mt. Ook Leiden zal vluchtelingen in zijn burgerij opnemen „Coméko" presenteerde zich in Leiden met een voorlichtingslunch AVONDRUST Film-mozaïek voor leden N.R.K.M. kunstleven in Leiöen 5)e aaide friiffd tdcfo tand te zifn VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 250 gezinnen komen naar Nederland Alleen bouwvakarbeiders Vluchtelingen zullen in Leiden een onderkomen vinden. De Sleutelstad wordt genoemd als een van de plaat sen, waar vluchtelingen, die in het kader van de vluchtelingenhulp door de Nederlandse regering geholpen zullen worden na een voorscholing en een „acclimatisering" van drie maan den, zullen gaan wonen. De regering schenkt hiervoor aan de 23 gemeen ten, die in dit verband genoemd wor den een extra bopweontingent. De ge zinnen zullen in de stad verspreid gaan wonen. Naast de menslievende kant van dit werk, waarvoor door de burge meester van Dordrecht het initiatief is genomen, zit aan deze immigratie ook een nuttige zijde. De gezinshoof den der vluchtelingen zijn n.l. allen bouwvakarbeiders en het is de bedoe ling, dat deze werkkrachten na een herscholing aan de woningbouw in Nederland hun extra steerjtje zullen bijdragen. Verzorging. Woensdag a.s. komt.de eerste groep, bestaande uit 39 gezinnen 35 uit Oostenrijk en 4 uit Italië in Ne derland aan. Zij worden onderge bracht in kampen in Horst en Griendt in de Peel. Hier ontvangen zij een tötale me dische en sociale verzorging. Elk ge- PERSSPIEGEL DE ZAAK-ANNEKE BEEKMAN. Uit een artikel in het Fries Dag blad lichten wij deze passage: Wij lezen b.v. dat de president een van de verdachten heeft toe gevoegd: U heeft een houding aangenomen, die getuigt van grote domheid, zo niet van ge raffineerdheid. Tegen een getui ge zei de president, terwijl hij „bijzonder kwaad" was: het hele zaakje was heel gemeen opge zet. Wanneer het inderdaad zo gegaan is, dan heeft de presi dent zich blijkbaar niet herin nerd, dat in de wet uitdrukke lijk staat, dat hij als president tijdens de verhoren moet optre den als de onpartijdige, die uit niets laat blijken, dat hij gelooft aan de schuld of de onschuld van verdachte. Het verhoor is immers nog niet afgelopen, en hij moet straks ook de verdedi ger horen. Ontnuchterd De 42-jarige voormalige plaatsver vangende voorzitter van de West- duitse communistische partij, Kurt Mueller, die in 1950 op geheimzin nige wijze in Oost-Berljjn verdween, is Donderdag, tezamen met 25 andere door de Russen vrijgelaten gevange nen, in het Westduitse kamp Fried- land aangekomen. Mueller zeide, dat hij naar Oost- Berlijn was gelokt, waar hij op 22 Maart 1950 door leden van de Oost- ctuitse veiligheidsdienst werd gear resteerd. Door toedoen van Beria en Aba- k.emof, de later terechtgestelde chef en onderchef van de Russische gehei me politie, werd er een schertsproces tegen hem aanhanging. gemaakt, dat uitliep op veroordeling tot een ge vangenisstraf van drie jaar wegens spionnage. Later echter, zo zeide Mueller, verd hij bij een decreet van de Rus sische regering veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf zonder opgave van de gronden, die tot deze straf- verzwaring hadden geleid. De tekst van dit decreet werd hem in April 1953 in een gevangenis buiten Berlijn medegedeeld. Toen men Mueller vroeg of hij nog communist is, antwoordde hij: „Geen commentaar". zin vindt daar een eigen woonkamer, slaapkamer en toilet In ieder kamp zal een sociale werkster aanwezig zijn en er is medische en geestelijke verzorging. De mensen krijgen speciale lessen in de Nederlandse taal en de mannen een opleiding in rijksweirkplaatsen te Blerick, Eindhoven en in Utrecht. Na hun vakopleiding zullen de man nen hun gereedschap mogen behou- de. In totaal zullen in Nederland 250 gezinnen worden toegelaten. BESTELWAGEN AANGEREDEN. Hedenmorgen werd op het kruis punt Rijnsburgerweg en Lijsterstraat een driewielige bestelwagen van de firma Dirkse te Leiden door een zware melkwagen aangereden. De bestuurder van de bestelwagen werd door glassplinters aan het oog ge wond. VERKEERSTUIN IN NOORD In het volkstuincomplex Noord, waarover wij reeds schreven, komt ook een verkeerstuin. Het is de be doeling, dat de jeugd hier op een on gevaarlijke wijze met de verkeersre gels in aanraking komt. De jeugd wordt ter plaatse eerder dóór, dan óm de tuin geleid en het resultaat zal zijn, dat zij zich in dit verkeers-lust- oord een goede wegbehandeling zul len bekwamen. Een woud van bordjes, waarschijn lijk nog méér dan in de Haarlemmer straat, zal hier verrijzen. De tuin, die ook aantrekkelijk beplant zal worden, krijgt een afmeting van een halve hectare. Wordt de tuin niet voor het onder wijs gebruikt, dan kan zij ook de vol wassen burger veel genot schenken. Nu al overheerst bij de gem. plant soenendienst de mening, dat vooral de voorrangswegen bij de jonge paar tjes favoriet zullen zijn. VINGER AFGEKNELD. Gistermorgen is de Leidse machi nebankwerker A. van H., werkzaam in de machinefabriek Drakenburg, met zijn hand tussen een machine geraakt. Een van zijn vingers werd afgekneld. Ontwikkeling Middelgroot- en Kleinbedrijf Financiering en verkoop Gistermiddag is de „Coméko" voor het eerst in het rayon Leiden onder presidium van ir. H. E. Kruyt voor zitter Leidse Werkgeversorganisatie tijdens een zakenlunch in „In den Vergulden Turk" naar buiten getre den. Ruim 60 ondernemers van mid delgroot- en kleinbedrijven hebben hun sympathie met deze nieuwe or ganisatie laten blijken door deze bij eenkomst bij te wonen. De „Coméko" stelt zich tot doel de ontwikkeling van middelgrote kleine ondernemingen te stimuleren door, adviezen en onderlinge contac ten, die een juist inzicht moeten bren gen in de ondernemingspolitiek, wel ke een vooral in de na-oorlogse jaren geheel gewijzigd aspect verkregen heeft. Na het welkomstwoord van de ta felvoorzitter en een woord van waar dering door ir. J. J. G. Hoek, als af gevaardigde van de Leidse K. v. aan de vereniging gericht, verkreeg drs. R. Vissers eht woord om in en kele trekken de financiering van bo vengenoemde bedrijvengroep te be spreken. Financieringsproblemen. Uit de beschouwing van de heer Vissers bleek hoezeer de financie ringsproblemen na de oorlog gewij zigd zijn. Vóór de grote wereldcrisis werden de meeste kleinere bedrijven gefinancierd met eigen kapitaal en voelde de ondernemer zich volledig eigenaar van het door hem gevoerde bedrijf. Na de crisis en vooral na de oorlog toen men de achterstand gewaar werd, die tijdens de oorlog in ver houding met het buitenland ontstaan was bleek het voor vele zelfstan dige industrieën onmogelijk om zo- ER zijn zóveel godsdiensten op de wereld, elk beleden door vele millioenen mensen, dat het al heel moeilijk lijkt om te verkla ren: dit, en dit alleen, is nu de ware godsdienst. Wie echter de ge schiedenis der mensheid bestu deert in de loop der eeuwen, blijft getroffen staan om de lotgevallen van een onbeduidend volk, de Jo den, die zich altijd uitverkoren achtten en afzijdig hielden, omdat het goddelijk heil der wereld uit hun volksgemeenschap zou voort- komen. En het is koud-weg ge schiedkundig bezien wel uiterst merkwaardig, dat inderdaad in de edele figuur van Jezus het heil der wereld uit het Joodse volk te voorschijn werd geroepen. En al weer historisch bekeken is het de profetie van Jezus, dat de ware godsdienst gebouwd zou zijn op Petrus, wat de keuze onder de godsdiensten der wereld niet moeilijk maakt. De Paus is im mers, als diens opvolger in het apostelambt te Rome, „de levende Petrus". Agenda Leiden VRIJDAG: K. en O. cursus school- en beroeps keuze o.l.v. P. J. Stolker, 8 uur nam. Rapenburg 61. K. en O. cursus Creatieve Arbeid o.l.v. Henk Kors, 7 uur nam. Volks huis. Mij der Ned. Letterkunde. Spr. dr. K. F. A. Halbertsma over: „Vader landse artsen-letterkundigen uit de 17de eeuw", 8 uur nam. De Doelen. ZATERDAG Ons Eiland (Kortenaerstraat). Eer ste steenlegging clubhuis 3.30 u. nam. R.K. Harmonie. Feestavond 8 uur Stadsgehoorzaal. T.I.G. Toneelavond. Schouwburg 8 uur nam. Kringvergadering KVP St. Antoni- us Clubhuis 2.30 uur nam. Dansavond KJMV Gulden Vlies 8 uur nam. Oud-Leerlingen Ambachtsschool. Feestavond 8 uur St. Antonius Club huis. Instuif. Lediiardushuis, Haagweg. 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films van de week van 14 tot 21 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verdacht van spionnage", 18 jaar. Lido: „Chantage", 14 jaar. Luxor: „Canaris", 14 jaar. Trianon: „Versailles' vorsten en vrouwen", 18 jaar. Rex: „Oproer in cel 11", 18 jaar. wel de concurrentie met het buiten land aan te binden, alsook de finan cieringsproblemen met eigen midde len of met middelen uit eigen kring de baas te worden. De heer Vissers zag voor vele klei nere industrieën als uitkomst het om schakelen van firma naar naamloze vennootschap, met overwining van al le problemen, die daaraan op fiscaal- en gevoelsterrein kleven. Hij zette, voordat hij tot deze con clusie kwam, uiteen, dat het bankcre- diet, dat vooral tijdens de vooroorlog se jaren en de tijd na '45 de toevlucht voor vele ondernemers werd dik wijls volkomen verkeerd aangewend was, terwijl men het risico teveel poogt te verleggen naar een geld schieter, die dit risico niet kan dra gen. Verkooppolitiek. De heer Meertens besprak als twee de spreker de verkooppolitiek voor de industrie. De heer Meertens was er van overtuigd, dat de vertegenwoor diger van een bedrijf 'n sleutelpositie inneemt, die te dikwijls onderschat >vordt. Daarnaast blijkt telkens weer, hoe in bepaalde bedrijven, bepaalde belangrijke onderdelen, de verkoop betreffende, verwaarloosd worden. Als „geneesmiddel" hiertegen stelde de heer Meertens enkele praotische punten voor: Een intens onderling contact tussen bedrijfsgenoten van dezelfde industrietakken kan leiden tot het ontdekken van eigen tekort komingen; ook een „gewetensonder zoek" op gezette tijden kan er aan leiding toe zijn, dat verschillende facetten van het bedrijf, die men bij gebrek aan interesse verwaarloost, meer in de belangstelling geraken. Ir. Kruyt sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de sprekers en een woord van aanmoediging tot de aanwezigen om de „Coméko" te gaan zien, als een advies-orgaan en als trefpunt, waar bedrijfstechnische problemen een oplossing kunnen vin den. Onderhoudende avond in De Turk* Een groen parmantig bestelwagen- tje rijdt sinds Januari van dit jaar door Nederland, „Filmdienst N.R. K.M." staat er op en de twee heren, die aan deze filmdienst verbonden zijn koersen er mee van Groningen naar Venray en van Eemnes Binnen naar Rotterdam. Zij hebben er iedere dag hun handen vol aan. Gisteravond stond de wagen voor de Vergulde Turk in Leiden en in de bovenzaal stonden het witte doek en projectieapparaat gereed en was een grote groep belangstellende midden standers gezeten. De filmdienst zou voor de Leidse Afdeling van de Ne derlands Rooms Katholieke Midden stand een filmavond verzorgen en we kunnen wel zeggen, dat hij in zijn opzet geslaagd is. De heer J. C. J. Lambermont, voor zitter van de afdeling verwelkomde de aanwezigen en hierna was het woord aan de operateur die de films, van een toelichting voorzag. Er waren aantrekkelijke films bij. Met hoofd en schouders stak de pop- penfilm „Kermesse Fantastique" van Joop Geesink, die ook internationaal grote waardering heeft gevonden, boven de andere films uit. Genoemd mogen v/orden de interes sante instr'uctiefilm over plastics en de devote, klaar gefotografeerde en suggestief gemonteerde Franse film, Het Evangelie in Steen, waarin de beelden in do eeuwenoude kathedra len van Frakrijk een majestueuze rol spelen. De film over „De Zelfbedienings zaken" werd met de nodige restric ties en verzoeken om clementie opge diend. De film streek dan ook met één onbehouwen gebaar, alles wat géén zelfbediening is, van tafel. Als de inleiding er niet geweest was hadden de aanwezige midden standers ongetwijfeld een felle discus sie geopend. De films „Bouwend Nederland", met vakmanschap samengesteld uit een stel fragmenten van de Polygoon JournaalfiLms en Country Store, het verhaal van.de man in de plattelands winkel in Amerika ondervonden veel waardering. Lichtweek De heer Lambermont deed nog enige mededelingen; de heren Schinck en Van Zijp werden als afgevaardig den voor de Centrale Raa<J in Den Haag aangewezen. De lichtweek zal 26 of 28 Novem ber a.s. beginnen. Besprekingen hier over zijn nog niet voltooid, ook niet over de vraag of de winkels tot ne gen uur of half tien geopend zullen zijn. WETHOUDER VAN SCHAIK SPRAK VOOR VEILIG VERKEER. Alvorens gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden de hoofdagent der Verkeerspolitie, de heer R. Voerman zijn aangekondigde openbare les hield over de voorrangs kwestie in het verkeer, werd het woord gevoerd door de Wethoqder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die verband legde tussen de snelle ontwikkeling van de techniek en enorme toename van het verkeer. Spr. wees er verder op dat grondige kennis van de verkeersregels en een consequente toepassing ervan in het dagelijkse weggebruik absoluut nood zakelijk zijn om 't schrikbarend aan tal verkeersongevallen te beperken en hij besloot met een krachtige op wekking om ook na deze Propagan- daweek de Veilig Verkeersgedachte van harte te beleven en te ondersteu nen. De bijeenkomst was ingeleid met een welkomstwoord van de voorzitter van V.V. de heer J. Machielsen en werd besloten met de vertoning van een tweetal films. Vanavond wordt de actie besloten met een Verkeersforum in een om lijsting van enkele films. Het Forum is op dezelfde wijze samengesteld als Dinsdag j.l. Stefan Askenase speelde Chopin TEN CHOPIN-AVOND door Stefan *-• Askenase gaat tot de regelmatig terugkerende gebeurtenissen in het concertseizoen behoren, en telkens weer brengt deze zijn toehoorders in verrukking door zijn fel belicht en tintelend spel. De volle grootheid van de Poolse componist Chopin, evenals die van de concertgever kwam in volle glans naar voren. Interessant is zijn interpretatie, om naast de totale beheersing van de stof, natuurlijk en suggestief Chopin te spelen en te be leven. Zeer persoonlijk is Askenase's opvatting; niet pathetisch, niet sen timenteel, noch te romantisch noch overdreven de techniker (die hij vol komen is) op de voorgrond stellend. Hoogtepunten aan te wijzen in het zo boeiend gespeelde programma valt niet licht. In de Polonaise in cis kl. moest hij evenals zijn talloze toehoor ders nog warm lopen. Eerst bij de 2e Nocturne in B gr. t. gebeurde dit; toen werd er met volle teugen geno ten en juichte men voor 't eerst. Niet minder dan vier enorm zware Scherzi vertolkte hij geheel verantwoord in stijl en vaardigheid. Hij doseerde fraai de crescendi, gaf een statige of élégante Chopin en meermalen prachtige ragfijne pianistiek in fraaie contrasten; het rubatospel werd tot normale proportie teruggebracht. De beide Marzurka's waren sober en sierlijk. Grote indruk maakten de Trois Etu des Nouvelles en de daaropvolgende drie Etudes uit op. 25 en 10, met weergaloos meesterschap en verbluf fend virtuoos voorgedragen. Twee toegiften: een Menuet van Beethoven of Mozart en éen Gavotte uit de 3e Engelse Suite van Bach en wy vragen ons af, hoe men zich voelen moet na zo'n zwaar programma om nog in staat te zijn, met zo'n frisheid van klank en melodische zeggingskracht, de bouwsels der grootmeesters aan 't eind van de avond open te leggen, zoals hij deze nu te horen gaf. Het succes was ovationeel en het enthousiasme wilde ternauwernood tot bedaren komen, toen de kunste naar afscheid nam. J. KORTMANN GEIT IN STEENSTRAAT. Het verkeer op de Steenstraat raakte vanmorgen gedurende enkele minuten in de knoop door een geitje, dat midden op de weg enkele hoogst nodige zaken moest regelen. De geit stond gelukkig niet geheel alleen op de wereld, want aan het touw rond haar nek hingen twee kleine jon getjes, die tevergeefs probeerden hun viervoeter weer op gang te krijgen. Op een gegeven ogenblik schoot het touw echter los en kwamen beide kereltjes met het wegdek in aanra king, waaraan hun huisdier juist zulke intimiteiten toevertrouwde. De geit raakte van al deze dingen zo van streek, dat zij opeens haar han delingen opschortte en met een ver vaarlijk gemekker e.en zijstraat in schoot. Het verkeer en het leven gin gen weer verder en de jongetjes achter hun huisvriend aan. Filiaal en toonzaal. De banketbakkerij Roseleur opent vandaag een tweede zaak aan de Haarlemmerstraat. De winkel is zeer modern ingericht en bevat een keur van waren waarvoor men gaarne kiespijn en tandarts vergeet. Eveneens op de Haarlemmerstraat toonde de firma „De Lichthal" gist- teren de genodigden een nieuwe fraaie toonzaal, die in de reeds ge vestigde zaak is ingericht. Geen bekeuringen. In tegenstelling tot in andere ste den zijn er gistermorgen in Leiden aan chauffeurs maar enkele bonnen uitgereikt. De Leidse bestuurders hadden de noodzaak van licht in de mist begrepen en hun volledige ver lichting ontstoken. Medaltest. Op de medaltest van de dansschool Van Leeuwen zijn de volgende leer lingen geslaagd. Dames: M. v. Leeu wen, M- de la Rie, T. v. Alphen, N. Heemskerk, L. Smeelen, R. v. Dis sel en S. Benning; heren: F. Kooien, L. de Boer, D. Beij, S. de Jong, J. Wegman en J. Brouwer. DWARSKIJKER. Laatste Berichten VROEG OP HET SLECHTE PAD. Woensdag zijn te 's-Gravenhage 2 'knaapjes van 15 jaar bij de politie ge bracht, een leerling-stucadoor en een leerling-electr icien Zjj hadden de afgelopen 3 weken een bijzondere belangstelling voor bromfietsen aan de dag gelegd. In Den Haag had ieder van hen een der gelijk vehikel weggenomen en zij wa ren daarmee samen aan het toeren gegaan, totdat de bezine op was. Daar na namen zij samen een bromfiets weg en reden daarmee naar Rotter dam. In de Maasstad namen zij nog een bromfiets weg, zodat ieder van 'hen er weer een in handen had. In Rotterdam logeerden zij bij familie, waar zij geld wegnamen. De familie nam de politie in de arm, niet van wege het gestolen geld, maar wegens de bromfietsen. De Rotterdamse politie bracht de jongens naar Den Haag over. Aan de tand gevoeld, bekenden zij nog uit een consumptietent aan de Koningskade koeken en limonade te hebben weggenomen en verder ge reedschap van een bouwwerk op de Mauritskade. Het gereedschap is in beslag geno men evenals de bromfietsen waarmee zij door Rotterdam reden. Van de bromfietsen, waarmee zij door Den Haag toerden is één zoek. Vermoede lijk is deze weer door een ander ge stolen. VAC ANTIETRIP OP KOSTEN VAN COLLEGA'S. De 26-jariige kantoorbediende M, H. J. uit Rotterdam, die eind vorige -maand even tien briefjes van hon derd, en een van vijftig, salaris van zijn collega's, bij de 'kassier zou gaan wisselen, en er toen met het geld van door is gegaan, is gisteren door de politie bij zijn pleegmoeder in Over- schie gearresteerd. Het eerst had hij een bromfiets ge kocht, daarop was hij naar Brabant getoerd, en vandaar naar Arnhem, Groningen, Leeuwarden en Amster dam. Het geheel als een echt vaca-ntie- tripje beschouwend, had hij onder weg ansichtkaarten naar zijn collega's gestuurd. Verder had hij zich kleding en toiletartikelen aangeschaft. Toen het geld qp was ging hij naar zijn pleegmoeder. STEIGER IN KERK OMGEVALLEN Gistermiddag is in de R.K. kerk „De Liefde" te Amsterdam een stei ger omgevallen, waarop twee arbei ders aan het werk waren. Beide man nen vielen van resp. 2.5 meter en 4 meter hoogte op de grond. De 54-ja rige V. B. liep bij zijn val schaafwon den aan beide benen op en moest zich onder behandeling van zijn huisarts stellen. De 28-jarige de V. werd met vermoedelijk een gebroken been naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgeno men. Het ongeluk gebeurde, doordat de steiger, waarop de V. met een lad der stond, uit zijn balans raakte. Marktberichten LEIDEN, 14 Oct. Vee. Aanvoer: stieren 25, melkkoeien 65, vette koeien 425, varekoeien 195, graskal veren 38, vette kalveren 6, nuchtere kalveren 58, vette schapen 300, wei- deschapen 487, vette lammeren 550, varkens (zeugen) 47, schrammen 354, biggen 543, geiten 13, totaal 3106. Notering; stieren, fok- 300470, stieren slacht (schoon) 2,252,60, melkkoeien f 750960, vette koeien (schoon) 2,052,80, varekoeien 460710, vaarzen 580800, pin ken 310460, graskalveren 200 350, npchtere kalveren slacht 40 55, nuchtere kalkeren levend 115 130. vette schapen 100120, weide- schapen ƒ110150, vette lammeren 95120, zeugen (drachtig) f 250 340, schrammen 60100, biggen 35—50, geiten 16—42. Handel: voor melkkoeien, vare koeien, stieren vaarzen en pinken re delijk. Voor schapen en lammeren flauw. Voor vette koeien vlot. Voor zeugen, schrammen, biggen en geiten kalm- Tbc-vrije afdeling gewone aan voer: 87. Kaas. Aangevoerde partij: 53 Goudse en 7 Leidse. Notering: Goud se, extra kwaliteit 2,442,57, Goud se, eerste kwaliteit 2,392,43, Goud tweede kwaliteit 2,352,38; Leidse tot f 2,52. handel kalm. UTRECHT, 14 Oct. Kaas. Op de kaasmarkt te Utrecht waren van daag twee partijen kaas aangevoerd, in totaal 84 stuks, 780 kg. Prijzen van 2.30 tot 2.40 per kg. De handfel vas kalm. 1.259.000 vierkante mijlen worden bestreken door de automatisch werkende camera, die is gemonteerd in de Aeróbee-raket. Deze raket, waarmee men in de toekomst de kunstmatige aardsatellieten het luchtruim in wil zendën, is op het moment waarop de foto werd genomen op zijn hoogste punt n.l. 150 km. Op het moment waarop de opname werd gemaakt heerste er in de linker bovenhoek juist een wervelstorm, met een door snede van bijna duizend mijl.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2