TUSSEN BALIE Algemene beschouwingen wezen op instemming met beleid B en W Gemeenteraad Voorschoten Wel een lijstje wensen K.V.P. afd. Warmond aanvaardde een motie voor de woningbouw Alexander DINSDAG 18 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De Algemene beschouwingen, die gisterenavond in de gemeenteraad van Voorschoten werden gehouden bij de behandeling van de gemeentebe groting 1956 gaven het college alle reden tot voldoening. Er waren vele wensen, de meeste sprekers haastten zich te verklaren, dat deze niet kost baar waren, maar men was wel te vreden. Voor de aanvang van de be sprekingen werd het nieuwe raads lid, de heer J. de Graaff (Prot. Chr.) beëindigd. Tengevolge van een verzoek van de heer Eysink-Smeets om de ver goeding per leerling voor het VGLO te brengen van 40 op 45 werd het voorstel van B. en W. omtrent deze vergoeding terugverwezen naar de commissie. Bij de behandeling van de begrotingen sprak de heer For ta nier (K.V.P.) het eerst. Hij vond in deze sluitende begroting geen reden tot juichen, de post onvoorzien was te laag, gezien de werken, die in het vooruitzicht liggen en ook waren de inkomsten soms vrij ruim geschat. Uitbreiding raadhuis. Gezien de noodzaak om het raad huis uit te breiden wees hij er op, dat zijn fractie in 1950 gewaarschuwd had dat de O.L.S. wel eens voor deze uitbreiding nodig zou zijn. Men had deze school toch uitgebreid. Nu staat men voor een uitbreiding van het raadhuis. Hij vroeg om de plannen ruim op te zetten. Het restant van het bouwvolume zal geheel gebruikt moeten worden voor woningwetwoningen in de Vliet- wijk. Spr. wenste spoed met de bouw plannen, met een eventuele verkoop van het huizenbezit gaat de fractie accoord, mits goed onderhoud ge waarborgd is. Het college dient de mogelijkheid te bezien voor de ver koop van deze huizen aan particulie ren. Met het antwoord van de Rijks bemiddelaars op het verzoek tot ho gere classificatie van de gemeente kan geen genoegen worden genomen. De matige resultaten van de be drijven riepen enkele vragen op. Is dit bij de andere partners in het con tract met Leiden ook het geval? De fractie twijfelt er aan, of de winst verdeling met Leiden wel goed is. De tariefsraad, waarop al eerder was aangedrongen blijft zeer gewenst. Onrendabele aanbestedingen. Het zal nodig zijn ook de onrenda bele aanbestedingen op gas, water en electriciteit te doen plaats vinden. Van het college wordt een plan ver wacht. Voor de uitbreidingen van de gemeente in de Noord-Hollandse pol der dienen de gronden snel te worden aangekocht. Een passende schadeloos stelling voor de gedupeerden is nood zakelijk. Er is geen industrieterrein meer beschikbaar, doch er is mis schien een mogelijkheid om de Donk laan te verlengen. De heer For tanier wees er op, dat door de hoogspanningskabels 60 ha. cultuurgrond, alleen al in Voorscho ten verloren is, het college dient er op aan te dringen dat het koppelnet ondergronds wordt gebracht. Spreker vroeg ook welke plannen er nu pre cies bestaan voor de nieuwe Provin ciale- en Rijkswegen. Tevens zag de fractie met verlangen uit naar de nieuwe politieverordening. Optimisme. De heer v. Oosten (Prot. Chr.) maakt zich minder zorgen over de begroting en vond de gemeente er niet slecht voorstaan. Hij wilde plan nen zien voor de bebouwing van de Vlietwijk en rekende er alvast op dat het wel weer een jaar zou duren voor de vergunning er zou zijn. In Den Haag werken de verschillende instan ties meer tegen dan mee. De uitbrei ding van de gemeente wilde hij niet verder in de richting van Leiden voortzetten. Zoek het zuidelijk, zei hij de wethouder. De winsten van de be drijven vond hij niet zo slecht, maar voelde toch niet veel voor tariefsver laging. De heer Pels voelde in tegenstel ling tot de voorgaande sprekers niets voor een woonplaatsbelasting, die on gelijkheid zou scheppen. Hij vroeg waardoor de gemeente zich de laatste paar jaar minder had uitgebreid. De totale uitbreiding in de laatste 5 jaar had 15 pet. bedragen, de laatste twee jaren hadden daartoe geen bijdrage geleverd. De woningbouw is in Voor schoten met 50 pet. toegenomen in een jaar. Hij geloofde niet in bouwen in de vrije sector en wilde alleen woningwetwoningen in Voorschoten. De gemeente moet verder een bejaar denhuis bouwen en ook de burgerzin aankweken. Tenslotte was er een voorstel van zijn fractie om de rond vraag af te schaffen, omdat deze te veel tijd in beslag zou nemen. De heer v. Eist had ontdekt dat een kwart van de woningen in Voorscho ten gemeent-eigendom is. Hij drong aan op verkoop, althans van een deel. Hij hoopte op veel bouw in de vrije sector en wees op verschillende gun stige voorbeelden. De verhoging van de watertarieven, die in voorberei ding is, vond geen instemming. Hij wilde eerste andere middelen beproe ven om tot opheffing van het tekort te komen. In grote trekken was hij het verder eens met de wensen van de twee eerste sprekers en hij zag eveneens geen reden om somber te doen over de begrotingen 1956. HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker's Kloosterbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe hutd Maar ook als wtijfmtddel bij rheuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Mi1'' ÉT" WÊ\ Be- Advertentie KATWIJK AAN DEN RIJN 'n Meevaller voor de tuinders. Om aan de tuinders de vergoedings- prijs voor doorgedraaide producten te kunnen geven wordt er aan alle veilingen een zeker bedarg z.g. „hef fing" ingehouden en in een speciale pot gedeponeerd, waaruit dan de vergoedingseprijs, die echter bene den de kostprijs ligt, te kunnen uit keren. Voor sommige producten, zo als voor bos-, was- en breekpeen is die heffing vrij hoog en de vergoe- dingsprijs laag. Dit is aanleiding ge weest voor het Centr. Bureau der Tuinbouwveilingen voor genoemde producten een zeker bedrag te resti tueren. Deze restitutie bedraagt: over de periode van 12 Juni tot 2 Juli 1.1. voor bospeen, waspeen, en breek peen A waarvoor f 0.50 per 100 k.g. was ingehouden geheel, en die welke is afgedragen over de pe riode van 3 tot 30 Juli ad 1.per 100 k.g. voor 90 zal worden geres titueerd. De over het tijdvak 12 Ju ni30 Juli afgedragen heffing op was- en breekpeen B ad 0.50 per 100 k.g. zal geheel worden terugbe taald. Aangezien tot heden zeer zeld zaam dergelijke restituties hebben plaats gehad, ligt het voor de hand dat de tuinders deze mededeling met bijzondere belangstelling vernemen. Geboren: Gijsbert zn van M. van Duyn en J. Plug; Jacoba dr van C. de Jong en J. van Duyn; Nicolaas Willem zn van L. van den Oever en M. L. van den Haak; Johannes zn van J. van Egmond en E. Heemskerk; Johan zn van W. Proost en M. van der Plas; Leo zn van Varkevisser en G. Dul; Jacob zn van H. Hoek en J. van Duyn. Ondertrouwd: J. Ouwehand en A. van Duyvenvoorde; J. C. Mos en J. Pas. De K.V.P. afdeling Warmond heeft een motie, die is ingediend door de jongeren aanvaard. Deze motie, die verband houdt met de woningbouw ter plaatse, luidt: De K.VJ*. in vergadering bijeen: stelt vast: dat de woningnood in deze ge meente gedurende de laatste jaren eerder toe dan afgenomen is, en overweegt hierbij: dat bij het bepalen van het wo ning-contingent voor de gemeente Warmond Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ervan zijn uitgegaan, dat deze gemeente als recreatie-oord ten behoeve van de randstad-Holland niet in aanmerking komt voor indus trievestiging en -als gevolg daarvan slechts voor een klein en volstrekt on voldoende woning-contingent; dat de nog aanwezige bouwgrond in deze gemeente gelegen is in een uitbreidingsplan, volgens hetwelk, krachtens de beslissing van Gedepu teerde Staten, op deze grond alleen woningen van een duurder type mo gen worden gebouwd en wel voorna melijk om redenen van welstand; dat de bouwgrond in deze gemeen te echter uitermate schaars is en moeilijk te verwerven, omdat be stemming tot bouwgrond vrijwel uit sluitend ten koste gaat van eveneens schaarse cultuurgrond; dat op grond van de maatschappe lijke structuur van de bevolking van deze gemeente, alsmede op grond van de aanvragen, vermeld op de lijst van woning-behoevenden moet worden gesteld, dat de woningnood zich naar verhouding het meest doet gevoelen bij de gezinnen met kleinere inko mens; dat derhalve de woningvoorziening voor deze categorie het meest urgent moet worden geacht; dat de bouw van woningen in de lagere huurklassen als gevolg van de tot nu toe gevolgde loon- en prijs politiek annex huurpolitiek der huidi ge regering, door particuliere geld beleggers nog steeds niet rendabel kan geschieden; dat deze evenmin kan geschieden door de woningbehoe. venden met kleine inkomens zelf, om dat zulk een zelfgebouwde woning, ERGELIJKE BALDADIGHEID Drie mannen te Noord wij kerhout waren in de avond van 12 Juni na sluitingstijd van café de Ruigenhoek aldaar, naar de tuin van de heer v. d. Berg, Zilkerduinweg gegaan en had^ den stoelen, banken en andere tuin- middelen, zelfs de vlag met stok weg gehaald en in een hoek op een hoop gegooid. Het O.M. vroeg of zij een hekel aan die man hadden, om zulke baldadigheid uit te halen. Het O.M. eiste tegen ieder 15.boete of 5 dagen. De plv. kantonrechter, mr. W. de Koning veroordeelde ieder tot 15.boete of 5 dagen. EEN KOE PIJNLIJK VERVOERD W. H. uit Rodenrijs stond terecht, omdat hij een koe op zeer pijnlijke wijize had vervoerd, en deze zo ver wond was, dat het beest naar het slachthuis vervoerd moest worden. Het O.M. eiste 30.boete of 10 da gen. Daar de eigenaar van de koe (v. W.) al tot 50.— boete veroor deeld was of 30 dagen, werd H. tot 25.boete of 10 dagen veroordeeld. STEIGER NIET IN ORDE Een aannemer uit Oegstgeest stond terecht, omdat van een steiger op het Levendaal, steigerctelen 60 cm. uit staken, wat gevaar voor het verkeer en voorbijgangers opleverde. Verd. verklaarde dat dit op een hoogte van 1.80 meter was geweest. Het O.M. eiste 30.boete of 10 dagen. Uit spraak 20.— boete of 8 dagen. NOG GOED AFGELOPEN Een chauffeur uit Oegstgeest, was op 24 Mei met zijn vrachtauto de overweg op de Lammenschansweg overgestoken, terwijl van de richting Voorschoten een tram der NZH in aantocht was, en ook een tram uit Leiden naderde, met gevolg een aan rijding. Verdachte erkende de over treding, maar verzocht clementie, daar hij de schade moest betalen, en niet zoveel verdiende. Het O.M. eiste 25.— boete of 10 dagen. Uitspraak conform. EEN GEVAARLIJKE WERKTRAM Een wegwerker der NZH uit Voor burg, had op 1 Juli, als wagenvoer der op een werktram beladen met ijzeren staven op de Breestraat, hoek kort Rapenburg het verkeer in gevaar gebracht. In de bocht hadden ae sta ven een auto zwaar beschadigd. Verd. verklaarde dat een man met een rode vlag voor het gevaar aanwezig was geweest. Het O.M. vond dat deze man te kort geschoten was en eiste 30.boete. Verdachte begreep niet, dat hij door de domheid van die man nu veroordeeld werd. De kantonrech ter merkte op, dat die man met de rode valg aan de verkeerde kant ge staan had. Hij veroordeelde verd. tot if 25.— boete of 10 dagen. welke op normale gezinsuitbreiding moet berekend zijn, te hoog in lasten zou komen voor betrokkenen; dat ook het bouwen via een Bouwkas slechts uitkomst biedt voor zeer weinigen, als regel meer draagkrachtige wo- ningbehoevenden; dat 't overigens op zichzelf onjuist kan worden geacht, om de jongeren van deze categorie „op straffe van géén woning" wel haast te verplichten een eigen huis te bouwen, terwijl velen onder hen een eigen huis beschouwen als een blok aan him been en een rem in hun persoonlijke vooruitgang, als gevolg van de hieruit voortvloeiende te grote binding met woonplaats en werkge ver (bedrijf); concludeert en beveelt in de dringende aandacht van Uw College aan: de beschikbare bouwgrond en wo ningcontingent uitsluitend te bestem men voor de leniging van de woning nood onder de eigen ingezetenen en wel naar rato vari de behoefte, zoals deze blijkt uit de aanvragen op de lijst van woningbehoevenden voor deze gemeente en derhalve in het bijzonder ten behoeve van de cate gorie met de lagere inkomens; voor zover nog dienstig, te bevor deren herziening van de beslissing van Gedeputeerde Staten op het stuk van bestemming der bouwgrond en van het woning-contingent, opdat al hier ook ingezetenen met een laag inkomen zullen kunnen wonen en blijven wonen en zulks onder opgave van het motief, dat een rechtvaardige woning-politiek dient te voldoen aan de eis, dat vóór de bevrediging van een primaire levensbehoefte als het kunnen beschikken óver een wo ning dienen te wijken belangen van recreatieve en uitsluitend stede- bouwkundige en architectonische aard; in de gegeven situatie, op grond van het subsidiariteitsbeginsel, het als een plicht te aanvaarden: het van ge meentewege bouwen van aanzienlijk meer huurwoningen ten behoeve van woningbehoevende ingezetenen met kleine inkomens; te komen tot een zo snel mogelijke uitvoering van de eventueel reeds be staande plannen ten aanzien van de overbrenging van de boerderijen bin nen de bebouwde kom naar de pol ders, waar de betrokken eigenaren hun lanid hebben en reeds thans met de voorbereiding hiervan aan te van gen; over te gaan tot onteigening op korte termijn van cultuurgrond ten behoeve van de voorziening in de hierboven geschetste werkelijke woonbehoeften in de mate zulks nu noodzakelijk moet worden geacht, in gevolge de huidige onjuiste bestem ming van de in de desbetreffende uit breidingsplannen gelegen bouwgrond; de krotopruiming op een voortva rende wijze ter hand te nemen; besluiten: deze motie ter kennis te brengen van de Gemeenteraad en van het Col lege van Gedeputeerde Staten. En gaan over tot de orde van de dag. Groene Kruis. Als vergader plaats was ditmaal door de afdeling Sassenheim en Omstreken van het „Groene Kruis" deze gemeente aan gewezen, én met deze vergadering was tevens het einde gekomen aan het voorzitterschap van de heer He- derik, die zich binnenkort zal gaan vestigen te Meppel. De vergadering was meer speciaal bijeengeroepen, omdat moest worden voorzien in de .vacature van een voorzitter en een penningmeester, welke laatste func tie tot nu toe 'was vervuld door de heer Zonneveld. Het eindresultaat was dat het bestuur als volgt werd samengesteld: Voorzitter ds. M. J. S. de Jong, Herenweg 2, Noordwij ker- hout. Secretaris de heer J. II. P. Ger- ving, Ter Leedelaan 11, Sassenheim. Penningmeester de heer C. Ruiten beek, Kievitspark 38, Voorhout. Le den: mevr. A. Timmer, Platanenlaan 28, Sassenheim, en de heren J. Bek- ker, Herenweg 113, Warmond, C. W. Heijl, Dorpsstraat 19, Warmond, D. J. Westrik, Havenstraat 43, Noordwij- kerhout en P. van Nieuwkoop, J. v. Beijerenweg 99, Voorhout. De heer Beije bracht een speciaal woord van dank aan de scheidende voorzitter voor het vele werk dat hij in het belang der vereniging had ge daan en namens de vereniging bood hij hem een stoffelijk blijk van waar dering aan. De begroting voor het jaar 1956 werd vastgesteld conform het door het bestuur ingediende ont werp. Overgegaan werd tot benoe ming van de leden van de kascom- missie en als zodanig werden aange wezen de heren P. v. d. Sleet uit Noordwijkerhout en J. Dekkers uit Warmond. Winterseizoen „St. Matthias" ge opend. Door de afd. Toneel van St. Matthias werd het winterseizoen geopend met de opvoering van een modern blijspel, getiteld „Gelukkige dwazen". De algemeen voorzitter van St. Matthias, de heer Th. R. de Vroomen heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzonder prof. Stieger, die, toen hij nog als kapelaan in Warmond stond, steeds bijzonder belangstelling voor de ver eniging had getoond. Hij sprak dan ook de verwachting uit, dat hij, nu hij als professor aan het Philosphi- cum was verbonden, hem nog menig keer zou mogen verwelkomen. Het blijspel dat opgevoerd zou worden is, aldus spr. nog slechts vier keer in Nederland opgevoerd en de ze opvoering is de première voor Zuid Holland. In verband met de lange duur van het stuk, was van de traditie afge weken, om het winterseizoen te ope nen met een toneelstuk, omdat an ders na de muziekuitvoering, de avond te lang zou gaan worden. Na deze woorden werd met de op voering aangevangen. Dank zij de straffe regie van de heer van Elburg en het enthousias me van de dames en heren Vertol kers, werd dit blijspel, dat afwijkt van hetgeen tot nu toe als blijspel werd opgevoerd, tot een waar succes. De dolle situaties die werden voor geschoteld, kunnen gelukkig maar alleen op de planken voorkomen, maar vormden als geheel een zeer aantrekkelijke en amusante avond. Op Zaterdag 22 en Zondag 23 Octo ber a.s. zal er een herhaling worden gegeven. Na afloop van de voorstelling dankte de heer de Vroomen allen, die het weleslagen van deze avond hadden medegewerkt, in het bijzon der de heer van Elburg, van wiens werken achter de schermen, zoveel afhangt. Voorts deelde hij mede, dat de af deling Harmonie op Zondag 13 No vember a.s. uitgenodigd is, om deel te nemen aan kampioenwedstriiden, uitgeschreven door de R.K. Federa tie van Diocesane Muziekbonden in houden zullen worden in de Stads gehoorzaal te Leiden. Degenen, die dit concours willen bijwonen, kunnen tegen gereduceer de prijs toegangskaarten bekomen bij de heer J. L. Weijers, Dorpstraat 56, doch dienen zich op te geven vóór 29 October a.s. Na deze datum kunnen alleen kaarten worden ge kocht aan de zaal, doch dan tegen de volledige prijs. OEGSTGEEST BOUW BEJAARDEN-CENTRUM GOEDGEKEURD. Door het ministerie van Wederop bouw is goedkeuring gehecht aan de plannen tot de bouw van een bejaar den-centrum. Dit pension zal omvat ten een pensiontehuis met een capa citeit van 96 bedden en 43 afzonder lijke bejaardenwoningen. Verwacht wordt, dat begin 1956 met de bouw kan worden begonnen. Dit gebouw moet worden gezien als een streekplan, dus voor Oegstgeest en omgeving. Na 2 jaar voorbereiding is door voortvarendheid en doorzettingsver mogen van het Stichtingsbestuur dit De leugen daalt over China. Mark Tennien. Zonnewij- zerserie. „Opgedragen aan bisschop Francis X. Ford, missionaris van Maryknoll en aan de zendingsarts William Wal lace van de Zuidelijke Baptisten, die in Chinese gevangenissen stierven. En aan de millioenen andere gekwel de en gemartelde slachtoffers van communistische wreedheid, die in de strijd voor geloof en vrijheid met de dood worstelen, of reeds gestorven zijn". Aldus leidt de Amerikaanse pries ter Mark Tennien zijn boek in, waar van de Nederlandse titel luidt: De leugen daalt over China. Father Tennien heeft zelf twee jaar lang terecht gestaan voor de communistische overweldigers en on dervonden hoe een millioenenvolk binnen enkele jaren in slavernij werd gedompeld. Het régime van Mao-Tse- Toeng betekent leugen, terreur, hongersnood en hemeltergende el lende voor het zo hoofdse en edele volk der Chinezen. Een mensenjacht die zelfs in de moderne geschiedenis zijn weerga niet heeft, is in dit boek als in een ooggetuigeverslag vastge legd door een man die vanaf 1928 China heeft doorkruist en China kent als geen ander. Dit zo waardevolle boek verdient de volle aandacht van allen die zich om het behoud van beschaving, recht en christendom bekommeren. De in houd van dit boek is uniek, omdat hier voor het eerst een volledig ob jectief beeld wordt gegeven van de duistere omwenteling waarvan Chi na de laatste jaren het slachtoffer is geworden. De Carnavalsmoord, door Martin Mons. A.W. Sijt- hoff's Uitg. Mij. Leiden. Bij bovenstaande uitgeversmaat schappij wordt een serie uitgegeven is ziek Het paard „Alexander", een van de zwarte hengsten, die de crème calèche tijdens de intocht van het Koninklijk Paar in Wil lemstad zou trekken, is ziek geworden en is niet in het span ingeschakeld. Het wordt niet uit gesloten geacht dat het dier de reis naar Suriname niet meer zal meemaken en rechtstreeks naar Nederland zal worden ver scheept.. In de opengevallen plaats werd een meegebracht reservepaard gebruikt resultaat verkregen. Herhaaldelijk moesten ook de plannen van archi tect Lamberts worden gewijzigd en aan diens activiteit is veel te danken. De gemeenteraad stelde zich garanit voor een geldlening van 2 y2 millioen en er komt een Rek.courant- overeen komst tussen de gemeente en de stichting, zodat de stichting nu kan beschikken over gelden ter financie ring van verdere aankoopposten. Het vorige jaar gaven we reeds een uit voerige beschrijving over de plannen. Voor vele gegadigden in de bouw een hoopvol uitzicht om binnenkort huisvesting te krijgen op moderne wijze. Het Pensionhuis omvat naast woon vertrekken: een op efficiente wijze benutte dienstruimte, ziekenzaal, re creatiezaal, enz. Door ervaringen en aanwijzingen van bestaande pension- tehuizen kan worden verwacht, dat het beste komt, dat redelijkerwijs te geven valt. Ook de vrije woningen voldoen aan alle redelijke eisen. WASSENAAR 10 Jaar Gidsen- en Verkennersbe weging. De gidsengroep „Margare- tha Sinclair" en de verkeranersbewe- ging „St. Willibrordus" hebben ter gelegenheid van hun 10-jarig bestaan, feest gevierd. De feestdag werd be gonnen met het gezamenlijk bijwo nen van de Hoogmis in de parochie kerk van St. Willibrordus, waarna een ontbijt volgde in het verenigings gebouw. Onder de genodigden aan dit ontbijt bevond zich mevr. J. Ba ronesse van Wijnbergen-Michiels van Kessenich, echtgenote van de burge meester van Wassenaar, in haar kwa liteit van ere-presidente der Neder landse Gidsenbeweging. Het feest werd voortgezet met een gezellige feestavond, dat door vele ouders, oud-leden en andere be langstellenden werd bijgewoond. Na dat de ongeveer 150 leden van de gidsen- en verkennersbewe ging zich op het toneel hadden op- gewoond. Nadat de ongeveer 150 le den van de gidsen- en verkennersbe weging zich op het toneel hadden op gesteld voor het plechtige hijsen van de vlaggen, sprak guido J. van Spronssen een inleidend woord. Zij dankte allen, die in de afgelopen 10 jaren hun steun gaven aan de zo nut tige jeugdbeweging. Vertegenwoordigers(sters) van de verschillende onderdelen der jubile rende organisaties boden elkaar spe ciaal voor deze gelegenheid gemaak te totems aan en daarna begon een programma van 8 scènes, geschreven en gespeeld door eigen leden. Het was een alleraardigst programma, dat getuigde van een grote originaliteit van de samenstellers (sters) en vooral ook van de goede geest, die in de groepen heerst, terwijl de toeschou wers een indruk kregen van het doel en de betekenis van het gidsen- en verkennerswerk. welke de Accolade-serie heet en uit detective-verhalen bestaat. Eén van de jongste in deze serie is „De Car navalsmoord", geschreven door Mar tin Mons. Er bestaan allerlei soorten detective-verhalen, lugubere en hu moristische, ingewikkelde puzzles en gezellige vertellingen. „De Carna valsmoord" behoort tot het gezellige genre, mede dank zij de omstandig heid, dat het verhaal zich afspeelt in het gemoedelijke Brabant. Pre tenties heeft het verhaal niet, het geeft slechts de nasporingen en vor deringen weer van de inspecteur der recherche, die speciaal belast is met de opheldering van deze moord op een kantonrechter tijdens de laatste avond van het Carnavalsfeest. Hij ontmoet allerlei mensen en hoort tel kens wat nieuws, zodaf de ontsluie ring van het aanvankelijke raadsel van stap tot stap gevolgd kan wor den. Natuurlijk zijn de eerste ver dachten de ware niet en komt er tenslotte een moordenaar voor den dag, die men niet vermoed zou heb ben. Maar dat is nu eenmaal het prettige van zo'n verhaal; de span ning moet erin blijven. Dat doet het hier ook en men leest het handige boekje liefst in één ruk uit. Het is een keurig verzorgde uitgave, waar aan men enige prettige uurtjes kan besteden. „Postillon d' amour" door L. P. Hartley; A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij. N.V., Leiden 7.90). Op een ontwapenend bekoorlijke wijze heeft Hartley een vrij conven tioneel roman-gegeven verwerkt tot een verrassend boek, dat niet alleen boeiend geschreven werd, maar dat door zijn vorm een bijzondere aan trekkingskracht bezit. Een jongen van 12 jaar met een ongeremde fantasie wordt tijdens de eeuwwisseling betrokken in een lief desgeschiedenis tussen een jonge dame, een landheer en een boer. Met de speciale erecode, die voor jongens van 12 jaar geldt, poogt de jongen in deze kwestie te bemiddelen, maar kan het dramatische slot niet voorkomen. Een halve eeuw later vindt de jon gen het dagboek terug, waarin hij met het inzicht van een 12-jarige de (gehele geschiedenis opgetekend heeft en een ideale harmonie tussen de ar geloze opmerkingen van de jongen en het gerijpte oordeel van de oudere man, tekenen de gehele geschiedenis ten voeten uit. Een speciale bekoring vormt het schooljongens-jargon, dat de 12-jarige pleegt te gebruiken, waarbij de schrijver zich behoed heeft voor iedere overdrijving. Zijn werk ver toont een goed evenwicht en zal on getwijfeld in brede kring een ver diende aandacht trekken. Voor volwassenen. Misdaad en Protectie door Berkeley Gray. Uitg.: L. Stafleu, Leiden. „De Vrolijke Desperado", die zo gaarne zijn neus in politiezaken steekt en daarbij de politie in dit geval Scotland Yard de beste nieuwtjes op het gebied der crimino logie afsnoept, komt in „Misdaad en Protectie" waarschijnlijk wel tot zijn 'hoogtepunt in opsporingszaken. Het moet voor een uitgever geluk kig genoemd worden, dat hij de hand heeft weten te leggen op zulke boei ende detective-verhalen als Berke ley Gray ons hier heeft weten voor te legigen. In vlotte, onderhoudende stijl schil dert de auteur ons hier Norman Con quest, wiens reputatie hem een uit nodiging bezorgt om een weloverwo gen moord te begaan. Hoewel zelf geen lieve jongen, is hij toch aller minst een misdadiger, maar het ge val interesseert hem zodanig, dat hij een slag om de arm houdt, waarna hy op onderzoek uittrekt om de ach tergrond van de motieven tot 'n der gelijke vererende uitnodiging te ont sluieren.. Hij komt daarbij van de ene gruwelijke ontdekking tot de andere. Zijn eerste is het vinden van een vermoord meisje, op dezelfde wijze omgebracht als twaalf jaar ge leden een ander meisje. Hij zoekt verband tussen die twee moorden en komt daarbij tot verrassende ont dekkingen, welke evenzeer een ver rassing zijn voor de lezers. Maar de grootste daarvan is wel, dat de moor denaar op bijzondere wijze gedekt werd. Hoe dit.alles geschiedde, wil- len we niet verklappen. Men moet daartoe het verhaal zelf lezen. Het is een geschiedenis om in één adem uit te lezen. „Kale" bloemenkeuring in Haarlem Over kaal gesproken: dat was het gistermorgen in de keuringszaal van het Krelagehuis. De meeste bezoekers draaiden zich reeds bij de ingang van de zaal om. Men had het al bekeken: een goed gestoken vaas met de rode pompondahlia Magnificat van J.P. Bakker, Heemstede en een pul met de al zeer bejaarde gladiool Picar- dy van Joh. Duyn, Driehuis-Wester- veld. De bloemen waren nog zo zuiver alsof men nog midden in de honds dagen zat. En hiermede had men de gehele oogst voor deze week weer gehad. We schreven het reeds eerder: men is de stille tijd ingegaan. En wellicht komt een chrysantenkweker deze maand de boel enkele malen op vrolijken met een grote collectie, men zal eerst weer van drukte kunnen spreken, wanneer de tulpen en de narcissen weer „en masse" present zijn. En voor het zover is, wijst de kaïender zeker half December aan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6