Verkeersvrijbuiterij en „hondenvuil" werden overtroffen door meer heldere genoegens Betere regeling van Monumentenzorg Rjjksmidrienstandsconsutenten aangesteld „Voordelen groier dan bezwaren" man Uw zakdoek kan uw vijand zijn! Dc „Keukenhof" werd een begrip Ook 's winters blijft in Amsterdam de zon schijnen DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wetsontwerp ingediend Toevallige vondsten bij graafwerk moeten via de burgemeester ter ken nis gebracht worden van de rijks dienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek. Indien het gewenst blijkt een wetenschappelijk onder zoek in te stellen, zullen de graaf werkzaamheden tijdelijk stilgelegd kunnen worden. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend dat een betere re geling van de monumentenzorg be oogt. Het ontwerp bevat bepalingen met betrekking tot de bescherming stads- en dorpsgezichten, alsmede van onroerende monumenten en van met betrekking tot opgravingen en vondsten. De monumentenraad stelt voor elke gemeente een lijst van be schermde monumenten vast. Niet al le gebouwen, die wellicht voor be scherming in aanmerking zouden ko men zullen op deze lijsten vermeld worden. Het behoud van minder be langrijke monumenten kan op de zelfde wijze als voorheen bevorderd worden,nl. door overleg met de eige naar en door subsidie in de kosten van instandhouding. Voor een beschermd monument jn ae Middenstandsnota heeft de zal in het algemeen geen vergunning l staatssecretaris van Economische Za- tot afbraak worden gegeven, tenzij |jen indertijd de toezegging gedaan de waarde als monument geheel of een Middenstandsvoorlichtingsdienst goeddeels verloren gegaan is. Indien te zullen creëren. Als onderdeel De gevreesde mond- en klauw- zeerziekte neemt in Drente een ern stige vorm aan. Thans is bij de. land bouwer G. Diphoorn te Ruinerwold deze ziekte onder het vee uitgebro ken. De veestapel, waaronder een tiental koeien, moest worden afge maakt. De jongveekeuring, die Woensdag te Ruinerwold zou wor den gehouden, is afgelast. Te Valthermond is onder het rund vee van de Gebrs. Germs de mond-- en klauwzeer uitgebroken. Elf stuks vee moesten worden afgemaakt. Bij de landbouwer A. Haan te Tweede Exloërmond moesten vijf stuks vee worden afgemaakt, even eens tengevolge van de mond- en klauwzeer. Verbinding en voorlichting bepaalde voorzieningen worden voor geschreven tot instandhouding van een kerkelijk monument, zal er voor gewaakt worden dat de financiële consequenties voor het kerkbestuur niet zo zwaar zijn, dat het noodzake lijke kerkelijke werk er door belem merd wordt. Een verbetering ten opzichte van de bestaande regeling is de mogelijk heid om ook in de kosten van onder houd van een monument van rijks wege een bijdrage te verlenen. Het wetsontwerp regelt niet alleen de bescherming van afzonderlijke mo numenten, maar ook van groepen van monumenten, zg. stads- en dorpsge zichten. Hierdoor zal het mogelijk zijn het geheel van straat-, plein- of grachtwanden met bomen, bruggen enz. voor ontsiering te behoeden, in dien een dergelijk complex voor de schoonheid van stad of dorp van be lang is. Ten slotte worden bepalingen ge geven om te voorkomen dat opgra vingen onoordeelkundig geschieden. daarvan is thans overgegaan tot de aanstelling van provinciale Rijksmid- denstandsconsulenten, aan wie een belangrijke taak is toegedacht als or ganen van voorlichting van de mid denstand en als regionale adviseurs van het departement van Economi sche Zaken. De middenstand heeft nog altijd een uiterst nuttige distributieve functie in het stelsel van onze sa menleving, maar de uitoefening van die functie is er in onze tijd niet ge makkelijker op geworden. Een goe de bedrijfsvoering vraagt bij de hui dige ingewikkelde en telkens'wisse lende omstandigheden het uiterste van het zaken-inzicht en de vakbe kwaamheid van de middenstander; hij moet een zeer scherpe koers zei len wil hij niet achterop komen en uit de baan raken. Vandaar dat iede re voorlichting hem dubbel welkom moet zijn, temeer daar de terreinen, welke in de moderne tijd zijn volle aandacht vragen, enorm zijn uitge breid- Het thans ingestelde instituut van Rijksmiddenstandsconsulenten ziet zich belast met een drievoudige taak. Beleids voorlichting. Op de eerste plaats heeft men ge dacht aan het geven van voorlichting over het middenstandsbeleid in de ruimste zin van het woord. Het zijn vooral de organen en instellingen, welke bij de behartiging van mid- denstandsbelangen zijn betrokken, die daarvan moeten profiteren. Die voorlichting, kan betrekking hebben op zeer verschillende onderwerpen, zoals bijv. het complex van crediet- regelingen, welke speciaal voor de middenstand in het leven geroepen zijn, het middenstandsonderwijs, de vestigingswetgeving, de prijspolitiek, sociale voorzieningen, belastingen, winkelsluitingswetgeving enz. enz. Behalve adviseren kan de consulent ook stimulerend optreden door de oprichting van representatieve mid denstandsorganisaties te bevorderen en door te helpen bij het organiseren van regionale of plaatselijke mid denstandsacties en demonstraties. Op de tweede plaats kan ook de individuele middenstander profite ren van de werkzaamheden van de Rijksmiddenstandsconsulent omdat deze zioh voorstelt begrip te wekken voor moderne bedrijfsadministratie, inzicht te verschaffen in dekosten structuur van een middensandson- derneming, in de betekenis van om- zet- en kostenstatistieken en van be- drijfsvergelijking. De middenstander werp-besluit betreffende de garantie j^an daardoor de uitkomsten van zijn van het hoofden-salaris bij daling eigen bedrijf vergelijken met die van „De prijsaanduidingsverordening 'heeft zichzelf overleefd", meent het c'agelijks beszuur van het bedrijf schap voor nei slagersbedrijf, dat Woensdagmiddag vergaderde bij de S E.R. Tot die uitspraak kwam de voor zitter, de heer C Burger, naj. aanlei ding van het verzoek van het Be drijfschap voor Vee en Vlees om de verordening prijsaanduiding vlees 1951 over te nemen. Op deze over neming stellen de slagers geen prijs en daartoe heeft het bestuur van het bedrijfschap dan ook besloten. Wat van de regeringswege bevolen ontbinding van de prijsafspraken in het slagersbedrijf betreft, deelde de heer Burger mee, dat er geen sprake was van prijsafspraken, die strijdig zijn in de zin van de wet GEORGANISEERD OVERLEG VOOR ONDERWIJZEND PERSONEEL LAGER ONDERWIJS. De bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het onder wijzend personeel, werkzaam bij het lager onderwijs, heeft in haar verga dering van 26 September overeen stemming bereikt t.a.v. een ontwerp besluit waarbij de gratificatie aan hoofden en onderwijzers bij ambts jubilea wordt verhoogd en een ont- van het aantal leerlingen. Ten aanzien van de salarisonder handelingen is namens de regerings delegatie medegedeeld, dat een voor stel van het departement van O. K. en W. een punt van overleg uit maakt tussen de bij deze materie be trokken departementen. andere bedrijven in zijn branche en de oorzaken nagaan van eventuele nadelige afwijkingen. Het is de bedoeling, dat de consu lent op het terrein van de bedrijfs economische voorlichting het werk van de middenstandsorganisaties niet nauw mogelijke samen werjcing zoekt; hij dient te helpen, niet te concurreren. Tussenschakel. Het spreekt vanzelf en dat is het derde gedeelte van zijn taak dat de consulent, die door zijn con tacten met de middenstand uitste kend geïnformeerd is omtrent het geen in die kringen leeft, de ge- eigende man is om het departement van voorlichting te dienen over de bijzondere regionale omstandighe den in zijn ambtsgebied. Het middenstandsbeleid staat her haaldelijk voor beslissingen, waar voor een zo objectief mogelijk inzicht in plaatselijke en regionale omstan digheden vereist is. Met inschakeling van een deskundig ambtenaar in de provincie kan het departement zeer gebaat zijn. In een zestal provincies t.w. Groningen, Friesland, Overijssel, Gelderland, Limburg en Zuid-Hol land is het instituut van het Rijks- middenstandsconsulentschap reeds ingevoerd. Voor Zuid-Holland met uitzondering van 's-Gravenhage en Rotterdam is als zodanig aangesteld de heer T. de Boer, v. d. Spiegelstraat 12, Den Haag, tel. K. 1700—399766. Het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" houdt zich momen teel bezig met de restauratie van een grafmonument in de Ned. Hervorm de kerk te Spanbroek. Dit monument is een mooi stuk beeldhouwwerk, dat enige restauratie behoeft. In de graf kelder, die zich daaronder bevindt, zouden zich de stoffelijke resten moe ten bevinden van Daniël van Gheel, vrijheer van Spanbroek, Spierdijk, Zuidermeer etc. en zijn echtgenote Jacoba Casembroot. Zij zijn overle den in. resp. 1739 en 1737. Toen heer Kerkmèyer de grafkelder in specteerde keek hij wel heel vreemd op toen deze leeg bleek te zijn. De vraag is nu waar de stoffelijke res ten van de vrijheer en zijn vrouw zijn gebleven. Vestiging buitenlandse bedrijven De voordelen van de buitenlandse vestigingen voor onze industrialisatie zijn belangrijk groter dan de bezwa ren, die men op de arbeidsmarkt on dervindt". Dit zegt minister Zijlstra in de Vijfde industrialisatienota. In verband met critiek op het beleid van de regering, die de vestiging van buitenlandse bedrijven hier te lande bevordert, terwijl de arbeidsmarkt zo krap is, gaat de nota vrij uitvoerig ,op deze kwestie in. Het aantal arbeiders, dat aan de arbeidsmarkt door de buitenlandse dochterondernemingen wordt ont trokken, is slechts gering. In totaal gaat het tot dusverre om ongeveer 6.000 personen. Hiertegenover staan echter, aldus de nota, grote voorde len voor de Nederlandse economie. „Er komt speciale technische ken nis en ervaring beschikbaar, die an ders niet te verkrijgen zou zijn. De buitenlanders geven vele orders aan de Nederlandse industrieën. Doordat daarbij hoge eisen aan de kwaliteit worden gesteld, wordt ook het peil van onze eigen industrie verhoogd. Het Nederlandse productieprogram ma en het assortiment exportproduc ten worden belangrijk vergroot. Naar schatting wordt ongeveer 75 procent van de productie betrokken bedrij ven uitgevoerd". Het totale aantal na-oorlogse doch terondernemingen is op 1 Juli 1955 op 74 gekomen, het aantal deelne mingen op 103. De bruto-productie- waarde van de 117 bedrijven was in 1954 ruim 600 millioen- Twee aanrijdingen 1 dode en 1 zw. gew. Regenscherm te Heesch Een zware regenbui is gistermorgen oorzaak geworden van twee aanrij dingen in Heesch, nabij Oss; bij deze ongevallen verloor een 62-jarige dame het leven en werd een 53-jarige aan nemer zwaar gewond, beiden woon den te Heesch. De zware regen was oorzaak, dat de automobilisten op de rijksweg Den BoschNijmegen bijna zonder zicht moesten rijden. Omstreeks kwart voor zeven merkte een vrachtautochauffeur te laat de 62-jarige mevrouw J. Wingers-van Winter op de weg; hij poogde nog te remmen, doch de wagen slipte en de dame werd gegrepen; zij moet op slag dood geweest zijn. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd de 53-jarige aannemer W. Brouwer aan de andere zijde van het plaatsje, die per fiets op weg was naar zijn werk, door een auto gegrepen; hij werd zwaargewond naar het zieken huis te Oss vervoerd. Op elke 2 mensen in de B.B. is er nog één nodig. Meer dan 160.000 noodwachters willen in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het moderne hulpverleningsmateriaal dat thans aanwezig is. Goede oefening vraagt echter voltallige bezetting. Een derde der functies is nog on bezet, waardoor veel materiaal staat te wachten op de willige handen van hen, die in tijd van nood practische hulp kunnen en willen verlenen aan hun gezin, hun straat, hun stad of dorpsgenoten. Wilt U die derde man of vrouw zijn Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. (Advertentie.) Soldaten als proefschriftkonijntjes Drie compagnieën soldaten heb ben als proefkonijntjes dienst ge daan bij het proefschrift, dat de heer H. C. Bartlema Dinsdag aan de Utrechtse Universiteit de doctorstitel bezorgde en één compagnie daarvan had een kleine verkoud-epidemie on dergaan om te bewijzen, dat een schone zakdoek en schoon beddegoed verbluffende resultaten kunnen op leveren bij de bestrijding der ver koudheid. Om de feiten te verzamelen voor TOURISME IN NEDERLAND BLIJFT STIJGEN Vorig jaar werden ruim 900.000 Vreemdelingen Verkeer met de moge- overnachteningen van vreemdelingen in Nederlandse hotels en pensions geboekt en daar het bezoek nog steeds in stijgende lijn gaat is de kans groot dat men dit jaar de 1 millioen haalt. Dit betekent tevens dat daarmee de deviezenopbrengst naar evenredig heid stijgt en dat men bij de Alge doorkruist, doch in tegendeel een zo mene Nederlandse Vereniging voor Als eerste ter wereld is een terrasje op 't Amsterdamse Rembrandtplein, uitgerust met hoogtezonlampen, die de bezoekers in staat stellen, zelfs 's winters, bij hun kleintje koffie, bruin te worden. Bij de koffie wordt etjx bril (in bruikleen) verstrekt, ter bescherming van de ogen; een normale zonnebril is n.l. niet afdoende. Het is een idee van de heer Daniels, de gerant, die een en ander met Philips in Eindhoven heeft uitgewerkt. *Op de foto zitten bezoekers bij het regenachtige herfstweer met een donkere bril te genieten van de „zonnestralen". lijkheid rekening houdt, dat de 187 millioen gulden, die vorig jaar in het deviezenlaatje kwam, dit jaar wel eens kon uitgroeien tot een bedrag van tweehonderd millioen. Aan de kop, wat het aantal over nachtingen betreft, gaat nog steeds de Duister, dan volgen de Engelsen vervolgens de Amerikanen en op de vierde plaats dreigen de Fransen de Belgen te verdringen. In de cijfers zijn niet opgenomen de millioenen dagjesmensen, hoofd zakelijk Duisters en Belgen, die per bus of auto over de grens komen en eveneens een belangrijke duit in het zakje doen. Dat dit niet gering is, moge blijken uit het feit, dat Bel gische kinderen, die per bus naar Nederland gaan, gemiddeld 15 per persoon per dag aan zakgeld uit geven. Verheugend vindt men in ANW- kringen de grote belangstelling der Fransen, een bewijs dat de slagzin voor N.-Frankrijk: „Amsterdam is even dicht bij als Parijs" succes heeft. De ANW-vertegenwoordiger in Duitsland gaf als tip aan de Neder landse badplaats-hotels om op de ka mers in de vreemde talen waarschu wingen te hangen tegen het zonder toezicht zwemmen in zee. Watersport Voor de Belgen gaan steeds meer Nederlandse evenementen, zoals bloe mencorso's, tentoonstellingen enz. een rol spelen en een grote trekpleister blijkt eveneens het oesterseizoen in Zeeland te zijn. Ook gaat men steeds meer het Nederlandse watersportge bied ontdekken en er zijn nu reeds Belgen die voor een geheel seizoen een zeilboot huren, enkel en alleen maar om zeker te zijn er met de weekeinden mee te kunnen varen. De watersport is eveneens een trek pleister voor de Engelsen, maar evenzeer zijn dit de Nederlandse Spoorwegen. Enkele Britten gaan zelfs zo ver, dat ze alleen naar ons land komen om in de treinen te zit ten. Vorig jaar was het Engelse be zoek reeds met 30 procent gestegen en het ziet er naar uit, dat voor dit jaar dit percentage weer geboekt zal kunnen worden. Het Holland Festi val is in Engeland zeer populair en de Keukenhof is er een begrip ge worden. Voor de Zweden en Denen is Ne derland vaak een doorgangsland naar het zonnige Zuiden, waarbij vooral de Zweden veel in hun eigen auto over nachten; een Zweedse fabriek maakt tegenwoordig goede zaken met het vervaardigen van gordijnen voor deze „slaapauto's. Zwitsers komen meer dan ooit te voren; zij komen om de wijde hori zon, de zee en het strand, zoals de Nederlanders naar Zwitserland gaan voor de bergen. Leuk en lelijk De Amerikanen tenslotte zijn in 't algemeen enthousiast over het land je, dat zij kennen van de advertentie met het meisje op klompen en met een tulp in de hand. Zij tonen zich zeer te spreken over de behandeling in de hotels en vooral over het feit, dat ze niet overvraagd worden. Klachten hebben ze echter ook en de voornaamste daarvan betreft het verkeer: „Zeer ongedisciplineerd" is hun oordeel, waarbij ze dan nog op de koop toenemen, dat men zich van de fietsers maar niets moet aantrek ken. Hondenvuil op de straat is een andere veel voorkomende ergernis. Marken en Volendam vindt men veelal te commercieel, doch zo lang zamerhand krijgt ook de provincie wat meer aandacht en worden de bij na drie dagen, die de Amerikanen hier gemiddeld doorbrengen, niet meer uitsluitend in Noord en Zuid- Holland opgemaakt. Botsingen verwonden zestien militairen Op de weg van Nieuw Millingen naar Ede reed gistermorgen een mili taire vrachtauto te Otterloo in volle vaart tegen een boom. Van de inzit tenden werden 14 militairen gewond; de toestand van 8 hunner was zo ern stig, dat overbrenging naar het mili taire hospitaal te Arnhem noodzake lijk bleek, twee zijn zwaar gewond. Ongeveer te zelfder tijd botste te Hoederloo een militaire jeep tegen een militiare vrachtauto; de twee in zittenden van de jeep werden even eens zwaar gewond. zijn proefschrift „Luchtbesmetting en luchtsanering" had één compag nie soldaten op verzoek van de heer Bartlema iedere dag een schone zak doek gekregen en tevens was hun beddegoed bewerkt met een stofbin- dende olie. Bij de tweede compagnie werd de kazernelucht chemisch gedesinfec teerd en de derde compagnie kreeg geen enkele speciale bescherming te gen verkoudheid. Het gevolg was, dat bij de eerste compagnie het ziekenrapport tot de helft gereduceerd werd; de resultaten bij de tweede compagnie waren ook merkbaar, maar lang niet in tiie ma ten, als bij de eerste en de derde compagnie schreef in ouderwets tem po het ziekenregister vol. De conclusie van het proefschrift is, dat een schone zakdoek, schone kleren en schoon beddegoed zeer goede bondgenoten zijn bij het be strijden van verkoudheid. De mens verspreidt bij het hoes ten, niezen en spreken millioenen zeer kleine geïnfecteerde druppeltjes, die na indroging over grote afstan den worden verspreid en de lucht infecteren. Zij infecteren onze kle ding, ons beddegoed en de vloer in onze omgeving. Van deze, wat dr. Bartlema noemt „secundaire reser voirs" warrelt geïnfecteerd stof op, dat eveneens oorzaak kan zijn van een nieuwe besmetting. TRANSPORTEURS TEGEN WIJZIGING RIJTIJDEN Een wijziging van het Rijtijdenbe sluit vooral onder de huidige omstandigheden in de zin van een verkorting van de daarin toegestane arbeidstijden is niet verantwoord. Deze mening werd geuit door de voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen, dr. ir. J. Nieuwen huis, op de buiten gewone vergadering van deze ver eniging. Hij zeide de indruk te hebben, dat vele vervoersbedrijven, vooral goe- derenbedrijven, niet onbelangrijk in de uitoefening van hun voor de eco nomie van Nederland zo gewichtige diensten zullen worden belemmerd, wanneer de voorgestelde wijzigingen in de onlangs gepubliceerde nota van de minister van Verkeer zouden worden ingevoerd. Voorzitter Nieuwenhuis waar schuwde er toch vooral voor te zor gen, dat de regelen van de wette lijke toegelaten werktijd niet worden doorkruist door overwegingen, die eigenlijk verband houden met de lo nen. Het Rijtijdenbesluit is slechts bedoeld oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen tegen te gaan en de veiligheid van het ver keer te bevorderen. Hij v/ees er de betrokken ministers tenslotte op, dat, als toch tot wets wijziging moet worden overgegaan, het uitermate nuttig zou zijn, als ein delijk eens de onbillijke bepaling, dat de werkgever op de eerste plaats aansprakelijk is voor de overtredin gen van het Rijtijdenbesluit, gewij zigd wordt in die zin, dat de werkne mers voortaan mede aansprakelijk zijn. BUS GREEP BROMFIETSER Bij het oversteken van de weg te Gassel tern ij veen is de 64-jarige H. Slaper uit Stadskanaal door een DA- BO-bus gegrepen. In het ziekenhuis te Groningen is hij aan de verwondin gen overleden. De chauffeur B. G. kreeg een lichte shock.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5