De Antillen, het onbekende Nederland, dat ons Vorstenpaar deze maand zal bezoeken ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Wnensdae 26 October de rustdagen tijdens het koninklijk bezoek aan de West zal het Knninkliik Paar on St Maarten doorbrengen. We zien hier een kijkje op de baai van Philipsburg. Aan deze Vrijdagmiddag 21, Zaterdag 22 en Zondagmorgen 23 October a.s. brengt het Koninklijk Paar een bezoek aan b i wordt thans het Little Bay-hotel opgebouwd, waar het Koninklijk Paar zal verblijven. Aruba. Van dit eiland geeft bovenstaande foto een beeld: een wonderlijk woest plekje met 'n grillige rotsformatie Vrijdag 21 October zal het Koninklijk Paar enige uren op Bonaire ver* blijven. We zien hier gezicht op het dorp. Maandagochtend 24 October bezoekt het Koninklijk Paar het eiland Saba. Om van The Bottom naar Windwardside op Saba te gaan moet men per ezel reizen of op een van de kleine paardjes, die heel bruikbaar zijn. p Na de slaven, bracht de olie er u/elvaart lOnONOUOMOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOIIOlllOUCDIlOMOIIOIIOIIOIIOI 0 0 0II0II0II0II0II0II0II0I[)0II0II0II0II0IICDII0II0II0II0II0II0II0II0IIC3II0II0IICDIIC5J De eilandengroepen op het Westelijk deel van de aardbol, die het vorig jaar door een speciale grond wetswijziging 'n deel van het Koninkrijk der Neder landen zijn geworden en die deze maand door ons Vorstenpaar bezocht zullen worden, genieten in Nederland over hèt algemeen veel minder bekend heid, dan de eilandengroep, die „zich slingert als een gordel van smaragd rond de evenaar" en die in de na oorlogse jaren in tegenstelling tot „De West" een flink eind van het Moederland af is gaan staan. De Benedenwindse eilanden Aruba, Bonaire en Curasao -en de „eilanden boven de wind" St. Martin, Saba en St. Eustatius zijn in 1634 gewa- pender hand bij het Rijk der Nederlanden gevoegd, nadat de Spanjaarden het een eeuw daarvoor ontdekt hadden. De Spanjaarden hadden in die eeuw al een grondige opruiming onder de Indianen gehouden, die de eigenlijke bewoners van deze eilanden waren, en de Nederlanders voltooiden deze werkzaamheden door de „laatsten der Mohikanen" naar het dichtbij gelegen Zuid Amerika te sturen. Een nieuwe bevolking voor de eilanden werd ge vonden in Afrika, waar zich de voorraadschuren bevonden voor de slavenhandel, die onze goede voor vaderen een gouden bron van inkomsten bezorgde. Met meer en minder succes zijn er gedurende 2 eeuwen plantages gecultiveerd op deze eilanden, waarvoor ook de zgn. contractkoelies uit de Archipel vooral uit Suriname werden aangevoerd. Toen ongeveer een eeuw geleden de slavernij offi cieel ophield te bestaan, verliepen vele van de be staande plantages, maar een nieuwe en zeer rijke bron van inkomsten werd gevonden in het nabije Venezuela, waar de grond olie bleek te bevatten. In het begin van deze eeuw verrezen enorme raf finaderijen, die tijdens de crisisjaren rond 1930 een gevoelige klap kregen, doch nu weer een onuitputte lijke goudmijn blijken. De „Bovenwindse" en „Benedenwindse" eilanden worden meestal in één adem genoemd, maar zij lig gen 500 zeemijlen uit elkaar en een snelle boot moet er enkele dagen over varen om van de ene groep bij de andere te komen. Doordat zij in afwijkende windstromingen liggen, verschillen zij opmerkelijk veel, wat klimaat betreft. De Benedenwindse eilanden zijn dor en droog en hebben een bijna constant gebrek aan drinkwater; hierdoor is de planten- en dierenwereld maar zeer spaarzaam op de eilanden vertegenwoordigd; de Bo venwindse groep heeft echter een bijna tropisch klimaat met als gevolg een weelderige plantengroei. Vooral Saba is bekend om zijn natuurschoon en heerlijk klimaat. Op deze pagina hebben wij enkele foto's geplaatst van deze eilandengroepen, die de komende weken, wanneer het Koninklijk Paar daar zal vertoeven, wel druk „in het nieuws" zullen zijn. Op Dinsdagochtend, 18 October a.s. zal het Koninklijk Paar in Willemstad (Curasao) arriveren. Deze lucht opname toont Punda, Willemstad. Op de voorgrond de drijvende groenten- en fruitmarkt van barkjes. De schipbrug, die Punda en Otrabanda de twee delen van Willemstad verbindt. Rechts op de achtergrond het paleis van de gouverneur, waar H.M. de Koningin op 18 en 19 October zal logeren. Fotot's inbouw: De weg van de is groots en vol hindernissen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12