S)e &2icbe(2oti/ta/nt Vandaag naar gaat Indonesië de stembus VOOR HET EERST I Voor de eerste maal in de geschiedenis li Buitenland kijkt gespannen toe DUBBELE OVERWEGING Westen erkent Oost-Duitsland niet Molotof liep weg De wereld blijft een strijdtoneel Moskou laat Duitsers vrij Gedeelte van R*K* Kerk te Tilburg ingestort Faure verlangt haring of kuit KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13614 TER STEMBUS Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P- 16.80. - Advertenties: 15 ct p« m.ra. Telefoontjes f 1.50 Vandaag zijn in Indonesië voor het eerst verkiezingen gehouden. Behalve in enkele onveilige gebieden heeft thans de gehele Indonesische bevolking voor het eerst in de geschiedenis de gelegenheid gehad om haar stem uit te brengen voor de samenstelling van een nieuw parlement. Men schat, dat vandaag ongeveer 40 millioen kiesgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. Over het algemeen was de stemming in Indonesië gisteren aan de voor avond van de dag der verkiezingen rustig, doch uit enkele gebieden kwamen berichten binnen over spanningen. Vit Tasikmalaja (midden in het gebied van de Daroel Islam) werd gemeld dat de situatie daar kritiek was. De eerste vice-premier en de minister van buitenlandse zaken hebben zich naar Tasik -J spoed om zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stellen. STAAT VAN OORLOG. In enkele gebieden van Java is als voorzorgsmaatregel de staat van oor log afgekondigd. De regering heeft het kiesvolk verzekerd dat het rus tig naar de stembus kan gaan, omdat alle nodige maatregelen zijn getrof fen. Leger en politie houden de wacht op alle strategische punten. De uitslagen te Djakarta zouden over twee dagen bekend kunnen zijn. De uitslagen voor geheel Java zullen naar schatting over een maand be kend gemaakt kunnen worden, en die van de gebieden buiten Java een aanzienlijke tijd later. De belangstelling uit het buiten land voor de verkiezingen is aan zienlijk. Op een gisteren door de In donesische minister van voorlichting gehouden persconferentie waren vijftien buitenlandse corresponden ten aanwezig, die speciaal voor de verkiezingen naar Indonesië zijn overgekomen. INDIEN wij lid van de K.N.P. wa- ren, zouden ook wij er wel be zwaren tegen hebben, de mededeling dat „wij" als partij opgeheven waren, onverhoeds op ons dak gestuurd te krijgen. Het is vanzelfsprekend, dat eerst de K.N.P.-partijraad over de opheffing moet beraadslagen. Moge hij over het gemoeds-bezwaar, gere zen tegen de eigen partijleiding, heen stappen, en de verstandelijke bezwa ren tegen het voortbestaan van de tweemans-partij de doorslag laten geven. Deze verstandelijke bezwaren zijn van principiële en van politieke aard, Het principiële bezwaar tegen het voortbestaan van de K.N.P. is het met uitvoerige motiveringen geboek staafde bissohoppelijk vermaan, de doorwerking der christelijke maat schappij-gedachte te bevorderen door één te zijn in de propaganda van die beginselen. „Verwonderlijk" noemt het „Vrije Volk" de houding van de K.N.P.-leiding, en het blad vervolgt: „Men moet wel een groot vertrouwen hebben in de waardeloosheid van het beginselprogram van een confessio nele partij om van vandaag op mor gen het ene program voor het andere te verwisselen". Die verwonderlijk- heid bestaat alleen in het beperkte gezichtsveld van het „Vrije Volk". De K.N.P.'ers zijn even goed (of even slecht) katholiek als de K.V.P.'ers. Het is de „K.", welke hen maakt tot „huisgenoten des geloofs", onwankel baar bouwend op dezelfde evangeli sche beginselen. Het politieke bezwaar tegen het voortbestaan van de K.N.P. ontlenen wij aan twee socialistische dagbladen. Het „Vrije Volk" schrijft, dat het de oprichting van de K.N.P. als kleine partij destijds heeft betreurd. „Over het verdwijnen van de K.N.P. zullen wij derhalve óok niet treuren". En „Het Parool" acht alle aanleiding aan. wezig de opheffing van de K.N.P. zelfs toe te juichen: „Hoe minder kleine splinterpar tijen er in de Staten Generaal ver tegenwoordigd zijn, hoe beter. Het is een van de ernstigste bezwaren, die men tegen het stelsel van even- redige vertegenwoordiging kan in brengen, dat zy het ontstaan van dwerggroeperingen in de hand werkt. Gelukkig zijn wij hier te lande de kinderziekten blijkbaar min of meer te boven, maar dat neemt niet weg dat het verdwijnen van de tweemansfractie der K.N.P. op zichzelf toch ook een toe te jui chen stap in de richting van de po litieke sanering is". Er is, nu de Indonesië-kwestie van de baan is, geen reden meer voor het bestaan van de K.N.P.. Daarom ho pen wij, dat de K.N.P.-partijraad, de gemoedsbezwaren ter zijde schuivend, op grond van principiële en politieke verstandelijke overwegingen tot de opheffing van deze partij zal be sluiten. Djakarta was rustig Het begin van de dag der eerste algemene verkiezingen in Indonesië was in de hoofdstad Djakarta een beeld van ongewone rust. Het anders overstelpend drukke ochtendverkeer ontbrak vrijwel volkomen. Degenen, die zich naar de stembureaux bega ven, deden dit vrijwel allen te voet en hadden zich in reeds aanzienlijke aantallen verzameld voor de 1352 stembureaux in alle delen van de stad. Het normale leven was volko men stilgelegd, geen kantoor, fabriek, of winkel was geopend, de passars lagen verlaten. De openbare diensten, zoals de postkantoren, die normaal werkten, hadden merkbaar minder toeloop dan normaal. Pas later op de ochtend begon iets meer van het verkeer merkbaar te worden en ver- scheenen enkele straatventers met sigaretten en dranken, die anders op alle hoeken van de straat te vinden zijn. Verder vertoonde de stad in het centrum, zowel als in de buitenwij ken een beeld, gelijk dat van een stille Zondag. Een groot aantal patrouilles, deels gemotoriseerd, deels te voet, uitgerust met radiotelefoon, zorgden voor de handhaving van de orde, doch hadden een lichte taak. Poujade aangepakt De Franse regering heeft Pierre Poujade, boekverkoper uit Saint Cère en leider van de Franse anti-belas tingbeweging, gelast morgen in Parijs voor het gerecht te verschijnen om vragen te beantwoorden over het aan moedigen van belastingontduiking. De Franse regering overweegt de antibelasting-beweging van Pierre Poujade te verbieden, zo wordt uit de omgeving van de regering te Parijs vernomen. De wet staat ontbinding van z.g. oproerige organisaties toe. Het was de eerste directe slag van de regering tegen Poujade persoonlijk. Enkele medewerkers van Poujade zijn reeds voor het gerecht gebracht. In de twee jaar dat Poujade opereert, heeft hij kans gezien een millioen volgelingen in Frankrijk te krijgen. Voor het organiseren en aanmoe digen van belastingontduiking be staan straffen van zes maanden ge vangenisstraf of boeten van 12.000 tot 240.000 francs. Minister Molotof is in gezelschap van de hoofden van de delegaties van Tsjechoslowakije en Polen weggelo pen uit de Algemene vergadering van de Verenigde Naties op het ogenblik waarop George Yeh, de afgevaardigde van Nationalistisch China, het spreek gestoelte beklom. Op het ogenblik dat de Chinese staatsman het woord nam, verliet ook de vertegenoordiger van India de zaal. Omgekeerd moet worden gezegd dat toen iedereen eer bewees aan de Puussische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Visjinski, die vorig jaar te New York overleed, de afge vaardigde van Formosa ontbrak. Op verzoek van Adenauer De ministers van buitenlandse za ken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, die te New York bijeen zijn om hun standpunt nader te be palen ter voorbereiding van de a.s. Viermogendhedenconferentie te Ge- nève, hebben gisteren laten weten, dat zij in geen geval een Oostduitse regering zullen erkennen. In een gezamenlijke verklaring van de drie ministers, Foster Dulles, Pi- nay en MacMillan, werd er de nadruk op gelegd, dat het Westen de Sovjet- Unie verantwoordelijk stelt en ver antwoordelijk zal houden voor een vrije toegang tot West-Berlijn. Dit ongeacht het feit, dat Rusland onlangs aan Oost-Duitsland zijn „sou- vereiniteit" heeft gegeven. Deze sou* vereiniteit hield in, dat Oost-Duitsj- land de contröle en regeling van het verkeer naar Berlijn werd opgedra gen. De pertinente verklaring van het Westen, dat in geen geval het com munistische regiem in Oost-Duits land zal worden erkend, kwam op verzoek van de Westduitse bondskan selier, dr. Adenauer. De drie Weste lijke landen legden nu categorisch vast, dat „West-Duitsland de enige regering in Duitsland is, die vrij en wettig is gevormd". De waarschuwing aan Moskou en Oost-Berlijn is ingegeven door de ge ruchten dat Oost-Duitsland, enige dagen geleden souverein verklaard door Moskou, eigener beweging een nieuwe blokkade van Berlijn zou willen afkondigen. De ministers stellen daartegenover vast, dat de Sovjet-Unie verantwoor delijk blijft voor het op gang houden van het verkeer naar Berlijn op grond van eerder gesloten accoorden. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft Woensdag bij decreet be sloten 8877 Duitse krijgsgevangenen vrij te laten. In het decreet wordt gezegd, dat het presidium het onmogelijk acht 749 andere Duitse krijgsgevangenen wegens de buitengewone ernst van hun oorlogsmisdaden tegen het Rus sische volk op vrije voeten te stel len. Volgens het decreet zullen deze 749 gevangenen echter wel aan de autoriteiten in Oost- of West-Duits land worden uitgeleverd, naar gelang de zone waar zij uit afkomstig zijn. De vrijgelaten krijgsgevangenen, die uit West-Duitsland komen, zullen aan de Westduitse, en die uit Oost- Duitsland komen aan de Oostduitse autoriteiten worden overgedragen. Peron verzamelde schatten De politie van Buenos Aires heeft bevestigd dat een schat ter waarde van 20 millioen Amerikaanse dollars (ongeveer 76 millioen gulden) is ge vonden in de voormalige villa van ex-president Peron in de villawijk Palermo van Buenos Aires. De schat bevond zich in kisten die waren ge vuld met gouden munten en Argen tijns bankpapier. Verder zouden in de villa onder meer zijn aangetroffen een 200 nieu we costuums, 83 paar schoenen en een onnoemelijk aantal sportkledingstuk- ken van de voormalige president. Ge neraal Jose Uranga, die thans minis ter van Transport is, zou in de ap partementen van Peron te Buenos Aires verder twee bureau's hebben gevonden die geheel gevuld waren met gouden munten en een aantal kisten met zilveren tafelgerei. Aannemer brak muurgedeelte weg Omstreeks half een gistermiddag werden voorbijgangers op de heuvel te Tilburg en omwonenden opge schrikt door een daverende dreun als een explosie. Aanvankelijk tastte men in het duister omtrent de oorzaak daarvan, doch even later ontwikkelde zich terzijde van de r.k. kerk een enorme stofwolk. Bij onderzoek bleek, dat een belangrijk gedeelte van het zuidelijk transept van de kerk was ingestort. Aan dit gedeelte was een aanne mersbedrijf bezig met uitbreidings werkzaamheden, waartoe oude muur delen waren uitgebroken en het res terende gedeelte was gestut. Door tot dusver nog onbekende oorzaak heb ben de oude muurgedeelten het be geven, waardoor een op 11 meter hoogte aanbrachte zware betonbalk van pl.m. 9.60 meter lengte naar be neden stortte. Een ogenblik later volgden alle muurdelen die daar bo ven waren, alsmede een stuk van het dak. Enorme steenmassa's kwamen terecht in de tuin van de pastorie en boven op het in aanbouw zijnde ge deelte. De steigers werden totaal ver- grtiizeld. De ravage bood een aanblik als van een bominslag. Gevaar voor In Algerië is de rust nog verre van teruggekeerd. Onophoudelijk vloeit de stroom van berichten over schermutselingen en ernstige gevechtenide wereldpers binnen en terwijl in Frankrijk het gesprek over dit gebied in een ernstige impasse is geraakt, wordt vrijwel dagelijks melding gemaakt van de nieuwe slachtoffers van de onlusten, die het dodencijfer angst wekkend doen stijgen. Op deze foto ziet men hoe een gewond lid van het Franse vreemdelingenlegioen, aah zijn makkers, die hem tijdens een scher- museling met Algerijnse opstandelingen te hulp snelden, de schuilplaats van zijn vijanden aanwijst. Ultimatum aan resident-generaal Premier Faure van Frankrijk heeft Woensdagochtend gebiedende orders aan de Franse resident-generaal in Marokko, Boyer de Latour, gezonden om vóór Donderdag middernacht re gelingen te treffen voor het vertrek van sflltan Ben Arafa en instelling van een troonraad of anders af te treden. Een functionaris uit de omgeving van premier Faure verklaarde Woens dag, dat de resident-generaal af moet treden als hij meent, dat hij de uit drukkelijk instructies van de rege ring niet kan uitvoeren. „Iemand an ders zal dan benoemd worden om de regeringsbesluiten uit te voeren". De uitwerking van het plan voor autonomie van Marokko, dat op 12 September door de Franse regering plechtig werd bekendgemaakt, wordt nu reeds 16 dagen opgehouden, waar door het aanzien van de regering zo wel bij de Marokkaanse nationalisten en in het Franse parlement onder mijnd wordt Kabinet in gevaar Als volgende week Dinsdag de Franse Nationale Vergadering van reces terugkomt, zal de regering- Faure voor grote moeilijkheden ko men te staan en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij ten val zal worden gebracht. De rechtse aanhan gers van de regering zijn gekant te gen het beleid ten aanzien van Ma rokko, terwijl de regeringsaanhangers van de linkervleugel dreigden hun steun aan Faure in te trekken als de Marokkaanse politiek niet ten uit voer is gebracht tegen de tijd, dat het parlement weer bijeenkomt. De positie van de regering wordt boven dien bemoeilijkt door nieuwe moei lijkheden in Algerije. Franse troepen in offensief Van Franse zijde is Woensdag me degedeeld, dat de Franse troepen in een offensief van twee dagen in het Nementsja-gebergte in Oost-Algerije, minstens ISO opstandelingen hebben gedood en een grote hoeveelheid wa pens, voedsel en uitrusting hebben 'buitgemaakt. Het offensief wordt uit gevoerd met infanterie, tanks er vliegtuigen. Twintig opstandelingen in het ge bied van Kabylie in Noord-Algerije hebben Dinsdagavond een politiepa trouille aangevallen. Aan beide zij den vielen slachtoffers. Ook is mel ding gemaakt van aanvallen op scho len en boerderijen. verdere instortingen blyft bestaan, zodat de kerk voorlopig blijft geslo ten. Op korte termijn hoopt men in het kerkgebouw, door aanbrengen van nieuwe stutten en het optrekken van een schutting binnen de kerk, de diensten te kunnen hervatten. Volgens voorlopige raming zal de schade moeten worden begroot op mistens anderhalve ton. De foto geeft een beeld van de ra vage, die vergroot werd door de enorme brokstukken, die de nieuw bouw verpletterden en stellingen en steigers als lucifershoutjes deden knappen. HOE wordt (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG Zwaar bewolkt met opklarin- gen en overwegend droog weer. j Morgen overdag dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets iho- S gere. Zwakke tot matige wind 5 tussen West en Zuidwest. 30 Sept. zon op 6.39, onder 18.24; maan op 17.24, onder 5.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 15 C. OSLO zwaar bewolkt 15 KOPENHAGEN zwaar bewolkt 14 AMSTERDAM zwaar bewolkt 15 LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE zürich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist 17 nevel 13 nevel 17 mist 17 half bewolkt 15 zwaar bewolkt 21 onbewolkt 14 nevel 12 onbewolkt 20 mist 14 mist 14 nevel 11 licht bewolkt 14 zwaar bewolkt 11 regen 25 regenbui 24 zwaar bewolkt 23 Korreltje De optimist zegt: Ik moet wel op een bed van rozen liggen, want ik voel de doornen in mijn rug.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1