Debat over drankvergunningen verhitte gemoed van Leidse Raad Ma üetaep ap nuchterheidutetd adaieö aan 3$. en W. aan genanten Woningbouw-debat uitge- stelt tot Maandag a.s. Een bekende Anglikaan in de Moederkerk opgenomen AVONDRUST Lof voor plannen volkstuinen en sportvelden in Noord Een koning keerde terug Sluitstuk priesterfeest van deken P. A. Brinkman DINSDAG 18 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Laten we de zaak vooral nuchter bekijken", zei gistermiddag in de ge meenteraad de heer Goslings (P. v. d. A.) tijdens het debat, dat zich ontspon naar aanleiding van het prae-advies van B. en W. op het verzoek van de Leidse café- en restauranthouders het maximum aantal drankvergunningen te verhogen. Dit wijst er wel op, dat het debat tot op dit ogenblik nog al tamelijk emotioneel was geweest. Het was het laatste agendapunt, maar de bespreking van het vóór en tegen van uitbreiding van de drankvergunning heeft de gemoederen zo bezig gehouden, dat eerst tegen zes uur de voorzitter de vragen over de woningbouw te Leiden, ondertekend door de vijf fractievoorzitters, aan de orde kon stellen. Het was het agenda-punt, waarnaar iedereen met spanning had uitgezien, maar op dit later uur achtte de vergadering het beter de behandeling van deze vragen uit te stellen tot Maandag a.s. te twee uur. Wij hebben het prae-advies van B. en W. op het adres aan de raad van enige verenigingen van hotel-, café- en restauranthouders reeds in de krant gehad. Om de vijf jaar is de Kroon op voorstel van een gemeenteraad bevoegd, het maximum aantal vergunningen voor een gemeente te wijzigen. De ver enigingen verzochten 't aantal op 96 te stellen het aantal vergunning, dat thans in Leiden aanwezig is. B. en W; wijzen in hun prae-ad vies dit verzoek van de hand. Zij wensen van lieverlee terug te keren tot het maximaal aantal vergunnin gen van 80, een aantal dat in een raadsvergadering in 1925 is vastge steld. Zij lieten deze afwijzing ver gezeld gaan van een aantal argumen ten, waarop zij deze afwijzing ba seerden. Vrijheid. De heer Portheine (V.V.D.) voel den weinig voor de argumenten van B. en W. Hij had kritiek op de ge volgde procedure, waarbij de com missie voor sociale zaken en de adressanten gehoord hadden moeten worden. In andere gemeenten ligt het gemiddeld aantal inwoners per drankvergunning veel lager dan in Leiden (1 op 980 inwoners). Het aan tal inwoners van de stad is sinds 1925 van 68.000 op „94.000 geklom men." U moet ook rekening houden met de uitbreiding, zei de heer Por theine, en met het vreemdelingen verkeer. In de argumentering van B. en W. komt nergens tot uiting, dat een beperking van het aantal ver gunningen ook het drankmisbruik vermindert. Hij noemde als voor beelden Amerika en Zweden waar een drankverbod of een drankdistri butie een averechts resultaat ople verde. Zijn inziens hield een beper king van het aantal vergunningen juist het gevaar in, dat het drankge bruik op grotere zaken geconcen treerd zal worden, en: „zien drinken, doet drinken". Tenslotte bepleitte hij onder het motto „Leiden het bolwerk van de vrijheid", de belangen van de (hard werkende) middenstanders, de ver gunninghouders, die door deze maat regel gedupeerd zullen worden. Méér dan groepsbelang. De heer Zunderman: (P.v.d.A.) zelf geheel-onthouder, zoals hij op merkte, zei, dat het grootste gedeelte van zijn fractie met vreugde de argu mentatie van B. en W. had gehoord. Vrijheid brengt verantwoordelijkheid met zich mee, betoogde hij. Het dra ma van de Venestraat in Den Haag is een voorbeeld van „waartoe de vrijheid" (die van de heer Portheine) leiden kan. Dit besluit reikt verder dan een beroepsbelanghet be lang van de gehele bevolking staat op het spel: 25.000 slachtoffers van 't al cohol-misbruik staan geregistreerd by de consultatie-bureau's in Neder land. In het belang van de stad moet het aantal vergunning gehandhaafd blijven, „opdat wij, wat wij aan de ene kant sociaal en cultureel opbou wen niet aan de andere kant afbre ken." Televisie-en radio-spreker Zaterdag is in de katholieke Kerk opgenomen Hugh Ross Williamson, die vroeger Parlementslid was voor Labour, en in 1943 tot Anglikaans priester werd gewijd. Hij is sinds kor te tijd werkzaam bij de commerciële televisie en sinds langere tijd radio spreker. Hugh Williamson, één der leiders van de katholiserende Annunciatie- groep in de Engelse Staatskerk, heeft definitief met deze gebroken, omdat de Staatskerk zoals hij zegt sinds 5 Jui heeft opgehouden te be staan. Hugh Williamson werd door de Je- zuiet pater Fitzgibbon in de Katholie ke Kerk opgenomen. Na de plechtig heid legde de bekeerling de volgende verklaring af: „In de convocaties van Juli 1955 hebben de aartsbisschoppen en de bisschoppen van de (Angli- kaanse) Kerk van Engeland eenstem mig verklaard, dat wijdingen toege diend door de schismatieke ketterse Kerk van Zuid-India dezelfde geldig heid hadden als de wijdingen der En gelse Kerk. Die bisschoppelijke reso- ORTEGA Y GASSET OVERLEDEN. De Spaanse filosoof en schrijver Jose Ortega Y Gasset is Dinsdag in Madrid overleden; hij was 72 jaar. Ortega leed reeds geruime tijd aan maagkanker. Op 28 September werd hij geopereerd, doch na de operatie gaven zijn dokters te kennen, dat zij de hoop hadden opgegeven. Ortega overleed in zijn woning in Madrid. Zijn vrouw, zijn zoon en zijn broer waren aan het sterfbed. ONLANGS werd in een huiselijk twistgesprek met sigaren en koffie met koek nogal ijverig afgegeven op de Kerk en op de geestelijkheid. De Kerk ging niet met haar tijd mee, en de geeste lijkheid al te véél. Een van de ijveraars riep: „Als Christus nog eens op aarde kwam, wat zou Hij... „Veronderstel eens" zei een jongeman, die de hele avond nog niet zo heel veel gezegd had. veronderstel eens, dat Hij hij mij op visite kwam; wat zou Hij Iedereen nam zijn koffie-kopje en dronk zwijgend Veronderstel eens, dat er van avond geheld wordt en Jezus voor de deur staat. Zou Hij, die zo veel eisend was voor zichzelf en voor anderen, tevreden over u zijn. Of zou Hij lutie werd zonder theologisohe argu menten en zonder debat aanvaard. In de convocatie die de vorige week is gehouden werd verzekerd, dat het besluit thans in werking is getreden. De consequenties zijn onvermijdelijk. Ik zie opeens duidelijk in, dat de ene Heilige Katholieke en Apostolische Kerk waarin ik gedoopt ben en waar- in ik de geloofswaarheden belijd, in waarheid de Kerk van Rome is". Peron naar nieuwe woonplaats Ex-president Juan Peron van Ar gentinië is Maandag overgebracht naar een nieuwe woonplaats, waar bij beperkte bewegingsvrijheid zal heb ben, aldus is Maandag in de hoofd stad van Paraguay, Asuncion, verno men. Peron zal voortaan in de omge ving van Villarica, 120 kilometer van Asuncion, wonen. Bruno Vailati, een koffie-impor- teur te Milaan, van wie gemeld was dat hij voor ex-president Peron een villa aan het Lago Maggiore moest kopen in afwachting van diens komst naar Italië, heeft dit bericht Maandag- tegengesproken^ Nieuw proces tegen Chessman Het opperste gerehtshof te Washing ton heeft met vijf tegen drie stem men het verzoek der verdedigers van de ter dood veroordeelde Amerikaan Caryl Chessman om herziening van het proces tegen de veroordeelde, in gewilligd. Chessman, die 14 Mei 1948 op be schuldiging van verkrachting, meer malen gepleegd, ter dood werd ver oordeeld had aangevoerd dat de ste nografische aantekeningen van de griffier, die tijdens zijn eerste proces dienst deed en vóór de afloop er van overleed, later door de officier van justitie en de nieuwe griffier „valse lijk" waren uitgewerkt. Het gerechtshof te Washington heeft nu, zonder zich nader over de al dan niet gegrondheid van deze be schuldiging uit te laten, bepaald dat voor het gerechtshof van San Fran cisco een nieuwe proces tegen Chess man zal worden gevoerd. De thans 34-jarige Chessman heeft, als destijds gemeld, in de gevangenis twee boeken geschreven, waarvan het eerste, „Cell 2455, Death Row", een geweldig succes werd, waarnaar ook een film is vervaardigd. Chessman voert een hardnekkige juridische strijd om zich het leven te redden. Het opperste gerechtshof ver wierp reeds zeven maal een verzoek om herziening van het proces, doch de achtste maal leverde succes op. Aanvechtbaar. De heer De Hosson (K.V.P.) nam de taak op zich „deze zwarte blad zijde, die door de heer Zunderman was opgeslagen te keren. Welke normen, zo vroeg hij zich af, zijn aangelegd om dit aantal, dat de gemeente noemt, te bepalen? Hij vond diverse argumenten van B. en W. (bijv. die, waarin B. en W. vast stellen, dat met het beschikbare aan tal vergunningen Leiden in de be hoefte ten volle kan voorzien) wei nig concreet en sterk aanvechtbaar. Er wordt in het prae-advies gespro ken van „weinig-aanzienlijke bedrijf jes", maar volgens de heer Zunder man zijn dit de beste bedrijfjes, dus, aldus de heer De Hosson, zal het moeilijk zijn deze vergunninghouders te bewegen naar de rand van de stad te gaan. De oorzaak van drank misbruik zocht hij veel eerder in het verminderd verantwoordelijkheids besef van de mens. In de oorzaken van het drankmisbruik zijn wel raak punten met het prae-advies van B. en W. te vinden, maar de eigenlijke oorzaak ligt veel dieper. Al met al leek hem 25.000 alcoholisten op de 10 millioen Nederlanders niet zo'n groot aantal. De heer Stolp (Prot. Chr.) ging ac- coord met het prae-advies van B. en W. De heer Meester (P.v.cLA.) vond het aantal processen-verbaal, dat in Leiden is opgemaakt voor ..alcohol op de weg" niet indrukwekkend als argument. „Is het drankmisbruik in gemeen ten met verhoudingsgewijs meer vergunningen groter? vroeg hij zich af. De huurprijzen voor vergunnin gen zijn enorm aan het stijgen.... zou de aangekondigde vermindering niet de zwarte handel in vergunnin gen in de hand werken? v Ook de heer Van Weizen (Comm.) was niet zo enthousiast over de ar gumentatie van de gemeente. Alléén klemmende redenen. In zijn verdediging van het prae- advies van B. en W., zei de wethou der Van Schaik onder meer, dat in de stad Utrecht, die als Leiden een centrum-functie heeft, het aantal in woners per vergunning veel hoger is dan in Leiden. In Hilversum ligt dit getal nog hoger. Het aantal vergun ningen is van invloed op het drank gebruik; als dit niet zo was, zou de raad vroeger al niet tot het inkrim pen van het aantal vergunningen zijn overgegaan. Want: hoe meer vergunninghouders, hoe meer propa-, gandisten voor de alcohol; iedere kastelein zal proberen zijn omzetge- bied uit te breiden. Dit verzoek van de café-houders aldus de heer Van Schaik komt iede re vijf jaar terug. Dezelfde argumen ten, die thans de voorstanders van uitbreiding van het aantal vergun ningen gebruiken, heb ik vijf jaar geleden ook al gehoord. Zij zijn oud en versleten. In 1950 schreef de mi nister van Sociale Zaken al, dat niet dan om zeer dringende reden de ge meente tot uitbreiding van het aan tal vergunningen moet overgaan. Van de raadsleden had hij geen en kele reden gehoord, die klemmend genoeg was. Het afwijzen van dit prae-advies kan psychologisch gezien een ver keerde reactie bij de bevolking tot gevolg hebben. Voorstel De heer Portheine (V.V.D.)die verklaarde niet overtuigd te zijn, kwam vervolgens met het voorstel het prae-advies niet te aanvaarden en aan de Kroon voor te stellen het aantal vergunningen in Leiden op 96 te stellen. De heer Zunderman, hield vervol gens een hartstochtelijk pleidooi voor de drankbestrijding in het algemeen en dit prae-advies in het bijzonder. Fel reageerde hij op de uitlating van de heer De Ho6son, waarin deze het aantal van 25.000 alcoholisten niet hoog noemde. „Niet erg" had de heer Zunderman verstaan en de heer De Hosson corrigeerde dit bij interrup tie. De heren Goslings (P.v.d.A.) en Kortmann (K.V.P.) belichten hierna nog de medische kant van dit vraag stuk. De heer Goslings meende, dat het alcoholisme eerder een euvel was. dat op psychologisch terrein gezocht moest worden en de heer Kortmann, dat de nicotine langzamerhand de plaats van de alcohol gaat innemen en dat ook het nicotinegebruik een groot euvel genoemd moet worden; hoewel niemand er nu over zou den ken het aantal tabaksvergunningen te beperken. Stemming. Nadat de heren De Hosson, Mees ter en Hagens in de repliek aan het woord waren gekomen bracht wet houder Van Schaik, die sinds drie uur na het vertrek van de burge meester als voorzitter optrad, het voorstel van de heer Porteine, dat de heren De Hosson en Drijber werd gesteund in stemming. Het voorstel werd met 19 tegen 15 stemmen ver worpen. Het prae-advies van B. en W. werd dus aanvaard. Vóór stemden de heren: Drijber, De Hosson, Kortmann, mej. Noord man, mej. Van Nienes, de heren Meester, Van Aken, Aalders, Porthei ne, De Bree, Hagens, Van Dijk, Ten Broek, Van Weizen en mej. Vijlbrief. Andere voorstellen Leidse Raad Voor het overige had de raadsver gadering te Leiden gistermiddag een tamelijk vlot verloop. De eerste 12 voórstellen werden zonder reactie aanvaard. Bij het voorstel tot het be schikbaar stellen van gelden ten be hoeven van het schoolpsychologisch onderzoek toonde heer Van Dijk (KVP) zich „verheugd, verbaasd en teleurgesteld". Over het voorstel was hij verheugd, het verbaasde hem, dat de gemeente nu eerst met een plan, waarover men in 1953 al bezig was, te voorschijn kwam terwijl men zijn vraag over dit onderwerp, gesteld tij dens de behandeling van de begro ting, „niet begrepen" had. Teleurge steld was hij over het feit, dat de katholieke sociaal-psychologische dienst sinds April van dit jaar al op een antwoord wacht op zijn verzoek cm subsidie voor deze dienst, die al sinds October 1954 gevestigd is. De heer G. Ravestein (Prot. Chr.) had in het raadsstuk gelezen, dat verwacht werd, dat de bijzondere scholen (behoudens de katholieke) zich bij deze dienst zouden aanslui ten. Hij vroeg of B. en W. al contact met de schoolbesturen hadden ge had. Prae-advies over subsidie Wethouder Van Schaik betoogde, dat de plannen voor deze dienst des tijds waren afgestuit op bezwaren van het katholiek schoolbestuur, om dat dit bestuur van mening was, dat de taak van deze dienst op het levensbeschouwelijk terrein lag. An dere bijzondere scholen toonden die bezwaren niet in die mate. Het schrij ven van het R.K. Schoolbestuur zal zeer binnenkort in prae-advies wor den genomen, maar het college had gemeend, dat eerst de raad dit be sluit moest nemen, opdat deze zaak „effen" zou liggen. Het sport-complex Kikkerpolder ondervonden de instemming van de iaadsleden. Allen, die aan het woord kwamen, pleitten voor „bezoden" van de velden. De heer v. Weizen (CPN.) zou ook het openlucht-theater spoedig verwezenlijkt willen zien. Nieuw bisdom Essen Het blijkt, dat er niet alleen in Ne derland nieuwe bisdommen worden ingesteld. De H. Stoel heeft, na con tact opgenomen te hebben met de be langhebbende bisschoppen, besloten eveneens voorbereidingen te treffen om een nieuw bisdom Essen op te richten. Het nieuwe bisdom Essen zal worden gevormd door gedeelten af te scheiden van de aartsdiocesen Keulen en Paderborn en het bisdom Münster. Het besluit is genomen nadat van verschillende zijden de wens was ge uit een nieuw bisdom in het Roer gebied op te ridhten om daardoor be ter de zielziorg te kunnen uitoefenen. Twee jaar geleden werd de toen 29-jarige kabaka (koning) van Boe- ganda, Moetesa H, door de Engelsen verbannen, omdat hij zich niet loyaal genoeg betoond zou hebben. Thans is hij weer naar Oost-Afrika mogen te rugkeren en Maandag, is hij inderdaad in Kampala, de hoofdstad van zijn koninkrijk gearriveerd. Met grote festiviteiten is deze terugkeer gevierd. Onder de mensen, die hem op het vliegveld kwamen begroeten, bevon den zich ongeveer 3.000 mannen met lange baarden, die indertijd hadden gezworen dat zij zich niet zouden scheren, voordat hun koning in zijn land zou zijn teruggekeerd. Zij zijn van plan op een plechtige bijeen komst hun baarden af te scheren en met het haar een kussen te vullen, dat zij him vorst zullen aanbieden. Stamhoofden, die indertijd Enge land hebben gesteund toen de Kaba ka werd verwijderd, hebben het thans niet gemakkelijk. Aan een van hen, die heeft gezworen dat hij zich een voet zou afhakken als de Kabaka te rugkeerde, is een document ter on dertekening voorgelegd, waarin hij moet aangeven welke voet hij afge zet wil hebben. Wethouder Jongeleen zei, dat de raad nog een voorstel zou krijgen over bezaaien of bezoden. De tribune zal misschien nog grootser worden opgezet, zodat méér dan 8Ö00 suppor ters er een plaatsje zullen vinden, oiver het openlucht-theater heerst in het college nog verschil van opvat ting. Lage huurprijzen? Natuurlijk zal dit complex, aldus de heer Jongeleen een grote ingang moeten hebben. Maar hiervoor is het verwerven van een stuk grondgebied van een buurtgemeente noodzake lijk. Ook over het volkstuin-plan-Noord werd met lof gesproken. De heer Van den Burgh (PvdA) wees er op, dat de beurzen van de volkstuinders maar smal zijnmen moet de huurprijzen van de lapjes grond niet hoog stellen. Bij de behandeling van het voor stel, dat de aankoop van de panden van T. en D. behandelt, bracht de voorzitter, wethouder Van Schaik, dank aan de heren Van Iterson en Huurman, die belangeloos bij de aan koop bemiddeling hebben verleend. Vóór het voorstel betreffende de aankoop van de boerderij .Kings Farms" en verdere opstallen, gele gen in de gemeenten Voorschoten en Wassenaar, in behandeling kwam, vergaderde de raad ongeveer twin tig minuten in besloten zitting. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrika dr van W. van de Krol en J. E. Brakelé; Wilhelmus I Johanna Maria, zn van S. P. van den Bosch en A. C. J. van Klink; Anna dr van N. van den Oever en C. van der Bent; Quirinus Petrus zn van A. J. van der Ploeg en E. J. Disseldorp; Bastiaan zn van B. Verhoeven en J. A. Scheffer; Jacobus Hermanus An- dries zn van H. H. Voortman en A. Lepelaar; Ronny George, zn van D. van der Schaaf en N. Schuurman; Maria dr van C. W. Batenburg en M. Geuke; Adriana Jacomijntje, dr van D. C. Melissant en E. de Boer; Pieter zn van D. Slingerland en C. Pikaar; Cornelis Pieter zn van J. Kuijt en J. van Duijn. Gehuwd: J. J. Bodenstaff en P. M. C. Bergers; A. Lancel en G. H. C. Kanbier; C. W. van Venetiën en T. de la Bije; A. A. Wijnnobel en H. B. Monteba; J. J. de Romijn en P. Ha- merling. Overleden: J. M. S. Stikkelorum, vrouw, 56 jaar; W. van Egmond, wedn. 73 jr; C. G. van der Voort wedn 84 jr; A. Vos wed v. de Deugd, 86 jr; M. van Egmond wed v. Boot 67 jr; W. Oolthuis, man 78 jaar. Agenda Leiden DiNSDAG Rijksmuseum van Oudheden, Le zing Le symbolisme des plafonds égyptiens, 8 uur nam. „Emigratieavond R.K. Technische School „Don Bosco" 8 uur nam. R.K. EHBO. Begincursus. R.K. Ly ceum Mariënpoelstraat. 8 uur nam. WOENSDAG Mij. voor Tuinbouw en plantkun de, Gerecht 8 uur nam. Rozenkranskruistocht „St. Petrus- kerk, 6.45 uur. KAJ Vormingsavond. Zaal Maria Gijzensteeg, 8.30 uur nam. DONDERDAG Genootschap NederlandEngeland, 8 uur nam. Doelen. Kath. Vrouwengilde. Lezing over Vrijmetselarij. 8 uur „In den Ver gulden Turk' R.K. EHBO. Vervolgcursus. R.K. Lyceuim. 8 uur nam. VRIJDAG K. en O. en V.I.R.O. Herdenking 10 jaar Ver. Naties. Filmavond. Stadszaal .8 uur nam. Ver. Oud-Leiden. Lezing: De Val kerij vroeger en nu. 8 uur nam. St. Christoffel. Vergadering „Har monie". 8 uur nam. ZATERDAG St. Odilia. Feestavond. St. Antonius Clubhuis. 8 uur nam. R.K. Instuif. Elly Rexon. 8 uur nam. Leonardushuis. ZONDAG R.K. EHBO. Rayonwedstrijd. R.K. Technische School Boerhaavelaan. 2 uur nam. BIOSCOPEN. De films van de week van 14 tot 21 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdacht van spionnage", 18 jaar. Lido: „Chantage", 14 jaar. Luxor: „Canaris", 14 jaar. Trianon: „Versailles' vorsten en vrouwen", 18 jaar. Rex: „Oproer in cel 11", 18 jaar. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502, de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. H00RDWIJK Een waardig sluitstuk van het 40- jarig priesterjubileum van deken J. P. A. Brinkman vormde gisteravond de massale bijeenkomst in Hotel Royal van genodigden uit het pa rochiale en burgerlijke leven van Noordwijk. Kapelaan Mussert, die deze bijeen komst opende, vestigde de aandacht er op, dat het 40-jarig priesterfeest van de deken zó was georganiseerd, dat dit niet op één dag, noch in één week, noch in één maand kon worden afgewerkt. Het is nu al weer twee maanden geleden, dat wij dit heuge- DE KWAKEL DWS viert 10-jarige bestaan. Zondagavond heeft de turvereniging DWS in zaal Leenders haar 10-jarig bestaan gevierd. Voorzitter Joop de Jong gaf een overzicht van de 10 voorbij gesnelde jaren en sprak over de groei en bloei van de vereniging, welke momenteel 200 leden telt plus een zeer groot aantal donateurs. Voorts deelde hij mede, dat er een enveloppe met^inhoud was ter hand gesteld, door het Gemeentebestuur, en één door de sportvereniging VDO. Tevens waren een groot aantal feli citaties binnen gekomen van diverse verenigingen. Hierna gaf hij het woord aan de toneelver. „St. Gene- sius", die geheel belangeloos bereid was gevonden deze avond verder te verzorgen. Onder aandachtig gehoor en grote hilariteit werden opgevoerd het blijspel in 2 bedrijven „Aardap pelen" van Jac. van Tol, en het ont stellend geval in één bedrijf „Als men meisjes fopt" van Gerard Nielen, regie Piet de Jong. De stukjes wer den zeer goed vertolkt en vielen bij het publiek in de smaak, getuige de veelvuldige lachsalvo's. Hierna werd een gezellig dansje gemaakt onder muzikale leiding van de Gebr. de Jong. Handbal. De damesjunioren speelde op eigen terrein tegen de junioren uit Kudelstaart. Zij wisten deze ontmoeting met 53 te winnen. De wedstrijd van het le dameself tal tegen NSV vond geen doorgang. lijke feit herdachten, maar toch is het nog niet te lang geleden, om de deken op deze avond in het bijzijn van de vooraanstaanden uit de paro chie en het burgerlijke leven toe te spreken als hooggeachte jubilaris. Naast de aanwezigheid van de jubi laris en enkele familieleden, was het de kapelaan een voorrecht op deze bijeenkomst te mogen welkom heten de burgemeester en mevr. v. Berckel, temeer omdat de burgemeester op 14 Aug. 1.1. de eerste klaroenstoot heeft gegeven van het alleszins geslaagde feest en thans ook bereid was dit sluitstuk mee te vieren. Verder ver welkomde de kapelaan het kerk- en armbestuur, het actie-comité, pastoor Hermans, kapelaan Hartog, die spe ciaal voor deze avond was overgeko men uit den Haag, kapelaan Ver- eecken, pater Verkade en pater Pe- terse, de Zusters van J.M.J, en van Huize St. Jeroen, de hoofden van scholen met hun staf van onderwij zers, hoofd-inspecteur A. N. Merkel- bach, kortom allen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt om dit jubileum zo schitterend te doen sla gen. Deze avond werd verzorgd door een aantal leerlingen van de R.K. Ulo-school, welke op zeer verdienste lijke wijze het aangrijpende stuk van Henri Gheon „Het gastmaal der kin deren" opvoerden. Het geheel maakte een diepe indruk op de aanwezigen, mede door de mooie décors, de costu mes van de fa. Hoppezak uit Leiden, de prachtige bloemen van J. Chris- tiaanse en de vakkundige regie van Jan Steen. Het was een volkomen ge slaagde avond. Deken Brinkman bracht aan het einde van de avond dank aan allen die aan het feest hun beste krachten hadden gegeven en zag in de gehou den feestviering niet het persoonlij ke element, doch alleen de dank voor het bezit van priesters, welke uit naam van God voor ons aller zieleheil werken. Voor de overige parochianen en verdere belangstellenden is er heden avond en Donderdagavond nog gele genheid om van deze stijlvolle uit voering te kunnen genieten. Z0ETERMEER FEESTDAG VOOR PASTOOR. Op ondubbelzinnige wijze heeft Katholiek Zoetermeer laten blijken welk een eerbied en liefde zij heeft voor haar pastoor J. A. Voorham. De viering van zijn vier en zeventigste verjaardag heeft de parochie aange grepen, om die sympathie te tonen. In vier dagen tijds heeft men een be drag van ruim dertienhonderd gulden bijeengebracht en de pastoor op zijn verjaardag verrast met een prachtig televisietoestel met bijbehorende ta fel. Hoewel de viering van deze ver jaardag, pastoor werd gisteren 74 jaar, geen bijzondere aanleiding was om op deze wijze voor de dag te ko men, heeft men toch deze verjaardag benut om zo'n groots cadeau aan te bieden. Eigenlijk zou men deze hulde kunnen beschouwen als het sluitstuk van zijn veertig-jarig priesterfeest, dat vorig jaar gevierd werd. Toen heeft de parochie een bedrag van 10.000 bijeengebracht en dit bedrag pastoor aangeboden om aan de parochiehuis ellende een eind te maken. Dit was een prachtige daad, die de jubilaris goed gedaan heeft. Maar aan dit, ove rigens geweldige cadeau, had de fees teling persoonlijk in feite niets. Nu de glorie van dit zo enorm geslaagde feest, waar inderdaad nog veel over gesproken wordt ,meer bezonken is, heeft men zich dit gemis van een per soonlijk cadeau gerealiseerd en dit werd aanleiding om spontaan over te gaan tot een inzameling. Zondagmorgen, nadat pastoor een gezongen H. Mis gecelebreerd had, vond de jubilaris in de ontvangzaal, zo maar een televisietoestel. De jarige pastoor weigerde aanvankelijk te ge loven, dat dit het cadeau van de pa rochie was. Te rond twaalf uur heeft kapelaan J. Hamers in een geestig speechje, waarbij verscheidene paro chianen tegenwoordig waren, officieel het cadeau overhandigd. Pastoor Voorham antwoordde, dat dit cadeau hem werkelijk overrompeld had. Graag wilde spreker zijn beste krach ten blijven geven voor de groei en de bloei van de parochie. Wat het pa rochiehuis betreft, zei pastoor toe, dat binnenkort zal begonnen worden met de beste oplossing, die er voor het pa rochiehuiswee te vinden is. U nadert een oversteekp aats voor voetgangers.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2