„Geen andere regering mogelijk, welke meer progressief beleid kan voeren" (P.v.d.A.) S. E. R. adviseert tot 'n vrijere loonvorming 3 Algemene Beschouwingen Rijksbegroting SltittA ffiewfiaid apetide Jornada Waar is de man Percentage volkswoningen niet te gering Premieverlaging ziekenfondsen door onderlinge samenwerking? WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 >,Weg met Romme!" (Gortzak) In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de algeme ne politieke beschouwingen over dc rijksbegroting voor het dienstjaar 1956. Met de minister-president is na genoeg het gehele kabinet aanwezig. Tevreden over loon- en prijspolitiek. De heer ROMME (KVP) verklaart geen terugblik te willen verpen cp alle sectoren van het beleid van het kabinet, nu dit de laakte algemene beschouwingen zijn voor de zittings duur van dit kabinet, doch te zullen volstaan met enkele algemene her inneringen. Hij meent, dat het woord „onaan vaardbaar" de regering te jeivakke- lijk in de mond ligt. Ten aanzien van woningbouw is er geen sprake van voldaanheid, al is in de laatste troonrede het aantal van 70.000 woningen genoemd. De stijging tot dit aantal is verheugend, maar er blijft nog veel te wensen over. Vervolgens merkt hij op, dat in de wezenlijke doelstelling van het com munisme niets is veranderd Hij be toogt, dat noodzakelijk is een eens gezind Westers beleid, dat het in zicht van de Sovjet-regering nopens het nutteloze van een oorlog over eind houdt. Wat Nieuw-Guinea aangaat zegt hij ten volle te kunnen instemmen met het even rustige als vastberaden be leid, door de regering in de souve- reiniteitskwestie gevoerd. Zeer be treurd moet z.i. worden, dat de V. N. besloten hebben deze zaak op de agenda te brengen. Formeel noch ma terieel is dat gerechtvaardigd. Hij vertrouwt, dat de regering haar taak t.a.v. Nieuw-Guinea op haar eigen wijze verder zal voortzetten. Wat de loon- en prijspolitiek be treft zegt spr. het gelukkig te ach ten, dat de regering een stap heeft gezet in de richting van differentia tie der arbeidsvoorwaarden. Spr. zegt het redelijk te achten, dat de regering het advies van de S-E.R. over de loon-politiek, dat heden is gepubliceerd, eerst zal willen over wegen en dus thans geen beslissing j kan nemen. Hij vertrouwt echter, dat dit wel geschied zal zijn als de begroting van sociale zaken in de eerste volle week van December in openbare behandeling komt. De verleende 3 procent-vergunning acht hij een voorlopige oplossing der regering in een moeilijk dilemma. Een bezwaar er van is z.i. dat de ar beiders als collectiviteit niet aan hun trek komen. Hij ziet er ook een be dreiging in van een der postulaten, welke het kabinet zich gesteld heeft, nl. voorkoming van prysverhoging. Hij bepleit uitbreiding der 3 procent- vergunning ten gunste van bezits vorming. Zijn partij gaat de verkiezingen in voor doorbraak van het christendom in het volksleven. Op samenwerking uit. De heer BURGER (P.v.d.A.) be toogt, dat als men een der wortels van de oorlogsdreiging wil wegnemen, de sociale wanverhouding tussen ver schillende delen der wereld moet worden opgeheven. Ten behoeve der onontwikkelde gebieden moet z.i. een vast bedrag op de begroting worden gebracht. Komende tot de positie van het ka binet zegt spr., dat deze sterker is dan ooit- O.m. verwijt hij de K.V.P. vertraging te hebben veroorzaakt ten aanzien van de huurwetten. Opmerkend, dat de positie van het kabinet sterker dan ooit is, zegt hij, dat voor hem de betekenis van het kabinet deze is, dat geen andere re geringscombinatie in de huidige om standigheden mogelijk is, welke een meer progressief beleid zou kunnen voeren. Naar zijn inzicht is ten aanzien van de exploitatie der atoomenergie spra ke niet slechts van een nationale overheidstaak, doch van een Europe se overheidstaak Spr. gaat vervolgens in op de kwestie der loonvorming. Er gaan al stemmen op, die vragen of de motie-Romme over een vrijere loonpolitiek niet het begin van het einde van „le miracle Hollandais" is. Spr. meent, dat men geen oude schoenen moet weggooien voor men nieuwe heeft. Het zolang bruikbaar gebleken systeem moet z.i. soepel worden toegepast. Naar zijn oordeel i heeft de regering zich in de positie gemanoeuvreerd, dat een nieuwe loonronde de enige mogelijkheid tot rechtvaardigheid is. Studie van het vraagstuk van een vijfdaagse werk week is z.i. noodzakelijk. De heer GORTZAK (CPN) betoogt, dat het regeringsbeleid is afgestemd geweest op de koude oorlog. De po litiek van de koude oorlog onder lei ding van prof. Romme is mislukt en heeft zijn onuitvoerbaarheid bewe zen. Spr. constateert, dat er thans een ontspanning is in de internationale verhoudingen. Nederland kan daarin een bijdrage verlenen door spoedig te besluiten een parlementaire dele- j gatie naar de Sovjet-Unie te zenden. I De heer Gortzak verklaart zich be reid met de P.v.d.A. samen te wer ken om de partij van de heer Romme bij c'e komende verkiezingen een zo groot mogelijke nederlaag toe brengen. Hij hoopt, dat bij de P.v.d.A. daartoe eveneens bereidheid zal be- I staan. De heer WELTER (KNP) meent, I dat men bij de vorming van het nieu- I we kabinet zal komen te staan voor het alternatief, te kiezen voor een krachtig beleven der democratische principes of voor het doorgaan op de bestaande weg, welke leidt tot uit holling van het parlementaire stel sel, waarbij men uiteindelijk terecht komt bij een regering der ambtena ren, die toch al te veel macht heb ben. Onwaardig vindt spr. het, dat Ne- derland in verband met de kwestie Nieuw-Guinea bij de V. N. in de be- j klaagdenbank moet zitten. Waarom heeft minister Luns het voorbeeld j van zijn Franse collega niet gevolgd, door de vergadering te verlaten? Spr. zou de heer Luns en de Nederlandse delegatie willen doen terugroepen. Amendement-Stokman nu verworpen De Tweede Kamer heeft gistermid dag het amendement-Stokman (KVP) op artikel 25 van het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs met 45 stemmen voor en 46 tegen verworpen. Zoals bekend staakten de vorige week met 43 tegen 43 de stemmen over dit amendement, dat aan de ge meentebesturen de bevoegdheid wilde geven om bij de aanstelling van een kleuterleidster te bepalen, dat zij bij inhuwelijktreding kan worden ont slagen. Bij deze stemming stond rechts te genover links, doch tegen stemden ook freule Wttewaall van Stoetwegen (CH), van de KVP de dames Klompe en De Vink en de heren Visoh, Koer sen en Blaisee. ST. NICOLAAS- EN KERSTPOST MILITAIREN EN NIEUW GUINEA Ten behoeve van militairen aan boord van hr. ms. schepen in de Nieuwguinese wateren en in walin- richtingen in Nederlands Nieuw-Gui nea zal het m.s. „Oranje", dat op 27 October uit Amsterdam vertrekt en op 4 December te Sorong wordt ver wacht, St. Nicolaas- en Kerstpost meenemen. Brieven en paketten, welke met deze gelegenheid worden verzonden, dienen tijdig ter post te worden be zorgd. Nadere inlichtingen omtrent de sluitingsdatum worden verstrekt door de postkantore rit Adressering voor hen, die aan boord van hr. ms. schepen in de Nieuwgui nese wateren zijn geplaatst: Rang of kwaliteit ,naaim, marine nummer, Aan boord van hr. ms..... (volgt naam van het schip). AmsterdamC.S.; Marine. Voor hen, die aan de wal zijn ge plaatst luidt het adres als volgt: Rang of kwaliteit, naaim, marine- nummer, Naam van de walinriohting, plaats naam, Nederlands Nieuw-Guinea. Amsterdam—C.S.; Marine. VERANTWOORDELIJKHEID PRIMAIR BIJ HET BEDRIJFSLEVEN Op verzoek van de minister van Sociale Zaken heeft de Sociaal Econo mische Raad een advies uitgebracht over het vraagstuk van de toekom stige loonpolitiek. In het rapport geeft de SER tevens zijn mening over het in 1954 door de Stichting van de Arbeid uitgebrachte rapport. De SE1R meent, dat in het toekom stige systeem van loonvorming de volgende drie grondgedachten moe ten worden verwezenlijkt: 1 Het leggen van de primaire ver- Dinsdagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Etten-Leur de nieuwe fabriek van de N.V. „Tornado" in gebruik gesteld. Voordat de Prins tot de opening overging heeft de beeldhonwer C. Zadkine het boven de ingang van de fabriek aangebrachte plastiek onthuld, waarbij hij een verklarende toelichting heeft gegeven. Op de foto schudt de Prins de Franse beeld houwer de hand, tussen hen in de directeur van de fabriek, de heer J. v. d. Togt. Half zichtbaar achter de Prins de burgemeester J. P. Godwaldt. Op de achtergrond het zojuist onthulde plastiek. antwoordelijkheid voor de loonvor ming bij het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen, onver minderd de taak van de overheid als hoedster van het algemeen be lang. 2 Het in overeenstemming zijn van het algemene loonniveau met de fundamentele economische en so ciale factoren. 3 Een zo grote mogelijkheid van differentiatie in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden als met de coördinatiegedachte in overeen stemming is. S.EXt.-minderheid heeft bezwaren. De raad gaat er mee accoord, dat in het toekomstige systeem van loon vorming gebruik wordt gemaakt van loonrichtlijnen. Deze zullen bepaalde looncijfers en enkele belangrijke se cundaire arbeidsvoorwaarden dienen te bevatten. Daardoor zullen zij een aanwijzing geven omtrent het meest wenselijke loonniveau. De SER acht het gewenst, dat de mogelijkheid om bij de bedrijfstaks- gewjjze loonvorming rekening te hou den met de bijzondere economische en sociale omstandigheden van de af zonderlijke bedrijfstakken, met name de werkgelegenheid, de productiviteit en de rentabiliteit, als een element van de loonpolitiek wordt erkend. Het scheppen van de mogelijkheid van ondernemingsgewijze afwijkingen van de basisionen dient aan het be drijf staksgew ij ze overleg te worden overgelaten. De mate van differen tiatie dient met het oog op de coör dinatie in de loonpolitiek door de toetsende instantie te worden goed gekeurd. Een belangrijke minderheid van de SER wil voor de afzonderlijke onder nemingen in beginsel geen andere mogelijkheden tot loondifferentiatie open laten dan die, welke reeds vast gelegd zijn in de bestaande loon- structuren. De SER acht het gewenst, dat lonen en andere arbeidsvoorwaarden in overheidsdiensten en bedrijven en in de particuliere sector zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Dit be tekent niet, dat in alle onderdelen gelijkheid behoeft te worden nage streefd, doch wel dat er een globaal evenwicht behoort te zijn. Daartoe acht de SER het noodzakelijk, dat de instanties, die verantwoordelijk zijn voor de loonvorming in beide secto ren, voortdurend een nauw contact met elkaar onderhouden. De vaststel ling van de richtlijnen dient door de SER te geschieden. Een minderheid acht het, teneinde het informele karakter van de be staande loonrichtlijnen ook voor de richtlijnen in het toekomstige sys teem van loonvorming te handhaven, gewenst, dat het vaststellen van de richtlijnen niet aan de SER wordt opgedragen, maar aan het orgaan, dat met het toezicht op de loonvor ming zal worden belast. Loonraad. De SER kan zich verenigen met de instelling van een Loonraad als vaste commissie van de Raad, welke de bevoegdheden van het Ooilege van Rijksbemiddelaars zal overnemen. Een belangrijke minderheid van de Raad heeft onder de tegenwoordige omstandigheden bezwaar tegen de instelling van een Loonraad. Deze minderheid meent, dat het voorshands aanbeveling verdient, in afwachting van de toekomstige ontwikkeling van de loonvorming in publiekrechtelijk verband, het thans, toegepaste stelsel te handhaven. Enkele leden van de SER, die de conclusie van de minderheid onder schrijven, achten het gewenst, dat, om de verantwoordelijkheid voor de loonvorming zo spoedig mogelijk bij het bedrijfsleven te leggen, na ver loop van een overgangstermijn aan het College van Rijksbemiddelaars de bevoegdheid, lonen en andere arbeidsvoorwaarden dwingend op te leggen, wordt ontnomen. Loonronden. De SER acht het gewenst, dat de mogelijkheid van algemeen bindende loonmaatregelen wordt gehandhaafd. De hoge uitzonderingen dienen te be horen en de bevoegdheid tot het ne men van een dergelijke maatregel zo wel dient te liggen bij de SER te zamen met de Loonraad als bij de centrale overheid. Een minderheid van de SER acht het uitvaardigen van algemene loon ronden in wezen strijdig met een loonbeleid, waarbij de loonhoogte voor een goed deel afhankelijk wordt gesteld van de economische positie van de bedrijfstak c.q. onderneming. Een organisatie als de B.B. is in tijden van nood, wanneer snel en doeltreffend moet wor den geholpen, onmisbaar. De B.B. is berekend voor haar taak. Uitstekend materiaal is overal in het land aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers oefenen geregeld in een stukje van hun vrije tijd. En toch er zijn nog open plaatsen. Op elke twee man is er nog één nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. (Advertentie.) MINISTER WITTE In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andnies- sen heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting medege deeld dat van de woningen, waar voor in het eerste half jaar 1955 fi nanciële steun werd toegezegd onge veer een derde gedeelte tot de volks woningen kan worden gerekend. Van de woningen waarvoor halve premie wordt toegekend, mag een belang rijk aantal bij de volkswoningen wor den geteld. Van heiibouw en bouwen in de vrije sector zullen waarschijn lijk weinige tot de volkswoningen behoren. De minister ontkent dat het percen tage woningwetwoningen op het to tale aantal verleende bouwvergun ningen onjuist is. Het genoemde per centage van 42 is mede ontstaan door incidenteel werkende oorzaken. ZILVEREN BURGEMEESTER. Mr. R. van der Heyden, burge meester van Kaatsheuvel en Loon op Zand hoopt Vrijdag zijn zilveren burgemeestersjubileum te vieren. Burgemeester Ven der Heyden is 18 jaar burgemeester geweest van de gemeente Drunen en sedert 1948 van Kaatsheuvel-Loon op Zand. In de Efteling zal hij Vrijdag worden ge huldigd. Voor kleine zelfstandigen Vorige week zijn er besprekingen geopend in de ziekenfondsorganisa de kleine zelfstandigen een op nieuw gestegen premie te blijven be talen, waardoor deze groep dus de vrijwillige ziekenfondsverzekering zou moeten opgeven. Om deze mensen te helpen, subsi dieert de regering reeds de vrijwil- ties met hun aangesloten fondsen en lige verzekering met 8,5 millioen per tussen de ziekenfondsorganisaties onderling, dat tot doel heeft door een grotere samenwerking een dras tische verhoging van de ziekenfonds premie voor de vrijwillige verzeke ring voor 1956 te voorkomen. Zoals steeds zijn de ziekenfondsen in deze tijd van het jaar de onkosten voor het komende jaar aan het becij feren en door de verhoogde zieken huiskosten, de voortschrijdende me dische wetenschap met de toenemen de specialisatie, de hogere honorering van de medewerkersgroepen e.d., zijn deze kosten aanmerkelijk geste gen. Besprekingen. De verplichte verzekering nu, is één verzekering voor het gehele land; de vrijwillige verzekering geldt voor elk van de 130 ziekenfondsen ieder op zich zelf. Daar de diverse onkos ten plaatselijk dikwijls erg uiteenlo pen, brengt dit vooral voor de klei nere, zelfstandige ziekenfondsen moeilijkheden mee, wat betreft de premie. Door het genoemde onder linge beraad trachten de zieken fondsorganisaties de mogelijkheid na te gaan om door grotere samenwer king tot een gemiddelde premie te komen voor het gehele land, op basis van een gemiddelde onkosten van al le ziekenfondsen. Verhoging regeringssubsidie. Dit alles houdt nauw verband met een tweede probleem: de onmogelijk- MISSIONARIS BRACHT KONINGIN EEN GESCHENK UIT BRAZILIë Paters Gröniger, een Nederlandse Carmeliet, die werkt in het Brazi liaamse plaatsje Joao Pinhiero, heeft gistermiddag in het paleis Soestdijk een geschenk van de burgemeester van dit plaatsje aan H. M. de Konin gin aangeboden. Het was een gepre pareerde huid van een tijgerkat. Pa- Ier Gröniger, <üe met verlof in ons land is, werd vergezeld door pater Kocks uit Hoogeveen; het bezoek had een informeel karakter. GEWIJZIGDE BEGROTING VAN LANDBOUWSCHAP Het Landbouwschap heeft een nieu- ie ontwerpbegroting samengesteld over het tijdvak van 24 April 1954 tot 1 Januari 1956. Sloot de eerste ontwerp-begroting met een tekort van 380.000 gulden, thans is het mo gelijk gebleken deze sluitend te ma ken ei. het geraamde heffingsbedrag zelfs met ruim 215.000 gulden te ver lagen. Dit betekent een verlaging van uitgaven van ruim 605.000 gulden. Het dagelijks bestuur merkt hierbij op, dat, nu 'het begrotingtijdvak na genoeg is verstreken, de kosten kon den worden geraamd op basis van de reeds uitgegeven bedragen. Het maken van een nieuwe ont werp-begroting is een gevolg van het niet verkrijgen van de goedkeuring van de Sociaal-Economische Raad van het eerste ontwerp. De bezavaren van de S.E.R. waren hoofdzakelijk gericht tegen het ontbreken van een kapitaalddenst en het feit dat een aantal posten niet voldoende kon worden beoordeeld. De begroting van het landbouw schap over 1956, zo juist bekend ge maakt, sluit met een eindcijfer van 13.354.000. Afgezien van een nieuwe post van ruim acht millioen gulden voor de dierziektenbestrijding, is de begroting voor 1956 iets lager ge raamd dan die voor 19541955. Ruim vijf millioen van de middelen wordt verkregen uit de heffingen aan boe ren en tuinders. Het bedrag van 8.300.000 voor de dierziektebestrijding zal worden ver kregen uit een bestemmingsheffing die het Landbouwschap zal opleggen. Verwacht wordt dat met ingang van 1956 de dierziektebestrijding binnen het kader van het Landbouwschap jaar en wanneer de ziekenfondsor ganisaties erin slagen door hun on- 1Jolluu. derling beraad tot een gemiddelde zal worden georganiseerd. premie voor het gehele land te ko-1 men dat zou dan voor 1 Jan. 1956 in kannen en kruiken moeten zijn I Verkeersongeval eist ging bij de regering te kunnen doen de 8,5 millioen overheidssubsidie voor de vrijwillige verzekering aan merkelijk verhoogd te krijgen. Dit zou dan ten goede komen aan de minder draagkrachtigen, in de geest zoals de regering de premie betaling van de ouderdomsvoorzie ning wenst te financieren. Lassers brandden een granaat door Toen lasbranders van een werf te Harlingen gisteren een schepbak, die zij in reparatie hadden, midden- doorgezaagd hadden, kwamen zij tot de ontdekking, dat zich in de door gebrande wand een vreemd voorwerp bevond; een nadere beschouwing bracht de mannen koude rillingen over het lichaam, want zij vonden een onontplofte granaat, waarvan zij de kop hadden afgebrand. Als door een wonder is tijdens deze •vurige arbeid het projectiel niet tot ontploffing gekomen. Een seintje ■aan de politie bracht deskundigen op de werf, die de gevaarlijke vondst van 50 cm. lengte en 20 cm. breedte heid voor de minst draagkrachtigen onder hun hoede namen. twee doden Nabij Oosterhogebrug in de Gro ningse gemeente Noorddijk is gister avond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Een auto, bestuurd door de 34- jarige chauffeur J. Jaarsma uit Gro ningen, is tegen de achterzijde van een geparkeerd staande auto gere den. Tengevolge van de botsing schijnt de bestuurder de macht over het stuur te hebben verloren. Hij reed met zijn auto in het Damster- diep en verdronk. De bestuurder van de geparkeerd staande auto, de 37-jarige vertegen woordiger E. Zoetendaal uit Gronin gen, had op het moment van de bot sing de auto juist verlaten. Hij werd door de auto, die zijn wagen had aan gereden, ongeveer twintig meter mee gesleurd en bleef levenloos op de weg liggen. Beide auto's werden ernstig be schadigd. De kraanwagen van de Groninger brandweer heeft de te water geraakte auto op het droge gebracht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5