en tot wederkerige bijstand. Bij de aanvang van dit bezoek wil ik als mijn vaste vertrouwen uitspreken, dat de toekomst de getrouwe naleving dezer grond beginselen zal bevestigen. De samenhorigheid tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zal daardoor nog aan diepte winnen tot heil van het Koninkrijk der Nederlanden en van alle rijksgenoten. JULIANA". ÏIIOIIOII Oil Oil Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil Oil Oil OIK De kleuterleidsters afdeling Leiden vergaderde gisteren in „De Voorzie nigheid". Hieraan ging naar aanlei ding van het feest van de patrones van de Bond van Kleuterleidsters, de heilige Theresia van Avila, een Lof vooraf, waaronder de geestelijke ad viseur, pastoor A. van Schalen O.FJVÏ. een toespraak hield. De vergadering werd geopend door de voorzitster, mejuffr. A. Righart van Gelder. Na het voorlezen van de notulen werd pastoor A. van Schalen door de voorzitster als G.A. geïnstalleerd in de plaats van pastoor dr. W. Sehmitz, oud-pastoor van de Leonardus-pa- rochie. Vervolgens sprak de voorzitster van haar dankbaarheid voor het wets, ontwerp op het Kleuteronderwijs, dat door de Tweede Kamer met algeme ne stemmen is aangenomen. Enkele belangrijke punten uit het wetsontwerp werden besproken. Vele vragen werden gesteld. Daarna volgde de les van de heer W. J. van Eek over de kleuterjaren, waarin, behandeld werden: De ont dekking van de wereld-angst, spel en bezigheid, de sociale ontwikkeling en de ontwikkeling van het kinderlijk denken. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. examen F. Wis- en Natuurkunde de heer J. A. Brongers te Leiden; voor het doe. examen Scheikunde de heren A. D. Douma te Den Haag en F. A. Deier- kauf te Boxtel; voor het doe. examen Geologie de heren W. H. Nieuwen- huys te Oegstgeest en A. C. van Gin- kel te Oegstgeest. „In de schaduw van twijfel" De serie „Groot Toneel" is gister avond voor K. en O. ingezet met de opvoering door de Haagse Comedie van Norman King's spel „In de scha duw van twijfel". Het is een echt eigentijd stuk met een modern gege ven, n.l. verraad op het gebied van de jongste ontdekkingen der kernener gie. Als het spel begint is dat ver raad al achter de rug en heeft de veroordeelde atoomdeskundige zijn straf reeds uitgeboot. Maar de geleer de, die in goed vertrouwen zijn ont dekking met een jongere collega had besproken en dus wel de oanleiding tot verraad had gegeven, maar in we zen geen verrader was, werd door de mensen gemeden en kon niet meer aan de slag komen. Toch was hij voor „vriend en vijand" 'n begerens waardig object met zijn kennis van de kernphysica en derhalve werd hij zonder dat de wereldvreemde man er iets van vermoedde gescha duwd en speelden er zich achter zijn rug om intriges af, waarvan de toe schouwer reeds direct wat begint te vermoeden, maar waarvan de ont- Jcnoping tot het eind van het laatste ïdrijf zijn verrassing verbergt. Naar wij vernemen, is dit stuk eersteling van de Engelse schrijver en dat is een gerede verontschuldiging voor een wat zwakke bouw, maar het spel van de Haagse Comedie heeft de zwakke plekken totaal doen geten. Vooral 't natuurlijke vanzelf sprekende acteren van Paul Steenber gen, die de gedesillusioneerde geleer. de had uit te bellden, heeft deze toch ietwat onzekere figuur volko men aannemelijk weten te maken. Naast hem stond Ida Wasserman als de dappere tegen de omstandigheden vechtende vrouw, wier liefde trouw ten slotte deelde n in de o winning. Voor de spanning in het ver haal zorgden Pim Dikkers, wiens ware bedoelingen eerst later onthuld worden, alsmede Dick van Veen, die een kei-harde politieman typeerde, terwijl de bijfiguren van de bezorgde verhuurster Marie Meunier en haar goedige echtgenoot Wim de Haas te zamen met de ratelende Do v. Stek als zusje Liz voor de afleiding zorg den. Tenslotte was er nog een veel geheimen verbergende zeer gereser veerde fabrieksdirecteur van Joris Diels. Zij allen verzorgden het spel tot een uitstekend sluitend geheel, dat geen „schaduw van tv/ij fel" over liet,of dit spel wel geslaagd was. Later zullen nog twee herhalingen van deze „thriller" voor K. en O. worden' gegeven. Gisteravond hield mejuffrouw M. Werbrouck, directrice van de Fonda- tion égyptologique Reine Elisabeth te Brussel, de eerste aangekondigde najaarslezingen in het Rijksmuseum van Oudheden over het symbolisme der Egyptische plafonds. Dak en plafond bieden in alle lan den der wereld een reeële bescher ming voor de mens. Zo was het ook in het Oude Egypte, waar zij overdag bescherming boden tegen de zon, maar hier kwaon er bovendien een symbolische bescherming bij door de vorm van het dak en de versiering, die op het plafond was aangebracht. Het platte dak was het meest ver breid, maar schuine en gebogen da ken en zelfs koepels koimen ook voor. Sommige daarvan corresponderen anet die van de rituele paviljoenen voor het primitieve Egypte. De ver siering van het plafond hangt af van de vorm van het dak. In de paleizen treft men plafondsbeschilderingen aan, die de bewoners de illusie moe ten geven zich in de open lucht en in de vrije natuur te bevinden. In de ■graven en de tempels ontmoet men twee verschillende beginsels, beide symlbolisCh. Het eerste herinnert door een rijke, veelkleurige beschildering aan de oorspronkelijk plafonds van hout, riet en geweven stof, het twee de aan het hemelgewelf. Het eerste houdt verband met het gaan door deze wereld naar de andere, het tweede met het verblijf in de hemelse wereld. Talrijke varianten vertonen Q'e godin Noet, onder wier bescher ming de mens staat in leven en dood, en elementen van de zonnemythe. Maar altijd en vooral tijdens het Nieuwe Rijk toont 'het plafond in zijn beschildering met veelkleurige figu ren zijn beschermende symolische betekenis. Agenda Leiden WOENSDAG Mij. voor Tuinbouw en plantkun de, Gerecht 8 uur nam. Rozenkranskruistocht „St. Petrus- kerk, 6.45 uur. KAJ Vormingsavond. Zaal Maria Gijzensteeg, 8.30 uur nam. DONDERDAG Genootschap NederlandEngeland, 8 uur nam. Doelen. Kath. Vrouwengilde. Lezing over Vrijmetselarij. 8 uur „In den Ver gulden Turk". R.K. EHBO. Vervolgcursus. R.K. Lyceuim. 8 uur nam. VRIJDAG K. en O. en V.I.R.O. Herdenking 10 jaar Ver. Naties. Filmavond. Stadszaal .8 uur nam. Ver. Oud-Leiden. Lezing: De Val kerij vroeger en nu. 8 uur nam. St. Christoffel. Vergadering „Har monie". 8 uur nam. ZATERDAG St. Odilia. Feestavond, St. Antonius Cluibhuis. 8 uur nam. R.K. Instuif. Elly Rexon. 8 uur nam. Leonardushuis. ZONDAG R.K. EHBO. Rayonwedstrijd. R.K. Technische School Boerbaavelaan. 2 uur nam. BIOSCOPEN. De films van de week van 14 tot 21 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdacht van spionnage", 18 jaar. Lido: „Chantage", 14 jaar. Luxor: „Canaris", 14 jaar. Trianon: „Versailles' vorsten en vrouwen", 18 jaar. Rex: „Oproer in cel 11", 18 jaar. Dienst der apotheken. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502, de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. brek aan arbeidskrachten, dat hiermee samen gaat. Men vergeet echter dat na deze hoogconjunctuur onvermij delijk een terugslag komt waarvan in de eerste plaats de ongeschoolde arbeiders het slachtoffer zullen wor den. Ook de goodwill, die door de vestiging van Nederlanders in vreem de landen verkregen wordt, ziet men zonder meer over het hoofd. Boven dien bedraagt het aantal emigrerende vakmensen slechts 1/3% van het totaal, terwijl de aanwas per jaar op 1/10% gerekend moet worden. Emigreren is in vele gevallen voor uitzien. Vooruitzien, opdat men niet na verloop van tijd in Zuid Holland met 999 andere vaderlanders op 1 km2 moet huizen, terwijl in Canada en Australië één inwoner op dezelfde oppervlakte leeft. Bij het emigreren is een voorbereiding van het grootste belang. Spreker verklaarde zich ten slotte een tegenstander van vrijge- zellenemigratie. Voorbereiding. Rector Vester gaf enkele cijfers over de Canadese arbeidsmarkt. In- plaats van de 14 millioen mensen, die het land op het ogenblik bezit zou men 100 millioen moeten tellen om de bodem zijn waarden te ont rukken. Ook rector Vester legde de nadruk op de voorbereiding op de emigratie, die de emigrant later vele moeilijkheden kan besparen. Hij zal door deze voorlichting overtuigd ra ken, dat men door te emigreren een offer brengt. Een offer, dat nu reeds gevoeld moet worden en zijn waarde heeft. Spreker waarschuwde tegen het meenemen van veel geld met de be doeling direct na aankomst in het nieuwe vaderland een zaak op te zet ten. Men doet er, aldus sipreker veel beter aan eerst de gewoonten van het land enkele jaren te bestuderen, alvorens zich op glad ijs te wagen. Na de pauze bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen, waar van druk gebruik werd gemaakt. LEIDERDORP Begin van bevolkingsonderzoek op rheumatiek. Deze week zullen ver schillende inwoners van Leiderdorp een enquête-formulier ontvangen, waarmede op hen een beroep wordt gedaan om mede te werken aan een belangrijk onderzoek ten- behoeve van de Volksgezondheid. Het betreft een onderzoek dat mo menteel in Nederland plaats heeft met het doel na te gaan in welke ma te rheumatische aandoeningen onder de bevolking voorkomen. Dit onderzoek gaat uit van de Ge zondheidsorganisatie T.N.O- te 's Gra- venhage in samenwerking met de re gionale organisaties voor rheuma- tiekbestrijding en de gemeentebestu ren van die plaatsen in ons land, waar dit onderzoek zal plaats hebben. De werkwijze van het onderzoek is een enquête welke wordt gehouden onder die personen in de leeftijds groep van 15 tot en met 64 jaar: De inwoners nu, welke zijn aange zocht, ontvangen een vragenformu lier dat hun door het gemeentebe stuur is toegezonden. De bedoeling hiervan is dat een ieder, wiens naam op dit formulier voorkomt, dit volledig invult. Vooral ook die personen die menen nimmer lijdende te zijn geweest aan rheumatiek. Wil nu het onderzoek volledig sla gen dan is het volgende van belang: 1. «Dat de geadresseerde het for mulier volledig invult met alle gege vens die op hemzelf betrekking heb ben; 2. ook al heeft men nimmer last gehad van rheumatiek is het van groot belang voor het onderzoek, dat de gezonde eveneens volledige inlich tingen geeft; 3. zorgt er voor dat Uw formulier tijdig ingevuld klaar ligt als de huis bezoekers, die zich hiervoor vrjjwil- Mg beschikbaar stelden, deze formu lieren komen afhalen aan huis. Zoals hierboven reeds omschreven is het de bedoeling een overzicht te krijgen omtrent het voorkomen van rheumatische aandoeningen en haar oorzakelijk aspecten. Vanzelf sprekend is het echter niet mogelijk diepgaand.op de problemen in te gaan tijdens het onderzoek. Wel zullen die personen, welke blijken te lijden aan één of andere vorm van rheumatiek, of lijdende zijn geweest, worden opgeroepen om hun klachten met de rheumatologen te bespreken. Dit zal plaats hebben 89 en 10 November. Er Zal geen lichamelijk onderzoek plaats hebben of behandeling. Wel zal, indien dit nodig blijkt, in overleg worden getreden met de desbetreffende huisarts. OEGSTGEEST Missie-actie. Woensdagavond zal in ons parochiehuis de Japanse film, „De klokken van Nagasaki" worden vertoond door een nater-missionaris van Soarrendaal en Scheut, die jaren lang in China is werkzaam geweest, doch uit dit land werd gezet. Genoemde film, nu voorzien van Hollandse tekst, maakte een ware zegetocht door Japan. WOERDEN, 19 Oct. Kaas. Aan voer 191 partijen. Notering: eerste kwaliteit f 2.35 tot 2.39; tweede kwal. 2.29 tot 2.30; extra kwal. tot 2.48. Handel stuk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2