S)e£eIdóeSou^cmt Als Nasser zich maar niet EGYPTE KOOPT WAPENS VAN SOW JET-RUSLAND Geen prettig idee voor de Westerse wereld Eisenhower begint zich te hersteilen Passief verzet op Cyprus Na Raeders vrijlating Weet je nog wel oudje WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13613 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in de vingers snijdt Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P- f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m m Telefoontjes f 1.50 Eerst geprobeerd bij de Verenigde Staten Egypte heeft gisteren voor de nodige opschudding onder de Westelijke mogendheden gezorgd door een Russisch aanbod voor de levering van wapens en militaire uitrusting te aanvaarden. In het Westen neemt men aan, dat het communistische aanbod tot wapen- leveranties deel uitmaakt van de huidige pogingen tot het verwerven van de vriendschap der Arabieren. veranciers afhankelijk worden voor deskundigen en reserveonderdelen. In de tweede plaats dreigt het even- PROBLEMEN. Door dit Egyptische contact met de communisten staat het Westen voor twee problemen. In de eerste plaats is het mogelijk, dat de communisten zuilen trachten in het grootste deel van de Arabische wereld wapens te verkopen en op deze wijze de kwets bare positie van het Westen in het Midden-Oosten in gevaar te brengen, aldus tekent Reuter er bij aan. Wapenleveranciers winnen altijd invloed in de landen waaraan zij le veren, omdat de afnemers van de le- Zij werden het eens wicht in bewapening tussen Israël en de Arabische landen verloren te De Egyptische premier Nasser heeft Waarom vertrekt Peron niet? Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" in Rio de Janeiro wordt verwacht, dat Peron binnen enkele dagen naar Zwitserland zal vliegen om zich daar permanent te vestigen. Het vertrek van Peron uit Argen tinië naar Paraguay wordt vertraagd omdat de nieuwe Argentijnse rege- Dinsdagavond meegedeeld, dat Egypte deze stap gedaan had na her haalde mislukte pogingen om wapens van het Westen te verkrijgen. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is te New York vernomen, dat de Verenigde Staten Egypte niet de in Juni verkochte wapens heeft ri bezwaren heeft tegen een even- geleverd, omdat zij vreesden het evenwicht in het Midden-Oosten in tuele vestiging van Peron m Asun- gevaar te brengen. Van gezaghebben-cion, vlak bij de Argentijnse grens, de zijde werd vernomen, dat Egypte I in Juni de Ver. Staten en Groot Brit-j De regering wenst, dat de ex-pre- tannië had verzocht om straalbom- j sident in een verder afgelegen land menwerpers, zware tanks, oor logs-1 gaat wonen. Asuncion wordt slechts schepen en zware stukken geschut. Premier Nasser zei nog, dat de overeenkomst „geen triomf voor Rus sische of buitenlandse invloed" is. „Egypte, onafhankelijk en krach tig, zal geen buitelandse invloeden toestaan". DE BEURS OOK De toestand van president Eisen hower ontwikkelt zich dermate gun stig, dat hij waarschijnlijk binnen twee of drie weken enkele besprekin gen zal kunnen voeren, aldus hart- De drie Westelijke ministers van specialist dr. Paul White, die weer buitenlandse zaken en hun Russische I naar Boston is teruggekeerd. „Dit zal collega Molotof zijn het Dinsdag- veel beter voor hem zijn, dan dat hij avond te New York eens geworden I tijdens de herstelperiode niets te doen -i i heeft en dan over zijn gezondheids- over procedure-kwesties van de aan staande conferentie te Genève. Men kwam tot overeenstemming nadat de vier ministers tezamen hadden gedi neerd. De ministers kwamen overeen dat het algemene secretariaat van de aan staande conferentie zal worden toe vertrouwd aan een Rus en dat de in Juli opgestelde instructie van de re geringsleiders aan de ministers van buitenlandse zaken als agenda zal worden beschouwd. In de instructie worden achtereen volgens genoemd: 1. Eenmaking van Duitsland en de Europese veiligheid. 2. Ontwapening en 3. De betrekkingen tussen Oost en West. PERSOONLIJKE INVLOED F\E HARTAANVAL van president Eisenhower plaatst de wereld Het feit, dat Eisenhower een „uit stekende nacht" heeft gehad, heeft gisteren op de New Yorkse effecten beurs een flink herstel van de Maan- Aartsbisschop Makarios de leider van de Enosis-beweging voor de aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, heeft Dinsdag een oproep gericht tot alle Griekse Cyprioten om af te tre den als lid van gemeenteraden andere openbare lichamen- De aartsbisschop drong aan op een „systematische campagne van passief verzet gericht on het verkrijgen van nationale vrijheid". Na een vergadering van twee uur besloot de opperste raad van de dag geleden verliezen ten gevolge ge had. De beurs sloot vast. De omzet was zo groot, dat op een gegeven ogenblik de ticker 19 minuten op de handel achterbleef. In het eerste beursuur werden meer dan één mil- lioen aandelen omgezet. De koersver liezen van Maandag beliepen bijna 13 milliard dollar. Intussen heeft vice-president Ri chard Nixon onofficieel de rol van waarnemend president op zich geno men. Men neemt thans aan, dat Eisenhower zijn bevoegdheden niet officieel zal delegeren, tenzij zijn toe stand zich ernstig verslechtert. Her- bert Brownell, die vandaag voortijdig van zijn vacantie in Spanje is terug gekomen, gaf als zijn mening, dat het voor hem vermoedelijk niet nodig zal zijn zich over de kwestie van de de legatie van bevoegdheden uit te spre ken. door de rivier de Paraguay van het Argentijnse grondgebied gescheiden. Het zou voor Peron betrekkelijk een voudig zijn om Argentinië onge merkt weer binnen te dringen. De nieuwe Argentijnse regering heeft de twee Rooms-Katholieke geestelijken, wier uitwijzing uit Ar gentinië in Juni er toe heeft geleid dat de Paus Peron in de ban deed, teruggeroepen en hun verzocht hun oude functies weer te aanvaarden. De Nederlandse regering heeft thans ook de nieuwe regering van Argentinië erkend. De vrijlating van de vroegere Duitse groot-admiraal Raeder uit de en geallieerde gevangenis van Spandau in Berlijn heeft ertoe geleid, dat in West-Duitsland weer vele stemmen zijn opgegaan die verlangen, dat ook de overigen worden vrijgelaten. Het geldt hier Hitiers plaatsver vanger Rudolf Hess, zijn minister van economische zaken Walter Funk, Griekse Orthodoxe Kerk op Cyprus j voor de vraag, welke de gevolgen in een officiële verklaring de onmid- JefdM Baldly SchiraA ^e nd- Hoornan Tiillon min txjnt Aa eroirnlcrAn /Inlliilr. om» t xjalqut v3n ocniracn, ue ml daarvan zullen zijn. Wat de gevolgen dellijke ontslagaanvrage aan te be voor hemzelf zijn, lijkt op het ogen- velen van alle voorzitters en leden nister voor bewapening Albert Speer, die beiden twintig jaar kre- Mik wel te voorzien: de patiënt,van dorpscommissies. Verdere stap- de Kewezen groot-admiraal maakt het redelijk goed, zeggen depen zullen later worden overwogen. g;arl Doenitz, die tha^ het laatste van de hem opgelegde tien jaar uit zit. Volgens de in Bonn verschijnende doktoren, doch hij zal voorlopig rust Te Limassol is Dinsdagavond een mnp+PTI Viniirlpn- ppn +wppHp ambt»;- -innrrp flj-iplrco Pvrvrinnf Hnrloliilr BO- moeten houden; een tweede ambts periode zal dus wel niet in aanmer king komen. President Eisenhower is en daar komt het voor de wereld voorname lijk op neer zo goed als uitgescha keld in de grote internationale poli tiek; met zijn persoonlijke invloed zal zeker voorlopig en 0 waarschijnlijk later ook wel nauwelijks meer reke ning zijn te houden. Nu zegt minister Dulles wel, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek niet afhankelijk is van persoonlijke inzichten en daarin heeft Dulles on getwijfeld geliik, maar bij de poli tieke activiteiten van Eisenhower, die niet alleen president maar ook leider is van de regeringsOolitiek, was tot nu toe het persoonlijk ele ment toch onmiskenbaar. De grote richtlijnen kan geen Amerikaanse president en ook Eisenhower niet naar eigen inlicht vaststellen, maar bij de uitvoering ligt het accent bij de één anders dan bij de ander. Wan neer Dulles hetzelfde zegt als Eisen hower, is dat nog niet hetzelfde. Bovendien is de persoonlijke in vloed van Eisenhower op de grote top-conferentie van Genève sterk naar voren getreden, zó sterk, dat het wegvallen van zijn persoonlijke lei ding ongetwijfeld merkbaar zal zijn bij de a.s. voortzetting der besnrekin- I gen der Grote Vier, welke in Octo-1 ber eveneens te Genève zullen wor den gehouden. Eisenhower is een man, waarin de wereld vertrouwen stelt en dat is in onze huidige tijd van slechts traag wijkend wantrouwen van doorslagge vende betekenis. Hoezeer de wereld trouwens het wegvallen van Eisenhowers persoon lijke invloed aanvoelt als een ongun stige factor, is reeds gebleken op die gevoelige barometer van het politieke en economische weer, welke de beurs van Wallstreet is. Eisenhowers ziek te veroorzaakte onmiddellijk een grote terugslag op de beurs te Nev York, weldra gevolgd door een even grote terugslag op de Londense beurs. Dat herstelt zich natuurlijk wei weer, doch de plotselinge schrik ter beurze is een aanwijzing, dat men de uitschakeling van Eisenhower als een ongunstige en betreurenswaardi ge factor beschouwt. jonge Griekse Cyprioot dodelijk ge troffen door een Britse kogel. De Britten losten drie schoten, toen een menigte betogers een politiebureau met stenen bekogelde. Het slachtof fer is de eerste Cyprioot, die door het verscherpte Britse optreden op Cy prus sedert December 1954 om het leven is gekomen. Te Famagusta demonstreerden Dinsdag 3.000 Griekse Cyprioten te gen de Britten. Noors schip bij Swatow aangevallen Twee „Thunderjef-straaljagers der Chinese nationalistische luchtmacht hebben een onverhoedse aanval uit gevoerd op het 3.394 ton metende Noorse vrachtschip „Hoi Houw", toen dit enige mijlen ten Zuid-Oosten van Swatow lag te wachten, om een loods aan boord te nemen. Door de aanval zijn twee Chinezen, één passagier en één steward die bezig was een bad te nemen ge dood, terwijl de-Noorse gezagvoer der, en de vierde machinist werden gëwond. De jagers 'beschoten het schip met hun boordwapens, waardoor meer dan 20Ö kogelgaten werden veroorzaakt. Op het tijdstip van de aanval woei de Noorse vlag van de mast. „Louise" nadert {apan In Japan treft men koortsachtig voorbereidingen met het oog op de wervelstorm „Louise", de krachtigste voozover bekend uit de geschiedenis van de Stille Oceaan, die over enkele uren de Japanse kust kan bereiken. In de vissersplaatsen trekt men de schepen zover mogelijk op het strand. De 'boeren moeten echter werkeloos toezien, hoe zware slagre- gens, die aan de stonm vooraf gaan, „General Anzeiger" dient door de hun te velde staande gewassen neer vrijlating van alle Duitse gevange- slaan en de verwachte recordoogst nen een hoofdstuk te worden afge- met vernieling bedreigen, sloten, „dat als een zwarte schaduw j j uit het verleden op ons drukt". De gevangenen behoeven volgens het blad niet vrijgesproken te worden van de zware misdaden, die zij be gaan hebben, maar zij zouden gratie moeten krijgen. De straal van de storm is ongeveer 240 kilometer. Hij dreigt zijn weg te zullen nemen via centraal-Japan en Tokio. Een Amerikaanse ooggetuige heeft verklaard, dat het eiland Iwojima voor negentig procent vernield is. In het Brusselse Noorderstation heeft de tegenwoordige stationschef, de heer Leroy, Maandag 26 September, een ijzeren koffertje geopend, dat op 27 Sept. 1841, dus 114 jaar geleden, door Koning Leopold I van België werd ingemetseld in de eerste steen voor het toen in aanbouw zijnde Noorderstation. Het koffertje werd teruggevonden bij het slopen van de oude resten van dit station, het bevatte geldstukken van een dikke eeuw geleden, geslagen uit goud, zilver en brons, welke zeer goed bewaard waren gebleven. Een jongeman van 22 jaar, Everett Durham, uit Scott ville in Michigan, in de Verenigde Staten, moest voor een overstekend beest uitwijken, verloor de controle over zijn stuur en met een vervaarlijke zwaai sloeg zijn wagen rond een boom aan de kant van de weg. Alsof de wagen is verstard in een veel te scherpe bocht, zo hangt de wagen rond de boom, met de voorkant tegen de achterzijde van de wagen aangedrukt. De bestuurder van de wagen kwam er met enkele lichte verwondingen af, doch een passagier van de onfortuinlijke auto- mobllist werd ernstiger gewond. Sensatie-proces spatte uiteen De door alle op sensatie beluste Duitsers met de grootste spanning tegemoet geziene rechtszaak tegen „Der Spiegel" is tot ieders verbazing als een zeepbel uiteengespart. Nadat de advocaten van de eisers voor de tweede zitting van de recht bank urenlang met de beklaagden hadden geconfereerd en lange tele foongesprekken met dr Adenauer in Bonn hadden gevoerd, besloten de partijen gisteren tot een schikking, die een verdere behandeling van de zaak overbodig maakt. Deze gang van zaken was des te verrassender, daar het vooronder zoek in de zaak twee volle jaren heeft geduurd, waarin de partijen vastbesloten leken de zaken tot het bittere einde te zullen uitvechten. Het was of er een bom barstte in de eivolle rechtszaal toen Adenauer, Blankenhorn en Reiffenscheidt lieten meedelen, dat zij de aanklacht in trokken. Daarvoor hadden de be klaagden verklaard, dat zij met een op 9 Juli 1953 in „Der Spiegel" ver schenen artikel niet beledigend had den willen zijn. Konrad Schmeisser, de Franse agent, van wie de infor maties voor het artikel afkomstig waren, zei, dat hij bij zijn uitingen over Adenauer, Blankenhorn en Reifferscheidt „niet met beledigen de bedoeling gehandeld had". „Voor zover mijn uitingen een beschuldi ging inhouden van een houding, die met plicht en eer in strijd is, houd ik deze niet staande", zo verklaarde Schmeisser. Uitgever en redacteuren van „Der Spiegel" verklaarden, dat zij Adenauer en zijn medewerkers niet van een dergelijke houding heb ben willen beschuldigen. Voor de rechtbank bleef er daarna niets meer te doen dan een regeling te treffen voor de kosten van het geding, die tot ruim tweeduizend Mark waren opgelopen. De Klaksvikkers beginnen weer De bevolking van 't dorps Klaksvik op de Faroer, die zich in het voorjaar tegen de Deense autoriteiten verzette om de verwijdering van haar dokter, dr. Hlavorsen, te voorkomen, houdt thans de Deense gouverneur van de Faroer, Hansen, vast, aldus is in de nacht van Dinsdag op Woensdag te Thorshavn vernomen. Volgens deze berichten eisen de dorpsbewoners, dat dr. Halvorsen, die vijf maanden geleden werd overge plaatst, naar Klaksvik terugkeert. Gouverneur Hansen is Dinsdag naar Klaksvik gegaan als voorzitter van de commissie voor het plaatse lijke ziekenhuis, dat vroeger onder leiding stond varl dr. Halvorsen. Ook de andere leden van de commissie zouden worden vastgehouden. Zoals Jtien zich herinneren zal, is dr. Halvorsen ontslagen als hoofd van het ziekenhuis te Klaksvik wegens meningsverschil met de Deense me dische autoriteiten. De bevolking wil de haar geliefde arts echter niet la ten gaan. Toen de autoriteiten dreig den met de krachtige arm te zullen ingrijpen, bewapenden de dorpsbe woners zich en versperden zij de toe gang tot het haventje van de plaats. Zij kondigden aan, dat een landings poging met geweld zou worden weer staan. Nadat een scheepslading poli tiemannen uit Denemarken voor de haven van Klaksvik was aangekomen, werd er een „vredesovereenkomst" gesloten, op grond waaravn dr. Hal vorsen moest vertrekken, maar een officieel onderzoek in de kwestie van zijn geschillen met de autoriteiten zou worden ingesteld. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUnG In het binnenland vannacht i kouder en plaatselijk mist. Mor- i gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige i tot zwakke maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en West. 29 Sept. zon op 6.37, onder 18.27; maan op 17.06, onder 3.47. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM mist 14 C. OSLO half bewolkt 15 KOPENHAGEN mist 14 AMSTERDAM regen 16 LONDEN zwaar bewolkt 17 LUXEMBURG regen 14 PARIJS half bewolkt 17 BORDEAUX licht bewolkt 19 GRENOBLE zwaar bew. 14 NICE half bewolkt 25 GENEVE zwaar bewolkt 14 ZURICH mist 13 LOCARNO onbewolkt 23 BERLIJN geheel bew. 15 FRANKFORT regen 17 MÜNCHEN nevel 13 WENEN geheel bewolkt 15 INNSPRUCK repen 16 ROME half bewolkt 24 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA licht bewolkt 22 Onbestendig Het K.N.M.I. deelt mede: Al enige dagen achtereen stroomt koele en onstabiele lucht via de Noordzee naar ons land. In deze lucht komen vrij veel buien voor. Een kleine storing deed de buiïgheid van nacht nog toenemen. Op sommige plaatsen viel in de nachturen om streeks 10 mm regen. Bij IJsland is intussen een nieuwe actieve denres- sie verschenen, die in Noordoostelij ke richting koerst. Mede onder in vloed van deze storing blijft het weer onbestendig. Korreltje Een spreuk is een korte uitspraak, die op lange ervaring berust.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1