ASPRO Partijvorming wordt beheerst door diepste geloofsovertuiging (Schouten) Danny Kaye, Koning der Komieken, voor Kindernoodfonds in ons land beschermt Uw Beschouwingen over de Rijksbegroting Eervol ontslag aan ambassadeur blijft gehandhaafd Het meisje werd weerbaar en zoekt de concrete werkelijkheid Nationale Bouwraad gevraagd DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gekooide ministers (ds Zandt) In de vergadering der Tweede Ka mer zijn gistermiddag de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1956 voortgezet. De heer OUD (V.V.D.) merkt op, dat men hem sinds de kabinetsforma tie van 1952 de eer aandoet hem de ieider van de oppositie te noemen. Hij zegt zicher volkomen van be wust te zijn, dat de positie der oppo sitie een geheel ander is dan in de tijd om het klassieke parlementaire stelsel. Een bezwaar heeft spr. tegen de uitbreiding van het overheidsappa raat. Nu is het z.i. de tijd om tot in krimping over te gaan. Zijn tweede bezwaar tegen dit ka binet is, dat het een te weinig voor uitziend beleid heeft gevoerd. Het kabinet heeft naar zijn oordeel ver der een te starre loonpolitiek gevoerd. Vervolgens gaat de heer Oud in op de verhoudipg der partijen. De rede van de heer Burger stond z.i. op het peil van een verkiezingsrede voering. Dat is niet juist. Het peil der verkiezingsvergaderingen moet worden opgeheven. Het strooibiljet der K.V.P. heeft spr. ook niet be wonderd, maar, zegt hij, we glijden allemaal wel eens uit. Teleurgesteld over herderlijk schrijven. De heer SCHOUTEN (A.R.) be spreekt de verhouding van parlemen taire meerderheid en oppositie. Spre kers fractie heeft het kabinet in vele gevallen kunnen steunen. Een grotere vrijheid van het be drijfsleven met betrekking tot de loonvorming en andere arbeidsvoor waarden verdient naar sprekers oor deel in hoge mate aanbeveling. Bij de verkiezingen zal een der centrale punten zijn de partij formatie en de partijgroeperinig. De christelij ke politieke partijen zullen vooral worden aangevallen door de P.v.d.A. en de V.V.D., die een doorbraak naar het socialisme of het liberalisme be ogen. Nóch het socialisme, nóch het liberalisme kunnen wij aanvaarden, aldus de heer Schouten, die vervol gens de noodzakelijkheid van de christelijke politieke partijen betoogt. Er is maar één weg naar de vrij heid, de weg, die in de Bijbel is te vinden, aldus spr. Wat het herderlijk schijven van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk aangaat zegt hij, dat er beschou wingen in voorkomen, die hij kan on derschrijven of die de overweging ze ker waard zijn. Uit hetgeen over de christelijke sociale en economische organisaties en over de christelijke politieke partij wordt gezegd kan men concluderen, dat het schrijven positie neemt voor de algemeen principieel neutrale organisaties en de algemene principieel neutrale politieke partij. Dat verklaart de heer Schouten te betreuren. De partijvorming moet naar zijn oordeel worden beheerst door de diepste geloofs- en levens overtuiging. De heer TILANUS (C.H.) hoopt, dat het ontwerp-ouderdomsverzeke- ring dit jaar tot wet kan worden. Spr. bepleit de wenselijkheid de verkiezingen wat te vervroegen, het geen wettelijk mogelijk is. Verblijdend is, dat de begroting voor wat de lopende dienst betreft, nagenoeg sluitend is, maar dat er bij deze begroting voorzichtig is te werk gegaan zou spr. niet durven te zeg gen. Spr. meent, dat men voorzichtig moet zijn met een verdere uitzet ting van de uitgaven. Z.i. is het gewenst, dat er een wij ziging in de loonpolitiek komt in deze zin, dat de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer komt te liggen bij de organisaties van werkgevers en werknemers. Met het oog op de komende verkie zingen zegt spr. nog, dat de brede- basis-politiek strookt met de opvat tingen, die in ons volk leven. Hij keert zich tegen doorbraakpogingen. Volwassen voogdijkinderen. De heer ZANDT (S.G.) laakt het samengaan van katholieken en socia listen, met medewerking van A.R. en C.H. De protestantse ministers heb ben naar zijn opvatting als gekort wiekte vogels in de regeringskooi een plaats gekregen. Het zijn z.i. volwas sen voogdijkinderen. Ministers bepalen: De ministers Beyen en Luns heb ben in een brief aan de voorzitter der Eerste Kamer betoogd, dat er geen reden is om terug te komen op het eervol ontslag, dat aan baron Van Breugel Douglas, die in de oorlogs jaren ambassadeur in Moskou was, is gegeven. Zij schrijven: „De commissie voor de verzoekschriften heeft geconclu deerd dat de beschuldigingen tegen baron Van Breugel Douglas, oud-am bassadeur te Moskou, moeten worden ingetrokken en dat hij ten onrechte uit de buitenlandse dienst is ontsla gen. In deze zaak gaat het echter maar om één beschuldiging en wel deze: baron Van Breugel is niet ge schikt voor de buitenlandse dienst en wordt hierom eervol ontslag ver leend". Op verzoek van de minister van Fi nanciën was gevraagd waarom de verblijfsvergoedingen van de Neder landse diplomatieke ambtenaren in Moskou zoveel hoger waren dan die van hun Belgische en Noorse colle ga's. De ambassadeur antwoordde, dat deze collega's zich bedienden van ille. MR. L. KESPER NEEMT AFSCHEID. De provincie Zuid-Holland zal in drie bijeenkomsten afscheid nemen van de Commissaris der Koningin, rar, L. A. Kesper, die per 15 Octo ber ontslag heeft genomen in ver band- met zijn benoeming tot adviseur van de regering in Libanon. Vrijdagmiddag om half vijf nemen in het Provinciebuis de leden van Provinciale Staten afscheid van mr. Kesper. Vrijdagmiddag 14 October om vier uur komt het personeel van Provinciale Waterstaat en Griffie afscheid nemen, ook aan het Korte Voorhout. Op 10 October bieden de burge meesters van Zuid-Holland mr. Kes per in hotel Wittebrug te Den Haag een afscheidsreceptie aan, die van vier tot zes uur zal duren. .Janet' teisterde een Mexicaanse stad Negentig procent van de Mexicaanse stad Chetumal is door de orkaan „Janet" verwoest. Honderden slachtoffers zijn te betreuren en ontelbaren zijn gewond. Op de bovenste foto een overzicht van de zwaar gehavende stad. Op de onderste foto wachten vrouwen en kinderen uit Chetumal in een Mexicaans vrachtvliegtuig tot zij worden geëvacueerd naar andere steden. gaal ingevoerde roebels, zodat zij moeilijk als maatstaf konden dienen. Gebleken is echter, aldus de minis ters, dat baron Van Breugel Dougles dat ook zelf had gedaan en dat ook daarna nog trachtte te doen. Al had hij deze illegale roebels voor een rui mere opzet van zijn ambassade ge bruikt, dan nog had hij die weten schap niet aan het departement mo gen onthouden. De volledigheid van de Moskouse boekhouding is niet van wezenlijk belang voor de gronden van het ontslag, al blijven de ministers bereid om bepaalde onduidelijkheden door een ander onderzoek tot oplos sing te brengen. Keelpijn, verkoudheid en griep zijn zo echt de kwalen van het koude jaargetijde. Bescherm daarom Uw gezin daartegen. Twee 'ASPRO' tabletten, tijdig ingenomen, voor komen-meestal een dreigende verkoudheid, stillen hoofdpijn en zenuwpijn en bestrijden de koorts. Zorg er daarom voor, dat U altijd voldoende 'ASPRO' in huis heeft. Vraag vooral de voordelige familieverpakking: 60 tabletten voor slechts f. 1,40 (Advertentie.) Electriciteitsjubilé in 't donker gevierd Terwijl de directie van de electrici- teitsmaatschappij Goeree-Overflakkee gisteravond te MiddeLharnis ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan een receptie hield, is plotseling om streeks kwart over zeven de electri- sche stroom op het gehele eiland uit gevallen. Om kwart over acht zaten alle bewoners van het eiland nog in het donker. De storing schijnt te lig gen by het GEB te Dordrecht, waar vandaan de EMGO d-e stroom be trekt. 10 Jaar Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk Viering in Utrecht Het tienjarige bestaan van het ka tholiek vrouwelijk jeugdwerk in Ne derland is gistermiddag gevierd met een bijeenkomst in Esplanade te Utrecht, bijgewoond door de aposto lisch administrator, mgr. dr. B. J. Al- frink, en de staatssecretaris van on derwijs, mej. dr. A. de Waal. Mgr. A If rink dankte namens het episcopaat de organisatie die in dienst van de jeugd en van het ge zin een bijzonder grote waarde heeft; alle vormen van het vrouwelijke jeugdwerk samen te bundelen in een organisatie is reeds een grote ver dienste op zichzelf, aldus mgr. Alfrink. Mej. dr. De Waal, die gelukwenste namens de minister, verbond aan deze felicitatie enkele beschouwingen over de moeilijke taak van het jeugwerk in de enorme dynamiek van deze tijd. Aan het einde van de bijeenkomst werden telegrammen van aanhanke lijkheid gezonden aan H. M. de Ko ningin en de Paus. Grootse groei. De herdenking was geopend door de voorzitster, mej. M. H. C. Vendrik, die de ontwikkeling van de nationale samenwerking in het katholieke jeugdwerk schetste. Het uitgangspunt is steeds geweest door verscheiden heid van meningen tot eenheid te ko men. Er is op dit gebied veel gegroeid en door eenheid in verscheidenheid heeft men gezamenlijk veel gedaan voor het tot een harmonische vol wassenheid uitgroeien van de katho lieke jeugd, aldus mej. Vendrik. Zij kondigde aan, dat volgend jaar Sep tember een opleiding gaat beginnen voor beroepskrachten in het jeugd werk. Gelukkige verbreding. De aalmoezender voor de katholie ke jeugd, dr. H. M. M. Fortman, zeide, dat de specifieke jeugdzielzorg een modern verschijnsel is, dat zich steeds zal dienen aan te passen aan de snel veranderende wereld. Door de breed, aldus spreker, maar die is z.i. nog niet breed genoeg. De jongeren zijn critisch en stellen zich niet meer automatisch achter de idealen van de ouderen. Bij de meisjes is de wijzi ging van het levenspatroon het grootst. Dit is in één woord samen te vatten: zij zijn weerbaar geworden, aldus dr. Fortman. Andriessen over woningnood Alle stormingen en krachten, die bevorderlijk zijn voor de bestrijding van de woningnood in ons land, al dus het lid van de KVP, de heer An driessen gisteren in de Tweede Ka mer, moeten bijeengebracht worden. Hij stelde voor een nationale bouw raad als adviesorgaan voor de minis ter van wederopbouw en volkshuis vesting in te stellen. De dag tevoren had de heer Weiter al aangedrongen op een speciale staatscommissie, maar de heer An driessen zag een bouwraad liever, daar in een dergelijk orgaan alle me ningen en belangen, die betrekking hebben op de woningbouw en de bouwnijverheid, vertegenwoordigd zijn. Hij waarschuwde er voor, dat met al het geschrijf over de woningnood de wetenschap, het intellect en de hier en daar als oplossing gewenste krachtige man niet mogen uitlopen op 'n soort dictatuur. Dit alles draagt niet bij tot een oplossing, integen deel, de sfeer waarin de woningnood moet worden bestreden, wordt er al leen maar ongunstiger dbor. Ook gaf hij de regering in over weging maatregelen te nemen tegen de Belgische plannen om 5000 Ne derlandse bouwvakarbeiders aan te trekken voor de bouw van de inter nationale tentoonstelling in 1958 te Brussel. Met het oog op de loonvor ming moet er zijns inziens iets ge daan worden, om onze bouwvakar beiders niet aan een al te grote ver leiding bloot te stellen. Voorbeeldige straf Tijdens weekend niet op brommer De politierechter te Groningen heeft gisteren een 25-jarige machinist te Leermens, wegens het rijden onder invoed van alcohol op een bromfiets veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar, met als bijzondere voorwaarde dat verdachte zich zal onthouden van alcoholge bruik, en dat hij elk weekeinde zijn rijbewijs bij de plaatselijke politie inlevert. De officier van Justitie had drie maanden gevangenisstraf waar van zes weken voorwaardelijk geëist en dezelfde voorwaarden gevraagd', omdat verdachte zich speciaal gedu rende de weekeinden te buiten gaat. Hij is al tweemaal eerder veroordeeld voor soortgelijke feiten. Schiphol gierde In 1947 vloog een vliegtuig met 60 passagiers boven de Oceaan in brand en op het moment, dat de zestig men sen in het brandende toestel de vlam men zagen en zich reddeloos waan den, sprong er een man van zijn zit plaats en wist in enkele seeonden zo gek te doen, dat de gehele passagiers ruimte daverde van de lachsalvo's en iedereen de brand vergeten was. Hierdoor werd een paniek voorko men en het gevolg was, dat de brand bedwongen werd en het vliegtuig vei lig de grond bereikte. Het is onnodig uit te weiden over de enorme geestkracht, die een man moet hebben om met een practisch zekere dood voor ogen zó grappig te zijn, dat hij 60 ten dode opgeschreven mensen kan laten gieren van het lachen; de wereld erkende de won derbaarlijke gaven van Danny Kaye en hij had zijn roem, die hij reeds vóór die tijd in ruime mate bezat, voor altijd bevestigd. Gistermiddag is deze wonderlijke man, die zijn clownerie heeft weten te mengen met een opvallende moed, uit een vliegtuig op Schiphol gestapt voor een vierdaags bezoek aan Neder land, waar hij zijn bijzondere krach ten zal geven ten bate van het We reldkinderfonds, waarvoor hij een talrijke problemen verkeert de mens. «root wereldtournée houdt, heid in onzekerheid en is er een grote behoefte aan voorlichting. De jeugd zielzorg zal moeten aansluiten bij de concrete werkelijkheid en zich voorts uitdrukkelijk dienen te richten op de toekomst, eerder op 1957 dan op 1955, zo zeide dr. Fortman. Uiteraard zal men zich eveneens dienen, ini te span nen de wezenlijke kernen van de ge- loofschat te belichten. De zielzorg heeft haar aanpak gelukkig zeer ver- VOERMAN GEWOND NA AANRIJDING Dinsdag werd op de hoofdverkeers weg van Bergen op Zoom naar Tho- len, voerman W. v. d. Vlies uit Tho- len met zijn met een paard bespannen wagen, door een achteropkomende Belgische vrachtauto van de firma v. d. Weghe uit Merksem aangereden. Door de schok viel het grootste deel van de lading op straat. -Het paard sloeg op hol terwijl v. d. Vlies van de wagen werd geslingerd. Vrij ernstig gewond werd hij naar het al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Het paard werd een 1500 m. verder door een jongen gegrepen. Vrouwelijk element. Zoals de meeste sterren is ook Danny op een min of meer toevallige wijze voor het voetlicht gekomen. Tot zijn dertigste jaar werkte hij in nachtclubs, waar hij geen overdre ven succes had, al vond iedereen hem een gezellige clown. Toen ontmoette hij echter Sylvia Fine en deze zag wel wat in hem; zij trouwde met hem en begon tegelijkertijd teksten voor hem te schrijven; enkele jaren later stond Danny voor de snorrende camera's van Hollywood en liep men storm om de films te zien, waar hij een rol in speelde. Danny kan niets gewoon doen, hij heeft een hyper-bewegelijke natuur en eist van zijn publiek, waar hij dat ook ontmoet, één ding: lachen! „Waarom???" En de mensen lachen, want zijn hu mor is geen lach-of-ik-sohiet kaliber, maar altijd is deze koning der clowns origineel, altijd weet hij in te haken op de toestand waarin hij zich be vindt en altijd vertoont zijn gezicht zoveel merkwaardige plooien, dat men wel moet lachen. Gisteren kwam hij op Schiphol en in de wachtkamer vonden de jour nalisten en belangstellenden hem op de leuning van zijn stoel gezeten, waar hij het hoogste woord voerde met een stewardess, die hem vertel de, dat zij „hostess" was, waarop Danny vergramd informeerde, waar om zij „gastvrouw" genoemd werd, als zij hem niet eens met een kopje koffie begroette. „Hier, jij!" Maar even blijft 'hij verbaasd de journalisten aangapen, die begerig met schrijfblokken c/p hem afren nen, dan ontdekt hij een klein knaap je met een pet op, dat ook al met een bloknote in zijn handen staat: „Ben jij ook een verslaggever?" vraagt hij verbaasd aan de jongen, die als reporter van een Amsterdam se schoolkrant op Schiphol doorge drongen is. Als de situatie hom uitgelegd is, vraagt hij de jongen streng naar zijn perskaart en inspec teert even later het in het Nederlands gestelde verzoekschrift om toegang tot Schiphol. zijn blikken over het voor hem on leesbare vel papier glijden; slaakt verbaasde uitroepen en kijkt de jon gen een paar maal verontwaardigd en gestreng aan; totdat hij tenslotte de comedie laat schieten, de jongen een tik op zijn pet geeft en bulderend meelacht met de hijgende toeschou wers, wier bijval om strijd opge bouwd wordt uit gierende lachpar tijen en stomme verbazing over de snelheid, waarmede deze komiek zijn gezicht van uitdrukking kan laten veranderen. Blijdschap. Danny zal de komende vier dagen in Nederland de belangen van het Kindernoodfonds bepleiten en gezien zijn resultaten in het flegmatieke En geland, zal het hem weinig moeite kosten Nederland tussen de lach buien door diep in de zak te laten tasten; daarna vertrekt hij naar an dere Europese landen en overal zal de Koning der Lach blijheid bren gen aan zijn publiek en blijheid ver garen voor het Fonds, dat zijn hoop Met een diepe denkrimpel laat hij op hem gesteld heeft.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7