SENATOR Concurrentie is een nood- voorwaarde" zakelijke if E WEET IVOROL: De Tandpasta van standing DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURAN'I l'WEEDE BI.AU I HUN A 3 Grote belangstelling voor congres N.R.K.M. Nadelen zo veel mogelijk opheffen Tot uit Ameland, het noordelijk. ste punt van Nederland, waren gis termorgen middenstanders naar Maas tricht gekomen ter bijwoning van het jubileumcongres, dat de Neder landse katholieke middenstandsbond houdt in de Limbugrse hoofdstad. De belangstelling voor dit zeventien de congres was opvallend groot, zo- als de voorzitter, de heer J. A. Koops, na zijn openingsrede op merkte. Na de openingsrede van de con gresvoorzitter, die wij gisteren al doorgaven, sprak deze een woord van welkom tot de vele autoriteiten, bij wie het Tweede Kamerlid dr. A. M. Lucas, delegaties van de Duitse en Belgische middenstandsbonden, een vertegenwoordiger van het ministe rie van Economische Zaken, delega ties van de zusterorganisaties (de Christelijke middenstandsbond in Ne derland en de Koninklijke Nederland se Middenstansbond), afgevaardig den van de Sociaal-Economische Raad en van ander instanties op het ter rein van de georganiseerde midden stand. Prof. dr. T. L. M. Thurlings, hoog leraar in de economie aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, licht te het door hem uitgebrachte praead- vies over het onderwerp „Concur rentie en ondernemingsgewijze pro ductie" nader toe. Hierna ontstond een gedachtenwisseling, waarbij on der andere het punt van uitgang van dit praeadvies, namelijk het begrip concurrentie, ter sprake kwam. Dr. Schrijvers. In de middagbijeenkomst heeft dr A. F. H. C. Schrijvers een duidelijke toelichting gegeven op zijn prae advies betreffende de regeling der economische mededinging bij klein en middenbedrijf. Hij stelde vast, dat de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie uit sluitend als middel om concurrentie te regelen zeker niet het standpunt moet zijn. Hij aanvaardde vast prij zen van merkartikelen en van ver pakkingsartikelen en ook de exclusief verkeersregelingen op dit terrein. Hij bleef echter op zijn standpunt, dat het behoefte-element voorzichtig gehanteerd dient te worden. Resolutie. Aan het slot van de besprekingen is onder applaus een resolutie aan genomen waarin de bond, erkennende Groeiend Nederland Dichting sluitgat Flevoland Op Maandag 17 October a.s. zal een aanvang worden gemaakt met het dichten van het sluisgat in de Noord- dijk van de toekomstige polder Ooste lijk Flevoland. Met het dichten van het sluisigat zullen slechts enkele we ken zijn gemoeid. Dit gat bevindt zich nabij het gemaal Colijn. Wan neer het gat is gedicht, zal aan de Noordelijke en Oostelijke zijde van de toekomstige polder een aaneen sluitende stuk dijk gereed zijn van naar schatting ruim 25 kilometer. Zilver „Drakenburgh" Het komend voorjaar zal de stich ting Katholiek Gemeenschapsoord „Drakenburgh" haar 25-jarig bestaan herdenken. Het gebouwencomplex is inmiddels dank zij de activiteit van het comi té tot behoud van Drakenburgh en de KAB eigendom van de stich ting geworden. Er worden nu nog enige voorzieningen aangebracht, die men vóór het begin van de zilveren bestaans-viering gereed hoopt te heb ben. OIICD IICD IICD NO IICD IIC3IIOIIC l IN SPOORRAILS GEKLONKEN 0 Twintig minuten langs heeft 0 een 13-jarige jongen uit Dubbel- Q dam gisteren in een uiterst onge- 0 makkelijke houding tussen de 0~ spoorrails gelegen, die te Dor- Q dreoht het industriecentrum „De - Straat" met de spoorbaan verbin- n y den. y De oorzaak van deze zonder- p: 0 linge houding was een valpartij U met zijn fiets .waardoor zijn arm Q zodanig bekneld raakte tussen (J de rails, dat het onmogelijk was n er op eigen kracht weer tussen- Q r uit te geraken. r De politie, gealarmeerd door n y de noodkreten, wist niet beters r te doen, dan een smid te halen 0 en deze heeft vakkundig een hal- y ve meter straat weggebroken, Q waardoor hij kans zag bij enkele U - bouten tet komen. Toen deze be- n lemmeringen verwijderd waren, Q y kon hij ae rails een beetje te- - 0"" rugbuigen, waardoor de jongen Q zijn vrijheid herkreeg. 'Het duiurde twee volle uren, p U voordat de straat weer het oude U - aanzien had. z o o 311 Oil Oil CD II Oil OIIOII Oil Ol dat de concurrentie een noodzakelij ke voorwaarde is voor de onderne mingsgewijze produetie, stelt, dat de structuur van het midden- en klein bedrijf en de feitelijke verhouding en omstandigheden waaronder dit wordt uitgeoefend een zodanige regeling van de mededinging eisen dat met behoud van de goede gevolgen de nadelige effecten zoveel mogelijk worden geëlimineerd. DE TAAK DER VRIJE MIDDEN STANDSORGANISATIES. De instellign en gezonde function- nering van de publiekrechtelijke be- drijfslichamen is niet wel mogelijk, aldus de staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, zonder behoorlijk ontwikkel de en actieve vrije organisaties. Mr. Veldkamp maakte deze opmerking gistermiddag op het congres van de katholieke middenstandsbond Maastricht in een rede, waarin hij de bond o.m. complimenteerde met zijn 40-jarig bestaan en een uiteenzetting gaf van de groei en de taak van de vrije middenstandsorganisaties. Voltooiing van emancipatie van de zelfstandige middenstand zag hij als een der belangrijkste taken van de vrije middenstandsorganisaties van het ogenblik. Vandaar dat deze orga nisaties, ook wanneer er een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is, zul len moeten blijven voortbestaan. Nieuwe stem over artsenhonoraria Zoals bekend heeft de ziekenfonds raad onlangs géén goedkeuring ge hecht aan de honorarium-overeen komst met de artsen, wat betreft de verplicht verzekerden. Thans heeft de bond van R.K. Zie kenfondsen in Nederland zich tot het Centraal Overleg van Ziekenfondsor ganisaties en de landelijke Huisart senvereniging gewend met het ver zoek na te gaan, of de gemaakte af spraken met betrekking tot de hono rering der huisarten voor de vrijwil lige verzekering alsnog uitgevoerd kunnen worde.n DRIELING IN SCHIEDAM GEBOREN. Gisternacht is in de dr. Noletstich- ting te Schiedam een drieling gebo ren. Het zijn kinderen van het echt paar VersluisHollaan, wonende Prins Hendrikstraat 44 te Vlaardin- gen. De kinderen wogen resp. 1715, 1670 en 1260 gram. De namen zijn Arend Johannes, Adriana Alice, en Maria Lutuina. De moeder maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Dit is de tweede drieling van Vlaar- dingse ouders, die dit jaar in de dr. Noletstichting ter wereld kwam. Helaas is enkele weken geleden een der kinderen van de in het begin van dit jaar geboren drieling overleden. Een derde Schiedamse drieling, die rond 1 April de Nederlandse kranten een bericht opleverde, bleek na na vraag slechts in de fantasie van een kraamverpleegster te bestaan. Zij had een Schiedams dagblad er tussen wil len nemen, dat inderdaad een foto van een inderhaast samengestelde drieling opnam. Het eigendomsrecht van Bata De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft vandaag con clusie genomen in de procedure om het eigendomsrecht van een gedeelte van het Bata-concern en wel van N.V. Schoenen- en Lederwareniabrleken te Best. Destijds sprak de Amsterdamse rechtbank 'als haar oordeel uit, dat Jan Bata, een in Sao Paolo in Brazi lië woonachtige halfbroer van de in 1932 overleden eigenaar van het we reldconcern, zich terecht de eigenaar van het concern beschouwt en dat de minderheid der aandelen van de N.V. Bata te Best, zijnde 225 aandelen van 500 zijn eigendorm zijn. Het gerechtshof te Amsterdam heeft daarna dit vonnis bevestigd, tegen welk arrest de andere partij, een neef van Jan Bata, in cassatie is gekomen. Het Ned. Beheersinstituut, als be heerder van het vermogen, is in cas satie voor het eerst mede gedag vaard. De advocaat-generaal zei, dat dit onrechte was geschied. Krachtens het Besluit Vijandelijk Vermogen moest Jan Bata als vijandelijk onder daan worden beschouwd. Zijn ver mogen was aan de staat overgegaan. Deze had dus als voornaamste oppo nent tegen deze vordering gedag vaard moeten worden. Aan Jan Bata is later onder verbindende voorwaar den zijn vermogen teruggegeven. In deze zaak waren vier cassatie middelen aangevoerd. Mr. Loeff oor deelde dat geen hiervan tot cassatie kan leiden weshalve hij concludeerde tot niet-ontvankelijkverklaring van het beroep voor zover gericht tegen het Ned. Beheersinstituut en overi gens tot verwerping van het beroep, De Hoge Raad zal op 18 November arrest wijzen. (Advertentie.) Rondom de „Ommelanden" Directeur heeft ontslag gevraagd per 1 Jan. a.s. De veelbesproken directeur van de coöperatieve melkvereniging „De Ommelanden", die de afgelopen jaren nogal wat stof heeft doen opwaaien door zijn rol in het langdurige ar beidsconflict bij deze coöperatie, schijnt thans voor goed van het to neel te verdwijnen, daar hij per 1 Jan. a.s. zijn ontslag aangevraagd heeft. De reden tot dit volkomen onver wachte heengaan is niet geheel dui delijk, al was er de laatste tijd wel weer sprake van moeilijkheden tus sen de directeur en bepaalde groe pen leveranciers. In bestuurskringen is men erg ge sloten en weigert men enige ophel dering te verschaffen; men heeft daar sollicitanten opgeroepen voor de di recteursfunctie. De diensttijd van directeur De Boer bij de „Ommelanden" heeft zich de laatste jaren gekenmerkt door een voortdurende wrijving tussen bestuur en leden, tussen leden onderling, en tussen hem en het bestuur. Tijdens het langdurige conflict, dat in 1952 uitbrak werd hij beurtelings ontslagen en weer in dienst genomen, terwijl dit soms met heftige tonelen gepaard ging. Ook nu schijnt er weer geen volle dige overeenstemming te heersen over zijn beleid onder de leden van kunnen worden. GEEN LOONBELASTING VOOR PROF-VOETBAL. Minister Van de Kieft heeft voor de betaalde Nederlandse voetballers de hand over het financiële hart ge streken. Profs en semi-profs behoeven geen loonbelasting te betalen over de pre mies, die zij voor wedstrijden, oefen- byeenkomsten etc. ontvangen. De spelers worden niet als werk nemers en de clubs niet als werkge vers in de zin van het besluit op de loonbelasting beschouwd. Deze voor het Nederlands prof voetbal welkome tegemoetkoming is door het ministerie van Financiën be kendgemaakt in een circulaire aan de inspecties van de belastingen, be richt de „Tel". DRUKKER VERONGELUKT. Tijdens het schoonmaken van een offsetmachine is gisteren de 55-ja- rige drukker P. T. Haex uit Weert door een der drukwalsen gegrepen en gedood. De heer Haex. die ge huwd was, werkte reeds 40 jaren in het bedrijf. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld: Argentinië: via Londen 10 Oct.; Brazilië: via Londen, 10 Oct.; Cana da: ss „American Lawyer" 6 Oct., ms „Pr. Johan Willem Friso" 8 Oct., Indonesië: ss „Drente" 8 Oct., Ned. Antillen: ms „Sandaa" 10 Oct., Ned. Nieuw Guinea: ss „Patroclus" 11 Oct., Nieuw Zeeland: via Engeland 8 Oct. en Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afrika: ms „Arundelcasle" 8 Oct. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. MR. FOCKEMA ANDREAE WIL AFTREDEN In de endge weken geleden gehou den vergadering van de raad van be heer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft de heer W. H. Focke- ma Andreas, voorzitter van dit col lege, uitdrukking gegeven aan zijn voornemen in de loop van 1956 zijn zetel ter beschikking te stellen. Vacanties in bouwbedrijf De vacantie- en snipperdaguitkering aan bouwvakarbeiders zal met liy2 procent worden verhoogl. Dit besluit is genomen door de federatie van werkgeversorganisaties Raad van Be stuur Bouwbedrijf. De uitkering o.m. tijdens de ver plichte vacantieweek bestaande uit twee weken loon, heeft tot dusverre plaats gehad op basis van 100 procent van het regelings- of contractloon. Inmiddels is door wettelijk toegesta ne toeslagen en tariefwerk het ge middelde loon van de bouwvakarbei ders op een hoger peil gekomen dan 48 maal het basiis uurloon. Om het evenwicht tussen gemiddeld inkomen en vacantieuitkering te herstellen, is besloten tot de genoemde verho ging van de uitkering. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft besloten de hiervoor nodige verhoging van de bijdrage der werk gevers aan het sociaal fonds bouwnij verheid te doen ingaan bij de aanvang van het nieuwe z.g. bonnen jaar in Juli 1956. JONGETJE VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks kwart over wee is 'n 6-jarig knaapje uit Den Haag (Loosduinen) toen hij uit het water langs de Burgemeester Hooylaan al daar een komkommer wilde halen, te water geraakt en verdronken. De jongen was met een neefje op een schuit geklommen en hij is van die boot gevallen. Het neefje heeft zijn vader gehaald en deze heeft met een haak de jongen onder de boot van daan getrokken. Er is nog kunstma tige ademhaling toegepast, maar het heeft niet mogen baten. Het stoffe lijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag. NA AANRIJDING OVERLEDEN De 64-jarige voetganger M. Onik uit de hoofdstad, die Vrijdagavond 19 Augustus j.l. op de Westermarkt bij de Prinsengracht door een onbe kend gebleven motorrijder werd aan gereden, is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Na dit ongeval reed de motorrijder tegen een andere motorrijder op. nakoming van wettelijke bepalingen nu eenmaal strafbaar is. De officier van justitie eiste tegen Van D. 50.boete, waarvan 25, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte bleef op zijn standpunt staan en werd conform de eis ver oordeeld. PACHT WAS TE HOOG. Een taxateur uit Wassenaar had vier hectare weiland verpacht zonder pachtovereenkomst en goedkeuring van de Pachtkamer en tevens voor een veel te hoge prijs. Voor een der stuk weiland had hij een bedrag van 1,per koe per dag bedongen RECHTZAKEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER. KOPPIGE BOER. Door het Bedrijfschap van de Landbouw worden jaarlijks beschrij vingsbiljetten uitgereikt aan land bouwers en veehouders, teneinde een overzicht te verkrijgen over de hoe veelheid vee die plaatselijk gehou den wordt. Een veehouder uit Rijns- burg kreeg dit voorjaar ook zo'n kaartje. Hij kon niet begrijpen waar voor hij aan het Bedrijfschap van de Landbouw inlichtingen moest ver strekken, aangezien hij alleen een stukje land heeft waarop voer voor zijn vee wordt geteeld. Hij weigerde dan ook het beschrijvingsbiljet in te vullen. De Haagse Economische Po litierechter móest hem tenslotte be kend maken, dat hij met wettelijke bepalingen te doen had en dat niet- 'aS Senator-rokers geven elkaar gelijk: over deze. sigaar kaft men lang of kort praten, men kan veel of weinig vergelijken, na de eerste heerlijk-zachte Senator vergelijkt men nóóit meer. Fijnproevers zijn het er kortweg over eens: j frww <ÜSL. (fovjTl CiAA (Advertentie.) als vergoeding voor het geibruik van zijn weiland. Ook dit bedrag was te hoog. Verdachte had echter voor het tweede pachtjaar voor zijn 4 hecta re weiland geen pacht 'ontvangen. Ook had hij de eerst bedongen ver goeding per koe i.v.m. het gebruik van zijn weiland de eigenaar van het vee kwijtgescholden. Door deze transactie had verdachte veel goed gemaakt, hetgeen echter niet weg neemt dat hij voor het hem tenlaste- gelegde strafbaar werd geacht. De officier van juctitie bij de Haag se Economische Politierechter eiste tegen de taxateur voor het eerste feit 500,boete en voor het twee de feit ook 500 boete. De rechter hield rekening met di verse omstandigheden en hij veroor deelde verd tot resp. ƒ300,en ƒ250,boete. U vraagtwij antwoorden WEETU HET OOK NIET Vraag: Onder welke gemeente ligt 't slot Teylingen? Antwoord. Onder Voorhout. Vraag: Mijn dochter volgt een op leiding, waardoor zij 1 dag in de week vrij is. Die wil zij productief maken. Loopt dit geen gevaar voor de kinderbijslag? Antwoord: Aangezien de ons ver strekte gegevens ten enenmale on voldoende zijn om een afdoend ad vies te geven, verwijzen wij u naar de bedrijfsvereniging die de kinder bijslag aan uw man uitbetaalt. Er moet zoveel onderzocht worden, dat het ons werkelijk onmogelijk is aan de hand van zo weinig gegevens te kunnen zeggen „ja" of „neen". Vraag P. J. A: Ik moest voor de huurverhoging van 1 Sept. j.l. voor mijn woning ƒ8.95 betalen incl. wa ter. Wat moet ik nu betalen, nu de huur met 5 pet. verhoogd is? Antwoord: Van de huur die u op 31 Aug. verschuldigd was, trekt u eerst de water leid ingskosten af. Het alsdan verkregen bedrag verhoogt u met 5 pet., waarna u de waterleiding- kosten er weer bij optelt. Dus b.v. huur ƒ8.70, water ƒ0.25 totaal 8.95. De 5 pot. berekent u over de 8.70 0.43 y3. f 8.70 4- f 0.43H - 9.131* -f ƒ0.25 water f 9.38 K. afgerond f 9.40. Vraag J. C. H.: Als iemand van de ambachtsschool af in betrekking gaat kan hij dan direct trekken van ziek te- en ongevallenwet? Antwoord: Dit moet wel even be keken worden, vooral als hier een langdurig ziektegeval aan vast zit. Een werkgever wil b.v. een t.b.-pa- tiënt helpen, neemt de jongeman aan, laat hem een dag of 10, 14 werken, waarna ziekmelding volgt, met alle gevolgen daaraan verbonden. In een normaal ziektegeval men kan ten slotte een dag na de indiensttreding ziek worden, heeft men wel degelijk recht op uitkering. Dit geldt ook voor de ongevallenwet. Vraag: Mej. R. v. d. V. Zijn er meer vrouwen dan mannen op de we reld of omgekeerd? Antwoord: De cijfers omtrent de omvang der wereldbevolking berus ten uiteraard voor een deel op ra mingen. In verband daarmede zijn, voor zover dezerzijds bekend, tot op heden geen pogingen gedaan een on derscheiding te maken naar geslacht. Volgens de Demographic Yearbook van de Verenigde Naties omvatte de wereldbevolking in 1954 2550 mil- Vraag mej. v. B. Op een speci ficatie van een begrafenisnota komt o.m. voor omzetbelasting en overlij- omzetbelasting is toch vervallen? Wat densibewijs f 8.70. Is dit wel juist? De is het overlijdensbewijs, haar ge boortebewijs was aanwezig? Antwoord: Gaat u maar eens praten met de begrafenisondernemer. Om zetbelasting is reeds verscheidene maanden geleden vervallen. Het overlijdensbewijs is nodig voor lissen enz. De kosten zijn niet overal gelijk, daarnaar moet u informeren op het gemeentehuis in uw woon plaats. Vraag abonné te S. Als bij het jagen van duiven de aangeschoten dieren op andermans tei'rein vallen, mag de jager dan zonder vragen op dat terrein komen? Antwoord: Neen, dat is niet gpoor- loofd. Uw andere vraag (omtrent auto's, die niet afgesloten zijn) is eigenlijk geen vraag. Het opbrengen van onbeheerde fietsen berust op plaatselijke verordeningen en deze maatregel is genomen omdat men zo gemakkelijk ergens zijn karretje neerzet zonder de nodige voorzorgs maatregelen te nemen. Bij een auto is men gewoonlijk voorzichtiger, of schoon het aantal diefstallen van de laatste tijd inderdaad de vraag op roept of men ook tegen het ongeslo ten laten staan van auto's geen maat regelen zal moeten gaan nemen. Vraag: Mag een voor-oorlogs woon huis, dat op een geregistreerd con tract verhuurd is voor de tijd van 5 jaar, verhoogd worden met de vorige huurverhogingen en met de laatste verhoging van 31 Augustus. Antwoord: Ja, dat mag. Vraag: J M. V. over sucsessierecht. Antwoord: komen de polissen van een levensverzekering tot uitkering, dan is daar volgens art. 84 successie wet ook successierecht an verschul digd. Overigens zijn er niet genoeg gegevens medegedeeld om iets te kunnen zeggen.' U kunt u hiervoor wenden tot een notaris of tot de in specteur der registratie en successie. De laatste zal u heus wel eerlijk inlichten. Vraag A. v. W. Hoe kan ik een velponvlek verwijderen uit mijn kam- garen geruite rokje. Antwoord: De lijm zoveel mogelijk afbrokkelen, waarna de overgeble ven vlek behandeld moet worden met aceton. Probeert u echter eerst (op lioen inwoners. In Nederland waren een onzichtbare plekje) of de stof dit eind 1953 1008 vrouwen op 1000 man-1 middel verdragen kan. Zo niet dan nen. Het ziet er dus slecht uit voor dient u het rokje te laten ontvlek- het zwakke geslacht. 1 ken door een chemische stomerij. Vraag W. A. stelt een belasting- vraag. Antwoord:, volgens tarief 1955, man en vrouw alleen, tariefgroep II, in komen 6400 is aan ink. bel. ver schuldigd 792.—. Op dit bedrag wordt de van beiden ingehouden loon belasting afgetrokken. In 1956 zal een lager tarief gelden. Dit is echter of ficieel nog niet bekend. Vraag: A. v. H. Ik ben eigenaar van een pakhuisje en heb daar een 'gedeelte van verhuurd voor ƒ1.50 per week. Kan ik de huur opzeggen wegens wanbetaling (ik moet drie of vier maal er om lopen), overlast en vervuiling. Zo ja, moet ik een deurwaarder in de arm nemen? Antwoord: U kunt zeer zeker de huur opzeggen. Het is echtex* een ge wone civiele zaak, dus doet u het beste een deux-waarder in te schake len. Vraag: Hoeveel zout op augurken en zilveruitjes? Antwoord: Augurken en uitjes moeten droog in ruim zout worden gelegd. Na enige dagen is een gedeel te van het vocht uit de uitjes en augurken getrokken. Zij moeten wor den afgedroogd en in het zuur war den gezet. Vraag Avond-kookcursus. Antwoord: Begin September is in de R.K. Vakschool voor meisjes aan het Galgewater een kookcursus be gonnen, die inmiddels echter voltc- kend is. Begin Februari a.s. begint een nieuwe leergang gewone en uit gebreide burgerkeuken. Vraag Abonné. Hoe komt het dat d, Groninger. Kroon appels ver rot aan de boom hangen? Antwoord: Dat deze appels aan de boom verrotten, zal hoogstwaar schijnlijk wel komen door een aan- tasing door de Moniiiazwara. Juist de Groninger Kroon is daar, naast nog enkele appelrassen, bizonder vatbaar voor. Om verdere infectie op gezonde vruchten te voorkomen is het noodzakelijk, dat deze aange taste rotte vruchten opgeraapt en afgplukt worden en verder onscha delijk gemaakt worden door ze in een gat in de grond te deponeren. Wanneer u deze vruchten goed be kijkt, ziet u daar enkele concentri sche kringen van witachtig rose stipjes, de vruchtlichamen van do zwam. Wanneer u vervolgens deze aangetaste vruchten nauwkeurig be kijkt, zult u constateren, dat in het middelpunt van deze concentrische kringen een wondje zit. De Monilia is nl. een wondparasiot. d.w.z. dat de vruchten alleen aangetast kunnen worden, als er wonden op voorko men. Een van de meest voorkomen de oorzaken is de wormstekigheid, veroorzaakt door de appelzaagwesp en het fruitmotje, de echte worm stekigheid. Als u dus zorgt, dat u de ze aantastingen door een goed door gevoerde ziektebestrijding voorkomt, is al veel gewonnen. Ook geen be strijdingsmiddelen gebruiken, die 'n ruwe schil (klein barctjes) veroorza ken. Bestrijding: als de knoppen wellen, spuiten met 1% bord. pap of koperoxychloride. Na de bloei met captan, volgens gebruiksaanwij zing. Ook vruchtdunning toepassen, zodat iedere vrucht afzonderlijk hangt om besmetting te voorkomen. Scheepsberichten ALDERAMIN 5 te Suez. ARKELDIJK 6 te New York. BONAIRE p. 5 Azoren n. Plymouth. CONGOSTROOM 5 v. A'dam n. W. Afrika. DUIVENDIJK 5 v. Londen n. Curacao. ELIZABETH B 5 v. R'dam n. Kopenhagen. ESSO AMSTER DAM 5 v. Sidon n. R'dam. FRIESLAND KRL 5 v. Belawan n. Aden. GAASTER- LAND p. 5 Kp Finisterre n. Refice. GROOTE BEER 5 te New York. HEC TOR 6 te Oran. INDRAPOERA 6 te Ge nua. LIBERTY BELL 5 v. Philadelphia n. Pt Said. RONDO p. 5 Aden n. Suez. ROTTI 6 te A'dam. RIJNDAM 5 v. Le Havre n. Southampton. SHERATAN p. 5 Gibraltar n. Mena al Ahmadi. SIRRAH 5 v. Sydney n. Palembang. STAD VLAARDINGEN 5 te Vlaardingen. TO- MORI 5 te Belawan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9