R.K. School voor B. L.O. „Si. Liduina en zuster Accursia jubileerden Is e*v UL$t hot betrouwbare zelfwerkend wasmiddel voor do huisvrouw/ dis weet wot hoor wasgoed wooed is! $a&ea aan de uexCanyCyót: een nieuwe Acfiwol te Heiden AVONDRUST Amsterdammers gewond in Frankrijk Gouverneur en bisschop Cursusjaar avondtekenschool van de R. K. Volksbond te Leiden geopend Huurcommissie beoordeelt ontoelaatbare gebreken aan uw huis Weer Leidse Lichtfeesten WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Persil (Advertentie) „Het kind wordt behoed voor moedeloosheid" „25 Jaar geleden werd de St. LiduinaschooJ als katholieke school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Leiden geopend. Wat dit, voor ons nuchtere feit, in d i e tijd betekende, gaat, gewoon als we zijn aan de ont wikkeling en aan de nu ten dienste staande hulpmiddelen op psychiatrisch, psychologisch en paedagogisch terrein, gemakkelijk aan onze verbeelding voorbij. Niet alleen het oprichten van zulk een school, maar meer nog de aanpak van het onderwijs voor minderbegaafden, dat in die tijd in plan, wijze en methode van onderwijs nog zijn weg zou moeten vinden, vereisten de nodige durf en moed". Aldus de heer J. Lij ten, voorzitter van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera, hedenmorgen in het St. Liduinahuis aan de Zoeter - woudse Singel tijdens de plechtige viering van het 25-jarig bestaan van de R.K. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs „St. Liduina". De heer Lijten hield een rede, waarin de drang om het minderbe- gaafde kind te hulp te snellen sterk tot uiting kwam: „is men eenmaal met dit werk begonnen", aldus spr„ „en voelt men de belangen die hier mee gediend zijn aan, dan wordt men rusteloos en wil men steeds méér doen". Vele gasten. Maar alvorens wij aan zijn rede de aandacht besteden, die zij verdiende, willen wij beschrijven wat aan de feestrede hedenmorgen tijdens de feestelijke bijeenkomst naar aanlei ding van dit zilveren jubileum vooraf ging. Tegen elf uur stroomden de gas ten het Liduinahuis binnen. Onder TAMPICO OPNIEUW GETROFFEN Drie kwart van de Mexicaanse ha ven Tampico, die de vorige week door de orkaan „Janet" werd geteis terd, staat thans blank, als gevolg van 'het buiten haar oevers treden van de rivier Panuco, aldus meldt het blad „Excelsior". Geen animo voor het leger Het aantal West-Duitsers dat zich aanmeldt als vrijwilliger voor de nieuwe Wehrmacht, is sedert de con ferentie van de Grote Vier te Genève met 80% gedaald. Ook trekken zich gestadig personen terug die zich al eerder aangemeld hadden. Dit heeft de Westduitse mi nister van Defensie bekendgemaakt. Men schat dat van de 164.000 man die zich gemeld hebben 40 niet ge schikt zal zijn. terwijl er 150.000 no dig zijn voor het vormen van oplei dingskader voor de Wehrmacht van 500.000 man. Militaire leidei's schrijven het te ruglopen van de aanmeldingen toe aam het verminderen van de span ningen na de conferentie van Genève, aan het bezoek van Adenauer aan Moskou en aan de verlaging van de salarissen bij de Wehrmacht. HET is alle mensen niet gegeven heiligen of heiden te zijn. Maar van allen wordt geëist een ■poging te doen om tot heldhaftig heid en heiligheid te komen. Niet ieder van oxis bezit het vermogen om deze verheven grootheid tot werkelijkheid te maken, maar ieder van ons kan zich het doel voor ogen stellen, dat de heiligen en helden hem tonen: het offer en de liefde tot de naaste. Daniël Rops Zondagavond is op de weg van Chambry naar Laon in Frankrijk een Nederlandse auto bij het passeren van een landbouw-tractor tegen een langs de weg staande boom gebotst. De bestuurder en zijn mede-passa- giere werden zwaar gewond naar het ziekenhuis van Laon vervoerd. Het betreft hier de 25-jarige boord werktuigkundige van de KLM Roose- bootm en dienis verloofde, de 23-jarige Johanna Elias, een typiste, beiden uit Amsterdam. Bij het passeren van de tractor slip te de wagen de berm in. De heer Rooseboom zag geen kans zijn auto tijdig op de weg terug te brengen, zod'at deze met flinke snelheid tegen de boom botste. De toestand van de heer H. Rooseboom was gisteren nog onveranderd ernstig. In de toestand van zijn verloofde mej. Johanna Elias is een aanzienlijke verbetering geko- Veldmaarschalk Sir John Harding, de nieuwe Britse gouverneur van Cy prus, heeft Dinsdagmiddag, slechts 24 uur na aankomst op Cyprus, bespre kingen gevoerd met aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging der Cyprische Grieken voor aanslui ting van het eiland bij Griekenland. Officieel is verklaard, dat de gou verneur en de aartsbisschop uiteen zettingen gaven over hur. standpun ten ten aanzien van de toekomst van Cyprus en dat zij overeengekomen zijn hun besprekingen later voort te zetten. De heer J. Lijten, voorzitter van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera feliciteert de jubilaresse zuster Accursia, die 25 jaar lang haai; krachten aan de school heeft geschon ken. Op de voorgrond: wethouder Van Schaik. hen waren deken M. A. Jansen,, de wethouders J. C. van Schaik en 8. Menken, oud-pastoor Th. M. Beu kers, rector F. A. M. Bernefeld en drs. J. W. J. Wiertz, namens het schoolbestuur voor de inrichtingen van Liefdadigheid, rector L. P. M. Vester, vele andere geestelijken, de inspecteur B.L.O. H. L. Goud, de heer Prince, voorzitter van de R.K. B.L.O.- bond, de heer Mürkoster, directeur van de Cupertina-stichting, mej. H. J. Doove, namens de St. Augustinus- vereniging afdeling Leiden, de heer Haan, hoofd van de Dr. Voorthuy- senschool, mr. H. R. Goudsmit, se cretaris van de voogdijraad te Lei den, en afgevaardigden van het mi nisterie van justitie, verenigingen voor kinderbescherming en andere organisaties. Nadat allen in de conversatiezaal van het St. Liduinahuis, die door de zusters met dahlia's stemmig was versierd, hadden plaats genomen, nam de heer Lijten het woord. Gunstige invloed op gezin en toekomst. Nadat hij de oprichting van de sohöol zoals hierboven reeds aan gehaald had gememoreerd, duid de hij aan, op; welke motieven het bijzonder onderwijs belangrijk is. Het kind zal, doordat het zich tegemoet gekomen voelt, zijn minder-begaafd- heid niet zo voelen. Het wordt aldus geïnspireerd en geactiveerd en be hoed voor moedeloosheid. Het kind vindt in het aangepaste onderwijs rust en bevrediging; dit kan niet anders dan gunstige invloed hébben op het gezin, waartoe het behoort. Het onderwijs richt zich bovendien op de toekomst van het kind, opdat het met zijn mindere gaven toch eenmaal zijn geluk in de maatschap pij zal kunnen vinden." De heer Lij ten gaf vervolgens aan, welke activiteiten men heeft ontwik keld om de belangen van het minder- begaafde kind beter te kunnen die nen. Hij memoreerde de oprichting van het eerste katholieke kinderbescher mingsinternaat voor minder begaafde meisjes, de stichting van een tweede katholieke school voor minder be gaafde kinderen, toen het groeiend aantal leerlingen dit noodzakelijk maakte, en de oprichting van het nazorgwerk, dat zich uitstrekt over alle kinderen, ook over hen, die van uit het Internaat de school bezocht hebben. Een bijzondere voorziening voor de moeilijksten onder hen heeft men voorlopig gevonden in het huis van „De Voorzienigheid" aan de Hoge- woerd. De heer Lijten bracht vervolgens hulde aan de initiatiefnemers, pastoor Beukers, die één van de oprichters is geweest en aan het vorig bestuur, dat zo vele jaren het werk kracht dadig heeft geleid, aan zuster Accur sia, die deze dag met de school haar 25-jarig jubileum viert en die zich al die jaren met zoveel zorg, liefde en toewijding aan de verheffing van het minder begaafde kind gegeven heeft. Hij wenste de jubilerende zus ter geluk en zei het jammer te vin den niet in staat te zijn haar harte- wens, een nieuwe Liduinaschoól, te vervullen. Dank bracht de heer Lijten ook aan alle zusters en onderwijzers. Tenslotte verwelkomde hij de ge nodigden, die wij hierboven reeds vermeld hebben. Jubilaresse aan het woord. Zuster Accursia. die vijf en twintig jaar lang de leiding van de school heeft gehad, gaf vervolgens een over zicht van de ontwikkeling in een kwarteeuw van de R.K. B.L.O.- school te Leiden. Zij herinnerde zich de voorgeschie denis, het groeiend besef, die er bij de katholieken ontstond, dat aan dacht aan het minder begaafde kind besteed moest worden. Dit leidde in 1930 tot de oprichting van de school. Na de toezegging van een subsidie door het departement van O. K. en W. trad men met de congregatie in contact, die in die tijd nog leerkrach ten voldoende beschikbaar had. „Sprookjesachtig", noemde zuster Accursia de snelle ontwikkeling van de plannen: in enige maanden tijds werden de belangrijke stappen ge daan, die tot aankoop van huize „Berkzicht" leidden, waarna de bouw van een houten school in de tuin ach ter dit huis werd voltooid. De behoefte aan een internaat bracht in 1933 de bouw van het St. Liduina-huis. Zij memoreerde het aanbod van het katholiek schoolbe stuur in 1942 klassen en één leer kracht beschikbaar te stellen het geen in 1948 gevolgd werd door de vestiging van de St. Pancratius- school. Zij wijdde in de toespraak ook aandacht aan de theoretische kant van het onderwijs aan de minder-be gaafden en stelde vast, dat in het on derwijs naar de juiste balans in het individueel en klassikaal onderwijs gezocht wordt. Men heeft tegen woordig een open oog voor het so- R. K. Technische school wordt uitgebreid Gisteravond werd het nieuwe cur susjaar van de avondtekenschool van de R.K. Volksbond geopend. Om kwart voor acht celebreerde de moderator van de R.K. Techni sche School „Don Bosco"", de zeer- eerwaarde heer G. Beek, een lof in de kapel, waarbij door het meisjeskoor „Jubilate" gezongen werd. Hierna namen de lessen een aanvang. Het is verheugend, dat het leer lingental nu 300 bedragend van deze school, die werkt volgens een leerplan, aangepast aan deze tijd, zo is toegenomen. De avondschool staat onder het bestuur van de R.K. Volksbond afdeling Leiden, het is ciale vraagstuk, dat aan het onder wijs verbonden is en de opbouw van een eigen didactiek staat in het mid delpunt van de aandacht. Nieuwe school noodzakelijk. Zij deed een beroep op de aanwe zigen mede te werken aan de vesti ging van een nieuwe school, die hoogst noodzakelijk is. „Twintig jaar heeft dit tehuis nu al inwoning, de school en het tehuis lopen elkaar in de weg, terwijl ook een scheiding van minder- en minstbegaafden van be lang is. Zij bracht dank aan het oude schoolbestuur, dat steeds achter en naast haar had gestaan, aan het nieu we schoolbestuur, dat hetzelfde be grip voor de problemen toont, aan het bestuur van de congregatie, dat haar en de zusters altijd de nodige bewegingsvrijheid had gelaten, aan het personeel en aan de overste en zusters van het huis. De kinderen van de school brach ten vervolgens een alleraardigst spel, dat de afgelopen vijf en twintig jaar en de werkzaamheid van zuster Ac cursia op een andere wijze illus treerde. Gelukwensen. Woorden van dank, en felicitatie werden hierna gesproken door deken M. A. Jansen, wethouder S. Menken, de heer H. L. Goud, inspecteur van het B.L.O.de heer Prince, voorzitter van de R.K. B.L.O.-bond, rector F. A. M- Bernefeld, namens het school bestuur voor de inrichtingen van liefdadigheid, de heer Mürkoster, directeur van de Cupertina-stichting en oud-pastoor Th. M. Beukers. Na een dankwoord door de voor zitter nam een ieder van de gelegen heid tot feliciteren gebruik. In verband met 5 pet. huurverhoging De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering van 26 September 1955 be sloten tot instelling van een huurcom missie. Deze commissie heeft tot taak te beslissen omtrent verzoeken tot ver vallenverklaring van de 5 huur verhoging in verhand met de onder- houdstoestand van woningen. Indien een huurder van mening is, dat het door hem bewoonde huis ontoelaat bare gebreken vertoont, terwijl de eigenaar niet bereid is deze gebre ken te verhelpen, kan de huurder zich tot de huurcommissie wenden. Deze commissie moet dus goed worden onderscheiden van de huur- adviescotmmissie (secretaris Hooi gracht no. 12), welke adviseert om trent de betalingsverplichting, zoals deze uit de huurovereenkomst voort vloeit, en omtrent de daarmede sa menhangende kwesties als geschatte waarde van stroomgebruik, water voorziening etc. De huuradviescom missie bemoeit zidh dus niet met ge schillen inzake onvoldoende onder houd der woning. Een tot de huurcommissie te rich ten verzoek moet worden gesteld op speciaal daartoe bestemd formu lier. Het verzoek wordt niet in be handeling genomen, vóórdat ter ge meentesecretarie een (bedrag van 5.is gestort. Dit 'bedrag wordt alleen dan terugbetaald, indien het COLLECTE NATIONALE RECLASStERINGSDAG. Het Leids comité van uitvoering voor de Nationale Reclasseringsdag verzoekt ons te melden dat de op brengst van de in de vorige week gehouden inzameling voor de Re- classeringsinstellingen van alle ge zindten heeft opgebracht het verras sende bedrag van 3345,41 (vorig jaar 1796,79), terwijl de op Zater dag j.l. gehouden straatcollecte heeft opgebracht een bedrag van f 1306,21 (vorig jaar 557,47) zodat de totale opbrengst is geweest 4651,62 (vorig jaar f 2354,26). Het prachtige resultaat van deze collecte vindt zijn oorzaak in het en thousiaste werken van allen, die door het plaatselijk comité waren ver zocht hun medewerking te willen verlenen. Het comité wil dan ook reeds thans langs deze weg allen die zich op enigerlei wijze voor het bereiken van deze ongekend hoge opbrengst hebben ingespannen ten zeerste be danken. verzoek wordt ingewilligd. Ook wan neer blijkt ,dat de verhuurder na de indiening van het verzoek een aan vang heeft gemaakt met het treffen van de nodige voorzieningen aan dé betrokken woning, of dat het aan brengen van die voorzieningen vol doende is verzekerd, vindt teruggave van genoemd bedrag plaats. Het secretariaat van de commissie is gevestigd ten Stadhuize, afdeling Openbare Werken (kamer 111), al waar nadere inlichtingen worden verstrekt en de bovengenoemde for mulieren, van heden af, gratis ver krijgbaar zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Jan zn van P. Freke en T. v. d- Plas; Wilhelmus Gijsbertus Georgius zn van G. P. v. Dam en M. A. Geerlings; Antonius Sebastianus Theodorus zn van G. T. Timmerman en D. E- de Zeeuw; Erwina Petronel- la Rasminah dr van J. L. de Roode en E. H. J. Wouters; Berendina Ja cobs dr van J. A. Jansen en B. Span- haak; Johanna Elisabeth Maria dr van T. J. v. Valderen en E. Floris- sen; Jacobus zn van J. N. v. Rij en G. v. Egmond; Michiel zn van P. Herweijer en E. Visser; Wilhelmina dr van D- v. Tol en P. v. Diggele; Maria Francisca Elisabeth dr van A. Witteman en F. H. Bouwmeester; Maria dr van F. F. Jordens en P. G. Kremers; Jacobus Theodorus zn van A. W. Blankenstijn en E. L. Aanen; Jacobus Maria zn van H. de Groot en «T. C. Verhoog; Theodorus Antonius Maria zn van H. de Groot en J. C. Verhoog: René Antonius Maria zn van H. Zoethout en J. E. W. M. van Kemoen; Geertruida Antoinetta Eli sabeth dr van J. v. Klarenbosch en E. G. T. Beekwilder; Yvonne Marga- retha Wilhelmina dr van L. Kivit en W. van den Bos; Hendricus Johan nes Cornelis Maria zn van A. C- v. Kampen en M. J. W. v. d. Valk; Ma rianne Jacoba dr van A. J. Veerman en M. J. Sepers; Maria Cornelia dr can C. Molkenboer en A. A. Opdam; Jansje dr van J. v. Tongeren en J. v. Rhijn; Wiebrem Martinus zn van W. M. Vlasveld en M. E. Nonkes. Ondertrouwd: H. Kruider en J. Matze; R. J. de Graaf en A. Janssen; F. Möhring en A. Wilterdink; P. Rob bers en J- M. v. Roijen. Overleden: A. M. Plug wed. van Ouwehand, 77 jr; H. P. M- v. Ruiten huisvr. van Nijman, 41 jr; T. P. v. Laar zn 5 uur; A.' Zonneveld vrouw 70 jr; J. van Rijn man 55 jr; E. van den Berg huisvr. van Van Riet, 71 jr; A. Wiechert man 67 jr; M. v. d. Woude wednr 79 jr; M. J. Koek dr 9 mnd; M. W. A. Dreessen huisvr. van v. Eek, 61 jr. echter de bedoeling, dat zij ook on der het bestuur van de R.K. Techni sche School „Don Bosco" komt te staan. Men wacht nog slechts op het ko ninklijk besluit, dat deze mutatie moet bekrachtigen. Waarschijnlijk zal de overdracht op 1 Januari 1956 plaats vinden. Met dé genoemde 300 leerlingen fs het gebouw van de R.K. Technische School thans geheel bezet. Don Bosco" wordt uitgebreid. Dag- en avondschool tellen geza menlijk circa 680 leerlingen. In de 3 jaren dat de Technische School „Don Bosco" nu aan het werk is, blijkt dat het Nijverheidsonderwijs wel in het middelpunt van de belangstelling staat. Vele van de leerlingen die de dag school met diploma verlaten hebben, volgen nog de 2-jarige vervolgcur sus op de avondschool. Nu door de Leidse gemeenteraad de nood-zakelijkheidsverklaring voor opleidingen aan electriciëns, auto monteurs en fijnmetaalbewerkers is verleend en de opleiding geleidelijk omgezet wordt in een 3-jarige en voor de speciale richtingen in een 4- jarige opleiding, moet het gebouw een flinke uitbreidings ondergaan. De architect ir. J. v. d. Laan is reeds verzocht om zijn schetsplan- nen gereed te maken. Bij St. Nicolaasfeest Evenals vorige jaren, zullen ook dit jaar weer in de 'beide weken voor het Sint Nicolaasfeest in een groot aan tal straten van de binnenstad een feestverlichting worden aangebracht. Deze lichtv/eken worden georgani seerd door de verschillende Commis sies van middenstanders, die in de betreffende straten hun bedrijf uit oefenen. Naar wij vernetmen heeft het Licht- weekcomité-V.V.V. (Secretariaat: In formatiebureau V.V.V., Steenstraat lb) deze commissies tegen 13 Octo ber a.s. bijeengeroepen ter bespre king van de plannen voor de a.s. lichtweken. Morgen ween Sancta Veronica Men schrijft ons: De eerste Donderdag in October is gerserveerd voor La Veronica! Morgen is het alweer zo ver, dat de dames van de Ver. La Veronica U gaarne ontvangen, met vele goede gaven, ten bate van de R.K. armen en stille armen stadsgenoten. Van 2.30 tot 5 uur kunt U terecht, Fieterskerkkoorsteeg 15, Leiden, in de Vrolijke Arke le étage. Mogen vele dames dit goede werk steunen en morgen enkele kledingstukken gaan brengen, vervaardigd van het mee genomen materiaal, of, (dit voor de dames, die geen tijd hébben om te breien of te naaien) kant en klaar gekocht. Er is voor de komende winter nog zo veel nodig, vooral ondergoed voor de kinderen. Ook ligt weer nieuw materiaal ter verwerkin/g gereed. Het is te hopen, dat velen aan deze oproep gehoor geven, zodat de dames van het bestuur van La Veronica, han- 1 den en materiaal te kort komen. Agenda Leiden WOENSDAG Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. Selskip Fryslan, Jacobazaal 8 uur nam. Loodgieters Rijnland, vergadering Bellevue, 8.30 uur nam. Aandeelhoudersverg. N.V. Leid- sche Wolspinnnerij, Zoeterwoudseweg 11.30 uur v.m. DONDERDAG Bespreking met de Straatcommis sies van de plannen voor de a.s. Lichtweken. De Harmonie, 15.30 uur. VRIJDAG. Avondmis Herensingelkerk 9.30 BIOSCOPEN. De films in de week van 30 Sept. tot 7 October zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ali Baba", alle leeftij den. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar. Luxor: „Een meisje voor dag en nacht", 18 jaar. Trianon: „Koning der manege", 14 jaar. Rex: „Zeebonken", alle leeftij den. (Donderdagcyclus: „Ach ter gesloten gordijnen", volwassenen). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Maandag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieu we Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apo- theek Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Van Maandag 8 uur tot Zaterdag 3 uur door: de Apotheek Kok Rapen burg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschiheid" Hooigracht 38, tel. 21060.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2