Parochie-centrum „Maria Presentatie" verrijkt met kleuterhof en klaslokalen Tienduizendste pensioenbrief in de bouwnijverheid uitgereikt Goedkope bakker in Breda is nu de duurste Zilveren jubileum van Warmonds-Philosophicum &wee daden (tij, an&eivaa&te aaetuieg, Feestdag in Roelofarendsveen Tussentijdse loonsverhoging voor akker-, weidebouw en veehouderij? VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Korte plechtigheid De 65-jarige 'heer A. Meldhior uit Nijmegen, van beroep timmerman en aangesloten bij de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de ihout- en bouw nijverheid was gistermiddag met zijn echtgenote naar Amsterdam geko men, waar hem tijdens een bijeen komst ten kantore van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid de tienduizendste pensioenlbrietf van het Bedrijfspensioenfonds van de Bouw nijverheid is uitgereikt. Voorzitter A. van Werven sprak in een korte rede zijn vreugde uit over het feit ,dat men in zo betrekkelijk korte tijd het Bedrijfspensioen fonds is in 1'951 van stapel geslopen aan de toekenning van de tiendui zendste pensioenbrief is toegekomen. Hdj wees er voorts op, dat het aantal personen dat premie betaalt thans ongeveer 300.900 bedraagt. Het pensioen bedraagt 33.90 per maand, dat is per kwartaal 101.70, weliswaar geen groot bedrag, maar todh „een mooi begin", zoals de heer D. Immig voorzitter van de afdeling werknemers, het uitdrukte. Hij sprak het vertrouwen uit, dat in de nabije toekomst ook voorzieningen voor weduwen en wezen tot stand zullen komen. Pensioenbrief no. 1001 werd' uitge reikt ajan de heer W. Jansen uit De venter, lid van de Alg. Ned. Bouwbe- drijfsfoond en brief nummer 10.002 werd door voorzitter Werven over handigd aan de heer A. W. Peters uit Dordrecht, aangesloten bij de R.K. BOUWONDERNEMERS: Oplossing van woningnood „Weet men overal in Nederland wel dat het particuliere woningbouwbe drijf door een tekort aan financiële faciliteiten niet in staat is voor de grootste groepen van de bevolking huurwoningen te fabriceren, wat toch voor de oorlog normaliter mede voor verreweg het grootste deel voor zijn rekening werd genomen?", zo vroeg de heer C. van Gelderen, toen hij als voorzitter in het Kurhaus te Scheveningen het congres van de Nederlandse bond van bouwonderne mers opende. „Indien", zo ging hij verder, „de particuliere ondernemer werd gesteund met niets meer, maar met niets minder, dan wat voor wo- ningwetbouw wenselijk wordt geacht, dan zou in vrije concurrentie deze be drijfstak een prestatie te zien geven, die mogelijk hier en daar nog cor recties zou behoeven, doch die als met toverslag het beeld volledig zou doen veranderen". In het vervolg van zijn rede zei de heer van Gelderen, dat de particuliere ondernemer, ook al is hij bij de be staande huurdispariteit op steun aan gewezen, voor het overige op geen overheidskassen een beroep doet doch dat hij zijn financiering langs particu liere banen laat voltrekken. Het grote geheim van het particuliere bedrijf is volgens spr. gelegen in de einde loze vindingrijkheid, waaraan nooit een bepaald dirigisme kan beantwoor den, terwijl het tevens volkomen openstaat voor alle technische en or ganisatorische vooruitgang. Ten slotte drong de heer Van Gel deren er op aan, de premiebouw vol komen los te gooien van elke contin- igentering, zelfs al was het slechts een jaar op proef. Kou en Pijn wrijft U weg met DAM PO Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Nadat elk van hen vervolgens was verrast met een oorkonde en een doos sigaren, werd o.a. nog het woord gevoerd door de heren H. Werkhoven namens „St. Joseph" en J. van Eij- bergen uit naam van de N.C.B. De heer G. B. Klein, oud-voorzitter van het Bedrijfspensioenfonds, kon we gens gezondheidsredenen niet bij deze plechtigheid aanwezig zijn. f5.000.000 militaire orders voor industrie Het Ministerie van Economische Za ken heeft een nieuwe opgave van contracten gepubliceerd, welke door de ministeries van Oorlog en Marine werden gesloten met Nederlandse ondernemingen. Deze contracten heb ben een totale waarde van ruim 5 millicen gulden, waarvan ruim 1 mil- lioen gulden voor DAF-onderdelen en 1,125 millioen gulden voor het le veren van benzine electrische aggre gaten NIEUWE ZET IN BROODOORLOG Tweede Kamerlid gaat bemiddelen De gezamenlijke bakkers van Bre da hebben In de brood-oorlog, die door één van de bakkers is ontke tend, een nieuwe zet gedaan. Zij hebben besloten het volksbrood tot 22 cent in prijs te verlagen. „De Baronie", de boosdoener zal Ongeveer dertig jaar geleden wer den er plannen opgemaakt om in het bisdom Haarlem een afzonderijlk philosophicum op te richten. In 1929 kregen de plannen vaste vorm, nadat na veel zoeken een geschikt terrein was gevonden. Men besloot toen het philosophicum naast het bestaande groot-seminarie in Warmond te bou wen. Architect Jan Stuyt ontwierp de plannen en reeds hetzelfde jaar kon met de bouw worden begonnen. Op 7 October 1930 werd het gebouw ingezegend en het altaar in de kapel geconsacreerd door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent. Deze maand is het dus vijf en twintig jaar geleden, dat het philosophicum te Warmond officieel in gebruik werd genomen. -Dit zilveren jubileum zal op Dins dag 22 November plechtig worden herdacht in bijzijn van Haarlems bis schop, mgr. J. P. Huibers. Om kwart over negen 's morgens wordt de terts gezongen, waarna de bisschop om half tien een pontificale H- Mis op draagt. Die ochtend is er verdér een plech tige academische zitting en de dag wordt besloten door de studenten van het philosophicum met de opvoering van Aristophanes „De Wolken". HUURVERHOGING Veel verzoeken om advies Na het ingaan van de nieuwe huur verhoging per 1 September j.l. zijn bij de verschillende huuradviescom missies in het land vele Verzoeken binnengekomen om adVies inzake vaststelling van de nieuwe huurprijs voor woningen. Het aantal verzoeken ligt 25 pet. hoger dan aanvankelijk was geraamd. De huuradvies-commissies hebben, om de stroom van aanvragen tijdig te kunnen veryverken, het aantal zit tingen aanmerkelijk opgevoerd. In verband hiermede is op de begroting Van het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting een bedrag van 13.009 geplaatet, opdat aan de leden van die huuradviescommissies meer vacantie- en reisgelden uitbe taald kunnen worden. dan de duurste bakker van Breda zijn. Deze laatste handhaafde tijdens besprekingen gisteravond zijn „boks" prijs van 28 cent. En deze prijs heeft hij ook in de morgen gehandhaafd. Hij zeide echter tot overleg bereid te blijven. De georganiseerde bakkers- patroons hebben zich tot mr N. v. d. Heuvel, directeur van de R.K. Mid denstandsbond in het Bisdom Den Bosch en lid van de Tweede Kamer, gewend met het verzoek bemidde lend op te treden en de regering te vragen in te grijpen. De heer V^n der Heuvel heeft hierin toegesteirtd. Uiteraard vergt de oorlogsprijs da gelijks grote financiële offers, voor al van de kleinere bakkers. Kartel-onderzoek Er zijn 180i0 „afspraken" Het ministerie van Economische Zaken gaat binnenkort beginnen met een onderzoek naar de geoorloofdheid van de circa 1800 kartelafspraken, die in ons land bestaan. Hiervoor zullen op de afdeling ordeningsvraagstukken van het ministerie 21 juristen worden aangesteld. Het ministerie zal zich bij het voorgenomen onderzoek niet beperken tot kartels, waarover klach ten zijn binnengekomen, maar ook op eigen initiatief op onderzoek uitgaan aan de hand van de afschriften der overeenkomsten, die in de departe mentale archieven berusten. Over de prijiskartels in de industrie is reeds een enquête gehouden. Naar aanleiding van de daarbij binnenge komen gegevens is de minister in contact getreden met een aantal in dustriële kartels, omdat hij van m©r ning is, dat in enige incidentele ge vallen spoedmaatregelen niet achter wege mogen blijven. Dit heeft men o.a. kunnen bemerken ten aanzien van het radiokartel. Inmiddels heeft de heer Twijnstra, voorzitter van het Nederlands Ver bond van Werkgevers, verleden week in zijn jaarrede te Utrecht medege deeld, dat het verbond de instelling overweegt van een vertrouwenscom missie uit het bedrijfsleven, die zal trachten op basis van vrijwilligheid een einde te maken aan afspraken, die een gezonde concurrentie belem meren. In Zweden zou met zo'n com missie veel succes zijn geboekt. BEKEURD IN DE MIST. Er zijn gistermorgen in Amster dam door de politie tal van proces sen-verbaal opgemaakt tegen auto mobilisten en motorrijders die in de mist reden zonder dat zij hun grote koplichten ontstoken hadden. Ook werden er bonnetjes uitge deeld aan rijders die met brandende stadslichten reden, hetgeen bij mist geen zin heeft. Op deze foto staan omwonenden diep onder de indruk bij de schamele resten van de met twee paarden bespannen boerenkar, welke op een onbewaakte overweg tussen Maassluis en Rotterdam, door een van Hoek van Holland naar Rotterdam op weg zijnde trein werd geramd. Bij het ongeluk werden de twee op de kar zittende mannen gedood, terwijl de wagenvoerder van de trein ernstig werd gewond. De trein werd aan de voorzijde ingedeukt, de kar geheel vernield en de paarden brachten er het leven af. De slachtoffers zijn de 47-jarige J. Kool uit Naaldwijk en de 63-jarige J. v. d. Kooij uit Maassluis. Op het Pastoor Onelplein te Roelof arendsveen was het jonge boomgewas door een dichte herfstnevel als het ware getooid met een schat van zil verdraden, waartussen de opgestelde vlaggen de bezoekers aankondigden de nieuwe mijlpaal in de korte ge schiedenis van de parochie van Ma ria Presentatie: de inwijding en in gebruikneming van de Kleuterhof „St. Anna" en de vier lokalen van de St. Josephschool. Thans rest nog een gebouw voor het verenigingsle ven en dan is het parochie-centrum voltooid. Deze feestdag begon met een plech tige H. Mis uit dankbaarheid. Tijdens de H. Mis hadden plaatsgenomen in het priesterkoor mgr J. H. Groot, vi caris-generaal van het bisdom, em.- pastoor J. G. Onel en pastoor D. Schoenmaker van de parochie „St. Petrus Banden", terwijl wij in de kerk o.a. zagen deken L. H. M. Nieu- wenhuizen van Alphen a. d. Rijn, de Dinsdagmiddag van 2 tot 3 uur komt een gediplomeerde CAMP SPECIALISTE DE VIER HEEMSKINDEREN te Roelofarendsveen een zitting houden. Gratis advies. (Advertentie.) Verpleegster vermoord in omgeving van Zeist Derde geval in half jaar Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden be richten, is Nederland voor de derde maal in een half jaar opgeschrikt door de moord op een meisje: arbei ders, die gistermorgen naar hun werk gingen, vonden langs de Oude Wou- denbergse Zandweg het ontzielde lichaam van de 22-jarige Willy van Soest, die als verpleegster werkzaam was in het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort en .Woensdag avond voor een kort bezoek aan haar ouders met dé bus naar Zeist was ge komen, waar zij enkele honderden meters voor haar ouderlijke woning werd vermoord. Zoals men zich zal herinneren, is ons land in het afgelopen half jaar reeds tweemaal het toneel geweest van een soortgelijke moord. In de omstreken van Tilburg en Harderwijk zijn op vrijwel dezelfde wijze jonge meisjes vermoord en tot nu toe is van deze twee moorden de dader volledig on bekend. Het ouderlijke huis van het thans vermoorde meisje ligt enkele hon derden meters van de drukke rijks weg Den DolderAmsterdam, waar de bushalte is, die het meisje als eind punt had. In de paar minuten, die de ver pleegster moest afleggen van de bus halte naar haar huis, moet zij door de onverlaat aangegrepen zijn en ge wurgd; haar hals vertoonde sporen van geweld en een doktersonderzoek heeft aangetoond, dat zij door wur ging om het leven is gebracht. Aangenomen moet worden, dat het meisje vrij spoedig, nadat zij in de macht van de moordenaar is geraakt, het bewustzijn heeft verloren, want wanneer zij kans had gezien te gillen, zou dit zeker gehoord zijn op de vil la's, die het bospad omzomen. Het tragische van deze moord is, dat de vader van het meisje steeds de gewoonte had haar van de bus af te halen; Woensdag belde het meisje echter op, dat zij misschien even over zou komen en zodoende was de vader niet aan de bushalte. Daardoor werd de vermissing van het meisje ook pas de volgende mor gen bekend en toen hadden de arbei ders reeds haar lijk gevonden. De politie, die vermoedt, dat de moorden het werk zijn van een sa distische psychopaat, heeft contact op genomen met de politie uit Harder wijk, daar men het niet onwaar schijnlijk acht, dat deze moord met die van Harderwijk in nauw verband staat. bisschoppelijk inspecteur uit het de kenaat Alphen, pastoor Tabink uit Zevenhoven, en Vader Robertus, al gemeen overste van de fraters der cangregatie v. d. H. Aloysius uit Oudenbosch. Voorts burgemeester E. J. M. Kolfschoten en echtgenote, de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Schipper, de consulent voor lichamelijke opvoeding bij het L.O., de heer Akkermans, de inspectrice voor het kleuteronderwijs, mej. Cle mens uit Utrecht, de wethouder van Alkemade H. P. v. d. Poel, gemeente, secretaris W. A. van Harteveld, de ontwerper van beide scholen, ge meente-architect Th. Deen e.v.a. Na het Veni Creator werd een aan vang gemaakt met de plechtige in wijding der scholen. Mgr. J. M. Groot v/erd hierbij geassisteerd door pas toor S. Ligthart en kapelaan J. de Roode. Enorme ontwikkeling. Na deze plechtigheden stelden al len zich op bij de ingang van de kleuterhof „St. Anna", waar Alke- made's eerste burger burgemeester E. J. M. Kolfschoten het woord nam voor de officiële opening. Wederom, aldus burgemeester Kolf schoten, beleeft de jongè parochie „Maria Presentatie Alkemade", zo als pastoor Ligthart zijn parochie noemt, een mijlpaal in zijn nog jeug dig bestaan. De gehele parochie is verheugd, spontaan en blij zoals de jeugd zelf, omdat met deze uitbrei dingen de parochie groeit. Ook zij die hieraan leiding geven ontvangen ze gen, opdat zij de aangegane verplich tingen zullen kunnen verwezenlijken. Vervolgens stond burgemeester Kolf schoten enkele ogenblikken stil bij de dynamische ontwikkeling en be volkingsaanwas in alle delen van zijn gemeente. Maar als dit alles zich zo ontwikkelt als in de parochie „Ma ria Presentatie", dan zal het waarach tig wel gaan. In dit nieuwe gebouw zal men thans proberen de ouders behulpzaam te zijn bij de opvoeding der kinderen, waarbij de opvoeding zelf natuurlijk aan de ouders blijft. Het stemt tot tevredenheid, dat het parochieel armbestuur de last van een dergelijk gebouw op zich heeft willen nemen. Dit getuigt van voort varendheid en gezonde organisatie. Nu de wet op het kleuteronderwijs een feit is, worden Uw zorgen wel verlicht, maar de financiële steun van het particulier initiatief zal voor alsnog blijvend moeten worden ver leend. Dank bracht spreker ook aan mgr. Groot, die als vicaris-generaal zoveel medewerking heeft gegeven, en aan pastoor Ligthart. De burge meester trok hierna het doek weg, waarachter in groen geverfde letters op de gevel de naam Kleuterhof „St. Anna" stond. Rij van sprekers. Hierna begaf men zich naar de aula van de St. Josephschool, waar de kof fie werd geserveerd. Hier opende pastoor Ligthart de rij van sprekers met een dankwoord voor de verrichtte inwijding en ope ning. Dit alles is door samenwerking van de gehele parochie, gemeentebe stuur, gemeente-architect en Kerk en Armbestuur tot stand gekomen. Dat allen, die genodigd waren, aan wezig zijn, getuigt van groot mede gevoel en meeleven. Zich tot het on derwijzend personeel richten, zeide pastoor, dat het U gegeven mag zijn onze jeugd van klein tot groot te mogen opleiden voor het geluk op aarde en vooral tot het eeuwig ge luk in de hemel. Namens de moeder-parochie „St Petrus Banden" sprak pastoor D Schoenmaker een woord van geluk wens. Spr. uitte zijn bewondering over wat hier in enkele jaren is tot stand gekomen. Dit bewijst dat Uw parochie leeft, en dit zal meewerken tot een echte parochie-geest. Het be gin hiervan is de kleuterschool, en met enige trots mag ik zeggen dat het onze mej. Koek is die jaren heeft gewerkt aan onze kleuterschool die hier tot hoofd is benoemd. Toespraak van mgr. Groot. Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, zeide verheugd te zijn de wijding van dit belangrijke complex in deze paro chie te hebben mogen verrichten. In deze parochie heb ik aangetroffen een krachtig en godsdienstig paro Voorstel ingediend Blijkens het orgaan van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond „Verenigt U", is tijdens de besprekingen in de hoofdafdeling so ciale zaken van het landbouwschap overeenstemming bereikt over een tussentijdse loonsverhoging voor de akker- en weidebouw en de veehou derij. De besprekingen, die hierover sinds November 1954 zijn gevoerd, hebben tot resultaat gehad, dat de lonen van de zogenaamde losse arbeiders kun nen worden verhoogd met cent per uur en van de veste arbeiders met 5 cent per uur. De hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap dient, aldus te kent „Verenigt U" hierbij aan, het resultaat van de besprekingen voor te leggen aan het bestuur van het schap en indien dit bestuur zich er mede kan verenigen, zal het ter goed keuring aan het college van rijksbe middelaars worden voorgelegd. Het college zal hierover, alvorens het een uitspraak doet, advies moeten inwin nen van de looncommissie van de stichting van de arbeid. De Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond merkt nog op, dat hij geenszins voldaan is. Van „rust" kan onder de gegeven omstandighe den geen sprake zijn; daarover kun nen we pas denken, aldus de bond, wanneer de achterstand geheel is achterhaald. chieleven, en in deze korte periode is het reeds geworden een van de beste parochies van het bisdom. Tijdens de H. Mis heb ik gedacht, wat zijt gij toch rijk met deze grote kinderschaar. Dat de H. Geest hen moge geven wijsheid en wetenschap en de genade aan allen om gelukkig te worden, ge vormd te worden tot godsdienstige mannen en vrouwen. Het huisgezin blijft het milieu voor de opvoeding, de scholen zijn medewerkers. In deze parochie is een prachtige samenwer king tussen burgerlijk en kerkelijk bestuur. Er is hier ook een mooie pa rochie gegroeid, en ik ben zelfs van gedachte dat de „dochter" de „moe der" gaat overtreffen. Het is mis schien wel de laatste maal, dat ik hier mag vertoeven, maar ongetwij feld zal onder het nieuwe bisdom het geestelijk leven nog meer tot bloei kunnen komen. De inspectrice voor het kleuteron derwijs, mej. Clemens uit Utrecht, ging na hoe de geschiedenis van het kleuteronderwijs is gegroeid. Met kleuterhof „St. Anna" is thans wel de juiste benaming gevonden voor hoe het huidig kleuteronderwijs dient te zijn. Het moet een verleng stuk worden van de huiskamer. Een hof een tuin waarin de kinde ren o.l.v. een leidster aangenaam be zig worden gehouden en gerijpt wor den voor het lager onderwijs. Namens de parochie Oude Wete ring sprak notaris Lohmann woorden van gelukwens, en sprak het verlan gen uit ook eens te Oude Wetering iets dergelijks te mogen bezitten. De inspecteur van het lager on derwijs, de heer Schipper, noemde hetgeen hier tot stand is gekomen wel een bijzondere gelukwens waard. Als het waar is dat kinderen, welke de meeste zorgen vragen de meeste liefde bezitten van de ouders, dan moet deze school wel bijzonder ge liefd worden. Met trots. Em.-pastoor J. G. Onel zeide zich misschien wel de oudste kleuter welke kleuteronderwijs genoten heeft te mogen noemen. Immers 80 jaar geleden ging pastoor in Amsterdam op een van de eerste kleuterscholen in den lande. Bij mijn 50-jaxig pries terfeest, aldus de pastoor, heeft men aan dit plein mijn naam gegeven. Toen ik het echter voor de eerste maal zag, dacht ik bij mijzelf: veel bijzonders is het niet. Maar van deze kale vlak te is het met de bebouwing van kerk en scholen een plein geworden waar ik trots op kan zijn. Namens het parochieel armbestuur sprak de heer P. J. Koek een dank woord tot allen welke in enigerlei vorm aan de totstandkoming van deze gebouwen hadden meegewerkt. Als laatste sprak pastoor Ligthart nog woorden van dank. Thans heb ben de kleuters, de schooljeugd en ook de gehuwden een eigen huis. Voor deze laatsten ligt er zelfs een plan klaar voor 500 nieuwe woningen. Alleen de schoolvrije jeugd heeft in mijn parochie nog geen eigen huis. Met de wens, dat ook dit nog eens tot werkelijkheid gebracht zal worden besloot pastoor Ligthart het officieel gedeelte. Natuurlijk werden door alle geno digden, zowel de kleuterhof „St. An na" als het nieuwe gedeelte van de St. Josephschool bezichtigd. Voor de kinderen was het verder een feestdag in de vorm van een extra vrije dag. Derde Venlose rover na jacht gegrepen Hij stal 'n auto Thans heeft de Limlburgse politie ook de hand weten te leggen op de derde rover, die Dinsdagmiddag met twee trawanten een roofoverval pleegde op een boerderij te Boekoul nabij Swalmen. Zoals men zich zal herinneren, werd het drietal tijdens 'hun arbeid verrast door de 86-jarige boer en om deze te beletten alarm te maken, smeten de ravers hem een jutezak over het hoofd. Toen de boer ondanks deze maatregel toch kans zag de buren te waarschuwen, namen de drie de benen. Enkele uren na dien wist de politie reeds twee van de drie rovers in arrest ta nemen doch de derde wiens naam bij de politie bekend was, bleek voortvluchtig. Deze schijnt van plan te zijn ge weest de wijk te nemen naar het Europese reservoir van alle ondeugd en avontuur: het vreemdelingen legioen. Om daar te komen, stal hij een splinternieuwe wagen, kreeg moei lijkheden onderweg verwondde zijn hand en begaf zich naar een klooster om verbonden te worden. In het klooster werd hij als de ro ver wiens signalement verspreid was, herkend en spoedig waren politie mannen aanwezig. Bij het horen van de politiemotors nam de rover echter de wijk in de bossen die rond het klooster liggen doch na een kwartier tje hadden de politiehonden hem op gespoord; hij had had zich verscholen in een der grotten welke daar in de omgeving liggen. ACTRICE VIEL NA VOORSTELLING Na afloop van een voorstelling voor de militairen van het garnizoen te Appingedam is de actrice- Mia Hor na, medewerkster van het Neder lands operette gezelschap uit Am sterdam tijdens het verlaten van de zaal zodanig komen te vallen, dat zij een 'hersenschudding kreeg. Zij zal dus voorlopig niet kunnen optreden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5