PRAATJE EN EEN PLAATJE SANDRA over Oud-Alphen a. d. Rijn De Aarkade i EN HAAR TUINMAN DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De foto welke wij bij dit artikel l publiceren laat ons een aardig beeld I zien van de Aarkade van omstreeks 1890. De Aar kade, tot 1918 behorende bij de voormalige gemeente Aarlander- veen is, met de Van Mandersloostraat, waarover we in twee voorgaande ar tikelen schreven, een van de oudste woonoorden van Alphen a. d. Rijn. Sedert de laatste 60 jaren hebben hier niet alleen de woningen in aan trekkelijkheid gewonnen, maar is ook de sfeer in deze buurt aanmerke lijk verbeterd, vredelievender ge worden. Het is geen geheim, dat in vroeger jaren op de Aarkade wel eens kon spoken, het kon er wel eens erg woe lig zijn. Het woord vrede kende men wellicht slechts uit de woordenboe ken. Vele malen per week was het er erg rumoerig en niet zelden kwam het er tot handtastelijkheden. Zodat de enige veldwachter, die met de zorg voor de lage zijde (wat Aarlander- veen was) was belast, de assistentie moest inroepen van zijn, eveneens enige collega van de hoge zijde (dat was de voormalige gemeente Al phen) Met z'n tweetjes wandelden ze rus tig de kade op en kwamen dan ook vaak als mosterd na de maaltijd of als olie op het vuur Soms was de strijd intussen gestre den en zaten de slachtoffers in de verbandkamer van de dokter Soms laaide de strijd bij de nadering van de veldwachters weer eens extra op. Maar dan kwamen de dienaren van de wet ook zeer beslist niet op de koffieDan was er werk aan de winkel.ook in het bureau, waar zij dan dokter, politie en vrederech ter tegelijk waren. De recalcitranten waren geen vaste leden van de burgerij. Men vond ze onder hen die zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedurende enige tijd in de streek rondzwierven en tegen de avond, al of niet capabel, maar vaak teleurgesteld over „de buit van de dag", grommend en mopperend neerstreken in een van de drie loge menten welke op de Aarkade in die dagen waren. Die logementen waren dan ook veelal de haarden van alle onrust, herrie, ruzie en vechtpartijen. Wij herinnerden aan deze logemen ten in ons tweede artikel over de Van Mandersloostraat in het gedeelte waar wij schreven over een destijds in de straat florerende zaak in alle mogelijke clandestiene „zaken". Links op de voorgrond, liggend in de Aar, zien wij op de foto het dek schuit van de beurtschipper van Van Dolder, die een geregelde dienst (ge regeld in de betekenis van éénmaal per week of per veertien dagen) in de verse groententijd wat vaker) onderhield van Ter Aar op Aarlander- veen, Oudshoorn en Alphen. Drie vliegen in één klap. Het schip lag daar dan ook het gunstigst, vlak ach ter het Café van de heer Van Bèr- kel, het tegenwoordige Hotel-, Café restaurant „Centraal". En van daar uit werden de goederen per handkar naar de geadresseerden doorgeleverd of zij kwamen het er zelf afhalen. Links staan een reeks huizen, wel ke toen pas kort tevoren waren ge bouwd en er vandaag de dag nog staan. Voor wie ze nog kent: in die hui zen woonden toen o.a. „de eeuwige bruid Hoogendam", de wed', v. d. Neut, Kikkie de Vos zij staat op de foto in de stoep Dirk Verkade, postbode Heeg. Rechts op de foto staat de houten schuur van Arie van Wieringen, de scheepsbouwer. Hoofdzakelijk maak te hij schouwen e.d., welke dan via een rol op de schoeiing de Aar in werden gelaten. Het is nog niet zo lang geleden, dat die rol nog te zien was. Toen een aantal jaren geleden de houten schoeiing werd vervangen door een betonnen kunstwerk ver dween ook de rol, die nog steeds aan het vroegere bedrijf op de Aarkade herinnerde. Tegenwoordig is die hou ten schuur er nog, maar met een „verdieping", eveneens van hout, er op. De heer Arie van Wieringen en zijn dochter staan geheel links op de foto. Zijn zoon, dp heer Jan van Wie ringen heeft het bedrijf overgescha keld op een timmerbedrijf waarvan diens zonen weer een aannemersbe drijf hebben gemaakt en zich vooral en hebben vele belangrijke objecten op de woningbouw, fabrieksbouw e.d. momenteel onder handen, o.a. de flat- bouw in plan West. Het eigenlijke timmerbedrijf is op de foto niet te zien. Het staat net even voor de eigen woning welke tussen het oude en het nieuwe bedrijf staat. De tim- merwinkel, welke aanvankelijk even eens van hout was opgetrokken, werd voor de oorlog van een stenen „om hulsel" voorzien. In het huis naast de scheepsbouw- werkplaats van de heer Van Wierin gen woonde in die dagen de heer J. Spijkerman, di% een tegenwoordig heel sporadisch voorkomende zaak dreef in water en vuur. Hij verkocht turf, hout, heet water, kooltjes vuur, alles echter in slechts kleine hoeveel heden. Allemaal wat, was zijn devies. Voor de verkoop van vuur had hij achter zijn zaak een klein hokje, los van de woning, vanwege het brand gevaar. Aan zijn woning prijkt een „officieel" bord waarop de aandui ding voorkomt: gemeente Aarlander- veen. Naast dit pand was een poort. In de poort bevond zich een van de loge menten, waarover wij eerder spraken. Het droeg de titel „Het Witte Paard". Dit was een vrij groots pand voor die dagen. Dat in de logementen toen ook de nodige alcoholica werd verstrekt, behoeft geen betoog. Eigenaar was de heer C. Hoogenes, die verder op de Aardijk zo heette toen de tegen woordige Aarkade nog een derge lijk bedrijf exploiteerde. Voorbij de poort dreef Roosje Stokvis toen een groen ten winkel in het volgende pand.#Naast haar woon-, de lange tijd o.a. de Wed. v. d. Neut, die een kruidenierswinkeltje had en tevens ook brood e.d. verkocht. Deze drie laatst genoemde panden behoren reeds lang tot de historie. Op hun plaatsen staan de Herv. Zon dagsschool (sedert 1890) en de nieu we woning van de heer Vonk (sedert kort voor de oorlog). Het bruggetje, met een houten „hoge rug", behoort al eveneens sedert tientallen jaren tot het verleden. Op die plaats ligt thans een stevige betonnen brug a niveau. Ook een melkboer bezat de Aardijk en wel in de heer Schippers, die deze kant van de brug, achter de wed. v. d. Neut woonde. Vlak over de brug was en is nog een breed pad naar achteren, waar aan toen en ook nu vele kleine huis jes stonden en waar o.a. ook de turf schuur was van de firma Jongenbur ger (hoge zijde). De witte huisjes welke op de foto verder op te zien zijn, herbergde o.a. een snoepwinkeltje van Willem de Jong. Verder waren het merendeel gesloten huisjes. De gehele rij is voor de oorlog afgebroken en verrezen op die plaats nieuwe woonhuizen, waar van het eerste, vanaf de Aarbrug te zien vooraan, ook thans een winkel huis is, waarin vele jaren de groen ten- en fruithandel was gevestigd van de heer G. Verweij, die zijn zaak thans heeft overgedaan aan de heer Cos Bos. Het hogere gebouw dat op de kleine huisjes volgt diende des tijds als slachtplaats voor de Joodse slagers (o.a. Markus, die in de Hooft- straat woonde in het pand waar nu slager J. den Otter t.o. Hotel „Cen traal" zijn vleeshouwerij drijft en slager Menasse, die zijn winkel had in de vroegere Dorpsstraat de tegen woordige Julianastraat in het pand waar thans slager Vergeer is). De Joodse -slachtplaats heeft na de oorlog nog als slachtplaats gediend voor de slager F. Schmal en later voor diens zoon, die hun winkel in de Pieter Doelmanstraat hadden, doen welke zaak thans is opgeheven en het pand afgebroken i.v.m. de verbre ding van de straat. Thans wordt de slachtplaats ge bruikt voor opslagruimte en werk plaats voor de firma D. J.' Wentink en zoon, aannemersbedrijf, kantoor in de Van Mandersloostraat. Om de hoek woonde toen Matje van Wilgen die in olie „deed". Regel, matig ging haar dienstmeisje Jans Poelgeest, met het oliekarretje de weg op en bracht de' onmisbare brandstof voor verlichting, verwar ming en voor keukendoeleinden, bij haar klanten aan huis. Dan volgen de kleine huisjes van de heer KI. Vergeer, die daarnaast een boerderij had. De boerderij staat er nog, maar de kleine huisjes zijn door een reeks nieuwe vervangen, waaronder een sigarenwinkel van de heer C. Stigter, voorheen van K. Hei- nen, op de ene hoek en de brood- en koekbakkerswinkel van de heer J. de Graaf op de andere hoek van de open binnenplaats waar rondom ook nog vele nieuwe woningen werden ge bouwd voor de tweede wereldoorlog. Voorbij een slob stonden er'we derom enkele kleine huisjes, waar van in een Leen van der Ham een viswinkeltje had. Hiernaast was de exportslachterij van de veehouder KI. Vergeer, voor meld. Dit gebouw dient thans voor wagenschuur e.d. Dan woonde op de Aardijk vroeger de veehouder Jacob Stapper, op wiens hoeve nog vele jaren A. Nagte- gaal Mzn. heeft gewoond en waar nu de heer D. van Leeuwen zijn lompen handel heeft. Dit pand is echter op de foto niet meer te onderscheiden. Op de plaats van de boerderij Stap per-stonden voortijds een 14-tal wo ninkjes, welke eigendom waren van Albert Ydo, een winkelier in kruide niers- en aanverwante artikelen. Dan was en is nog op de Aardijk de paardenslachterij van Mulder die vele tientallen jaren van vader op zoon is overgegaan en thans beheerd wordt door J. M. Mulder wiens broer P. W. Mulder in de Hooftstraat, t.o. Hotel „Centraal" een speciale zaak heeft in vlees e.d. van de edele vier voeters. Het is duidelijk, dat de bewoners van de vroegere Aardijk een eigen aparte gemeenschap vormden voor wie vele kleine winkeltjes in de da gelijkse behoeften voorzagen. Het eerste gedeelte van de Aardijl: werd aan het eind, bij de later aan gelegde Bloemhofstraat, afgesloten met een rij kleine huisjes, welke en kele jaren voor de laatste oorlog wer den vernieuwd. Achter deze huisjes was en is nog de Jodenbegraafplaats. Een eenvoudige poort geeft daartoe nu toegang. Op een var de muren is na de bevrijding in alle stilte een steen onthuld, dat met enkele een voudig gestelde tekstregels in het Hebreeuws en in het Nederlands her innert aan het verschrikkelijk leed dat tijdens de oorlog van 1940/45 vooral onder die bevolkingsgroepen werd geleden, het leed dat culmineer de in een afgrijselijk vermoorden van nagenoeg alle Alphense Joodse inge zetenen. Dat is die dagen het verkeer en het vervoer te water niet van betekenis ontbloot was, voor wat de voorzienin gen van particulieren en kleine zelf standigen betrof het vervoer te water in het groot is in de huidige tijd ontegenzeggelijk onnoemelijk veel groter moge blijken uit de vele kleine roeibootjes welke aan weerszijden van de kronkelende Aar aan de vriendelijke oevers gemeerd liggen en op de foto duidelijk te zien zijn. Aardig is ook het poseren van de vele kinderen op de voorgrond (en ook van enkele ouderen op de achter grond) die blijkbaar alle tijd hadden om zich vroegtijd voor een plaatje te verzamelen alvorens de fotograaf zijn vogeltje liet vliegen. Wij schreven in de aanhef over een drietal logementen op de Aardijk. De eerste was, zoals wij in dit artikel al vermeldden, in de poort bij Spijker mand „Water en vuurzaak". De eige naar C. Hoogenes had verder op de Aardijk nog een logement. Het was nabij het viswinkeltje van Leen van der Ham. Dat was niet slecht bekeken van mijnheer v. d. Ham De heer Metsjer was eigenaar van het derde logement, dat niet ver van hetzelfde viswinkeltje stond. Dit was een logement waar vooral veel bui tenlanders kwamen en waar in de Franse tijd vele Fransen gehuisvest zijn. Dit logement had ook wat „aan zien" betreft een „voornaam uiter lijk". De ingang was hoog boven de begane grond. Een stenen trap, in de geest als van het oude notarishuis van Spruit (waar thans boekhandel C van Wieringen in is gevestigd in de Julianastraat en waar bij de jongste verbouwing het vorig jaar de fraaie trap werd verwijderd) verscnafte de gasten toegang. Later werd het loge ment afgebroken en kwamen op die plaats kleine woonhuisjes. SPORT Zatopek verslagen op de 10.000 meter Het hoogtepunt van de athletiekwed- strijd te Londen tussen Londen en Praag vormde de 10.000 meter, waarop Praag vertegenwoordigd was door Zatopek en Santrucek en Londen door Gordon Pirie en Nörris. In een spannende strijd, waar in de Tsjech tot aan de laatste ronde de leiding had, versloeg Pirie zijn tegen stander die hem kortgeleden te Praag nog naar de tweede plaats had verwezen. Zatopek ging als derde door de finish, nadat ook de Brit Norris hem in de laatste ronde was gepasseerd. De tijd van Pirie was 29 min. 19 sec.. waarmede hij de snelste tijd noteerde welke ooit in Engeland over deze af stand is gemaakt. Buiten Engeland had Pirie echter reeds 29 min. 17,2 sec. ge noteerd. Norris bereikte 2.4 seconden la ter de eindstreep. Hij had hiermede de snelste race van zijn sportloopbaan ge lopen en klasseerde zich met de tijd van 28 min. 21,4 sec. als 6e op de wereld ranglijst. Zatopek kwam met een achter stand van 9,6 sec. later dan Pirie aap de finish. De drievoudige olympische kampioen, de Tsjech Emil Zatopek, zal tijdens de olympische spelen te Melbourne slechts op twee nummers uitkomen en wel op de 10.000 meter en de marathon. Zatopek heeft dit aangekondigd in een interview met de athleet Chris Chataway voor de Britse commerciële televisie, waarvan Chataway commentator is. „Ik ben niet snel genoeg voor de 5000 meter", ver klaarde Zatopek. „Ik loop het liefst de marathon, daar geniet ik vanDit jaar had Zatopek niet aan marathon races kunnen deelnemen, omdat zijn ploeg hem nodig had voor de 5000 en 10.000 meter. VOETBAL Zaterdag wordt in Breda de jeugdwed strijd NederlandBelgië gespeeld. De Belgische ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Dignef (CS Tongres). Achter: Verhulst (GC Liege) en Hens (FC Turnhout). Midden: Hanon (Anderlecht), Raskin (Patria Tongres) en Devos (Berchem). Voor: Jurion (Anderlecht), Gybels (Beringen), Verachtert (Patro Eisden), Vandenborre (Anderlecht) en Vanderelst (Aalst); Reserven: Nicolay (Standard), Pael- sterman (Aalst), Grimberieux (Tilleur) en Smeyers (Wintersalg). In Warschau is gistermiddag de return wedstrijd gespeeld tussen Gwardia (Po len) en Djurgarden (Zweden) in de 8e finales van de competitie voor de Euro pese voetbalbeker. Djurgarden won met 41. Aangezien de eerste ontmoeting, te Warschau gehouden, in een gelijk spel: 00. was geëindigd, heeft Djurgarden zich in de kwartfinales geplaatst. Te Belgrado heeft Partizan (Z.-Slavië) met 52 van de Sporting club Lissabon gewonnen. De eerste ontmoeting had een draw opgeleverd: 3—3. Ook Partizan heeft zich hiermee voor de kwartfinales gekwalificeerd. Te Madrid heeft Real Madrid met 50 van Servette (Zwitserland) gewonnen. De Spaanse ploeg, die de te Genève ge speelde eerste ontmoeting met 20 op haar naam had geschreven, heeft zich in de kwartfinales geplaatst. De wedstrijd Hibernian—Rot Weiss (Did) in de achtste finales van de com petitie om de Europese voetbalbeker is in een gelijk spel: 1—1 geëindigd. Hiber nian, dat de eerste ontmoeting met 40 had gewonnen, plaatste zich dus even eens in de kwartfinales. GRONINGS ELFTAL—BREMEN 3—7 De wedstrijd van het Gronings elftal tegen Bremen, welke gisteravond te Gro ningen is gespeeld, is in een overwinning voor Bremen met 7—3 geëindigd. Bij rust leidden de gasten met 21. PAARDENSPORT Het vier jaar oude paard Curry, dat 100/6 stond genoteerd, heeft te Newmar ket de Cesarewitch Slakes gewonnen, een race over 2 1/4 mijl. Het paard werd gereden door de jonge leerling-Jockey Paul Tulk. Het is de eer ste keer sedert 29 jaar, dat een leerling- jockey deze race won. „Curry" is het eigendom van Frank Honour en is getraind door Sam Arm strong. Tweede, op drie lengten, werd „Jenny Lind" en derde „Romany Air" op 14 lengte achter nummer twee. 21 Paar den namen aan de race deel. COURSES OP DUINDIGT De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden draverijen en rennen luiden: Maarten Spencer-prijs: 1. Theo Scott (W. H. Geersen) 1.36.8; 2. Sofien B; 3. Souveraine Maire. Toto w: 1.50; pl: 1.30, 1.30; koppel 3.40; cov: 2.20. Main Axworthyprijs: 1. Upward Hol- landia (W. H. Geersen) 1.33.4; 2. Unem- de; 3. Unita Zora. Toto w: 1.70; pl: 1.30, 3.80, 2.30; koppel 8.70; cov: 9.40. Margaretha Hanoverprijs: 1. Sirona (J. van Dooyeweerd) 1.27.5; 2. Reve d'Or; 3. Swift Hanover. Toto w: 2.20; pl: 1.60, 2.10. 1.90; koppel 5.—; cov: 7.50. Markiesprijs: 1. Ria Kitty (J. Wage naar Jr.) 1.26.9; 2. Rosa Dear; 3. Tector. Toto w: 3.10; pl: 1.20, 1.20, 1.80; koppel 5.10; cov: 3.80. Madame B-prijs: 1. Quick P. (J. M. v. d. Berg) 1.23.9; 2. Quick Hollandia G; 3. Oranje J. Toto w: 8.80; pl: 3.40, 1.80, 2.10 koppel 15.70; cov: 0.—. Aquillonprijs: 1. Baccarat (F. Delbras- sinne) 2.14.8; 2. Dream Star; 3. Frederi- que. Toto w: 3.70; pl: 1.50, 1.30; koppel 3.40; cov: 3.30. Windy Cliff-prijs: 1. Douce France (A, C. Th. Bongers) 1.55.3; 2. Rose des Vents; 3. Young Nicky. Toto w: 3.60 (stal); pl: 3.30, 8.30, 3.70; koppel 13.20; cov: 12.60. Totale omzet: 58.076. TAFELTENNIS RKTTV „Sparkler" Sparkler gaat dit jaar met 6 teams de competitie in, nl. 2 dames-, 3 heren- en 1 juniorenteam. De speelavonden zijn Maandag voor da mes. Donderdag heren en Zaterdagmid dag voor junioren en adspiranten in de St. Jozefschool. Voor de dames-afdeling zijn nog enkele leden van harte welkom. Programma voor de week van 16 tot en met 22 Oct.: 17 Oct.: dames: Sparkler 1Sparkler 2; 17 Oct. heren: Dolfijn 4 Sparkler 2; 20 Oct.: Sparkler 1—TOV 1. Aanvang der thuiswedstrijden 20.00 u. Er mag alleen op gymschoenen gespeeld worden. OLYMPISCHE SPELEN NOORSE CANDIDATEN VOOR HET HARDRIJDEN De Noorse schaatsenrijdersbond heeft de richtlijnen vastgesteld volgens welke de hardrijders gekozen zullen worden voor deelneming aan de olympische wedstrijden te Cortina. Op grond van de prestaties vjin het vorig jaar kunnen de volgende rijders thans reeds zeker van de uitzending zijn: Knut Johannesen, Hroar Elvenes, Roald Aas. Hjalmar An dersen en Alv Gjestvang. Uit de overige candidaten zal de Noorse bond begin Januari een keuze doen. DAMMEN COMPETITIE LDDB Het eerste tiental van KDC speelde een competitiewedstrijd tegen Woerden I welke eindigde in een 11—9 overwinning voor Woerden. Het tweede tiental speel de tegen HDC welke door HDC werd ge wonnen met 128. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslagen van de parenwedstrijden van gisteravond zijn: Groep Zwart: 1. v. Haasterenv. d. Post 55 p.; 2. Hr en mevr. Bik 53 p.; 3. JeusterAbswoude 49 p.; 4. Diebenv. Wijk 45 p.; 5-6. Hr en mevr. Cuppen en Scheerenv. Zijl 43 p. Groep Rood: 1. Dames Bik 64 p.; 2. Hr en mevr. v. Leeuwen 58 p.; 3. De Boer—Piket 49 p.; 4. Hr en mevr. Stuyf- zand 41 p.; 5. MulderNiekerk 39 p.; 6. Dames De Roov. d. Stok 37 p. Groep Groen: 1. Mevr. v. Berge Hene gouwen—Bergsm a 69 p.; 3. Dames Ber gers—Barendse 58 p.; 3. Hr en mevr. v. Gent 47 p.; 4. Dames ZwetslootGoddijn 39 p.; 5. Dames SchalksWerdmuller 38 p.; 6. Dames De Boer 37 p. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Watrst. 9.40 Omr. ork. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.00 Zigeunerkwint. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-ork. 13.50 Gram. 14.05 Voor de jeugd. 14.25 Gram. 14.45 Pianoduo. 15.15 Voordr 15.35 Meis jeskoor. 10.00 Tuinb.praatje. 16.15 Cello en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Cantates. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van Overzee. 13.15 Gram. 18.35 Cabaret v. d. jeugd. '19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Re- geringsuitz.: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen: 1. „De be scherming bevolking als blijvende or ganisatie", door mr. L. Tielenius Kruijthoff. 2. Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 „De jeugd vliegt uit", hoorsp. 21.00 Philh. ork. en sol. 21.30 Vocaal ens. en sol. 21.55 Promenade ork. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 „Langs wegen van Kunst en Schoonheid". 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.0 AVRO, 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VAjRA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Scoholradio. VPRO. 10.00 „Avon turen met kinderen", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelspel. 11.05 „Het hangt aan de muur en het tikt". 11.30 Pianotrio. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Ork.conc. (Intermezzo: Literaire ru briek). 15.15 Gevar. progr. v. d. mil. VAiRA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Ka me muz. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.25 Instr. trio. 18.50 1PDe vrouw in het bedrijfsleven", lezing. 19.05 Voor de kleuters. 19.15 Meisjeskoor. VPRO: 19,30 „Evangelisch beraad", caus. 19.50 Nieuws v. d. VPRO. 19.55 „De volgende week", streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. 20.30 „Wereldfederalisten". 20.40 Muzikale caus. VARA: 21.00 Gevaï. muz. 21.40 Hoor en weder hoor. 22.10 Buitenl. weekverz. 22.25 Instr. kwint. VPRO.: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. DOOR JEAN CAiREiW 15) Toen, even nadat zijn getreur over zijn financiële positie zijn hoogtepunt had bereikt, een vaas van boven kwam geslingerd, rakelings langs zijn oor vloog en met 'n hevige slag voor zijn voeten tegen de plavuizen van het terras te pletter sloeg. Geen dank baarheid doch razende woede had zich van hem meester gemaakt, toen hij stokstijf bleef staan en een woe dende blik naar boven wierp. De morgen was goed begonnen, had Sandra gedacht. Zij was eens gaan kijken bij Lisa en Isabella, had de koelkast met de slagroom en de met kersen opgemaakte ijsblokjes geïn specteerd. Dit was een zijde van het feest waarvan zij werkelijk hield, de voorbereidingen. Zij vond er genoegen in alles te berekenen, zo veel sandwiches, zoveel salade, zoveel soorten gebak. Dagenlang had zij zich bezig gehouden met plannen voor Lynn's verlovingsfeest en Sandra had zich er iedere minuut in verheugd, ondanks haar gedrukt gemoed. Ten slotte zouden Lynn en Ward niet trouwen vóór Juni, dat was pas over maanden. Nu was het nog niet eens herfst. Lynn had een nieuwe jurk voor het feest en Sandra had slechts een zomerse mousseline. Maar kom, ze had geen nieuwe jurk nodig, wer kelijk niet. Wie keek er nu naar haar wanneer Lynn in de buurt was? En het was Lynn'sverloving, welke zij gingen vieren! Wel, niemand zou merken als Sandra helemaal niet ver scheen. Bijna iedere bruikbare vaas en pot was afgewassen en in de bloemen- kamer gezet, wachtend op bloemen, die de kamers moesten versieren. In vroeger dagen was de bloemenkamer een kleine vestibule van de veranda geweest, waar de koelkast had ge staan. Maar de moderne koelkast had dicht bij het moderne keukenfornuis een plaats gevonden en het kleine ongebruikte vertrekje was in een bloemenkamer veranderd. Een goot steen en rekken waren er aange bracht. Het was hier, dat Sandra on der toezicht van haar vader de laven del- en verbenabladeren had leren drogen en het was hier, dat zij de bloemen voor de verschillende kamers schikte. Toen Sandra door het raam naar biuten keek, zag zij Perry uit de tuin terugkeren, terwijl hij een met bloe men boordevol geladen handwagen voortduwde. Hij had opdracht ge kregen geen bloemen te sparen en deze gang was een der vele, welke hij reeds had gemaakt. Sandra glim lachte. Het versieren van de kamers zou in elk geval zonder haar hulp ge schieden, dat was het voordeel van een inwonend tuinman. Onder haar toezicht zou Perry vroeg of laat er toch wel iets van terecht bren gen. Als hij gedurende de winter stu deerde er viel dan op het land goed weinig te werken, werd hij in de lente misschien een zeer ver dienstelijk tuinbouwkundige. Het was werkelijk niet nodig, dat hij ontslag nam. Eindelijk vond Sandra een moment tijd om het werk van Perry te con troleren. Zij ging de grote hoofdhaL binnen. Dit was een cirkelvormig vertrek; de voornaamste kamers van de benedenverdieping kwamen er op uit door massieve dubbele deuren. ,0et waren de in groepen tegen de muren opgehangen gravures, die hier vooral de aandacht trokken. Sandra wierp een blik in het rond en zag met afschuw, dat boven op iedere gravure een rij bloemen was aange bracht. „Perry!" De tuinman, die op handen en voe ten voor de haard zat, trachtte een rode zinnia in de open bek van een van de haardbókken (haardijzers, die het brandende hout ondersteu nen), woeste Chinese beesten met gekrulde staarten in evenwicht te brengen. De ene bok was reeds Voorzien. Sandra's blik was op de enorme waterkruiken gevallen, welke de ingang flankeerden en welke zo danig met bloemen van iedere denk bare kleur waren volgepropt, dat zij helemaal niet verrast zou zijn geweest indien zij voor haar ogen uit elkaar waren gesprongen. Maar Perry had zich by het horen van haar stem omgekeerd en stond nu haastig op. _„Hoe lever ik 'm dat?" De toon was eerbiedig maar de woorden waren het niet. „Kun je zelfs nog niet eens be hoorlijk bloemen arangeren? Je weet geen syllabe van het kweken van bloemen. Ik heb dat zelf van je over moeten nemen. Maar ik had nooit ge droomd, dat je ze zelfs niet eens in een kamer kunt rangschikken". Perry keek haar peinzend aan. „Moet ik hieruit afleiden, dat het effect u niet bevalt?", vroeg hij ge krenkt. „Dat bevalt me zeker niet". „Maar u hebt gezegd, dat ik overal bloemen moest aanbrengen". „Ik bedoelde overal, behalve waar je ze hebt aangebracht!" Sandra's toon klonk geërgerd. De kamer zag er belachelijk uit. Perry volgde haar blik, toen deze door het vertrek gleed en tenslotte op een der haardbanken bleef rusten. Hij was, toen hij was opgestaan er juist in geslaagd de zinnia in de muil van de tweede bok in even wicht te brengen, en de twee beesten zaten daar nu te grijzen met een bloemstengel tussen hun tanden en hun uitdrukking, bedoeld als schrik aanjagend, was bijna coquet. Plot seling schaterde Sandra het uit. Perry ademde verlicht op. „Zij zien er een beetje komiek uit, is het niet?", vroeg hij. „Wat ben je toch een dwaas", zei Sandra. „Neem de hele boel weer op en breng ze terug in de bloemen kamer". Perry zuchtte en deed zoals hem was gezegd; even later verscheen hij in het kamertje, waar Sandra, ge heel omgeven door bloemen, ze han dig sorteerde. „Laat me u helpen", smeekte hij. „Als je denkt in staat te zijn een paar eenvoudige aanwijzingen te vol gen", zei zij met tegenzin, „vooruit dan, vul deze vazen met water. Maar reik me eerst die goudsbloemen eens aan". Weldra was Perry bezig met het overbrengen van de vazen met hun geurige inhoud naar de verschillende kamers, waar hij ze op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen neerzette, totdat het Sandra beviel. Zij stuurde hem naar het bos om dennetakken te verzamelen, welke zij als achter grond voor verdere schikkingen ge bruikte en tenslotte bereikten zij feestelijke resultaten. „Boven zullen we niet veel kamers versieren, alleen maar die, waar de gasten hun mantels zullen neer leggen", besliste Sandra en zij begon bloemen naar de tweede verdieping te dragen. Een van deze kamers, welke doorgaans als zitkamer werd gebruikt,kwam uit op een klein bal- con, vanwaar men het terras kon overzien.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5