voor U, moeder Dringende eis: Stijging door uitvoer Zware taak versluierd door hoogconjunctuur Regering gaat hotelbouw van vijf mill, met credieten ondersteunen ASPRO beschermt Uw gezin Emigratie van agrariërs gaat nietgeheel naar wens Inbraak in kasteel Zoelen opgehelderd V/OENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Scherper optreden tegen kartels De minister van Economische Za ken en de minister voor de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie wensen te bevorderen, dat ambtshalve een onderzoek kan worden ingesteld bij kartels, waarvan het vermoeden ge wettigd schijnt, dat zij in strijd han delen met het algemeen belang. Voor dit doel zal het noodzakelijke ambte narenapparaat geleidelijk worden uit gebreid. Dit deelt minister prof. dr. J. Zijl stra mede in zijn Memorie van Toe lichting op de begroting van Econo mische Zaken. Het optreden van de overheid tegen kartels, die in strijd met het algemeen belang handelden, had tot voor kort in hoofdzaak plaats naar aanleiding van ontvangen klach ten, maar dit zal nu anders worden. Prijsverstarring. Van niet minder belang acht de mi nister het, dat ook verstarringsver schijnselen in de prijsvorming zelf worden tegengegaan. In de afgelopen jaren is de toenemende na-oorlogse neiging tot concurrentie-uitschakeling o.a. tot uiting gekomen in een toene mend verschil tussen het verloop van kosten en prijzen, doordat de tendens aanwezig was om kostenstijging wel, maar kostendalingen niet in de prij zen te verrekenen. Deze vorm van prijsverstarring is op de lange duur in haar gevolgen even desastreus voor de uitbreidings mogelijkheden van onze economie als een te sterke loonstijging. De minister meent, dat een gezon de structurele ontwikkeling het te gengaan van een verdere prijs- en kostenstijging noodzakelijk maakt. De bestrijding van het inflatiegevaar zal zich daarom des te klemmender moe ten richten tegen doorwerking van inflatoire tendenzen in het kosten- en prijspeil. De regering heeft zich ten doel gesteld de rust op dit terrein te bevorderen. Afzetprobleem. Het groeitempo van onze economie is trager geworden, constateert minis ter Zijlstra verder, en hij verwacht, dat deze verlangzaming zich in de naaste toekomst zal voortzetten. Twee groepen factoren wettigen volgens hem deze verwachting:" het feit, dat de productie voorshands haar maximum bereikt lijkt te hebben en, op wat langer termijn gezien, het af zetprobleem. Dit laatste probleem doet zich voor al gelden op het gebied van de uit voer. De gunstige ontwikkeling van het uitvoer volume en de grote afzet mogelijkheden, die thans nog op de buitenlandse markten worden aange troffen, mogen ons niet uit het oog doen verliezen, dat de weerstanden op dit terrein groter worden, aldus de minister. Prof Zijlstra wijst er dan op, dat het prijspeil van onze invoer na de snelle stijging van bijna 40 procent in de jaren 1950 en 1951 voortdurend is gedaald en in 1954 weer bijna het niveau van 1950 had bereikt. Achteruit. Het kostenniveau van Nederland heeft echter juist een tegengesteld verloop gehad. Van 1951 af valt een voortdurende stijging te constateren. Daardoor is het kostenvoordeel voor w u Nederland op de internationale markt ven. De structuur van onze volkshuis- steeds kleiner geworden en onze con- houding brengt mede, dat de daar- currentiepositie is dan ook achteruit- voor nodige uitbreiding van de pro- gegaan. I ductie een aanzienlijke stijging van Dat niettemin de uitvoer nog be-de uitvoer vereist. langrijk kon toenemen, moet volgens de minister worden toegeschreven aan het uitzonderlijke karakter van de hoogconjunctuur in de verschillen de landen, waarheen wij uitvoeren. Deze conjuncturele omstandigheden versluieren als het ware de zware taak, die op ons rust, zo meent prof. Zijlstra. Wij zullen er echter in de naaste toekomst stellig mee worden geconfronteerd. De jongste cijfers over onze uit voer tonen al aan, dat de stijging van de export steeds minder wordt. Onze nationale taak op economisch gebied houdt in, de snel groeiende bevolking een voldoende maté van welvaart en werkgelegenheid te ge- AANVULLING ZONDAGSWET AANGENOMEN. In Limburg kan men voortaan des Zondags voor 1 uur 's middags, zon der gevaar te worden bekeurd we gens overtreding van de Zondagswet, weer de traditionele optochten met muziek houden. De Eerste Kamer heeft nl. Dins dagmiddag, met alleen de communis ten tegen, haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp van minister prof. dr. L. J. M. Beel tot aanvulling van de nauwelijks een jaar nieuwe Zondagswet. Deze moest alweer op de helling, omdat bij de totstandko ming daarvan zelfs deze uit het Zui den afkomstige bewindsman niet voorzien had, dat daarvoor de voort zetting van bepaalde tradities, die in de Zuidelijke provincies voortleven, onmogelijk zou worden gemaakt. Het regende in Limburg processen-ver baal en de algemene verontwaardi ging was groot tegenover Den Haag. 2V2 Mill, risico De spanning tussen vraag en aan bod van logies is in de laatste jaren belangrijk minder geworden, maar de minister van Economische Zaken meent toch, dat het aanbeveling ver dient om de uitbreiding van bestaan de, en de bouw van nieuwe hotels aan te moedigen. Daarom zijn voor het komende be grotingsjaar credieten beschikbaar gesteld, die de ondernemend hote lier een financieel steuntje in de rug zullen kunnen zijn. De regering stelt zich voor, dat ir de naaste toekomst ƒ5 miliioen gul den aan hotelbouw en -inventaris be steed zal worden. Hiervan zal de Salarisherziening lager nijverheidsonderwijs Uitkering ineens over Januari-Augustus In het Staatsblad is afgekondigd "een Kon. Besluit tot herziening van de regeling inzake de bezoldiging van het personeel aan de rijks- en in. gevolge de Nijverheids-onderwijswet gesubsidiëerde gemeentelijke en bij zondere scholen voor lager nijver heidsonderwijs. Dit nieuwe salarisbe- sluit vervangt het thans bestaande Salarisbesluit L.N.O. en heeft terug werkende kracht tot 1 September 1955. In vergelijking met de bestaande regeling zijn in het nieuwe besluit veranderingen aangebracht, die o.m. betreffen: vaststelling van de salaris- ancienniteit; salariëring van de lera ren in de technische vakken en de le raren, die bevoegdheid bezitten voor de algemene vakken, i.e. de bezitters van de hoofdacte; de invoering van een bezoldigingsregeling voor de vol ledige betrekking; het aantal weke lijkse lessen, dat in dag- en avondbe trekkingen te zamen voor bezoldiging in aanmerking komt; de aktetoelage; de bezoldiging van directeuren van avondscholen. In de weddebedragen zijn de sala risverhogingen van 6 en 3 procent be grepen. Het ligt in het voornemen de be langhebbenden te zijner tijd in het ge not te stellen van een uitkering in eens over de maanden Januari Augustus 1955, in verband met de omstandigheid, dat de datum van in- werkingstreding van het besluit acht maanden later valt dan aanrvangelijk mooht worden verwacht. Een daartoe strekkende regeling is in voorberei ding. ondernemer zelf één derde deel moe ten dragen. Voor het overige gedeel te zal hij een lening van de Natio nale Herstel-bank kunnen bekomen; voor 75 pet. zal de staat voor deze leningen garant staan en de overige 25 pet. zal door de Herstelbank zelf gedragen moeten worden. Rekening houdend met het bedrag, dat de regering als basis gesteld heeft, zal het risico voor de staat dus 2 1/2 miliioen bedragen. De leningen zullen natuurlijk alleen verstrekt worden, wanneer aan het plan een economisch-gezonde basis ten grondslag ligt en het betreffende plan dienstig is aan de touristische expansie, die de regering met dit plan beoogt te bereiken. Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder 20 veel van die dagelijks voorkomende aandoeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomen de griep of koorts, hoofdpijn of keel pijn vlug twee 'ASPRO' tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwe nen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd 'ASPRO' in huis heeft. (Advertentie.) De 67-jarige J. Geldhof uit Rotter dam, die met zijn stiefzoon een va- cantiereis door Duitsland maakte, waarbij elk der mannen gebruik maakte van een motor, is gisteren in de onmiddellijk omgeving van Mam- merstein nabij Neuwied op nog onver klaarbare wijze om het leven geko men. Toen de stiefzoon op een zeker ogenblik bemerkte dat zijn vader niet meer achter hem reed, is hij te ruggereden. Hij vond zijn vader toen ernstig gewond aan de kant van de weg. Op weg naar het ziekenhuis te Neuwied is de heer Geldhof aan zijn verwondingen bezweken. Het loopt volgens de directeur van de Chr. Emigratiecentrale, de heer T. Cnossen, bij de emigratie van landbouwkrachten niet zo goed als maatschappelijk wel wenselijk ware. Tijdens een studieconferentie van de Ned. Emigratiedienst in het voorma lige paleis Noordeinde te Den Haag, gaf hij als zijn mening te kennen, dat de terugloop in het aantal emi grerende landbouwkrachten voorna melijk te danken is aan de gunstige economische situatie hier te lande. Onze maatschappelijke instituten vormen geen gunstige leerschool voor het zelf aanpakken in nieuwe landen. De lust om zelf een nieuw bestaan op een eigen bedrijf op te bouwen in Canad of Australië is niet groot. En dit, terwijl deze landen snakken naar boeren en het mogelijk maken voor flinke aanpakkers in een paar jaar tijds een eigen bedrijf te ver werven. Wijzende op de onmogelijkheid om alle boerenzoons in de landbouw te plaatsen door gebrek aan grond, en voorts op de vaststelling, dat 70 per cent van de Nederlandse bedrijven kleiner is dan 10 hectare, een door gaans te grote arbeidsbezetting heeft, oneconomisch is en daarom door kunstgrepen in het bestaan moet worden gehouden, zeide de heer Cnossen, dat weliswaar door tijdige voorlichting en goed onderwijs een aanzienlijk gedeelte van het over schot van de agrarische bevolking naar de industrie en het bedrijfsle ven kan worden afgevloeid, maar dat hij zich in zijn boerenhart toch niet kan voorstellen, dat er zo wei nig aanpak in de jonge landbouwers en geschoolde landarbeiders zit, dat Prof. Kranenburg nam afscheid van Raad van State zij hun kansen op een goed en wel varend eigen bedrijf elders niet grij pen. Ook al kost dit meer inspan ning en ook al zijn de risico's groter. In 1948 en 1949 was ongeveer de helft van de Nederlandse emigran ten afkomstig uit de landbouwsector. Toen in 1950 de emigratie naar Au stralië begon, werden bepaalde in dustriële en administratieve groepen belangrijker. De jaren 1953 en 1954 vertonen een stijgende teruggang in het aan tal emigrerende plattelanders en in de eerste helft van dit jaar manifes teerde dit verschijnsel zich nog ster ker. Tussen de jaren 1947 en 1962 zal 63 percent van de plattelands jonge ren (ruim 12.000) niet in de eigen landbouw terecht kunnen. Er zal een doorstroming naar andere sectoren plaats vinden. Men zal kwantitatief nimmer kunnen voldoen aan de vraag naar jonge boeren uit andere landen. Toch is het omwille van het bewaren der boerengeslachten nodig, aldus de heer Cnossen. De jongeren dienen dan eerst goed landbouwon derwijs te krijgen. Komen zij eerst op vaders bedrijf en schakelen later om op een ander beroep, dan gebeu ren psychologisch vaak ongelukken. De Nederlandse plattelander is door gaans een welkome „settler" in de immigratielanden. Zijn komst en het verwerven daar van eigen zelfstan digheid kan een belangrijke bijdrage zijn aan de opbouw van jonge vol keren en aan de verhoging van de wereld-welvaart. Tijdens een bijeenkomst van de Raad van State nam Prof. Mr. R. Kranenburg afscheid als Staatsraad Zittend v.l.n.r. Jhr. mr. F. Beelaers van Blokland (vice-president), prof. mr. R. Kranenburg, mr. J. R. M. van Angeren en dr. A. A. L. Rutgers. Staand v.l.n.r. mr. W. F. Schokking, dr. J. W. Meyer Ranneft, mr. dr. L. N. Deckers, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, mr. J. R. H. van Schalk, dr. J. R. Stellinga (Raadsadviseur van Staat), mr. A. M. Joekes, mr. J. Winters (Administrateur van Staat), H. F. Baron van Voorst tot Voèrst en mr. W. A. Renardel de Lavalette (Referendaris van Staat). Begint overmorgen de gouddelverij? Eenmaal uitniet meer thuis De voorzitter Piet Visser, en enige bestuursleden van de bergingsver eniging „Renate Leonhardt" zijn I thans bezig de bodem tussen de eer- i ste en tweede ballast-tank van de bergingstoren te slopen en alle berg- hout te verwijderen om zodoende het gewicht circa 25.000 kg te doen dalen en daarmede de diepgang theore tisch te verminderen van 11.92 me ter tot 10 meter. Men is vast voornemens Vrijdag aA bij hoog water uit te varen. De beslaglegging op de toren is, aldus de heer Visser, onrechtmatig; er is nog een voldoende groot bank- conto tot het voldoen van deze vol gens hem geringe vordering. Van de zijde van Rijkswaterstaat heeft men doen weten dat als de ber gingstoren eenmaal buitengaats is deze niet meer in de IJmuidense of de Helderse haven zal worden toege laten. WEER SNEL GEGREPEN. Gisteren nam een arrestant, die op weg was onder politiegeleide naar het Haagse kantongerecht plotseling de benen. Hij stak de Prinsengracht over, die krioelde van het verkeer, dreunde tegen een bromfiets op en schoot om de agenten, die op zijn hielen zaten en waarvan er een met zijn pistool in de lucht schoot te ont lopen, een steegje in. Het was een doodlopend slop. De man zat als een rat in de val, werd na een hevige vechtpartij overmand en naar het huis van bewaring te Scheveningen teruggebracht. Hij „zat" wegens een verkeersover treding. weg en stalen een vermogen aan ef fecten, geld en sieraden. Zij hebben een zeer moeilijke klimpartij tot een goed einde gebracht. De politie ver baast er zich over, dat één van de De politie van Amsterdam en Zoe- j insluipers een houten been blijkt te Buit van 150.000 gulden er, dank zij samenwerking, in geslaagd de hand te leggen op de in brekers, die in de nacht van 23 op 24 Maart j.l. uit de brandkast van het Kasteel Zoelen een buit van 150 000 gulden in de wacht sleepten. Het waren een 34-jarige koopman uit Amsterdam en twee reeds in Juni gearresteerde Amsterdammers, een 29-jarige schilderijenkoopman en een 39-jarige koopman, die deze gerucht makende inbraak hebben gepleegd. Voorts bevinden zich nog in verze kerde bewaring een 42-jarige schil derijenhandelaar en een 38-jarige chauffeur-monteur, uit Polen afkom stig, die verdacht worden van mede plichtigheid. Op de vooravond van de 23ste Maart zijn de drie inbrekers van Am sterdam met een auto naar Zoelen gereden. Zij plaatsten een ladder te gen de achterzijde van het kasteel, bereikten via een slotkamer het slaapvertrek van de kasteelheer, men de sleutels van de brandkast Piloot gedood bij botsing straaljagers Dinsdagmiddag om tien voor vier zijn boven Oss in Noord-Brabant twee Meteor-straaljagers van de Kon. Ned. luchtmacht door nog onbekende oor zaak met elkaar in botsing gekomen. De bestuurders van de toestellen een van de vliegbasis Leeuwarden en een van de basis Soesterberg trachtten zich met de schietstoel te redden. De piloot van het uit Leeu warden afkomstige toestel slaagde daarin en bereikte geheel ongedeerd de grond. De pogingen van de andere ipiloot mislukten, hij is om het leven gekomen. Het ene toestel kwam neer in de polder De Meer onder Berghem, het andere bij Alphen (Gld.). Beide vlo gen in brand en werden geheel ver nield. De omgekomen piloot is de 27-jarige ongehuwde reserve-tweede-luitenant vlieger J. A. M. van Vilsteren uit Zwolle. De piloot die zich kon redden was de 30-jarige, eveneens ongehuw de sergant-vlieger Darieux uit Kat wijk. O UD -PROVINCIAAL MINDERBROEDERS OVERLEDEN. Gistermiddag is te Megen bij Oss (N.-B.) in de leeftijd van bijna 91 jaar overleden pater S. Bennebroek, oud-provinciaal van de Orde der Min derbroeders. Pater Bennebroek werd geboren te Someren (N.-B.) op 15 October 1964, ingekleed in de Orde der Minder broeders in 1884 en op 22 Maart 1890 priester gewijd. Van 1910—1916 was hij provin ciaal van de Nederlandse Minder broeders, in 1916 pastoor te Gorkum, van 19191925 wederom provinciaal, om tenslotte pastoor te worden van Oudewater en wel van 19251945, waarna hem ztfn emeritaat werd ver leend. ZANDVOORTSE TRAM BLIJFT TOT 1957 De tramverbinding Amsterdam HaarlemZand voort zal niet eerder dan 1 Januari 1957 worden opge heven. In verband met verwachte moeilijkheden op verkeersgebied bij de spoorwegovergang bij het station HeemstedeAerdenhout heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat be paald, dat de vervanging door bussen op genoemd traject niet eerder mag plaatsvinden dan wanneer de spoor baan bij het station van een viaduct is voorzien. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de ge meentelijke vergunning voor het rij den van de NZHVM-trams over Ro zengracht en Raadhuisstraat, welke vergunning op 1 Maart 1956 zou aflo pen, te verlengen tot 1 Januari 1957. hebben. Het Congres der Katholieke Volks partij, dat op 9 October a.s. te Utrecht wordt gehouden en waaraan door 5000 personen uit werkgroepen, stoot troepen en afdelingen zal worden deelgenomen, zal ook worden bijge woond door de ministers A. C. de Bruyn, mr. J. M. L. Th. Cals, mr. F. J. F. M. v. Th iel, ir. H. B. J. Witte, alsmede door de Staatssecretaris mej. dr. A. de Waal, vice-admiraal H. C. W. Moorman en dr. G. J. M. Veld kamp. De Belgische zusterpartij, de Chris telijke Volkspartij, wordt op het con gres vertegenwoordigd door haar nationaal voorzitter de heer Lefèvre, de nationaal secretaris de heer R. Vermeire, de voorzitter van de Vlaamse afdeling de heer Desdhuyf- feleer, het lid van het nationaal co mité de heer R. Vandekerckhove en de algemeen secretaris van de Vlaam se afdelingen de heer L. Vanackere. Bericht van verhindering wegens ambtsbezigheden werd ontvangen van de minister Beel en Luns. BEVERRAT IN PALINGFUIK Bij het lichten van palingfuiken aan de Maas te Kessel (L.) trof een visser in een der netten een beverrat aan, die niet minder dan 20 pond woog. Het dier werd onschadelijk ge maakt. Het was de eerste beverrat, die in Noord Limburg op de Maas werd aangetroffen. TE KOOP Dit is een onderdeel van het enor me monument, dat ex-president Juan Peron van Argentinië bij de Italiaan se beeldhouwer Leone Tomassi had besteld. Het is een meer dan vijf me ter hoog beeld van Eva Peron voor wier stoffelijk overschot het monu ment een mausoleum zou moeten vormen. Door de gebeurtenissen in Argentinië is het monument, dat ho ger is dan het Amerikaanse vrijheids beeld, te koop; gegadigden laten ech ter nog op zich wachten....

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5