Het probleem der vluchtelingen in Oostenrijk ONTHEEMDEN BOUWEN ZICH EEN EIGEN HUIS Maar het geld in de bouwspecie Biedt aanbod van Djakarta een mogelijkheid aan de Ambonezen? Politie arresteert twee mannen verdacht van de moord te Zeist Vlieger Lozie zal die tien dagen nooit vergeten Urn uit Buchenwald werd in Amsterdam bijgezet DINSDAG 18 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). n. LATEN WE HAAR RILDE NOEMEN. Ze is zestien jaar, blond en potig. Haar ferme handen slaat ze om de bomen van een kruiwagen vol met bakstenen en die kruit ze naar de „Baustelle". Omhoog en omlaag, als maar meer stenen aanvoerend. Haar zusje, twee jaar jonger zullen we Trude zeggen? staat bij een grote bak en roert cement. Haar moeder sjouwt de stenen uit de kruiwagen naar de metselaars. Vader is nog op zijn werk, maar zodra hij klaar is, komt hij ook naar de Werenfried- Siedlung in Spitz-Wegscheid om mee te helpen bij de bouw van het eigen huis. Elk ogenblik, dat dit gezin er voor kan vrijmaken, trekt het naar de nog verlaten plek achter de spoordijk waarover Soms een locaaltreintje puft. Dertig huizen voor vluchtelingen worden hier gebouwd in een „Siedlung", die genoemd is naar de Nederlandse pater Werenfried van Straten, die zich geheel aan het vluchtelingenwerk heeft gewijd. Dat is waarschijnlijk mede gedaan, omdat in deze dertig huizen, waaraan Hilde en Trude zo ijverig meebouwen, 1.150.000 schellingen aan Nederlands geld worden gestoken, geld van de uurloonactie van vorig jaar. Zonder geld zouden de meisjes met hun ouders nog uitzichtloos in een kamp rondhangen. In het Altersheim Hellbrun (in Salz burg), een voormalige kazerne, heeft de vluchtelingenpriester S. Sudorgin van de Russisch-Orthodoxe kerk een kapelletje ingericht, waarin hij voor zijn medevluchtelingen diensten houdt. zijn vrouw en twee zonen een boer derij heeft gebouwd. Vorig jaar be zocht een Nederlandse radioverslag gever hem, en zijn levensgeschiede nis werd in Nederland uitgezonden. Toen lagen alleen nog maar de fun damenten. Nu, een jaar later, is de boerderij bijna klaar. Er staat al vee in de stallen. En Schuller heeft land bijgekocht. Hij is er bijna. Giften, die vorig jaar in Nederland bij het co mité Vluchtelingenhulp speciaal voor hem binnenkwamen, werden hem nu overhandigd bij een bezoek van ïfe- derlandse journalisten. En hij wist er direct de bestemming voor: het pas gekochte land afbetalen. „De man heeft een ontoombare energie en een rotsvast geloof", zegt dr. V. A. M Beermann, de vertegenwoordiger in Oostenrijk van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluchte lingen, „en dat terwijl hij sinds jaren rondloopt met een keelkanker, waar aan hij menselijk gesproken al lang bezweken had moeten zijn". Het ruikt naar hooi op Schullers erf, en naar cement en hout, zoals bij al die anderen ook de lucht van op bouw domineert. „Er zou nog veel meer kunnen worden gedaan", zegt dr. Beermann. Maar hij maakt het bekende manuaal: geld Hilde kruit stenen, Trude roert ce ment. Nu is het geen onprettig werk, want de zon schijnt. Maar straks zal het regenen en waaien wellicht. Dan zal het werk moeten worden voort gezet, en dan zal het geen pretje zijn. Maar, enkele kilometers verder staat het ideaal: een rij keurige huisjes, blinkend in de verf, met bloemen voor het raam, en kleren in de kast en een sprei op de bedden, waarin ook mensen wonen, die eens zo be gonnen als zij nu. En daaraan kun nen ze zich straks vasthouden als ze zich moeten schrapzetten tegen de na jaarsstormen. Nu verrijst het huis langzaam. Maar straks zal de vader een sleutel kunnen steken in een slot van een voordeur van een eigen huis. Dan raakt de barak weer een gezin kwijt, welks plaats niet meer mag worden ingenomen want de Oos tenrijkse regering wil de barakken kwijt en wordt de staat een klein groepje staatsburgers rijker. „Die bewezen hebben" zegt dr. Beer mann dat zij met hun energie, hun opbouwende kracht voor de staat van grote waarde kunnen zijn". In Marchtrenk groeien huizen als rozen- Ze hebben hun doornen. Maar wie eèn dikke laag eelt in de handen heeft voelt de steken daarvan niet zo gauw. Klaus Schuller slaat de arm om de schouders van zijn vrouw. Hij rooit het verder wel, als het God belieft. UITERST VAAG HET PARFUM VAN CEMENT. MAAR NU HANGT ROND HUN 1™* haren het parfum van cement en ze lachen als de muren steen voor steen oprijzen. Waarom helpen de meisjes en hun ouders, en al de an dere vluchtelingen mee bij de bouw? Omdat daardoor geen ongeschoolde hulpkrachten hoeven te worden aan getrokken, zodat op de bouwkosten maar liefst een derde wordt be spaard. Daardoor kunnen meer hui zen worden gebouwd- dan anders het geval zou zijn, kunnen meer gezin nen uit de kampen worden verlost. De dertig gezinnen, die samen de Werenfried-Siedlung zullen vormen, komen uit het barakkenkamp „Wohn- siedlung 67, Linz-Wegscheid", een enorm complex houten barakken, die zichzelf al jaren hebbenoverleefd met 1865 bewoners. Er wonen men sen uit allerlei Oosteuropese landen, en zelfs een Arabier. Het moeten grillige wegen geweest zijn, die hen hier bij elkaar hebben gebracht. Er zijn winkeltjes in het kamp, door vluchtelingen gedreven, er is een Zweedse barak, van het Zweedse hulpwerk, waar vrouwen een scho ling kunnen krijgen in weven en naaien, er zijn zelfs kleine bloemen tuintjes voor de barakken. Maar de daken lekken vaak, en de ruimte is te klein. Maar erger nog dan het wo ningprobleem nijpt het gebrek aan integratie, aan gemeenschap met het land. De Wohnsiedlung 67 is een in ternationaal dorp, in het Oostenrijkse platteland als bij vergissing neerge worpen. Daarom willen de mensen er weg. Verscheidenen hunner hebben al kans gezien een eigen huis te bou wen, althans een tot muren en dak samengevoegde hoeveelheid steen, cement en hout. Ze zijn er gelukkig mee- „We hoeven eigenlijk de men sen alleen maar te helpen, zichzelf te helpen", zegt de kampleider. SPAREN EN BOUWEN. r>E OUDERS VAN HILDE en Trude zijn op die manier door Neder land geholpen. Vele anderen wachten op een kans, inmiddels zelf sparend van een toch al gering inkomen. Nog weer anderen, bezield met een enor me wilskracht om zichzelf er boven uit te werken, zelf de omstandighe den de baas te worden, zijn zelf be gonnen. Ze hebben gespaard en, bijv. even buiten het dorpje Marchtrenk een klein stukje grond gekocht. Ze heb ben verder gespaard en bakstenen gekocht. Daarmee legden ze een fun dament. Het geld was op en de ar beid werd gestaakt. Maar er werd opnieuw gespaard, en er konden bal ken worden gekocht. Later, na ver der sparen, konden dakpannen wor den aangeschaft. En zo bouwden vluchtelingen met eigen handen hun huis. In Marchtrenk staan er nu 246 die klaar zijn of bijna klaar. Zodra het dak er op is, trekken de gezin nen er inweg uit het kamp. Schots scheef, maar fleurig en gezellig, staan de bakstenen huisjes met hun rode daken te pronken. Er groeien al bloemen en te zijner tijd zullen er tussen de huisjes straten worden aan gelegd. Niet door de vluchtelingen, maar door de gemeente, die er ook veel voor over heeft, dat noodlijden de vluchtelingen welvarende burgers worden. „Streusiedler" worden deze pioniers genoemd, mensen die zich verstrooid vestigen. BOER KLAUS SCHULLER. F EN HUNNER IS SINDS VORIG jaar in Nederland bekend: de boer Klaus Schuller, die zichzelf met Zoals wij gisteren reeds in het kort meidden, is voor de Ambonezen hier in Nederland de mogelijkheid ge opend naar de tropen terug te ke ren. De regering te Djakarta heeft be kend gemaakt, dat zij de naar Neder land uitgeweken Ambonezen weer in haar staat wil opnemen, al zijn de voorwaarden, waarop deze terugkeer zal geschieden, niet bijzonder duide lijk. Een in de eerste berichten genoem de verklaring van spijt, die de Ambo nezen zouden moeten afleggen, schijnt niet noodzakelijk te zijn volgens la tere berichten, maar dit is niet het enige onduidelijke in het aanbod van Djakarta. Voor de Ambonezen hier in Neder land zal het om te beginnen van groot belang zijn te weten, of zij weer terug zullen mogen keren naar hun eigen woonplaats en daarover wordt niets gezegd in de verklaring. Wel moet men zeggen, dat Djakar ta op een zeer gevoelig momefit reet haar aanibod gekomen is, want de Ne derlandse winter wekt bij uitstek bij de Ambonezen het verlangen op naar hun zonnig geboorteland. De grote vraag blijft, welke garan ties de regering in Djakarta van plan is de Ambonezen te geven, niet alleen voor persoonlijke veiligheid, maar Met het oog op het saneringsplan voor de Delftse binnenstad, dat thans ter visie is gelegd, is enige jaren ge leden reeds een begin gemaakt met het oudheidkundige bodemonderzoek onder leiding van ir. J. J. Terwen. Dit onderzoek was speciaal gericht op de stedebouwkundige geschiedenis van de stad. Ofschoon de onderzoekingen nog in een beginstadium verkeren, heb ben zij reeds bewezen, dat een Ro meinse nederzetting gevestigd is ge weest in de omgeving van de oude kerk. Het blijkt, dat vooral het westelijk deel van de oude stad als stedebouw kundig monument mag worden be schouwd. ook met betrekking tot hun maat schappelijke positie. De berichten, die vertellen hoe het aanbod van Djakarta hier bij de Am bonezen ontvangen is, luiden zeer verschillend. Sommige waarnemers menen, dat het merendeel of minstens het der de deel van de Ambonezen hier het aanbod zullen accepteren, ande ren zijn van mening, dat de spontane reactie eerst haar deugdelijkheid zal bewijzen, wanneer de Ambonezen zwart op wit voor hun overtocht zul len moeten tekenen en ook dan zijn zij nog niet aan boord. Daarnaast wordt van verschillende zijden zo o.m. in een beschouwing van de „Volkskrant" hedenmorgen gesteld, dat de Ambonezen, die het avontuur niet zullen durven te on dernemen, hier in Nederland welkom zullen blijven. Intensieve controle nekkig iéts met de moord te maken te hebben, maar het alibi, die hij de politie opgaf voor de avond van de Een intensieve speurtocht van del moord, is geenszins sluitend te noe- politie op de Veluwe heeft tot resul- men. Tevens nam de politie gisteren een 23-jarige jongeman uit Den Dolder, die uit zeer goede familie komt, in arrest. Een melding van een 35-jarige vrouw, bracht de politie op zijn spoor; de jongeman heeft de vorige week in de bossen rond Amersfoort een aan randing gepleegd op de vrouw, die echter wist te ontkomen. Ondertussen heeft de Veluwse po litie de bossen rond Zeist en Amers foort tot uitgebreid patrouillegebied gemaakt om op te kunnen treden te gen de steeds toenemende onveilig heid, die in deze streken geconsta teerd moet worden. taat gehad, dat men gisteren in de loop van de dag overgegaan is tot het arresteren van twee jongeman nen, van wie een wellicht de moord op de 22-jarige leerling-verpleegster Willy van Soest kan hebben gepleegd. De politie is tot arrestatie over gegaan n.a.v. meldingen van aanran dingen, die in de afgelopen maanden zijn gepleegd, maar waarvan de slachtoffers geen aangifte gedaan heb ben, omdat de aanrandingen misluk ten en de slachtoffers het niet nodig geoordeeld hebben de politie te waar schuwen. Na de moord op Willy van Soest hebben enkelen van deze slachtoffers zich bedacht en naar aanleiding van deze aangiften heeft de politie de arrestatie verricht. De zwaarste verdenking rust mo menteel op een 24-jarige burger- electricien in een militair kamp, af komstig uit Zeist, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest wegens het lastig vallen van vrouwen en meisjes. De man heeft een pscho- pathische inslag en vertoefde reeds geruime tijd in een psychiatrische inrichting. Nog deze maand zal hij tercht moeten staan voor een aanran ding, die hij in het begin van dit jaar pleegde. De man ontkent hard- DIENSTPLICHTIGE VROEG GEEN PASPOORT AAN Dienstplichtig marinier P. C. Lager werf uit Rotterdam zou volgens vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Haken, krijgstuchtelijk gestraft zijn met negen dagen verzwaard ar rest, aangezien hij vóór uitzending naar Nieuw Guinea niet in het bezit was van een paspoort, omdat zijn vadèr geweigerd had de daarvoor vereiste handtekening te plaatsen. De vragensteller was van mening, dat de opgelegde straf misplaatst was, om- dat de marinier niet aan de orders VröCntWÖQCIl* 1 QOuC M. A. REINALDA LID RAAD VAN STATE Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer M. A. Reinalda tot lid van de Raad van State. De heer Reinalda is te Haarlem geboren in 188£. Als jongmaatje kwam hij destijds in dienst van de N.V. Tjeenk Willink en Zn's uitge versmaatschappij te Haarlem, waar van hij in 1937 het directeursschap aanvaardde. Hij was voorts lid van de provinciale staten van Noord Holland en lid van de Haarlemse gemeente raad. De gemeente Haarlem diende hij enige malen als wethouder van openbare werken en volkshuisvesting. Van 1937 tot 1947 was de heer Rei nalda lid der eerste kamer en van 1945 tot 1947 burgemeester van Haar lem. In laatstgenoemd jaar werd hij tot het hoge ambt van commissaris der koningin in Utrecht geroepen, dat hij bekleedde tot Juni 1954. De heer Reinalda is lid van de partij van de arbeid. Auto tegen stilstaande had kunnen voldoen. De minister van marine heeft echter geantwoord, dat de dienstplichtige later opdracht was gegeven zélf een paspoort aan te vra gen en dat deze hieraan geen gevolg had gegeven. Nadat deze nalatigheid was geconstateerd bleek hij onvind baar. Vertrouwen op God niet beschaamd Een verslaggever van de Nederland se afdeling van de Canadese radio- omroep heeft dezer dagen de Neder landse vlieger G. Lozie uit Dordrecht, die na een noodlanding tien dagen en tien nachten op een vleugelstuk van zijn vliegtuig moest doorbrengen voordat hij werd gered, in het zieken huis te Edmonton opgezocht. Lozie die vrij ernstig gewond werd door bevriezingsverschijnselen, vertelde in het onderhoud met de verslaggever van de Canadese radio-omroep, dat die tien dagen verschrikkelijk waren geweest. Op 29 September toen wij, de eerste piloot en ik, in ons toestel terugkeer den van een vlucht naar een der ra darstations in het Poolgebied, raak ten wij de koers kwijt. Weliswaar probeerden wij contact op te nemen met de bewoonde wereld, maar toen dit niet gelukte, en de benzinevoor- In de stromende regen werd Maandagmiddag op de nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam namens het Buchenwald herdenkingscomité in een klein graf, waarop t.z.t. een monument zal worden opgericht, een urn bijgezet met as en aarde uit het voormalige beruchte Duitse concentratiekamp Buchenwald, waar zovele Nederlanders het leven lieten. De foto geeft een beeld van de trieste plechtigheid. Op de achtergrond leden van het comité. raad opraakte, moesten wij wel een noodlanding maken op een meertje. Ons toestel verdween gedeeltelijk in de diepte, doch mijn vriend en ik slaagden er in op het toestel te krui pen en op een vleugelklap een zit plaats te vinden. Daar hebben we zonder eten en zonder drinken da gen lang gezeten, want ons voedsel was met het vliegtuig ook onder wa ter verdwenen en onze voorraad drin ken konden wij niet bereiken. Later, toen de dorst ondragelijk werd, ben ik er in geslaagd een pijpje van het toestel af te rukken, en daarmede kon ik net het wateroppervlak van het meertje bereiken. Zo zuigend aan het pijpje kon ik wat water drinken. De dagen en nachten, die wij op de vleugelklap doorbrachten, zijn niet te beschrijven. Zij waren verschrikkelijk. Wij konden ons nau welijks bewegen en leden een bijna ondraaglijke kou, Mijn makker kon de ontberingen tenslotte niet langer harden, en overleed. Hjj stierf rustig in mijn armen. De uren, die ik toen alleen op de vleugelklap moest door maken, zonder eten en zonder drin ken, leken eeuwig. De uren leken dagen en de nachten waren bijna niet door te komen. I'k zag zo af en toe vliegtuigen boven mij vliegen, maar al mijn pogingen om de aandacht te trekken, mislukten." „Maar toen u nu negen dagen in die verschrikkelijke ellende had gezeten, had u toen alle hoop al opgegeven?", zo vroeg de verslaggever van de CBC. „Ik had al mijn hoop op God gevestigd", zo was zijn antwoord. „Ik vertrouwde op God en^ geloofde rotsvast, dat ik tooh nog gered zou worden en ik werd gered op de tiende dag na de noodlanding. Toen heeft men mij ontdekt. Ik probeerde op te gaan staan maar dat lukte niet, want mijn benen waren bevroren en bo vendien had ik mij gedurende al die tijd bijna niet kunnen verroeren. U zult dus kunnen begrijpen, dat die redding voor mij de gelukkigste dag in mijn leven is geworden. Ik zal het nooit vergeten." GROTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Omstreeks kwart voor zeven gis teravond is brand uitgebroken in de grote boerderij annex woonhuis van de landbouwers Schuurmans aan de Zwillbrockerweg te Groenlo. De boerderij en het woonhuis brandden geheel af, een vee- en een zaadschuur kondien behouden blijven. Tijdens de brand is in het buurt schap Zwolle onder de gemeente Ei bergen een motorrijder, die naar de rode brandgloed keek, uit een bocht gevlogen en met zijn motor in een sloot terecht gekomen. Hij kon wor den gered, doch liep een lichte her senschudding op, zodat hij per zie kenauto naar zijn woning moest wor den vervoerd. Op de Buurseweg te Haaksbergen is gisteravond omstreeks kwart voor acht een personenauto, waarin zich vier personen bevonden, tegen een onverlichte, doch onder de straatver lichting staande vrachtwagen gere den. Tengevolge van de aanrijding is één persoon gedood en zijn drie per sonen gewond, waarvan één ernstig. De bestuurder van de personenauto merkte volgens zijn verklaringen de vrachtwagen te laat op, doordat hij door de lichten van een tegenligger werd verblind. Met een snelheid van ongeveer 70 km. is hij tegen de vrachtwagen gereden, waardoor zijn auto ernstig werd beschadigd. De naast de bestuurder zittende 37-jarige van Mast, eveneens uit Buurse, werd ernstig gewond. De inzittenden zijn naar het R.K. ziekenhuis te En schede vervoerd, waar Ter Huurne kort na aankomst is overleden. De bestuurder, de 28-jarige J. H. B. ter Huurne en de achter hem zittende 35- jarige H. A. van Mast, beiden even eens uit Buurse, werden licht gewond. De burgemeester van Haaksbergen voor wiens woning het ongeluk ge beurde, heeft, na doktoren en politie te hebben gewaarschuwd, persoonlijk de regeling van het verkeer ter hand genomen. De aangereden vrachtwagen, die voor de woning van de chauffeur stond geparkeerd, werd licht bescha digd. 'n Lading ongebluste kalk bedreigt schip Het Belgische schip „André N", ge laden met ongebluste kalk heeft gis teravond nabij Nijmegen plotseling water gemaakt met het gevolg dat de kalk is gaan werken. Het schip dreig de te scheuren. Direct zijn maatrege len getroffen en is het schip bij de invaart van het Maas-Waalkanaal op de oever gevaren. De opvarenden de leden van de Belgische familie Van de Kaïmp zijn van het schip gehaald. Men weet nog niet, wat deze partij werkende on gebluste kalk zal uitrichten. Er dreigt geen gevaar meer voor de om liggende schepen. Het schip ligt ter hoogte van de centrale van ae PGEM tegen de oever aan de Weurtse zijde van het Maas-Waalkanaal. Vrachtwagen kwam op de verkeerde weghelft Eén dode één zwaar-gewonde Een Duitse personenauto is gister morgen in volle vaart op de Rijksweg te Boxtel tegen een vrachtwegen ge reden. De bestuurder van de perso nenwagen, de heer G. Mou uit Kiel, overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Naast hem zat de heer K. Hire, die levensgevaarlijk werd ge wond. De bestuurder en enige'andere in zittenden van de vrachtwagen ble ven ongedeerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de vrachtwagenbestuurder een paard met wagen wilde passeren en te laat zijn tegenligger ontdekte. Door krach tig remmen geraakte hij op het ver keerde weggedeelte, waardoor de bot sing ontstond. De personenauto schoof gedeeltelijk onder de vrachtwagen. De bestuurder van de vrachtauto be zat geen rijbewijs.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5