FAUBE KOMT VOOR GROTE MOEILIJKHEDEN TE STAAN Afrikaans verzet onder 1 opperbevel? Griekenlands eerste minister overleden Wankele Afrikaanse beleid weldra in debat Marokko in staat van gisting Een telefoontje van de zon op de vernuftige aarde KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 Frankrijk staan stormachtige dagen te wachten en de Franse regering ziet grote moeilijkheden in het verschiet. Premier Faure heeft gisteren de onmiddellijke vorming van een troon- raad voor Marokko gelast, maar de Gaullistische leden van zijn kabinet hebben gedreigd te zullen aftreden als dit plan doorgaat. Vervolgens schijnen niet alleen in Marokko, maar ook in Algerië de onlus ten toe te nemen. Het „comité ter bevrijding van de Arabische Maghreb (Atlaslanden)" heeft in Cairo verklaard dat „de bevrijdingsstrijdkrachten van Algerië en Marokko samengevoegd zijn". Het Franse parlement is na twee maanden vacantie gisteren weer bijeen gekomen. Deze week worden nog routinezaken afgehandeld, maar volgende week verwacht men een debat over Noord-Afrika. En men herinnert zich dat in Februari van dit jaar bij een soortgelijk debat premier Mendes- France ten val is gebracht. EEN WARE VELDSLAG. Franse troepen en opstandige berg stammen hebben gisteren het grootste gedeelte van de dag enkele kilome ters ten Zuiden van de Spaans-Ma- WAT BELACHELIJK f\p het werkprogramma van de K.V.P. staat, onder de lange litanie van „overige" punten, gerang schikt naar departementen, ook weer: „bevordering van de zogenaamde processievrijheid". Het is een onderwerp, dat in 't ge heel niet actueel is. Wij vermoeden zelfs, dat Noord-Nederland voor openbare processies, de enkele histo- risch-gevormde uitzondering daarge laten, weinig voelt. Andersdenkenden grijpen echter iedere gelegenheid aan o a. bij het toestaan van pro cessies op het voorplein van de Haar lemse kathedraal en het geval-Nij megen op te komen tegen een z.g. verroomsing van Nederland. In het zuiden, in overwegend katholieke steden en streken, ligt de zaak an ders en is het v.erbod van processies een aantasting van de volksvrijheid. Bij het gouden feest van de St. Radboudstichting heeft mgr. dr. B. J. Alfrink inhakend op de felle te genstand, welke de totstandkoming van een katholieke universiteit on dervond ook over de processie vrijheid belangwekkende woorden gesproken. De aartsbisschop begreep, dat alleen de vraag van de katholie ken „om onszelf te mogen zyn" in de gegeven situatie van ons volk al prikkelend kan werken: „Achteraf blijkt meestal dat niet alleen de vraag maar ook de uitvoering van het verkregen recht nog al meevalt en weinig aanmatigend genoemd kan wor den. Men zou mogen verwachten, dat het niet-katholieke volksdeel dat uit de historie zou willen le ren. Een kwestie als de processie vrijheid, zou dan bijvoorbeeld in een geheel ander licht komen te staan. De vraag om ook meer onszelf te mogen zijn, doet bij anderen de vrees ontstaan dat wij van plan zijn om het gehele land tot Tietjerksteradeel en Sex- biermerhorn toe met processies te overstromen en iedereen met geweld tot reverentie (eerbe toon) en genuflexie (kniebui ging) te willen dwingen. Ik ge loof niet dat het verleden recht geeft om deze vrees te koesteren. Wanneer de staat het processie verbod zou opheffen, zouden on getwijfeld de bisschoppen het weer invoeren, indien pastoors of het katholieke volk blijk zou den geven in deze geen maat en norm te kennen". Men mag verwachten, dat het niet- katholieke volksdeel uit de historie van het heftig verzet „op een af stand wordt het allemaal wat ridi cuul (belachelijk)" tegen het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie en de stichting van de katholieke universiteit, zal leren dat het niet zo heet gebakerd moet stormlopen te gen het verlangen van de katholieke Nederlanders zichzelf te willen zijn. Deze verwachting wordt echter be schaamd door de agitatie in socialis tische kringen tegen het mandement. Daarop zinspeelde ook ongetwijfeld de aartsbisschop, toen hij, de histori sche voorbeelden aanhalend, zeide: „Tenslotte blijkt na afloop altijd weer dat er van verbreking van volkseenheid of van onbeperkt isole ment geen sprake is en dat de volle dige bereidheid tot samenwerking met alle mensen van goede bedoeling onverminderd is gebleven". Moge het niet-katholieke volks- dele, voor zover nodig, uit de wijze woorden van de aartsbisschop, zowel wat betreft het gegispte „isolement" van de katholieken als de processie vrijheid ter harte nemen, en even eens de volledige bereidheid tonen „tot samenwerking met alle mensen van goede bedoeling". De geprikkeldheid over het mande ment en over processies hier en daar ook deze geprikkeldheid zal op een afstand „wat belachelijk" lijken. rokkaanse grens een verwoed ge vecht geleverd. Het aantal van de strijdenden aan beide zijden is nog niet bekend, maar volgens niet-offi- ciële berichten is het gebied het to neel van een ware veldslag. De kleine garnizoensstad Böured is door de opstandelingen omsingeld. Boured ligt tien kilometer ten Zui den van de Spaans-Marokkaanse grens en heeft ruim 200 inwoners. De strijd speelt zich af langs dat deel van de grens van Spaans en Frans en Spaans Marokka klonk de grens van Algerië nadert. In Al gerië zelf schijnen de onlusten weer toe te nemen sinds de Ver. Staten hebben besloten de Algerijn s kwes tie op de agenda te plaatsen. In het Riff gebied aan de grens van Frans en Spaanse Marokko klonk STRIJDTONEEL IN MAROKKO Dinsdagavond kanongebulder. Vol gens Franse officieren is de toestand daar „ernstig" tengevolge van toe nemende druk van de zijde van de opstandelingen. Ten Noorden van Taza werd des avonds de toestand „critiek". Commandotroepen maken hier een tangbeweging om Aknoel te omsingelen, Aknoel is een van de belangrijkste steunpunten van het Franse tegenoffensief hier. Vrijheid gloort in Argentinië Generaal Lonardi, de voorlopige president van Argentinië, heeft een groep leiders van vakbonden, die door Peron waren ontslagen, bij zich ontvangen en hun verteld dat de re gering de vrije ontwikkeling van de 'akbonden in het land zal garanderen. Ook zullen de radiozenders weer ter beschikking van alle politieke partijen worden gesteld. Onder Peron was het leden van de oppositie ver boden om voor de radio te spreken. Voortaan zal ieder die iets te zeggen heeft, gebruik kunnen maken van de radiostations. Vooraanstaande politici zullen geregeld spreken in een serie •uitzendingen, getiteld „De stem van de Vrijheid". Ook op het gebied van het reizen wordt de vrijheid hersteld. Onder Pe ron was het verboden om zich zon der bijzondere papieren naar het buurland Uruguay te begeven,- waar vele Argentijnen politiek asyl von den wanneer zij waren gevlucht voor het regiem van de dictator. Voortaan mag iedereen vrij naar Uruguay rei zen. In tegenstelling met deze vrijheids- berichten moet echter ook gemeld worden, dat de Oostenrijkse natuur kundige Ronald Richter, die onder Peron de leiding heeft gehad van atoomprojecten (die geen resul taat hebben opgeleverd), Dinsdag, om nog niet bekende redien, gearresteerd Ook advocaten kunnen gewone lachende mensen zijn Hoe een gulle lach van de statigste verschijning een heel ander mens maakt, toont U deze foto van drie advocaten, die in een jolige bui, met pruik, maar allerminst met een bokkepruik, de Londense Westminster Abdij verlaten, na in dit wereldberoemde gebouw de jaarlijkse dienst bij de heropening van de Londense gerechtsgebouwen te hebben bijgewoond. Geheel rechts loopt Miss Rose Heilbron, bekend door haar recent optreden in de zaak Jack Comer. Zij weet kennelijk het grapje van een van haar mannelijke medeleden van de balie best te waarderen Masjumi leidt op Sumatra De eerste resultaten van de ver kiezingen in Midden- en Zuid-Su- matra geven een duidelijke winst te zien voor de Masjumi, ten koste van de nationalisten* en communisten. In Midden-Java heeft de Perti (Is- lamietische partij voor de beweging ten behoeve van een Islamopvoeding) het grootste succes geboekt. Georganiseerd vrijheidsleger De felle strijd die op het ogenblik in Marokko en Algerije tegen de Fransen wordt gevoerd, schijnt geleid te worden door een verenigd opper bevel, dat alle opstandige elementen onder zich verenigt. Op 1 October gaf het hoofdkwartier, dat zich „ergens in Noord-Afrika" bevindt, voor het eerst het signaal voor de strijd. Allal el Fassi, een door de Fransen verbannen leider, van de Marokkaan se nationalisten, heeft gisteren te Cairo een groep journalisten bijeen geroepen om mededelingen over het verzet tegen de Fransen te doen. Hij vertelde dat het .bevrijdings leger" wordt aangevoerd door offi cieren die de tweede wereldoorlog hadden meegemaakt als militair of als leden van de ondergrondfee. Het leger is in staat om geregelde militiare acties uit te voeren, waar over op gezette tijden legerberichten zullen worden uitgegeven. Het is geen ondergrondse strijdmacht, maar een normaal leger. Het is een feit dat de rapporten van het Franse leger in Marokko eer gisteren gewag moesten maken van een aanval op een bergfort door ge üniformeerde strijdkrachten, die de indruk maakten, een onderdeel te vormen van een geregeld leger. In hun strijdimethoden waren zij echter even barbaars als de terroristen uit het Atlasgebergte. Voor het eerst in de geschiedenis wordt de zon de uiteindelijke bron van alle energie, welke de mensheid ter beschikking staat door die zelfde, immer op vernieuwing uit zijnde mensheid, gebruikt zij het nog als experiment voor het opwekken van een stroom in een telefoonlijn. De BelI-„zonnebatterij", die op deze foto wordt geïnstalleerd door een monteur van de Southern Bell Telefoonmaatschappij, een man met een ken nelijk zonnige baan, is het middelpunt van een uitgebreide serie experimenten ten dienste van een nieuw soort telefoonverbinding óp het platteland. Deze „batterij" ontworpen en vervaardigd in de Bell Telefoon laboratoria, werd bij Americus in de Staat Georgia op de telefoonlijn aangesloten en werd daar het eerste bruikbare apparaat om zonne-warmte om te zetten in een bruikbare hoeveelheid electrische stroom. Men noemt de „batterij" zeker vijftien maal zo sterk als de tot nog toe bekende en gebruikte toestellen van deze aard. De door het vernuftige apparaat opgewekte stroom, welke niet direct voor telefoneren wordt gebruikt, hoopt zich op in een soort condensator, welke energie levert in perioden als de zon overdag niet schijnt en des nachts. MAARSCHALK PAPAGOS De Griekse premier, maarschalk Papagos, is hedennacht plotseling overleden. Papagos heeft de leeftijd van 72 jaar bereikt. Na zijn overlijden is medegedeeld, dat de premier sinds December j.I. aan tuberculose leed, doch dat hij is overleden, doordat zij hart het be gaf. Hij was de laatste maanden bed legerig. Wijlen maarschalk Papagos zou Zondag j.I. naar Zwitserland zijn ge reisd voor het ondergaan van een rustkuur. Papaigos werd 9 December 1883 te Athene geboren. Hij studeerde aan de Brusselse militaire academie en aan de cavaleriesohool van Yperen. In 1935 werd Papagos minister van oorlog, terwijl hij van Augustus 1936 tot 28 October 1940 chef van de ge nerale staf was. Hij werd belast met het bevel van de Griekse strijdkrach ten, die aanvankelijk met succes weerstand boden aan de binnengeval len Italianen, doah tegen de verenig de ItaliaanseDuitse troepen moest hij en zijn dapperen het afleggen. In Juni 1943 werd Papagos door de Duitsers als gijzelaar meegevoerd. Hij kwam achtereenvolgens in de concentratiekampen van Oranier.iburg, Flossenburg, Dachau en Nienderdorf. In Mei 1945 werd hij door eenheden van het Amerikaanse vijfde leger be vrijd. Na het herstel van het Griekse ko ningschap, 1946 werd Papagos tot grootmaarschalk van het hof be noemd. In 1949 volgde zijn benoe ming tot opperbevelhebber der Griek se weermacht, in welke hoedanigheid '14j, en met suoces, de strijd tegen de communistische opstandelingen leidde, die volkomen werden versla gen. Op 27 October 1949 volgde zijn be noeming tot maarschalk. In 1951 gaf Papagos zijn militiare functies op, om zich in de politiek te begeven. Hij stichtte de partij der Griekse volks concentratie, die bij de op 16 Novem ber 1952 gehouden verkiezingen 241 der 3O0 zetels in de Griekse volks vertegenwoordiging verwierf. Papagos vormde toen een nieuwe regering, die hijzelf als premier leidde. Hij is dit tot het laatste toe gebleven. Papegaaien vergast weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt f te 10 uur). MEER WIND. Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mor- gen overdag opklaringen, maar 1 ook kans op enkele buien. Mati- ge tot krachtige, aan de kust tij- i delijk wellicht harde wind tus- j I sen Zuid en West. Weinig veran- t t dering in temperatuur. 6 Oct. zon op 6.45, onder 18.10 u.; maan op 20.48, onder 12.50 u. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 14 C. OSLO geheel bewolkt 14 KOPENHAGEN zwaar bew. na regenbui 14 AMSTERDAM regen 14 LONDEN zwaar bewolkt 16 LUXEMBURG mist 15 PARIJS zwaar bew. 17 BORDEAUX regen 16 GRENOBLE regen 15 NICE zwaar bewolkt 22 GENEVE regen 13 ZüRICH regen 16 LOCARNO geheel bew. 17 BERLIJN half bew. 17 MÜNCHEN regen 18 WENEN nevel 18 INNSBRUCK nevel 21 ROME zwaar bewolkt 24 AJACCIO zwaar bew. 22 MALLORCA regen 25 Wisselvallig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat ons land gedurende het weekeinde nog in de nabijheid van een afne mend hogedrukgebied had gelegen, waardoor mooi najaarsweer heerste, is het weer de laatste dagen meer en meer onder invloed gekomen van de pressies. Enkele kleine storingen trokken met regen over ons land. Aan de kust kwam daarbij hier en daar ook on- weer voor. Een meer actieve depres- Dngeveer 500 uit Nederland naar sie naderde vanmorgen Ierland en West-Duitsland gesmokkelde pape- Schotland. Deze depressie zal zich gaaien zijn Maandag op last van de dieren-geneeskundige dienst te Aken vergast. Vrijdagavond waren te Hor- bach de in kisten verpakte papegaaien in beslag genomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. De vergassen werd gelast omdat men vreesde, dat de dieren besimet waren met de gevreesde papegaaien- ziekte. Eerder dit jaar moesten een aantal Wectduitse douanebeambten met papegaaieniziekte in een zieken huis worden opgenomen, omdat zij met besmette uit Nederland gesmok kelde papegaaien in aanraking wa ren gekomen. over de Noordzee uitbreiden en de wind doen aanwakkeren. Het koufront van de depressie zal vannacht vergezeld van een regen- zóne over ons land trekken. Morgen zullen achter het front opklaringen voorkomen. Algemene vooruitzichten zijn dat het weer wisselvallig en koel zal blijven. Korreltje Honger maakt rauwe bonen zoet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1