R IJ N S T R E E K Wat zijn nu eigenlijk plastics? DAM PO Wethouder Van Vechten is twintig jaar in de raad Menu van de week ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA Z ALPHEN AAN DEN RIJN Vergadering: L.T.B. De pi. afd. van de L.T.B. hield Vrijdagavond in hotel „Toor" een goed bezochte ver gadering, welke ook werd bijgewoond door de g.a. deken L. H. M. Nieuwen- huizen. De voorz., de heer H. S. Kreft her- ihnerde aan het 40-jarig jubileum van de (Haarlemse Bond, dat vermoe delijk omstreeks half November met een feestavond in de Stadsgehoorzaal te Leiden door de kring zal worden gevierd. De avond zal worden opge luisterd door het toneelgezelschap van de heer Wesseling van de Groenen dijk, die opdracht had ontvangen om een programma samen te stellen in de vorm van Kloris en Roosje. Op dezelfde morgen viert de Al- phensé afdeling Oogstdankdag ker kelijk en des avonds gaat men naar Leiden. (Begin Januari wordt te Alphen een gezellige avond verzorgd. Het boekje over de nieuwe arbeids overeenkomst van de werknemers in de landbouw en de veehouderij kan men bestellen bij de secr., de heer Joh. C. Vink. Den schrijven werd behandeld van de commissie arbeidsvoorziening in deze sector. Een desbetreffende pl. commissie werd in het leven geroe pen, waarin zitting kregen de heren P. ,Snelderwaard, G. Straathof, P. v. Vliet, C. Verkleij, J. v. Niekerk en B. Kortmann. De eerste bespreking vindt Woensdag 12 October plaats in de St. Josephzaal. Te Bodegraven vangt weer een riieuwe cursus aan in motorenkennis, bedrijfsleer, veevoeding enz., des avonds, gedurende 1020 weken, waaraan het rijksdiploma is verbon- dén. Men moet zich spoedig aanmel den bij het hoofd, de heer Van Schaik olj bij de secr. van de Alph. L.T.B. Besproken werd een circulaire van de comm. grondzaken en vestigingsdienst van de bond, welke men ontving n.a.v. het onlangs ook door ons ge publiceerde uitbreidingsplan in Al phen a/d Rijn. Voorts werden de voorstellen be handeld voor de kringvergadering op 4 October en aandacht besteed aan de samenstelling van het wlnter- programma, waarin ook een paar sprekers worden opgenomen. Geboren: Gerrit Marinus zn van Jan Oudenes en Anna G. Bosman; Cornelis Anton zn van Cornelia H. Boom en Jacoba C. v. d. Spek; Jaco bus Cornelis Maria zn van Jacobus J. Cornel en Cornelia J. Kansters; Neeltje Geertje dr van Jan van den Bosch en Jacoba Schellingerhout; Jan Karei zn van Marius van der Burgh en Alida F. Meijer; Astrid De- sirée dr van Hendrik de Boer en Ca- tharina M. Broer. Ondertrouwd: Wilhelmus C. G. Bouwman 23 jr en Aleida Chr. M. W. Rosendahl 22 jr; Gijsbertus J. A. van Hulst 32 jr en Aagje Rijswijk 25 jr; Petrus J. Verhoef 27 jr en Maria C. V. van Niekerk 24 jr; Cornelis van Winkel 29 jr en Johanna C. Ekel schot 21 jr. Getrouwd: P. Harting en H. de Heer; L. Hofland en J. Bezemer; P. v. Arkel en J. C. v. Oosten; A.' Wijs man en A. Vitters. Overleden: Jacob Blijleven 3 jr; Grietje Vuijk 89 jr, wed van B. Jon genburger; Martinus Borreman 74 j. ALKEMADE Geb.: Cornelia A., d. v. L. C. van der Geest en J. E. Disseldorp; Maria A. Th., d. v. J. W. Th. Rost en J. M. Rietbroek; Maria A. Th., d. v. L. Eist- geest en C. M. van Klink; Theodorus A. M., z. v. J. G. C. van der Zwet en M. J. van der Meer; Petrus A., z. v. A. J. van der Zwet en J. Th. Koek. Ondertr.: (H. A. Los en E Spaan. Getr.: C. J. G. Bouwmeester en E. A. Schoo; J. Th. J. Ludlage en G. M. Strijk. Overl.: C. M. H. Nauta, oud 41 jaar. BOSKOP® MET AUTO TE WATER Bij het nemen van de bocht Reijers- koopGoudse Rijweg reed gister avond de landbouwer P. de J. met zijn auto in de naast die weg gelegen sloot. Gelukkig voor ihejn stond daar een houten hek, waarop de auto gro tendeels bleef hangien. Hierdoor was het voor de 'bestuurder en zijn echt genote mogelijk de auto zonder hulp van derden te verlaten. De auto kreeg luik; vlaggestok. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. Geboren: Jansje dr van H. v. Veen en J. Both; Cornelis Joannes Maria zn van J. A. Streng en C. A. van Vliet; Henricus Jozephus Maria zn van J. A. Streng en C. A. van Vliet; Wilhelmina Emma Francisca There- sia dr van L. C. Vergeer en W. Mens; Mirjam dr van G. van der Geur en Dirkje Brandhorst. Ondertrouwd: Arie Hendrik Mul der 25 jr en Antje v. Klaveren 25 j. DE KWAKEL Aanrijding. Bij het passeren Vrijdagavond van een grote autobus met arbeiders door een vrachtwagen van de heer H. uit Langeraar, op de Drechtdijk, juist op het smalle punt nabij de woning van Pouw, kwam de vrachtwagen onzacht in aanraking met een paal van het electrische net. Behoudens een beschadigde vracht wagen en een paal met bovenleiding liep het ongeval goed af. De politie was spoedig ter plaatse, en stelde da delijk een onderzoek in. Waarschijn lijk heeft de autobus niet of niet vol doende uitgehaiadd. HAZERSWOUDE Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Evenals drie jaar geleden wordt ook nu de bevolking van deze gemeente weer op tb.c. onderzocht. In het dorp is reeds vorige week met de doorlichting een aanvang ge maakt. Velen hebben aan de oproep, om zich te laten doorlichten, gevolg gegeven. Dit is niet zo heel erg ver wonderlijk, aangezien het hier een volksbelang betreft. In het dorp heb ben zich 70 tot 80'% van de bevolking laten doorlichten. Voor het vervoer van lichamelijk gebrekkigen is zorg gedragen, zodat ook deze mensen aan de doorlichting konden deelne men. Aan de Rijndijk is reeds gisteren een aanvang gemaakt met het door lichten van alle schoolkinderen. De doorlichting gescheidt op de gemeente-secretarie. Alle inwoners van de gemeente die om welke reden ook nog niet aan De doorlichting geschiedt op de kunnen alsnog doorgelicht worden tot en met (Maandagmiddag 3 October a.s. plm. 3.3-0 uur. Ook al is u niet in het bezit van een oproepingskaart, U kunt dan toch doorgelicht worden, mits U de kosten ad. ƒ1betaalt of heeft betaald. LEIDERDORP Chr. Oranjevereniging 35 jaar. Ter gelegenheid van het feit, dat hij gedurende 35 jaar onafgebroken als secretaris van de Chr. Oranjevereni ging heeft gefungeerd, heeft de heer ■H. I>. v. Osnabrugge uit handen van burgemeester v. Diepeningen in de raadzaal een koninklijke onderschei ding ontvangen, zoals gisteren reeds werd gemeld. Deze onderscheiding vond plaats in verband met het 35-jarig bestaan der Chr. Oranjevereniging. Het was 20 September n.l. 35 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Het gemeentebestuur heeft daarin aanleiding gevonden om zijn grote voldoening uit te spreken over het werk der vereniging, die bij de Lei derdorpers zo'n grote plaats inneemt. Immers zij is het, die bij de Oranje feesten zorg draagt, dat deze altijd op uitstekende wijze verlopen. In de ze geest sprak burgemeester v. Die peningen tot het voltallig aanwezige bestuur der vereniging. In het bij zonder richtte hij zich tot de heer v. Osnabrugge die vanaf de oprichting bestuurslid en secretaris is. Het werk van een secretaris is geen kleinig heid en een bijzonder woord van dank voor deze functionaris voor de vele vrije tijd aan de vereniging be steed is hier wel op zijn plaats. Het was met grote voldoening dat hij kennis nam van de ondenscheiding de heer v. Osnabrugge verleend, waarin tevens de verdienste van: de Oranjevereniging werden erkend. Na de burgemeester sprak wethouder Snel de jubilaris toe, waarop deze met een kort woord dankte voor de ze onderscheiding. Tot slot sprak de voorz. van de Oranjevereniging, de heer H. v. d. Stoel, die dank bracht aan het gemeentebestuur voor de medewerking verleend bij deze on derscheiding. Hij bood de heer en mevr. v. Osnabrugge een bloemstuk aan. Bü deze plechtigheid waren me de aanwezig mevr. v. Diepeningen, de beide wethouders, de gemeente secretaris en de oud-voorz. van de Oranjevereniging, de heer Reijerse. Op Maandag 17 Oct. zal het 35-ja- rig bestaan der Leiderdorpse Chris telijke Oranjevereniging herdacht worden met een bijeenkomst in de Ger. kerk waar ds G. Toornvliet een feestrede zal uitspreken. Medewer king verleent de organist Feike Asma uit Den Haag. De Zondagsdienst doktoren zal worden waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstr. 40. Tel. 30070. P. Noppen 25 jaar bU Touwfabrie- ken. Vrijdag was het precies 25 jaar geleden, dat de heer P. Noppen, fabriekschef bij de N.V. Vereenigde Touwfarbrieken te Leiderdorp, op zijn 14e verjaardag zijn entrée anaak- te bij dit bedrijf. Is het fabriekscom plex aan de Zijldijk in die jaren in sterke mate uitgebreid, de heer P. Noppen is, dank zij zijn ijver, werk lust, zelfstudie en persoonlijke eigen schappen meegegroeid. Van jongste bediende heeft hij zich via het productie-apparaat we ten op te werken tot een deskundige op het gebied van touwfabricage. Mede door zijn administratieve kwaliteiten heeft de heer Noppen in die jaren opdrachten van uiteenlo pende aard te vervullen gehad, zo wel te Leiderdorp al» in andere tot het concern behorende fabrieken. Tijdens de huldiging in de cantine van het bedrijf liet de directeur, de heer J. van Deventer, de werkzaam heden van de jubilaris de revue pas seren. De diirecteur overhandigde hem de zilveren V.T.-plaquette, alsmede een geschenk onder couvert. Mevrouw NoppenVonk mocht eveneens de gelukwensen in ont vangst nemen, welke vergezeld gin gen van een fraai bouquet rozen. Namens de collega's van het kan toor en technisch personeel sprak, de heer W. Prins. Spr. bood de jubila ris een vulpenhouder aan. De heer W. J. de Koning in zijn kwaliteit als voorzitter van de Ver eniging van Kantoor- en Technisch Personeel, van welke vereniging de jubilaris vijf jaren bestuurslid is ge weest, braciht de heer Nopipen dank voor zijn daadwerkelijke medewer king aan deze vereniging bewezen. Spr. deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk. Vervolgens mocht de jubilaris de gelukwensen in ontvangst nemen van de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper en van hoofdingenieur D. J. van de iMoortel. Namens de bazen bood hun verte genwoordiger in de Ondernemings raad, de heer A. de Kruiff, geluk wensen aan. De heer J. Th. Hensing deed dit namens de overige leden van de Ondernemingsraad. Beiden prezen de goede samenwerking met de jubilaris. Een prachtig bloemstuk mocht de jubilaris in ontvangst nemen van de directie van de fabriek te Emme- richt, evenals van de heer J. Gips, alsmede een geestige felicitatie van 't personeel der Duitse fabriek. De heer Noppen, tenslotte het woord verkrijgend, dankte in geesti ge 'bewoordingen voor de huldiging en de geschenken. NIEUWVEEN Blokploeg B.B.-voltallig. Vol gens verkregen inlichtingen is de Nieuwyeense Bolkploeg thans geheel voltallig en bestaat derhalve uit: 1. Blokhoofd; l plv. Blokhoofd; 2 Mel ders; 4 EHBO-ers; 6 redders; 6 brandiwachts en 2 dames voor de dienst sociale verzorging. Ook Spierpijn (Advertentie.) NIEUWKOOP Schaakver. „De Nieuwkoopse To ren" Uitslagen onderlinge compe titie. A. VijfhuizenD. v. d. Laan 1 0; G. v. d. LaanG. J. Bremer 0 1; Th. J. F. TeunissenJ. Verwey 01; H. v. d. MareiP. G. Verkleij 01; J. VijfhuizenH. Bos 10; w. v. d. BoschK. C. Angenent 01; C. G. J. Eys—J. G. Vroonhof 01; Pl. v. d. MareiA. A. Ruiterman 0 1; Th. SnijdersE. v. d. Veer jr 0—1. ZEVENHOVEN Jongveedag. Door het uitbreken van mond- en klauwzeer in ons land, o.a. te Bleiswfjk, is de vergunning tot het houden van een Jongveedag, waar kalveren mogen worden aangevoerd, welke niet behoeven te worden geënt tegen bovengenoemde ziekte, inge trokken. Deze Jongveedag, welke eerst zou worden gehouden op 1 Octo ber a.s. bij L. Kool te Zevenhoven, is thans verschoven naar 15 October a.s. en zal plaats vinden op het ter rein bij J. J. Verhaar te Ter Aar. 1 MOPJE f In een ziekenhuis in New Castle heeft een mopje, dat een verpleegster tegen een collega vertelde, Donderdag bewerkstel ligd, wat dokters en chirurgen ondanks maandenlange inspan ning niet wisten te bereiken. Toen de verpleegster haar mopje verteld had, lachte niet alleen haar collega, maar ook klonk luid gelach van een der bedden, waar reeds maanden een meisje van vijftien jaar in be wusteloze toestand lag. Dit meisje, Anna Taylor, was op 17 Mei, na een auto-ongeluk in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht en de dok ters hadden de hoop reeds opge geven, dat zij ooit nog tot het normale leven teruggebracht zou kunnen worden. Anna Taylor is nog wel niet in staat tot spreken, maar zij heeft reeds haar ouders, die onmiddellijk gewaarschuwd werden, herkend. GEMEENTERAAD KOUDEKERK Donderdag werd te Koudekerk een raadsvergadering gehouden. Zonder hoofdelijke stemming werd de benoeming goedgekeurd van de heer De Planque in de rang van ad junctcommies als opvolger van d< heer Smallenbroek en wel per 1 No vember e.k. Over het volgende punt der agen- i ontstond nogal enige discussie. Het betrof hier de vaststelling van een gemeenschappelijke regeling van de commissie bouw. en woningtoe- behoorlijke waterschade. Het duurde zjcj1^ en de gemeentewerken in de tot bijna^vier^uur in de morgen ^voor gemeenten Koudekerk en Woubrugge. 4. - m gr ontstond enig verschil van me ning over de aanstelling van de twee de ambtenaar (1 Mei j.l.) daar en kele leden van mening waren, dat er niet genoeg werk voor twee perso ren was. De voorzitter nodigde echter de le den uit eens te komen kijken naar het werk, dat door hen werd verzet. Als voorbeelden noemde hij onder andere het projecteren van een weg- verbreding, het ontwerpen van het uitbreidingsplan e.d. De heer Van Hemert merkte nog op, dat hij liever drie personen van iedere gemeente in de commissie zou hebben (momenteel 2 uit iedere gemeente). De voorzitter en met hem de overige leden waren echter van oordeel, dat de bestaande toestand gehandhaaft moest blijven. Het voor stel werd dan ook niet in nadere behandeling genomen. Het oorspronkelijke plan voor uit breiding der gemeente zal komen te vervallen als het nieuw geprojecteer de plan, dat uitvoerig door de heer van Kekum werd toegelicht van be voegde zijde zal zijn goedgekeurd. Er werd besloten om de twee func ties van commies en van ontvanger samen te smelten tot .een functie nl. die van commies-ontvanger. Hier door konden enige administratieve beslommeringen uit de weg worden geruimd. De rekening van het waterleiding bedrijf bleek over 1954 een tekort men met behulp van een kraanwa gen de auto weer op de weg had. Het was wel een droevige gebeurtenis voor de eigenaar, aangezien (h4j de auto pas had gekocht en nu direct al zo'n schadepost kreeg te boeken. Biljarten. Voor de competitie van de afd. Gouda van de KNBB spelende teams van de Boskoopse biljartver eniging De Driesprong nogal wissel vallig. -Het A team begon met een overwin ning door de eerste speler, doch daar na ging het berg-af waardoor de wedstrijd tegen KOT A met 5—2 werd verloren. Bet B 1 team deed het be ter en won met 72 van Anti Poe del. B 2 speelde met 44 gelijk te gen Tunnel B. Het derde B team leed tegen Groene Laken een zware 72 nederlaag. Het C team tenslotte zorg de toch nog winstpunten door Sport C met 90 te verslaan. BOSKOOP GEVONDEN VOORWERPEN. Kaatsbal; blauw-geel-rood-groen petje; schakelarmband; stropdas; wit handpompje; figuurzaagbeugel; muntbiljet: bril; jongensjasje met shawl; kinderarmbandje; muntbiljet wollen hoofddoek; enig los geld; si garenkistje met inhoud van Mulo- leerling; vulpen; broche; aantal mica kachelplaatjes; vulpen; vulpotlood; kinderportemonnaie; stropdas; re genbroek; regenjas; bril; houten rol- aan te wijzen van 1500 gulden tegen n 1953 een overschot van f 1600. Dit r was te wijten aan de slechte toestand pj van het net, waardoor vele reparaties U nodig waren. Ook is de prijs van het water afhankelijk van de huren. U Deze huren zijn onlangs verhoogd, doch de prijs van het water niet, zo dat binnenkort een verhoging van de waterprijs te wachten is. De totale lasten van het bedrijf bedroegen 13.048,90 evenals de baten. De re kening werd zonder stemming aan genomen. Voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c., dat in onze gemeente op 13 Oct. zal plaats vinden, stelden B. en W. de raad voor een bedrag van dui zend gulden beschikbaar te stellen voor de bestrijding van de onkosten. Tevens wilde men van dit geld de kleuters en leerplichtigen laten on derzoeken evenals diegenen, die het beslist niet betalen kunnen. Er werd besloten tot de instelling van een koopavond op Vrijdagavond tot 9 uur. De begrotingswijziging dient 1955 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het betrof hier enige kleine financiële veranderingen. Bij de rondvraag kwam de heer Van Hemert met een vraag over de woningbouw. De voorzitter antwoord de, dat men niet kon bouwen, alvo rens men de handtekening van de minister had. Op de vraag van de heer Geerlof, wanneer de nieuw ge plaatste lantaarnpalen aangesloten werden antwoordde de voorzitter, dat dit door de S.E.F. gedaan moest wor den. Hierna voegde de voorzitter nog een 19e agendapunt in waarbij wet houder Van Vechten, die 20 jaar in de raad zitting heeft, enige woorden toegesproken werden. De voorzitter zeide, dat het voor de hper Van Vech ten pleit, dat de Koudekerkse bevol king hem nu al 20 jaar steeds weer heeft gekozen. Hij overhandigde hem een mooie koperen koffiebrander met inscriptie. Het woord „Plastic" is een veelomvattend begrip, waaron der men alle mogelijke syntheti sche stoffen samenvat, die eigen lijk alleen maar gemeen hebben dat ze op een bepaalde manier zijn opgebouwd uit veel delen (veel soortnamen beginnen dan ook met »,poly" veel) en dat ze in een bepaald stadium van bewerking min of meer vloeibaar zijn. Wanneer men in een winkel vraag naar „iets van plastic" zegt dat even weinig als wanneer men vraagt naar een artikel van me taal of van textiel. De ontwikkeling van de plas tics danken we aan wetenschap pelijke onderzoekingen door ge leerden (tijdens de laatste oor log vooral gestimuleerd door ge brek aan natuurlijke grondstof fen), die de Resultaten van him onderzoekingen de wereld in stuurden onder geleerde namen. Dat laiatste is voor de consument ongetwijfeld een rem, om zich vertrouwd te maken met de verschillende soorten. Nu het gebruik van de plastics zo enorm toeneemt (de stijging van het gebruik in Nederland werd vorig jaar geraamd op 60 is het zeker de moeite waard even door enkele van die op het eerste gezicht vreemde namen heen te bijten. Twee soorten In de eerste plaats worden de kunststoffen naar eigenschap pen en wijze van ontstaan ver deeld in twee soorten en wel de thermoharders en de thermo- plasten. Voor de gebruikers is het van belang te weten, dat de tiher- moharders wel en de thermo- plasten niet tegen verhitting tot 1UATUUBLIJK WILLEN ook de jongere vrouwen er graag netjes uitzien in het najaiar. Deze groep stelt altijd weer andere eisen aan de kleding dan de oudere dames en hiermede moe ten de couturiers terdege reke ning houden. Zij wensen altijd een sportief element in de kle ding en zien dit gaarne doorgè- voerd tot in het geklede toe. Hieraan is de beroemde cou turier Chanel tegemoet gekomen. Hij brengt in zijn collectie een typische creatie van een blazer achtig jasje met vier zakjes voorzien van een apart opstaan de kraag op een glad/de rok van gebroken diagonaal beige en grijs tweed. Onder het jasje kan een aardige bloese gedragen worden, zodat men binnenshuis het jasje kan uittrekken en dan verschijnt in efcn aardige combinatie van bloe- sè met rok. een bepaalde temperatuur be stand zijn. Tot de thermoharders behoort het bakeliet (stekkers, handgre pen, schakelaars). Het is in ver band met de kleur van de grond stof meestal donker. Verder het Delamine, dat (bijna) onbreek baar is en waarvan men dan ook het betere serviesgoed maakt. De grootste groep is die van de thermoplasten, die dius niet bestand zijn tegen verhitting (de smeltweerstand ligt uiteraard bij de verschillende soorten bij ver schillende temperaturen, voor nylon b.v veel hoger dan voor polyatheen) Hiertoe behoort zowel het nylon, dat weer variëert van rag fijne draden tot kostbare lagers, aLs het goedkope en zeer breek bare polystyreen. Dit laatste is het materiaal met een glasachtige klank (goedkope kammen, kin derspeelgoed enz.). Veel toepassing Men kan er met spultgietma- chines zeer voordelig massapro ducten van maken die er aar dig uitzien. Door zijn grote breekbaarheid verliest dit mate riaal vooral voor huishoudelijke doeleinden de laatste tijd veel terrein aan het bestendiger po- lyaetheen (afwasteilen, emmers, waterleidingbuizen, boterhamzak jes en uiterst dun verpakkings materiaal. Dit> materiaal vond ge makkelijk ingang onder meer door het feit, dat het zo goed te herkennen is: het voelt n.l. enigs zins vettig en zacht aan en wordt ook meestal flexibel geleverd. Een thcrmoplast met een grote variatie van toepassingen is ook het polyvinylchlorida, in de wan deling, tafelkleed, meuibelbekle- ding, enz. Het kan in alle moge lijke diktes worden vervaardigd, van ieder gewenst relief worden voorzien en het laat zich uitste kend bedrukken. De vroegere soorten De vroegere soorten hadden het bezwaar, dat ze op den duur hard werden doordat de gebruik te weekmaker verdampte. Te genwoordig schijnt men ook hier iets op gevonden te hebben. Uitgebreide toepassingsmogelijk heden vindt ook het saran, bekend van de autobekleding en de ligstoelen. Men kan het ook gebruiken voor kabels, waslijnen (zeer sterk), hangmatten, voet balgoals, tennisnetten, visnet ten, horrengaas of pansponzen. Het is tegen alle mogelijke weers- inloeden bestand en heeft een grote slijtvastheid. Wat gebruiken we waar? Vanzelfsprekend vraagt de con sument zich af,2hoe hij kan weten of hij voor 'n bepaald doel het juiste materiaal kiest. We kun nen daar slechts op antwoorden, dat de situatie momenteel zo is dat ieder die zich daartoe de moeite getroost wel een en ander van deze stoffen te weten kan komen. Het eerste stadium van de vele verkeerde toepassingen (zowel van de zijde van de fa brikant als van het publiek) ligt wel achter ons. Als het publiek zijn eisen hoger gaat stellen zal de fabrikant zeker volgen. Natuurlijk zouden meer label ling en meer gebruiksvoorschrif ten hier een uitkomst zijn. Op het gebied van de regenjas sen is de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland minimum eisen op te stellen waaraan het gebruikte materi aal moet voldoen. Het is een eerste stap die hopelijk gevolgd zal worden door vele andere om het publiek te beschermen tegen teleurstellingen door ondeugde lijk materiaal. Juist hier .is dat niet nodig, want veel meer dan bij de natuurlijke stoffen heb ben we het bij de plactics in de hand met materiaal afhankelijk van de te stellen eisen een onge- onloofdelijke variatie van eigen schappen te geven. In uw meubelen huist de hout worm. Maar u kunt ze de huur opzeggen! Een flitspuit met vloeibare D.D.T. op een afstand van een halve meter op het meu bel richten, zodat de vloeistof in de gaatjes dringt. Daarna het houtwerk afdrogen en was in de gaatjes wrijven. Nu de herfst weer begonnen Is, denken we onwillekeurig aan bossen in herfsttooi en misschien zelfs aan de jacht. Daarom hier nu maar eens het recept van een „jagersrollade", die midden in de stad „geschoten" kan zijn. Zondag: Tomatensoep; Zweed se jagersrollade, appelmoes, aard appelen; crackers met kaas en kopje koffie. Maandag: Kopje soep, rest rol lade, princessébonen, gebakken aardappelen; fruit. Dinsdag: Gevulde aubergines of paprika met gehakt rijst; yoghurt met geraspte appel. Woensdag: Gehakt, andijvie, aardappelen; griesmeelpuddinkje met bessensap. Donderdag: Gekookte schelvis, gemengde sla, aardappelen, bo tersaus; havermoutkoekjes. Vrijdag: Gebakken kaaelapjes, gesmoorde kool, aardappelpurée; fruitsla. Zaterdag: Gebakken plakken boterhamworst, gebakken toma ten, macaroni; fruit. Zweedse Jachtrollade. 2 Varkenslappen, samen plm. 500 gr., 2 appelen, 10 a 12 ge droogde pruimen, zout, peper, boter (ui, wortel, peterselie). Laat de varkenslappen zo plat mogelijk uitkloppen of doe dit zelf leg ze naast elkaar, bestrooi het vlees met zout en peper en leg er enige rijen geweekte prui men, die gehalveerd zijn, zodat de pitten weggenomen kunnen worden, en schijfjes appel op. Rol nu de lappen zo stijf mogelijk op tot een rollade en bind deze vast of steek ze vast met een paar pennen. Braad de rollade in boter lichtbruin, voeg dan wat water toe en een stukje ui, wortel en peterselie en laat het vlees toe gedekt gaar worden in 1 uur. Neem de rollade uit de pan en snijd er voorzichtig plakken af. Het vlees kan zowel warm als koud gegeten worden. Gesmoorde kool lJ-SKLg. Savoye-kool, 30 gr. bo ter, zout (100 gr. geraspte kaas). De kool schoonmaken en snij den, opzetten met boter en wat zout en in 20 min. gaarsmoren. Na 10 min. de groente omleggen. Bij deze kool gebakken kaaslap jes serveren of door de kool 100 gr. geraspte kaas roeren, be strooien met paneermeel, er wat stukjes boter opleggen en nog gedurende 10 min. in een warme oven sdhuiven. 0MOUOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI1OHOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMO OIIOIIONOIIOIIOMOM

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11