Kortere arbeidsduur te realiseren Radiokartel ontwerpt 'n nieuwe regeling Bouwvakarbeiders werken door bij slecht weer Kewal zal de koningin door stroomversnellingen voeren Eisen, die de huisvrouw aan haar woning stelt DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 NIEUW S.E.R. ONDERZOEK De Stidhting van de Arbeid heeft de minister van Sociale Zaken en Volkshuisvesting verzocht de Sociaal- Economische Raad het vraagstuk van een verkorting van de arbeidstijd in studie te laten nemen en daarom trent een advies uit te brengen. De Stichting van de Arbeid heeft daar bij een aantal facetten aangegeven, •welke mede in deze studie zouden moeten worden betrokken. De Stichting van de Arbeid meent, dat o.a. zal moeten worden nage gaan de invloed van de toenemende mechanisatie en het gestegen ar- beidstempo op de arbeiders als mens. Hierbij komt dan ook de vraag aan de orde of men tot een kortere werk week moet overgaan of tot een ver korte arbeidsduur per dag. De econo mische gevolgen van een kortere ar beidsduur op de productiviteit en op de export wenst de Stichting ook in het onderzoek betroken te zien. Nagegaan zal voorts moeten wor- Prins Bernard werd beschermheer R.N.WO Het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep heeft van daag Z. K. H. Prins Bernhard het be schermheerschap van de stichting aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar geleden de na oorlogse wereld-uitzendingen begon nen. Tijdens een bijeenkomst in het raadhuis te Hilversum overhandigde de voorzitter van het stichtingsbe stuur, mr. A. J. d'Ailly, de prins een oorkonde, luidende: .Heden de der tiende October 1955 heeft het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep, ter herdenking van het feit, dat vandaag tien jaar ge leden de na-oorlogse werelduitzen- dingenbegonnen, het beschermheer schap der stichting aangeboden aan Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, wiens toegewijde den aan welke sociale wensen in de toekomst voorrang moet worden ge geven in verband met het feit, dat de verlangens ook uitgaan naar de invoering van de ouderdomsverzeke- ring, de afschaffing van de gemeen teclassificatie, een wettelijke voorzie ning voor weduwen en wezen, ver betering van de invaliditeitsverzeke ring etc. Uiteraard zal ook moeten worden onderzocht of een kortere werkweek wettelijk ineens voor het gehele bedrijfsleven moet worden in gevoerd, dan wel of de voorkeur moet worden gegeven aan invoering per bedrijfstak of per onderneming. PROCESSIES OP ST. BAVO-PLEIN De gemeente Haarlem heeft het eeuwigdurende erfpacht gekregen over het voorplein van de kathedrale basiliek van St. Bavo, dat echte) eigendom blijft van het bisdom. Hel bisdom behoudt het recht om hoog stens 12 dagen per jaar kerkelijke plechtigheden op 't plein te houden er net daardoor af te sluiten voor hel verkeer. Deze overeenkomst tussen gemeente en bisdom is op het Haar lemse stadhui? gesloten. De gemeen te werd vertegenwoordigd door de wethouder W. Happé en het bisdom door de vicaris-generaal mgr. J. Groot. De gesloten overeenkomst maakt het mogelijk, een uitbreidingsplan voor de omgeving van de St. Bavo uit te voeren. De Haarlemse gemeente raad had deze overeenkomst inder tijd reeds goedgekeurd, toen er van protestantse zijde protesten opgin gen en een bezwaarschrift werd in gediend bij Gedeputeerde Staten, die zidh echter achter de gemeenteraad plaatsten. Een beroep op de Kropn had ook geen gevolg. De generale repetitie op Curaqao was net echt arbeid tot versterking van de plaats vailcll cvcliaia uc 6U1UU6C van Nederland in een vrije, vreea-geiing, die geldt bij betaling in een Naar „Trouw" verneemt is in de radiohandel een nieuwe regeling ont worpen voor leveringen door fabri kanten en importeurs aan de deta.; handel. Een van de belangrijkste pun ten van deze regeling is, dat fabri kanten en importeurs, die verenigd zijn in het Cebubera (Centraal Bu reau tot bescherming van de belangen van de radiohandel) voortaan ook zullen leveren aan detaillisten, die niet zijn aan gesloten bij de N.V.R.D. (Ned. Ver. van Radio-detailhandela ren). Alle bestaande afspraken tus sen het Cebubera en de N.V.R.D. zul len, bij het inwerking treden van de nieuwe regeling, waarvoor als datum gesteld is 1 November a.s., komen te vervallen. Industrie en importeurs hebben vijf kortingsklassen ingesteld voor leve ranties aan de detailhandel. Deze kortingen variëren van 2334 pet. Naarmate de omzet van de betrokken fabrikant of importeur groter is, zal de korting kleiner zijn. De indeling in deze kortingsklassen zal elk jaar op nieuw worden vastgesteld. De bestaande regeling, dat detaillis ten een korting van 2 pet. krijgen bij aankoop netto-contant, komt te ver vallen evenals de gunstige credietre- zame en vruchtbare samenwerkende wereld een aansporing betekent voor allen, die hetzelfde doel nastreven. Hierna hield de Prins een rede, waarin hij uiting gaf aan zijn vreugde over de onderscheiding, die hem aan geboden was. MIN. ZIJLSTRA WAARSCHUWT TEGEN MINIMUMPRIJZEN Wij moeten er voor oppassen, dat we het economisch leven niet orga niseren, alsof er een crisis voor de deur staat. Het beleid moet op ver mijding van de crisis gericht zijn. Doen we alsof we er midden in zit ten en overdekken we het land met minimum-prijsregelen, prijskartels en erkenningsreglementen, dan zal het verkeerd gaan en lokken we over heidsingrijpen uit. Deze waarschu wende woorden sprak minister J. Zijlstra gisteravond tijdens een ver gadering van de Centrale Antirevo- lutionarie Kiesvereniging te Amster dam. Hij laakte de houding van het be drijfsleven, dat minimumprijzen wil vaststellen, ook al is het niet direct nodig, maar alleen uit vrees voor een herhaling van de crisis van 1930. Hij wees op het belang van de prijssta- bilisatie, vooral met het oog op de vergeten groepen. De rust in de prijzen moet gehand haafd blijven, evenals de rust in de lonen, voor zover aldus voegde hij er aan toe die voor de rust in de prijzen nodig is. Op vragen betreffende de loonpo litiek ging de minister niet in. termijn van 36 maanden. Detaillis ten zullen, wanneer zij nietbinnen twee maanden betalen, reeds eenschouwd. rente van 2 pet. per jaar moeten be talen. Het ligt in de bedoeling van het Cebubera een eigen controle-appa raat in het leven te roepen om de na koming van de regeling te controle ren. Zoals men zich zal herinneren heeft de minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra, in Maart j.l. het kartel van de radiofabrikanten en -importeurs geschorst en aan de com missie-bedrijfsregelingen advies ge vraagd over de vraag of de bedrijfs regelingen in de radiohandel in strijd zy'n met het algemeen belang. Afge wacht zal nu moeten worden welke invloed de thans ontworpen regeling op dit advies en de daarna door de minister te nemen beslissing, zal heb ben. MINDER WERKLOZEN IN SEPTEMBER. In September verminderde het aan tal werkloze mannen van 24.439 tot 22.720 en de bezetting van de aan vullende werken van 7104 tot 4911. Deze geregistreerde arbeidsresrve van mannen daalde derhalve van 31.543 tot 27.631, dus met 3912. De gunstige conjunctuur en seizoenin vloeden kunnen als voornaamste oor zaken van deze daling worden be- PROEF IN RIJSWIJK; Voorzieningen aan bouwwerk Minister Witte zal medewerken aan een proefneming met doorwer ken bij minder gunstig weer op een bouwwerk van 544 woningwetwonin gen in de gemeente Rijswijk (Z.-H.) Hiervoor wil de minister maximaal honderdduizend gulden beschikbaar stellen, waarbij zijn inbegrepen de kosten van technische en organisato rische adviezen en laboratoriumproe ven. De minister vertrouwt, dat het door samenwerking van alle betrokkenen mogelijk zal zijn om het verlies aan arbeidsuren door slecht weer in de woningbouw te beperken en daardoor de productie te verhogen. Wel wordt verwacht, dat het doorwerken bij zeer slecht weer in ons land zé§r hoge kosten zal vragen. De woningcomplexen in Rijswijk, waarbij de proef wordt genomen, en die verrijzen in het uitbreidingsplan Werve-West, omvatten twee tot vier Nederlandse aalmoezenier onderscheiden De Amerikaanse militaire attaché in ons land, kolonel Broadus McAfee heeft tijdens een plechtigheid in het Wilhelminapark te Utrecht res. aalmoe zenier G. Brouwer de bronzen ster overhandigd voor zijn verdiensten tijdens de strijd op Korea. De bovenstaande opname geeft een beeld van de plechtigheid. woonlagen. Daar een der complexen nog in de winter '56-'57 in uitvoering zal zijn, kon ten volle worden gepro fiteerd van de in het komende sei zoen te verkrijgen ervaring. De maatregelen, die men wil tref fen, zijn de volgende: Het reserveren van binnenwerk- zaamheden voor tijden van slecht weer en het scheppen van andere uitwijkmogelijkheden. Het zoveel mogelijk vermijden van voor slechte weersomstandigheden zeer gevoelige werkzaamheden in het ongunstige seizoen. Het verbeteren van de sociale voor zieningen op de bouwplaats, waar door het de arbeiders mogelijk wordt gemaakt bij minder gunstige weers omstandigheden door te werken. Het plaatsen van werkloodsen voor betonvlechters en timmerlieden. Droge opslag van bouwstoffen. Ruime toepassing van afdekmidde- len voor beton- en metselwerk. Het vorstvrij leggen van de bouw- waterleiding. Verwarming van aanmaakwater en eventueel van bouwstoffen. Toepassing van snelverhardende cement en anti-vries toeslagstoffen. Het verwarmen van glasdidhte of provisorisch dichtgemaakte woningen teneinde stucadoren, aftimmeren en schilderen voor te kunnen zetten bij lage temperaturen. - Het aanbrengen van kunstverlich- •ting op de bouwplaats gedurende de ikorte werkdagen. Bij deze proefneming wordt gepro fiteerd van in Denemarken opgedane ervaring. Een commissie uit het bedrijfsle ven, waarin zitting heben vertegen woordigers van de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerken de werknemersorganisaties en van de algemene, de christelijke en de ka tholieke 'bouwvakarbeidersorganisa tie houdt zich reeds met de kwestie van het doorwerken bij minder gun stig weer bezig. Deze commissie hoopt op korte termijn een overzicht te kunnen geven van die factoren, die op vrij eenvoudige wijze er toe kunnen meewerken het werken bij minder gunstig weer mogelijk te ma ken. Nog voor de komende winter hoopt men daarmee tot resultaten te Op Curasao wordt naarstig gerepeteerd, om het bezoek van H.M. de Koningin zo goed mogelijk te doen ver lopen. Op de foto vaart Hr. Ms. De Ruyter binnen bij de generale repetitie. De belangstelling langs de wal was zo groot, dat men bijna zou menen dat de Koningin inderdaad aan boord was. 100 Pk-man kent de weg Kewal is 'n Acuner-neger. Hij kent de weg door de stroomversnellingen van de Bovensuriname nog beter dan anderen hun woonkamer. Zijn bij naam is „de 100 pk-man", waarmee afdoende zijn enorme spierkracht is aangegeven. In een stikdonkere nacht, waarin men nauwelijks 'n meter zicht heeft, kan „de 100 pk-man" in een corjaal, voortgedreven door een bui tenboordmotor nog wel, zijn weg vei lig door de stroomversnellingen vin den. Aan Kewal is een grote eer te beurt gevallen. Hij is uitverkoren de stuurman te zijn van de corjaal, waarin de Koningin de rimboetocht zal maken bij haar 'bezoek aan Suri name. Deze tocht wordt gemaakt aan het eind van het droge seizoen. De wa terstand in de rivier zal dan laag zijn en de stroomversnellingen worden er des te woester door. De stroomver snelling wordt veroorzaakt door rots blokken in de rivier, die de doorgang van het water belemmeren. Op tal rijke plaatsen laten de rotsen enkele kanaaltjes vrij, waardoor het water met wild geweld kolkt. De bosnegers weten met inzicht grote behendigheid en kracht hun weg door dit wilde na- tuurspel te kiezen. In de corjaal, die onder de hoede staat van Kewal, zal de koningin zo veilig zijn als in de crème caleche. Een extra pad De grootste versnelling die geno men zal moeten worden op deze todht, is de Aloesoebanja. Arbeiders zijn thans bezig om langs deze ver snelling een pad aan te leggen. Dit is een voorzorgsmaatregel om onno- komen. Verscheidene particuliere bouwondernemers hebben al op be- Pensioenfonds. BEPERKTE AANPASSING AMBTELIJK PENSIOEN Slechts een beperkte aanpassing van de ambtelijke pensioenen aan het bodempensioen in het wetsont werp op de Algemene Ouderdoms- verzekering voorgesteld, zal mogen plaatsvinden, afhankelijk van het aantal dienstjaren dat een ambtenaar bij zijn pensioen heeft 'bereikt. Aan deze gedeeltelijke comulatie van beide pensioenen heeft een meer derheid van de Centrale Commissie van Overleg voor Georganiseerd Overleg in Amtbenaarszaken haar goedkeuring gehecht. De Centrale van Hogere Rijksamb tenaren en de AKRA, de organisatie der •Et.K. ambtenaren zullen zich in een minderheidsnota aan minister prof. dr. L. J. M. Beel verzetten tegen de aantasting der eenmaal verkre gen rechten der ambtenaren. Voorlopig, zo werd in de Centrale Commissie overeengekomen, zullen de ambtenaren de volle premie voor de ouderdomsverzekering gaan beta len met het oog op de benarde situa tie van het Algemeen Burgerlijk perkte schaal proeven op dit gebied genomen. Over het Rijswijkse plan is door het ministerie geen overleg gepleegd met de raad van bestuur, zo werd van de zijde van laatstgenoemd or gaan nog meegedeeld. Een zegsman van de bij de K.A.B. aangesloten R.K. Bouwvakarbeiders- bond deelde mee, dat zijn bond alle sympathie voor de door minister Wittte gestimuleerde proefneming had. Deze bond zal aan dit plan alle medewerking verlenen. Men wil wachten met de vaststel ling van de definitieve premie tot het eindrapport der Staatscommissie onder presidium van het lid der Raad, prof. dr. G. A. van Poelje, over de financiën van het Pensioenfonds is uitgebracht. Een door deze staatscommissie voor te bereiden wijziging van de Pensi oenwet, waarin de beperkte aanpas sing zal geregeld worden, zal vóór de indiening bij de Staten-generaal nog in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde koimen. aige risico's te vermijden. Het zou namelijk kunnen zijn, dat door de lage waterstand de Aloesoebanja zo'n ongebreideld geweld aian de dag zal leggen, dat het verkieslijker is, de vorstin de spattende tocht door het ziedende water te besparen. Zij zal dan een voettocht van ruim vijf mi nuten maken over de oever, waarna de corjalen door de versnelling gaan en hun vorstelijke passagiers aan de andere zijde weer aan boord nemen. „De 100 pk-man" kent zijn rivier. Hij weet hoe haar te temmen. Op de rivier leeft hjj jaar in jaar uit. Op 29 October zal hij aan de bigi oema, de grote vrouwe, zijn rivier laten zien. Meevaller voor Landb.-egalisatiefonds Volgens voorlopige gegevens heb ben de zuivelproducten in het melk- jaar, dat op 1 November eindigt, meer opgebracht dan waarop oorspronke lijk door minister S. L. Mansholt bij het samenstellen van zijn begroting voor 1955 was gerekend. Hij had een uitkering van 45 millioen uit het Landibouw-Egaiisatiefonds ten be hoeve van de boeren op de zandgron den geraamd. Dit bedrag zal waarschijnlijk niet minder dan 5 millioen lager kunnen wezen. De toeslag voor de boeren op de zandgronden boven de garantie prijs van 22 cent per kilo melk zal n.l. evenredig lager kunnen worden dan de 1.7 cent per kilo, welke als maximum-toeslag was vastgesteld. De presidente van de Nederlandse Huishoudraad, mevrouw B. Korte kaasDen Haan, heeft vandaag in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven' het probleem van de woningbouw be licht uit de gezichtshoek van de huis vrouw. Na een overzicht te hebben gege ven van de ernstige indelings- en in- richtingsfouten, die h.i. zelfs nog aan de allermodernste woningen kleven, gaf zij een opsomming van vereisten, waaraan een woning naar haar me ning moet voldoen. Tot die eisen behoorden: een woonkamer bijvoorbeeld, die niet tevens de verbinding vormt tussen buitendeur en keuken, of die de enige toegang vormt tot de slaapkamers. Een extra woonvertrek voor grote gezinnen of ini die woningen waar jnensen wonen die geestelijke arbeid verrichten. .JSen slaapkamer voor ouders^ die o.a. ruimte biedt voor een behoorlijke meubelkast, tafel tje, twee stoelen, beddekastjes of plankjes en wieg; een slaapkamer die bovendien een 55 c.m. diepe muurkast heeft, alsook een stook- gelegenheid en een dubbele wand contactdoos naast de bedden. Een keuken met electrisch licht boven de plaatsen waar ge werkt wordt. Gelegenheid voor het ophan gen van waslijnen op een zolder, iq een onderhuis, op een balcon of in een goed te ventileren douche ruimte. Een voorportaal waar de plaats voor een kapstok is uitge spaard. En een provisiekast waarin niet tevens allerlei onhygiënische dingen als stoffers en zwabbers ge borgen moeten worden. Een bergruimte voor minstens 8 hectoliter kólen. En laten we vooral niet vergeten een zo klein mogelijke afstand tussen keuken en voordeur en tussen woonkamer en voordeur, omdat die afstand elke dag tientallen malen wordt gegaan. Huis moet woning zijn. Overigens kan mevrouw Kortekaas wel vaststellen, dat ook in de bouw wereld steeds meer de wil valt op te merken om voor zijn toekomstplan nen gebruikt te maken van de practi- sche eisen, die de huisvrouw aan haar woning stelt. Zij wees hierbij op de verkeren. door de studiecommissie efficiente woningbouw ontworpen standaard plattegronden, die als een voorstudie voor de architecten zouden kunnen worden beschouwd. Aan de discussie over de laatste reeks van deze platte gronden is ook deelgenomen door af gevaardigden van de Nederlandse huishoudraad. Een huis, moet echter niet alleen practisdh zijn, zo betoogde spreek ster. Er moet ook sfeer zijn, wil het een woning worden. „Maar praat nu eens over sfeer, wanneer het daarin uitgeoefende bedrijf want de huis houding is immers een „bedrijf" niet functionneert", aldus mevrouw Kortekaas, die besloot: „Wil een huis een „woning" wor den, dan zal het steeds meer vanuit de functie van de huisvrouw moeten worden gezien. Voor de jonge gene ratie kan dan ook weer zoiets als een „wooncultuur" worden geschapen. Zij kan weer leren een huis en het doet er niet toe, dat dit een „modern" huis is ook werkelijk te bewonen, zich daarin thuis te voelen. Natuur lijk zal een vrouw, die dat ernstig wil, van elk huis een thuis kunnen maken. Maar pas wanneer daar alle energie-slopend heen en weer geloop kan worden vermeden, pas wanneer onnodig zware arbeid en gewerk aan doelloze ornamenten tot het verleden behoren, pas dan zullen de met de woning uitgespaarde tijd en energie kunnen worden besteed aan het scheppen van een eigen sfeer, een eigen stijl, waarin het goed leven is voor ieder die daar woont". SCHERPER OPTREDEN TEGEN CHAUFFEURS ONDER INVLOED Op het ministerie van justitie en van verkeer en waterstaat bestudeert men op het ogenblik de mogelijkheid om mensen die onder invloed van sterke drank een auto besturen scher per aan te pakken. Volgens de be staande voorschriften is weliswaar reeds mogelijk hun ferme straffen op te leggen, doch men is van mening dat strengere sancties noodzakelijk zijn. Dat het drankgebruik door auto bestuurders op onrustbarende wijze toeneemt, blijkt uit de cijfers van het bureau voor de statistiek. Het eer ste halfjaar van 1955 heeft de politie in ons land 3157 processen-verbaal op gemaakt wegens verkeersmisdrijven. Ruim 75 procent hiervan, namelijk 2447 gevallen betrof chauffeurs, die onder invloed van drank bleken te

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7