Parochie „Maria Presentatie" groeit De Kleppende Klippei* 400.000 leerlingen ingeschakeld bij verkoop van kinderpostzegels Waarborg Mij en Brandverzekering van L.T.B. hielden jaarvergadering Trein greep boerenkar Fokveedag te Woerden Ernstig ongeluk bij Waddinxveen DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Actie begint morgen „Koop er wat meer", is dit jaar het motto van het Nederlands comité voor kinderpostzegels, voor zijn kin- derpostzegel-actie „Voor het kind door het kind", waarvoor a.s. Vrijdag 14 October het startsein zal worden gegeven. De actie ligt zoals bekend in handen van de stichting „Voor het kind". Vorig jaar heeft de opbrengst voor het eerst de één millioen gulden overschreden; zij beliep met name netto 1.200.000.—. Van 14 tot en met 19 October a.s. gaat schoolgaand Nederland opnieuw op stap voor het verzamelen van be stellingen op zakjes kinderzegels en mapjes prentbriefkaarten. Meer dan 400.000 leerlingen van 5500 scholen dat zijn 500 scholen meer dan verle den jaar doen aan de actie mee. Zoals bekend heeft de P.T.T. voor de „kinderzegels van dit jaar" een vijftal kinder-portretten van enkele meesters uit de 17e eeuw laten repro duceren. De opdracht is uitgevoerd door de heer S. L. Hartz. In het zakje zitten 5 zegels van 2 ct. en 5 zegels van 10 ct. Ze blijven het gehele jaar 1956 geldig. Prijs per zakje 1.Bo vendien worden 3 mapjes prentbrief kaarten aan de man gebracht. Officieel op 14 November. De officiël.' verkoop van deze ze gels en prentbriefkaarten neemt 14 November een aanvang. Ook ditmaal heeft het bedrijfsleven voor de schoolklassen, die de meeste bestellingen inbrengen, enige te ver loten geschenken in het vooruitzicht gesteld. Tot deze geschenken beho ren zoals gebruikelijk enkele vacantiereisjes. De practijk van vori ge jaren was dat het hoogste per leerling ingebrachte aantal bestellin gen een bestellling is een zakje of mapje zeven a acht bedroeg. HANDELAAR IN VERDOVENDE MIDDELEN WERD VEROORDEELD De Amsterdamse rechtbank, van ochtend uitspraak doende, heeft de 24-jarige zeeman uit Amsterdam, die 1400 gram Indisch hennep (een ver dovend middel dat gebruikt wordt voor het rollen van de zgn. Mari huana sigaretten) ons land heeft bin nengesmokkeld, conform de eis een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van de bijna drie maan den voorarrest opgelegd. Een 22-jarige kunstschilder uit het voormalig Nederlands Indië afkom stig, die Marihuana-sigaretten voor handen en gerookt had, werd drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd met verbeurdver klaring van de Indische hennep. Te gen hem was een geldboete van hon derd gulden plus drie maanden voor waardelijk geëist. Leden Tweede Kamer aanwezig bij promotie Kommies grif Her gedoctoreerd In aanwezigheid van de waarne mend voorzitter van de Tweede Ka mer, de heer V. van Sleen, prof. mr. P. J. Oud, drs. Korthals en enkele an dere leden der Staten-Generaal vond gistermiddag in de senaatskamer van de Leidse Universiteit de promotie plaats van de kommies-griffier der Tweede Kamer, mr. W. Koops. De heer Koops verdedigde zijn proef schrift „Federalisme, de Canadese va riëteit" en enkele stellingen betref fende werk en reglement der Tweede Kamer. Als promotor fungeerde prof. mr. Rijpperda Wiersma. Stucadoors namen ontslag Vacant ez *els niet op tijd Vier stucadoors stonden voor de Haagse Economische Politierechter terecht, omdat zij zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslag hadden genomen. Zij voerden aan, dat zij hun vacan- tiezegels niet op tijd gekregen had den. Omdat de waarde van deze ze gels gelijk staat met een gedeelte van het loon hadden zij hier, mede na het advies van een ambtenaar van het G. A. een reden gezien ontslag te ne men. Een bestuurslid van de Stucadoors- bond verklaarde op de zitting, dat het niet of ongeregeld verstrekken van vacantiezegels een veel voorkomend kwaad is, waar spoedig een eind aan gemaakt dient te worden. De officier van justitie meende, dat de stucadoors de zegels later wel ge kregen zouden hebben en eiste tegen ieder 50 gulden boete of 20 dagen hechtenis. De politierechter hield rekening met de goedbedoelde maar verkeerde adviezen, die de verdachten van ver schillende instanties hadden gekregen en maakte er 15 of 16 dagen van. Naaldwijk had een 73-jarige chauffeur „Ik begrijp niet, dat de gemeente Naaldwijk tolereert, dat een 73-jarige achter het stuur van een gemeente auto zit". Dit zei de Delftse kanton rechter mr. J. A. de Jong gisteren, toen een chauffeur uit Naaldwijk, 73 jaren oud, voor hem was verschenen, omdat hij, als chauffeur van een vuilnisauto der gemeente op het Wil- helminaplein te Naaldwijk een aan rijding had veroorzaakt. Bij het passeren van een stilstaande bestelauto had verdachte links ge reden en niet voldoende rekening ge houden met een zesjarig meisje, dat hem op haar driewielig fietsje tege moet reed. Het kind werd bij de aan rijding ernstig gewond. Nadat de ambtenaar van het O.M. een boete van zestig gulden of dertig dagen hechtenis had geeist, advi seerdc de kantonrechter: „Ik zou er nu maar eens mee ophouden". De verdachte vertelde, dat hij er al mee opgehouden was, waarna de kanton rechter hem veroordeelde tot f 50. subs. 30 dagen. AVONDVERKOOP ST. NICOL AAS WEEK De Kamer van Koophandel Noor derkwartier heeft minister Zijlstra verzocht dit jaar de periode, geduren de welke de winkels langer geopend mogen zijn, te stellen van 26 Novem ber tot en met 3 December, daar 5 December dit jaar op Maandag valt. Bovendien wordt gevraagd het ver plichte sluitingsuur te brengen op tien inplaats van negen uur. De Kamer neeft aan de andere Ka mers van Koophandel in Nederland verzocht hiermede instemming te be tuigen. In het Sint Bavo-gebouw te Haar lem hield gistermorgen de Onderlin ge Waarborg Maatschappij van de L.TJJ. haar algemene jaarvergade ring en 's middags de Onderlinge Brandverzekering van de L.T.B. In het jaarverslag over de gehele assurantie van de L.T.B. werd mede gedeeld, dat het totale premie-inko men voor de ongevallen-, ziekte-, ziekenhuis-, brand-, hagel-, en storm- verzekering, dat in 1953 963.501,47 bedroeg, in 1954 steeg tot 109.106,92 De bemiddeling op het terrein van de makelaardij groeide van een premie- omzet van 258.000,23 in 1953 tot een omzet van 338.315,86 in 1954. Het voorlopige batig saldo over het ge heel van de verzekeringsinstellingen bedraagt 57.987,64. Dat resultaat werd bereikt, nadat de afschrijving geschied was op gebouwen, inven taris en vervoermiddelen. Ten aanzien van de Onderlinge Waarborg Maatschappij wordt opge merkt, dat de groei van de ongeval len en W.A.-verzekering in 1954 zeer goed was. Het aantal verzekerden liep van 5648 in 1953 op tot 6373 in 1954. De afdeling van de ziekteverzeke ring geeft een rustige maar voortge zette uitbreiding te zien. Opmerke lijk is, dat het aantal verzekerden en de verzekerde jaaruitkering vrij constant ongeveer 50 van de om vang van de ongevallenverzekering bedragen. Dat zou er op kunnen dui den, dat de boeren, tuinders en kwe kers het nut en de noodzaak van die verzekering onderschatten. Het aan tal verzekerden nam met 220 toe. Ten aanzien van de ziekenhuisver zekering wordt opgemerkt, dat on danks de problemen door de steeds stijgende prijzen de groei in deze af deling zich gestadig heeft voortgezet. Het aantal verzekerden steeg van 8342 in 1953 tot 9378 in 1954. Bevredigende groei. De algemene vergadering van On derlinge Waarborg Maatschappij, die onder meer werd bijgewoond door de algemene voorz. van de L.T.B. de heer G. Kampschöer, stond onder presidium van de heer G. H. v. d. Berg, die in zijn kort openingswoord zijn tevredenheid betuigde over de uitgroei van de Maatschappij. De ge bruikelijke agendapunten konden vlot worden afgewerkt, waarbij de directeur, de heer W. van Ommen, een gedegen toelichting gaf op het jaarverslag. Een van de vele (tech nische) kwesties, die ter sprake kwa men, was de opmerking, dat de klei ne zelfstandige, die boven de grens van de 3750.komt, voor de ziek teverzekering beter terecht kan bij het ziekenfonds dan bij een particu liere maatschappij. Daarop antwoord de de heer Van Ommen, dat het zie kenfonds feitelijk zo'n man niet mag behouden, maar dat men zo'n gi oogluikend toestaat. Het is derhalve onjuist, dat de regeringssubsidie, die het ziekenfonds krijgt, in ieder geval ook theoretisch ten goede komt aan iemand, die in dat fonds niet thuis hoort. Het ligt echter niet op de weg van een particuliere instelling om bij de overheid als verklikker te spelen. Niet verantwoord. De suggestie werd voorts gedaan om evenals bij het ziekenfonds ten aanzien van de ziekenhuisverzeke ring in een gezin, dat aangesloten is, tenminste drie kinderen beneden de R0EL0FARENDSVEEN 16 jaar vrij te stellen van premie en niet, zoals nu het geval is, de halve premie te laten betalen. Daarvan zouden dan vele jonge gezinnen kun nen profiteren. De heer Van Ommen wees er echter op, dat de risico's dan wel bijzonder groot worden, want heden ten dage wordt men al gauw naar een specialist verwezen. Hoe wel dat voor het platteland in min dere mate geldt, is het niet verant woord op de suggestie in te gaan, tenzij de regering subsidie geeft evenals aan het ziekenfonds. Vermelden wij tenslotte, dat de heren P. F. Vergeer uit Warmond en C. Ph. Freriks uit Hillegom in het bestuur werden herkozen. De vergadering van de Onderlinge Brandverzekering stond onder lei ding van de heer H. J. Meyer, die in zijn openingswoord de heer P. van Ommen geluk wenste met zijn zil veren ambtsjubileum. Ook hier kon den de agendapunten vlot worden afgewerkt, waarbij de vergadering accoord ging met het bestuursvoor stel om 10 van de betaalde voor schotpremie te storten in het Waar borgfonds ingevolge artikel 20 van de Statuten. De heer W. L. Onder water uit Lisse werd als bestuurslid herkozen. Bagatelschaden. Het jaarverslag stond in het teken van de verzuchting „Heer, verlos ons van de bagatelschaden". Van de 442 schademeldingen hadden er 363 be trekking op gevallen beneden de 50.Een tweede verzuchting wordt geslaakt over de te lage ver zekeringen, v/elke bij herhaling wor den vastgesteld. De groei van het verzekerd kapitaal was in 1954 zeer bevredigend. Het steeg met bijna 24.000.000.— tot 176.089.190. Het aantal schadegevallen steeg van 387 tot 442, in geld uitgedrukt: van 129.552,63 tot 130.592.32. Verheu gend wordt het genoemd, dat in toe nemende mate er toe wordt overge gaan brandblusapparaten op te stel len. Aan het eind van deze vergadering werd het woord gevoerd door de al gemeen secretaris van de L.T.E.. mr. G. J. Vermeulen, die „de onderlinge samenhang tussen de L.T.B. en haar economische instellingen" besprak. Hij meende, dat die samenhang reeds in de historie bewezen was bij de bekende catastrophe. De herrijzenis geeft eerder aanleiding tot een com pliment dan tot een verwijt. Los van de historische ontwikkeling zijn er echter oorzaken aan te wijzen, die leiden tot een samenwerking tussen de L.T.B., en haar instellingen. Het doel van de L.T.B. als standsorgani satie is immers de verheffing van boer, tuinder en kweker, zowel gees telijk als materieel. Materieel is de agrariër onderhevig aan vele risico's, die nooit door de overheid, zo zij dat zou wensen, geheel ondervangen kunnen worden. De verschillende in stellingen van de L.T.B. bieden daar toe de nodige service, een service, die gezien de ervaring hard nodig is in het „rijk der kleine letters". On verantwoordelijk noemde mr. Ver meulen het bij voorbeeld, dat ver tegenwoordigers van sommige an dere maatschappijen pensioenverze keringen afsloten inverband met de toekomstige staatspensionering. De L.T.B.'er blijft de eigen instelling prefereren, mede omdat hij de band met zijn standsorganisatie krachtiger voelt. Kleuterhof ,.St. Anna" in gebruik genomen Hedenmorgen zijn de vier lokalen van de „St. Jozefschool" en van de Kleuterhof „St Anna" officieel in ge bruik genomen. Na de H. Mis van 8.30 uur werden de nieuwe schoollokalen ingewijd door de vicaris-generaal van het bis- 2 Doden -1 zwaargewonde De trein die vanochtend om 8.09 uur uit Hoek van Holland naar Rot terdam was vertrokken is op een on bewaakte overweg tussen Maassluis en Rotterdam op een met twee paar den bespannen bo'erenkar gereden. De neus van de trein werd ingedrukt, Twee mannen die op de kar zaten werden gedood. De wagenvoerder van de trein is ernstig gewond. De trein is met een locomotor te ruggesleept naar Hoek van Holland. De reizigers hebben zich hier met de volgende trein naar Rotterdam kun nen begeven. Vijftien ton uien blokkeerden de weg Met een enorme klap is gistermid dag omstreeks vier uur op de Rijks weg naar Breda een met uien geladen trailer van de firma Wisse uit Wemel- dinge tegen een boom gevlogen, waar door de cabine van de wagen als een stuk bordpapier om de stam werd ge- vouwen.De chauffeur van de trailer, een zoon van de familie Wisse, man keerde wonder boven wonder niets, hoewel hij later met een bijl moest worden, uitgehouwen. Het ongeluk gebeurde, toen een vrachtwagen van de firma H. Beu- kema uit Rotterdam op de Rijksweg begon te slippen en opbotste tegen de hoog geladen trailer, die uit tegen gestelde richting naderde. Bij de botsing schoof de hele lading van vijftien ton uien compleet van de trailer, waardoor de chauffeur de macht over zijn stuur verloor en tegen de boom terecht kwam. Het vergde enige uren voordat de vijftien ton uien door behulpzame handen aan de kant van de weg wa ren opgetast. dom, mgr. J. M. Groot. De opening werd verricht door burgemeester E. J. M. Kolfschoten. De ene foto geeft een indruk van de feestelijke stemming in de Kleu terhof, waar de kinderen met vlag getjes uiting geven aan hun blijd schap voor het prachtige onderdak. Op de andere foto mgr. Groot bij het wijden van de kruisbeelden voor de klaslokalen. Morgen komen wij nader op deze belangrijke gebeurtenis terug. ERNSTIGE VAL VAN RIETDEKKER Woensdagmiddag te 5 uur waren rietdekkers van de fa. Klijn werk- n op het dak van het perceel van de heer Chr. Warmerdam. Een van de hiervoor benodigde schragen brak waardoor de zich op het dak bevin dende E. Willems uit Oude Wetering van het dak viel en met inwendige pijnen bleef liggen. Dr v. d. Bijl, die spoedig ter plaatse was, constateerde behoudens schaafwonden enkele in wendige kneuzingen. Hij bracht het slachtoffer persoonlijk met zijn auto naar huis. Een andere rietdekker kwam er fortuinlijker af, doordat hij zich aan de dakgoot kon vastgrijpen en spoedig uit zijn benarde positie verlost kon worden. Dinsdagmiddag van 2 tot 3 uur komt een gediplomeerde CAMP SPECIALISTE DE VIER HEEMSKINDEREN te Roelofarendsveen een zitting houden. Gratis advies. (Advertentie.) In Woerden is Woensdag een grote fokveedag gehouden voor het zwart bonte en zwart-blaar veebeslag, wel ke fokveedag samen viel met een driedaagse kaastentoonstelling. Zowel het vee als de gekeurde kaas waren van uitstekende kwaliteit en vergele ken bij voorgaande keuringen was er een flinke vooruitgang te bespeuren. Het gemiddelde voor de kaas lag met 85,3 meer dan twee punten ho ger dan in 1954. Waaruit mocht wor den geconcludeerd dat in de Rijn streek een uitstekende boerenkaas wordt gemaakt. Wat het rundvee betreft was voor al de productie-klasse bij de zwart bonten uitstekend vertegenwoordigd. Aan de fokveedag was ook een melkerswedstrijd verbonden, die ge wonnen werd door M. P. Roeloffs uit Koudekerk a. d. Rijn; 2e werd P. W. Hoogendoorn te Wassenaar en 3e mej A. Zwetsloot te Hoogmade, resp. met 187 ys, my2 en 183^ pnt. TWEE DODEN Op de rijksweg 's Gravenhage Utrecht is hedenmorgen omstreeks half zes tijdens dikke mist een auto bus met studenten van de land bouwhogeschool te Wageningen tegen een militaire kraanwagen gebotst, als gevolg waarvan twee personen wer den gedood en vijf gewond. De kraanwagen stond, om tot dus ver nog niet opgehelderde reden, op de rijbaan van de rijksweg in plaats van op de zich da3r bevindende parkeerstroken. De bestuurder van de kraanwagen heeft, naiar wordt aan genomen, plotseling uit de mist een autobus uit de richting Den Haag na derbij zien komen. Hij heeft getracht door met de armen te zwaaien de aandacht van de autobusbestuurder te trekken, maar deze merkte hem te laat op. De militair werd bij de bot sing van de autobus met de kraanwa gen gegrepen en gedood. De autobus werd aan de rechterzijflank tot onge veer halverwege opengereten. Een van de inzittenden liep zodanige ver wondingen op, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Drie passagiers werden zwaar ge wond en twee inzittenden liepen lich te verwondingen op. De slachtoffers zijn overgebracht naar het van Iter- sonziekenhuis te Gouda. De 19-jarige Van Gooi uit Haarlem, in dienst bij de firma Safety First uit Haarlem, was gisteren op het dak van het gemeentehuis te Gennep bezig met controle op de bliksembeveili ging. Hij viel van 14 meter hoogte en werd met zware in wend ige kneu zingen opgenomen in het St. Canisi- usziekenhuis te Nijmegen. Gister avond was zijn toestand van dien aard, d3t men nog hoop had hem in het leven kunnen behouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9