Vlotte vliegtocht bracht het vorstelijk paar afgelopen nacht aan boord van de „De Ruyter" lussen „eersiëtolêi'nif en „lies r Vervolg Koninklijke reis naar de West Geestdrift op tussenlandingsplaatsen Katholieke ouders stichten Nat. Ouderraa MAANDAG 17 OCTOBER 1955 DERDE BLAD PAGINA 1 De bemanningsleden van de „Jan van Riebeek" werden aan de vorste lijke reizigers voorgesteld, van de prinsesjes en de autoriteiten werd afscheid genomen en langzaam begaf het koninklijk paar zich naar de uit gang van de hal, waar een klein legertje stewardessen, gewapend met parapluies klaar stond om het ge zelschap een droge overtocht te ver zekeren, want de regen viel op recht Hollandse wijze uit de hemel. Voordat de waterige gang van de Ihal naar het vliegtuig gemaakt werd, passeerden de koningin en de prins eerst nog een kleurige en charmante erehaag, gevormd door dames van de Antillen en Suriname in nationale klederdracht, bestaande uit nationale dustaansen, achttien Kotto-missies, twee Javaansen, een Curagaose, een Arubaanse, een Indiaanse en een Chinese. Met bloemen van de 8-jarige Bo rah-Wolff uit Amsterdam, gekleed als Kotto-missies, in de hand, riep die landsvrouwe: „Ik zal naar de groeten doen van jullie allemaal, he?" en daarmede waren de laatste woorden op vaderlandse bodem gesproken. Even bleven de koningin en de prins boven aan de landingssteiger staan en wuifden naar de achterblij- Venden op het glimmende asfalt be neden hen, toen verdwenen zij in het vliegtuig; enkele seconden later, het was toen precies half zes, zette het toestel zioh in beweging en ver dween 't na 'n vlotte start in de lood grijze wolken. De reis van de eerste Nederlandse regerende vorstin, die een bezoek brengt aan de rijksdelen overzee, was begonnen. TUSSENLANDINGEN De vliegreis heeft een buitenge woon vlot verloop gehad. Zaterdag avond te kwart voor één bereikte de „Jan van Riebeek" het vliegveld San ta Maria op de Azoren, waar tijdens een oponthoud van 40 minuten door de plaatselijke president, mede na mens de Nederlandse kolonie al daar, bloemen werden aangeboden. Nog geen 12 uur later, Zondagmor gen 11.13 uur, bereikte het konink lijk paar Bermuda, waar een kort, onofficieel bezoek werd gebracht. Ongeveer 300 personen waren op het vliegveld aanwezig om de konink lijke bezoekers te verwelkomen en onder dezen bevond zich ook een klein groepje Nederlanders met wie de koningin zich enige tijd onder hield. De vliegreis vond in de afgelopen nacht te 1.19 uur op Porto Rico een einde. Het was toen in Midden-Ame- rika ongeveer 9 uur 's avonds en een Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bij de ere-haag, welke 30 in Nederland verblijvende Suri naamse dames op Schiphol vormden. grote menigte bevond zidh op het vliegveld om de hoge reizigers te verwelkomen. Ook het oponthoud op Porto Rico was van korte duur en te 2.44 uur (Ned. Tijd) scheepte de ko ningin en de prins zich met hun ge volg in voor het laatste deel van de reis, dat met de kruiser „De Ruyter" afgelegd wordt. Wanneer de reisschema ook van daag even vlot als de afgelopen 48 uur verloopt, zullen de koninklijke reizigers morgenochtend in Willem stad arriveren. „De Ruyter Zaterdag zijn Hare Majesteit Ko ningin Juliana en Zijne Kon. Hoog heid Prins Bernhard per vliegtuig naar de Nederlandse Antillen en Su riname vertrokken en in de West heeft het Vorstelijk Paar zijn reis voortgezet aan boord van het Vlag- geschip van onze Koninklijke Marine Hr. Ms. „De Ruyter". Het is de moeite waard om de tot standkoming van deze kruiser eens nader te bekijken. Na vele besprekingen en goedkeu ringen van plannen werd eind 1939 te Rotterdam de kiel gelegd voor de bouw van een nieuwe Nederlandse kruiser; de naam van het schip was reeds vastgesteld: Hr. Ms. „Een dracht". In 1940 brak echter een donkere tijd aan, waardoor de bouw van de nieuwe kruiser bijna geheel tot stil stand kwam. Bijna, want de Duitsers keken begerig naar hetgeen al gereed gekomen was en hebben gedurende de oorlogsjaren van alles geprobeerd om het schip klaar te krijgen; door de vele tegenwerking en sabotage hebben ze echter nooit hun zin ge kregen. WELKOM. Toen de oorlog in 1945 ten einde was, waren de tijden veranderd, de techniek had een zeer grote vooruit gang geboekt en alle plannen, die ge maakt, waren omtrent de bouw van een kruiser", moesten grondig her zien worden. Het duurde tot 1947 tot men het op vele punten eens werd en in dat zelfde jaar sprak koningin Wilhel- mina persoonlijk de wens uit dat het schip voortaan de naam „De Ruyter" zou dragen, een naam, die reeds tien schepen in de geschiedenis van de Kon. Marine met trots over de we reldzeeën gedragen. Pas in 1949, dus vier jaar na de oorlog werd de bouw van de „De Ruyter" serieus ter hand genomen en in 1953 lag er in een van de ha vens van Wilton te Schiedam een i majestueus schip van 10.000 ton, 187 meter lang, en een diepgang van 6.90; een schitterend staaltje van Neerlands kunnen op het gebied van scheepsbouw. Op 18 November 1953 stelde ko ningin Juliana de nieuwe kruiser in dienst. In 1954 begon „De Ruyter" aan zijn garantievaart, welke na 3 Yt maand in alle opzichten geslaagd mocht heten. Reeds het eerste bezoek van de kruiser aan Den Helder baarde groot opzien. Het aantal verzoeken tot be zichtiging van het schip waren on telbaar. Zo ook onder andere het 'verzoek van een aantal officieren van Hr. Ms. Fregat „Marnix" gericht aan de Commandant van de kruiser: Welkom, schrik der wereldzee, Op deze gure, koude ree. Vanmorgen tijdens koffiedrinken, toen Uw geschut de lucht deed [stinken, hebt gy ons hart in vlam gezet met Uw vuurspuwend silhouet. Graag willen we nu dit schip [bekijken, wanneer zoudt U het het beste [lijken? Er zijn officieren, 'n stuk of tien, die zeer gaarne het een en ander [willen zien! Dit vragen wij in grote [opwinding! Nu is het ook inderdaad een groots gezicht dit schip te zien met zijn machtige geschutstorens (15 cm ge schut) en aan weerszijden zijn vele luchtafweeropstellingen. Vele buitenlandse havens werden in 1954 bezocht. In Januari van dit jaar werden te Oslo vele hoge Noor se autoriteiten aan boord ontvangen, die verrukt waren over de Holland se prestaties. Nog geen drie weken later lag de kruiser afgemeerd in Halifax (Ca nada), waar op een Zondagmiddag duizenden Canadezen het schip be zochten en vreselijk enthousiast wa ren over de „Hollandse Helderheid". Het behoeft natuurlijk geen be toog, dat vele Hollandse emigranten bijna niet weg te slaan waren van dit stukje Hollands grondgebied. Na Halifax werd de Amerikaanse oorlogshaven Norfolk (Virginia) aangedaan en ook Amerika was en thousiast! Van Amerika ging het via Madei ra naar de Franse Riviera (Nice) en Gibraltar. Na deze proefvaart kwam „De Ruyter" weer in Rotterdam te rug voor verdere afbouw; het schip had zich prima gehouden en enkele stormpjes met glans doorstaan. Alles wel aan boord. Evenais op alle moderne schepen van de Nederlandse Marine, is ook op „De Ruyter" veel aandacht be steed aan het welzijn van de man schappen aan boord. Het slapen in hangmatten, of „kooien" zoals de marineman ze noemt, heeft afgedaan. In plaats daarvan slaapt men op bedden die overdag kunnen opgeklapt worden tegen de wand. Daar er in de verblij ven benedendeks geen patrijspoorten zijn heeft men hier een luchtverver singssysteem aangebracht waarmee men desgewenst warme of koude lucht in de verblijven kan aanvoe ren. De beroemde „toko" (winkeltje) waar van alles te koop is, zoals siga retten, chocolade, bier, schrijfbehoef ten, benevens een postkantoor en een groot recreatieverblijf ontbreken natuurlijk ook niet. Ook vinden we aan boord van „de Ruyter" een eigen omroepstudio van waaruit men in de avonduren com plete plaitenprogramma's kan uit zenden. Naast het goede dezer aarde, is er op het schip ook terdege rekening gehouden met de ernstige kant van het leven. Goed uitgeruste ziekenza len wachten de zeeman-met-pech; de geestelijke verzorging staat op ieder ogenblik van de dag en als het nodig is ook van de nacht klaar om de opvarenden met raad en daad bij te staan en door dat alles heen loopt de draad van de dagelijkse ar beid, die in deze tijd van techniek gespecialiseerd is tot zuiver vakwerk, waar de kornuiten van Michiel de Ruyter grijze haren bij gekregen zouden hebben. Neerlands trots, de „Ruyter" ligt momenteel onder stoom in De West Om daar als een waar vlaggeschip de Koningin en de Prins te voeren langs een eilandenreeks, wier welvaart en veligheid mede groeit bij de welvaart van het schip, dat de officieren van Den Helder in 1954 noemden: Schrik der wereldfee. Zaterdagavond half zes: vertrek van Schiphol. Zaterdagnacht kwart voor een: aankonpst op Santa Maria. Zondagmorgen dertien minuten over elf: aankomst op Bermuda. Zondagnacht negentien minuten over een: aankomst op Porto Rico. Zondagnacht kwart voor drie: inscheping aan boord van „De Ruyter die de koninklijke reizigers naar Willem stad op Curasao zal brengen, waar men morgenochtend hoopt aan te komen. (De tijden in dit schema aangegeven zijn alle volgens de Nederlandse rekening. Bij aankomst in Porto Rico was deze tijd al ruim vier uur ingelopen", zodat de plaatselijke tijd van aankomst op Porto Rico ongeveer 's avonds negen uur was). Rapport over oudercomité's voor Episcopaat geret- Afgevaardigden van 60 ouderco mité's van katholieke scholen uit bij na geheel Nederland hebben Zater dagmiddag te Arnhem een voorlopige nationale ouderraad gesticht, die tot doel heeft de activiteiten der comi- té's te richten en te stimuleren. Tijdens deze vergadering, die be legd was door de Katholieke Bond voor het Gezin en onder leiding stond van diens voorzitter, dr. J. H. Gilis- sen, werd het bestuur gekozen, dat de werkzaamheden zal aanvangen totdat de definitieve ouderraad tot stand gekomen is. Dit bestuur wordt gevormd uit vertegenwoordigers van oudercomité's uit vijf bisdommen en staat onder voorzitterschap van de heer F. Engel uit Zaandam. Leden zijn mevrouw A. H. van Wuche en de heer v- d. Waals voor het aartsbisdom Utrecht, de heer F. Polman uit Den Haag voor het bis dom Rotterdam, de heer W. Floeren uit Ravenstein voor het diocees den Bosch, en mevr. dr. N. Snijders uit Groningen voor het bisdom Gronin gen. Voor de bisdommen Breda en Roermond zullen nog bestuursleden worden aangewezen. In een beknopt referaat had de heer dr Jos de Boer de noodzaak van een nationale ouderraad aangetoond. Hij maakte daarbij tevens bekend, dat een speciale commissie voor de ouder comité's in opdracht van de bond voor het gezin een rapport had samenge steld, dat binnen enkele dagen aan de Katholieke Schoolraad en van deze instantie uit aan het episcopaat zal worden aangeboden. Het is de bedoeling, dat de Katho lieke Bond voor het Gezin zeer nauw met de nationale ouderraad zal sa menwerken. Te dien einde heeft de bond aan het zojuist gestichte natio- Ambonezen kunnen terug De Indonesische regering heeft er geen bezwaar tegen, indien de Am- bonese gezinnen, die in Nederland vertoeven, weer naar Indonesië terug keren, voorzover ze eerlijk te kennen hebben gegeven, dat zij spijt hebben van hun verblijf in het buitenland, aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken te Djakarta Maandag ochtend bekendgemaakt. Velen onder de Ambonezen, die thans in Nederland zijn, maakten hun verlangen kenbaar tot terugkeer naar Indonesië. De vertegenwoordiger van de republiek Indonesië te Den Haag heeft gedurende enkele maanden een onderzoek ingesteld en op grond daar van vastgesteld, dat dit verlangen in derdaad ontstaan is. Na overleg met de Nederlandse regering is vastge steld, dat per maand 50 Ambónese gezinnèn zullen worden 'gerepatri eerd. De kosten hiervoor, zoals de scheepspassage, zal de Nederlandse regering dragen. Na aankomst te Djakarta zal de Indonesische regering met medewerking van sociale orga nisaties en bevolkingsgroepen uit de Molukken deze personen opvangen en zo spoedig mogelijk met hun familie herenigen. 5-Jarig knaapje werd door stenen bedolven Na 12 uur pas gevonden Het vijfjarige zoontje Grito van de familie K. Werkman te Appingedam is Zaterdagmiddag tijdens het spel onder een instortende hoop stenen geraakt, waarin hij waarschijnlijk met vriendjes een uitholling had ge maakt. Dit werd eerst gistermorgen ontdekt op aanwijzing van een vrouw, die gisteren de kinderen had zien spelen in de steenhoop langs de rijks weg naar Delfzijl. Het jongetje was Zaterdagmiddag niet thuis gekomen en de ongeruste ouders hadden de hulp van de politie ingeroepen. Deze heeft tot Iaat in de nacht met een speurhond zonder re sultaat gezocht. Gistermorgen is men nog gaan dreggen in het kanaal tot men de steenhoop doorzocht en het stoffelijk overschot van het knaapje vond. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND Zondagmiddag om kwart voor vijf is brand uitgebroken in de kort ge leden gebouwde schuur achter de boerderij „De Rimburg" in Meteren (gemeente Geldermalsen). De schuur stond spoedig in lichter laaie. De dorpsbrandweer, later bijgestaan door de motorspuit uit Geldermalsen, heeft zich beperkt tot het nat houden van de boerenhoeve. Deze is behouden. De schuur is geheel afgebrand. Voor een waarde van 6090 aan graan en 8000 aan stro ging verloren. nale oudercomité alle hulp 'aangell den. De heer De Boer wees er z;it toehoorders op, dat de oudercomitï (aan 300 van de ruim 2000 kathoiicif scholen zijn oudercomité's opgeric'nl het aangewezen middel ziji> om 1 school in de goede zin van het wooïj te emanciperen en los te maken va al te grote staatsinvloed. Sprekl wees op de bloeiende ouderorganis*, tie bij het openbaar onderwijs en cf haar grQte activiteit. Wanneer 1960, aldus spreker, niet alle kathl# lieke ouders van schoolgaande kind-I ren bij de oudercomité's zijn aangi sloten, dan geven zij er blijk van hJ tijd niet te hebben verstaan. Ter bestrijding van t.b.c bij rundvee Het nationaal fonds ter bestrijdim van de rundertuberculose heeft ui de heffingen van 25 cent per 100 ki melk sinds 20 Mei 1951 (de datun waarop de huidige campagne eei aanvang heeft genomen) ontvanges- een bedrag van 50.164.335,27. Du de ECA-gelden de zg. Marshall hulp ontving het fonds sinds d( aanvang van de campagne een bs drag van 46.000.000,Dc total inkomsten van het fonds zijn dus ge weest 96.164.335,27. Van 20 Mei 1951 tot en met 6 Aug 1955 heeft het fonds besteed een be drag van 57.970.896,16. Uit de heffing van 25 cent per IOC kg melk, de zg. spaarheffing, heeft het fonds in totaal 21.327.557,7' ontvangen; uit deze spaarheffing sinds 20 Mei 1951 uitgekeerd een be drag van 18.451.699,06. De gezondheidscommissie voor die ren van de stichting voor de land bouw geeft een overzicht van aantal rundveebeslagen, dat i periode van 20 Mei 1951 tot en met 6 Augustus 1955 vrij van tuberculose is geworden, in de provincies, die nog niet tbc-vrij zijn. Overijssel 7.398; Gelderland 14.106;| Utrecht 4.341; Noord-Holland 6-779;' Zuid-Holland 7.068; Noord-Brabant 23.444; Limburg 7.725. Totaal van del 7 provincies: 70.851. Voor geheel Ne-| derland was het totaal 76.504. Sinds de aanvang der campagne zijn 330-125 reactiedieren aangebo den voor slachtpremie. Soldaat op wacht schoot op vriend Vrijdagmiddag heeft een soldaat van het 433e bataljon infanterie te Nijmegen waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering met een geweer geschoten op zijn vriend, de 20-jarige dpi. soldaat H. G. K Daverveld uit Mill. Het incident gebeurde tijdens een wachtdienst. De dader stond op wacht, toen Daverveld naderde en onverhoeds en zonder de minste aan leiding richtte de eerste het geweer op D. en haalde de trekker over. D. kreeg een schot in de long. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis en direct geopereerd. Het levensge vaar is voorlopig geweken. De dader is met een shock in een militair hos pitaal opgenomen. NIEUWE PROEVEN TOT BEHOUD VAN WINDMOLENS. De N.V. electriciteitsfabriek „IJs selcentrale" te Zwolle neemt thans in Hasselt een proef, die het behoud van de plaatselijke windmolen „De Zwaluw" ten doei heeft Evenals met andere windmolens in Nederland het geval is, bleek het malen van koren op de duur ook in Hasselt niet lo nend. De Moleraar, de heer F. van iMulligeen had dan ook reeds de hoop opgegeven zijn windmolen nog te kunnen redden. De IJsselcentrale heeft nu een plan uitgewerkt da; tot behoud van de mo len kan leiden De initiatiefnemer, hoofc ingenieur R. Baggerman, heeft het plan uitgewerkt in samenwerking met ir. G. H. Rietveld, die lid van de directie van de IJsselcentrale is. Zij kwamen tot de slotsom dat de windmolen slechts te behouden is wanneer men het malen van koren opgeeft en de molen productief maakt voor het opwekken van electriciteit. Twee jaar geleden is reeds elders in het land opgericht de stichting „electriciteits-opwekking voor wind molens, die in Schiedam, Hazerswou- de en Wervershoof bij Medemblik, proeven nam met het doel windmo lens die eveneens tot ondergaan ge doemd waren, te behouden. KNP-DISTRICT TILBURG ACCOORD MET OPHEFFING. Op de Zaterdag gehouden jaarver gadering van de kring Tilburg van de K.V.P., heeft de. voorzitter van deze kring, drs G. Stulbenrouch uit Breda, aan de afgevaardigden mee gedeeld, dat de Katholieke Nationale Partij in de kieskring Tilburg .beslo ten heeft, op de komende partijraad van de KNP acooord te gaan met de besluiten van het hoofdbestuur over de opheffing van de KNP en 't daar- j uit voortvloeiende herstel van de ka- tholieke politieke eenheid. Als eerste burgervader van Ne derland, heeft burgemeester d'Ailly zich Zaterdag opgegeven als lid van de vereniging „Wat mensen verza melen". In gezelschap van zijn doch ter je bezocht de burgemeester de tentoonstelling, die thans te Amster dam gehouden wordt, waar 50 keur- collectanten hun verzameling uitge stald hebben; de burgemeester gaf zich op als verzamelaar van lucifers doosjes en noodgeld, en zijn doch tertje werd lid als verzamelaarster van dierenplaatjes.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6