Afgezant van het rijk der schimmen verovert in levenden lijve ons land MAGGI BOUILLON ALLEEN DE HARING LACHTE NIET! Fietsend en brommend Europa Premies vrijwillige verzekering niet op korle termijn verhoogd Veertig jaar Nederlandse kath. Middenstandsbond in Maastricht Voorlichting aan de Middenstand VRIJDAG TOCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Stanng Jlage in S)en Slaag. Danny Kaye verorberde gistermid dag in Pulchri Studio te Den Haag voor de eerste maal van zijn leven een Hollandse zoute haring en zijn commentaar erop was: „Ik heb nu een klein proefje van Holland gehad en ik moet zeggen dat het me best bevalt". Die haring at hij aan het slot van een bijeenkomst van het contact centrum op voorlichtingsgebied, waar journalisten en voorlichters bij een waren om vragen te stellen en zich te amuseren met de scherts en snedigheid van de Amerikaanse ac teur, die thans ten behoeve van en met een film van het kinderfonds der Verenigde Naties door Europa reist. Tussen zijn rake antwoorden door kon men echter ook de gevoeli ge en meevoelende mens Kaye be luisteren en de warmte waarmee hij dit werk voor «kinderen over de ge hele wereld doet. „Kinderen weten niets van politie ke problemen", zo zei hij, „zij weten vaak alleen wanneer hun buik leeg is. Kinderen over de hele wereld rea geren emotioneel gelijk en ik geloof dat kinderen geleerd wordt, dat ze vooroordelen hebben. Uit zich zelf hebben ze zeker niet". Eerlijk ruilen! Vlot noemde hij een grote reeks steden op waar hij thans reeds ge weest is. Er volgen er nog een paar en „daarna ga ik waarschijnlijk naar het ziekenhuis". Nederland bereikt hij van Helsin ki uit en zeer geïmponeerd was hij door de Finse sauna. „Hebben ze u wel eens tegen de muur gezet en met takken geslagen? zo vroeg hij zijn gehoor. En op een vraag van een journaliste, die informeerde, wat hij tot dusverre' in Nederland had ge daan, antwoordde hij: „Dat wil ik u wel vertellen, maar dan moet u me ook vertellen, wat u hebt gedaan". Van alle politieke kwesties distan- cieerde hij zich onmiddellijk, het ging hem uitsluitend om het lot van de kinderen en daarvoor maakt bij zich nu reeds 15 jaar zeer verdienstelijk. Donderdagmiddag vond in het Me tropol Tuschinsky Theater in Den Haag de première plaats van Danny Kaye's filmpje „Kinderogen lachen weer". Deze premiere werd o.a. ook door H. M. de Koningin bijgewoond; we zien op deze foto de Koningin, vergezeld van Danny het theater verlaten tussen een erewacht van klepperende kinderen door. tUJLUvüdsL jolobLutL In Metropole. „Kinderen en groten hebben het zelfde gevoel voor humor", vertelde Danny Kaye, toen hij na vertoning van de film „Kinderogen glunderen weer" een gesprek had met H. M. Koningin Juliana in het Metropole theater in 's Gravenhage. Het was niet de eerste maal, dat Danny Kaye de Nederlandse vorstin ontmoette, want op de reis, die Ko ningin Juliana en Prins Bernhard enkele jaren terug door de Verenig de Staten maakte, is hij in Holly wood aan beiden voorgesteld. Voordat hij naar het Metropole theater ging, had Danny Kaye aan enkele persmensen verklaard: „Ik heb grote bewondering voor de inia- tieven van Uw Koningin op verschil lend gebied en in het bijzonder op dat van de vluchtelingen." Voordat Danny Kaye in de ko ninklijke loge arriveerde, had hij op het toneel twee kleppers met inscrip tie „Unicef Holland. 6 October 1955" ontvangen als besluit van zijn bij drage aan het programma dat het kleppersensemble „de Haagse Ooie vaartjes" had gegeven. Hij stond daar temidden der kinderen op het toneel en paste zich op zijn eigen wij ze aan dit muzikale groepje aan, on der luid gelach van het publiek in de zaal. Steun voor millioenen. Daarna kreeg men echter een an dere Kaye te zien, een serieus man, die met warmte sprak over het werk van de „Unicef" en betoogde dat wij, ouderen, verantwoordelijk zijn voor het lot van de kinderen over de ge hele wêreld. Tevoren had mr A. M. Joekes, voorzitter van de „Stichting Neder lands comité Unicef" reeds in het kort het doel van de organisatie ge schetst en het zegenrijke werk dat zij verricht voor 600 millioen kinderen op de wereld, die leven onder de dreiging of druk van ziekte of on dervoeding en dit op een totaal van de 900 millioen kinderen die er op de wereld zijn. Het Kinderfonds heeft thans reeds hulp verleend aan millioenen kinde ren en moeders in meer dan 100 lan den en gebieden. Tijdens de voorstelling van de film zat Danny Kaye naast H. M. de Koningin en bij het verlaten der zaal gingen beiden door een haag^van meisjes van het kleppersensemole. H. M. de Koningin zal Zaterdag op Soestdijk de heer Maurice Pate, de directeur van „Unicef" ontvangen, die verhinderd was gisteren in Den Haag aanwezig te zijn. PRUS PER DOOSJE 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN ZO ZUIVER ALS GOUDmtttiBB (Advertentie.) PRINS BERNHARD IN GENEVE. Kort na het. middaguur is op het vliegveld Genève-Cointrin aangeko men Prins Bernhard, die, zoals be kend, te Genève een bijeenkomst van de „Fondation Europeenne de la culture" zal bijwonen. De Prins, die de regeringsdakota zelf bestuurde, werd vergezeld door de heer Paul Rij kens. BEJAARDE VOETGANGER GEDOOD. Gisterochtend is de 70-jarige heer M. Postma uit Diemen, die van zijn woning uit de Rijksweg aldaar wilde oversteken, door een uit de richting Amsterdam komende personenauto gegrepen en tegen het wegdek ge slingerd. Met gebroken benen en een schedelbasisfractuur word de oude man naar het O.L.V. Ziekenhuis in Amsterdam vervoerd, waar hij aankomst is overleden. Volgens oog getuigenverklaringen zou de bestuur der van de auto geen schuld treffen. De fiets is in ons land een bijzon der populair vervoermiddel en het lijkt wel of iéder kind reeds in de wieg een fiets krijgt opdat het vooral niet teveel waarde zal hechten aan het lopen, want de rechtgeaarde Ne derlander pakt reeds voor een af- Voorzitter Ziekenfondsraad De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft aan de fondsen medege deeld, dat het besluit van enige alge mene ziekenfondsen, om met ingang van 9 October de premie der vrijwil lige verzekering belangrijk te verho gen, niet uitgevoerd kan worden. Op zo korte termijn kan de vereiste goed keuring niet verleend worden daar eerst onderzochj moet worden of de verhoging noodzakelijk is. De voorzitter heeft de fondsen er Huldigingen en felicitaties i 1 Feestgave f 25.000 door F. de Hosson aangeboden Het 40-jarig bestaan van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond dat gisteren in aansluiting op het 17e nationale congres van Woensdag, te Maastricht is gevierd, is 's morgens ingezet met een Pontificale Hoogmis ia de Sint Servaaskerk. Mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, celebreerde deze plechtig heid, waarbij hij werd geassisteerd door de bondsadviseur van de jubi lerende organisatie, prof. dr. A. A. Ariëns, door de Limburgse bondsad viseur en de Maastrichtse afdelings adviseur. In de met bloemstukken versierde feestzaal van het Staargebouw is 's middags een feestvergadering ge houden, waarin de bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, een rede hield waarin hij sprak over de herdenking van de 40 jaren katholieke midden standsbeweging in ons land en op wekte tot bezinning op katholieke idealen en beginselen. De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. G- J. M. Veldkamp, sprak namens de regering. De hoofdaalmoezenier van de ar beid in Limburg, mgr. K. Roncken, heeft een feestrede gehouden, waarin hij betoogde, dat de katholieke orga nisatie een vormingsinstelling is voor christelijke maatschappelijk en eco nomisch denkende personen en dat in deze geestelijke achtergrond voor sociale organisaties het probleem ligt van de katholieke emancipatie. TV-toestel en Gregorius. Op voorstel van de bondsvoorzit ter zijn telegrammen van hulde en trouw verzonden aan de Koningin en de Paus. De ondervoorzitter van het bonds- bestuur, de heer T. H. Hooy, huldig de daarna in warme bewoordingen bondsvoorzitter Koops, die in talloze organisaties, comité's en instellingen de middenstandsbelangen in ons land heeft behartigd gedurende 25 jaar als bestuurslid van de katholieke mid denstandsbond, waarvan 20 jaar als bondsvoorzitter. Als blijk van dank voor de stuwende, offervaardige en enthousiaste leiding bood spreker na- ®anng JCage met de kindexen, uiaawaax dig utexkt mens de bond een televisietoestel aan. Mgr. Hanssen opende daarna de rij van sprekers die gelukwensen richt ten tot de jubilerende bond. Hij deelde o.m. mede dat het de Paus behaagd had een der leden van het hoofdbestuur, de heer T. H. Hooy uit Haarlem, te benoemen tot ridder in de orde van de H. Grego rius de Grote. De heer C- de Jong uit Amsterdam ontving de koninklijke onderschei ding van ridder in de orde van Oran je Nassau. De bondsvoorzitter verleende na mens het bondsbestuur de zilveren legpenning van verdienste van de bond aan enige leidinggevende per sonen in de bond. Feestgave. De heer F. .de Hosson uit Leiden bood als voorzitter van de jubileum commissie namens de bond een be drag aan van 25.000 als eerste feest gave in het bouwfonds voor een nieuw kantoorgebouw van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond. Mr. J, Middelweerd uit Utrecht sprak namens het katholieke bureau voor cultureel en maatschappelijk overleg. Voorzitters van andere landelijke, Belgische en Duitse middenstands bonden voerden nog het woord, waar na een druk bezochte receptie volgde. met klem op gewezen, dat de premie der vrijwillige verzekering voor de meeste gezinnen reeds een zware druk betekent en dat dus verdere verho ging tot het strikt noodzakelijke dient te worden beperkt. Daar het thans nog geheel onzeker is, in welke mate kostenstijging als gevolg van herzie ning der honoraria van de medewer kers in de naaste toekomst is te ver wachten en welke betalingen met te rugwerkende kracht nog moeten worden gedaan, ontbreken voorals nog de nodige gegevens voor een verantwoorde premieverhoging. Bovendien hebben vele fondsen over de afgelopen jaren overschotten gefbOekt op de exploitatie der vrijwil lige verzekering en dient ernstig te worden overwogen, in hoeverre even tuele nabetalingen uit deze over schotten kunnen worden gedekt. Op de fondsbesturen is een dringend beroep gedaan, zich van overijlde premdeherziening te onthouden. OVERNAMEPRIJS BACON- VARKENS VERHOOGD. De ontwikkeling van de varlcens- markt opent voor het bedrijfschap voor vee en vlees de mogelijkheid de overnameprijs voor baconvarkens an dermaal met 5 cent per kg. te verho gen, zodat met ingang van 10 Octo ber a.s. voor baconvarkens in de tweede kwaliteitsklasse 2.30 per kg. koud geslacht gewicht zal wor den betaald. Het verschil tussen richtprijs en overnameprijs van de tot baconver werkte varkens, dat van de genoem de datum af 17 cent per kg. zal be dragen, wordt in het vleesfonds ge stort. De geldende prijstoeslagen op het slachten van niet voor de baconbe- reiding bestemde varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 77 kg. blijven ongewijzigd. In de laastgehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is aan de pers verzocht vooral aandacht te wij den aan de gelegenheid, welke thans aan middenstandsbedrijven en kleine industriëen geboden wordt om inlich tingen te verkrijgen over de talrijke overheidsmaatregelen, welke ten aan zien van deze bedrijven zijn getrof fen. Het blijkt n.l. dat \ele dezer be drijven niet voldoende bekend zijn met de inzonderheid financiële en technische hulp, welke van overheids wege geboden kan worden. Dank zij deze voorlichting kan n.l. in tal van gevallen het onkostencijfer worden gedrukt en de productiviteit worden opgevoerd. Voorlichting, afgestemd op ieders bedrijf, is uiteraard van veel groter waarde dan een betoog, dat ook op diverse andere bedrijven is afgesteld. MoCht iemand behoefte hebben aan voorlichting en het adres van de Rijksmiddenstandsconsulent niet we ten, dan kan men zich wenden tot zijn Van het klepperen bracht Danny nou niet zo veel terecht. BLIKSEM IN BOERDERIJ Gistermiddag is tijdens een hevig onweer boven Noord-Holland de blik sem ingeslagen in een berg stro, op •het erf van de boerderij van W. Scher- merhorn aan de Middenweg, in de gemeente Akersloot. De berg stro vat te onmiddellijk vlam en het vuur sloeg over op de boerderij zelf, die geheel uitbrandde. De brandweer van Akersloot, geassisteerd door de brand weer van Alkmaar en De Rijp, heb ben het vuur met 10 stralen bestre den. Middenstandsorganisatie of tot de Kamer van Koophandel, welke hem onmiddellijk de nodige inlichtingen zal geven. Naam en adres van de Rijksmidden standsconsulent voor Zuid-Holland luiden: T. de Boer, Van der Spiegelstraat 12, 's Gravenhage, (telefoon K 1700 399766). Vermist jongetje is verdronken gevonden Gistermorgen zagen bouwvakarbei ders te Enschede een lijkje drijven in een waterreservoir van de N.V. stoomweverij „Nijverheid". De politie werd gewaarschuwd en toen het lijkje op de wal was gehaald, bleek dit het stoffelijk overschot te zijn van de 13- jarige Jan van den Heuvel, die sinds 24 September vermist werd. De jongen, die op de midag van die dag nog in het centrum van de stad was gezien, was daarna plotse ling verdwenen. Uitgebreide naspo ringen werden gedaan en ieder aan wijzing werd nagevolgd, onder an dere ook die van helderzienden. De jongen vond men gistermorgen zon der laarsje, blijkbaar heeft hij willen pootje-baden. Vorige week Donder dag zijn de laarsjes gevonden, doch niemand is op het idee gekomen, dat deze van de vermiste jongen zouden kunnen zijn. De jongen is verdron ken op circa honderd meter afstand van het politiebureau te Enschede. stand van een minuut de fiets en sjouwt liever zijn rijwiel tweehoog naar beneden om een brief op de hoek te posten dan te gaan lopen. Kortom zonder fiets is Nederland Nederland niet meer. Hoe staat het echter met ons veel geliefde rijwiel in de andere landen van Europa? In Europa is er slechts één land dat gelijk staat in zijn be langstelling voor het rijwiel met ons land. Dit land is Denemarken. Ook daar bezitten 450 van enke 1000 in woners een fiets. Dat de bergen nu niet direct een grote hinderpaal be hoeven te zijn voor 't rijwiel bewijst Zwitserland, dat immers 365 rijwie len heeft per duizend inwoners. Hoe wel dit aantal dus een stuk lager ligt dan in ons land en Denemarken, heeft het toch een dusdanige hoogte, dat Zwitserland de andere landen van Europa achter zich laat. Opmerkelijk is het feit, dat de landen waar de wielrensport zo populair is, België en Frankrijk, een laag aantal eigen fiet sers te zien geven. Als het er om gaat om zelf op de fiets te klimmen, schij nen de Belgen en de Fransen toch niet zo sportief. Aangezien in ons land de bromfiets voor de wet ook een fiets is hebben wij in onze grafiek ook het aantal bromfietsen, in verhouding, opgeno men. Voor ons land is het tijdperk van de bromfiets begonnen en ron kend en knallend zoekt dit nieuwe vervoermiddel zich een weg bmhoog. Op elke duizend inwoners vinden wij dan ook naast de 450 fietsers reeds 35 bromfietsers. En gezien de korte tijd dat de bromfiets nog pas op onze wegen is versohenen is dit een verbazingwekkend resultaat. Dit resultaat wordt nog sterker onder streept als wij ons naar de andere landen in Europa gaan kijken. Er is slechts één land, dat ons weet te overtreffen in de opkomst van de bromfiets. Dat land is Frankrijk, waar men op elke duizend inwoners 36 bromfietsen heeft hetgeen dus iets hoger ligt dan in ons land. Voor de rest van Europa is het niet zulk een gunstige lucht voor de brom mers. Denemarken, dat toch zulk een rijwielland is, zou een toch heel wat grotere belangstelling voor de brom fiets kunnen tonen. Per duizend in woners heeft men daar echter nog niet eens één „knallert", zoals daar de bromfiets heet. Alle bromfietsen moeten in Denemarken worden inge voerd en de hoge invoerrechten en de belastingen beknotten dan ook het prille leven van de brommer. Waar in andere landen de verhouding voor de bromfiets eohter niet zo ongum- stig liggen, is de opmars van de brom mer toch wel ver beneden de ont wikkeling in Nederland en Frankrijk gebleven. Bijna de helft van ons volk is bij een fiets of bromfiets betrokken en dat is een verhouding waardoor wij met één grote sprong aan de spits in Europa komen te staan. MINISTER OVER VLEESPRIJZEN. De minister van economische za ken heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Peschar over do ontwikkeling van de vleesprijzen. Hij stelde vast, dat de groothandels- prijzen, voor zover zij het gehele of het halve geslachte dier betreffen, scherp de prijzen af boerderij vol gen, zij het ook, dat enige afwijkin gen geconstateerd kunnen worden in verband met de zich wijzigende op brengst van huiden, afvallen en vette delen. In het algemeen hebben deze producten in de laatste tijd een prijs daling te zien gegeven, voor zover het betreft de groothandelsprijzen voor de afgesneden delen, treden schommelingen op als gevolg van de invloed van export. Bij mogelijkheid van export heeft dit een prijsverho gende werking voor de magere delen, waartegenover gehele of ten dele een tegengestelde prijsontwikkeling zich voordoet ten aanzien van de vette delen. PORTUGESE MATROONS VERONGELUKT. De 23-jarige Portugese matroos J. C. Pecas is Woensdagavond aan boord van het Portugese stoomschip „Sau- dades", dat te Vlaardingen ligt, in een ruim gevallen. Zwaar gewond werd hij naar het algemeen zieken huis te Vlaardingen overgebracht, waar hij in de afgelopen nacht over leed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7