De Kleppende Klippen* SANDRA De luchtverkeersvijand verslagen hot moderne wasmiddel Vrouwen moeten hetzelfde verdienen als de mannen" HAMEA Wilde paarden nabij de Nederlandse grens VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Radar waarschuwt voor „zwaar weer" REEDS LANGE TIJD zijn de meeste militaire vliegtuigen van de diverse landen uitgerust met radar. De militaire luchtvaart heeft daar mede geëxperimenteerd en langzaam maar zeker zijn voldoende „zekere" gegevens bekend geworden, dat ook de burgerluchtvaart hiervan profijt kan trekken. Het slechte weer is altijd reeds een sterke vijand geweest van de lucht vaart in het algemeen. Hoe dikwijls werd reeds niet vernomen, dat vlieg tuigen genoodzaakt waren wegens het slechte weer naar hun basis terug te keren om nog maar niet te spreken van de vliegtuigen, die door de slechte weersomstandigheden zijn veronge lukt. Thans schijnt het, dat ook de bur gerluchtvaart haar aloude vijand gaat overwinnen. MEN IS ER namelijk in geslaagd, een radar-installatie te ontwikkelen, die, geplaatst in een vliegtuig, de vlieger op zeer grote afstand kan waarschuwen voor allerlei meteorolo gische verschijnselen als regen, sneeuw, ha'gelbuien en stormen. Deze meteo-radar bevat zelfs de mogelijk heid om de kern van de depressie aan te geven, zodat het de vlieger gemak- Aetherklanken ZATERDAG Televisieprogramma's. NTS: 16.4517.40 Nationaal pro gramma: Rep. van Ihet vertrek van het Koninklijk Paar naar de West. NRCV 20.15 Journ. en weerberichten. 20.30 „75 Jaar Vrije Universiteit". 20.40 Gevar. programma. 22.05 Dagsluiting. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Wa terstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Me tropoleorkest. 12.30 Land- en tuin- bouiwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Salonorkest en solist. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amus. muz. 14.40 Engelse les. 14.50 Amateursprogramma. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amus. muz. 17.20 Gram. 17.30 Rep. van het Koninklijk Bezoek aan de Nederl. Antillen en Suriname. 18.00 Sportrep. 18.10 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overzicht. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Al lerlei. Een en ander over de 15 lan den van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 „Lichtba ken", caus. 20.20 Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 Gevar. programma. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aan sluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.33 Dansmuziek. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00>24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.20 Strijk kwartet. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinbouwimededelingen. 12.33 Gra- mofoonmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 VA RA-Varia. 13.20 USA-cabaret. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gevar. program ma. 14.35 Koor-instructie. 14.50 Boek bespreking. 15.05 Dansmuz. 15.35 „Van de wieg tot het graf" ,caus. 15.50 Om roeporkest en solist. 16.35 Act. 17.05 Gram. 17.30 Rep. van het Koninklijk Bezoek aan den Nederlandse Antil len en Suriname. 17.50 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muz. 18.35 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30: Passepar tout", caus. 19.40 „Wat wilde Kierke gaard aan de wereld verkondigen?", caus. 19.55 „Deze week", caus. VA RA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. pro gramma. 22.00 Soc. commentaar. 22.15 Weense muz. 22.40 „Binnen zonder kloppen", hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-beriChten. 23.15—24.00 Gram. kelijk wordt gemaakt om maatregelen te nemen om het „zware weer" te ont lopen, door de route enigszins te ver anderen of over de plaats, waar de bui zich bevindt, te vliegen. Dat hieraan zekere nadelen zijn verbonden, is begrijpelijk. Ook het vliegtuig moet voor een groot deel „op tijd" vliegen, daar anders aan sluitingen worden gemist en meer brandstof dan noodzakelijk wordt verbruikt. Deze nadelen wegen ech ter op tegen eventuele „zwaar weer", beschadigingen of ongelukken en het mag derhalve worden verwacht, dat deze radar-installaties, die in Ameri ka ontwikkeld zijn en in diverse ver keersvliegtuigen reeds worden ge bruikt (ook de K.L.M. gaat er mee experimenteren) een grote vlucht zullen nemen. Uitzending en terugkaatsing. DE WERKWIJZE van deze radar installatie lijkt op het eerste gezicht erg ingewikkeld, maar is in feite sim pel eenvoudig. Door het vliegtuig, dat een dergelijke radar-installatie mee voert, worden uit de punt van het vliegtuig via een antenne radargolven uitgezonden, die zich in de vliegrich ting voortbewegen. Zij ontmoeten het „zware weer" op hun weg en de gol ven worden hierdoor reeds gedeelte lijk naar de radar-beeldbuis, opge steld in de cockpit van het vliegtuig, geretourneerd, waaruit men dan de komende buien op grote afstand kan waarnemen. De rest der golven dringt door de zware buien heen naai de kern van het zware weer en wor den daarna teruggekaatst, zodat de piloot weet, waar het centrum ligt en welke maatregelen hij moet tref fen om dit te ontlopen. Uit de weerkaatsing der radargol- Persil dat hagelwit en veilig wast. Voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waard isï ven kan de vlieger opmaken, welke dichtheid de komende buien of wol ken hebben, terwijl ook de snelheid daarvan door de radar-beeldbuis nauwkeurig kan worden berekend. Daarnaast bestaat met deze instal latie de mogelijkheid om de radar echo's op te vangen. Daar zij echter van betrekkelijk weinig invloed zijn, heeft men ,de mogelijkheid gecon strueerd om ze onder een bepaalde in. tensiteit te laten wëgvallen, zodat men de kern van het zware weer als een donkere plek op het beeldscherm kan waarnemen en men zelfs tussen de buien en wolken door kan vliegen, hetgeen de vlieger zowel beschadi ging als tijd en brandstof bespaart. Met deze radar-installatie verkeert men, zoals gezegd, nog in het experi mentele stadium voor wat betreft de burger-verkeersvliegtuigen, hoewel de miltaire vliegtuigen dit stadium reeds achter de rug hebben, maar de eerste bevindingen getuigen reeds, dat deze nieuwe vinding het in de toekomst „doen" zal en een belang rijke stap zal zijn voor grotere veilig heid in de burgerluchtvaart. Zeiden de meeste mannen Van iedere tien mannen in Neder land zijn er zeven vóór, dat de vrou wen dezelfde beloning ontvangen als de mannen, wanneer zij hetzelfde werk doen; 20% was er tegen. In September heeft het Nederlands In stituut voor de publieke opinie dit gevraagd bij een steekproef aan man nen die een afspiegeling vormden van alle mannelijke Nederlanders. Van de mannen jonger dan 35 jaar is 74% er voor en van die van 65 jaar en ouder 60%. In sommige beroepen zijn er meer mannen vóór dan in andere. Bij de ambtenaren en onderwijzers is 82% er voor; bij het kantoor per soneel 80% en bij directeuren en be drijfsleiders 80%. De minste voor standers vindt men onder de land bouwers: 51%. „Waarom bent u er voor of tegen?" hebben de enquetrices en enqueteurs vervolgens gevraagd. Van de voor standers zegt meer dan de helft dat gelijke arbeid ook recht geeft op gelijke betoling; 1 op 8 vindt dat de beloning moet zijn voor wat men presteert, zonder onderscheid van ge slacht. Eén op de 5 vindt het niet INDISCHE KRAANVOGEL BIJ HAARLEM GEVANGEN. De beheerder van het dierenhuis van de vereniging tegen het mishan delen van dieren te Haarlem, heeft Woensdag in een der polders van Spaarndam, onder de rook van aHar- lem, een Sara-kraanvogel gevangen. Dit soort kraanvogels leeft in India. Het dier zwierf al enige weken in de polders en men was bevreesd, dat het in de komende winter wegens ge brek aan voedsel zou sterven. De vleugels waren gekortwiekt. Aange nomen wordt dat de vogel uit een dierentuin afkomstig is. Indien de eigenaar niet bekend wordt, zal de vogel verblijfplaats worden geboden in de hertenkamp der gemeente Haarlem. Geeft mooieGaafheid (Advertentie.) meer dan billijk; dus man en vrouw zijn gelijk. Bij de 20% tegenstanders heeft één kwart de vrees dat de vrouw hierdoor haar roeping in het gezin zal missen; één op de 5 vindt, dat de man meer moet verdienen omdat hij voor het gezin moet zorgen; één op de 7 noemt het gevaar voor grotere werkloosheid. R.K. MILITAIR TEHUIS GEOPEND De hoofd-legeraalmoezenier mgr. H. J.'J. M. van Straelen heeft gister morgen het R.K. militair tehuis te Nunspeet geopend. Na de inwijding van de kapel zette kolonel van Straelen de doelstellin gen van de R.K. Militairen Tehuizen uiteen en dankte zowel de centrale van katholieke tehuizen, het katho liek thuisfront als de regering voor de steun, die het mogelijk maakt een aantal tehuizen te bouwen. „Hiermee is het werk van de cen trale nog niet beëindigd, aldus spr. er wacht nog een groot object, waar mee ongeveer anderhalf millioen gul den gemoeid zal zijn"; K.N.P.-BERGEN OP ZOOM ZAL ONTBINDING AANVAARDEN. De afdeling Bergen op Zoom van de Katholieke Nationale Partij heeft in een gisteravond gehouden leden vergadering besloten om, wanneer op 29 October door de partijraad van de K.N.P. tot opheffing van de partij wordt besloten, de afdeling te ontbin den. De drie leden van de partij die zitting hebben in de gemeenteraad zullen als onafhankelijke katholieken tot het einde van de huidige zittings periode in de raad zitting blijven ne men. In Nijmegen schijnt het niet zo vlot te zullen verlopen. ONEERLIJK FORTUIN De politie te 's Gravenhage heeft Donderdag een 34-jarige hotelportier aangehouden, omdat hij wordt ver dacht van verduistering van ƒ1750 gedurende de afgelopen maanden. Het geld is verdwenen, nadat de man een reis naar Duitsland had gemaakt en de verduistering kwam aan het licht, na zijn ontslag, toen de onder zijn beheer staande telefoonpot werd gecontroleerd. ACHT EEUWEN OUDE WILDERNIS Vechtende wilde hengsten kunt' U gadeslaan in de vrije natuur, U behoeft slechts naar het Mer- felder Broek te gaan. Niet ver van Duimen, een dorp in het Bisdom Munster, ligt het Mer- felder Broek. Het is een natuurreser vaat zonder weerga in Europa, want het is de enige plaats in ons wereld deel, waar nog heden ten dage een kudde paarden in volmaakt wilde staat leeft. Er is daar in het Merfel- der Broek geen quaestie van vee artsen of stallen, van roskammen of optuigen. De dierén ongeveer 175 in getal worden er in het wild ge boren en sterven er in het wild. De geschiedenis dier kudde wilde paarden is oud. Reeds in de twaalfde eeuw achthonderd jaar geleden dus was het Merfelder Broek be kend om zijn wilde paarden. Alle technische vooruitgang, alle indu strialisatie, alle oorlogen ten spijt handhaafde de kudde zich. Het is moeilijk om de paarden te observe ren in hun Westfaalse wildernis. Niet alleen, omdat de dieren wild en men senschuw zijn, doch ook omdat hun „wildernis" afgelegen en moeilijk begaanbaar is. Bossen, heidevelden en moerassen vormen die wildernis. Paden zijn er niet of nauwelijks. Daar, in het „wilde Westen" van Duitsland, éten, sterven, rennen, spe len en vechten de paarden. Ja vech ten ook, want als in de bronstijd het paarden hart sneller gaat kloppen, tonen zich de hengsten vervaarlijke vechtersbazen. Dan slaan, bijten en stampen zij, dat het een lieve lust is. Dan blijkt eerst recht, hoe moedig en krachtig een hengst in vrije staat is. De eerste maal, dat er in de ge schreven bronnen sprake was van die wilde paarden is in een oorkon de uit de twaalfde eeuw. In dat do cument eiste een Westfaalse ridder, tevens Heer van Merfeld, het eigen domsrecht op van alle in het wild levende paarden. Het ligt in.de rede, dat lang vóór deze ridder zijn rechten deed gelden, in de streek van Dui men wilde paarden leefden. In de eerste helft der vorige eeuw werden de markegronden in Westfalen tot dan toe gemeenschappelijk bezit "der vrije of eigenerfde boeren verdeeld. De boer, die het woonge bied der wilde paarden kreeg toege wezen, bepaalde, dat het paardenre- servaat een paardenreservaat moest blijven, tot in de lengte van dagen. Aan deze Westfaalse boer is het dus te danken, dat Europa zijn kudde wilde paarden behield. Hoogst opmerkelijke fokresultaten zijn daar in die Merfelder wildernis ontstaan. Mensen, die de paarden vaak hebben bespied, zeggen, dat er dieren zij zijn, die lijken op steppe- paarden, waarop Attilla's woeste Mongoolse horden Europa binnen stormden. Ook zouden er paarden zijn, die veel gelijkenis vertonen met het „oerpaard" van Pryzewalski. Misschien zouden die oude, primitie ve vormen talrijker zijn, als de mens zich helemaal niet bemoeide met de Merfelder kudde. Hij moet dit echter wel doen, omdat op het de dieren ter beschikking staande gebied van 250 hectares niet meer dan 200 paarden kunnen leven. Om te sterke groei der kudde en te sterke inteelt te voorkomen, wor den telken jaren de eenjarige heng sten gevangen, terwijl zo nu en dan jonge hengsten uit Arabië, Spanje, Ierland of Engeland worden aange voerd om voor fris bloed te zorgen. Dit ingrijpen van de mens is nood zakelijk omdat de wilde paarden na bij onze Oostgrens niet beschikken over onmetelijke steppen, doch 6lechts over een betrekkelijk kleine wildernis. Niettemin is een bezoek aan het Merfelder Broek alleszins de moeite waard, maar natuurlijk alleen dan, als U niet bang bent voor wilde paar den. Militairen gaven oorlogsinvalide een bromfiets Het Nijmeegse meisje Nellie van, der Zanden, dat elf jaar geleden bij het geallieerde bombardement in! Huissen werd gewond, waardoor zij] invalide werd, heeft Donderdag van de militairen van de lie Instuctiegroep van het Luchtmacht Instructie Regi-Ü ment een vervoermiddel gekregen: een bromfiets, waaraan zodanige wij zigingen zijn aangebracht dat Nel lie zich er veilig mee door de stad kan bewegen. In de manschappencan- tine is de gloednieuwe fiets haar overhandigd. Stralen blij heeft Nellie, die een kantoorbetrekking heeft, de luchtmannen bedankt. De mannen hebben het geld voor de bromfiets dubbeltje voor dubbeltje bij elkaar gespaard. Het initiatief tot het vormen van het fonds werd an derhalf jaar geleden genomen' door luitenant-kolonel A. J. Dalhuyzen, die gisteren precies een jaar geleden om het leven kwam bij het spoorweg ongeluk in Eist. De mannen hebben 8 het geschenk gisteren overhandigd, r mede om zijn nagedachtenis te eren.j Vacantie en toeslag De Stichting van de Arbeid heeft de regering geadviseerd de bekende verbetering van de secundaire ar- I beidsvoorwaarden in het algemeen te laten inigaan in 1956. Zoals men weet, is de regering accoord gegaan met verlenging van de vacantie met 3 da- j gen en verhoging van de vacantietoe. slag met twee procent, indien hier over overeenstemming zou worden bereikt tussen werkgevers en werk- je nemers op het moment, dat de lopen de CAO eindigt. De Stichting wil nu ten aanzien van deze secundaire arbeidsvoorwaar den de mogelijkheid openstellen om tussentijdse wijzigingen aan te bren gen in langlopende CAO's, opdat het afsluiten van CAO's met een lange looptijd niet tot een „straf" zou kun nen worden. i EN HAAR TUINMAN 16) Sandra moest Perry verschillende keren waarschuwen uit te kijken waar hij liep, daar Foo-Foo hen hard nekkig overal volgde. „Kijk uit!", riep ze. „Foo-Foo loopt weer achter je. Je zult er nog op trappen en struikelen als je niet voorzichtig bent". Foo-Foo sprong hen met aristocra tische nonchalance achterna, terwijl zij het effect van nachtschaden hier en goudsbloemen daar besproeide. Eindelijk was de hele boel gereed en Perry liep achterwaarts het bal- con op om het effect van enige af stand waar te nemen. Hij had een vaas in de handen, hij zette ze een ogenblik op de léuning van het bal- con. Een te zwaar belaste en luid ruchtige bij sukkelde voorbij. Foo- Foo liep met vlugge sprongetjes naar de balconleuning en trachtte de bij met een vlugge, roekeloze voorpoot neer te slaan. „Kijk uit!", schreeuyde Sandra. Maar het was te laat. Perry grab belde nog naar de vaas toen deze van de leuning viel, doch hij had slechts het nakijken; hij hield letterlijk zijn adem in en toen hij zag, dat de vaas het hoofd van Sandra's onmiddellijke voorvader scheerde. „Sorry!", riep Perry. Het was op dit ogenblik, dat de slachtoffer ap-een-haar-na omhoog keek. Die dolle dwaas van een tuin man, stelde hij met stijgend wraak gevoel vast, keek over het balcon, terwijl hij zijn werk in de steek liet. Sorry! Hij zag er allesbehalve naar uit, dat het hem speet. Meteen kwam bij Bob Winslow de gedachte op, dat de kerel hem welbewust trachtte te vermoorden. Ja, hij doorzag hem nu volkomen. Bot» herinnerde zich de Perry van de thym en meteen stond het by hem vast, dat de kerel nergens goed voor was, en ook nooit was geweest., Bob Winslow kookte van woede, terwijl hij omhoog keek met zijn nek in een. ongemakkelijke hoek en dat schijnheilige „Sorry" nagal mend in zyn oren. „Het spijt je?", brulde hij. „Het spijt je! Waarom? Omdat je me ge mist hebt?" „Ik. „Je hebt de onbeschaamdheid daar te blijven staan en je daad te ver dedigen? Verklaar dat eens!" „Kijk u eens. „Wat doe je trouwens daarboven? Ben je binnenskamers aan het tuinie ren?" „Ik. „Je bent ontslagen! Bob Winslow schreed naar een deur en verdween. Enkele seconden wist Sandra niet wat zij ervan moest denken. Eerst vreesde zij, dat haar vader gewond was, maar dat was eerder de stem van een woedende dan van een ge wonde man. Terwijl dat luide „Je bent ont slagen!" nog nadreunde in zijn hoofd keerde Perry terug in de kamer. Zijn levendige bruine ogen, welke die van Sandra ontmoetten, misten thans hun gebruikelijke tinteling. „Hij kan je dat niet aandoen", zei Sandra. „Ik geloof, dat hij het gedaan heeft". Even stonden zij zwijgend, terwijl Sandra verstrooid een vaas opnam en weer neerzette. „Ik zal eens met hem praten", zei tenslotte. „Wat zult u zeggen?" „Daar zal ik nog eens over naden ken. Tegen wie heeft hij het nu?" Al samenzweerders slopen Sandra en Perry op hun tenen naar het apen raam; verborgen achter een gordijn waren zij toch in staat naar het tafe reel beneden hen te kijken. Bob Winslow had Ward en Lynn klaarblijkelijk uit huis gelokt, vast besloten hen de plaats der misdaad en het gebruikte wapen te tonen. „Miste mij op een haar na", zei Winslow. „Weet u zeker, dat het geen on geluk was, mijnheer?" Dit was Ward, Een ongeluk? Komen vazen toe vallig door de lucht geslingerd uit deuren, als je wilt? Kwam er ooit een vaas uit de aether op je neer vallen?" „Beste oom, het moet een ongeluk zijn geweest". Lynn's kirrende stem zweefde naar boven. „Niemand ter wereld wenst mijn lieve oom Bobsie opzettelijk te verwonden Sandra loosde een zucht van ver lichting en trok Perry terug van het raam. „Het is in orde", fluisterde zij. „Lynn zal hem in nog minder dan geen tijd hebben gekalmeerd. Maak nu dat je weg komt en houd je een tijdje uit het zicht. Je zult zien het waait allemaal over". HOOFDSTUK VU. „Waarom dans je niet, Sandra?" Tante Julia moest dat vragen, dacht het meisje droevig. Maar zij dwong zich om opgewekt te kijken alvorens haar hoofd naar haar tante te wen den, die uit de salon kwam. Sandra zat op een divan op een niet op vallende plaats in de hal, waar het naar zij hoopte de schijn had, dat zij op iemand wachtte. „Ik heb me hier juist een seconde' laten neervallen, tante Julie", sprak ze lief. „Ek ben bijna doodop". „Je gaat met me mee. Ik zag juist Johnnie Thayer op zijn doelloze ma nier rondwandelen. Hij mocht wel eens wat doen om voor het eten te betalen, dat hy nog zal verslinden voor de avond voorbij is Ondanks haar protesten greep zij Sandra bij de arm. Sandra begon zich te verzetten maar toen een lachend paartje 't hoofd door de deur van de bibliotheek stak sqhrok zij. Zij wenste niet, dat iemand zag, dat zy door haar tante naar de dansvloer werd gesleept. Plotseling in lachen uitbars tend sprong zij overeind, greep haar tante om het middel en dreef haar, voortdurend lachend, in de richting van de muziek. Welnu, dan moesten ze er maar van denken wat zij wil den. Maar haar vrolijkheid was van korte duur. Tante Julia had Johnnie Thayer in het oog gekregen, die voor een openstaande tuindeur naar iemand op de veranda stond te sta ren Tante Julia tikte hem stevig op de schouder en toen Sandi-a zijn som ber gelaat zag, wist zij heel goed op wie hij had staan te wachten. May Miller natuurlijk; de laatste drie maanden had hij voortdurend om haar heen gezwermd. „Sandra wenst te dansen", zei tante Julia zonder veel plichtplegingen. Sandra bloosde en deed een stap in de richting van de deur maar een paartje kwam er juist naar toe, zij zouden niet weten wat zij er van moesten denken als zij als dol dóór de veranda rende „Mag ik? zei Thayer gemelijk. Sandra dwong zich tot een flauw glimlachje en liet hem haar tussen de dansenden leiden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 14