en Dezelfde ooievaar brengt hier zijn surprises maar de verwelkoming verschilt wel wat De gevaarlijke hoogte in de lucht ZO LEVEN WIT IN HET OOSTEN Ma mag geen cocosnoten raspen en Pa moet 7 dagen rijst met zout eten Kleine verwondingen en hon behandeling Orde in 't moderne Babyion DE LETDSE COURANT /"ONGETWIJFELD is de opmerking van mijnheer Pieterse juist, dat in hoofdlijnen de landing op de wereldhaven voor Oost en West gelijk is. De surprise in het pakje van de hemelse postbode Ooievaar bevat voor ons westerlingen iets, dat ons doet denken aan een pudding „Blanc manger", terwijl het pakje in het Oosten meer weg heeft van een bruingekleurde plumpudding of soms een chocolade product. Ook de reactie van de kleine Jan is hetzelfde als de ooievaar hem plotseling van achter de duisternis der coulissen op de planken van het oosterse wereldtoneel plaatst, waar hij, verblind door het voetlicht, door een bonte schare wordt aangestaard. Geen wonder, dat ook daar Jantje huilt in zijn hulpeloosheid! Daarentegen is Jantjes Moeder Antje in de extase van vreugde, juist als bij ons. Zo werkt nu eenmaal de natuur overal. Toch blijven in velerlei bijkom stige omstandigheden Oost en West twee geheel verschillende werelden. De Oosterse natuur kent vaak geen gulden middenweg en gaat tot radicale uitersten. Onstuimig groot is de moedertrots in het oosten. Sara, de vrouw van Abraham, barst in woede uit, 41s Hagar, de slavin, die een zoon bezat, haar met een veelzeggende spotlach minacht. De enige pleister op deze i gapende wonde is het bevel om Hagar met haar zoon Ismaël weg te jagen naar de woestijn. lang tevoren met spanning tegemoet gezien en juist die spanning en de na- durende vreugde doet de arme, hulpe loze plattelandsbewoner zijn toe vlucht nemen tot voorzorgen, die een overrijke fantasie en angstige zorg zaamheid verraden. Om verkeerson gelukken en andere handcaps gedu rende de maandenlange reis van ooievaar en baby te vermijden mag moeder nooit iets afsnijden of door knippen. Nooit mag eenzelfde door gang worden gebruikt voor uit- en ingang van een vertrek. Wee de moe der, die een ei zou laten vallen, zo iets "voorspelt een onafwendbare on dergang. Geen stokje mag worden gebogen of verwrongen uit vrees voor een mismaakt lichaamsdeel van de verwachte Janneman. En voor geen geld ter wereld zou zij het wa gen een cocosnoot te raspen. Want daardoor zou nooit de haardos van BAKERPRAATJES. Oosterse toestanden verschillen echter in veel' hemelsbreed met de onze. De dagelijks terugkerende tropenwarmte vormt een ander soort mensen-, dieren- en plantenwereld. De ontwikkeling staat eeuwen ten achter en oefent haar wisselwerking uit op landbouw, volksvoeding en gezondheid. Maar de hoofdoorzaak is het oude, ingedommelde, futloze hei dendom of het trage slappe en con servatieve mohamedamisme. Hier ligt een mensenmassa van schrik niet! ruim 1000 millioen zielen, dus meer dan de halve mensheid, vastgeklemd aan waardeloze sprook jes en gewoonten en ten prooi aan de kinderlijkste fantasie. Het heidendom kan zich practlsch niet opheffen bo ven de tastbare stof en is daarom juist een buitengemeen scherpe waar nemer van alles, wat moeder natuur tentoonspreidt! Het Oosten en voor al het primitieve land- en bosvolk wandelt aan de hand der natuur door het leven. Alledaagse feiten, die wij, Westerlingen, als onbenullig 'beschou wen, vormen dikwijls de juiste sleu tel van oplossingen, die ons, buiten natuurmensen vaak ontgaat. Men weet veelal bi," langzaam wegkwij nende zieken, die met een vleugje weerstand hun einde wachten met frappante juistheid het doodsuur aan te geven, n.l. door de tijd te be rekenen van de hoogste vloedstand van het water. Iedere volwassene onder meer primitieve bevolking kan u met nimmer falende zekerheid aan wijzen, die door melaatsheid is aan getast, zelfs in een pril stadium der ziekte. De natuur gaat hand in hand met haar detectieven. Ook onze ooievaar volgt dikwijls de wetten van moeder natuur en komt bij de primitieve bosbewoners op bezoek, wanneer de rimboebonen vrucht dra gen. WAT NIET MAG EN MOET. Dus heeft de nieuwe wereldburger indirect met moeder zijn tafel uitge spreid. Moeder Natuur is werke lijk de schaduw van haar alwijze Schepper, die ongevraagd de meest gewaardeerde en passendsfe gaven tovert. Ook bij ons" is dit soms het geval, want ook hier valt de geboorte va/ik samen met de ingezamelde oogst. Als na een oorlog het manvolk is terug gelopen brengt de ooievaar meer jon gens. De komst van de ooievaar wordt i ..S J Jantje tot een weelderige ontwik keling geraken! DE ONTVANGST. De vader des buizes deelt in alle voorschriften met zijn gade, uitge zonderd bij de werkzaamheden bui tenshuis. Enkele dagen voor de heuglijke gebeurtenis kapt hij een enorme hoeveelheid brandhout en stgpelt dit op in de huiskamer. Voorts wordt een mat gespreid waarop een grote platte steen wordt legd. Hierop wordt een vuur gestookt. Moeder en de nieuwe wereldburger zitten op de mat, moeders rug en ar men gesteund door een soort harnas van brede banen geklopte 'boom schors. De hoger staande Chinezen maken meer aantrekkelijker toebe- reidselen tot ontvangst van ooievaar en baby. Het kinderlijke .bijgeloof der naieve natuurmensen doet hen ook vooral bij geboorten en andere gebeurtenissen, die vooral de vrouw betreffen htm toevlucht nemen tot een hogere macht, ene godin, die in China „Kwang Jin" wordt geheten. Aan deze „Godin der barmhartigheid" worden overal door de vrouwen van China en India (een bevolking van 900 millioen zielen) offers en wierook gebracht om de mensheid vooral in de belangrijkste levensperioden bij te staan. Hoe duidelijk zien wij ook hier weer de aantrekkelijkheid van ons geloof, dat steunend op een godde lijke openbaring en onfeilbaar leer gezag aan de christen Maria schenkt als de Moeder der erbarmdng en uit deelster der overrijke schatten. Ook hier geldt wel degelijk het woord van Tertuliaan: „Anima naturaliter christianae", een mens is toch van nature reeds een christen. Eindelijk dan, daar strijkt de vogel neer en deponeert zijn surprice. GAUW VERGETEN! Gauw even uitpakken! En geloof me, dit werk is aller eenvoudigst! Geen bakers, geen wie gen, geen drankjes! Pijnloos valt, als een appel, de vrucht van de boom! De Chinees is verrukt als er een flin ke ,,'boy" verschijnt, de inlanders zijn voor heide geschenken dankbaar. De Chinese moeder houdt negen dagen kamerarrest en moet een volle maand dagelijks kip eten. Dit is een voor hen onbetwistbare wet als die der Meden en Perzen! Talrijke pri mitieve volken vereisen, dat vader en moeder negen dagen lang uitslui tend rijst en zout nemen. Ander ceremonieel is er weinig of niet, ieder leeft mee met de vreugde van het gezin en moeder de vrouw wordt nog lang dagelijks omringd door een schare grootmoeders, die onder een sirèh pruiimpje de sterkste verhalen opdissen en om strijd de beste midelen aanprijzen tegen hoest en kinderstuipen. Maar even grandioos als de geboor tedag is voorbereid en ingeluid even 'geheimzinnig sluipt zij weg en ver dwijnt volkomen uit het leven. Nie mand viert ooit de gedenkdag ervan. Ja, de niet-Chinese inlander kan u Op geen stukken na zijn leeftijd aangeven! VLUG OUD. Even typisch als voor ons onver klaarbaar stip ik aan, dat een Chi nese baby op de geboortedag reeds een jaar wordt. En mocht de nieuwjaarsdag val len de dag na de geboorte, dan heeft de tweedaagse baby al de respecta bele leeftijd van twee jaar bereikt! Hier staat zelfs de nuchtere mijn heer Pieterse sprakeloos van verba zing! Oost is Oost en West is West. Het Oosten valt Op door de armoede en achterlijkheid op alle gebied. Het volk schreeuwt om dokters, onder wijzers en geschoolde technici met moderne methoden en instrumenten. Zeker, dat alles is broodnodig. Maar geloof me, dat alle „zoveel jarenplan nen", alle hulpbronneh van Unesco Of welke bond ook, nooit volledig zul len slagen, wanneer die hulp niet in nig is samengebundeld met en ge ïnspireerd wordt door 'n hoger uit gangspunt. En dat is het Christen dom, dat met liefde, en tact de be langen samenbundelt van lichaam en ziel! TOEN SIENG FOE. DRUKCABINES EN DRUKPAKKEN Afgezien van de experimenten op het gebied van de ruimtevaart, tracht men ook met het normale vliegtuig zo grcot mogelijke hoogten te berei ken. De pioniers op dit gebied zijn de militaire vliegtuigen. Wij zagen reeds hoe deze toestellen als eerste werden uitgerust met de drukcabine, waar door het de bemanning mogelijk was tot grote hoogten te stijgen zonder nadelige gevolgen te ondervinden. De. vliegende forten stegen tot ongeveer zesduizend meter, de superforten haalden de achtduizend meter, ver schillende jagers kwamen boven de tien kilometer en tegenwoordig komt men reeds rond de twintig kilometer hoogte. Voor passagiersvliegtuigen zijn dit nog regionen waar men zich niet waagt, hoewel de drukcabine ook reeds in de burgerluchtvaart haar in trede heeft gedaan. Het is echter ge bleken, dat de drukcabine technisch niet ideaal is, aangezien het op een bepaald moment onmogelijk wordt deze onder groter druk te zetten. Want al naar gelang men hoger stijgt en de druk van buiten geringer wordt, zal er een grotere druk op de cabinewand worden uitgeoefend, door de druk van binnen. Er komt een hoogte, waar de drukcabine het niet meer volhoudt. Drukpakken. Op deze hoogte moet men over schakelen op drukpakken, de be- i kende zogenaamde stratosfeercos- tuums. Deze zijn zeer lichtr van ge- I wicht, uiterst buigzaam en ze wor- den op maat gemaakt. Voorzien van een plastic helm van groot gewicht, J die als een duikerhelm het pak af- sluit, is het niet direct een ideaal costuum voor verwende luchtreizi gers. Dat dergelijke pakken een drin gende noodzakelijkheid zijn, blijkt wanneer men beziet hoe het mense lijk lichaam zich op grote hoogten gaat gedragen. Speciale onderzoekingen hebben uitgewezen, dat het menselijk li chaam zich tot hoogten van tweedui zend meter normaal gedraagt. Bo ven drieduizend meter wordt het moeilijker te denken en neemt het reactievermogen sterk af. Op groter hoogten wordt het ademhalen zeer bezwaarlijk door gebrek aan zuur stof, terwijl bovendien de geringe luchtdruk een woordje meespi'eekt. Op' een hoogte van zeventien kilo meter kan het lichaam geen zuurstof meer opnemen, omdat de druk in de longen hoger is dan die van de bui tenlucht. Op eenentwintig kilometer hoogte gaat het bloed koken, dat wil zeggen, dan maakt de zuurstof in het bloed zich los. Gebleken is, dat men tot hoogten van tienduizend meter kan volstaan met drukcabines, daarboven zal men moeten overgaan tot het drukpak of stratosfeercostuum, wil men veilig zijn. Drukcabine en stratosfeerpak hebben de bedoeling de druk op het lichaam constant te houden, terwijl voor voldoende aanyoer van zuurstof zorggedragen wordt. Nog iiiet volmaakt. Wij zien uit een en ander, dat men nog niet in staat is de burgerlucht vaart in staat te stellen op grote hoogten te laten vliegen. Voorlopig kan men met de drukcabine, die bij passagiersvliegtuigen in gebruik is tot tienduizend meter komen, maar daar boven nog niet en wel in verband met het feit, dat men niet van de passagiers wil eisen, zich in stratos- feercostuums te hullen, met alle daar aan verbonden onaangenaamheden als zuurstofmaskers en dergelijke. In de drukcabine bemerkt de passa gier geen verschil, behalve wanneer er een stagnatie optreedt. Dan zal echter de bemanning van het vlieg tuig, die wel uitgerust is met zuur stofmaskers, dadelijk de machine naar geringer hoogten brengen, zo dat de passagiers verder geen last zullen ondervinden. Er zullen technisch nog belangrij ke vervolmakingen nodig zijn, al vorens het de burgerluchtvaart mo gelijk is met haar passagiers op zeer grote hoogte het luchtruim te door klieven, maar gezien de buitengewoon snelle ontwikkeling op luchtvaart gebied van de laatste tientallen ja ren, behoeven we er niet aan te twij felen of over enige tijd zullen der gelijke vluchten tot de mogelijkhe den behoren. (Nadruk verboden). pas op infectiekans BIJ EEN WOND bestaat er een verbreking van 't lichaamsoppervlak. Het optreden van zulk een defect houdt tweeëerlei gevaren in: bloe ding en kans op infectie. Bij een snede, veroorzaakt door een scherp voorwerp, zijn de geva ren het meest van de bloeding af komstig, met de kans op infectie loopt het dan meestal wel los. Bij wonden met een groot opper vlak en met onregelmatige randen liggen de verhoudingen juist omge keerd. De rafels van het beschadig de lichaamsweefsel sluiten de ge opende bloedvaten spoedig af, zodat de bloeding tot staan komt. Tegelij kertijd echter bieden die weefsel flarden juist schuilhoeken aan bin nendringende bacterieën en de kan sen op een slechte genezing tenge volge van een optredende infectie worden daardoor vergroot. Niet op eigen houtje dokteren WEEM BIJ SLAPELOOSHEID niet dadelijk slaapmiddelen in. Bij het gebruik van dit soort medica menten ontstaat maar al te spoedig een verslaving. Zonder zulk een middel kan men dan na zekere tijd in 't geheel niet meer in slaap ko men, terwijl er vaak een steeds gro tere hoeveelheid moet worden ge bruikt om het gewenste resultaat te bereiken. Anderzijds behoeft men de angst voor slaapmiddelen ook weer niet te overdrijven. In de handen van de dokter is zelfs morfine een buiten gewoon waardevol geneesmiddel en met de slaapmiddelen is het niet an ders gesteld. Bij tal van acute ziek ten zal de behandelende geneesheer van hun bestaan een dankbaar ge bruik maken. Een goede nachtrust door een verkwikkende slaap kan soms immers veel tot de genezing bijdragen. ER ZIJN ZELFS DOKTOREN die bij een zo chronisch lijden als slape- looosheid een paar avonden „een ta bletje" voorschrijven. Als er eerst eens een paar nachten werkelijk lekker geslapen is en de patiënt in kwestie zich eens even wat minder ellendig voelt, kan er misschien een keer ten goede komen. Want slapeloosheid is in veler be staan een ramp van de allereerste orde. Men \yeet eenvoudig niet hoe men de lange nachten als maar wak ker liggend moet dooorkomen. Do delijk vermoeid begint men daarna telkens weer aan zijn dagelijkse be zigheden. Nu zijn er tal van bedlegerige pa tiënten dei slecht slapen, maar die hebben wij hier niet zozeer op het oog. Wij hebben het hier meer over de mensen die lichamelijk niets man keren en die om de een of andere verklaarbare of onverklaarbare re den de slaap maar niet kunnen vat ten. BIJ ELK GEVAL van slapeloos- heide, dient er eerst wel degelijk goed te worden nagegaan of de oor zaak niet gelegen kan zijn in afwij kingen op lichamelijk gebied: het euvel kan dan wellicht beter van die kant worden aangepakt. Bij de meeste slapelozen levert zulk een onderzoek geen bijzondere bevindingen op. Dit zijn dan gezon de mensen: mannen in hun beroep, vrouwen in het huishouden of in een betrekking. Deze mensen zijn het die wij liever niet met buisjes en tubetje's gevuld met slaaptabletjes zien rondlopen om bovengenoemde redenen. De oorzaak van het euvel is dik wijls gelegen in zorgen en angsten; in zulke gevalenl kan waarschijnlijk de zenuwarts hulp brengen. HET IS dus van belang hoe het oppervlak van de wond er uit ziet en daar zal het derhalve van afhan gen hoe'er dient te worden gehan deld. De enige eerste hulp die de leek kan verlenen, bestaat in het doen op houden van de bloeding en het ne men van maatregelen om infectie te voorkomen. Beide dingen worden bereikt door het goed afsluiten van de wond. Er ■wordt een stevig verband aange bracht, dat steriel moet zijn: dat wil zeggen vrij van bacterieën. Het z.g. snelverband, dat in kleine pakjes in de handel is, is hiervoor zeer practisch. Het is derhalve ge wenst, dat zich in elk huisgezin, op elk kantoor, in elke werkplaats en in elke reisbagage zulk steriel snelver band bevindt. Is de bloeding zeer heftig, dan is een krachtig drukkend verband meestal het beste middel. De behan deling van bloedingen uit een groot bloedvat kan hier niet worden be sproken, dat is een onderwerp voor de E.H.B.O.-cursus. Zorg en overleg HET IS mogelijk, dat er vuil in de wond is gekomen. Het verwijderen hiervan eist zorg en overleg. Wan neer dat ondoordracht en onoordeel kundig gebeurt, kan de schade zeer igroot zijn. Heel geschikt voor dit doel is het druppelen van waterstofsuperoxyde in de wond. Deze vloeistof vormt bij aanraking met het wondvocht zuur stofbelletjes. Bij dit „uitbruisen" van de wond .nemen de opstijgende belletjes al lerlei vuildeeltjes mee, die op deze wijze zonder schade worden verwij derd. Zitten er grovere deeltjes in de wond zoals steentjes en stukjes aar de, dan moeten deze er voorzichtig met een pincet worden uitgehaald. In geen geval mag het reinigen op ruwe wijze gebeuren, omdat het vuil dan juist in de weefselspletèn wordt .gedrukt. Roestige spijker. IS ER reden om bij verontreini ging met straatvuil of tuinaarde te •vrezeavoor tetanus „klem"), bij voorbeeld in die gevaren waar een roestige spijker, diep in in de voet is gedrongen, dan vrage men de dokter Of hij het raadzaam acht anti-tetanus- serum in te spuiten. Het blijft bij kleine verwondingen overigens al tijd moeilijk of men doktershulp moet inroepen. Het is niet doenlijk daar richtlijnen voor Op te stellen, omdat elk klein wondje zijn bijzonderheden heeft. Soms moeten rafelige wonden wor den bijgeknipt. Dit maken van het „wondtoilet" behoort aan een arts .te worden overgelaten. In weer an dere gevallen kan het nuttig zijn Perubalsem in de wond te laten lo ipen of deze te besmeren met jo- «d'iumtinctuur. Wonden van enige af meting kunnen soms he4 beste maar •worden gehecht. In geval van twij fel moet men dadelijk deskundige hulp inroepen. Dr. H. W. SCALONGNE. HOE VERSTAAN DE AFGEVAARDI6- i OEN VAN DE VER. NATIES EIK AAR? TAALKIEZERS Elkeafgpwardigdp heefTeen koptelefoon pn «n "Taalkiezer11 Mefdeze "Taalkiezer" kan hij recWVreeks op de spreker afstemmen of op een gelijktijdingtlok.ee De Verenigde Naties bestaan dit jaar 10 jaar en daarmede ook dat unieke apparaat van de „gelijktijdige tolken". Iedere gangbare taal wordt er in de zalen van de V.N. gehoord en men zou haast van een Babyloni sche spraakverwarring kunnen spre ken. De afgevaardigde van Yemen voert er het woord in zijn eigen taal en ook de gedelegeerde van Siam komt met redevoeringen naar voren die voor de meeste leden van de V.N. onverstaanbaar zijn. En toch is het zeer belangrijk dat de afgevaardig den direct weten waar de redevoe ring of het antwoord over gaat. Om dit vraagstuk op te lossen heeft men de instelling van de „gelijktijdige tolken" ingevoerd. Als men een be zoek aan de vergaderzalen van de Ver. Naties brengt kan men de le den met koptelefoons om zien zitten luisteren naar de spreker. Als U op de tribune plaats zou nemen zou U 'voor Uw zitplaats een koptelefoon vinden en een klein schakelkastje met 6 cijfers. Als U nu die koptele foon opzet en U schakelt het kastje voor U in op no. 1 dan hoort U de stem van de spreker in zijn eigen woorden. U kunt deze spreker echter niet verstaan en nu schakelt U het apparaatje in op b.v. no. 3. Onmid dellijk hoort U de redevoering in het Frans. Als U nu alle cijfers eens pro beert hoort U de woorden van de spreker bijna op hèt zelfde moment in het Russisch, Spaans, Chinees en Engels klinken. Op ons schema kunt U het verloop van dit vertaalsysteem zien. Voor de voorzitter en de spreker staan spe ciale microfoons die in verbinding staan met de cabines van de tolken. De tolken zitten op hun beurt weer voor een microfoon die in verbinding staat met de koptelefoons in de zaal ende schakelkastjes. Wat de spre ker in de zaal nu zegt horen de tol ken en bijna gelijktijdig vertalen zij het in de zaal gesproken woord. Dit met een snelheid die bewondering afdwingt. De tolken zijn dan ook be slist niet de eerste de beste en som- migen van hen spreken wel 5 tot 6 talen in de perfectie. Elk van de 5 genoemde talen, waarin de tolken de redevoeringen vertalen, heeft zijn eigen cabines en personeel. In cabine no. 3 hoort U b.v. gedurende de gehele zitting niets anders dan Frans spreken door de tolk. Of de spreker in de zaal nu een Chinees, Rus, Indiër of Arabier is in de cabine no. 3 wordt alles di rect in het Frans vertaald. Natuurlijk zitten in deze cabine di verse tolken die ieder op hun beurt verschillende talen beheersen waar door men iedere nationaliteit van de spreker in de zaal kan „opvangen" en vertalen in het Frans. In de ca bines voor de andere talen gaat het precies zo. Alleen zijn het daar an dere talen waarin de div. redevoe ringen worden vertaald.' Het is wel duidelijk dat de tolken van de Ver. Naties een zeer verant woordelijke positie hebben en het behoeft dan ook geen betoog dat de ze mensen tot de best betaalde leden van de Ver. Naties behoren want van een goed verloop van de vertalingen kan het welslagen van een vergade ring afhangen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9