3)e C^idóeSoti/iont Opbouw van NAVO-strijdkrachten is bij het tijdschema ten achter Faure opnieuw voor de Nationale Vergadering loopt DE LUCHTVERDEDIGING IS HET ZWAKSTE PUNT Vastgelopen overleg Instemming met bezwaren Letterkundigen richtten zich tot de jeugd Ook vrouwen uit Russische gevangenschap Weer 'n wenende Madonna? 7 Bisdommen in cijfers WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG T j NAVO Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN achter j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 RECHT EN GEWETEN HET proces-Anneke Beekman is in een zodanig stadium gekomen, dat men weldra de uitspraak kan te gemoet zien. Overeenkomstig het goede persgebruik zullen we nu niet ingaan op bepaalde juridische meri tes, zolang de strafzaak „sub judice" is. Dit vooropstellende, moet het ons intussen toch van het hart, dat de president van de Amsterdamse recht- bank tijdens de tien uur lange be handeling van het proces niet be paald uitmuntte door objectiviteit. Kort gezegd komt het hier op neer, dat Zijn Edelachtbare allen, die iets ten nadele van de dames van Moorst en de religieuzen hadden te verkla ren, met alle vriendelijkheid behan delde, maar zowel de „verdachten" als de ten gunste van dezen plei tende getuigen meer dan eens din gen toevoegde, die van een objectief president kwalijk konden worden verwacht. Wij hebben een uitvoerig lijstje bij de hand van stekelige en zelfs grievende uitdrukkingen, die de Am sterdamse president zich heeft la ten ontvallen. Zelfs een keikelijk gezagsdrager als de deken van Hil versum is aan deze laten we het noemen mindere objectiviteit niet ontkomen. Wij, die de vaak bewogen zitting hebben meegemaakt, staan in deze niet alleen. voorbeeld kan worden ge noemd de weinige bereidheid aan gene zijde van de groene tafel om het ambtsgeheim van de pries ter integraal te aanvaarden. „Het ambtsgeheim geldt ook voor vertrou welijke mededelingen", heeft Mgr. Frank verklaard, waarop de presi dent van de rechtbank opmerkte, dat aldus iedereen zich wel op een ambts geheim kan beroepen. T^EN opzichte van één van de da- mes Van Moorst heeft de presi dent van de rechtbank opgemerkt, dat ze Anneke Beekman tot zich heeft genomen, zoals een ander jon ge katten of honden aantrekt. Ook dat was een uiting van wanbegrip in een zaak, die uitsluitend een kwestie van het geweten is. „In een ziels conflict kan niemand je bevelen wat je moet doen", heeft de Roermondse verdediger met ontroering aange voerd, en zo is het inderdaad. Waar kennelijk een zielsconflict aanwezig is, kan de hiërarchie van de Kerk niet beslissen en de burger lijke rechter kan dat evenmin, naar onze mening. Tegen deze achter grond heeft de verdediger in zijn met hartstocht voorgedragen pleidooi ook de houding van de Aartsbisschop coadjutor Mgr. Alfrink gezien. Tijdens de zitting in Amsterdam is weliswaar gesuggereerd, dat door de houding van verdachten „onder wie enige religieuzen", de Katholieke Kerk in opspraak zou zijn gebracht doch wie de zaak beziet in het licht van een zielsconflict 'en hoe kan men haar in alle eerlijkheid anders zien? zal begrijpen dat in deze ook ker kelijke autoriteiten terughoudend heid betrachten. Soekarno werd plotseling generaal! Defensie-inspanning mag niet verminderen De Navo-opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther, heeft Dinsdag op een bijeenkomst van minister van defensie en stafchefs van Navo-landen verklaard, dat de Navo-strijdkrachten zowel wat omvang als kwalifteit betreft, achter zijn op de tijdschema's. Hij meende, dat de defensie-inspan ningen van de Navo-landen eerder vergroot dan verkleind moeten worden. Op een vraag van een minister omtrent de terugtrekking van Franse troepen, voornamelijk uit de Navo-Iinies in Zuid-Duitsland, ter versterking van de Franse troepen in Noord-Afrika, antwoordde Gruenther, dat hoewel reeds maatregelen genomen zijn om de tekorten aan te vullen met Franse reservisten, het defensievermogen kleiner is geworden. De generaal wees er op, dat de Navo-plannen zijn gebaseerd op zo min mogelijk troepen en dat daarom deze troepen van het hoogste gehalte moeten zijn. Hij ge loofde, dat een onrustig en onveilig Noord-Afrika een bedreiging voor de uitvoering der Navo-plannen betekent. Volgens Gruenther is de luchtver- ten van de V.N. in Korea zal zo spoe- dediging een der zwakste punten van dig mogelijk worden teruggetrokken. Deze maatregelen zijn het gevolg van de anti-Griekse betogingen in Turkije, waarvoor Griekenland nog geen genoegdoening heeft gekregen. zijn commando. De grootste zwakheid ligt in het huidige verouderde com mandosysteem en het gebrek aan een goede waarschuwingslinie. De opperbevelhebber sprak niette min overtuigend uit, dat de Navo reeds veel vorderingen heeft gemaakt en dat het Westen de overwinning zou behalen als vandaag een oorlog zou uitbreken. Deze toestand geldt echter slechts voor het ogenblik, al dus Gruenther, de Navo-landen kun nen zich niet veroorloven een defen sie-inspanning in de toekomst te ver minderen. Volgens waarnemers in Parijs wordt er thans ongewoon veel publiciteit gegeven aan de verklaringen op de geheime vergaderingen, omdat men de idee wil tegengaan, dat een nieuwe politiek van de Sowj et-Unie bete kent, dat het Westen zich militair kan ontspannen. Hoe het niet moet Griekenland zal niet deelnemen aan de oefening „Red Trident Two", die later in de maand door de Noord- atlantisohe-Verdargsorganisatie zal worden gehouden, en het Griekse infanteriebaltaljon bij de strijdkrach- Het overleg tussen de Britse gou verneur van Cyprus, Sir John Har ding, en aartsbisschop Makarios, lei der van de beweging van de Cyprio tische Grieken voor aansluiting van Cyprus hij Griekenland, is vastgelo pen. Dit is op Cyprus officieel bekend gemaakt. De twee partijen hebben opnieuw wederzijdse standpunten bekeken, maar geen overeenstemming bereikt. Intussen zendt Engeland steeds meer troepen naar Cyprus. Het eer ste bataljon van de Gordon Highlan ders ongeveer 600 infanteristen heeft bevel gekregen zich binnen 48 uur op een basis van de Engelse luchtmacht te verzamelen. Vrijdag zal het vandaar naar Cyprus vertrek ken. Rusland heeft ingestemd met het fc gissel van een internationale in stantie voor de atoomenergie die het beheer zou voeren over een „atomen- voor-de-vrede-programma", maar het heeft uitgebreide bezwaren tegen het statuut dat voor de instantie wordt voorgesteld. Een woordvoerder van de Ver. Na ties vermoedde, dat een van de Rus sische voorwaarden zal zijn dat het bureau, onder controle zal komen te staan van de Veiligheidsraad met zijn vetorecht. Hij zei dat de Westelijke mogendheden dit niet kunnen aan vaarden. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsow heeft volgens U.P. aan de politieke commissie van de Verenigde Naties meegedeeld, dat communistisch Chi na een stem dient te hebben in het internationale lichaam. Hij stelde voor dat er een conferentie van alle betrokken landen zou worden bijeen geroepen. Thans Algerijns beleid De Franse Nationale Vergadering is gisteren het tweede critieke debat binnen een week begonnen over de Noord-Afrikaanse politiek van de re gering: ditmaal over Algiers. Maar premier Faure treedt de parlemen tariërs met hernieuwd prestige tege moet met de overwinning van Zon dag over zijn politiek in het protec toraat Marokko. Dertien interpellaties werden reeds voor het debat ingediend. De uitein delijke stemming wordt niet voor Donderdagnacht verwacht. Ditmaal zullen de sociaal-republi keinen (Gaullisten) die het kabinet- Faure verlieten uit protest over de Marokkaanse politiek, Faure steu nen. De gouverneur-generaal, Jasques Soustelle, de auteur van de economi sche,, sociale en onderwijshervormin gen in Algiers, is immers een Gaul list. Soustelle heeft zich naar Parijs toegeven om het debat in de Nationa le Vergadering van dichtbij te vol- gen. Premier Faure zat niet in de rege- ringstoank. Hij had zich laten veront schuldigen omdat het debat van vo rige week over Marokko hem zoveel tijd had gekost, dat hij met zijn werk was achtergeraakt. De minister van Binnenlandse Zaken, Maurice Bour- ges-Manoury, nam zijn plaats in de regeringsbank in. NOG ALTIJD GEVECHTEN IN ALGERIJE. Intussen blijft het nog roerig in Algerije. Bij een gevecht tussen Fran se troepen en een grote groep op standelingen nabij Ain el Fadja in Oostelijk Algerije zijn Dinsdagavond acht opstandelingen gedood en zes gevangen genomen. In hetzelfde ge bied hebben groepen opstandelingen aanvallen gedaan op verschillende boerderijen van kolonisten. Een Europese kolonist werd gedood. Een andere groep opstandelingen hield een autobus aan op het traject Constanino-Collo en doodde de Euro pese conducteur. De Islamietische chauffeur en de t>assagiers vlucht ten. De ernstige man met het reeds wat terugwijkende haar en in militaire uniform achter microfoons is Indonesiës president Soekarno. Het merk waardige van deze foto i$, dat Soekarno erop voorkomt zonder de gebruike lijke Moslemse hoofdbedekking, zoals vice-president Hatta naast hem, die draagt. Soekarno verbaasde trouwens de toeschouwers op de dag van het leger, waarop deze foto werd gemaakt, door te verschijnen in generaals uniform met vijf sterren, compleet met laarzen Oeral-kamp wordt ontruimd Dinsdag is een transport van 167 voormalige Duitse gevangenen, onder wie 51 vrouwen en drie babies, uit de Sovjet-Unie in het Westduitse repa triëringscentrum in het kamp Fried- land aangekomen. Het is voor de eerste maal, dat er zich vrouwen onder de teruggezonde nen bevinden. Een van de teruggekeerde vrou wen heeft verslaggevers medege deeld, dat zij het einde heeft gezien van een „dodentocht" in 1945 van Torgau (Duitsland) naar Inta (Sibe rië), die slechts door 63 van de 2.000 vrouwen, die zich aanvankelijk in het transport bevonden, werd overleefd. Een andere vrouw, die vijf jaar in het kamp te Workoeta opgesloten is geweest, zeide, dat bij aankomst in het kamp de toestand „onbeschrijfe lijk" was. Zij heeft met 150 vrouwen in één hut moeten wonen, waarin iedere vrouw niet meer ruimte had dan twee planken. Er waren twee la gen slaapplanken boven elkaar. In 1953 werd de toestand beter: het aantal gevangenen werd kleiner doordat een aantal Russinnen werd Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging van Letterkundigen heeft een aantal letterkun digen in de Utrechtse Stadsschouwsburg een voordracht voor de schooljeugd gehouden. We zien op deze foto de dichter Geerten Gossaert aan het woord; verder v.l.n.r. Godfried Romans, dr. P. H. Ritter Jr., prof. Donkersloot en de dichter Jan Engelman. Duizendend mannen en vrouwen stroomden gisteren naar het huis van een katholiek gezin in de Noordengel se stad Newcastle om met eigen ogen het wonderlijke verschijnsel te zien van een wenend Maria-beeld. Volgens een bericht in de „Volks- krant" vertelde de bewoonster van het huis, mevrouw Taylor, dat zij het beeld negen jaar geleden gekocht heeft. De ogen der madonna waren toen gesloten. Maandagavond zag zij I het linkeroog van het beeld plotse- j ling opengaan; er vloeiden tranen uit. Toegesnelde buren, katholieken j en protestanten, en een priester con- j stateerden het vreemde verschijnsel. Van Dinsdagmorgen af wachtten honderden nieuwsgierigen geduldig op hun beurt om tot het huis te wor den toegelaten. In de avond, toen de arbeiders terugkeerden uit de haven van NewCastle, werd de wachtende rij honderd meterlang. Zes politie mannen waren doende met het hand haven van de orde. De bewoner van het huis moest door een venster bin nenkomen. De nieuwsgierigen werden in kleine groepen toegelaten. Som migen waren alleen verbaasd; ande ren verlieten het huis met tranen in hun ogen. Zij spraken van een won der of van een onheilspellend voor teken". vrijgelaten en de overigen kregen beddelakens, werkloon en meer zeep. Volgens vrijgelatenen hebben de Russen een begin gemaakt met het terugtrekken van alle buitenlandse gevangenen uit een groot strafkamp in het gebied van Inta in de Noorde lijke Oeral. Ontstemming over de volkspolitie. De oud-krijgsgevangenen van alle transporten, die tot dusver te Fried- land zijn aangekomen, zijn zeer ont stemd over de behandeling die zij op doorreis van de Sovjet-Unie naar West-Duitsland in Oost-Duitsland hebben gekregen. Alle pogingen van de burgerbevol king om met de oud-krijgsgevange nen te praten, werden door de volks politie voorkomen. De vrijgelatenen kregen geen maaltijd en werden als „misdadigers" behandeld. Zeer veel ^rgernis werd gewekt door het weg nemen van spandoeken, waarop de oud-gevangenen hun vreugde over hun terugkeer tot uiting hadden ge bracht. Herhaaldelijk is het daarbij tot handtastelijkheden gekomen. In vele gevallen kozen Russische officieren, die de transporten begeleidden, par tij voor de vrijgelaten gevangenen. Volgens een eerste berekening van deskundigen omvatten bij de nieuwe indeling der diocesen de Neder landse bisdommen de volgende aan tallen katholieken: bisdom Breda: 390.000: bisdom Haarlem: 570.000: bisdom Rotterdam: 625.000: bisdom Den Bosch: 1.0-30.000: bisdom Groningen: 90.000: bisdom Utrecht: 680.000: bisdom Roermond: 776.000. In totaal komt men aldus tot een i-iamfal van 4.166.000 katholieken in ons land. Rustig herfstweer Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland staat nu al enkele dagen onder invloed van een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot diep in Rusland. In die delen van het hogedrukgebied, waar de lucht vol doende vocht bevat, ontstaat 's nachts mist. Dit is nu het geval in het grootste deel van Noord-Duitsland, in ons land en in Zuid en midden-En- geland. De zon bezit nog voldoende kracht om de mist overdag op te doen lossen, maar in het uiterste Noordwesten van Duitsland en in onze Noordelijke provincies, waar de mistlaag het dichts is Leeuwarden meldde om 9 uur vanmorgen een zicht van slechts 20 meter gelukt dit slechts ten dele. In de gebieden met hardnekkige mist komt de temperatuur slechts met moeite tot 14 of 15 graden, elders, waar de zon langdurig schijnt, stijgt het kwik tot omstreeks 19 graden. Op de oceaan is de depressie activiteit de laatste dagen klein. Bo vendien zien de depressies geen kans tot in onze omgeving door te drin gen. Integendeel, het hogedrukgebied boven Europa versterkt zich nog in Westelijke richting. In verband hiermede is er nog geen weersverandering in zicht en kan morgen en wellicht ook overmorgen op aanhouden van het rustige herfst weer worden gerekend. HOE wordt 'iet weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 2 10 uiur). j WEINIG VERANDERING In de r.acht en ochtend op vele plaatsen mist. Daarna over het algemeen zonnig. Weinig wind. Weinig verandering in tempera- y tuiur. 13 Oct. zon op 7.01, onder 17.55 u.; maan op 4.21, onder i6.34 u. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCH EN WENEN INNSBRUCK ROME AJJACIO MALLORCA geheel bew. 16 C nevel 15 motregen 15 nevel 18 mist 14 mist 15 nevel 22 mist 19 mist 18 onbewolkt 21 mist 14 0 zwaar bew. 20 motregen 19 nevel 15 mist 14 mist 19 nevel 21 zwaar bew. 17 licht bew. 21 onbewolkt 26 K o r r e 11 i e Men is met niets zo gul als met I raadgevingen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1