$e)cekw(cou4atu p^n Zaterdagavond 5.30 uur bleef Nederland zonder koningin achter Stuit aai fUndemióó&a tuidde aaató.paedifye tefa, in, die motfyenacdlend in Wittenwtad eindigt Koningin hielp onfortuinlijke cameraman Programma voor de komende 3 dagen A MAANDAG 17 OCTOBER 1955 I i^k 3 Af 47ste JAARGANG No. 13628 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAOBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rijk 5 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Klokslag half zes Zaterdagavond nam de „Jan van Riebeek" op Schiphol zijn korte aanloop en verdween enkele seconden later in de loodgrijze lucht, waar de regenrijke wolken van hun overvloed aan de aarde mededeelden; en dit was ongeveer het enige, wat Zaterdagavond op Schiphol in zijn geheel volgens plan verliep. Het overige verloop van het afscheid, dat het Koninklijk Paar van Neder land nam voor een reis van enkele weken naar De West, heeft de mensen, die belast waren met de regeling van deze plechtigheid, grijze haren bezorgd, want door allerlei merkwaardige omstandigheden verliep alles anders, dan op papier stond. Tien voor half vijf, dus ruim een uur voor het vertrek, arriveerde het Koninklijk Paar, vergezeld door de prinsesjes Margriet en Marijke, op Schiphol, maar terwijl de burgemeester van Amsterdam en Haarlemmer meer aan de voorzijde van de ICa-hal gereed stonden om de koninklijke reizigers te ontvangen, stopte de auto aan de achterzijde van deze hal, zodat het comité van ontvangst op een drafje door de Ica-hal moest lopen om nog op tijd aanwezig te zijn. Het won deze wedstrijd met de secondenwijzer en enkele minuten later betraden de Koningin en de Prins de hal, waar een zeer groot aantal pers-, film-, radio- en televisiemensen op topsnelheid werkten om zoveel mogelijk op papier en gevoelige band vast te leggen. .OVERSPELEN.'" Het koninklijk paar werd in de hal begroet door de ministers Drees, Beel Beyen, Donker, Algera en Staf, de ge volmachtigde minister van Suriname, mr dr R. H. Pos en diens collega van de Ned. Antillen mr W. Lampe. Na deze officiële verwelkoming trad de koningin voor de microfoon om enkele woorden tot het Neder landse volk te spreken en dit radio praatje werd oorzaak van een ver breking van het protocol,' zoals er waarschijnlijk nog nooit heeft plaats gevonden. BLEEKGEZICHT. Toen door de koningin en daarna door de prins enkele woorden door de microfoon gesproken waren, werd plotseling de cameraman van Poly goonfilm, die een kleurenfilm van het geheel op moest nemen, angst wekkend bleek; wanhopig greep hij naar zijn toestel en deelde even later zijn chef mede, dat zijn film was blij ven steken. Hoe het bericht zo vlot de ronde deed, zal wel altijd een raarsel blij ven, maar enkele seconden later was de koningin van deze ramp-in-minia- tuur cp de l oogte en zij sprak tot prins Bernhard: ..Een Jobstijding; ik hoor, dat de film kapot gegaan is!" Even werd beraadslaagd, wat er nu wel gebeuren moest; de prins stelde voor, dat Polygoon de eerste meters van zijn kleurenfilm dan maar zwart wit moest overnemen van de andere cameramensen, wier film niet was blijven haken, maar de koningin voelde wel, dat dit voor de camera man een uiterst vervelende oplossing was: met een luchtige beweging door brak zij het protocol en sprak tot de prins: „Ach toe, waarom ook niet?" hiermede het voorstel om de gehele scène nog eens over te spelen, be slissend. En de verbaasde televisiekijkers over de gehele wereld zagen, hoe de koningin en de prins voor de tweede maal naar de microfoons stapten en voor de tweede maal hun afscheids woorden tot het Nederlandse volk richtten, zoveel mogelijk de woorden kiezend van hun eerste toespraakje, hetgeen niet zo heel eenvoudig was, daar het een geïmproviseerd speechje was geweest. „Ik ben blij", zo sprak de konin gin voor de tweede maal, „dat we we eindelijk deze mooie reis mo gen gaan maken, naar de Neder landse Antillen en Suriname. Wij eindelijk reisvaardig zijn en dat hebben ons er allang op verheugd; we hebben gewacht tot het statuut in werking is getreden en nu zijn we dan reisvaardig. Binnenkort zullen we' een schat van ervarin gen opdoen en daarmee heel ge lukkig weer naar huis terugke ren". Bijna maakte de techniek ook dit tweede optreden tot een mislukking, want toen de koningin wilde spreken, weigerde een der microfoons; de ko ningin, kennnelijk verdacht op derge lijke verrassingen, probeerde echter de microfoon voordat zij begon en zo kon een toegesnelde radioman het euvel tijdig uit de weg ruimen. Ook Prins Bernhard nam daarna Koninklijk Paar, kort voor het ver trek in de I.C.A.-hal op Schiphol sprekend voor film, televisieen radio. Bij het vertrek op Schiphol was de Koningin gekleed in een man telpak van roestbruin tweed met oen kraagje van wbmood velour afgezet en met een bijpassend hcedje, gegarneerd met een ronde veer. De prins was gekleed in een lichtbruin colbert-costum met een feestelijke witte anjer in zijr knoopsgat. Tijdens de reis wordt het ko ninklijk paar vergezeld door de fninister van overzeese rijksde len, prof. mr. W. J. A. Kern kamp en diens echtgenote, door de cnef directie van het depar tement, de heer A. Jonker, even eens met diens echtgenote. Het gevolg wordt gevormd door de waarnemend directeur Van het kabinet der koningin, j'hr. mr. W. F. Röell, de groot meesteres van de koningin, dou airière A. A. baronesse Van 'Heeckeren van Molecaten, de hofdame jvr. C. E. B. Röell, op- perceremoniemeester N. A. Rost van Tonningen, ltn. kol. vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, de particulier-secre taris van de kcugingin, W. J. ba ron Van Heeckeren van Moleca ten, de privé-secretaris van de prins, dr. F. A. de Graaff en de adjudant van de prins, ltn. ter zee le klasse W. van Rossen. Onder-onsje voordat vader vertrekt weer achter de microfoon plaats en ook zijn toespraakje week weinig af, van dat, wat hij enkele minuten daar voor gehouden had: „Ja ik weet niet", zo sprak de prins, „wat ik na deze woorden van mijn vrouw er nog aan toe kan voegen. Ik verheug me uit den aard der zaak bijzonder om weer de Antillen en Suriname terug te zien, na de vele keren, dat ik er geweest ben en te zien de vooruit gang in deze tijd. Ik heb wel de indruk, dat het programma een beetje vol is, maar ik ben er even zeker van, dat we deze belangrijke mooie reis, zoals de koningin zei, samen tot een heel mooi en goed einde zullen brengen". Tussen al deze bedrijven door wa ren de twee oudste prinsessen ook op Schiphol gearriveerd om hun ouders vaarwel te wuiven en ondanks alle hindernissen zag men kans om het vliegtuig op tijd te doen vertrekken. (Vervolg op pag. 1, derde blad) Peron naar Italië? Ex-president Juan Peron van Ar gentinië blijkt plannen te koesteren, zich in Italië te vestigen, Hij heeft een Italiaanse koffie-importeur ver zocht, uit te zien naar een passende villa aan de oevers van het Lago Maggiore bij de Zwitserse grens. Peron en de importeur zijn in Ar gentinië met elkaar bevriend geraakt na aan elkaar voorgesteld te zijn door wijlen de Italiaanse coureur Al berto Ascari. SPRINKHANENPLAAG IN MAROKKO. Op vele plaatsen in Zuid-Marokko zijn zwermen sprinkhanen neerge daald. Men vermoedt dat deze de voorhoede vormen van de invasie, die voor het einde van de maand is voorspeld. Met alle beschikbare mid delen gaat men het ongedierte te lijf. Vorig jaar ondervonden de boeren in Zuid-Marokko ook veel schade van sprinkhanen. Hoog water maakt slachtoffers Bij overstromingen in vijf staten in het Noordoosten van de Verenigde Staten zijn twintig personen om het leven gekomen. In twaalf plaatsen is de noodtoestand afgekondigd. Tenge volge van zware regenval zijn rivie ren in de vijf staten Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylva nia en Massachusetts buiten haar oevers getreden. Connecticut werd het zwaarst ge troffen. Aan de kust kwam een aan tal plaatsen blank te staan, doordat de hoge waterstand in de rivieren samenviel met de vloed. Ook elders heeft het hoge water grote schade aangericht. Door de overstromingen van de rivier de Ravi bijv. zijn in het district Sje- choepoera nabij Lahore (Pakistan) ongeveer 250 mensen verdronken; 700 zijn, onder meer door instorten de huizen, gewond. Meer dan 15.000 mensen zijn dakloos en 300 worden vermist. De grote dag uit het leven van 'n K.L.M. stewardess De foto toont Z.K.H. Prins Bernhard tijdens een laatste gesprek met zijn vier dochtertjes, de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke en een vriendinnetje van een van de meisjes. De toestand van Eisenhower President Eishower is thans in zo ver hersteld van de hartaanval, die hem op 24 September trof, dat de be handelende geneesheren hebben be sloten, niet meer dagelijks een car diogram te maken. Zaterdag heeft de patiënt voor het eerst een kwartiertje zijn bed mogen verlaten. Hij mocht echter niet lopen en werd door verpleegsters van en naar zijn stoel gedragen. Het weer in Europa De weerrapporten .van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 4 C. OSLO licht bewolkt 5 KOPENHAGEN regen 'J AMSTERDAM regenbui 11 LONDEN half bewolkt 9 LUXEMBURG zwaar bewolkt 1 Voor het vertrek werden de leden van de bemanning aan de vorstelijke passagiers voorgesteld. De foto laat zien hoe de stewardesse, mej. S. M. Rijpstra, de hand gedrukt wordt door HM. Koningin Juliana. PARIJS BORDEAUX GRENOBLE K.CE GENèVE ZURICH LOCARNO I.LRLIJN FRANKFORT IV LUNCHEN i WENEN INNSBRUCK ROME ?.IALLORiCA AJAOCIO zwaar bewolkt geheel bewolkt regen half bewolkt nevel nevel regen half bewolkt 1 half bewolkt zwaar bewolkt nevel nevel licht bewolkt 1 zwaar bewolkt i onbewolkt In Oost-Atjeh is een kleine een heid van de mobiele brigade in ge vecht geraakt met een bende, be staande uit 200 man. In dit tot dus ver grootste gevecht van dit jaar in Atjeh werden tientallen bendeleden gedood gedurende een vuurgevecht, dat een uur duurde. De bende sloeg tenslotte op de vlucht. HOE wordt Set weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUIEN Zwaarbewolkt met regen- of hagelbuien, maar ook enkele op klaringen. Weinig verandering in tem/peratuur. In de kuststre ken tijdelijk harde tot stormach tige, overigens krachtige tot ma tige wind tussen Zuidwest en NoordJwest. Korreltje De meeste schrijvers zouden meer gelezen worden als ze minder ge schreven hadden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1