Geloofsbrieven Cuba's gezant aan de Koningin Voor- en nazorg geestes zieken in Zuid-Holland Kruisverenigingen nemen taak van provinciale overheid over Dierlijke vriendschap groeide op Texel DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 H.M. Koningin Juliana heeft Vrijdagochtend in het paleis te Amsterdam ontvangen, de heer ir. Oscar de la Torre Reine, die aan H.M. zijn geloofsbrieven overhandigde als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Cuba in Nederland. De foto toont de heer La Torre Reine tijdens de inspectie van de erewacht kort na zijn aankomst bij het paleis op de Dam. Zaterdag, 1 October vangt de stich ting voor- en nazorg geesteszieken onder voorzitterschap van dr. W. J. M. d<e Ruiter, medisch adviseur van de provinciale bond voor het Wit-Gele Kruis in Zuidholland, haar werzaam- heden aan. Dit 'betekent, dat een belangrijke tak van de geestelijke gezondheids zorg, die totdusver door de provin ciale ovenheid werd uitgeoefend, is overgedragen aan het particuliere initiatief. In deze stichting participeren het reeds genoemde Wit-Gele Kruis in Zuidholland, en verder het Groene- Kruis en het Oranje-Kruis. De stichting verricht haar werk zaamheden in de gehele provincie, met uitzondering van de grote steden Rotterdam, Den Haag en Leiden. Het Wit-Gele Kruis heeft voor zijn nieuwe dienst de bekende psychiater mr. dr. F. Havermans uit Venray aan getrokken. Mr. dr. Havermans was tot dusver geneesheer-directeur van de psychia trische inrichting aldaar. Hij zal in zijn nieuwe functie wor den geassisteerd door de zusters G. Andriessen en S. Huisman, die be halve over de gewone verpleegsters diploma's beschikken over de aante kening B. (verpleging geesteszieken) de aantekening wijkverpleging en de aantekening B. voor nazorg geestes zieken. De 'beide andere kruisvereni gingen hebben gezamenlijk twee psy chiaters en vier districtsverpleegsters aangetrokken. De voor- en nazorg geesteszieken belooft een steeds belangrijkere plaats in te nemen in de psychiatrische zorg, daar er een sterke tendenz 'bestaat tot huisverzorging. Behalve dat dit ver oorzaakt wordt door gebrek aan ruim te in de psychiatrische inrichtingen, kan ook een belangrijke oorzaak wor den gezocht in nieuwe inziohten in de psychiatrische wetenschap. De stichting voor- en nazorg gees teszieken wordt voor 50 gesubsi dieerd door de provincie. Het res tant wordt gesubsidieerd door nage noeg alle gemeenten. De organisa torische verandering in de voor- en nazorg geesteszieken, die enig zijn in Nederland, betekent, dat de stich ting de zorg op zich heeft genomen van bijna 2.000 geesteszieken. Het Wit-Gele Kruis-team heeft de onmid dellijke zorg voor ruim 300 katholieke zieken. Verwacht wordt ,dat het werkelijk cijfer van katholieke gees teszieken hoger. ligt. R.K Kraamverzorgsters vergaderden Betere salarissen en werktijden De Nederlandse Katholieke Bond van Kraamverzorgsters heeft te Nij megen vergaderd. Het concept-rapport, dat de rechts persoonlijkheid van de 'bond 'behan delt, word op deze vergadering be sproken. In het rapport is onder meer vast gelegd, dat de salariëring van de kraamverzorgsters zal geschieden vol- Belangrijke verbeteringen van de salarissen liggen in 't verschiet; ook zal een verhoging naar het aantal dienstjaren worden ingevoerd. Het aantal werkdagen wordt in het rap port vastgelegd op 250 miniaal en 275 maximaal per jaar. Een maand van 25 werkdagen, wordt gezien de zwaarte van het beroep zeer gewenst genoemd. Men streeft er voorts naar zo spoe dig mogelijk met een bindende pen sioenregeling te komen. De voorstel len vonden de instemming van de vergadering. Commerciële televisie Concessie-aanvraag ingediend Namens een belangengroep uit het bedrijfsleven is bij minister Cals een concessie aangevraagd voor verzor ging van commerciële televisie-uit zendingen. De groepering, die zich O.N,T.V. noemt (Onafhankelijke Nationale Te levisie) heeft een plan uitgewerkt. Dertig grote bedrijven zegden hun steun toe, zodat een financiële basis voor verwerkelijking der plannen aanwezig geacht wordt. De plannen werden ontworpen en opgesteld in samenwerking met een televisie filmonderneming, die tot de initia tiefnemers behoort. Het werkschema wordt door de geïnteresseerde be drijven zeer geschikt geacht voor Ne derland. De groepering wil indien te zij ner tijd een concessie wordt verleend een aparte studio inrichten, zo mogelijk met gebruikmaking van de zendermast te Lopik. De groepering werd gevormd omdat men zelf in vloed zou kunnen uitoefenen op het gehalte der programma's en controle op de kosten, die aan de adverteer ders in rekening zullen worden ge bracht. VROUW DODELIJK AANGEREDEN BIJ OVERSTEKEN Gisteravond omstreeks elf uur is de 66-jarige weduwe M. C. B. Jackel uit Amsterdam bij het oversteken van de Van Woustraat te Amsterdam, op de middenweg door een met grote snel heid naderende personenauto aange reden. Ze werd naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar ze bij aankomst bleek te zijn overleden. DODELIJK ONGEVAL TE VROUWENPAROCHIE. Gistermiddag is te Vrouwenparo chie (Fr.) de 41-jarige heer T. T. te rechtgekomen onder de tractor met aanhangwagen waarmee hij reed, toen de tractor in een bocht kantel de. De heer T. werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. Hij was voor de A.R. lid van de gemeenteraad van het Bildt en ver vulde verscheidene bestuursfuncties. Benoemingen bij O., K. en W. Bij Kon. Besluit is aan mr. dr. H. J. Reinink eervol ontslag verleend uit zijn functie van secretaris-gene raal van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer Reinink is tegelijketijd benoemd tot directeur-generaal van de Kun sten en buitenlandse culturele betrek kingen aan het ministerie van O., K. en W. Als opvolger van mr. Reinink is met ingang van 15 October a.s. be noemd tot secretaris-generaal dr. J. H. Wesselings, thans raadadviseur in algemene dienst en loco-secretaris generaal. Tot directeur-generaal van het on derwijs is bij K. B- benoemd mr. J. G. M. Broekman, thans hoofd van de afdeling juridische zaken van het R.K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding. Mr. Broekman is lid van de gemeenteraad van Den Haag waar hij voor de K.V.P. de on derwijszaken behartigt. Tot inspec teur-generaal van het onderwijs in benoemd mr. ir. M. Goote, thans in specteur-generaal van het nijver heidsonderwijs. DR. DREES LIJSTTREKKER. Vooraanstaande figuren in de Par tij van de Arbeid zijn er, naar de Volkskrant verpeemt, met veel moei. te in geslaagd minister-president Drees over te halen zich voor de ver kiezingen van het volgend jaar op nieuw nummer één te laten plaatsen op de socialistische candidatenlijst voor de Tweede Kamer. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat dr. Drees bereid zou zijn weer een post in het kabinet te aanvaarden, maar als afgevaardig de kan hij nog enige jaren een rol blijven spelen. Kastelen in nood Stichting trekt zich hun lot aan De Nederlandse Kastelenstichting heeft door middel van een rapport in brochurevorm een schets gegeven van de situatie van de Nederlandse kastelen en historische landhuizen. De kastelenstichting is geen belan gengemeenschap van bezorgde kas teelbewoners, maar een vereniging van liefhebbers van de schoonheid van het land. Zij wil dat schone con serveren. Kastelen worden niet meei gebouwd, zodat him aantal slechts kan verminderen. Het rapport concludeert, dat het onderhoud en het l\erstel van de kas telen niet langer kan worden uitge steld, dat ter voorkoming van verder verval de belastingfaciliteiten belang rijk dienen te worden uitgebreid De eigenaren kunnen de lasten niet al leen dragen, zodat de middelen hier voor door de gemeenschap kunnen en moeten worden opgebracht Er zijn nog 150 tot 200 echte kaste len in ons land, vermeerderd met oude landhuizen komt men op een aantal van ongeveer 350. Hiervan worden er nog slechts tussen de tien en twintig bewoond door de oor spronkelijke families. Als voorbeelden, van goede resul taten met de stichtingsvorm, kunnen worden genoemd de kastelen de Berg te s'Heerenberg, de Cannenburch te Vaassen (Gld.), Huize Doorn, slot Zuylen en Twickel in Twente. 1.100 000 RIJBEWIJZEN. Naar schatting zijn in ons land op het ogenblik 1.100.000 rijbewijzen in omloop, dat is meer dan één op elke tien Nederlanders. Aldus heeft de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer gisteren meegedeeld op de jaarvergadering in Middelburg. Genoemd aantal is bijzonder ver rassend, omdat het aantal bezitters van een motorrijtuig aanzienlijk kleiner is. De voorzitter van het verbond ver klaarde, dat er onder de bezitters van een rijbewijs honderdduizenden zijn die in aanmerking komen voor het volgen van verkeerscursussen. Hij was van mening dat zij daarvoor ook zeker belangstelling hebben. Wedstrijdbier schuimde in de hoofdstad Het schuimend gerstenat is Vrij dagmiddag door de de 52 beste tap pers en tapsters van ons land in de glazen getapt, uitgeschonken en ge serveerd tijdens de eindstrijd om het kampioenschap van Nederland, die in de grote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam werd gehouden. Totaal hebben aan deze nationale biertapwedstrijden 880 personen deelgenomen. Vóór de uitvoering van deze ener zijds wat een-tonige doch anderzijds schuimende duetten en soli in Pilse- ner en Muenchener bestond ook nu weer van de zijde van 'het publiek veel belangstelling. Op de foto is een deelnemer uit het café-restaurant „Het Voske" in Breda, zijn krachten op het tappen aan het beproeven, onder het critisch toe ziende oog van de jury. Uitslag wedstrijd eenmanszaken! 1. Mej. L. Thijssen (Heeze). 2. De heer F. M. Lebbink (Rotterdam); 3. De heer G. Boensma (Drachten). Bedrijven: 1. De heren A. J. Ver kerk en R. Bergers (Soestdijk); 2. De heer J. Schohna en mevr. A. H. v. d. Meulen-Scholma (Groningen). 3. De heren W. Leernink en J. Broeksma (Deventer). GEEN REM OP DE CALèCHE. Op Cuxagao maakt men zidh enigs zins zorgen over 'het feit, dat de crème calèche, waarin het koninklijk paar zijn intocht zal maken, niet van een rem is voorzien. Het is niet mogelijk een route te kiezen, waarop geen hellingen voor komen, en het ter beschikking heb ben van een rem acht men dan ook wenselijk. Dit standpunt wordt niet gedeeld door eerste stalmeester W. F. K. Bisdhoff van Heemskeck. Bovendien is hij om aesthetische redenen tegen het aanbrengen van een rem gekant en is het zijn trots, dat de bekwaamheden van de paar den en het begeleidende personeel het gebruik van een rem overbodig maken. De koetsen van bijv. de Britse ko ninklijke familie zijn wel van rem men voorzien. In Nederland is dit niet het geval en, gezien de vlakke wegen, ook onnodig. HAAGS GERECHTSHOF. De procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof vorderde wijziging van het vonnis, waarbij een 47-j arige vee houder uit Leiderdorp was veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd Er werd nu ƒ200 boete of 20 dagen tegen hem gevor derd wegens het opzettelijk onthou den van voedsel aan een zestal scha pen. De schapen hadden in Januari en Februari j'l. in een weiland aan de Vlietweg te Zoeterwoude gelopen, terwijl bevroren sneeuiw de velden wekenlang bedekte, er geen water was om te drinken en evenmin een onder komen. Twee schapen waren gestor ven. De verd. vertelde, dat het niet no dig was de schapen bij te voeren. De president merkte echter op dat de boeren er schande van spraken. De dierenarts N. A. Commandeur uit Leiden vond de handelwijze van verd. niet volkomen in de haak, an derzijds bevestigde hij dat schapen niet in een hok thuishoren maar dat men ze zelfs bij bar winterweer bui ten kan laten. De schapen hadden leverbotziekte en dit zou ook de doodsoorzaak kunnen zijn. Getuige kende verd. al jaren en hij zorgt over het algemeen goed vo<jr zijn dieren. Een andere veehouder uit Leiderdorp bevestigde als getuige a décharge, dat het gewoon was dat de schapen buiten liepen. Als ze bijgevoerd wa ren hadden ze het voedsel toch laten liggen. Mej. mr. Sohafer, de raads vrouwe, bepleitte vrijspraak. Arrest 14 October. OP HET PERRON VAN VOORSCHOTEN. Zes weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar en vier maan den eiste de proc.-generaal bij het Haags Gerechtshof tegen een 42-jari- ge handelaar in auto's uit Den Haag. Deze had in eerste instantie zes we ken en anderhalf jaar ontzegging ge kregen. Nadat verd. de nodige bor rels had gedronken, was hij op 31 Januari jl. met zijn eveneens be schonken vriendin in een auto ge stapt. Bij een spoorwegovergang te Voorschoten ging hij in plaats van een bocht om rechtdoor, met als ge volg dat hij door een hek vloog en op het perron terecht kwam. Er was 35.schade aan het perron. „Ik ben anders zelf later met de tram naar huis gegaan", zei verd. „Die hoefde U niet te besturen", re pliceerde de president. De verd. was reeds negenmaal voor andere feiten veroordeeld. Arrest 14 October. Tine, een merrie op Texel, kreeg enige maanden geleden bezoek van twee kalfjes. De diertjes géén moederderloze kalveren! vatten een dermate grote genegenheid voor hun „tante" op, en deze genegenheid was wederkerig, dat zij ook in geval van honger niet naar moeder koe gingen doch bij tante bleven, waar tegen de merrie geen bezwaar bleek te hebben. Inmiddels zijn de kalveren als kool gegroeid, doch de vriend schap bleef. Een sombere noot is echter, dat binnenkort de scheiding moet volgen, daar de eigenaar van de kalveren de beestjes verkocht heeft. Een aantrekkelijk doorkijkje on der een van Leidens vele bruggen. Zomergroen en een rlmpeloos wa teroppervlak omlijsten dit prentje, dat typisch de sfeer van Leiden ademt Op welk punt van onze schone stad is deze foto gemaakt? De vorige week Velen uwer hebben het geraden: het was de Albertlne Agnesstraat aan het eind van de Willem de Zwijgerlaan. De prfjs van vijf gulden is voor de heer A. M. E. de Winter Delsasso, Alexanderstraat 19, Leiden, die voor zijn stedenkennis van Lei den wel een suikerprijs verdient heeft. En tot u, die niets gewonnen heeft, zeggen wij: tot de volgende keer dan maar. Wij hebben voor de a.s. week een plekje gevonden, dat u slechts na een ingespannen speur tocht door Leiden zult kunnen vin den. Een zeer moeilijke opgave, die echter de kansen van de enkele goede oplossers aanmerkelijk zal verhogen. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.— verloot

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5