Omgeving De Kleppende R,K» Harmoniekapel vierde 5-jarig bestaan met grootse feestavond StraksHuize St. Maarten op St. Jacobsgracht Clubhuis „Ons Eiland" komt in juli a.s. klaar RECHTZAKEN Marktberohten MAANDAG 17 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 DAVERENDE SHOW IN STADSZAAL pjET INSTRUMENTENFONDS bood aan de donateurs van de R.K. Harmoniekapel een feestavond aan, die klonk als een klok. De Gehoor zaal was afgeladen vol en zodra het scherm opging zag men de keurig ge- uniformeerde kapel gereed staan met drumband en pijpers achter opge steld, allen in de positie om zodra het teken door de tamboer-maitre ge geven wordt, het slagwerk en de piccolo's slagvaardig te bedienen, ea wij moeten zeggen: 't was een mooi gezicht en indrukwekkend gehoor om de trommen zo vaardig te zien en te horen bespelen; gesecundeerd door drum en kleine fluiten en wij begrij pen de verantwoordelijke functie van de tambour-mayor, die met z'n staf aan het belangrijke corps leiding geeft, zodat alles prachtig gelijk en evenwichtig gaat. Niet zodra heeft de dirigent, de heer Van Leeuwen, het podium betre den of het koper wordt ingeschakeld en wij horen een drietal marsen zo rhythmisch en tintelend spelen, dat elkeen tot enthousiasme wordt opge wekt. De Manoeuvre-mars van Stenz (de vader van onze bekende stadge noot Herman Stenz) is wel een van de meest geliefde marsen, die men te horen krijgt en doet 't nog altijd even goed, en de Drumband bleek voor treffelijk haar muzikale draai te heb ben. De geestelijk adviseur, rector Vester vertelt in z'n openingswoord een en ander van wat zich achter de coulissen heeft afgespeeld voor de oprichting van bovengenoemde Har moniekapel eigenlijk in kannen en kruiken was. Zijn welkom aan de KINGS FARM, VOORSCHOTEN, AANGEKOCHT Aan de gemeente zijn voor een be drag van f 230.000. in totaal, te koop aangeboden de aan en nabij de Rijndijk in de gemeente Voorsohoten gelegen boerderij, genaamd „Kings Farm", en de daarbij gelegen gron den, tezamen groot plm. 22.73.05 h.a., alsmede enige percelen grond, teza men 5.59.00 h.a., gelegen in de ge meente Wassenaar. De totale opper vlakte van deze gronden c.a. bedraagt derhalve in totaal plm. 28.32.05 h.a. Het bezit van deze gronden c.a. is voor de gemeente van belang. Het is echter gewenst, dat de lo pende pachtovereenkomst, betref fende de boerderij „Kings Farm", met de in deze overeenkomst begre pen gronden, op de datum, waarop de gronden c.a. in eigendom aan de gemeenten zuillen overgaan, wordt ontbonden, aangezien de gemeente vrij over deze hoeve en de daarbij gelegen gronden, moet kunnen be schikken. De huidige pachter is bereid de lopende pachtovereenkomst tussen tijds te ontbinden (de pacht loopt nog tot 31 December 1964, resp 1 Mei 1965) mits hem een schadever goeding wordt uitgekeerd van 38.009 in totaal. B. en W. stellen de raad voor een en ander te kopen. Agenda Leiden DiNSDAG Rijksmuseum van Oudheden, Le zing Le symbolisme des plafonds égyptiens, 8 uur nam. „Emigratieavond R.K. Technische School „Don Bosco" 8 uur nam. WOENSDAG Mij. voor Tuinbouw en plantkun de, Gerecht 8 uur nam. Rozenkranskruistocht „St. Petrus- kerk, 6.45 uur. KAJ Vormingsavond. Zaal Maria Gijzensteeg, 8.30 uur nam. DONDERDAG Genootschap NederlandEngeland, 8 uur nam. Doelen. Kath. Vrouwengilde. Lezing over Vrijmetselarij. 8 uur „In den Ver gulden Turk". VRIJDAG K. en O. en V.I.R.O. Herdenking 19 jaar Ver. Naties. Filmavond. Stadszaal .8 uur nam. Ver. Oud-Leiden. Lezing: De Val kerij vroeger en nu. 8 uur nam. St. Christoffel. Vergadering „Har monie". 8 uur nam. ZATERDAG St. Odilia. Feestavond. St. Antonius Cluibhuis. 8 uur nam. R.K. Instuif. Elly Rexon. 8 uur nam. Leonardushuis. BIOSCOPEN. De films van de week van 14 tot 21 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdacht van spionnage", 18 jaar. Lido: „Chantage", 14 jaar. Luxor: „Canaris", 14 jaar. Trianon: „Versailles' vorsten en vrouwen", 18 jaar. Rex: „Oproer in cel 11", 18 jaar. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 29592, de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 29136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wil'helminapark 8, tel. 26274. R.K. middenstand, aan bestuur, wer kende leden, aan de voorzitter van het Cultureel Overleg, dr. Valk, aan de voorzitter van de Bond van R.K. Harmonie- en Fanfarekorpsen en aan donateurs was ter laatse zeer juist. Zes jaar geleden de eerste be sprekingen en nu het 5-jarig bestaan. Inspanning door ontspanning, ont spanning door inspanning, zo geldt 't voor de werkende leden, maar ook voor het bestuur, die het culturele be lang nadrukkelijk in ogenschouw ne men en begrijpen, 't Zou misschien onbescheiden kunnen zijn namen te noemen van de stille en harde wer kers, die alles op alles zetten om het corps van werkende leden in stand te houden en uit te breiden. Candidaten genoeg om mede te werken, maar het instrumentarium moet uitgebreid worden, wat een dure geschiedenis is. Het beroep op katholieke Leidenaars om zich als donateurs op te geven, of het Instrumentenfonds daadwer kelijk te steunen is dus zeer gemoti veerd. j ^IET ZODRA heeft de heer Van Leeuwen met zijn Harmoniekapel luide toegejuicht, de orkestruimte verlaten of het orkest van Martin Erich presenteert zich. Het ensem ble bestaat uit 3 saxofoons in ver schillende ligging, slagwerk, klavier en de dirigent Martin Erich, die de trompet voortreffelijk bespeelt. On middellijk werd in 't ensemble gerea geerd op een enkel handgebaar van d leider. Ook waar de heren solieer- den bleken zij op hun instrumenten wonderwel thuis. Zowel de pianist als de saxofonisten, die ook clarinet spe len, de trompettist en de bespeler van 't slagwerk spelen vaardig, beschaafd en bescheiden. Na de pauze kwamen wij te gast bij het Cabaretgezelschap Rudi Carrel, en wij maakten al gauw kennis met André Carrell, die de belangrijke functie van conférencier had. Deze heeft z'n woordje goed klaar en amu seerde met z'n tekst, regelrecht, in betrekking tot wat ons raakt en inte resseert Tony Schifferstein, de be kende radio-pianist, had zijn grote verdienste in de begelending der ver schillende prestaties van het carabet- gezelschap. In de sketches wist Car- relLin samenwerking met Marianne van den Bergh fantasie en humor te verbinden, zoals 't 't Hoedje op de le plaats. Tweedehands was wat men noemt behorend tot 't gemakkelijk be reikbare. „In de trein" was de sketch weer geslaagd en vrolijk. An dré Carrel (de zoon) verrastte met z'n prettige ongekunstelde manier van optreden. Z'n rake typering, z'n liedjes, z'n poppen en z'n jonge aar dige zangstem. 1MARY MATONEL bracht de zaal in vervoering met haar prachtige acrobatiek, en later boden de 3 Say- tons in hun Revue op wielen een waar feestspel, dat getuigde van veel training en beheersing en discipline. Men griezelde van al deze tours de force, maar genoot met volle teugen. Nog eenmaal trad 't orkest van Mar tin Erich op in de Finale en voorge gaan door een van de heren van 't orkest, die ditmaal als voorzange fun geerde, zong de volle zaal de diverse voorgezongen schlagers uit volle borst mede. Jammer, dat rumoer in de zaal meermalen de conférencier heeft gestoord in z'n voordrachten. Er waren bloemen voor de dames van ■het gezelschap. Na afloop was er bal onder lei ding van balletmeester Evert Caste- lein met medewerking van het or kest van Martin Erich. Ongetwijfeld een geslaagde feestavond! J. KORTMAfNN. Wat lezers schrijven Oud-Leidenaar viert gouden professie-feest Hallo, hier een van de 6 Leidenaars, die op het R.K. Ulo-Internaat zijn van de Fraters Maristen te Azelo. Namens ons allen wilde ik mij richten tot on ze stadgenoten. Vandaag is er hier groot feest. Een oud-Leidenaar pater Adelbertus Lokkers, Ord. Carm., viert heden zijn gouden profèssiefeest. Meer dan de helft van ons 6-tal, zijn evenals hij parochiaan van de Harte- brug, en onze ouders kennen hem goed. We zijn trots op hem. Niet velen vieren dit feest, maar onze rector is nog zo flink met z'n 79 jaren, en vooral zo bezorgd voor ons geestelijk heil, daarom houden wij ook van hem. Het eigenlijke feest was 9 October, maar het wordt nu gevierd. Gister avond begon het met een plechtig Lof in de mooi versierde kapel. Daarna was er 'n bonte avond waaraan allen medewerkten. Vandaag mogen we eerst een uur uitslapen, dan gaan we ter H. Communie. Daarna ontbijt en brengen we een aubade aan het rec toraat. Om 19 uur de Plechtige H. Mis van dankbaarheid, waarbij een broer van de rector die vorig jaar z'n gou den professiefeest vierde, zal assiste ren. Om 11.15 receptie, toespraken, muziek, zang, voordrachten enz. enz. Een groot programma, maar we wil den nu eenmaal goed feesten. We ho pen, dat, zoals in het feestlied staat: „Onze Rector zonder Weerga" nog jaren in ons midden mag zyn. Namens ons Leidenaren, ook namens onze Ouders een hartelijk: Lang, zal hij leven. Voor de Leidenaars of Harte- bruggers, die hem willen feliciteren, is zijn adres: - Rector A. Lokkers Ord. Carm., Ulo-Internaat Fraters Maristen, Azelo, Post Borne (O.). De toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" bestaat dit seizoen vijf en twintig jaar, en in verband daarmede is een uitgebreid programma opge steld met verschillende toneel- en feestavonden. De eerste avond werd verzorgd door eigen krachten die een blijspel in drie bedrijven „Vrije Vo gel" genaamd, opvoerden. De Schouwburg was Zaterdag ge heel gevuld met vrienden van TIG, die welkom werden geheten door de voorzitter, de heer A. Arentsen. Het toneelstuk was een „niemandalletje" met inderdaad aardige scènes. Twee neven moeten, om een kasteel van een overleden oom te kunnen erven, twee jaar op eigen benen staan zon der financiële hulp van anderen. Beiden worden gedurende die twee jaar gecontroleerd op hun gedragin gen, om na te gaan of zij gedurende ae voorgeschreven tijd aan de ver plichtingen, in het testament gesteld, voldoen. De één brengt het er beter af dan de ander, maar geen van bei den krijgt het landgoed omdat oom meent dat beiden wel zonder die er fenis door het leven zullen komen. Dit is voor Bert, die de erfenis zal krijgen geen zware slag, omdat hij zich niet geschikt vindt kasteelheer te spelen, maar voor Frans, die toch al aohter 't nnet viste, omdat hij zich weldige tegenvaller, omdat hij zich graag groter voordoet, dan hij is. Bert heeft vriendschap gesloten met twee landlopers, die bij hem komen loge ren. in dezelfde week dat ook Berts tante, zijn neef en diens verloofde aanwezig zijn. Hieruit ontstaan de grappigste situaties. Inderdaad dus wel een dwaas stuk, zonder veel in houd. De spelers hebben er van ge maakt wat er van te maken was, vooral de heer J. A. Bodenstaff mag in dit verband met ere genoemd wor den. Zijn creatie van de landloper „De baron van 't Heuvelland" was bijzon der aardig. Ook L. Schipper, als de landloper „De Vossenkonimg", zorgde voor de nodige vrolijkheid. De ove rige spelers konden er niet zo erg best inkomen op deze avond- Men kende de rollen goed, maar tot het losse spel, dat wij op andere uitvoe ringen wel hebben gezien, kwam men niet. Niettemin was het toch een ge zellige avond, waarop de aanwezi gen zich kostelijk hebben geamuseerd. Ongetwijfeld zullen de enthousiaste donateurs een prettige herinnering aan deze avond bewaren. DE VOLA VIERT FEEST. Mede in tegenwoordigheid van de directeur van de Leidse Ambachts school, de heer C. Brilman, en het lerarencorps van deze school heeft de Vereniging van Oud-leerlingen van de Ambachtsschool (Vola) Zater dagavond in het Antonius Clubhuis aan de Mare vrolijk feest gevierd, waarbij het vooral Sempre Avanti's „Jong en Jolig" was, dat voor een uitstekende sfeer zorgde. Na een woord van begroeting door de voorzitter van de Vola, de heer J- P. Zwanenburg, zette „Jong en Jolig" ouder leiding van Koos Ku- lcler in een bonte show van zang en muziek zijn beste beentje voor. Nel Pauw en Nel de Vries en de heren W. Brugman en G. Koolhaas presenteerden deze vlot en in zeer goede zang- Groot enthousiasme leverde ook het bekende radio-spel „Trek aan de bel" op, hetgeen ook gezegd kan worden van de dirigeer wedstrijd, waartoe enkele aanwezigen uit de zaal werden uitgenodigd. „RIDDER WIJNPROEVER" In het' afgelopen weekend is onze stadgenoot de heer Kouwenberg op een wijnfeest in de buurt van Dijon benoemd tot „chevalier du tastevin' wat zoveel zeggen wil als ridder Wijn proever. Wij kunnen slechts gissen naar de wijze waarop de heer Kouwenberg de ridderslag ontving, doch verrr den dat hier wel enig gegist druiven sap aan te pas kwam. In het gezel schap van de geridderde bevonden zich de heer De Bes uit Noordwij k en de heer Keuls uit Utrecht. De heer De Bes werd eveneens geridderd, doch de heer Keuls, die o.m. een boek over de wijn geschreven heeft, kon slechts het woordje „grand" zijn reeds gevestigd ridderschap toe voegen. St. Maarten, die zijn mantel in tweeën snijdt, zal binnenkort de in gang van het R.K. Wees- en Oude- liedenhuis aan de St. Jacobsgracht bekronen. Hiermede zal het huis van een verouderde naam, die niet meer met de geest van deze tijd in overeen stemming is, bevrijd zijn. Het zal Huize St. Maarten genoemd worden. Tevens is deze steen het symbool van de veranderingen, die in mate riële en ideële zin in het huis heb ben plaats gehad of nog plaats zullen hebben. De steen is door de Bredase beeld houwer, Frans Verhaak, uit Franse kalksteen gehouwen. De transporteurs, die het werk dezer dagen aan de St. Jacobsgracht afleverden, hadden aan de steen, die ruim 800 kilo weegt, een flinke til. (Foto „De Leidse Courant") Wethouder Van Schaik droeg een steentje bij De Speeltuinver. „Ons Eiland" aan de Kortenaerstraat, die reeds de be schikking heeft over een prachtig in gerichte tuin en ook in ander opzicht (het clubwerk en de onderafdelingen) veel van zich doet spreken, krijgt nu ook een clubhuis. Zaterdagmiddag legde wethouder J. C. van Schaik er onder grote belangstelling een steen. In vrije uren het clubhuis wordt door vrijwilligers gebouwd werden reeds duizenden stenen gelegd, zodat er in de bouw al veel tekening komt. De indeling van het Eilandhuis, waarvan de binnen- en buitenmuren reeds overeind staan, is als volgt: een grote zaal met podium, welke plaats biedt aan circa 159 personen, vesti bule, toneelgang, kleedkamer (met ruime bergruimten) en keuken. Wethouder Van Schaik, die even als de heer D. Broers, in zijn woord van welkom bijzondere waardering had voor het feit, dat in deze omge ving zovelen de jeugd en het speel tuinwerk een goed hart toedragen, re leveerde de vele activiteiten van „Ons Eiland". Na afloop van deze plechtigheid FEESTAVOND LEIDSE MOTOR CLUB „DE SLEUTELSTAD". Ter gelegenheid van haar tweeja rig bestaan hield de Leidse Motor club „De Sleutelstad" Zaterdag in een tot de laatste plaats bezette gro te bruchtzaal een feestavond, welke met een welkomstwoord geopend werd door de voorzitter de heer L. de Wit. Onder de titel „Europa-Express' werd een gevarieerd programma van toneel, muziek, zang en dans vlot voor het voetlicht gebracht. De tirolerkapel „Die Alpen-Freun- den" onder leiding van de heer C. Smit, met medewerking van het jo- delzangeresje Lia Schouten, bracht al vlug de juiste stemming erin. De 214 Wacom's bezorgden met hun stoutmoedige staaltjes van acrobatiek vele koude rillingen bij de aanwezi gen. Er werd verdienstelijk gezon gen door Janny van Sonsbeek, die met haar Franse en Engelse liedjes groot succes oogstte. De beleiding was bij „Thé Game Breakers" onder leiding van de Iheer J. van der Kwar- "p handen, opgevoerd door een ca baretgroepje bestaande uit leden van de Motorclub en enige dansjes van een tweetal jongedames, voltooiden het programma, dat was samenge steld door de heer P. Jacobs. begaven de aanwezigen zich naar de cantine van de Meelfabriek „De Sleu tels" waar de heer Vijlbrief, de ge lukwensen namens de Nuso aanbood. Woorden van gelukwens werden vervolgens nog gesproken door de vice-voorzitter van de W.B.V. „De Eensgezindheid", de heer Stokhuizen, mevrouw Broers, presidente van het Damescomité en de heer Van Hoven, voorzitter van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier". Het ligt in de bedoeling, dat het clubhuis bij de herdenking van het tien-jarig bestaan van „Ons Eiland" (In Juli a.s.) officieel geopend zal worden. TONEELAVOND „DE STALEN BAND". Zaterdagavond gaf de „Stalen Band" voor haar leden van H.C.W. N.E.M. een toneelavond in de recrea tiezaal aan de Zoeterwoudseweg. Het toneelstuk „Als de Klok waarschuwt" stelde hoge eisen aan de spelkwali- teiten van de tonelisten. Het stuk werd vlot en goed gebracht, alleen de jongeren onder de spelers hadden nog wel eens met plankenkoorts te kam pen. Na afloop van het stuk, dat de aan wezigen tot de laatste scène in span ning heeft gehouden, bracht de voor zitter van DSB, de heer H. Laman, dank aan de regisseur, de heer A. C. v. d. Woerd. De directeur van het bedrijf, de heer Bongaart en zijn echtgenote, woonden de toneelavond bij. LEIDERDORP TENTOONSTELLING VERLENGD. Wegens overgrote belangstelling wordt de tentoonstelling in „De Goede Herder" op verzoek verlengd tot en met Dinsdag a.s. Tijden 25 719 uur. Dinsdagavond vindt nog een verloting plaats. W0UBRUGGE Raadsagenda. De gemeenteraad komt op Woensdag 19 Oct. om 8 uur in openbare zitting bijeen. Voornaam ste agendapunt: Aankoop hotel-café restaurant „Het Oude Raedthuys". ALPHEN AAN DEN RIJN GAAT ALPIIENSE BRUG OP 10 NOVEMBER OPEN Ofschoon geen der betrokken lioofdinstanties nu al met zekerheid kan verklaren wanneer de nieuwe Alphense brug kan worden geopend, is men thans toch wel zover gevor derd dat zowel Provinciale Water staat, Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland als de gemeente gedrieën er naar streven de officiële plechtigheid op Donderdag 10 November te Joe a plaats hebben. Van de 3e November, tussen welke beide data aanvankelijk nog een keu ze mogelijk was, heeft men intussen afgezien van de zekerheid dat er geen week meer bijkomt, bestaat vandaag nog niet. (66) Laatste Berichten DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL Vanmorgen heeft zich bij de N.V. Hollandse Draad- en Kalbelfabriek te Amsterdam een arbeidsongeval met dodel-ke afloop voorgedaan. De 37-ja rige K. P. S. werd door de wentelen de is van een <z.g. armeermachine ge grepen en een paar keer rond geslin gerd. De man overleed kort na het ongeval. Hij was gehuwd en had drie kinderen. MEISJE AAN HET SCHRIKKEN GEMAAKT. Zaterdagavond liep de 18-jarige leerling-timmerman J. K. S. in de Jan Hendrikstraat te Den Haag op weg naar een feestje. Hij had voor dit avondje een rubbermasker ge kocht, dat hij op een gegeven ogen blik opzette. Een passerend meisje, de 29-jarige kantoorbediende T. W. K. schrok dermate van S.' verschijning, dat zij het trottoir afvloog. Toen zij een auto zag naderen, sprong zij weel de stoep op, doch struikelde en brak een been. Zij 'is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagmiddag van 2 tot 3 uur komt een gediplomeerde CAMP SPECIALISTE in DE VIER HEEMSKINDEREN te Roelofarendsveen een zitting houden. Gratis advies. (Advertentie.) LAGERE BOETE Een boete van 50of 19 dagen in plaats van de door de proc. gene- Haags Gerechtshof op aan een vee houder uit Zoeterwoude. Deze had in eerste instantie vier weken gevange nisstraf gekregen, waarvan de helft voorwaardelijk, omdat hij zes schapen in een besneeuwde weide had laten staan zonder voedsel, drinken of be scherming. Er waren twee schapen gestorven. HET PERRON OPGEREDEN Vier weken gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbe voegdheid kreeg de 42-jarige auto handelaar v. d. M. uit Den Haag, die op 31 Januari j.I. onder invloed van sterke drank in Voorschoten het stuur was kwijtgeraakt en het perron was opgereden. In eerste instantie had verd. zes weken, gevangenisstraf en ontzegging van anderhalf jaar, van welk vonnis de proc. generaal bij het Haags Gerechtshof bevestiging had geëist ROTTERDAM, 17 Oct. Vee. Aanvoer 1785 stuks vee, waarvan: 1989 vette koeien 634 varkens, 12 schapen. Prijzen: vette koeien 2.62 —289, 2.48—2.62, 2.39—2.40; var kens 1.83, 1.81, 1.78 per kg., lammeren 120, 100, 90. Handel: vette koeien aanvoer kor ter, handel levendig, wat stijver in prijs, enkele prima's boven notering. Varkens aanvoer ie's del kalm. ger. - kl- n

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3