Militaire krachtsinspanning mag nog niet verslappen WAT WENENDE MADONNA'S Zal Faure ook thans ontglippen? Brandend van electriciteit wacht Curasao's stadshuis op Koningin Is Westerling 't zeegat uit? Conclusie ministers van defensie Moderne Zweedse Pimpernel" in Siberië DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG No. 13625 directeur: c. m. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Siberië? Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. zit er nog in BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p. p. f7.40. - Advertenties: 15 ct. p. nj.m. Telefoontjes f 1-50 zou nu weer een wenende Ma- donna geconstateerd zijn in de stad New-Castle in Engeland. Het ge beurde in Syracuse op Sicilië ligt nog vers in het geheugen. Aan dit zowel als aan het geval, dat thans te New castle moet zijn vastgesteld is door ons ruchtbaarheid gegeven, omdat het inderdaad opmerkelijke ver schijnselen geacht kunnen worden. Opmerkelijke verschijnselen zijn echter nog geen wonderbare ver schijnselen. Dat zal iedereen beamen. En tóch is de neiging altijd sterk bij gebeurtenissen als de bovengenoemde het wonderlijke ervan als wonder baarlijk te beschouwen. De Kerk is bij het beoordelen van zulke feiten zeer voorzichtig, naar sommiger me ning overdreven voorzichtig. Zéker bij meer curieuse dan ont roerende voorvallen als de genoemde, verdient het ook voor de leek aanbe veling tot het uiterste op zijn hoede te zijn. Het schijnt voor te komen, dat in de omgeving van daartoe paranor maal gedisponeerde [personen ver schijnselen, welke enige overeen komst vertonen met die te Syracuse en te New-Oastle, optreden, zonder dat deze verschijnselen een gods dienstige inslag hebben. Daarmede zijn zulke voorvallen niet verklaard. De wetenschap staat hier voor geconstaetrde raadsels. Wat voor de wetenschap een raadsel is, behoeft daarom nog niet een won der te zijn. Dan zou de gehele schep ping een wonder genoemd kunnen worden! Wat er in Syracuse en, naar we mogen aannemen, ook in New-Castle is geschied, kan men als wonderlijk en verbazingwekkend en raadselach tig opvatten, maar men wachte zich* voor een lichtgelovigheid, welke ge makkelijk het degelijk christen-ge loof in discrediet kan brengen. De beoordeling wonder of geen wonder kan veilig worden overgelaten aan het kerkelijk gezag, dat, zoals te doen gebruikelijk is, vreemdsoortige voorvallen als de aangehaalde, met wetenschappelijk-verantwoorde voor zichtigheid bestudeert. Duizenden doden in Pakistan Van officiële zijde in Nieuw Delhi wordt medegedeeld, dat ongeveer 450 personen om het leven zijn gekomen tijdens de overstromingen van verle den week in de Indische staten Pen- sjaab en Patiala. In berichten uit Pa kistan wordt verklaard, dat het do dencijfer daar vermoedelijk de 5000 zal bereiken. VERSTEVIGEN I.P.V. VERZWAKKEN. In Nieuw Delhi, waar de overstro ming duizenden dakloos heeft ge maakt, vallen geen mensenlevens te betreuren. De rivier de Joemoena zakt gestadig en zal waarschijnlijk pe slotsom was dat de Atlantische vandaag beneden het gevaar-peil eensgezindheid en kracht verstevigd komen. jn piaats van verzwakt moet worden, Tengevolge van de zwaarste over- nu het Westen staat voor belangrijke stromingen die ooit in West-Pakistan j onderhandelingen met de Russen in Algerije ligt zwaarder De Franse socialistische partij, die op de wip zit, heeft bekend gemaakt dat haar afgevaardigden in het par lement zullen stemmen tegen de po litiek van de regering in Algerije. Daarmee komt opnieuw het zwaard van Damocles boven het kabinet van premier Faure te hangen. De socialisten hebben, hoewel zij officieel in de oppositie zijn, Zondag voor het regeringsbeleid ten aanzien van Marokko gestemd en daarmee toen de regering-Faure gered. Maar in de loop van het debat over het door onrust geplaagde Algerije, dat onmiddellijk na het debat over Marokko begon, lieten socialistische woordvoerders weten dat zij de po litiek van Faure, die er op gericht is Algerije als een deel van het Franse Amerika aanvaardt Sowjet plan President Eisenhower heeft in een Woensdag bekend gemaakte brief aangeboden een Sovjet-voorstel om militaire inspectiegroepen op belang rijke punten in de V. S. en de Sovjet- Unie te stationneren, te aanvaarden, mits dit zou bijdragen tot het vesti gen van betere betrekkingen. De brief is gericht aan de Sovjet premier, maarschalk Boelganin, en antwoordt op een brief van Boelga nin van 19 September. In de brief van Eisenhower wordt ook gezegd, dat hij bemoedigd is door het feit, dat maarschalk Boelganin zovéél aandacht schonk aan zijn te Genève voorgestelde plan voor uit wisseling van militaire gegevens en wederzijdse inspectie uit de lucht. moederland te handhaven, als „af tands" beschouwen. Gisteravond diende Alain Savary, fractieleider van de 103 socialistische afgevaardigden in de Kamer, een motie in, waarin geweigerd werd het vertrouwen te schenken aan de nu acht maanden oude regering van pre mier Faure. De Franse autoriteiten hebben, na overleg met de Spaanse, opdracht ge geven troepen te legeren langs de hele grens tussen Frans en Spaans- Marokko om te verhinderen dat op standelingen uit de Spaanse zóne zich op Frans gebied begeven. Nederlanders in Siberië Duitse ex-krijgsgevangenen, die thans teruggekeerd zijn hebben in Siberische dwangarbeidskampen Ne derlanders ontmoet. In het kamp Vorkoeta bevond zich zekere Piet van der Klooster, afkomstig uit Den Haag, die vertelde in Oost-Duitsland gearresteerd te zijn toen hij daar ver tegenwoordiger van Philips was. In het kamp Inta bevond zich A. G. P. Beernink. Deze laatste had aan de zijde van de Duitsers tegen de Russen gevochten, werd in Oost- Duitsland gearresteerd en door de Russen tot 25 jaar veroordeeld. Vo rig jaar stelde de Sovjetregering de Nederlandse regering officieel van deze straf op de hoogte. In Eindhoven heeft de N.V. Philips verklaart dat zij in Oost-Duitsland geen vertegenwoordiger heeft gehad. Een werknemer die Piet van der Klooster heette en in de oorlog naar Leipzig ging is later teruggekeerd. Een andere werknemer die Jacob van der Klooster heette en naar Duits land getransporteerd werd, zou daar, volgens mede-arbeiders, om het le- ven zijn gekomen. Bij gelegenheid van het bezoek van H.m. de Koningin aan de West wordt het stadhuis op Curasao feestelijk verlicht. Op de foto het geïllumineerde stadhuis. A f leidingsmanoeuvre In de afgelopen nacht schijnt de ex- kapitein Westerling met een zeewaar dig zeiljacht voorzien van een motor uit Antwerpen vertrokken te zijn; hoewel er geen enkel bericht over het doel van zijn reis is, laat dit zich wel min of meer raden. Montgomery pleitte voor wereldstrategie „De huidige militaire krachtsinspanning kan pas verslapt worden, indien de onderhandelingen tussen Oost en West tastbare resultaten opleveren". Tot deze slotsom zijn de ministers van defensie en de militaire chefs van de Noordatlantische Verdragsorganisatie gekomen tijdens hun driedaagse bijeenkomst in Parijs, die gisteren is geëindigd. Beloften en een vriendelijk nieuw gezicht van de communistische wereld zijn niet génoeg om een verlaging in de militaire uitgaven van de vrije wereld te waarborgen, luidde de eenstemmige mening. De militaire kop stukken van het Westen waren het er over eens, dat de wijziging in de Sowjet-tactiek te danken is aan de kracht en eensgezindheid van het Atlan tische bondgenootschap. hebben plaats gevonden,- zijn hon derdduizenden dakloos en werden 2000 dorpen overstroomd. De helft van Lahore, een stad van een mil- lioen inwoners, staat onder water- Volgens berichten uit Karatsji zouden vier millioen mensen dakloos gewor den zijn. Genève over de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid. De minister van Buitenlandse Za ken van de Westelijke Grote Drie en hun ambtgenoten van de andere NAVO-landen zullen op 25 October se conferentie in Parijs bijeenko men om hun bondgenoten op de hoogte te brengen van hun plannen voor de Geneefse conferentie. Organisatie ongeschikt? Veldmaarschalk Montgomery, on derbevelhebber van de NAVO in Europa, heeft in Londen verklaard, dat de Westelijke verdedingsorgani- satie volslagen ongeschikt is voor moderne oorlogvoering. In een rede voor het Britse konink lijke militaire instituut zei Montgo- aan de vooravond van de Genèef- mery, dat de Westelijke landen één Dankbetuiging aan Adenauer moest verdedigd vjorden enkele politieke autoriteit moeten in stellen, bij voorkeur zetelend in Noord-Amerika, voor de leiding van de wereldstrategie. De militaire lei ding zou Montgomery in handen van een opperste militaire autoriteit wil len zien, die de luchtoperaties in de hele wereld zou moeten leiden door middel van een enkele organisatie of, beter nog, van een speciaal voor dat doel aangewezen bevelhebber. Over dit vertrek heerst grote ge heimzinnigheid, want de binnen landse veiligheidsdienst had opdracht een wakend oogje op meneer Wester ling te houden sinds hij enige tijd geleden met de „Evipan" zulk een stof deed opwaaien in binnen- en buitenland. Sinds zijn verdwijning enkele weken geleden werd deze controle vrij moeilijk en als het bovenstaande bericht juist is, kan de binnenlandse veiligheidsdienst niet direct van een succes sipreken. De zaakwaarnemer van de heer Westerling in Nederland sprak slechts op een vraag van het Alg. Han delsblad in zeer vage termen over de activiteit van de heer Westerling, maar gaf tenslotte toe, dat de ex-kapi tein het ruime sop gekozen heeft. De veiligheidsdienst had de laatste dagen een Duitse Schnellbot te Rot terdam in de gaten gehouden, omdat het gerucht verspreid was, dat Wes terling met dit schip het land zou verlaten; momenteel beschouwt men dit gerucht als een handige afleidings manoeuvre van de eigenlijke plannen, die hij gekoesterd heeft. Waals-protest tegen K.V.P.-congres Het socialistisch blad „Le Peuple" te Brussel beschuldigd Th. Lefèvr'e, voorzitter der Belgische Chr. Volks- Vrijgelaten Duitser bracht bericht Is Raoul Wallenberg, de Zweedse zakenman-diplomaat, die in 1944 als een „moderne Pimpernel" in Boeda pest ontelbare Hongaarse Joden het leven redde, maar niettemin bij de bevrijding door de Russen werd ge arresteerd en weggevoerd, toch nog in leven? Volgens een pas uit Rusland terug gekeerde Duitse krijgsgevangene, Heinz Borschein uit West-Berlijn, wel. Borschein vertelde bij zijn terugkeer, dat hij in Rusland een Zweedse ar chitect Artur Tamvelius had ont moet, die hem vertelde, Raoul Wal lenberg in 1953 in Centraal-Azië te hebben gezien. En Tamvelius had hem gevraagd zo spoedig mogelijk na zijn repatriëring de Zweden op de hoog te te stellen, zodat deze opnieuw stappen bij de Russen zouden kun nen ondernemen om hem en Wallen berg vrij te krijgen. i Nul op 't request. Verscheidene malen reeds heeft de Zweedse regering getracht achter de ■fer blijf plaats van Wallenberg te ko men en hem te bevrijden, waartoe zelfs maarschalk Stalin werd inge schakeld. Maar steeds kreeg zij nul op het request. Tamvelius vertelde Borschein ech ter, dat Wallenberg in Praag was ge arresteerd, naar welke stad hij ver moedelijk vlak voor de bevrijding van Boedapest door de Russen was gevlucht. Hij had Tamvelius verteld, dat hij van 1948 tot 1949 in een Mos- kouse gevangenis in eenzame opslui ting had gezeten. (Italiaanse diploma ten, die. in Rusland geïnterneerd wa ren geweest, beweerden omstreeks die tijd Wallenberg te hebben ge zien). Een achteruitgang in zijn gezond heidstoestand had de Russen doen besluiten hem naar Tai Sjet in Cen traal-Azië over te brengen. Wallen berg werd hier in een speciale groep geplaatst, die geen enkel contact met de buitenwereld mocht hebben. Tamvelius, aldus Borschein, be hoorde toen zelf ook tot zo'n groep en had daardoor gelegenheid gehad met Wallenberg in contact te komen. partij, ervan de buitenlandse openba re mening tegen de Belgische Rege ring op te zetten. Lefèvre sprak Zondag op het K.V. P.-Congres te Utrecht en verklaarde, dat de Belgische katholieken vastbe sloten waren hun eenheid te verster ken en de strijd tegen de onrecht vaardige schoolwetten voort te zetten. Hij werd luide toegejuicht en de Bra- bangonne werd gespeeld. „De vier Nederlandse ministers en de drie Staats-secretarissen zijn ons uitleg verschuldigd" zo verklaart „Le Peu ple". In Belgische katholieke kringen wordt deze uitlating van de socialis ten afgewezen. „Alsof wij als katho lieken onder elkaar niet mogen pra ten over kwesties, welke in de eerste plaats de Kerk aangaan en de gren zen der politiek overschrijden" zo luidt het commentaar. wordt weer (Geldig Van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MEER WIND. Vannacht en mogelijk ook morgenochtend plaatselijk mist. j Daarna opklaringen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. De- zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 14 Oct. zon op 7.03, onder 17.53 u.; maan op 5.36, onder 16.52 u. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 14 C. OSLO geheel bewolkt 10 KOPENHAGEN nevel 14 AMSTERDAM mist 18 LONDEN mist 17 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS mist 22 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE nevel 17 NICE onbewolkt 22 GENèVE nevel 14 ZüRICH nevel 12 LOCARNO onbewolkt 19 BERLIJN motregen 16 FRANKFORT mist 18 INNSBRUCK nevel 16 ROME licht bew. 22 AJACCIO licht bewolkt 19 MALLORCA onbewolkt 25 steenkoolbalans 4° kwartaal 1955 voor e.g.k.s.' Bij hun aankomst uit de Sovjet-Unie in het kamp voor repatriërende krijgsgevangenen te Friedland, droegen enige krijgsgevangenen, zoals deze foto Iaat zien, een bord, waarop met grote letters stond geschreven: „Wjj danken dr. Adenauer". De mannen schreven hun dankbetuiging met zwarte schoencrême op een beddelaken en moesten tijdens hun tocht door communistisch Oost-Duitsland hun spandoek met de vuist verdedigen tegen lieden die het wilden verscheuren. Volgens de verhalen kwam later een Russische officier de krijgsgevangenen verzoeken het doek van de spoorwagon af te halen tot de aankomst in West-Duitsland, doch zij weigerden wordt doorlopend zitting" 'gehouden. BROMFIETSER OMGEKOMEN &e 64-jarige H. W. Gest uit Hees bij Nijmegen is gisteren op de Graaf- seweg te Nijmegen met zijn brom- Ji(ets gegrepen door een auto. De oude lïëer, die waarschijnlijk niet oplette, werd van de bromfiets geslagen. Hij bad beide benen gebroken en een zware schedelbasisfractuur opgelopen. Hij is gisternamiddag aan de gevol gen van die verwondingen overleden. Korreltje In de rechtzaal van het geweten Hierboven is afgedrukt de steenkoolbalans voor het vierde kwartaal 1955 zoals die is opgemaakt door de deskundigen van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tezamen met de steenkool deskundigen uit de landen van de Gemeenschap bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs. Uit de gegevens blükt dat de toestand op de Europese kolenmarkt als gevolg van de grote activiteit in de staalindustrieën gespannen is. Alleen met behulp van grotere steen- koolinvoer voornamelijk uit de Verenigde Staten, zal men in staat zijn Europa in de komende wintermaanden aan voldoende steenkool te helpen

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1