„Geen middenstandsvraagstuk ken in de Troonrede Infegratie-beleid maakt weinig voortgang Chrysanten, dahlia's en herfst- asters vormden de hoofdschotel Beschamende rel bij A'damse B.S. Roodkapje Haags ziekenfonds contra artsenvereniging Bijgoedkwekers bekeken diverse cultuurkwesties Chefariae.4 Uitgevers in kort geding WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Congres N.R.K.M.°te Den Haag De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, de heer J. A. Koops heeft gistermorgen het zeventiende congres van deze bond, welke nu tevens zijn veertig jarig bestaan viert, geopend. „Onze congressen, zo zeide de voor zitter in zijn openingsrede o.m. zijn steeds gewijd geweest aan belang rijke en actuele vraagstukken, welke de middenstand beroeren en alle heb ben zij mede een belangrijke bijdra ge gegeven tot een oplossing van deze vraagstukken in een richting, welke wij krachtens onze levensbeschou wing de juiste weten". Wij denken b.v. aan de inwerking treding van de herziene vestigings wet, die wij nog steeds beschouwen als een der hoekstenen van het midl- denstandsbeleid Een voorzichtige hantering van deze wet zal echter geboden blijven om te voorkomen, dat de ontwikke ling zich schoks-gewijize voltrekt. Vervolgens stelde hij vast, dat het !ntegratie-beleid te weinig voort gang maakt. Eerst dan, wanneer in het algeme ne economische, fiscaJe en sociale beleid volwaardig de 'belangen van het midden- en kleinbedrijf tot hun recht komen uiteraard in het kader van het algemeen belang eerst dan zal er sprake zijn van een volwaardig scheppen van die omstandigheden, waaronder het midden- en kleinbe drijf zijn economische en maatschap pelijke functie naar behoren kan vervullen. De grote verwachtingen, welke bij de middenstand in dit opzicht gewekt zijn door de middenstandsnota en door de parlementaire behandeling van deze nota zijn in het voorbije jaar niet alle gehonoreerd. Het heeft ons pijnlijk getroffen, dat ook in de troonrede, die het regerings beleid voor het komend jaar aankon digde, geen enkel middenstandsvraag- stuk is aangesneden. Wij achten meerdere door de re- gerin getroffen maatregelen om haar doelstellingen op het geibded van de „Veilig verkeer" voor ieder gezin Dr. Drees opent actie „In de week van 10 tot en met 15 October zal in aUe Nederlandse ge zinnen, alle ziekenhuizen en alle ka zernes een folder worden verspreid, die als een waardevol geschrift moet worden beschouwd. Waardevol in de eerste plaats, omdat daarin de bood schap is opgenomen, die Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wilhel- mina tot alle gezinnen richt. In de tweede plaats, omdat het Verbond voor Veilig Verkeer deze boodschap beantwoordt met twee nationale ge zinswedstrijden, waaraan iedereen mee kan doen, en wel een „kijk- en lees wedstrijd" en een „kijk en luis terwedstrijd". Deze aankondiging was vervat ln de redevoering, die de minister-pre sident Zaterdagavond j.l. uitsprak als inleiding op de verkeersactie, die door de Bond voor Veilig Verkeer de volgende week door geheel Neder land gevoerd zal worden. De minister-president wees! tijdens deze radiotoespraak ook op het ont stellend hoge cijfer ongelukken, dat in Nederland plaatsgrijpt en was van mening, dat veel minder weggebrui kers het slachtoffer van eigen en an dermans fouten zouden worden, wan neer de verkeersregels beter 'gekend zouden worden en fatsoen plus ver antwoordelijkheidsbesef meer tot uiting zouden komen. Namens de re gering betuigde de minister-presi dent daarom zijn hartelijke instem ming met het streven van de Bond voor Veilig Verkeer en de grootse actie, die haar de komende weken in alle Nederlandse gezinnen zal bren gen. De minister-president besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat deze actie en de werk zaamheden van de Bond in het alge meen op zeer korte termiin voor Ne derland een gunstig resultaat zouden mogen afwerpen. Mogelijkheden bij L.O.-examens 1956 De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is voorne mens te bevorderen, dat bij de 1956 te houden examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in een der vakken lichamelijke oefening, Franse taal, Duitse taal, Engelse taal, wiskunde, handelskennis, handenar beid, tekenen, huishoudkunde, nutti ge handwerken voor meisjes en vrouwelijke handwerken, examen kan worden afgelegd, ter keuze van de candidaat, hetzij volgens het pro gramma, dat tot dusverre heeft ge golden, hetzij volgens het bij een der koninklijke besluiten van 10 Septem ber 1955 vastgestelde programma. Bovendien zal de minister bevor deren, dat bij deze examens dezelfde eisen inzake de vooropleiding der candidaten gelden, die tot en met 1955 hebben gegolden. Dit laatste is, zo deelt men van de zijde van het Ministerie mede, voor al van belang voor hen, die het exa men voor een der akten handenar beid, tekenen, huishoudkunde, nutti ge handwerken voor meisjes of vrou welijke handwerken, wensen af te leggen. lonen en prijzen te bereiken aldus de heer Koops, niet alleen ondoelma tig en daarom onjuist, maar ook wei nig getuigen van begrip voor de spe cifieke structuur en de bijzondere verhoudingen van en in het midden- en kleinbedrijf. Spr. betoogde vervolgens, dat de motieven, welke geleid hebben tot het uitvaardigen van de prijzenbe- schikking handelsmarges 1955 weinig overtuigend zijn. Nadat hij d!e aandacht gevestigd had op de noodzakelijkheid van een publiekrechtelijk centraal toporgaan voor het midden- en kleinbedrijf, sprak hij over het midden- en kleinbedrijf. 400.000STE VORMELING VAN MGR. SOBERS. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft gistermorgen in de dekenale kerk te Den Haag voor de 400.000ste maal het H. Vormsel toe gediend- Toen de bisschop op het punt stond de laatste jongen van de 200 vorme lingen het sacrament toe te dienen, verhief de deken van Den Haag, mgr. J. W. Pompe, zich van zijn zetel om van dit bijzondere feit meldin'g te maken. Hub Fokke, de 400.000ste kreeg na afloop van de plechtigheid van de bisschop een boek, waarin hij een opdracht had geschreven. K.V.P.-Congres 1955 DE K.R.O. ZENDT UIT De leiding der Katholieke Volks partij deed een beroep op haar kader in afdelingbesturen, werkgroepen en Stoottroepen voor een demonstra tief Congres op Zondag 9 October aanstaande. Spontaan is aan die oproep gevolg gegeven. Ruim 5000 deelnemers meld den zich binnen zeer korte tijd. Nog steeds komen vele aanvragen tot deelname bij de partijoentrale bin nen, die echter afgewezen moeten worden. Ook in verband met de ge meenschappelijke maaltijd moet het aantal deelnemers beperkt blijven tot 5000, en kunnen alleen de deelnemers, die voorzien zijn van een deelnemers kaart tot de congreshallen worden toegelaten. De KRO verleent zijn medewer king door grote delen van het con gres uit te zenden. Zondagmiddag wordt van tien voor 4 tot 4 uur een algemene indruik van het congres gegeven. Om 4 uur volgt dan de rechtstreekse uitzending van de ge hele rede van prof. Romme over de betekenis der verkiezingen 1956. Om tien voor half 9 tot negen minuten over 10 op dezelfde avond worden ook delen van de redevoeringen van de heren Middelhuis en Kr aanvan ger de twee andere inleiders op het congres uitgezonden. Daar op het congres o.m. ook de voorzitter van de C.V.P. de heer Lefèvre aanwezig zal zijn, is het niet uitgesloten, dat de heer Lefèvre het congres zal toespreken. In dat geval zal ook die rede door de KRO des avonds worden uitgezonden. Wekelijkse keuring in Haarlem Het beeld in de keuringszaal is flink veranderd. Weliswaar bleken ook nu de dahlia's nog uit voorraad leverbaar, maar daarnaast kon men een flinke groep herfstasters en chry santen bewonderen. Wat de dahlia's betreft: veel nieuws was er uiteraard niet. Vrijwel alle dahliakwekers, die de laatste maand acte de présence gaven, deden dat ook nu weer. Het overgrote deel der bloemen bestond uit soorten, die we reeds verschillende keren hebben ge noemd en het zou weinig zin hebben die weer aan te stippen. Een uitzon dering verdient de uitvoerige collec tie pomponnen van Bruidegom, Baan. Rond vijftig verschillende soorten stonden op een tafel en we LEEROPDRACHTEN AAN KAHT. ECON. HOGE SCHOOL Het curatorium der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft bij de aanvang van het nieuwe studiejaar een aantal besluiten geno men ten aanzien van bepaalde leer opdrachten. Zo zal prof. dr. M. J H. Smeets ten behoeve van de doctorale studie financieringsvraagstukken doceren, waarbij speciaal aandacht zal worden geschonken aan de invloed van de belastingen op de financiëring van de onderneming. Met het oog hierop wordt zijn tajak voor het be lastingrecht verlicht; de assistent in het belastingrecht, de heer J. E. A. M. van Dijck, is benoemd tot lector en zal een belangrijk deel van de tot dusverre door prof. Smeets behandel de stof overnemen. Voorts is met ingang van het nieu we studie jaar tot buitengewoon hoog leraar aan de Tiibungse Hogeschool benoemd prof. dr. C. F. Sohefifer, tot heden gewoon hoogleraar in de mone taire economie aan de universiteit van Indonesië te Djakarta. Zijn leerop dracht luidt: bedrijfshuishoudkuiude, in het bijzonder het financië-wezen van de onderneming. De boezem van het eertijds zo roemrijke binnenlands verzet in Ne derland, Amsterdam, heeft zich gis teren voor de Amsterdamse politie rechter niet van zijn beste kant laten zien, door een min of meer ordinaire huis- tuin- en keukenrel in het open baar uit te vechten. Enkele leden waren van mening, dat er elementen in de erewacht op de Dam aanwezig waren, die niet bij het voormalige verzet thuishoorden en anderen meenden weer, dat zij smaad ondervonden hadden. Min of meer in de sfeer van de af gelopen oorlogsjaren was men zelfs telden alleen al vijftien verschillen de variëteiten in het rode en oran jerode genre! P. Dames, Lisse, liet 'n paar leuk gestoken bakjes met het fraaie knolgewasje Sparaxis zien, terwijl Joh. Neefjes, Obdam, een pot met bloeiende crocus Z nale étaleer- de. Een nieuwe herfstaster was er van Jac. Tol, St. Pancras, Violet Per fection, waaraan een getuigschrift van verdienste werd toegekend. Een zeer uitvoerige groep herfstasters werd door E. Griffioen, Voorschoten, naar voren gebracht. Men zag er zo wel Novae Angliae als Novii Belgii- typen tussen, en tevens ook verschil lende variëteiten van Aster Anmel- lus, Daartussen prijkte een vaas met de rijkbloeiende enkele rosé cihry- santhenum rubellum Clara Curtiss. Ludwig Co., Hillegom, voerde twee soorten Tuberozen The Pearl voor het voetlicht, waarvan de een veel forser was dan de ander. De clou van de keuring was dit keer de fraaie inzending geplozen chrysan ten van Gebrs. Spaargaren, Aals meer. Naast vazen met gemengde va riëteiten men zag daar niet min der dan zes verschillende Day Dream-sports in! was daar de ge le Shining Gold, die een mooie vorm heeft, de lila Fred Barret, waarvan de stengel ons niet aan de sterke kant leek, de fraaie, forse Delamare met de robuste zilverachtige lila bloemen, en de meer bekende Peach Blosson, die wel mooi van tint is, maar ook enige minder feestelijke gebreken heeft. Men zag er ook een Horwood-variëteit tussen: Joan Hor- wood, die beduidend lichter was dan de moedersoort. Of het een soort uit deze is, kon men ons niet vertellen. Wel was het opvallend, dat ook de ze bij het rijper worden iets ver bleekt. Een euvel, waar aan ook de „gewone" Horwood lijdt. Heel goed was de zuiver goudgele Bill RiUey: een forse chrysant met mooie vorm en goede stengel. Verder noteerden we de ongelooflijk mooie oranjebron- ze Fred Yule met 'n „gouden" gloed. Zeer mooi van vorm en groot van bloemen! De witte White Joy, de zuiver lila Thomas Johnson en de oranjebruine Salamander besloten deze groep. weer gepakt De week hechtenis, die de roemruchte Rotterdamse twee ling heeft moeten ondergaan, schijnt niet zo bar veel geholpen te hebben, want Zaterdagmiddag zijn in Rotterdam de vijandelijk heden tussen haar en de politie weer in volle hevigheid ont brand. Zoals men zich zal herinneren, werd de Rotterdamse politie en kele maanden geleden herhaal delijk gehinderd in het uitoefe nen van haar zware plicht door de activiteiten van twee róód-ge kapte Rotterdamse bakvisjes, die met een wonderbaarlijke hard nekkigheid op de politie gebe ten zijn, omdat zij eens wegens een verkeersovertreding bekeurd zijn. De rechter moest tenslotte tus senbeide komen, omdat er ruiten, vloermatten en fietsen op het spel waren komen staan, en na rijp beraad en verscheidene waarschuwingen, werd het twee tal voor een week in hechtenis genomen. Na een psychologisch verant woorde wachttijd, zijn de twee meisjes Zaterdag weer tot actie overgegaan.Ze belden het alarm nummer van de politie op en vertelden de agent, die de hoorn opnam, dat hij met Roodkapje sprak. Een agent in dienst is onge voelig voor romantiek en de haak werd op het toestel gedepo neerd, maar onmiddellijk daarna ging de telefoon weer en de agent besloot van tactiek te ver anderen. Terwijl een collega de P.T.T. opbelde om naar het num mer te informeren, poogde hij de meisjes aan de praat te houden. Toen de politiewagen echter bij de publieke telefooncel van het warenhuis arriveerde, waren de meisjes spoorloos. De Rotterdamse politie was echter nu in alarmstelling ge klommen en toen even later Roodkapje zich weer meldde, be gon de agent via het toestel een vleiende liefdesverklaring af te leggen. Hij was hier nog mee bezig, toen de sterke arm zich legde op de schouder van de meisjes in een openbare straattelefoon en dit was wel een beetje pijnlijk, want de agent, die de arrestatie verrichtte, hoor- nu de laatste zuchten van zijn collega nog. De tweeling zit nu veilig op geborgen en vormen wederom een probleem voor de kinderrech ter. KAPITEIN TIJDENS OEFENING GEDOOD Gisterochtend is bij de manoeuvres te Den Oever een dodelijk ongeluk ge beurd. Tijidens het duiken nabij de schutsluizen in de Afsluitdijk geraak te een kapitein der mariniers, inge deeld bij de z.g. kikvorsmannen, on der water verward in aldaar uitgezet te visnetten. Hoewel het slachtoffer spoedig op het droge kon worden ge bracht bleken de levensgeesten reeds geweken. MEER BEZOEKERS VOOR HOGE VELUWE. Dat de Hoge Veluwelijn van het Arnhems gemeentelijk vervoerbedrijf zeer in trek is, wijzen de cijfers uit. De afgelopen zomer zijn op deze lijn namelijk 22300 pasasgiers vervoerd, tegen 17.700 in de overeenkomstige periode vorig jaar. De toeneming be draagt aldus zesentwintig procent. De stijging van het totale aantal bezoe kers aan het nationale park „de Hoge Veluwe" bedraagt ongeveer twaalf procent. De respectieve aan tallen zijn namelijk 218.776 dit jaar en 195.977 vorig jaar zomer. ZO KR'JGT NEDERLAND TELEVISIE EN FM. Voor de civiele kamer van de recht bank te Amsterdam zijn de pleidooien gehouden in de procedure, die het algemeen ziekenfonds „De Volhar ding te Den Haag aanhangig heeft ge maakt tegen de Kon. Ned. Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst. Aanleiding was een publicatie in „Medisch Contact", het orgaan van de Maatschappij, waarin de secretaris van de raad van beroep de aanvraag releveerde van een arts die niet meer bij „De Volharding" in dienst was om weer als lid van de Maatschappij tc worden toegelaten. De arts was inder tijd, toen hij bij „De Volharding" in dienst trad door de Maatschappij ge royeerd. In het gewraakte verslag werden mededelingen van de arts aan de raad van beroep weergegeven. Gesproken werd o.a. over „schrik barende toestanden, zodat men zich mocht afvragen of er geen onderzoek zou moeten worden ingesteld". Het fonds eiste nu intrekking van de publicatie met een dwangsom van l'OOO per maand, een ideële schade vergoeding van 5000 alsmede een nader vast te stellen schadever goeding. De raadsman van het ziekenfonds, mr. H. F. Blaisse, noemde de publi catie een onrechtmatige daad. De kwalificatie, die zij bevat, is onwaar en er is geen enkele rechtvaardig- Er komt een verplichte keuring voor crocussen Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge- leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te mfitefli Daarna hebben zij kans gezien de werking van één dér oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 (Advertentie.) Met een dofje klap liet de heer J. J. Bos, de voorzitter van de groep Bij goedkwekers de hamer op de groene tafel vallen. En daarmee had de Keu ringsdienst er weer een behoorlijk portie werk bijgekregen. Want de ha- merklop was namelijk het sein, dat men had besloten een verplichte keu- - - - - ringsdienst voor de crocussen in het met verborgen band-recorders gaan \even fe roepen. Dit was wel het be werken om elkaar later in het open baar met min of meer onbedacht zaam uitgesproken woorden lastig te vallen. De politierechter stak zijn misnoe gen over deze onverkwikkelijke rel in de gelederen van hen, die eens het land ten voorbeeld waren, niet onder stoelen of banken. Daar alle getui genverklaringen vaag en weinig doel treffend waren de meeste aantij gingen waren zuivere gevoelsargu menten en pasten niet in de recht zaal ontsloeg de rechter de ge daagde, een der voormalige leden, die geroyeerd was en beschuldigd van smaad, van iedere rechtsvervol ging. NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 80-jarige A. Haring uit de Van der Palmstraat, te Rotterdam die vorige week Woensdag bij het over steken op de Beukelsdijk door een personenauto werd aangereden, is in het Sint Franciscus-Gasthuis aan zijn verwondingen overleden. langrijkste besluit, dat viel tijdens de vergadering van „Het Bijgoed", die gisteren in de Scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis werd gehouden. Als een verrassing zal dit besluit niet gekomen zijn voor de meeste le den. Immers: de heer Bos had in zijn openingswoord al gezegd, dat direc teur Limburg en de andere mannen van de keuringsdienst de gezond heidstoestand van de crocussen eens hadden bekeken en het resultaat van hun onderzoek was neergelegd in een rapport. En dat had geen twijfel la ten bestaan aan de vraag of het in derdaad waar was, dat hejrniet over al was, zoals men het graag zou wen sen. Wat het verloop van de handel in het afgelopen seizoen aangaat, zei de heer Bos, dat het gewas dat men had gerooid van goed tot heel goed was geweest. Alleen de anemonenkwekers hadden niet overal reden tot juichen. De prijzen waren heel wat lager dan voorgaande jaren, maar niettemin gadering. kan nog altijd van een lonende cul tuur worden gesproken. Slechts twee uitzonderingen zijn hierop te maken: de crocussen en de Blauwe Druifjes. De redenVolgens de voorzitter een veel te grote uitplant en veel te hoge minimum exportprijzen. Het be stuur van de vereniging „Het Bij goed" heeft dan ook pogingen in het werk gesteld om deze lager te krij gen en daf is gelukt Verschillende ar tikelen zullen van 20 tot 50% in prijs verlaagd worden. Dat wil zeggen: de minimum-exportprjjs. Hierna kwam de vraag of men een keuringsdienst noodzakelijk achtte en die werd door alle leden instemmend beantwoord. De keuring wordt ver plicht. Ook voor niet-leden van de vereniging „Het Bijgoed" dus, daar deze keuringsdienst gebaseerd is op de Bloembollenziektenwet. Er waren uiteraard verschillende vragen over de manier waarop men zou gaan keuren In grote trekken komt het hier op neer, dat men de zelfde weg zal volgen als bij bijv. de narcissen. Afgekeurde partijen mo gen niet geëxporteerd of vervoerd worden, maar alleen door een bloe mist af gebroeid worden. De heer Bos deelde nog mede, dat specie-crocussen voorlopig niet onder de keuringsdienst vallen. Een korte rondvraag vormde het slot van deze vrij druk bezochte ver- 't „Los Hoes" naar Lieveld Het begon met 2 urnen Zoals enige tijd geleden is gemeld, is de Twentse boerderij, het Los Hoes, die op de „E 55" heeft gestaan, eigen dom geworden van de heer B. A. Weenink te Lelieveld bij Lichte voor de. Het uit 1735 daterende bouwwerk zal in de woonplaats van de eigenaar worden opgetrokken bij de oude Sak sische boerderij, waarin de heer Wee nink jaren geleden een museum heeft ondergebracht, dat in de loop der tijden een belangwekkende verzame ling oudheidkundige vondsten is gaan herbergen. Het begon met een paar urnen, die de heer Weenink in 1936 van een oom erfde. Deze urnen waren er de oorzaak van, dat de toenmalige rijksopspo ringsdienst opgravingen ging doen op het terrein van de heer Weenink, waarbij o.m. de inhoud van een graf heuvel aan het licht werd gebracht. De inhoud bestond uit een geraamte, dat van 500 jaar voor Christus da teert. Ook werden gebruiksvoorwer pen gevonden, zoals een halssnoer uit die dagen. Het museum, „Erve Kots", trekt nu vele bezoekers, archeologen en lief hebbers van de oudheidkunde, uit vrijwel alle delen van Europa. Het materiaal, dat daar in de loop van de jaren is verzameld, is voor deze be zoekers een belangrijk studieob ject heidsgrond voor. De betrokken arts is vyf jaar bij het ziekenfonds werk zaam geweest en op grond van klach ten van patiënten en zijn collega's ontslagen. „Dertig jaar voert de maat schappij reeds een aanvalsoorlog te gen het ziekenfonds, dat zij dood wil hebben", aldus de raadsman. De reden van het conflict ligt in de controverse tussen de opvattingen van de maatschappij en die van het fonds. De maatschappij verzet zich nl. tegen het standpunt dat de arts vol ledig in dienst is van het fonds. Mr. Blaisse zei verder, dat de maat schappij geen gebruik heeft gemaakt van het aanbod van het ziekenfonds om een onderzoek te doen instellen naar de geïncrimeerde toestanden. Volgens aangeslotenen bestaan er geen wantoestanden bij het fonds. De advocaat van de maatschappij, mr. J. Jolles, zei, dat deze in het be lang en de medische stand en het algemeen belang „een verdedigings oorlog" voert. Het bewuste verslag, bestemd voor intern gebruik, werd aan de algemene vergadering uitge bracht en pleiter vroeg zich af of de pers het recht heeft daaruit te pu bliceren. De secretaris heeft in dit verslag uitsluitend geschreven over de positie van de medicus. Niets is gezegd over de medische verzorging der patiënten. De raadsman kwam tot de conclusie dat de publicatie geen onrechtmatige daad is en vroeg de rechtbank de vordering niet toe te wijzen. Uitspraak 15 November. Voor de Haagse Rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend,, dat vier uitgevers (Nijhoff, de Erven Boon, de Noord-Hollandse Uitgeverij en Stenfert Kroese) aanhanging had den gemaakt tegen de Leidse Onder wijsinstellingen, omdat deze instel ling bij haar schriftelijke lessen voor een opleiding van MO-Staatshuis- houdkunde gebruik maakte van uit treksels van boeken, die door eisers waren uitgegeven. Eisers meenden, dat hierbij een inbreuk zou zijn gemaakt op de Auteurswet, omdat het hier zou gaan om een vermenigvuldiging van een wetenschappelijk werk op een wijze, die niet als nieuw of oorspronkelijk kan worden aangemerkt. De uitgevers hadden zich doen j vertegenwoordigen door mr. A. C. Rueb, die vier door de onderwijsin- I stelling gebruikte uittreksels met j daarnaast de oorspronkelijke wer- ken overlegde en betoogde, dat in de uittreksels in sommige gevallen de- zelfde en in andere gevallen een synonieme terminilogie was gebruikt als in de oorspronkelijke werken. De extracten waren ook niet als ci taten aan te merken, aldus mr. Rueb, omdat hun omvang gelijk was aan 1/3 tot yK van der werken, waaraan zij waren ontleend. In zijn verweer stelde de raadsman van de onderwijsinstelling, mr. I. van Praag, dat van de overtreding van de Auteurswet geen sprake was en hij haalde daarbij artikel 16 van deze wet aan, waarin wordt gezegd, dat het overnemen van citaten toe gestaan is. Voorts merkte hij op, dat in de uittreksels ook werd ge wezen op werken van andere schrij vers en dat de cursisten wordt aan geraden de uitgetrokken werken in hun geheel te bestuderen. Zijn con clusie was, dat de uittreksels de ver koop van de oorspronkelijke werken zelfs konden bevorderen. Mr. van Praag zei tenslotte, dat de onderwijsinstelling eventueel wel zou willen overwegen of met de uitge vers kon worden onderhandeld over een bepaalde vergoeding. Maar hij verzocht de president van de recht bank de eis om de uittreksels in kwestie onmiddellijk uit de circula tie te nemen (zulks op een dwang som van 10.000) af te wijzen. Uit spraak op 18 October.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6