Oranje boekte en verdiende gelijk spel tegen de Belgen: een 2-2 Overwinning was heel goed mogelijk geweest Binnenspelers faalden en brachten de voorhoede zonder verband Ze uietd het 2-1 ffietgië dp,pet maakte apnieuia yetyh: 2-2 Pierre Smeyers - invaller midvoor - de verrassing der Rode Duivels MAANDAG 17 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA De 81e landen wedstrijd tussen Oranje en de Rode Duivels is dan ook weer achter de rug en met het gelijke spel zullen vooral de Belgen, ondanks het feit, dat zij tweemaal de leiding wisten te nemen, zeker tevreden mogen zijn, want in de tweede helft van de wedstrijd hadden de gasten maar heel weinig, zelfs bitter weinig in te brengen. Dit zou er eigenlijk toe moeten leiden, dat wij zouden schrijven, dat Oranje met dit gelijke spel meer dan tevreden zou moeten zijn. Toch is dit niet het geval. Het feit, dat ons natio nale elftal gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd in de meerder heid is geweest zonder dit in doelpunten uit te drukken, wijst erop, dat er dan toch iets gehaperd moet hebben. En dit was zeker het geval. De oor zaak, dat Oranje deze wedstrijd niet gewonnen heeft, moet geheel op rekening van de binnenspelers in de voorhoede worden geschoven. Inderdaad, de veelbelovende bin. nenspelers van Willem II, de Bruy- ckere en Brooymans, hebben niet aan de verwachtingen beantwoord, die er in hen gesteld werden. We mo gen gerust zeggen, dat zij als aan* vallers, als mede-opbouwers van de aanval zeker gefaald hebben, 't Is waar, zij waren niet gewend aan het speltype van midvoor Bram Appel, maar omgekeerd was deze ook niet aam hun spel gewend, doch deson danks heeft hij er zich moedig door heen geslagen en ondanks het gemis van twee binnenspelers van formaat, heeft de Fortuna-man, zij het dan met eigen speltype, zich van begin tot einde een voortdurend gevaar voor de Belgische defensie getoond en wat meer zegt: ook gezorgd, dat er tenminste een gelijkspel uit deze wedstrijd kwam. Bram Appel was de stormram, die vooral gesteund door debutant Bos- selaar als rechtsbuiten en Clavan als linksbuiten, van begin tot einde ge zwoegd heeft, dat het een lust was en daarom was het zo teleurstellend, dat zij zo weinig steun van de beide bin nenspelers hebben gehad. Het is mo gelijk, dat zij met hun eigen midvoor, de Willem Il-er Jan van Roessel meer hadden bereikt, doch van goede in ternationals mag men toch zeker ver wachten, dat zij zich beter zouden aanpassen. Tenslotte weten zij tóch waar het om gaat, wat hun taak is als binnenspelers, maar wat zij ver toonden werkte meermalen eerder remmend op de aanval en zo was het geen wonder, dat de hechte Belgische defensie wel raad wist met het aar zelend en onvoldoende optreden de zer spelers. Wanneer men een vergelijking maakt van de kracht van twee elf tallen, dan ziet men gaarne naar de corner verhouding, die altijd een aar dig beeld geeft van de verhouding in het veld. Welnu, voor de rust was de cornerverhouding 42 voor Oranje, na de rust 60. Dat betekent het ge hele verloop van de wedstrijd en hoe wel we mogen zeggen, dat de Belgen nog steeds technisch 'n tikje sterker zijn geweest, valt toch ook niet te ontkennen, dat doelman Gernaey er tenslotte voor gezorgd heeft dat de Rode Duivels niet de derde nederlaag in successie te incasseren hebben ge kregen, want vooral in de tweede helft en speciaal tegen het einde heeft de Belgische doelman enige zeker schijnende doelpunten weten te voor komen door zijn doortastend en fan tastisch optreden. Geen duel Coppensvan der Hart. De verwachting, dat het in deze wedstrijd weer eens tot een fel duel zou komen tussen onze stopperspil Van der Hart en de lastige midvoor der Belgen, Rik Coppens, is ditmaal niet uitgekomen. In de eerste helft ontweek de Belg door zijn zwerven de Oranjespil heel veel en het is misschien daarom dat Van der Hart niet zijn gewone spel ontplooide, on zeker was bij zijn ingrijpen en wat wellicht van grotere invloed was onzuiver in zijn plaatsen. Daardoor ook kwam de kracht van het Oranje- Deze foto toont de situatie tijdens het maken van het eerste Nederland se doelpunt. V.l.n.r. zien we Mees, Bosselaar (7), boven hem Brooy mans, verder de Bruijckere, Carré (5), Appel, de maker van het doel punt; de Belgiche doelman Gernaye, en Dries. De bal zit hoog in de tou wen juist onder de lat nen en dat is geweest ten aanzien van de keuze van de scheidsrechter. Want Nederland wilde gaarne een Engelse scheidsrechter voor de ont- ontmoeting zien aangewezen, maar de Belgische voetbalbond verwierp dit verzoek, omdat een Belgische scheids rechter kennelijk nooit eens een kans i krijgt ook eens een belangrijke wed- strijd over 't Kanaal te mogen leiden. Zo is men aan de heer Bernardi ge- komen, die tegenover de zeer bijzon- J dere sfeer,kenmerkend voor Holland België, volkomen vreemd stond. Zélf moet hij dat ook gevoeld hebben, want menigmaal klonk het vaak onhoor bare fluitsignaal pas, nadat een of meer spelers voor een overtreding hadden geappelleerd. DE NEDERLANDSE SPELERS. Het is kennelijk de bedoeling ge weest om Bram Appel als stormram te gebruiken want dat was de reden waarom de keuze-commissie de voor keur heeft gegeven aan de Fortuna- man boven Jan van Roessel, wiens spel als „week" werd gekwalificeerd. Met die tactische keuze heeft de com missie ongetwijfeld succes gehad. Want Appel was een voortdurend ge vaar voor de Belgische defensie, waarin de geroutineerde Carré het moeilijk had tegen de stevige Neder landse middenvoor, die niet voor lijf aan lijf werk terugdeinsde. Met twee keurige doelpunten vierde hij na ze ven jaar zijn terugkeer in het Ne derlands elftal op verdienstelijke wij- ze. Maar Jan Brooymans, een on vermoeide zwoeger, had zijn slag vaardigheid thuis gelaten en in de tweede helft wist hij menigmaal met de bal geen raad. Hij faalde op de ogenblikken, dat Appel gaten in de Belgische verdediging had geslagen en juist daarom kan men het debuut van de Willem Il-speler niet geslaagd de helft niet in meerdere doelpunten werd uitgedrukt. Aan het uithoudingsvermogen van de Nederlandse spelers heeft het ze ker niet gelegen, dat Oranje tenslotte met een gelijk spel tevreden moest zijn, want tot het einde toe werd fris en vlot gespeeld, ondanks het falen van de binnenspelers. Nog slechts zelden hebben we het Neder lands elftal tot het einde toe zo krach- tig zien volhouden. Dat wijst erop, dat de lichaamsvaardigheid zeker veel beter is geworden. Geladen in het veld. De heer Hoolboom, voorzitter van de Keuze-Commissie en bondscoach Max Merkel hadden er des morgens, tijdens een intiem halfuurtje in Den Haag, voor gezorgd, dat de Oranje hemden geladen in het veld kwamen; dat zij met nimmer verminderende verbetenheid zich in de strijd wierpen. En aangezien de Rode Duivels hoe kon het anders verwacht worden in deze derby? zich met dezelfde do sis geestdrift weerden, viel er in en rond het veld weer die ouderwetse nerveuse sfeer waar te nemen, welke zich soms uitte in een te hard ge vecht om de bal, zonder dat echter een ogenblik de sportiviteit uit het oog werd verloren. Slechts één man kon dit verbeten gevecht niet op prijs stellen: scheidsrechter Bernardi, een Italiaanse referee, die in zijn taak werd bijgestaan door twee landgeno ten als grensrechters. De heer Ber nardi voelde de sfeer van deze ont moeting, een strijd tussen twee aloude tegenstanders, niet aan en floot de wedstrijd voor een belangrijk deel stuk, zonder en daar wensen wij de nadruk op te leggen ook maar één seconde een van de beide ploegen elftal minder sterk uit. Voeg daórbij te bevoordelen, het minder sterke spel van beide De derby is in een gelijk spel ge- backs vooral Wiersma schijnt op eindigd, waarmede de Belgen imis- zijn retour te zijn dan kan men schien iets meer hebben gekregen, begrijpen hoe het komt, dat de veld- dan hun toekwam. Maar in één op- meerderheid van Oranje in de twee-'zicht heeft België de match gewon- noemen. De Bruyckere heeft welis waar bewezen, dat hij anderhalf uur kan voetballen, maar hij was niet in staat eenheid in de aanval te brengen, hij was geen motor, noch een verbin dingsman en bovendien kwam er geen behoorlijk schot van zijn voet. De ijverige Tinus Bosselaar, de jongste van het elftal, debutant evenals Brooymans, heeft uitstekend vol daan. Hij was niet alleen ijverig, maar bovendien zeer snel. Hij nam ook als de bal op de andere helft was, aan het spel deel, zijn voorzetten stichtten veel verwarring in de gele deren van de Rode Duivels. Ook over Clavan kan men ongetwijfeld tevre den zijn, gezien de weinige steun, welke hij van Brooymans ondervond. De middenlinie telde geen uitblin ker. Zonder Uitzondering heeft het drietal Schaap, v. d. Hart en Klaas- sens goed voldaan. Met onverminder- der energie en ijver werd getracht het vaak geraffineerde samenspel van de Belgische aanvallers te bre ken. Op ditzelfde niveau stonden Wiersma en Kuys, zonder dat hun spel tot grote hoogte steeg. Doelman De Munck heeft weinig moeilijk werk gekregen; het tweede doelpunt had hij kunnen voorkomen als hij de vrije trap van Or lans beter beoor deeld had. Nu deed hij een poging om de voorzet te onderscheppen, maar hij „timede" verkeerd. De Belgen. Van de Belgische spelers was doel man Gernaey ongetwijfeld de beste. Hij is zeker niet van mindere klasse dan de „oude" Meert, die in zo menig Holland-België-duel van zich heeft doen spreken. Wanneer Gernaey Zondag in minder goede vorm ware geweest, zou de uitslag er voor onze zuiderburen waarschijnlijk heel wat ongunstiger hebben uitgezien. De verdediging heeft uitstekend werk geleverd. Behalve Carré had ook de klasse-speler Van Brandt de handen vol. Hij had kennelijk niet op een zo gevaarlijk tegenstander als de jeugdige Bosselaar was, gerekend. Zijn college Dries, bleek, met 't oog op Clavan, beter ingelicht. Hij kende de kwaliteiten van zijn opponent en heeft daar op verdienstelijke wijze tegenmaatregelen voor getroffen, zonder nochtans uit te blinken. Van de kanthalfs won de kleine 36 Toegangsbewijzen voor Ned.-Belgie Op de vergadering van de be langenvereniging van 2e, 3e en 4e klassers afdeling West II is tijdens de rondvraag onder meel de distributie van toegangsbe wijzen voor interlandwedstrijden via het Rode Kruis ter sprake gekomen. Uit de vergadering werd namelijk melding gemaakt van een geval, waarbij iemand voor de wedstrijd Nederland België vijf aanvragen aan het Rode Kruis inzond en daarop vier kaarten ontving. Een an der zou op vijfenveertig aan vragen zelfs zesendertig kaarten hebben gekregen. Afgezien van deze onbillijkheid was het ergste nog, dat de ontvangen toegangs bewijzen bijna zonder uitzonde ring via de zwarte handel zou den zijn doorverkocht. Het bestuur zegde toe een na der onderzoek te zullen instellen en indien het juist bleek, dat dergelijke slechte verdelingen inderdaad konden voorkomen, maatregelen te zullen bevorde ren, welke het onmogelijk ma ken, dat een en dezelfde aanvra ger in de toekomst meer dan een of hoogstens twee kaarten ont vangt, zelfs al zou het lot hem een groter kwantum toewijzen. De gedachte van het KNVB- bestuur zal oorspronkelijk wel deze richting zijn uitgegaan. Huysmans het van de Antwerpenaar Mees. Onwillekeurig is men vaak ge neigd een verdienstelijke speler, die klein van gestalte is, lof toe te zwaaien. Maar wat Huysmans, zowel aanvallend als verdedigend presteer de, getuigde van groot vakmanschap. In de Belgische voorhoede waren de buitenspelers Jacquemyns en Or- lans het meest waardevol, waarbij de eerste zich op ondubbelzinnige wijze de productiefste heeft getoond. Van aanzienlijk minder gehalte waren de binnenspelers (evenals in het Neder lands elftal de zwakkere schakels in de ploeg). Van beider spel slaan wij dat van Reyniers intussen hoger aan dan van zijn college Mathonet. Ned. België-jeugd 1-4 Oranjejeugd stelde danig teleur Pierre Smeijers, de zeventienjarige middenvoor van de Belgisch-Lim burgse overgangsklasser Winterslag, is bij verrassing de „ster" ge worden van de wedstrijd NederlandBelgië jeugd (tot 20 jaar). Pierre werd nl. op het laatste ogenblik opgeroepen, omdat de gerenommeerde Van der Eist ziek geworden was. Pierre Smeijers bleek behalve als middenvoor, ook op de vleugel productief. In de eerste de beste minuut van het jeugd- duel joeg hij de bal reeds onhoudbaar langs keeper Van Dijk (Sparta) en hij kwam even verbluffend met een tweede verrassing, nog voor er na de rust 60 seconden verstreken waren! Ook verder had de technisch zeer vaardige en razendsnelle Smeijers een belangrijk aandeel in de ruime en volkomen verdiende Belgische 4—1 zege. Het zal hem des te meer plezier hebben gedaan, dat de spelers van het Belgische A-elftal zich onder de ongeveer 6000 toeschouwers bevonden. Met het oog op de Nederlandse voetbaltoekomst waren de prestaties van de Oranje-broeken niet bijzon der opbeurend. Er werd op een door de regen glad en „zwaar" gewofden veld gespeeld. En dat bracht in het begin de tekortkomingen in de Ne derlandse ploeg op schrijnend duide lijke wijze tot uiting. Door betere lichaamsbeheersing en techniek speelden de jonge „Rode Duivels" de bal veel gemakkelijker en vlotten hun combinaties met goed gerichte passes langs de grond veel beter dan in het Nederlandse team, dat na de ontnuchterende openingstreffer van Smeijers slechts langzaam op toereir kwam. Het binnentrio Van Elderen- Rutten-Moulijn werd nadien toch nog een waardevol deel van de ploeg. Maar toen middenvoor Rutten (Roda Sport) na de rust niet terug keerde, bleek die waarde sterk ge daald en was de kracht van de Zo werd het 21 voor België. V.l.n.r.: Kuys, De Munck, Reyniers, achter deze v. d. Hart, verder Jacquemijns die de goal uit een kopbal maakte, en Coppens. Oranje-aanval gebroken. Invaller Kok (Amsterdam, ex-BFC) van huis uit linksbuiten, bracht er als aan valsleider weinig of niets van terecht. Het te elfder ure verwisselen van plaats met Moulijn (Feyn.) leverde geen resultaat meer op. De ploeg was toen al te veel gedemoraliseerd door een hopeloos uitziende achter stand, waartoe behalve Smeijers de Belgische rechtsbinnen Gybels en de sterk stuwende linkshalf Devos extra hadden bijgedragen. De Nederlandse verdediging met DOS-stopper Kraay als voornaamste pijler, had trouwens moeite de score tot 1—4 beperkt te houden. Wervelwind. Bij de allereerste aanval van de Belgen, die resulteerde in 'n scherpe voorzet van linksbuiten Jurion, snel de rechtsbuiten Smeijers als een wervelwind door de ontwrichte Ne derlandse defensie en versloeg Van Dijk met een flitsende kopbal (01). De Nederlandse jongens wisten zich vooralsnog moeizaam te ontworste len aan de greep van de tegenpartij en middenvoor Rutten antwoordde in Met een schot uit zeer moeilijke posi tie zijn tweede! bracht Bram Appel de stand op 22, hetgeen te vens de eindstand van deze zeer le vendige wedstrijd werd. Appel, ver doorgelopen na zijn treffer,- doelman Gernaye, Dries, Carré, Mees, Van Brandt en de verdienstelijke Neder landse debutant, Tinus Bosselaar. de 28ste minuut met een opmerkelijk fraaie goal uit een kopbal, na een voorzet van Van Elderen. Het was 11, een iets geflatteerde stand mis schien, gezien het vertoonde spel, maar bijzonder inspirerend voor de blij verraste gastheren. Hun geest drift, die iets van de echte Holland België-sfeer verwekte, leidde echter niet tot succes. Kort voor de rust geraakte het Belgische doel nog eens in gevaar door een pass van de overigens wel teleurstellende rechtsbuiten Van der Heyden. Middenvoor Rutten kwam bij zijn scoringspoging helaas in bot sing met de paal en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Hij heeft vermoedelijk een sleutelbeen gebroken. Zijn uitvallen en de vervanging door Kok verzwakte de stootkracht van de Oranje-voorhoede aanmerke lijk. In de achterhoede had Nachte gaal (DOS) de plaats ingenomen van rechtsachter v. d. Veen (Leeuwar den), hetgeen wel een kleine, maar toch geen afdoende verbetering bleek te zijn. Dat Smeijers meteen al weer een rake schuiver kon lossen, was voornamelijk aan verdedigings- fouten te wijten (12). Keeper Van Dijk mocht dan mis schien bij dit schot niet helemaal vrij uit zijn gegaan, men kon hem moei lijk verantwoordelijk stellen voor de nog volgende treffers van de Rode Duivels, die na de vervanging van Verhulst door Grimberieux (Tilleur) welke een omzetting in hun elftal te weeg bracht, een nog grotere veld- meerderheid veroverden. Rechtsbin nen Gybels bracht na een kwartier de stand op 13 en middenvoor Verachterd maakte in de 29e minuut het laatste Belgische doelpunt (1—4). Moulijn en Van Elderen lieten zich door onnauwkeurig richten kansen voor het Nederlands jeugdelftal ont glippen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7