S)e£ckióe(BouMxwX Schuchtere ochtendstond voerde Koninklijk Paar naar Willemstad Wat meer licht in de moordzaak-Dominici? Wimpels in Willemstad Overstroming in Mexico Franse reservisten aan het muiten Getuigenis van Gustave kiopt niet Vrijlating van alle oorlogs misdadigers gevraagd Veel omstreden raad werd te Marokko geinstalleerd WF fSÊÊtM KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 18 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13629 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX:PAPENGRACHT J Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 WONINGBOUW I Dij de behandeling der algemene U politieke beschouwingen in de Tweede Kamer heeft het vraagstuk I der woningbouw in het middelpunt der belangstelling gestaan. En dat is goed. Ook op het KVP-congres j heeft Ir. Kraayvanger, de woning- t bouw-deskundige uit de Eerst Ka mer, nog eens stevig op de trom ge roffeld cm iedereen in het land, niet het minst de mensen, die dit aan gaat, stormrijp te maken voor dit nijpende, voor dit nationale probleem. Het lijkt wel of wij wat langzaam denken. Enige jaren geleden, bij het begin van de nu aflopende regerings periode, werd er in de Kamer gezegd, dat de woningnood in 1963 zou kun nen zijn opgelost. Men weet nu wel, dat dit niet zo zal zijn, ondanks het feit, dat de woningbouw sinds het bewind van minister Witte van 54.000 per jaar tot 6-5.000 gestegen is en men het volgend jaar het cijfer van 70.000 hoopt te bereiken. Maar ook met dat cijfer loopt men „slechts" 25.000 woningen per jaar in en zou het nog tien jaar duren, voordat men de woningnood als op gelost kan beschouwen. De vraag is of mien daarin geloven kan, zoals ook het jaar 1963 een luchtkasteel bleek te zijn. Maar nu komen de stemmen los. Nu begint men de woningnood te vergelijken met een ramp als de watersnood, toen direct alle handen I ineen werden geslagen om de nood te lenigen, waar zij gelenigd kon worden. Nu zegt men, dat het zo niet lan-' ger gaat, dat de woningnood zeker nog tien jaar lang zal voortduren. Den Haag denkt voor zich zelfs reeds aan twintig jaar en heeft nu op grootscheepse wijze de systeembouw ingeschakeld. Het zijn allemaal som bere voorspellingen. Men wijst op fouten, men prijst nieuwe, systemen aan, men geeft streefcijfers en het blijkt dat wij daarmee er niet komen. jyien moet hier uitgaan van het standpunt, dat de huidige situatie niet bevredigend is. Minister Witte voelt zijn grote verantwoordelijkheid, dat blijkt wel uit de stijgende cijfers van de woningbouw. Maar bij al die sombere woorden, die ook in de Kamer zijn gesproken, begint er dan twijfel te rijzen, twijfel ook aan het beleid van een minister, die zijn ver antwoordelijkheid diep voelt en die de woningbouw reeds met twintig duizend woningen heeft opgevoerd. Maar met die sombere critiek komen v/e er niet, men wekt dan de indruk, dat het toch niet gaat. Met hoeveel ideeën zal men niet reeds bij de minister zijn aangeland? Vele van die nieuwe systemen zullen zeepbellen blijken te zijn geweest, maar de minister zou geen verant woordelijk beleid hebben gevoerd, indien hij er persoonlijk geen kennis van had genomen. En het is ons be kend, dat minister Witte dat doet. Maar moet deze bewindsman dat al lemaal zelf doen? Daarom is het voorstel van de heer Andriessen het overwegen waard om een Nationale Bouwraad in het leven te roepen, die Osservatore over rassenconflict De Osservatore Romano, 't nieuws blad van het Vaticaan, heeft gisteren geschreven dat het de plicht is van alle Amerikanen een radicaal einde te maken aan de rassenconflicten die thans de Amerikaanse beschaving bevlekken. Aanleiding tot deze oproep is het i assenschandaal van de negerpries ter Delaine, van de Santa Cecilia- missie te Jesuit Bend in Louisana, die dezer dagen verhinderd werd de H. Mis op te dragen en met geweld uit zijn parochie werd verdreven. Het blad brengt hulde aan aartsbisschop monseigneur J. Francis Riuimmel van New Orleans voor diens besluit om als straf alle kerkdiensten ter plaat se te verbieden. Een vijftigtal personen zou om het leven zijn gekomen als gevolg van zware regenval en overstromingen in de Mexicaanse staat Jalisco. Ook andere gebieden in Westelijk Mexico zijn, voor de derde maal in vijf weken tijds, getroffen door overstromingen. In vier staten zijn de verbinden gen verbroken. Er is zware schade aange richt aan de plantages. Ook op Nieuw-Zeeland. Zware regenval heeft overstromin gen veroorzaakt op het Noordelijk eiland van Nieuw-Zeeland. Verschei dene plaatsen zijn van de buitenwe reld afgesneden. Een aantal bruggen is vernield. De zwaarst getroffen plaatsen zijn Hunterville en Marton. Men vreest dat veel vee verloren is gegaan. „Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben j ven van Willemstad zich Zondagavond te San Juan aan lopen. tt Wanneer hier in Nederland vandaag de dag naar zijn hoogtepunt neigt en de grijsgrauwe wolken de zwaarste strijd met het bleke zonnetje te voe ren hebben, zendt enkele duizenden kilometers van hier de schuchtere dag haar eerste stralen over een ont wakend land, dat zich opmaakt om een historisch feest te vieren. Ongeveer tegen het middaguur, volgens Nederlandse tijdrekening, zal de „Ruyter" met aan boord H. M. Koninging Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, de rede van Willemstad na deren na een reis van ruim een et maal, die hen van Porto Rico naar het Nederlandse rijksdeel Curasao ge bracht heeft. Curagao heeft de afgelopen dagen in koortsachtige voorbereiding ge leefd; alhoewel koninging Juliana en prins Bernhard de stad reeds eerder bezochten, zal het toch voor de eerste maal zijn, dat de regerend vorst(in) van Nederland een bezoek aan deze delen van het rijk brengt. De gouverneur van de Nederlandse Antillen de vroegere Nederlandse minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken, heeft deze gevoelens on derstreept met 'n proclamatie, waar- niet alleen alle krachten zal bunde- I in hij de bijzonderheid van dit be ien, maar bovendien al het nieuws, J zoek laat uitkomen: dat op dit terrein aan de orde komt, op zijn waarde kan toetsen. Deze zaken kan de minister dan aan deze Bouwraad voorleggen, die uit deskundigen 'bestaat. Dat mag geen commissie worden van dikke rapporten, maar een die de minister kort en goed inlicht, wat zij denkt dat goed is en wat moet worden ge daan. Deze zaak mag niet meer worden geremd door allerlei ambtelijke in stanties, ook niet door instanties van het ministerie, die te lang deze zaken bezien. Dn zo komen wij terug op de ver- gelijking met de watersnood ramp. Men is o.i. tot nu toe teveel van de gedachte uitgegaan van een gelijke verdeling. Iedere gemeente moest een aantal te bouwen woningen toe gewezen krijgen naar zenn behoefte Hebben wij dat bij de watersnood ramp ook gedaan. Helbben wij toen tot de polder, die wij geholpen en drooggemalen kon worden gezegd- wij kunnen U niet helpen, want de polder, die naast U ligt, kunnen wij \oorlopig ook niet helpen. Dus moe ten ze allebei maar onder water blijven. Dat hebben wij niet gedaan, wij hebben geholpen, waar geholpen kon worden, de ene polder kwam het eerst en de andere het laatste aan de beurt. Dat lag eenvoudig aan de omstandigheden en er is niemand, die daarop aanmerking heeft gemaakt. Kunnen wij dat ook niet doen bij de woningbouw, die, naar men nu begint in te zien, óók een nationale ramp is? Wat heeft men eraan of men Den Haag bijvoorbeeld vierduizend wo ningen toewijst, die Den Haag toch niet kan bouwen, omdat zij geen ar beiders genoeg heeft? Waar gebouwd kan worden moet men bouwen, n' en déplaise of zo'n dorp of stad daar mee meer krijgt dan een ander. Als daar het eerst de woningnood is op gelost, zullen de bouwvakarbeiders daar vrij komen om elders te gaan werken. Daarbij kan men dan nog door systeembouw of door houten woningen de woningbouw helpen versnellen. Maar voorop staat, dat het hier een ramp betreft en dat men dius moet helpen, wa/ar geholpen kan worden. Dit is de eerste vereiste. Misschien kan de Nationale Bouw raad welke de heer Andriessen heeft bepleit, de autoriteiten daartoe sti muleren. 'V waerop zij en wij trots kunnen zijn" boord van hr ms „De Ruyter" be geven en zijn thans op weg naar de Ned. Antillen. Als kroonprinses heeft Hare Majesteit in 1944 ons land bezocht. Zij komt thans terug als koningin, hoofd der regering van het Koninkrijk en van de drie landen waaruit het is samenge steld. Laten wij daarom allen teza men Koningin en Prins op waar lijk grootse wijze ontvangen en het bezoek tot een historische gebeur tenis maken, waarop zij en wij trots kunnen zijn. Toont, welke een vreugde er in onze harten leeft, dat zij als onze landsvrouwe in ons midden vertoeft. Laat de Koningin en de Prins een onver getelijke indruk van onze schone eilanden en hun bevolking mee naar Nederland kunnen terug ne men. Leve Koningin Juliana! Leve Prins Bernhard!" Alles wel aan boord Deze radiografisch overgebrachte te- lefoto geeft een beeld van de ont vangst van het Nederlandse Konink lijke Paar in San Juan op het eiland Porto Rico. Een marine-officier wordt op de foto de hand gedrukt door H.M. Koningin Juliana. In het mid den ziet toe de gouverneur van het eiland, Z.Exc. Luis Monus Marin. Rechts op de foto Z.K.H. Prins Bernhard. Wilden niet naar Noord Afrika Zeshonderd Franse reservisten, die op weg waren naar Marseille, om al daar scheep te gaan naar Frans N. Afrika, hebben zich onderweg wanor delijk gedragen. Bij Valence werd telkens aan de noodrem getrokken, zodat de trein, waarmede de reservisten naar hun inscheephaven onderweg waren, om de vijftig meter bleef staan. In een tunnel, juist buiten Valence, bleef de trein meer dan een half uur staan, ter wijl in het station van deze stad ruim drie uur vertraging werd ondervon den. In Valencia verlieten bijna honderd man de trein en trokken al roepend: „Wij willen niet naar Noord-Afrika", door de stad. Tenslotte keerden zij, na ook anti-militairistische liedjes te De reis van de „Ruyter" is, voor zover als Nederland thans ingelicht is, zeer voorspoedig geweest. De or kaan „Katie", die momenteel het westelijk halfrond onveilig maakt, heeft geen invloed kunnen uitoefe nen op het reisschema en de ver wachting is dan ook, dat het schip precies volgens het tijdschema de ha- gebleKen zijn, dat de zoon van de 1 ems tad zal binnen oud.e Dominici, Gustave, een getui- In de zaak Dominici de beken de affaire van het vermoorde gezin van de Drummonds in de buurt van het Zuid-Franse stadje Lurs schijnt wat meer licht te zullen komen. Nu is iets dergelijks reeds eerder be weerd, maar tot nu toe is de zaak nog even duister gebleven. Nu zou weer na een nieuw getuigenverhoor Or»lr TTOri Nt>rlt»rlanH ldit jaar enig levensteken van hun Uiv. vc*u ï^icuti ihuu mannen hadden ontvangen en die in- gCCiSt middels hertrouwd waren. genis heeft afgelegd, die in strijd is met die welke werden gegeven, door een arts uit Nice, dr. Morin en Gus- tave's neef Roger Perrin. Morin sloeg in Augustus 1961 zijn tent op in de buurt van de 'boerderij van de Dominici's „Grand-Terre", en raakte bekend met de familie. Op een keer nam de oude Gaston de arts mee naar een schuur op de boerderij en zei daar: „Kom u maar terug als 'het winter is, dan kunt u met mijn zoon gaan jagen". Volgens Morin had de boer daarbij gewezen op een ka rabijn, welke daar op een plank lag en die dezelfde zou zijn als die, waar mede de moord op de Drummonds werd gepleegd. Perrin heeft het verhaal van de arts bevestigd, doch Gustave ontkent nog steeds. Deze ontkenning be vreemdt de politie ten zeerste, omdat Gustave's vader reeds is veroordeeld en zij niet kan bevroeden, wie de zooh in bescherming tracht te nemen. De getuigenissen acht de politie echter van zo'n groot belang, dat zij reeds te kennen heeft gegeven, het mysterie van Liurs mogelijk in korte tijd tot klaarheid te zullen brengen. Fham Cong Tac, de „Paus" de religueuze Vietnamese secte „Cao Dai", is gezwicht voor een ultimatum, dat generaal Nguyen Thann Fhuong, de opperbevelhebber der Caodais- tische strijdkrachten, hem op 10 Oct. heeft gezonden en waarin geëist werd, dat Pham Cong Tac afstand zou doen van zijn wereldlijk en geestelijk ge zag, aldus is in Saigon vernomen. De vrijlating van de Duitsers in Rusland waren veroordeeld, heeft in Duitsland stemmen doen opgaan om een actie te beginnen teneinde vrijlating te verkrijgen van alle nog i in de westelijke landen gevangen ge- j houden oorlogsmisdadigers: Het Westduitse verbond van terug gekeerde krijgsgevangenen heeft er al bij de Duitse regering op aangedron- gen dat zij zich met de Nederlandse regering in verbinding zou stellen om over de vrijlating van de oorlogsmis dadigers te onderhandelen. De centrale raad van Joden in Duits- land heeft er Maandag op gewezen, j dat zich onder de uit de Sowjet-Unie J teruggekeerde Duitse gevangenen prof. Carl Clauberg bevindt, die hoofd is geweest van een proefafdeling van het vernietigingskamp Auschwitz. De centrale raad eist, dat misdadi gers als prof. Clauberg, die medi sche proeven met levende mensen heeft genomen, spoedig voor een reohtbank zullen worden geleid. Ve len van degenen, die voor de proe ven van Clauberg werden gebruikt, zijn later gedood of door de proeven voor hun leven ongelukkig gebleven. Ook anderen worden bij hun terug keer niet altijd even vriendelijk ont- i vangen. In 't dorganogskamp Fried- land ligt een heel stapeltje telegram men, bestemd voor eventueel terugke rende voormalige Duitse burger- of •krijgsgevangenen, waarin hun wordt verzocht: „Wees zo goed niet bij mij terug te komen. Het betreft hier telegrammen van vrouwen, die niet voor het begin van De Marokkaanse troonraad, die de bevoegdheden van de afgetreden sultan Ben Arafa zal overnemen en tot eerste taak heeft een Marokkaanse regering te vormen, is ingesteld. Op de foto resident-generaal Boyer de la Tour (UnVs aan de tafel) tegenover de vier leden van de troonraad, v.l.n.r. generaal Si Bekkai, de pasja van Calé, Si Shibi, grootvizier El Mokkri en de kandi van de Mirmoucha-berbers, Si Tahar Ouasou, tijdens de installatie. hebben gezongen, in kleine groepjes naar hun trein terug. In de wagons der mannen waren leuzen aangebracht als „Marokko voor de Marokkanen". Er hebben zich de laatste tijd reeds vesrsohillende malen incidenten voor gedaan, waarbij naar Noord-Afrika vertrekkende Franse reservisten be trokken waren. Ongeregeldheden in Marrakesj. Marokkanen, die eerst winkels in de Arabische wijk van Marrakesj de derde stad van Marokko waren binnengedrongen, waarna zij ze in brand staken, vielen vervolgens Se negalese infanterie aan. Deze vuurde, waardoor één der ordeverstoorders werd gedood en twee gewond. Er werden meer dan dertig ajrresta- ties verricht. Dit is de derde achtereenvolgende dag van wanrodelijkheden in Marra kesj. Aanvallen in Algerije. Militaire autoriteiten te Bone (Al gerije) hebben Maandagavond be kend gemaakt, dat zeven Euorpese in zittenden van een bus, die tussen Bone en Herbillon werd aangeval len, zijn gedood. Ook de chauffeur van de bus, eveneens een Europeaan, kwam om het leven. 40 Andere inzit tenden van de bus werden gevangen genomen. De aanval geschiedde door een groep van ongeveer 100 man. De bus had een militair escorte. Hiervan werden vijf map gedood en drie ern stig gewond. Vier man van het gewa pende geleide onder wie de comman dant wisten te ontkomen. Zij menen, dat de rest van het escorte ook gevan gen genomen is. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. Opklaringen maar aanvanke lijk nog enkele verspreid optre dende buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar mist. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. Tij delijk zwakke, overigens matige naar Zuidelijke richtingen krim pende wind. 18 Oct. zon op 7.10, onder 17.44 u.; maan op 10.18, onder 18.35 u. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer max. temp. zwaar bew. 7 C. geheel bew. 6 licht bew. 10 hagelbui 9 onbewolkt 9 onbewolkt 6 mist 10 regen 16 geheel bew. 15 onbewolkt 22 licht bew. 13 licht bew. 8 zwaar bew. 14 nevel 8 mist 10 regen 9 regen 12 sneeuw 9 half bew. 22 zwaar bew. 21 zwaar bew. 22 Korreltje Wijsheid is voor de ziel wat ge zondheid is voor het lichaam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1