Séjimam D&tf (\ef~ litUTtLGM Omgeving S T A D S N E UW S Leidse afdeling van de K.V.P. be sprak Ontwerp Verkiezingprogram' Dagelijks bestuur „Vriendenkring" werd gisteravond geheel vernieuwd K O met J+ Strijbos naar zonnig Spanje Eén familie opKasteel Staveren' PONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT P VIERDE BLAD PAGINA 1 Op een goed bezochte vergadering in het Gulden Vlies heeft de Leidse afdeling van de K.V.P. gisteravond van gedachten gewisseld over het „Ontwerp Verkiezingsprogram 1956". Het is ondoenlijk om in het kader van dit verslag een volledig beeld te geven van de discussies die gevoerd werden, maar we mogen wel vast stellen, dat het programma alge mene instemming verwierf en op sommige punten waardevolle aan vullingen kreeg, die straks door de afgevaardigden naar de kringverga dering in een bredere aandacht zul len worden gebracht. Om de tongen los te maken werden er vijf inleidingen gehouden, respec tievelijk door de heren Menken, v. Dijk, De Bree, De Hosson en Ten Broek, die ieder enkele facetten van een 'bepaald gedeelte van hte pro gramma belichtten, waarna de toe hoorders gelegenheid kregen hun standpunt uiteen te zetten. In het in ternationale vlak kreeg de Benelux uiteraard de grootste belangstelling en men betreurde de maatregelen van België, die onze landbouw tel kens weer treffen. Hoewel in dit verband niet beweerd kan worden, dat België juridisch fout is, meende men wel een zonde tegen de geest van de Benelux te kunnen vaststel len. Er zijn echter tekenen, die op verbetering wijzen. Bezwaren. Opheldering werd gevraagd ten aanzien van de plannen met betrek king tot de Europese integratie. De practijk van de K.S.G. maakt een sectorgewijze uitbreiding ongewenst. Een deskundiige uit de vergadering zal de bezwaren hiertegen schriftelijk formuleren. Er gingen stemmen op, om de kwestie van de processie-vrijheid, welke reeds vele jaren op het pro gramma staat, nu eindelijk eens uit te praten. Onder en boven de Moerdijk ligt dit vraagstuk niet hetzelfde, maar er moet een reeële oplossing mogelijk zijn, die rekening houdt met andere groeperingen. De uitgestippelde gezinspolitiek vond zeer veel waardering. Verrui ming van de kinderbijslag voor het groeiende gezin werd door de heer v. Dijk met nadruk bepleit. In ver gelijking met België, Duitsland en Oostenrijk blijft Nederland n-g steeds aan de lage kant. 'n Noodzaak. Gewezen werd ook op de nood zaak aangepast onderwijs te bevor deren voor de zwak- en a-sociale kin deren. Voor deze kinderen wordt niets gedaan. Zij vallen niet onder het B.L.O. Ruimere subsidiëring van alle soor ten jeugdwerk werd noodzakelijk geacht, maai' men was verheugd, dat deze subsidies, hoewel nog steeds onvoldoende, zich in stijgende lijn bevinden. De salariëring van militairen uit overheids- of semi-overheidsdienst (80 pet. van het salaris) schept een scheve verhouding ten aanzien van de militairen uit het particuliere be drijf of de middenstand die alleen hun soldij krijgen. Men was het er over eens, dat de laatstgenoemde groe pen onrechtvaardig behandeld wor den en dat er gewerkt moet worden voor salariëring. De positie van de middenstand is gunstiger geworden, maar de enorme belastingheffing bij de overdracht van een zaak werd onredelijk geacht. Ook ten aanzien van de kinderbijslag voor zelfstandigen waren er nog zeer veel wensen. De aangekondigde al gemene regeling doet echter de hoop leven. Flinke lijst. Vele andere punten o.a. de P.B.O. en de volkshuisvesting kwamen nog ter sprake en toen de voorzitter te gen twaalf uur de vergadering sloot, was er een aardig lijstje met tips en suggesties opgesteld, welke in de kringvergadering zal worden ge bracht. Ondanks de uitgebreide discussies kreeg de propagandist, de heer F. A. v. d. Boog, nog even gelegenheid om zijn hart te luchten. De Werkgroep is niet actief genoeg en heeft enkele bloedtransfusies nodig. Het werk van de Werkgroep dringt door tot de par tijraad en kan daar een sterke in vloed doen gelden. In andere plaat sen doen de Werkgroepen uitstekend werk. Dat kan ook in Leiden. Het streven is, om in alle Leidse paro chies een Werkgroep te formeren. Dat is gezien het grote ledental mogelijk. Mensen die hiervoor in teresse hebben, kunnen zich opge ven bij de heer F. A. v. d. Boog, 3 Octoberstraat 3a. Aan het begin van de vergadering gewaagde voorzitter Menken met dankbaarheid van het herstel der ka tholieke politieke eenheid op basis van het bisschoppelijk mandement. Voorts hield de voorzitter 'n korte herdenkingstoespraak in verband met het overlijden van kardinaal De Jong, welke toespraak door de le den staande werd aanhoord. Rheamatische pijnen slopen Uw gestel, maar óók Uw humeur en energio. Wanhopen baat niet Kruschen wél! Tienduizenden Rheumatieklijders, die eigenlijk al niet meer in genezing geloofden, probeerden ten einde raad Kruschen Salts envonden er baat bij. Ook U kan een Kruschen- kuur bevrijden van die slopende rheumatische ongemakken. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen brengt enhoudt Uw bloedzuiverende organen in topconditie. Met ver jongde energie vervullen zij dan hun heilzame, zuiverende functie, omdat de bloedsomloop krachtig wordt ge stimuleerd. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en Uw gestel te ruïneren. Bij regel matig gebruik van Kruschen gaat rheumatiek Uw lichaam voorbij. (Advertentie.) Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht, mej. M. W. A. Th. Huys- mans te Den Haag en de heren A. W. Heimig te Haarlem, H. v. d. Heuvel te Rotterdam en R. van Vleuten te Den Haag; voor het cand. examen F. Wis- en Natuurkunde de heer H. L. Boter te Leiden: voor het cand. examen F. Wis- en Natuurkunde de heer M. E. Kronenberg te Leiden; voor het cand. L. Wis- en Natuurkunde mej. H. Hal- bertsma te Leiden en de heren W. M. Haadbroek te Rotterdam en A. v. d. Meer te Den Haag; voor het doet. examen Oulturele Antropologie de heer P. Martin te Parijs. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Pindaros se tiende en elfde Olympiese odes", de heer G. van Nie- kerk Viljoen, geboren te Kaapstad en thans wonende te Leiden; tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld „De nationaliteit van de gehuwde vrouw in België en in Nederland', mej. J. Brouwer, gebo ren en wonende te Leiden; tot doc tor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Sociale wetgeving in ver band met het karakter van 'n Twent se bevolkingsgroep", de heer F. B. M. G. van Ditzhuyzen, geboren te Arnhem en thans wonende de Del den (O). De jaarlijkse algemene vergadering van de Vriendenkring ter ere van het Allerheiligst Sacrament, die gister avond in de Jacobazaal van de Burcht gehouden is, droeg een wel haast revolutionair karakter, daar het gehele dagelijkse bestuur door persoonlijke omstandigheden gedwon gen was af te treden. Het hoogtepunt van de vergadering vormde dan ook de bestuursverkiezing, die vrij geruis loos verliep, daar de door het oude bestuur voorgestelde candidaten zon der stemming achter de groene tafel werden gekozen. Op de plaats van de heer P. N. Brouwer, die vele jaren de voorzit tershamer gehanteerd heeft, werd de heer A. C. Goddijn benoemd; de heer A. H. M. de Boer nam de secretaris functie van de heer M. G. J. Ham over en het heil van de financiën, waarover de heer A. A. M. van Leeu wen tot nu toe zijn zorgen heeft la ten gaan, kwam te berusten bij de heer C. Verhoeven. Als vice-voorzit- ter werd aan het bestuur toegevoegd de heer J. Ouwerkerk, en de heer H. Dingjan zal de secretaris gaan as sisteren. Ook in de parochiële besturen von. den enkele mutaties plaats. In de Petrus-parochie neemt de heer H. H. Bloemen- en vogelpracht De eerste van de reeks lezingen met filmvertoning, die K. O. op het pro gramma voor de komende winter heeft staan, is gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal gehou den. Spreker was de heer J. P. Strij- bos voor de meeste K. O.-leden geen onbekende die 3 jaar geleden per auto een kampteertocht door Spanje heeft gemaakt. Vooral in het Zuiden van dit zonnige land heeft hij veel gefilmd. De heer Strijbos ver telde allereerst enkele bijzonderhe den over zeden en gewoonten van het Spaanse volk, dat over het algemeen hartelijk en gastvrij is, maar zeer weinig ontwikkeling bezit en dood arm is. Eien Spanjaard, met wie de heer Strijibos tijdens zijn zwerftoch ten in Andalusië in contact kwam, was er heilig van overtuigd, dat Hol land een klein eilandje in de Oceaan is, terwijl een ander ons land de re sidentie van de Paus noemde! On danks de leerplichtwet neemt het sohoolverzuim welhaast ontstellende vormen aan en dat terwijl het land in tegenstelling tot Frankrijk zeer kinderrijk is. De Spanjaard, die dik wijls ploeterend door het leven moet gaan en niet, zoals wel eens veronder steld wordt, alleen maar danst en zingt, vindt zijn grootste genot in het kijken naar een stierengevecht, voor hem een vorm van religie. In tegenstelling tot Portugal, waar het doden van stieren ten strengste ver boden is, worden de beesten in Span je meestal op afschuwelijke wijze om het leven gebracht. Na deze al gemene beschouwingen vertelde de heer Strijbos vele interessante bijzon derheden over de bloemen- en vo gelwereld in Zuid-Spanje waarvan hij een film vervaardigde, die later op de avond werd vertoond. Egypti sche aasgieren, vale gierenmet een vlucht van drie meter), ooievaars en tal van andere vogels hebben het oog van de camera op zioh gericht gehad. Voorts gaf de film een indruk van de wondere bloemenpracht in het voorjaar. En grote weelde voor dit kale en naakte land, dat slechts door enkele uitstekende hoofdwegen wordt doorkruist. De secondaire we gen moeten wel heel slecht zijn! Be halve de natuur werden nog tal van andere facetten belicht. In de archi tectuur b.v. vindt men de resten van de Moorse cultuur. Vele aquaducten en viaducten stammen uit de Ro meinse tijd en zijn nog steeds in ge bruik. De film. welke na de pauze ge draaid werd, is opgenomen in de ma- rismas vean de Guadalquivir. De koe reiger, de kwak en de kleine zilver reiger vertoonden zioh op het witte doek. Beelden uit het beschermde jachtgebied Coto Dona Ana besloten deze leerzame en prettige avond, die door zeer velen er was geen plaats onbezetwerd bezocht. AVONDVERGADERING RAAD. Op de avondvergadering van de Leidse gemeenteraad zal als tweede agendapunt worden behandeld: Voorstel inzake het verlenen van een garantie aan de afdeling Leiden van de Vereniging voor Veilig Ver keer ter dekking van het tekort in verband met m de foyer van de Stadsgehoorzaal te houden propagan- dadagen 1400, W. Bary de plaats van de heer P. Develing in, die aftredend en niet herkiesbaar was; in de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph was de heer J. Silvester eveneens aftre dend, maar daar hij herkiesbaar was, werd hij weer voor zijn bestuurs- plaats aangezocht. De Hartebrugpa- rochie verliest de heer C. Verhoeven, die penningmeester geworden is van het dagelijks bestuur, en de heer J. Pollmann, die zich niet meer herkies baar stelde en voor dezen kwamen de heren F. v. Kan en J. M. v. d. Geest in de plaats; de Haagwegparo- chie behoudt tenslotte de heer F. Driessen, die aftredend en herkies baar was. Aan dit gewichtige agendapunt was de gebruikelijke agenda voorafge gaan, die niet de minste moeilijkhe den opleverde: de diverse verslagen kwamen, begeleid met dankwoorden onder de hamer door en de kascom- missie was over het beleid van de penningmeester buitenmate te spre ken, hetgeen door de heer H. Buis tot uitdrukking werd gebracht. De heer W. Goddijn, die eveneens deel uitmaakte van de kascommissie, zal ook het komend jaar de bescheiden controleren en naast hem werd door de vergadering de heer J. Vreeburg gekozen. Afscheid en welkom. Uit de verslagen van de secretaris en de woorden van de voorzitter kwam tot uiting hoe geslaagd de „Pius X-avornd" was geweest en hoe succesvol de ledenwerfactie in de pa rochies verloopt of verlopen is; in het afgelopen jaar steeg de vereni ging met enkele honderden leden tot 1.800. Het woord van de geestelijk advi seur, kapelaan J. v. Adrichem, stond eveneens in het teken van de be stuurswisseling. Spr. sprak waarde rende woorden voor het vele werk, dat het scheidende bestuur zo lange tijd met zoveel geestdrift volbracht heeft en bood ieder een blijvende her innering aan. Achtereenvolgens kregen nu de oude en nieuwe bestuursleden het woord en spraken afwisselend met weemoed en enthousiasme over de functie, die zij bekleed hadden of zouden gaan bekleden. De rondvraag leverde geen ernsti ge problemen op en rond tien urn- kon de scheidende voorzitter voor de laatste maal zijn hamer laten vallen om deze vlotverlopen jaarvergadering te sluiten. Agenda Leiden DONDERDAG: Leidse Smalfilm Liga, Het Gulden Vlies, 8 uur nam. VRIJDAG: Sociale Kring, Leiden en omatre ken, 8 uur nam. Cantine Marine- electronisch bedrijf. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 24 September 13 uur tot Zaterdag 1 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. LEIDEN. DE BOEROEBOEDOER DER BOURGEOISIE? Amsterdamse studenten hebben in de loop van de nacht de Leidse stu denten-sociëteit Minerva geschand vlekt met een pamflet en twee kran tenartikelen, die grofweg aan de poort waren genageld. Het opschrift van het pamflet kon den wij helaas niet meer achterha len, omdat een verontwaardigde voorbijganger deze had afgescheurd, maar het moet schandelijk geweest zijn, zó zelfs, dat de Leidenaar, die ons opbelde, als goed Leidenaar, weigerde de beledigende woorden te herhalen. Wat ons restte was een onderzoek van de tekening a la „kladschrift van Jantje", die wees op een gevaarlijk overladen, doch kinderlijke geest van de student(en), die zich aan deze wandaad bezondigde(n), en de twee artikelen uit hun Amsterdamse lijf blad „Propria Cures". Eén artikel droeg als wanstaltig waterhoofd: Leiden, de Boeroeboe- doer der bourgeoisie. Na van deze tendentieuze kop kennis genomen te hebben leek het ons onnodig de rest van het artikel te lezen. Er stond trouwens niets bijzonders in. Luistert u slechts naar de conclusie van het artikel: Heel veel Leidse studenten ra ken dit feodalisme nooit hele maal meer kwijt. Ze blijven er gewoon in steken, ze komen er Bloemenweelde op Dahlia-show D.E.V. Met een Dahlia-show, die een prachtige bloemenweelde te zien gaf, opende de Leidse Tuiniers- en Bloe mistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" gisteravond in Oud Hor- tuszicht het seizoen. Een groot aan tal leden had voor deze show inge zonden, terwijl de firma Ballego ter opluistering enkele van haar nieuw ste variëteiten (semi-cactus Maitre Fargetton en Lilianne Ballego een kleine decoratieve dahlia) naar deze show had „afgevaardigd". Voor liefhebbers en kenners viel op deze expositie uiteraard veel te bewonderen, terwijl in vele gevallen de kwaliteit van het ingezonden ma teriaal het praedicaat „goed tot zeer goed" verwierf. De jury, voor de dahlia-keuring bestaande uit de heren J. M. Ballego, C. van Egmond en Joh. Jonker en voor de potten- wedstrijd samengesteld uit de heren Joh. Jonker, H. de Pree en J. Veld- huijzen, had dan ook lang geen ge makkelijke taak om de onderschei dingen toe te kennen. Na veel plus sen en minnen kwam zij tot het vol gende resultaat: Kweekwedstrijd (vaklieden onder glas): J. v. d. Berg met 25 pnt. eerste prijs en plaquette; (liefhebbers onder glas): W. F. v. d. Leek 2e prijs met 22 pnt.; (venster kwekers) A. de Bruin 3e pr. met 21 pnt.; (tuinkwekers) Th. Buis met 27 pnt. eerste prijs en wisselbeker, D. Ernst 2e pr. 24 pnt.; J. Ouwerkerk en J. B. Korenhof derde prijs, met resp. 21 en 20 pnt., A. Hofman 4e pr. met 19 pnt. Groepen dahlia's (vrije in zending) J. H. Smit le pr. en pla quette met 30 pnt., A. Hofman 2e pr. en medaille Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde met 24 pnt., W. F. v. d. Leek 3e pr. en medaille van de firma Ballego met 21 pnt.; (afge sneden dahlia's zes van één soort) decoratief J. Korenhof, halskraag A. Hofman, pompon A. Hofman, cactus H. v. d. Leek. Al deze inzenders ont vingen 'n plaquette, terwijl de heren P. de Haas en W. F. v. d. Leek voor hun inzending cactusdahlia's een eervolle vermelding in de wacht sleepten. Tenslotte behaalde de heer A. Hofman met zijn bloemstuk een tweede prijs. Tijdens deze vergadering werd be sloten om dit seizoen wederom een bollenwedstrijd te houden. Het me rendeel der aanwezigen gaf ditmaal de voorkeur aan de tulp. Wat lezers schrijven 'n Chauffeur over het busstation Geachte Redactie, Zo zijn wij dan uit 't midden van de Sleutelstad verdwenen naar het goed aangelegde Autobus-station waar Leiden trots op kan zijn! Me nige grote stad kan er een voorbeeld aan nemen, om alle autobussen cen traal op te stellen op een punt in de onmiddellijke nabijheid van het sta tion voor de treinreizigers, die per bus de lage landen in gaan. Maar volgens onze mening en 't is een chauffeur, die dit schrijft had men er toch eerst wel eens aan mogen denken de vele reizigers en chauffeurs, die hier 't eindpunt of beginpunt van hun reis hebben, een behoorlijke rustplaats te geven, waar men b.v. 'n kopje koffie kan drinken na een lange rit door de eentonige steeds kaler wordende polders en waar niet te vergeten toiletten zijn (die tot nog toe nergens te vinden zijn). Nu komt dit alles wel, maar dat duurt vast tot volgende zomer en waarheen als van de winter in de N.O. wind ook de wachthuisjes zon der banken geen bescherming bie den? Zou 't niet mogelijk zijn hier tot zolang 'n noodgebouw te plaat sen? niet meer los van. En dat is ook voor hun medemensen heel naar. Ik zou daarom de overheid wil len adviseren om de Leidse uni versiteit zo spoedig mogelijk voor een redelijke som over te dragen aan de Rooms-Katholieke Kerk, opdat het gebouw haar oude be stemming als nonnenklooster weer herkrijgen zal. Reclassering. Zoals wij reeds meldden, zal Za terdag a.s. een straatcollecte worden gehouden voor de reclassering. Lei den heeft nog een flink aantal collec tanten nodig. Zij kunnen zich aan melden bij mej. Laken, Rapenburg 19, tel. 21472. Groen-wit. Leden van Groen-Wit, die het tien de levensjaar gepasseerd zijn, wor den Zaterdagavond a.s. te zeven uur voor de Burcht verwacht in verband met de taptoe. Uiteraard zijn er op 3 October geen lessen. SPIEKER. POSTZEGELVERZAMELAARS. Gisteravond werd in de Kleine Burcht, na enige maanden vacantie, de eerste vergadering van de Leid se Postzegelverzamelaars van het seizoen 19551956 gehouden. De heer D. J. Meiboom, voorz., deed in zijn openingswoord uitkomen, dat het hem een genoegen was reeds een groot aantal leden op deze bijeen komst aanwezig te zien. De belang stelling voor de philatelie is steeds groeiende, wederom trad een aantal leden tot de vereniging toe. Medegedeeld werd dat, naar aan leiding van een indertijd gedaan ver zoek, men in de maand Aug. begon nen is met het tweemaal openstellen van het philatelistenloket, en wel op de 2e en 4e Woensdag van elke maand, op het postkantoor. Voorts werd bekendgemaakt, dat in de maand December a.s. wederom de grote verloting zal plaats vinden, die indertijd, in verband met de finan ciën, enige jaren werd uitgesteld. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het feit dat van 29 Sept. tot en met 5 October a.s. in het Be- neluxhuis, Nassauplein 38 te 's-Gra- venhage, een tentoonstelling wordt gehouden onder de naam: „De eer ste postzegels der Beneluxlanden". De tentoonstelling zal dagelijks ge opend zijn van 1017 uur en boven dien op Vrijdag 30 Sept. en Maan dag 3 Oct. 's avonds van 1922 uur. Bekend werd dat de beursavond weer gehouden wordt in de boven zaal van de Chem.-school, Rapen burg 30, Leiden, elke tweede Woens dag van de maand, 's avonds van 8— 10 uur. De Jeugdclub houdt een bij eenkomst elke eerste Dinsdag van de maand in het V.C.F.-Huis, Ge recht 10, Leiden. Burgemeester stond op de kade Ook op de Woensdag zien de op varenden van de „Kasteel Staver- den" met dankbaarheid terug. Er waren weer uren van zonneschijn, de vergezichten trokken weer aller bewondering en er wordt door velen Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf Leendert, zn van J. G. Gaillard en G. M. Hardeveld; Lijdia, zn van D. Donker en L. J. v. d. Oever; Maria Cornelia, dr van D. A. Driks en C. M. Moerkens; Achil les Karei Ernst, zn van P. Rosber gen en C. C. W. v. d. Tol; Jacoba dr van J. Hoek en P. v. d. Plas; Johan nes Cornelis, zn van P. J. «Kortekaas en M. J. Kret. Gehuwd: C. P. F. Lemke en J. L. Laffra; P. Fontein en C. de Wind; A. v. d. Reijden en J. Pret; J. J. Stouten en B. Nederlof; P. van Vel de en P. W. de la Bije; T. M. Juffer mans en C. Duiverman; C. Holling en A. M. A. Hartwijk; A. v. Krui- stum en C. Hoogeveen; B. Viele en E. v. Houten; J. A. Cornelissen en F. M. V. Ovost; B. Werk en M. C. Roozendaal. Overleden: P. D. v. Schoonhoven, zn 3 jrA. G. Noort, zn 4 mnd; D. Keij, wednr. 82 jr. LISSE Uitbreiding sport park duurder B. en W. van Lisse hebben de raad voorgesteld het beschikbaar gestelde crediet ad ƒ20.600 voor de uitbrei ding van het sportpark te verhogen tot ƒ26.000. De verhoging is nodig geworden, omdat de N.V. Grontmij een begro ting had gemaakt voor uitvoering in D.U.W.-verband. welke echter niet meer mogelijk is tengevolge van het gebrek aan arbeidskrachten. Er is een nieuw plan door genoemde N.V. opgesteld „in vrij werk". De kosten bedragen 24.600 (vorig crediet ƒ20.600). Het bestuur van het Sport park en B. en W. zijn van mening, dat deze post nogmaals verhoogd moet worden met 1400.voor aan koop van compost voor een goede voeding van de grasmat. Het totale plan voorziet in de aanleg van een voetbalveld en een terrein voor an dere sporten. WARMOND Politieke bonte-avondDe Jonge ren Organisatie KVP„ afd. Warmond, hgudt op Donderdag 8 October haar eerste ledenvergadering. Ter gele genheid van deze eerste openbare bij eenkomst heeft men getracht aan deze avond een bijzonder tintje te ge ven. Mej. M. Noordman, lid van de K.V.P.-fractie Leiden, is bereid ge vonden een causerie te houden over: „Jeugdpolitiek is politiek van de toe komst". Verder staat, behalve mu ziek en declamatie, ook nog een „fo rum" op het programma, waarin be halve mej. Noordman, ook de he ren A. Willemsen, sècr. van de K. V.P.-raadsfractie Warmond, M. Pie- terse en nog enige anderen zitting zullen hebben. OEGSTGEEST Zondag a.s. eerste Zondag van de maand en Eucharistische dag, is in de kerk van Sint Willibrordus het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld na de Mis van half twaali tot en met het Lof. veel beter gegeten clan thuis. Niet dat het thuis niet lekker zou zijn, maar vacantie-vieren doet nu een maal altijd eten. Men heeft ook de nieuwe stuwen van Wijk, de Cunera- toren van Rhenen en de Grebbeberg gezien. Om 1 uur kwam het „kasteel" in Renkum aan. Daar heeft men tot een uur of drie gerust. En om half 5 was men in Arnhem. Tot grote verras sing in het bijzonder van de Leide- naars stonden daar burgemeester v. Kinschot en de heer Moens op de kade. Zij kwamen onmiddellijk aan boord en hebben geruime tijd met de patiënten gesproken. Dit bezoek is door allen op hoge prijs gesteld. Tevreden is men ook over de Leidse couranten, die elke dag vijftien exemplaren aan. een koerier van het Roodc Kruis te Leiden meegeven. Ook zij vormen immers een stukje Leiden „in den vreemde". En dat is altijd goed. Verscheidene patiënten hebben el bezoek van familieleden gehad. Van daag is men bovendien nog verrast door een kwartet van de zendings school van Doorn, dat vierstemmig enkele liederen zong. Vermelden wij tenslotte, dat het mogelijk i.s, dat via de scheepsmicrofoon patiënten van verschillende zalen met elkaar pra ten. Op de „Kasteel Staverden" is het in alle opzichten één familie! Laatste Berichten Losgeraakt wiel maakte autokerkhof Een autowiel, dat op de nieuwe Rijksweg Den Haag—Rotterdam on der de gemeente Delft alleen op stap ging, heeft vanmorgen een massale aanrijding veroorzaakt. Het wiel raakte door onbekende oorzaak los van de auto van de heer van 't H. uit Bennebroek, die in de richting Den Haag reed. Met een snelheid van ca. 80 km. ging het wiel er van door, reed door de ligusterhaag die de weg in twee delen scheidt, en ramde een uit tegenovergestelde rich ting komende auto, waarin S. uit Rotterdam achter het stuur zat, in de flank. Deze auto werd opzij gedrukt en reed tegen een betonnen paaltje waardoor de wagen dwars op de par- keerstrook tot stilstand kwam. De linkerzijde van de auto was totaal in elkaar gedrukt. Terwijl de Delftee politie met het onderzoek aan de auto met het los gelopen wiel bezig was naderde een auto, bestuurd door de heer B. uit Enschede, uit de richting van Rotter dam, die bij de plaats van het onge val remde, slipte en in de ligusterhaag dook. De daarachter rijdende auto mobilist G. uit Amsterdam slipte eveneens door het krachtige remmen, reed tegen de politie-auto op, welke op haar beurt tegen een zijspan van de wegenwacht werd gedrukt. G.'s auto werd aan de voorzijde totaal in elkaar gedeukt. Het stuurrad brak en de bestuurder kreeg snijwonden aan het hoofd en kneuzingen aan de benen en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waaruit hij na be handeling kon worden ontslagen. Alle voertuigen, behalve dat van het los geschoten wiel, kregen schade, en moesten per kraanwagen worden weggesleept. OOK SOWJET-WAPENS VOOR SAOEDI-ARABIë. Volgens het Egyptische blad „Ai Ahram" heeft de Sowjet-Unie wapens aangeboden aan Saoedi-Arabië. De Russische ambassadeur in Teheran zou de koning van Saoedi-Arabië tij dens diens bezoek aan Perzië boven dien een voorstel hebben gedaan tot het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. In kringen van de Arabische Liga is verklaard, dat de Sowjet-Unie ook Syrië wapens zou hebben aangebo den.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11