S)e £cicbeSoti/fcci/nt Faure stelt de vertrouwenskwestie Groeiende oppositie tegen het Algerijns beleid De Gaulisten achten deze regering onmachtig Falcon Regenjassen Kard. Innitzer ten grave gedragen VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13626 I OEGSTGEEST: 1 Géén annexatie, j maar 1 samenwerkingj BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 et p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ANTI-REV. PROGRAM I"\E Anti-Revolutionaire Partij heeft haar ontv/erp-program van actie openbaar gemaakt. Men zou er het gezegde op kunnen toepas sen van Alexander de Grote: „als ik Alexander niet was, zou ik Diogenes willen zijn", in dien zin, dat als wij niet al reeds lid van de K.V.P. wa ren, wij ons het beste bij de anti's thuis zouden voelen. Afgezien van enkel typisoh-protes- tantse verlangens en zinswendingen in het A.-R.-program, blijkt er tussen beide partijen een grote eenstemmig heid te bestaan, wat de grote lijnen van het staatsbeleid betreft. Zelfs de afkeer, wel'ke in het manifest van het jongste partijcongres der K.V.P. aan de dag is gelegd tegen het goochelen met de woorden conservatief en pro gressief, wordt door de anti's gedeeld: „Met kracht verzet de Anti-Revolu tionaire Partij zich tegen het delen van ons volk in conservatieven ener zijds en progressieven anderzijds". In de betekenis, waarin de P. v. d. A. deze tot op de draad versleten woorden bezigt, bestaan er in Neder land geen conservatieven meer (met uitzondering misschien op sommige punten de Staatk. Gereformeerden). Er zijn in Nederland alleen nog maar progressieven, vooruitstrevenden. Het is dus even zinneloos deze termen te blijven gebruiken ter verdeling van ons volk, als b,v. de Nederlanders te splitsen in koningsgezinden en ko ningshaters, want alle Nederlanders zijn koningsgezind (met uitzondering in de meeste gevallen, van de commu nisten). In het in zijn geheel progressieve Nederlandse volk kan men wel twee stromingen onderscheiden. De een gaat in de richting van een vergroting van de staatsmacht, een bevoogding van de burgers door de staat dat is het socialisme van de P. v. d. A.; de ander stuurt in de richting van een maatsohappijvorm, welke, met behoud van een sterk staatsgezag, „de zelfstandigheid van de verschillende levenskringen" mogelijk maakt. Deze richting beseft (hier citeren wij het A,-R.-program), „dat opensta reling van bevoegdheden zowel- het bederf van de rechtsorde als een dodende eenvormigheid in de hand werkt". Reide richtingen zijn progressief d.w.z. vooruitstrevend wat de sociale en eco nomische voorzieningen betreft. Daar van geeft ook 't A.R.-program in zijn beschouwing over de uitbouw van de bevoegdheid der arbeiders, het be wijs. Het behoeft overigens geen verwon dering te wekken, dat de program ma's van K.V.P. en A.-R. in de rich ting van vooruitstrevendheid even wijdig lopen. Beide immers gaan uit van „het levend geloof in Jezus Chris tus", van de grondslagen van het evahgelie, welke kort en krachtig zijn samengevat in de roep om „rechtvaar digheid en menselijkheid". De Franse premier Faure heeft gisteravond bij het debat in de Nat. Ver gadering over Algerije de vertrouwenskwestie moeten stellen. De socialisten hebben n.l. een motie ingediend, waarin zij een zodanige critiek leveren op het beleid van de regering, dat aanneming niet anders dan tot aftreden kan leiden. Ook de Gaullisten hebben een motie ingediend, waarin zij weliswaar de regeringspolitiek goedkeuren, maar daaraan toevoegen „het te betreuren, dat de regering niet in staat is een dergelijke politiek uit te voeren". Daartegenover heeft de radicaal Gaborit een motie ingediend welke de regering steunt. De Nat. Vergadering weigerde echter aan deze motie voor keur te verlenen. Daarop stelde Faure de vertrouwenskwestie. De stemming daarover zal Dinsdag plaats hebben. van 1947 kunnen worden bestudeerd met de in de Algerijnse Assemblée gekozen afgevaardigden. FAURE'S PROGRAMMA. De Franse premier Faure heeft Donderdag tijdens het debat over Al gerije een program van vier punten bij de Nationale Vergadering inge diend. De vier punten zijn: 1. Noch afscheiding, noch assimi latie voor Algerije, maar integratie, waarmee bedoeld wordt verhoging van de levensstandaard van de Alge rijn, vermeerdering van de inkom sten van het gebied en rechtvaardiger verdeling van deze inkomsten. 2. ..De spoedige invoering van maatregelen op korte termijn (aan genomen werd, dat dit slaat op het plan van gouverneur-generaal Sous- telle voor bestuurs- en agrarische hervormingen en dringende economi sche maatregelen). 3. Een economisch plan op langere termijn, inhoudende ingrijpende be stuurs- en agrarische hervormingen en een snelle vermeerdering van de investering in Algerij. 4. Vrije, democratische verkiezin gen in Algerije zonder druk vah „ter roristen" of bestuur; na de verkie zingen zal de mogelijkheid van een wijziging van het Algerijnse statuut Regenval eist doden in Volos In de Griekse stad Volos in Thes- salië zijn 23 mensen om het leven gekomen en 15 gewond als gevolg van overstromingen van de Anavros. De ze rivier is door zware regenval bui ten haar oevers getreden. Volos is in April j.l. voor negen tienden door een aardbeving ver woest. Vele slachtoffers hadden bij de aardbeving hun huizen verloren. Hun zwakke hutten en tenten werden thans door het water van de Anavros weggespoeld, toen deze haar dijken doorbrak. Het water stroomde door het centrum van de stad. Anderen verloren het leven, door dat hun huizen instortten. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. Bij de aardbeving van April von d/en acht mensen de dood, meer dan 55.000 werden dakloos. In geheel Midden-Griekenland zijn zeer zware regens gevallen. In Athe ne stortten twintig huizen in, maar er wordt geen melding van slachtof fers gemaiakt. Prinses Margaret ontmoet Townsend Zal er nu eens een einde komen aan die stroom van geruchten, welke maar blijft voorvloeien over de romance welke er zou bestaan tussen de En gelse prinses Margaret en de Britse luchtvaartattaché te Brussel Peter Townsend? Het is begrijpelijk dat het Engelse volk zich interesseert voor het geen prinses Margaret doet, maar een voortdurende publieke belangstelling voor iemands intieme gevoelens wordt tenslotte de desbetrefende per sonen tot een ondraaglijke kwelling. Gisteravond heeft Peter Townsend in Clarence House te Londen na 2 jaar een ontmoeting gehad met prinses Margaret en er waren honderden ver slaggevers en fotografen die zich by de ingang verdrongen. Toen Town send na twee uur in het paleis ge weest te zijn, weer naar buiten trad, werd hy bestormd met vragen, maar hij antwoordde niets anders dan dat hy niets te zeggen had. Hij reed weg met een hele stoet journalisten achter hem aan. Er is verder dus niets te vertel len over het bezoek van Peter Town send en toch staan alle Britse kran ten er vol van. Men hoopt nu maar. dat er van officiële zijde eindelijk eens ja of neen gezegd wordt. Engels vraagteken\ Mevrouw Bonman verlaat de zitting Mevrouw Bouman heeft Vrijdag de 35ste zitting van de zaak Jungslae- ger verlaten als protest tegen het j voorlezen door de officier van Justi- tie, Soenario, van een rapport over j de aanval op Bandung in 1950. Haars inziens houdt dit rapport geen ver band met de zaak tegen verdachte. Rechter Maengkom schorste de zit ting voor onbepaalde tijd. Vulkaan verraste studenten Zes Japanse studentent die de vul kaan Minami op een der Kioesjioe- eilanden aan het beklimmen waren, zijn Donderdag verrast door een uit barsting van de vulkaan. Zij worden vermist. Op het ogenblik van de uitbarsting, de krachtigste sedert 1950, bevonden zich in de omgeving van de Minami 190 schoolkinderen, doch deze ble ven allen ongedeerd. Door de uitbar- ting ontstond een bosbrand. VOOR EEN PRIMA HERENSCHOEN VOOR EEN LUXE DAMESSCHOEN Haarlemmerstr. 138 Leiden GROTE PRIJSVERLAGING ga vlug naar.NOLET Botermarkt 89 Haarlemmerstraat 206 DE FALCONSPECIALIST (Advertentie), taxeerd. Perons rijkdommen Ofschoon de Argentijnse ex-dic- tator Juan Peron veilig en wel in Paraguay zit, is men in Buenos Aires, de Argentijnse hoofdstad, toch altijd nog beducht voor zijn invloed. Men heeft de regering van Paraguay zover weten te krijgen, dat deze de ex-president thans een verblijfplaats met beperkte bewegingsvrijheid heeft aangewezen in Viljirica, een stad, die veel verder van de Argen tijnse grens ligt dan de hoofdstad Asuncion. Bovendien doet men in Argentinië alles om de ex-president impopulair te maken. Eén van de middelen daar toe is bijv. het etaleren van de rijk dommen, welke Peron zich tijdens zijn ambtsperiode heeft verworven. Van een gedeelte heeft men gisteren een openbare tentoonstelling geopend in Buenos Aires. De totale waarde van deze schat ten, die gevonden waren in acht brandkasten in de huizen van Peron in en om Buenos Aires, is ongeveer twintig miljoen gulden. De acht brandkasten zijn deze dagen met be hulp van snijbranders geopend. Geëxposeerd worden thans ook 400 toiletten, 600 hoeden en een groot aantal handtasjes en schoenen, die alle aan Evita Peron hebben toe behoord. Een regeringsvertegenwoor diger zei, dat alleen haar avondtoil- letten bijna een ton waard zijn. Onder de juwelen bevinden zich een diamanten halsketting, die op meer dan een miljoen gulden wordJt geschat, een tweede, die ongeveer 700.000 gulden waard is, en een col lectie smaragden van 1.400.000 gul den. Twee schilderijen van Rubens I worden ieder op 175.000 gulden ge- K.L.M.-bemanning, die Koninklijk paar naar de West zal brengen Leuvense studenten roeren zich Is Westerling met legertje onderweg? De Leuvense studenten hebben gisteren hun strijd tegen de school wetten van de huidige Belgische re- o^t.rr^'chTlarWoTnïl'j gisteren niet een „rdi^ schip Als men de geruchten, die zich weer door Nederland spoeden, mag gelo ven, dan is Westerling inderdaad' eer- op Donderdag en in de vroege och tend van gisteren hadden zij als in zet van deze demonstratie op vele plaatsen in Leuven aanplakbiljetten aangebracht met de oproep deel te nemen aan deze optocht. In de middaguren trokken hon derden studenten door de stad in de stoet, die als motto droeg: massale proteststoet tegen de loge. Rond vier uur werd de stoet ont bonden, maar overal vormden zich daarna groepjes. Het was erg onrus tig en men vreesde voor relletjes, die ook inderdaad kwamen. Voor het stadhuis op de Grote Markt begonnen de studenten het verkeer te belemmeren. Zij hielden alle wagens tegen en deden hen het signaal toeteren „Weg met Col- lard" (de huidige minister van openbaar onderwijs). Na enige tijd dit spelletje te heb ben gespeeld, deed de burgemeester 'n beroep op de geconsigneerde rijks wacht, die daarop enkele charges uitvoerde. De studenten trokken zich daarop terug in de aangrenzende straten en braken er de stenen op. Ongeveer 2.000 studenten namen aan deze relletjes deel. Mgr. Groesz vrijgelaten Mgr. Joszef Groesz, aartsbisschop van Kalocar (Hongarije) is in voor lopige vrijheid gesteld, zo meldt de Hongaarse radio. Hij is in 1951 tot 15 jaar veroordeeld. Het is de tweede Hongaarse prelaat die is vrijgelaten. Kardinaal Minds- zenty kreeg zoals bekend in Juli j.l. zijn vrijheid in beperkte mate terug. Mgr. Groesz was na veroordeling van kardinaal Mindszenty in Januari 1949 feitelijk opgetreden als primaat van Hongarije. uit België vertrokken en Westerling was niet in zijn eentje aan boord, maar een privélegertje van 65 man houdt hem gezelschap en dezen zul len straks, als zij in Indonesië zijn aangekomen, het kader vormen van de troepen, die Westerling voorne mens is daar af te gaan richten. Want deze twee dingen schijnen thans wel vast te staan: Hij is op weg r.aar Indonesië en hij koestert niet die bewondering voor het huidige In donesische beleid, dat zijn expeditie beschouwd kan worden als een steun voor de regeerders, die thans de In donesische zetels bezetten. De mogelijkheid aldus filoso feert- het „Alg. Dagblad" voorzichtig is niet uitgesloten, dat er enige samenhang bestaat tussen dit vertrek van Westerling en de verdwijning van de ex-Indonesische minister Is- kaq. Niet als onmogelijk moet wor den aangenomen, dat bedoelde ex- minister zich eveneens aan boord be vindt om te zamen met de roem ruchte kapitein te pogen van Indo nesië te maken, wat het momenteel nog niet is- Nederland weet officieel nog van niets; buitenlandse zaken zwijgt in alle talen en ook Westerlings zaak gelastigde doet erg geheimzinnig. Maar Westerling schynt met zijn kleine leger vertrokken en weder om volgens geruchten zou hij een Afrikaanse haven aandoen om er wapens te laden. PRINSES WIL HEL MINA. De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt ons mede, dat H. K. H. vandaag naar Soestdijk is vertrokken en zich voorstelt daar enige tijd té verblijven. De foto tooont captain Townsend bij het verlaten van Clarence House, de residentie van de Britse Koningin- Moeder en prinses Margaret. AUDIëNTTE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 18 en Woensdag 19 October geen audiëntie verlenen. DOOR KLOK GETROFFEN SCHOLIER OVERLEDEN De 15-jarige leerling Jo Boy mans van het Reraardinus college te Heer len, die Dinsdagmiddag op de binnen plaats yan de school door een val lende luiklok werd getroffen, is Donderdagmorgen in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Op Schiphol werd deze foto gemaakt van de K.L.M.-bemanning, welke op 15 October a.s. per „Jan van Riebeeck" met het Nederlandse Koninklijke Paar naar de West zal vertrekken. V.l.n.r. zien we: gezagvoerder N. Bos, vlieger C. J. v. d. Vliet, vlieger J. Blokker, boordwerktuigkundige W. Tielman, boordwerktuigkundige A. Vis, radiotelegrafist A. J. Greidanus, purser J. ten Kate, hofmeester C. C. J. v. d. Meer, hofmeester M. J. Kat en stewardesse S. M. Rijpstra. Wenen bracht de laatste eer Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van Theodor kardinaal In nitzer, aartsbisschop van Wenen, die Zondagmorgen vroeg is overleden, ten grave gedragen. Aan de plech tigheden namen o.a. deel kardinaal Wendel van München en kardinaal Frings van Keulen, alsmede de 82- jarige Oostenrijkse Bondspresident dr Körner. De Oostenrijkse radio heeft een volledige uitzending van de plechtigheden verzorgd. De rouwstoet werd gèopènd door afgevaardigden van de katholieke jeugd met hun vaandels. Dan volg den jeugdorganisaties, katholieke studenten, ridders van het H. Graf en nog tal van andere gedeputeerden uit het religieuze en verenigingsle ven. De glazen rouwkoets werd onmid dellijk voorafgegaan door beide kar dinalen. Vlak achter de koets met het stoffelijk overschot schreden de naaste bloedverwanten van de over ledene, de Oostenrijkse bondspresi dent, de vorst van Liechtenstein, mi nisters en leden van het corps diplo matique en van het parlement. Na dat de stoet de ruim anderhalve ki lometer lange weg naar de Dom had afgelegd, werd de kist met het stof felijk overschot in het transept op gesteld. De eigenlijke rouwplechtig- heden, begonnen met een uitvoering van Mozarts requiem, waaraan ook leden van de Weense étaatsopera hun medewerking verleenden. Na de Requiem sprak de tegenwoordige voorzitter van de Oostenrijkse bis schoppenconferentie, aartsbisschop dr. Rohracher een in memoriam. Tegen twaalf uur zonk de koperen kist in de bisschopsgrafkelder onder het hoogaltaar van de St. Stefan. VEL0UR-G0RDIJNST0F FRANSE IMPORT 125 cm. breed 12,25 p. m. BULTHUIS BOTERMARKT 23, Tel. 20854 voor betere woninginrichting. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZELFDE WEERTYPE Mist of laaghangende bewol king, maar ook enkele versprei de opklaringen. Zwakke tot ma tige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 15 Oct. zon op 7.05, onder 17.50 u.; maan op 6.49, onder 17.12 u. 20.23 nieuwe maan. Het weer in Furopa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 14 C. OSLO licht bewolkt 13 KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA motregen 14 mist 16 mist 20 mist 18 nevel 17 mist 23 nevel 14 onbewolkt 23 nevel 16 nevel 15 onbewolkt 20 motregen 14 mist 17 motregen 15 zwaar bewolkt 19 nevel 19 onbewolkt 24 onbewolkt 21 licht bewolkt 24 Korreltje In de liefde strijden smart en vreugde steeds om de voorrang. (Publins Syroos)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1