3)e£ddóe(2oii/&Mit Een mengelmoes van „Heimkehrer" De dood van Stalins oudste zoon Studentenrelletjes in Leuven tegen schoolwet KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13627 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 NIET INSLAPEN ÏWIET OPMERKELIJKE NADRUK heeft de leiding van het NAVO- leger tijdens de bijeenkomst te Pa rijs deze week gewaarschuwd tegen een eventuele verslapping van de defensie-inspanning, welke dreigt te ontstaan tengevolge van de glimlach- tactiek der Russen. De mede aanwe zige ministers van de NAVO-landen hebben zich door de militaire gege vens laten overtuigen en na afloop verklaard, dat de opbouw van de Europese verdediging onverminderd voortgang zou vinden. Van zijn kant heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Dulles een verklaring uitgege- 0 ven, waarin hij benadrukte, dat Amerika door ondervin ding wijs geworden niet van plan was z'n bewapening te verminderen, zolang het er niet zeker van was, dat anderen dat ook deden. Wij geloven, dat deze waarschu wende en misschien wel wat desillu-- sionerende woorden terechtertijd gesproken zijn. Een mens, die heer lijk in het zonnetje ligt, doezelt zo gemakkelijk in en de stralende glim lach, welke de laatste maanden van af het Kremlin de wereld tegenlacht, werkt als koesterende zonneschijn. En dan vergeet men zo licht, dat het gevaar uit het Oosten nog altijd zeer groot is. Truman, de voorganger van Eisen hower als president van Amerika, zeide dezer dagen: „Ik vertrouw de Russen niet en zal ze nooit vertrou wen, tenzij zij bewijzen van goeden wil te zijn". Daarin zit de kern van de kwestie. De wereld heeft in het verleden maar al te gegronde redenen gehad om de Sowjets te wantrouwen. Dat wantrouwen is niet minder reëel ge worden door een paar glimlachjes en een paar klopjes op de schouder. De Sowjets hebben nog altijd geen tastbare bewijzen geleverd van hun vreedzame instelling. Zij komen met ontwapeningsvoor stellen die overigens niets kosten maar desalniettemin is hun bewa pening groter dan ooit. Het landleger is weliswaar kwantitatief niet ver groot, maar de uitrusting is stukken beter geworden na de oorlog, zodat het veel krachtiger is geworden. De luchtvloot is successievelijk vervan gen door straaljagers, zodat ook deze versterkt is. De zeevloot tenslotte is uitgebreid met 400 duikboten en als men weet, dat de Duitse vloot tijdens de oorlog niet meer dan 65 duikboten telde en men zich herin nert hoeveel last die onderzeeërs de geallieerden op de Oceaan berok kenden, kan men zich indenken, wat die 400 eventueel zouden kunnen uitspoken. Onder dergelijke omstandigheden is het raadzaam de ogen open te blij ven houden en voorlopig voor een doelmatig tegenwicht te blijven zor gen. Want het is inderdaad niet over dreven om te zeggen, dat de Russi sche vriendelijkheid even lang zal duren als onze paraatheid. De Sow- jetleiders zijn realisten: zij zijn vriendelijk omdat zij hebben inge zien, dat met vriendelijkheid meer bereikt kan worden dan met onvrien delijkheid. De „vrijlating" van mgr. Groesz Naar aanleiding van de aankondi ging. der Hongaarse radio, dat mgr. Grösz, aartsbisschop van Colocsa, uit de gevangenis ontslagen zou zijn, schrijft de Oss. Romano in zijn editie van Vrijdag het volgende: Zoals uit de betreffende mededelingen duide lijk blijkt, is de vrijlating van de Hongaarse bisschop even beperkt als destijds die van kardinaal Mindszen- ty. Indien er in de levensomstandig heden van de aartsbisschop enige verbetering is toegestaan, dan kan men toch niet beweren, dat het hem gedane onrecht is goedgemaakt, noch dat hem de vrije uitoefening van zijn ambt is toegestaan. Men moet in aanmerking nemen, dat men in de -drie maanden na de strafonderbreking is destijds tengun- ste van kardinaal Mindzenty waren aangekondigd, niiets nauwkeurigers omtrent de kardinaal heeft vernomen, zelfs niet wat het hem toegewezen gebied betreft. Deze nieuwe propaganda-actie ten- gunste van de aartsbisschop van Co locsa moet men zien in het kader van de ontspanning over de gehele linie die de communisten momenteel op alle manieren proberen te bewerk stelligen en men moet hierin geens zins zien een veranderde houding van de communisten t.o.v. de Katholieke Kerk, doch een verandering in de anti-godsdienstige houding van het communistische Marxisme. Door het houden van demonstratieve bijeen komsten wakkeren zij de ontspan- nings-campagne aan. Men zou door de schijn bedrogen kunnen worden, doch wie de werkelijkheid in het oog houdt kan zich hierdoor niet laten mislei den. Wnrrlpn Ho Iramrior, gekeerd, die niet in briefwisseling vvuLUCll UC HctUlJJCIl met het vaderland hebben gestaan. afgeschaft? Sedert een week loopt nu de Russi sche actie tot het terugvoeren van de Duitse gevangenen op volle toeren. Tot dusver zijn rond tweeduizend man in de Bondsrepubliek terugge keerd. Anders dan verwacht werd hebben de transporten niet uitslui tend bestaan uit veroordeelde solda ten. Het is veeleer een mengelmoes van „Heimkehrer". Daarbij waren mannen en vrouwen, die de laatste jaren wegens verdenking van spion- nage waren ontvoerd of in de Sowjet- zóne waren gearresteerd. De zo heterogene samenstelling der transporten heeft in West-Duitsland de indruk versterkt, dat de terugzen ding der Duitsers onderdeel uitmaakt van een groot Russisch plan om de strafkampen af te schaffen. Volgens een artikel in de „Frank furter Allgemeine Zeitung" zouden de Russische leiders daartoe zijn overgegaan, nadat hen gebleken was, dat de kampen door de revolutionnai- re stemming, door ziekte en door ge brek aan economisch nuf alleen nog maar een last voor de staat waren. Het streven om de kampen te likwi- deren is volgens het blad zeer in de hand gewerkt door de revoltes, die zich in 195$ en 1954 in enkele der be kendste kampen hebben voorgedaan en yvaar-bij de plaatselijke bevolking met de gevangenen sympathiseerde. Volgens het blad zijn dan ook reeds vanaf October 19'54 alle buitenlandse gevangenen tezamen gebracht om hen op de repatriëring voor te be reiden. Het wordt steeds duidelijker, dat verreweg de meeste Duitse gezinnen, die nog op de terugkeer van een ver mist familielid hoopten, voor een bittere teleurstelling komen te staan. Nog na de terugkeer van dr. Ade nauer uit Moskou heeft de Bondsre gering voedsel gegeven aan de hoop, dat nog meer dan honderdduizend Duitsers in Rusland zouden leven. De repatriëringsactie heeft echter tot dusver generlei aanwijzingen gege ven, dat er hoop zou zijn voor de te rugkeer van meer Duitsers dan de 9900, die door de Russen zijn beloofd. met het vaderland hebben dat er nog „zwijgkampen" zouden be staan, van waaruit niet geschreven mag worden, neemt men niet aan. Volgens een deskundige van het Duitse Rode Kruis beschikt men wel iswaar over 86.000 namen van gevan genen van wie ooit een levensteken is gehoord. Doch deze levenstekenen dateren alle uit de eerste jaren na de oorlog. Volgens de deskundigen van het Rode Kruis staan de vele honderden Duitsers, die dezer dagen naar het kamp Friedland zijn gekomen om iets te vernemen over hun jaren geleden vermiste verwanten, voor een bittere teleurstelling. Van de als vermist gel denden zullen er volgens hem hoog stens enkelen terugkeren. Onze zieken President Eisenhowers artsen heb ben Vrijdag de 65ste verjaardag van de president medegedeeld, dat het cardiogram (curve van de hart- bewegingen) van de president zich Vrijdag voor het eerst „op een be vredigend niveau" heeft gestabiliseerd. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, wilde niet zeggen of het doktersrapport inhoudt, dat het genezingsproces is voltooid. Bondskanselier Adenauer zal nog acht dagen het bed moeten houden. Hij zal niet vóór het einde van de volgende week zijn werkzaamheden kunnen hervatten. De vijfdagen-week in België De rondetafelconferentie, die thans te Brussel wordt gehouden tussen vertegenwoordigers van de beide Bel gische vakbonden, afgevaardigden van het verbond van werkgevers en twee directeuren van de Nationale Bank met betrekking tot de even tuele invoering van een werkweek van vijf dagen in België, zal, naar de secretaris van het Katholieke Vak verbond, Dereau, verklaarde, onge twijfeld leiden tot een principieel ac- coord over de verwezenlijking van deze werkweek in de voornaamste basisindustrieën. Het verbond van Belgische indus triëlen heeft besloten, zo deelde hij verder mede, zijn verzet tegen daze sociale maatregel op te geven. De paritaire commissies van de betref fende industrieën zullen echter van tevoren moeten nagaan of de voering van de verkorte werkweek geen schade zal berokkenen aan de Belgische uitvoer. De heer Dereau verklaarde tenslot te nog, dat de vijfdagenweek in en kele belangrijke industrieën reeds op 1 December a.s. werkelijkheid zal worden. Tien jaar lang een mysterie geweest De oudste zoon van Stalin, Jakob Dzjoegasjwili, werd in 1945 doodge schoten door een Duitse wachtpost in* een kamp te Oraniënburg, Oost-Duits- land, aldus is Vrijdag meegedeeld door een Duitse krijgsgevangenen, die uit Rusland is gerepatrieerd. Het lot van Stalin's oudste zoon is 10 jaar lang een mysterie gebleven. Stalin zelf stelde in 1950 een beloning Tot dusver zijn geen Duitsers terug- van een millioen roebels in het voor- Wat Amsterdam nog niet kan zien De ééndagsstaking van de studen ten aan de Katholieke universiteit van Leuven is gisteren niet zonder in cidenten verlopen. In de morgenuren hadden de jeug dige stakers zich op verschillende plaatsen in de stad gegroepeerd. Slechts een klein gedeelte der stu denten had gevolg gegeven aan de oproep van de rector-magnificus, mgr. Van Wayenbergh, normaal de colle ges te volgen. De meeste studenten waren samengedromd voor het kas teel van Arnberg, op het plein voor de universiteit en voor de bibliotheek. De hoofdstraten der stad waren vol studenten, die druk pratend heen en weer liepen. Tegen het middaguur was echter alles normaal. Om twee uur begon de wielerwed strijd, -welke, evenals de staking, door ht Vlaams studenten verbond, was aangekondigd. Voorop reed een ren ner met een zwarte protestvlag. De schutting, die het midden Damterrein voor de kijkgrage Amsterdam- Daarna volgden andere studenten per mers afschut,- en waar binnen de werkzaamheden aan het nationaal monu- fiets. De stoet trok heen en weer tus- ment in volle gang zijn, begint zijn doelmatigheid enigszins te verliezen: sen het station en het Focbplein. In- met het plaatsen van de eerste stukken beeldhouwwerk van het monument tussen waren honderden studenten steekt een deel hiervan reeds boven de houten omheining uit.Onze samengestroomd voor het universi- fotograaf nam eens een kijkje binnen de openlucht „werkplaats" en maakte I tair restaurant om de fietsende aan deze opname tijdens het plaatsen van het tweede gedeelte van het te (moedigen. Geleidel ijk aan begon- beeldhouwwerk. nen de „supporters" ook het verkeer uitzicht voor het vinden van Jakob's graf. Jakob Dzjoegasjwili, die kapitein was bij de artillerie, werd in 1941 bij Smolensk gevangengenomen. De gerepatrieerde officier die dit meedeelde, Walter Reuschle, een jour nalist, zeide dat hij Jakob in de na zomer van 1941 had gesproken in het kamp Oraniënburg. Hij had bh die gelegenheid een onderhoud met Stalin's zoon gehad. Reuschle was in die dagen majoor van een „propagan- da-eenheid" van het Duitse leger en schreef artikelen over de oorlog. Hij zei, dat hij zelf na zijn gevan genneming door de Russen tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens „het bezit van gevaarlijke ge heimen". Reuschle beschreef fcijn on derhoud met Jakob zelf als „een on schadelijk praatje van ongeveer een half uur over algemene politieke en economische problemen". Reuschle zei van een kampofficier uit Oraniënburg te hebben vernomen, dat Jakob zich op de prikkeldraad versperring rondom het kamp had geworpen, toen de Russen in 1945 het kamp naderden, en had geweigerd gevolg te geven aan orders terug te gaan. Volgens deze officier had Jakob zichzelf willen doden uit angst voor de gevolgen van zijn gevangenneming door de Duitsers in 1941. Uiteindelijk werd Stalin's oudste zoon door een Duitse kampwacht neergeschoten, al dus Reuschle. Heilige Vader kreeg de Toren van Pisa Een ongebruikelijk en smakelijk miniatuur van de beroemde scheve toren van Pisa was een van de vele geschenken door de schaapherders van Toscane aangeboden aan Z.H. Paus Pius XII, die men op deze foto het fraaie cadeau ziet bewonderen. Op elke verdieping van de toren lag een fikse bol kaas. Tijdens een speciale audiëntie in het pauselijk zomerverblijf te Castelgandolfo ontving de Heilige Vader ruim 800 herders, die uit alle delen van Italië naar Rome waren gekomen, om als vertegenwoordigers van ongeveer 35.000 plattelandsfamilies, deel te nemen aan het eerste con gres van de „Vereniging voor Gelovige Herders" en er de problemen van dit oude vak te bespreken. Nieuwe leden voor Veiligheidsraad De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren Australië en Cuba voor de duur van twee jaar gekozen tot lid van de Veiligheids raad, als opvolgers van resp. Nieuw- Zeeland en Brazilië. Australië kreeg 53 stemmen, Bra zilië 42. De vereiste meerderheid van tweederden bedroeg 39 stemmen. Over de opvolging van Turkije, het derde niet-vaste lid dat vervangen moest worden, is nog geen beslissing gevallen. Oost en West stonden hier bij tegenover elkaar. Aanvankelijk ging de stemming tussen de Philippijnen, gesteund door de Ver. Staten, en Polen, gesteund door het Sowjet-blok. Toen na de vierde stemming nog geen van beide Gevecht met politie te belemmeren. Rond drie uur kwam de politie tussenbeide. De chargeren de rijkswacht dreef de studenten de stoepen op en trachtte ihen in te slui ten. De studenten vluchtten daarop de huizen in en ook een bioscoop diende hen als toevluchtsoord. De rijkswacht zette de achtervolging in maar werd door de 'burgers gehin derd, zodat zij haar pogingen op moest geven. Eén der studenten werd aangehouden en op hardhandige wij ze door een lid van de rijkswacht af geranseld. Omstreeks 4 uur waren de studenten uiteengedreven en werd het weer betrekkelijk rustig in Leu ven. Afwisselend buiïg Een depressie, die gisteren nabij Schotland was gelegen, trok in de afgelopen nacht naar Zuid-Scandina- vië. Ze nam belangrijk in activiteit toe, waardoor de wind boven de Noordzee tot storm aanwakkerde. Ook boven ons land nam de Wes telijke wind in kracht toe, waardoor de mist geleidelijk werd verdreven. Een regengebied van de depressie bereikte vanmorgen het Noorden van Nederland. Na het passeren van het regengebied dringt koudere polaire lucht het land binnen. In deze lucht stromingen kunnen morgen in hoofd zaak in de kustprovincies enkele bui en voorkomen, maar deze worden af gewisseld door opklaringen. de vereiste meerderheid van twee derden had behaald, bracht de Sow- jet-groep haar steun over op Joego slavië. Maar ook de vijfde en zesde stemming brachten geen beslissing. De algemene vergadering zal volgen de week de stemmingen voortzetten. De communisten hebben betoogd dat indien Polen niet gekozen zou worden, dit nadelig is voor de inter nationale samenwerking en de „geest van Genève" in gevaar zou komen. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 16 uur). WISSELENDE BEWOLKING j Wisselend bewolkt met enkele buien, in hoofdzaak in de kust- provincies. Krachtige tot mati- ge wind tussen West en Noord. Kouder. 16 Oct. zon op 7.06, c.nder 17.48 u.; maan op 8.01, onder 17.35 u. 17 Oct. zon op 7.08, onder 17.46 u.; maan op 9.11, onder j.8.03 u. Het v/eer in Europa STOCKHOLM regen 16 C. OSLO licht bewolkt 14 KOPENHAGEN regen 16 AMSTERDAM geheel bewolkt 15 LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GBNèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHElN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA half bewolkt 16 mist 17 mist 13 mist 21 mist 19 onbewolkt 22 nevel 16 nevel 15 onbewolkt 21 nevel 15 mist 12 nevel 11 nevel 16 mist 20 half bewolkt 24 onbewolkt 21 onbewolkt Korreltje Een dag van verdriet duurt langer dan een maand van vreugde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1