Polyvalent Tomateninvoer en teeltrecht onderwerpen van discussies IrH* F+ Hopster sprak voor jubilerend Alphense Boys wast beter in ai ie opzichten VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KRING „DE VENEN" VAN L.T.B. Waarborginstituut in nieuwe vorm Gisteravond vergaderde de Kring deze bepaling zijn tal van tuinbouw- „de Venen" van öe L.T.B. in cafébedrijven uitgesloten van stemrecht Hoogendijk te Langeraar onder voor- j in de polders. Op dit voorstel hebben zitterschap van de heer G. Kerkvliet. Prov. Staten géantwoord dat dit het Van alle aangesloten afdelingen t.w. eerste voorstel was tot wijziging. Roelofarendsveen, Langeraar, .Aar-Algemeen was men van oordeel dat landerveen, Noorden, Nieuwveen en De Kwakel waren afgevaardigden aanwezig. Verder waren aanwezig ir. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouw- consulent. de heren Baars en Vijver berg van het hoofdbestuur der L.T.B., Y. Flapper en G. Eibers resp. hoof den van de tuinbouwscholen te Roe lofarendsveen en Ter Aar. Allereerst werd kennis genomen van de inhoud van een circulaire in zake de heffing Landbouwschap. Over dit punt is er nog geen over eenstemming tussen de S.E.R. en het •bestuur van het Landbouwschap. Laatstgenoemde wil dit handhaven op 90 terwijl eerstgenoemde 50 voorstaat. Verder wordt gevraagd om voor 15 Dec. wijziging in de bedrij ven op te geven in verband met de contributieheffing. Dan is het punt Sociale voorzienin gen voor vakgroeps- en algemene vergadering aan de orde. Er zijn bij de secretaris weinig voorstellen in gekomen. Maar toch leverde dit agendapunt veel bespreking op. Van de afd. Nieuwveen was er een voor stel om de sociale voordelen die werknemers genieten ook voor tuin ders in het leven te roepen. Op zich zelf achtte men dit voorstel vaag. De heer Jac. Fransen gaf er een toelich ting op, en hieruit viel op te maken dat men de bedoeling kan samenvat ten in de bevordering tot betere so ciale voorzieningen. De heer Vijverberg zeide, dat de K.N.B.T.B. de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen wil koppelen aan de invoering der oudersdomsvoorzie- ining. De invoering hiervan is te ver wachten in 1957. De vergadering kan zich met dit voorstel verenigen, doch de afdeling Nieuwveen werd ge vraagd om nadere concretisering. Tomaten-kwestie. De afdeling Langeraar had geen voorstellen maar wel enige punten ter bespreking. In opdracht van de ledenvergadering bracht de heer J. Th. Volgering deze ter tafel. Aller eerst de import van Belgische toma ten, die naar men meent de prijs van dit product ongunstig beïnvloedt. De mening leeft, dat nu het Westland geen of hoegenaamd geen tomaten meer heeft men de invoer maar toe laat. Het heeft de schijn, dat de Bel gische regering meer haar tuinbouw beschermt dan de Nederlandse. Ook de invoer van Italiaanse tomatenpu ree wordt besproken. Ir. v. d. Helm gelooft, dat de grootste oorzaak van de prijsdaling wel ligt in het feit, dat in vrijwel geheel Europa, door het gunstige weer, de natuurtomaten een goede oogst hebben gehad. Aan in voer van enige betekenis gelooft spr. niet. Het moet wel gaan over na tuurtomaten want België heeft zeer weinig glastomaten. Wat de tomaten puree betreft zijn er door de K.N.B. T.B. wel stappen ondernomen om de invoer tegen te gaan maar zonder succes. Een ander punt was de minimum prijzen van de augurken. Deze zijn naar veler mening te laag. De oplos sing van deze kwestie isi een aange legenheid van veilingen en Centraal Bureau van Veilingen. Op voorstel van de heer Verdel zal het kringbe- stuur deze zaak eens van verschil lende kanten te bestuderen. Tuinbouwscholen. De toelating van leerlingen op de tuinbouwscholen na het 6e leerjaar is ook een verlangen van veel tuin ders. De heer Eibers deelde mede dat verwacht mag worden dat binnen enige jaren de leerlingen na het doorlopen van de 6e klas zullen mo gen worden opgenomen. De heer Eibers sprak hierna zijn teleurstelling uit over het feit, dat het niet mogelijk was gebleken een Tuinbouwvakschool te stichten; er varen slechts 5 leerlingen uit Ter Aar en 1 uit Roelofarendsveen die zich hadden gemeld. Ook ir. v. d. Helm vond dit erg jammer. De jon gens krijgen hier een zeer nuttige opleiding. De ontwikkeling is naast theorie vooral gericht op de nractijk. De heer Th. v. Veen sprak over contractteelten voor conservenfabrie- ken. Het is echter gebleken dat het toegestane percentage lang niet is benut. De afd. Kwakel besprak de uitbreiding van sierteeltrecht voor jonge tuinders. Hierover ontstond een uitgebreide bespreking. De materie blijkt zeer ingewikkeld te zijn en veie facetten te hebben. Men klaagt ook. dat men het met de gestelde Iets anders is of men stappen wil ondernemen om het W.I- Veenstreek te laten voortbestaan. Maar door de verandering van de garantiepercen tages acht men dat de garantiegeven- de lichamen hierin weinig aantrek kelijks zullen vinden. De risico's zijn Rijk nu 30 nieuw 50 Provincie nu 20 nieuw 15 Gemeenten nu 20 nieuw 15 Veilingen nu 15 nieuw 10 Boerenleenbanken nu 15 nieuw 10 Aan het einde der lange vergade ring kwam nog een zeer belangrijk punt ter sprake door de heer J. v. Eijk uit Nieuwveen. Het gaat over stemrecht in de polders. Men heeft in een polder voorgesteld om het aan tal stemgerechtigde ingelanden uit te breiden door stemrecht te verlenen aan eigenaars met een Y- h.a. of meer Nu moet men 1 h.a. bezitten. Door dit voorstel steun verdient, eisen niet altijd zo nauw neemt. Op een punt is men het echter wel eens n.l, dat het sociaal gezien verant woord is om aan jonge kwekers een teeltrecht te verschaffen. Misverstand. De heer Sassen komt op tegen een resolutie van de kringen Westland en Veenstreek. De voorzitter legt ech ter een verklaring af waaruit blijkt dat er een misverstand in het spel is. De resolutie moest zijn van de Kring Westland en afdeling Roelofarends veen. Hiermede was de zaak opgehel derd doch de heer Sassen kon zich niet op alle punten met de inhoud verenigen. De heer Verdel verklaart nog hoe men tot de omschreven voorstellen is gekomen. Het betreft een z.g. ver geten groep die naast de jongeren ook recht heeft op uitbreiding. Dit zijn de kwekers met minder dan 2250 m. Deze groep omvat 3900 kwekers. Hieronder zijn veel hoveniers, die eigenlijk geen toewijzing behoren te ontvangen. Daarom zijn de volgende be palingen gemaakt; 1. Men moet in het bezit zijn van ten minste 1000 en ten hoog ste 2249 m. 2- Behoren tot de leeftijdsgroep tussen 21 en 35 'jaar. 3. Het teeltrecht binnen 1 jaar benutten. 4. Dit aanvullend teeltrecht is onverkoopbaar en onverhuur- baar- 5. Indien men toch teeltrecht verkoopt wordt de vergunning ingetrokken. De heer Baars vraagt aan de Bloe mistenafdeling bestudering van prijs en productie. De prijs vooral omdat de exporteurs te kamp hebben met de afzet in de winter door te hoge prijs der bloemen. Hierdoor gaat het buitenland uitzien naar gebieden waar de productie goedkoper is. Hier in schuilt een ernstig gevaar. Want als men deze afnemers in de winter kwijt raakt dreigt er ook gevaar voor de zomer. Cijfers wijzen reeds in deze richting. Mogelijk kan uit breiding van de aanvoer in de win ter hier goed werken. Waarborginstituut. Bij de besprekingen tijdens de rondvraag was het Waarborginsti tuut zeker het voornaamste. Aller eerst was daar de vraag in hoeverre bet mogelijk is dat jonge tuinders door het W.I. worden geholpen een bedrijf te beginnen. Uit het ant woord van ir- v. d. Hélm bleek, dat het W.I. was bedoeld om vakbekwa me tuinders te helpen aan de moge lijkheid om zich een behoorlijk inko men te verschaffen uit hun bedrijf- Hieronder vallen jonge tuinders niet. Wel is men soepel geweest soms ten cpzichte van beginners als na een of meerdere jaren bleek dat zij hulp waard zijn. De heer F. Sassen be sprak de verdwijning van het W.I. Veenstreek dat zich zal oplossen in het Provinciaal Waarborginstituut. Spr. betreurde dat deze streek niet in het bestuur vertegenwoordigd is. Hij wil uitbreiding met een lid uit de Veenstreek. Uit de bespreking viel te concluderen dat dit niet te verwezenlijken zal zijn. weth. A- J- Dekker (ook weth. Dee- renberg was aanwezig). Het gemeen tebestuur heeft belangstelling voor de lichamelijke en geestelijke vorming van de jeugd. Het is ten volle van de belangrijkheid van een vereniging als de AB overtuigd, 't Gaat om de karaktervorming en spr. kan persoon lijk de waarden van de specifieke ka tholieke vereniging aanvoelen. Namens het gemeentebestuur felici teerde spr. de jubilerende vereniging en dankte voor ham bijdrage in de goede vrijetijdsbesteding. De voorstelling van zaken, als zou de gemeente zich weinig gelegen la ten liggen aan de voetbalverenigin gen, weerlegde spr. door de medede ling dat de gemeente voor ARC en Alphia voetbalterreinen heeft aange legd hetgeen de gemeente 10.000 per jaar kost, waarvan er slechts 1900 terugkomt. Voorts deelde weth. Dekker mee, dat bij het gemeentebestuur in ver gevorderde staat van voorbereiding staat de stichting van een gemeente lijk sportpark om ook de vereniging „Alphen" en „Alphensche Boys" te helpen. Waardering van de deken. Een woord van gelukwens werd vervolgens gesproken door deken L. H. M. Nieuwenhuizen. De AB noemde spr. een belangrijke vereniging, in het bijzonder, om het hierbij in de eerste plaats gaat om de karakter vorming. Tegenslagen in 'het leven zijn goed voor de vorming van ka rakters. Ook de vereniging zelf heeft veel tegenslagen moeten incasseren en dat kan geen kwaad. Maar ook de technische prestaties mogen niet wor den verwaarloosd. Daarom is trainen belangrijk. Het kerkbestuur wil het trainingsfonds gaarne steunen, zegde de deken toe en vroeg waardering hiervoor van de leden door de trai ningsavonden voltallig te bezoeken. De deken wenste in alle opzichten goede vooruitgang toe. Dc g.a. kapelaan L. M. G. Biemans sprak een woord dat zuur en zoet was. Zoet is er veel. Er is gewerkt, geofferd en gezwoegd, om de AB tot Helm gaf een toelichting. een vereniging te maken, die er zijn Ir. v. In het bestuur zijn vertegenwoordigd de garantiegevende lichamen. Dit zijn Rijk, Provincie, Gemeenten, Boeren leenbanken, Veilingen, en als geen risico dragende, drie vertegenwoor digers van de standsorganisaties. De verandering is volgens hem niet zo groot De plaatselijke commissies blijven bestaan en werken zoals al tijd. De viering van het 25-jarig bestaan van „Alphense Boys" is Donderdag avond in hotel „Centraal" ingezet met een stijlvolle herdenkingsvergadering. Hiervoor was belangstelling van ker kelijke en wereldlijke autoriteiten. Groot was ook de deelname van voetbalverenigingen ter plaatse en van de verenigingen waarmede de Al phense Boys o.m. in competitiever band contact heeft. Daarnaast waren bewijzen van medeleven in de vorm van bloemen en in geschriften. De hoofdschotel was ongetwijfeld de toe spraak van ir. H. F. Hopster (rector van het R.K. Lyceum te 's-Hertogen- bosch) die voorzitter is van de K.N. V.B. De heer G. J. Winninghoff, voorz. van de jubilerende vereniging, uitte waardering voor het doorzettingsver mogen van de pioniers, die vooral in de eerste tien jaren heel veel offers hebben gebracht en dankte de ker kelijke overheid alsmede enkele parti culieren die hij de financiële steun pilaren noemde. De technische resultaten zijn in die 25 jaren niet zo denderend geweest, moest de voorz. eerlijkheidshalve be kennen. Ook in sportiviteit is de ver eniging helaas wel eens tekort ge schoten. Het is dikwijls een vallen en opstaan geweest. Van de L.V.B. is A.B. geen gemakkelijk kind. Spr. deed een beroep op het ge meentebestuur om de a.s. verhuizing r.aar een nieuw terrein financieel dragelijk te maken. Als de financiële consequenties zo zullen zijn als voor de zusterverenigingen ARC en Alphia waren, dan zou zulks voor de AB een noodzakelijke liquidatie betekenen. Toespraak ir. Hopster. Ir. Hopster belichtte het sportpro- bleem in Nederland en stond lang durig stil bij het vraagstuk van de jeugdleiders. Ongeveer 70 jaar gele den, sedert de voetbalsport uit En geland naar ons land werd overge bracht, speelde men uitsluitend uit liefhebberij. Twintig a dertig jaar later bleek de voetbalsport een heel grote aantrekkingskracht op de jeugd te hebben gekregen. Nog een aantal jaren later was het al een probleem geworden voor de verenigingen. Het jeugdprobleem deed zijn intrede in de sport. Men had leiders nodig en uit die tijd dateert de oprichting van de confessionele en politieke bonden, de Katholieke, de Protestant Christe lijke en de arbeiders sportbonden en verenigingen, die uitgroeiden tot machtige organisaties. Dat zulks goed is gezien onderstreepte spr. Immers de sportbeoefening is niet los te ma ken van de principiële kanten van het leven. Om deze redenen hebben de jeugdleiders in de sportverenigin gen een verantwoordelijke taak. De morele kracht, die de leden in het leven meekrijgen, is belangrijker dan de technische sportprestaties die men verricht. Leider te zijn van een sport vereniging is moeilijker dan van een andere jeugdvereniging, omdat bij de sport grote gevaren aanwezig zijn, mede door de competitie-systemen. Het funeste is vaak het gevaar dat dreigt van de zijde van het publiek dat langs de lijn staat. Omdat prima jeugdleiders minstens even belangrijk zijn als een degelijk bestuur, zou spr. gaarne zien, dat de gemeentebesturen de vergoedingen voor de opleiding hiertoe voor haar rekening namen. Het is nuttig en no dig ifet èn regering èn gemeentebe sturen voldoende begrip gaan tonen voor de voetbal sport. Spr. prees het werk van de AB dat uiterst nuttig is geweest, aldus ir. Hopster voor de vorming van de jeugd tot goede kernen van de maat schappij. De heer Winninghoff bood ir. Hop ster een Delftsblauw asbak aan van de „Porceleine fles". 1 Steun van overheid. Nanjens het gemeentebestuur sprak mag. Hij feliciteerde het bestuur er mee. Het is jammer dat de resultaten niet beter zijn. De hele mentaliteit moet verbeterd worden en een inni ge samenwerking moet komen tussen vereniging en huisgezinnen. Een ver beterde sportiviteit moge een toe komstgeschenk zijn, evenals een lief devolle verhouding op de velden. Mr. De Jong, voorz. van de LVB, prees de leiding die van de heer Win ninghoff uitgaat en bood de vereni ging een herinneringsplaquette aan. Verder spraken nog de heren Du- see als afgevaardigde van de Ned. Kath. Sportbond en namens de scheidsrechterscommissie Leiden, A. J. Breukel, die vóór de heer Winning hoff 12 jaar lang voorz. is geweest. (Spr. bood een voetbal aan), A. Post namens Alphia die eveneens een voet bal aanbood, H. Vellekoop namens ARC, A. Hoogduin namens de R K. Sportvereniging „Wilskracht", Th. Hij dra namens de v.v. Altior, terwijl ook het bestuur van „Alphen" zijn gelukwensen aanbood. Vele andere verenigingen deden zulks met bloe men of schriftelijk. De heer Winninghoff sprak tot al len een dankwoord. Alphense bridgeclub. De uitsla gen van de Alphense Bridgeclub, na drie wedstrijden, luiden: Groep wit: ArlemanZijerveld 178.13; Cars j ens Oort 175.28; v. Beestmevr. Straver 152.09; v. Heiningende Vos 150.09; v. d. HorstWalraven 141.98; Meijerv. Wanrooij 130.65; mej. de Rhon HertogeNoordenbos 119.39. Groep rood: mevr. Falkenav. d. Linde 169.43; Harting-Straver 158.23; SmitVerwegen 154.17; v. Winkel Jr Zijerveld 150.90; BróekmanOt- tens 150.49; BahlmannDriehuis 149.00; Starenburg-Stehouwer 116.37; KorenSmit 46.43 (één wedstrijd gespeeld). Groep groen: KosterOudshoorn 63.10; dames HooijerStarrenburg 55.95; de JongLeeuwenhoek 54.17; KromhoutOskam 52.98; BosMei- rik 52.98; CouveeVisser 41.07; Den HertogKroon 40.48; SprangZaal 39.29. Groep zwart: DomburgVink 175.16; Joha—Sakko 172.86; v. d. Leedenmevr. Seppen 152.07; Oppe- laar—Seppen 148.78; echtpaar De Klerk 146.43 (één wedstrijd minder gespeeld 9762); echtp. Van Wijk 140.45; Blomv. d. Hulst 130.31; Van Engelen—Sluys 123.28 (één wedstrijd minder gespeeld 82.19). ALKEMADE Inenting. De inenting tegen pok ken heeft plaats: op Zaterdag 8 Oct. te 12 uur te Oude Wetering, bij dr. A. v. d. Bijl, Kerkstraat 91, Op Dinsdag 11 Oct. te Roelofareidsveen te 14.30 in de Pancratiuszaal. Op Don derdag 13 Oct. a.s. te 14.30 uur in café „De Vergulde Vos' te Rijpwete- ring voor Oud-Ade en Rijpwetering. BODEGRAVEN KAB. Onder leiding van voor zitter, J. Stolwijk vergaderden de leden van de KAB in het parochie huis. De geestelijk adviseur pater Boermans, was verhinderd. In diens plaats was aanwezig kap. J. Voort- wist Als ingekomen stuk werd voorgelezen een schrijven van de bond van musici en artisten (onder afdeling van de KAB), waarin opge wekt werd tot actie om de 400.000 leden te bereiken. Dan volgde een bespreking van het winterprogram. De eigenlijke inzet is de grootse avond op Zondag 9 Oct. als pater H. de Greeve komt voordragen. Op 13 en 14 November volgen twee toneel avonden. Op 30 November komt de heer G. de Vos spreken over een of ander cultureel onderwerp. De kindermiddag wordt gehouden op 11 December. Op 13 Januari volgt de jaarvergadering, terwijl 5 en 7 Februari de toneelavonden zijn 'voor de vastenavond. Sluiting van het sei zoen zal plaats hebben op 23 Maart met een culturele avond. De rondvraag betrof o.a. de toegang tot het parochiehuis en de reisclub. Kap. Voort wist sprak nog even over de oprichting van een z.g. catholica- cluib, die voor ieder toegankelijk is. In bussen voor 35 koppen Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9-45 Coffeïne-vrijf 10.95 (Advertentie.) LEIDERDORP Raadsagenda. Hedenavond komt de raad om negen uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van o.a. voorstel wijziging honden belasting; medewerking aan de ver. voor Chr. onderwijs voor aanschaf fing leermiddelen wegens uitbreiding van het aantal leerlingen; voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van opcenten op de grond belasting; voorstel tot wijziging der subsidieregeling voor het kleuter onderwijs; verhuur garages in Zijl- kwartier; uitbreiding personeel teken kamer; aanbieding gemeenterekening 1954. 0UDE-WETERING KIND LIEP IN HET WATER. Een 4-jarig dochtertje van de heer H. de Jong liep in een zware regen bui te water. Waarschijnlijk had zij haar capuchon te diep over haar ogen getrokken en het water niet gezien. Toevallig zag de heer L. Hoekstra het meisje lopen en achter een paar bomen verdwijnen waarna het niet meer te voorschijn kwam. Met ver eende krachten werd het meisje dat tussen een schuit en de wal was ge vallen weer op het droge gebracht. Auto bijna te water. Toen de be stuurder van een vrachtwagen van de expediteur C. Hoogenboom te Roelofarendsveen even op zijn hor loge keek hoe laat het was, raakte hij de macht over zijn stuur kwijt en reed in de wegberm van het Braas- semmermeer. Ter nauwernood bleef de wagen nog op het droge. De be stuurder kwam er met de schrik van af. Met behulp van een kraanwagen werd de wagen weer op het rechte pad gezet. WGUBRUGGE VEREREND AANZOEK Burgemeester J. C. van Wagenin- gen behoort tot de circa 250 Neder landse burgemeesters, die aangezocht zijn om zitting te nemen in de stem- bureaux voor de op 23 October te houden volksstemming over het Saar- statuut in het Saarland. Met een speciale trein worden de deelnemers op 21 October naar de plaats van bestemming vervoerd. Ook burge meester B. J. Hoogenboom uit Ter Aar neemt hieraan deel. Pré geeft n^t alleen het krachtigste, maar ook het mildste en donzigste was- bad. U kunt er ALLES in wassen, zonder het geringste risico voor Uw wasgoed. FIKS wordt het vuil aangepakt: Dank zij het hoge bevochtigings vermogen van het polyvalente Pré-wasbad wordt ook het vuil tussen de allerkleinste vezels direct aangepakt. FIKS wordt het vuil losgemaakt: Even fiks als Pré het vuil aanpakt wordt het ook losgemaakt en door de polyvalente werking in minieme deeltjes gesplitst. FIKS wordt het vuil verdreven: Als een mag- /<fcn neet trekt Pré alle vuil uit het wasgoeddit I wordt nu volkomen in het polyvalente Pré- wasbad gebonden, zodat het zich niet meer op het goed kün vastzetten. Polyvalent Pró - het wasmiddel der wetenschap

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8